Lutherverering is - Gode zij dank - ten einde fijne laarzen kopen? Wilson neemt twijfel rond Chalfont weg Uitlatingen verdraaid Maarten Luther 1517-1967 Protestantisme kent geen heiligenverering LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 31 OKTOBER 1967 (Van onze correspondent in Londen) Politieke kringen in de Britse hoofdstad verwachtten gisteren dat premier Wilson vandaag bü de ope ning van de algemene beschouwingen over de troonrede de goede bedoelin gen van de Britse regering wat be treft Europa, zou bevestigen in een poging om alle twijfel, ontstaan door de uitlatingen van Lord Chalfont, de Britse onderhandelaar met de EEG weg te nemen. Opnieuw is gisteren in Londen van officiële zyde ten stelligste ontkend dat.de Britse regering ook maar eni gerlei dreigementen zou hebben geuit of het voornemen zou hebben om Engelands Europese defensieverbin tenissen te verzwakken of te niet te doen. Het is trouwens een axioma dat er tijdens diplomatieke onder handelingen eenvoudig niet mag wor den gedreigd. Er is ook geen enkel teken dat Lord Chalfonts positie als minister in gevaar zou zyn gebracht. Met nadruk wordt gezegd dat hy zijn rol als toekomstig onderhande laar met de Zes onverminderd zal voortzetten. Lof voor Nederland Toen Lord Chalfont sprak aan een lunch in Londen van de Britse Kamer van Koophandel in Neder land, welke o.a. door minister Witte- veen werd bijgewoond, was hij, zoals te verwachten, niet bereid zich over de controverse uit te laten. In zijn rede voor de Britse Kamer van Koophandel in Nederland bracht hij speciaal hulde aan onze regering voor haar steun aan Engeland inzake de EEG. Hij sprak ook van andere belangrijke steun voor Engelands toe lating. Lord Chalfont voegde er aan toe vol vertrouwen te zijn dat tijdens de discussies, welke de Zes volgende maand zullen voeren, men alle krach ten zal inspannen te bereiken dat de Maratlioii-debat in Italiaanse parlement Na een debat van ruim 200 uur en niet minder dan 200 geheime stemmingen hoopt men dat nog een paar geheime stemmingen voldoende zullen zijn om de marathon-zitting van de Italiaanse Kamer van af gevaardigden over de stichting van 14 regionale regeringen te beëindi gen. Het debat duurt reeds twee lange weken, gedurende welke de af gevaardigden elk dag maar een paar uur hebben kunnen slapen. Het wetsontwerp geeft de regio nale autoriteiten een grote mate van autonomie van Rome en bepaalt dat in 1969 regionale assemblees zullen worden gekozen. De rechtse minderheid van libe ralen, neo-fascisten en monarchis ten verzet zich met alle mogelijke middelen tegen het wetsontwerp, oa. omdat zij vrezen dat dit de commu nisten de kans zal geven de macht te grijpen in belangrijke industrie gebieden van het land. Na afloop van de lunch van de Britse kamer van koophandel in Nederland, waar de Britse EEG- onderhandelaarLord Chalfont waarderende woorden had ge sproken over de Nederlandse po gingen om de Britse toetreding tot de EEG te bespoedigen, reiken Lord Chalfont en de Nederlandse minister van Financiën elkaar symbolisch de hand. gemeenschap op grond van het Ver drag van Rome onderhandelingen met Engeland zal beginnen. Tamme oppositie Omdat Lord Chalfont buiten het parlement, dat vandaag zijn nieuwe zitting begint, zwijgt, hecht men in Londen weinig geloof aan berichten als zou Lord Chalfont tegenover een hoge Westduitse autoriteit een ver klaring hebben afgelegd Chalfont zou hebben gezegd dat zijn woorden in Lausanne volledig zijn verdraaid en dat het duidelijk is dat de berich ten daarover een onderdeel vormen van een binnenlandse campagne te gen Engelands aansluiting bij de EEG. