1 1 „Extraatje gaat terug naar N.V. Van Heyst Driedimensionale foto's met behulp van geluidsgolven MAANDAG 30 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Van der Zee in functie hersteld (Van onze rtv-medewerkster) Siebe van der Zee, directeur van het televisiebedrijf van de AVRO, is weer in genade aan genomen. Hij heeft vandaag zijn werk hervat. AVRO's voorzitter, mr. L. H. Slotemaker, deelde zaterdag middag na afloop van een spe ciale vergadering van het alge meen bestuur het besluit mee. Reden van dit besluit is dat de heer Van der Zee tegenover het al gemeen bestuur heeft verklaard in te zien dat hij verkeerd heeft gehan deld, door in zijn positie zonder toe stemming van het bestuur diensten voor derden te verrichten tegen be taling. Hij heeft hierover zyn leed wezen betuigd. Verder heeft de heer Van der Zee zich bereid verklaard het bedrag waarmee hij gebaat is, ter beschikking te stellen van de AVRO. Het bestuur van de AVRO op zijn beurt heeft besloten overleg te openen met de curatoren van de N.V. Van Hcijst om na te gaan op welke wijze de belangen die door het faillissement zijn geschaad, met dat bedrag op de beste wijze kunnen worden gediend. Het bestuur van de AVRO aanvaardt daarmee zowel de mededeling als de bereidheidsver klaring van de heer Van der Zee en herstelt hem met ingang van heden in zijn functie. Hiermee wordt deze aangelegenheid als afgedaan be schouwd. Geheim Over welk bedrag het nu precies gaat de heer Van der Zee werk te voor de N.V. Van Heijst sinds 1963 en ontving voor zijn adviezen per jaar 20.000 gulden is door de AVRÖ niet gezegd: men houdt dit bedrag geheim. Hoe de betaling door de heer Van der Zee zal geschieden. Veelzijdig nut Wetenschappelijke werkers leren te Huntington Beach (Californië) driedimensionale foto's maken met geluidsgolven in plaats van met licht. Deze techniek kan leiden tot het maken van foto's in diep wa ter. terwijl zij het einde kan beteke nen voor de röntgenfoto voor de me dische diagnostiek. Voor het procédé is een cathode, buis nodig zoals wordt gebruikt in de beeldbuis van een televisie-ont vanger. Deze cathodebuis zet de geluidsenergie om in licht. Verder wordt gebruik gemaakt van de jon ge techniek der holografie. Voor een hologram wordt een laserstraal ge bruikt om een beeld drie dimensies te geven in plaats van de twee di- i een gewone foto. Ontslagen in het noorden De directie van de jachtwerf gebr. De Vries in Zuidbroek heeft haar ge hele personeel ontslagen. Het betreft hier 29 werknemers, die hun loon tot en met vrijdag kregen uitgetaald. Er is geen contact geweest met de vak organisaties. In Zuidbroek is men van mening, dat het met de jacht werf niet rooskleurig stond en er geen geld meer zou zyn voor het ver der uitbetalen van de lonen. De directie wilde geen commentaar geven. By de N.V. machinefabriek Oost- Groningen in Nieuwe Pekela heb ben 30 van de 190 werknemers ont slag aangezegd gekregen. De betrok ken werknemers houden zich hoofd zakelijk bezig met constructiebouw en de werkzaamheden op dit terrein lopen terug. Met de bedryfsbond voor metaal is contact opgenomen voor het regelen en het tijdstip van het ontslag. De orderpositie van deze machinefabriek, die ook installaties fabriceert voor vuilnisauto's, is ver der gunstig zodat er voor de positie van het overige personeel, plusminus 160 mensen, geen ongerustheid be staat, aldus de bedryfsbond. Dr. Alexander Metherell van het laboratorium voor gevorderde re search van de McDonnell Douglas Aircraft Corp. verwacht, dat de nieu we techniek het volgende mogelijk zal maken: de