Brug over Zijl geopend - belangrijke schakel in de oost-westverbinding V Noordroute komt nog dit jaar tot stand ELEKTROMONTEURS Leiden en Leiderdorp hebben nieuw ontmoetingspunt Project van 3 miljoen u N.V. LANGEZAAL INNIGER 'Leidse school' in Duitsland geïntroduceerd DINSDAG 31 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 .r De Commissaris van de Koningin in de Provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft gister middag met een forse draai aan het wiel de nieuwe brug over de Zijl, die Leiden-Noord met de gemeente Leiderdorp verbindt, offici eel in gebruik gesteld. Met deze plechtigheid is dan eindelek, na vele jaren van intensieve voorbereiding, een van de belaneriikste schakels in de oost-westverbinding, ook wel de noordelijke omleidingsroute genoemd, tot stand gekomen. Schuttersveld De aanleg: van de op het Stations plein aansluiting gevende weg over het Schuttersveld (waar ééns de schouwburg moet komen) wacht nog op financieringsmiddelen (ruim vijf miljoen). Via het Stationsplein zal de wel licht volgend jaar aan te leggen in valsweg (1,2 kilometer) naar rijks weg 4 leiden. Aan de Leiderdorpse kant van de j Zijl kan men dank zij de gisteren I geopende brug nu al over de provin- I ciale weg no. 5 naar Oude Wete- ring en de provinciale weg no. 5 bis rijksweg 4 A bereiken. De op de I oostelijke oprit van de Zijlbrug aan sluitende Engelendaal, die gisteren j gedeeltelijk in gebruik is genomen, j biedt een parallelverbinding met j Engelendaal In tegenwoordigheid zowel van de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, als van de Leiderdorpse bur gervader, mr. R. M. Gallas, liet de commissaris, staande achter het grote bedienings bord in het brugwachters huisje, de omhoog gerichte klap van de Zijlbrug lang zaam zakken. Er klonken kort daarop enkele forse knallen, waarmee een nieu we fase in de verwezenlij king van het Leidse wegen schema werd ingeluid. Een project van ruim drie mil joen gulden lag op dat mo ment gereed voor gebruik. Nauwelijks hadden de geno digden onder wie de burge meesters van Warmond, Woubrugge en Alkemade, een officiële wandeling over de Zijl gemaakt of de eerste auto's reden al op de nieuwe brug. Mr. Klaasesz noemde de nieuwe Zijlbrug een belangrijke brug. omdat zij niet alleen een Leidse woonwijk met een in aanbouw zijnd wooncom plex in Leiderdorp verbindt, maar ook de oostelijke recreatiegebieden met de westelijke. Behalve de commissaris „er is nog nooit zoveel over een brug onderhandeld als over deze Zijl brug" gaven mr. Van der Willi gen en mr. Gallas als burgemeesters van de twee bij de bouw van de brug betrokken gemeenten uiting aan hun vreugde over 'de nieuwe en voor de gehele agglomeratie zo belangrijke verbinding. De blijdschap was daarom zo alge meen omdat reeds in 1954 het Leidse gemeentebestuur de bouw van een brug over de Zijl, in het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan, bij het provinciaal bestuur heeft bepleit. De De commissaris van de Konin gin in de provincie Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, fungeerde gister middag in Leiden als brugwach ter. Met een geroutineerde ruk aan het bedieningsmei liet de commissaris de klap van de nieuwe Zijlbrug langzaam zak ken. De opening van de brug, waarvan de bouw drie miljoen gulden heeft gevergd, was op dat ogenblik een feit. (Foto LD./Holvast Provinciale Waterstaat aan een 7 bescheiden belangen van toen deed meter brede brug denken. In de loop der jaren is de belangrijkheid van een oeververbinding op dit punt echter zo zwaar