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Giessendam-Nederhar- dinxveld E. J Schimmel te Harder wijk; te Workum (vac. G. van Ze- ben) L. A. Eijgenraam te Hallum 'Fr.); te N.O. Polder (wijkgem. Emmeloord) (geest, verzorging leden v. d. Geref. Bond) (toez.) J. L. W. Koppenhol te Haaf ten. Aangenomen de benoeming tot hoofd van het onderwijsinstituut van het Ned. sanatorium te Davos (Zwit serland) J. S. Krol te Sappemeer. Bedankt voor Amstelveen-Buiten- veklert (wykg. 7) (toez.) W. R. van der Zee, jeugdpred. te Rotterdam; voor Hoogvliet (vac. K. Verbeek) (toez.) C. B. Roos te De Kaag. GEREF. KERKEN Beroepen te Rijsoord (vac. J. J. Ritsema) A. G. Kornet te Vlissan- gen; te Klazienaveen (vac. drs. N. H. Heiner) J. A. H. van der Vinne te Nij-Beets. Aangenomen naar Utrecht-O. R. J. de Jong te Groningen-Zuid - de benoeming tot legerpred. in lang verband voor 4 jaar W. Fokkens te V een woudsterwal Bedankt voor Amsterdam-Water graafsmeer (vac. dr. J. C. Gilhuis) C. W. de Vries te Eindhoven. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt voor Enumatil G. A. Hoek stra te Utreoht-C. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Tweetal te Vlaardingen J. van den Poel te Ede en J. van Prooyen te Grafhorst. EVANG. LUTH. KERK Benoemd tot geest, verzorgster van de ziekenhuizen te Utrecht mej. prop. K. G. Hage aldaar. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Oudebilditzijl (toez.) J. H. Jansen Klomp, kand. te Haar lem. Doop van wettig geadopteerde kinderen Bij de generale synode van de Ge ref. Kerken (vrijgemaakt), die Amersfoort vergadert, is een brief binnengekomen van de synode van de Presbyterian Church in Korea, waarin deze bericht, dat ze haar be slissing om afgevaardigden te zenden naar de gereformeerde oecumenische synode, die in 1968 in Amsterdam by- een komt, terug heeft genomen. Opnieuw heeft de synode zich uit voerig bezig gehouden met het rap port betreffende de doop van wettig geadopteerde kinderen. Hierover was ook een minderheidsrapport van de leden ds. Van Houdt en ds. Herksen. Ze zijn van oordeel, dat in de bijbel geen directe gegevens voor een volle dige adoptie te vinden zijn. Boven dien leert de bijbel huns inziens niet, dat christenen van de mogelijkheid van de adoptiewet 1956 gebruik kun nen maken. Rapporteur van depu- taten was dr. R. H. Bremmer te En schede. Aan de discussie namen ne gen sprekers deel. Ds. K. Drost uit Gouda verdedigde het meerderheids rapport. Hij accentueerde dat, wan neer ouders him taak verwaarlozen, de overheid *n roeping heef t. Als een geadopteerd kind alle rechten van het kind ontvangt, bestaat er zijns inziens tegen bediening van de doop van dit kind geen bezwaar. Namens deputaten antwoordde dr. Bremmer en namens de commissie de rappor teur ds. Teunis. De synode kwam met de behandeling van dit vraagstuk niet klaar. Ze is uiteengegaan tot dinsdag 7 november. Dan komt het adoptierapport opnieuw ter sprake. De 27-jarige kleinzoon en naamgenoot van ivijlen Winston Spencer Churchill is kandidaat voor de conservatieven in een tus sentijdse verkiezing van het La gerhuis. Het gaat om een zetel voor het district Gorton in de in dustriestad Manchester, waar de kiezers donderdag naar de stem bus gaan. Zoals gebruikelijk in Engeland is Churchill bijzonder actief bij het bezoeken van de kie zers, zoals op de foto duidelijk te zien is. De jonge Churchill moet natuurlijk nog wel het een en an der leren. Zo beging hij aanvan kelijk de fout het district te be zoeken in een witte Jaguar Zijn socialistische tegenstanders (Labour) maakten ogenblikkelijk gebruik van dit statussymbool van de rijken door er de kiezers op te wijzenwaarop Churchill snel overschakelde op een goedkope auto Wie was Luther? Onze moderne tijd zoekt naar de méns. Wie was de mens Luther? Vroeger heeft men hem ons getekend als een geloofsheld, die de hele kerk en de hele wereld trotseerde omderwille van de waarheid. Bovenmenselijk groot. Dat klopte niet erg met het gevoel van kleinheid en nietswaardigheid, dat wij in vele uitspraken van Luther terugvinden. Het klopte ook niet met de grondgedachte van het protestantisme, dat geen heiligenverering kent en geen mens los ziet van falen en zonde. Wie was Luther? De Lutherverering is ten einde. Gode zij dank. Wij zoeken niet naar de heilige, maar naar de mens Luther. Hij interesseert ons, want bij hem is de breuk in de buitenkant van de ivesterse kerk zichtbaar geworden. Wie was hij? Afkomstig uit een niet zeer ker kelijk gezin, ivaarvan de vader het maar onzin vond, dat zijn zoon het klooster inging. De