indentificatie van voorwerpen onder water (zoals duik boten) op afstanden van 30 km. en meer: driedimensionele fotokaarten van de ocea anbodem op ij elke diep te dan ook en een driemensioneel beeld van elk deel van het menselijk lichaam. Zo'n beeld zal veel scherper zijn dan de röntgenfoto, terwijl bescha diging van het weefsel door de stra ling onmogelijk wordt. Driedimensionele „geluidsfoto's" kunnen zelfs in kleuren worden ge maakt door drie verschillende ge luidsfrequenties te gebruiken. Die corresponderen met de drie primaire kleuren. Mevr. Jacqueline Kennedy is zaterdag uit New York vertrokken voor een reis van twee en een hal ve week naar Europa en Zuidoost- Aziè. Het eerste doel van de reis voerde van New York naar Rome, waar mevr. Kennedy, die verge zeld wotdt door een gezelschaps dame en een agent van de veilig heidsdienst, zondagochtend vroeg arriveerde. Zij zal volgens plan twee dagen in Rome verblijven en daarna doorreizen naar Thailand- Van Thailand gaat zij naar Cam bodja voor een bezoek van zes dagen. Er staat een ontmoeting met Prins Sihanoek op het pro gramma. Op de foto: mevr. Ken nedy was bliX verrast toen haar bij haar vertrek uit New York door de Cambodjaanse VN-afgevaar- digde een fraai boeket orchi deeën werd aangeboden is ook onbekend. Garanties zijn ech ter wel aanwezig, zo drukte de AVRO zich enigszins kritisch uit. Wat de bestemming van de gelden voor Van Heijst betreft: men denkt In de richting van de sociale sector. Met deze affaire is meteen ook de zaakAVRO/RTN weer in het reine gekomen. Volgens de heer Slo temaker is de verhouding tussen bei de groepen weer uitstekend. De reso lutie over het eerherstel van de heer Van der Zee is dan ook met alge mene stemmen aangenomen. Gezichtsverlies Wat blyft, is natuurlijk het punt van het gezichtsverlies van de heer Van der Zee in interne kring. De heer Van der Zee, niet gehouden aan de C.A.O. van zyn ondergeschikten, maar wei gebonden door een specia le clausule in zijn arbeidscontract die hem niet toestaat zonder toestem ming medewerking aan andere be drijven te verlenen, heeft zijn eigen mensen altijd het „schnabbelen" ver boden, waarby we wel willen aante kenen, dat het bij zijn ondergeschik ten altijd om bedragen gaat die be duidend geringer zijn dan het ex traatje dat de heer Van der Zee vier jaar lang kreeg toegeworpen. Maurice Chevalier introduceert zijn beschermelingehet zange resje Mireille Mathieu, in het Waldorf Astoria Hotel in New ADVERTENTIE De heer W. Eikerbout, v. Lennepstr. 36, Alphen/R, kreeg f 750,- voor zijn serie blauwe kroonkurken! 'n Prijs van f 750,-, proficiat heer Eiker bout! En spaar maar door, er is nog kans op 'n reis naar Greno ble. Drink Coca-Cola, Fanta of Sprite, spaar kroonkurken en win! Coke,FantaenSprite. Geweldig lekker! York. Maurice verklaarde hier dat hij na een jaar van eenmansvoor- stellingen in alle delen van de j wereld stil gaat leven. „Ik kwam I in 1928 voor mijn werk naar de I Verenigde Staten en dat ik ster geworden ben dank ik aan het Amerikaanse publiek", zei hij. j ADVERTENTIE Snoep verstandig v eet'n appel Dochter voor Eddie Fisher De zanger Eddie Fisher en de ac trice Connie Stevens zijn zondagoch tend vroeg de trotse ouders geworden van een baby, een meisje (Joley). Moeder en dochter maken het goed. De publiciteitsagent van Fisher heeft verklaard dat Fisher en Ste vens enige tijd geleden in het ge heim zijn getrouwd. TERREURDADEN IN HONGKONG Hongkong is vandaag opnieuw ge teisterd door bomaanslagen van com munistische terroristen: een aantal personen werd gewond en de tram- dienst ontwricht. De