geworden dat uiteindelijk een 23 meter brede basculebrug met vijf overspanningen drie natte' en twee droge' tot stand is gekomen. De brug heeft, zoals gezegd, meer dan drie miljoen gulden gekost. Dit bedrag is door Leiden, Leiderdorp en de provincie naar rato van de belan gen opgebracht. De brug is een vitale schakel in een hoofdverkeersroute, die op haar beurt een belangrijke verbinding vormt tus sen rijksweg 4 (AmsterdamDen Haag) en rijksweg 4 A (Amsterdam- Rotterdam). Op dit ogenblik is de brug nog van beperkt belang. Zij ver bindt de provinciale weg no. 5 naar de Veenstreek direct met Lei- den-Noord. Deze verbinding krijgt meer gewicht omdat Leiden nog dit jaar aan de Willem de Zwijgerlaan met de bouw van het grote veemarkt- sporthalcomplex (kosten ongeveer elf miljoen) gaat beginnen. Oegstgeesterweg Boven het lokale gebruik kan men de snelle verbinding stellen, die deze route over enkele maanden tussen Leiderdorp, het Leidse Stationsplein en Oegstgeest gaat belichamen. Dit jaar nog wordt de nieuwe Willem de Zwijgerbrug aan het andere eind van de bijna twee kilometer lange Wil lem de Zwijgerlaan verbonden met de Oegstgeesterweg, die omstreeks april 1968 wordt opgeleverd. Deze laatste weg, die ongeveer een kilometer lang wordt, vormt straks de tweede ver keersweg tussen Leiden en Oegst geest. Door het tot stand brengen van bovengenoemde verbinding de werkzaamheden moeten over acht we ken voltooid zijn is ook Leiderdorp rechtstreeks op het Houtkwartier aangesloten. Bovendien is de nieuwe (Willem de Zwijger)-route van Lei derdorp naar het Leidse station sneller dan die door de binnenstad van Leiden. ADVERTENTIE De elektrische installatie van de Zijlbrug is gemaakt door: MNIEUWE RIJN 93 LEIDEN Voor dit soort interessante werkzaamheden zoe ken wij vakbekwame Langs de (Leiderdorpse) Engelen- 1 daal is begin deze maand de bouw j 1030 flats begonnen. Aan de I Nog meer woningen zullen benoor- overzijde hiervan -r er komt ook een den de Willem de Zwijgerlaan in Lei- wijkpark en een winkelcentrum den verrijzen, waar binnen twee jaar zijn nog enkele woonwijken gepro- j het uitbreidingsplan „Merenwijk" van jecteerd, waarmee Leiderdorp binnen I de grond gaat komen. Deze nieuwe afzienbare tijd tot 35.000 inwoners wijk moet nog vóór 1970 aan niet hoopt uit te groeien. minder dan 15.000 Leidenaars woon- De Zijlbrug is gistermiddag gelegenheid bieden. I opengesteld voor het verkeer. Het was onmiddellijk na de officiële Uit dit alles blijkt duidelijk hoe be- opening door de commissaris van Iangrijk de functie van de pasge- de Koningin in de provincie Zuid- opende Zijlbrug straks voor de gehele Hollandmr. J. Klaasesz, een hele Leidse agglomeratie zal zijn. I drukte op deze brug. Het leek als of alle bewoners van Leiden- Noord de nieuwe oeververbinding tussen de Sleutelstad en Leider dorp op haar bruikbaarheid wil den toetsen- (Foto L.D./Holvast) Nu de Zijlbrug voor het verkeer is opengesteld en de Willem de Zwijgerbrug over de Haarlemmertrekvaart vrijwel gereed is, wordt in Leiden een nieuwe stap ge zet naar de verwezenlijking van het wegenschema. Het ziet er zelfs naar uit, dat nog dit jaar de noordelijke ver- keersroute kan worden open gesteld. Burgemeester en wethouders van Leiden heb ben namelijk dezer dagen besloten om een tijdelijke verbinding te doen aanleg gen tussen de Willem de Zwijgerbrug over de Haar lemmertrekvaart en het Ma- redijkviaduct. Dit werk, waar mee onmiddellijk is begon nen, zal rond acht weken werkbaar weer in beslag ne men. Deze verbindingsweg, die twee' rijbanen (totaal 8 me ter) en aan weerszijden fiets- en voetpaden (twee maal 4 meter totaal) heeft, verbindt het Station met de Willem de Zwijgerlaan via Maredijkviaduct, 'n gedeelte van de Oegstgeesterweg en de Boerhaavelaan. Naar verwacht wordt zul len het westelijk deel van de Willem de Zwijgerlaan, de Willem de Zwijgerbrug (5 we ken vóór op het bouwsche ma) en de verbindingsweg naar het Maredijkviaduct in december voor het verkeer worden vrijgegeven. De noor delijke doorgaand-verkeer- route zal dan een feit zijn. Bovenstaande kaart laat sien welke belangrijke ver keerswegen in en rond Lei den reeds tot stand zijn ge komen. Ongeveer midden op de foto de Willem de Zwijger laan, die via de Zijlbrug aansluiting geeft op de pro vinciale weg no. 5 (rechts boven) en wat dichter bij huis op de Leiderdorpse En gelendaal, waar binnenkort meer dan 1000 woningen zul len worden gebouwd. De dub bele streepjes aan de andere zijde van de Willem de Zwij gerlaan geven resp. de aan sluiting, via het Schutters veld, op het Leidse Station en het Maredijkviaduct aan. De aansluiting met het Mare dijkviaduct komt, zoals ge zegd, waarschijnlijk nog dit jaar gereed. (Foto LD/Holvast) „De Natuurvriend" bezocht Berlijn Onder de vele buitenlandse aquari umhouders die vorig jaar de door de Leidse aquariumhoudersvereniging "De Natuurvriend" georganiseerde tentoonstelling "Aqua Hortus '66" be zochten, bevonden zich ook enkele bestuursleden van de Berlijnse zuster* vereniging "Der Naturfreund" .Tij* dens dit bezoek nodigden zij het be stuur van "De Natuurvriend' "uit da kleurenfilm van "Aqua Hortus" in Berlijn te komen vertonen. "De Natuurvriend" heeft de uitno- dinging aanvaard en onlangs een tweedaags bezoek aan Berlijn ge bracht, waar in de verenigingszaal van "Der Naturfreund" deze film werd vertoond. Daar de Berlijnse "Natuurvrien den" ook wensten te worden inge licht over de "Leidse school' 'projec teerden de Leidse gasten na de ex positiefilm een kleurenfilm en enkele series kleurendia's, die een beeld ga ven van de wijze waarop in Leiden aquaria worden beplant en verder in gericht. Tijdens het Berlijnse bezoek wer den de Leidse gasten uitgenodigd om ook in andere Duitse steden films iia's te vertonen en de "Leidse school" te introduceren. Het was dus een groot Leids suc ces op aquariagebied. (De heer J. H. Visser, lid van "De Natuurvriend" behaalde afgelopen week eveneens een fraai Leids succes. Hij legde met een van zijn aquaria namelijk beslag op het kampioen schap van Zuid-Holland. In het ka der van het Nederlands kampioen schap van de NJ3.V.T. zal hij daarom op 18 november meedingen naar de nationale titel.) Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: kandidaats Ned. rechten mej. A. M C Coops (Halle) en de heren Th, J G. M. van der Ham (Den Haag) en G. J. M. Verhaar (Berkel Rodenrijs) doctoraal rechten (vrije studier.) de heer W. A. van Meeuwen (Den Haag) doctoraal Ned. recht, de heer A. J Zoetmulder (Eindhoven); doctoraal westerse sociologie de heer W. H. R Mante (Den Haag); doctoraal wes terse sociologie mevr. E. A. Mante - Meijer (Den Haag) en de heer H. A. Bisscheroux (Leiden)kandidaats psychologie de heren A. C. Meester (Rijswijk); de heer R. C. Strietman (Leiden) en de heer G. M. Roeleveld (Loosduinen); doctoraal psychologie de heron H. Stamhuis (Leiden) enG F. de Ronde (Leiderdorp); doctoraal Franse taal- en letterkunde de heer H. C. M. van Delft (Rotterdam) kandidaat, kunstgeschiedenis mej E. E. M. Groeneveld (Den Haag),

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3