zoon, Maarten, probeert zijn in nerlijke onrust tevergeefs te overwin- binnen de muren van het kloos- De oppositie zal in het parlement ter, studerend, zyn geest scherpend Chalfonts onvoorzichtigheid aan de kaak stellen, maar waarschijnlijk niet al te fel van leer trekken, omdat de werkelijke toedracht van de ge beurtenissen in Lausanne nog steeds niet bekend is en waarschijnlijk wel altyd onbekend zal blijven en omdat de oppositie er geen belang bij heeft de Britse EEG-politiek, die overeen komt met haar eigen, te ondermij nen. onzeker als een kind, In de wanhoop dat God nog on vindbaar bleef zelfs bij het verzaken van de wereld, staat hem zijn biecht vader von Staupitz terzijde. Betere biechtvader had Luther niet kunnen krijgen. Altijd zal hij deze trouwe, ge- den (die allang vergeten zyn), dan is lovige rooms-katholiek met ere blij- dit een vonk in het kruitvat: begin komst biedt, voor hen die God zoe ken. En zo komt deze mens dan ineens in de branding van het volle leven te staan: de. universiteit, het professo raat, de colleges over de bijbel voor de luisterende studenten. En vanuit de bijbelwoorden komt God hem tege moet. In het Woord vindt hij, wat geen leven van heiliging en goede werken hem kon geven: de onbegrij pelijke vrijmakende genade van God. Begin reformatie Deze vondst betekende uitkomst voor zijn persoonlijke strijd, maar te gelijk onrust in de kerk, die de gena de van God grotendeels verduisterde. Als in 1517 Maarten Luther 95 stel lingen aanslaat voor een wetenschap pelijk dispuut aan de universiteit, za- als zovelen voor hem en na hem de- Leiden Haarlemmerstraat 53 Den Haag Spuistraat 14 Filialen te Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Dordrecht, Breda en Tilburg. de reformatie. Wie was Luther? Een eerlyk mens, geen eerzuchtig mens. Hfj zegt zelf dat hij „als een blind paard" in de kerkhervorming werd binnengeleid. Een emotioneel mens, heftig ln zijn verweer maar daarnaast ook zeer gevoelig, teder, kinderlijk en dichterlijk. Een getergd mens en soms een verbijsterd mens maar met een he le vaste geloofskern, die trouw bleef aan de bijbel. Want daar was God vindbaar gebleken. Was hij een revolutionair? Zeker niet. Dat blijkt pas goed, als in de jaren omstreeks 1525 de reformato rische gedachten door allerlei men sen worden gekoppeld aan geweld, opstand, beeldenstorm. Met afgrijzen keert hy zich tegen de beeldenstor mers, de geestdrijvers en fanatici. Zo dicht mogelijk blijft hy bij de li turgie van de middeleeuwse kerk. De beelden mogen blijven staan, de crucifixen hoeven niet verwijderd. En de „dwepers" die het nieuw ge vonden evangelie verbinden aan op stand en beroering, vinden geen ge nade in zyn ogen. Bij hen vindt bij dezelfde fout, die ook Rome had: kerk en wereld door elkaar te halen. De fout van kruis tochten, pauselijke macht en pracht, de kerk als politieke macht. Daar wordt het kruis van Christus voorbij gelopen. Na 450 jaar 1517—1967. Het is 450 jaar later. Wat blijft nu nog geldig van de le vensinzet van deze mens Luther? 1. In de Rooms Katholieke kerk zijn vele geestverwanten van Luther. Zij kunnen uit de geschiedenis van 1517 leren hoe het niet moet en hoe het wel kan. Zij verdienen dat protes tantse broeders van harte met hen meeleven en meedenken opdat nu daar kerkhervorming kan plaats vin den zonder nieuwe scheuring en ver kettering. 2. In onze dagen horen wij steeds meer spreken over „horizontaal ge loof". Dat wil zeggen: naastenliefde, zorg voor honger-gebieden. recht en vrede stichten op deze aarde. En velen vragen dan:waartoe nog luisteren naar Gods Woord, de litur gie vieren in de kerk en het Heilig Avondmaal vieren? In deze situatie lijkt het mij toe, dat de stem van Luther over 450 jaar Dominee verkocht zijn baard Tijdens de jaarlijkse bazar van de hervormde vrouwen vereniging van Delfstrahuizen (Fr.) liet de hervormde predi kant zijn baard bij opbod ver kopen. De „veilingmeester", de heer K. de Jong uit Heereveen, wist na enthousiast bieden van de aanwezigen, maar liefst honderd gulden voor de baard te krijgen. Maarten Luther, een emotio neel