incidenten deden zich op ver uiteengelegen punten van de stad voor. Zij vielen samen met de ope ning van de „Hongkong week", die ten doel heeft produkten uit de kroon kolonie aan buitenlandse inkopers te tonen. Vijf Chinezen werden gewond. Van een hunner is de toestand levens gevaarlijk. Op het ochtendspitsuur werd een aantal valse en echte bommen neer gelegd op de rails van het trammet. Daardoor ontstonden kilometers lan ge rijen trams, die wachtten op het ogenblik dat de mannen van de mijn- opruimingsdienst de baan weer be rijdbaar hadden gemaakt. De vertra gingen duurden meer dan een uur. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel Thant feliciteert Prins Bernhard Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Natie s heeft Prins Bernhard gisteravond hartelijk ge luk gewenst met de vooravond van de uitreiking van de Nansen-medail- le voor uitstekend werk voor vluch telingen. De medaille wordt vandaag in het voormalige Volkesnbondlspaleis in Genève aan de Prins uitgereikt. De onderscheiding is genoemd naar Fridjof Nansen. de eerste hoge com missaris voor vluchtelingen van de Volkenbond. De Nansenmedaille- commissie onderscheidde Prins Bern- hard op 3 oktober voor zijn voorzit terschap van de werkgroep voor de Europese vluchteling enactie 1966, die geld verzamelde voor vluchtelin gen in Afrika en Azië. Thant zei in zijn boodschap: „De belangrijke bijdrage aan tijd en in spanning van Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden aan het succes van deze hoogstaan de menslievende actie heeft hem de oprechte dankbaarheid opgeleverd van de gehele gemeenschap der vol keren. Deze prijs is een teken van onze waardering voor zijn grote toewijding en verdiensten in deze zaak". Rijbewijs van Halliday in Franse filmer Duvivier (71) verongelukt De Franse filmer Julien Duvivier Is gisteravond by een auto-ongeluk in Parijs om het leven gekomen .Zyn wagen kwam in botsing met een auto, waarin zich de minister voor Weten- schappelijk Onderzoek, Maurice Schumann, bevond. De heer Schu- mann bleef ongedeerd. Volgens de politie reed de wagen van Duvivier na de botsing tegen een boom. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek de filmer te zijn overleden. De 71-jarige Duvivier was één van j de grootste Franse filmregisseurs. Hij J maakte een vijftigtal films, waarvan de eerste nog uit de „stomme" pe- riode dateren. Van zijn sprekende films behoren die uit de Don Camillo- serie met Fernandel tot de geliefdste voor het grote publiek, zoals ,.Le petit monde de Don Camillo". Andere be kende films van Duvivier: „Sous le ciel de Paris". „La femme et le pan tin", „Le diable et les dix comman- dandements" en „Marianne de ma jeunesse". Beroemd zijn de vooroorlogse films „Pepe le Moko" met Jean Gabin en „Carnet de bal" met o.a. Harry Bau- Duvivier 10.15 i 10.20 i 10.50 i NEDERLAND 2 Pipo de clown Nieuws Kenmerk: kerk en samenleving Rin-tin-tin en de bosbrand; kinderfilm Journaal en weeroverzicht Minuten in wonderland: optreden Stevie Wonder Het verhaal van de zee Populair concert Honey West: „Parels voor een dode" Laatste nieuws Pre-Olympische Spelen Sluiting AVRO 6.55 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.03 uur Vjoew; tienerprogramma 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Peyton Place 8.45 uur Snuf snuf 8.46 uur De vuurvlieg; film 10.55 uur Laatste nieuws 11.00 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 8.05 uur Promenade-orkest 11.30 uur Lichte muziek voor de late avond HILVERSUM 2 De oude Sjoelgin Zaterdagavond om zeven uur lachten wij: „Kom, op Neder land I is een eigen Nederlands programma, met kinderen, altijd leuk, dus laten wij daar maar laar kyken en die Russische documentaire over de oude Sjoelgin laten schieten. Dat schijnt geen handige zet te zijn geweest, wij hebben ons althans door een tv-pionier laten ver tellen dat dit een van de gewel digste programma's was die hij ooit op de tv had gezien. Wij stellen dus voor dat de NCRV hem nog eens uitzendt, voor die kijkers die net zo'n „doerak" zijn als wij („doerak" betekent in het Russisch stommeling). Overigens was dat AVRO-pro- gramma, „Voor lezen een tien", alleraardigst. Kinderen doen het nu eenmaal goed. Dat hebben Dorus en Rudi en Willem allang ontdekt, en dat bleek ook nu weer. Bovendien had de AVRO de kinderen die keken niet af gescheept met tweederangs tus- Johnny en Rijk Ook de weekend-show van Johnny en Rijk mocht er zijn. Er zaten een paar sketches in (de hotelkamer en het zieken bezoek) die plotseling uitstegen boven het gebruikelijke maat werk. Navraag leerde on dat dat geen wonder was: ze waren geschreven door Johnny Speight, schrijver van ook by ons opge voerde toneelstukken als .Speel kameraadjes", „De treincoupé", „Ryder, kom naar huis" 'welk stuk de VPRO 100 leden kostte) en „Als zwarten niet bestonden moesten zeworden uitgevonden". Kleuren T.V. De rest van het AVRO-pro- gramma was gekleurd. Daarbij was het eerste actualiteitenpro gramma in kleur en de eerste via Early Bird uit Amerika over geseinde kleuren, t.w. de boks wedstrijd PattersonQuarry, een neger en een blanke van wege het kleurcontrast. Gezien het feit dat hier sprake was van een soort „wonder" (tien jaar geleden zou niemand hebben gedroomd dat hij in 1967 rechtstreeks en 'bovendien in kleuren naar boksen in Amerika zou kunnen kijken) was de beeldkwaliteit heel behoorlijk. Zoals gezegd was ook AVRO's Televizier in kleur. De AVRO is verreweg het actiefst op kleu- rengebied, na de eerste recht streekse uitzending, t.w. Willem Duys („Waauw" van de KRO was wel een eigen produktie maar niet rechtstreeks), nu dus het eerste actualiteitenprogram ma. Nou ja, wat heet actualitei tenprogramma? Een kleuren- filmpje over de Expo in Montre al en een bleke afschaduwing van het concours hippique in de nieuwe RAI. En dat terwijl heel Nederland de adem inhield om te weten hoe het met Slotema ker, Siebe en de R.T.N. was af gelopen „Mijn pen als wapen" Zondag hebben wij tot onze verbazing met plezier zitten te kyken naar „Een zekere Joze- fien": aardige tekst, aardig ge speeld en ook de vormgeving be viel dit keer uitstekend, met name het heen-en-weer-ge- sprekje tussen Els Bouwman en Elsje Scherjon. „Mijn pen als wapen was het tweede program ma dit weekend dat verband hield met het 50-jarig bestaan van de Sowjet-Unie, een ge beurtenis die niet alleen door de C.P.N. wordt herdacht Plaatjes kijken in een ver ver leden, met Lenin natuurlijk, maar ook vele kunstenaars en het werk hunner handen. Een van de blijvende verdiensten van Stalin is geweest, dat hy de kunstenaar „de ingenieur van de ziel" heeft genoemd. Iets van die formule konden we terugvinden in de beelden van deze docu mentaire. AVRO: 18.00 Nws. 18.1 18.25 Ik verbind u door. praatje. 18.30 De tafel van (half) zeven. gev. progrmet o.a. Het klokje van zeven en Parts vous parle. R.V.U. Muzikaal Spectrum, door zinnig. Jl-pedagc gehandicapten. 21.30 sprekken. 22.01 i Bond zonder i klankbeeld. 