mens, heftig in zijn uitingen, fel in zijn verweer, doch tegelij kertijd zeer gevoelig, teder, kin derlijk en dichterlijk. ook tot ons komt, ons bezwerend God te zoeken waar Hij zich wil laten vinden: in het Woord dat gestalte kreeg, in Jezus Christin. Zonder dit Woord kan God niets met ons beginnen. Ds. J. Happee Evang. Luth. pred. in Lelden. „Profetes" Alice aangehouden Alice Lensjina, profetes en leid ster van de religieuze Loempa-secte in Zambia, is met 48 aanhangers aangehouden. De 43-jarige profetes leidde in 1964 een opstand van de Loempa's tegen het toen nog be staande Noordrhodesische bewind, waarbij meer dan 700 slachtoffers vielen. Op 24 oktober wist zij uit het dichtbewaakte strafkamp te Ka- lebo te ontsnappen, waarna een grote jacht op haar werd geopend. Gevreesd werd dat zij zich zou aan sluiten by meer dan 10.000 aanhan gers van de Loempa-beweging die zich op Kongolees gebied, tegenover de koperstad Moeloefira, ophouden. Paus gaat vooruit De lijfartsen van Paus Paulus heb- ben gisteren meegedeeld, dat zijn koorts dalende is en dat hij een rust periode voorafgaande aan zijn ope ratie is ingegaan. De datum voo operatie is nog niet vastgesteld. Stakingen in Engeland grotendeels beëindigd Gisteren kwam in Engeland eind aan het grote aantal wilde sta- kingen, waar het land de laatste tijd onder gebukt ging. In totaal gingen 10.000 havenarbeiders en 9.000 arbeiders, werkzaam in de auto- dus trie, weer aan het werk. De haven van Liverpool kwam weer tot leven, toen 9000 havenar beiders het werk hervaitten De sta king, die hier het gevolg was loongesohillen, duurde zes weken. Er lagen honderd schepen te wachter in de haven. In Londen gingen 1000 havenarbeiders aan het werk. heben het werk nog niet hervat. De staking duurde hier drie weken. In de Fordfabrieken in Dageham en Halewood hervatten 9.000 man net werk. De wilde staking duurde hier een week en volgde op de wilde staking van 200 arbeiders, werkzaam in de fabrieken van onderdelen, aid het werk neerlegden om een loongeJ schil. De werkihervating op grote schaal was goed nieuws voor de regering- Wilson, die in de stakingen rechtstreekse bedreiging voor economisch beleid zagen. De schade aan de export tengevolge vai havenstakingen bedraagt meer 200 miljoen pond De voedselimport had ook te lijden en verwacht wordt dat ook de Engelse huisvrouw de volgende weken te kampen zal krij gen met hogere prijzen, vooral zulke specifieke kerstartikelen, ingeblikt vlees, ingeblikte vruchten, gedroogd fruit en noten. Dit jaar geen Nobelprijs voor de vrede De Nobelprijscommissie van 1 Noorse parlement heeft besloten geen Nobelprijs voor de Vrede toe te ken nen voor het jaar 1967. Ook in 1966 werd de Nobelprijs voor de vrede niet toegekend. De prijs voor 1965 ging naar het kindernoodfonds va V.N. De commissie besloot voorts derde van de Nobelprijs voor 1966 te rug te stort enin het hoofdfonds van de Nobelstichting en twee-derde het fonds voor de vredesprijs. De No belprijs voor 1967 was ruim 220.000 gulden groot. VIER GRIEKSE MINISTERS AFGETREDEN Vier nlet-militaire ministers in dt Griekse regering zyn gisteravond afgetreden. Hun ontslag is door pre mier Kollias aanvaard. Het zijn Ro- zakis (Justitie), Lekkas, (Arbeid) Economopoelos (industrie) en roekis (Openbare Werken). Er is geen enkele reden vo< ontslagen gegeven, noch een wijzing over de opvolgers. Politieke waarnemers in Athene zien het af treden van de vier ministers als een eerste stap naar een regeringswij ziging, waarover al enige tyd geruch ten de ronde doen. Een van de twee advocaten van Andreas Papandreoe, de vroegere gevaardigde van de Unie van hel centrum, is zondag in Athene gear resteerd. Dit werd gisteren in d« omgeving van Papandreoe bekend. De minister van Binnenlandse Za ken, Patakos, heeft echter tegen Journalisten gezegd van deze zaal niets af te weten. Andreas Papan dreoe is de zoon van de vroeger* minister-president George P£ dreoe. Hij bevindt zich in voorarrest op beschuldiging te hebben deelge nomen aan een samenzwering tot hoogverraad.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 8