23.30 Stereo: Lich- 23.55—24.00 Nws. NCRV: 18.00 Stereo: Meisjeskoor r beslag genomen (Van Paryse correspondent) 19.00 Op de m muz. en dienst, eei 1 NCRV-Voc. ens. ei .30 Lichte orgel: klass. gew. De Parijse prefect van politie heeft een onderzoek gelast naar het laatste verkeersongeluk dat Johnny Halli day deze week veroorzaakte en waarbij hij een drietal auto's rijp voor de sloper maakte. Inmiddels is de koning van de Franse rock het rijbewijs twee maanden ontnomen. Dat de politie-prefect Johnny het rijbewys twee maanden heeft ontno men. vindt vooral zyn verklaring in de omstandigheid dat het idool al op een zondenregister voorkomt inza ke snelheidsovertredingen, vechtpar tijen en ook drankmisbruik. Boven dien wil de politie Johnny ook als „symbool" graag eens op zijn num mer zetten, omdat zyn tienduizenden jeugdige bewonderaars gemakkelijk verleid zouden kunnen worden diens voorbeelden te Imiteren, waardoor de verkeersveiligheid van Parijs nog wat dubieuzer zou worden. 1 de Reforma tie in Duitsland. Zweden en Nederland 21.25 Kerkmuz. uit Zweden. Nederland en Duitsland (gr.). 22.15 Literama: ra diokroniek over boeken, schrijvers en klass. koorwerken. 23.15 Planorecital (opn.) klass. muz. 23.30 Mod. blaas- lnstr. en hun nog levende oervormen, muz. lezing. 23.5524.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA (Over de 4de lijn) van 18—20 uur) Voor maandag 30 oktober I. Franz Schubert: Strijkquartet 1 Bes gr. t. op. 168 (26 min.). Allegi ma non troppo, Andante sote nuetto. Allegro, Presto. Amad tet (Norbert Brainln, 1ste vlooi; öieg- mund Nissel. 2de viool; Peter Schidlof, altviool; Martin Lovett. cello) II. Ludwlg van Beethoven: 33 Va ities op een wals van Diabelli 6 min.). Julius Katchen, piano. III. Johannes Brahms: Quartet i Diabelli op. 120 viool op. 26 voor piano. Massimo Amfltheatroff, cello). VOOR DINSDAG 31 OKTOBER AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn granunuz. VPRO: de Barok (gr.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvlt. (gr.). (11.0011.02 Nws). 11.55 Beursberich ten. 12.00 Zangsoliste met piano: Oost- europese volksliedje land- en tulnb. 12. Uitz. 2.30 Overheids-voorl. 13.00 Nws. 13.10 4 30 Rostrum of Composers: 15.40 Stereo: detective-hoorspel. Ekspres: gev. pl.progr. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.02 Er-Jee-Em-Drle. 16.00 Nws. 16.0218.00 Mix: gev. pl.progr. (17.00 Nws.). TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. VPRO: 19.07 Beestje kijken, filmrep. uit de Londen- se Zoo. 19.26 wereld op wielen, maga- HgMÉfNTS: 20.00 cabaretprogr. 21.30 Luther, doc. progr. (3). 22.05 Jazz in de manege. NVSH: 22.20 Sextant, maandelijks programma van de NVSH. NTS: 22.30 Journaal. 22.35—23.55 De Bezetting, doe. (herh.). Nederland 2 NTS: 18.55 Pipo i Clown. 19.00 Jour." - presenteert. 19.10 west 19.30 De 2ls' vriendschap, schakelprogr. m nen en buiten de grenzen: Twente f de textiel. 22.00 Tweeduuster: Eindelij tijd genoeg, tv-film. NTS: 22.30—22.3 informatie ADVERTENTIE Jazz-ork. 17.30 Lichte gram.n 7.45 Zigeunermuz. (gr.). 0 NCRV-lied 8.15 Gew. ,w .30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. 9.15 Boston Symfonie-ork (gr.) i mod. muz. 10.00 Theologische ether- j leergang. 10.35 Stereo: Viool en piano: mod muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor ae zie ken. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gev. progr. (Om 12.23 Voor de land bouw; 12.27 Med. voor land- en tulnb.; 12.30 Nws.; 12.40 Act.). 14.05 Schoolra dio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag magazine. (16.00—16.02 Nws.). 17.00 Overheidsvoorl.: Volksgewoonten op Curacao. Spreker: Henk Dennert. 17.10 landse 10.00 Nws. 10.02 Klink Klaar, progr. voor twintigers, dertigers en (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.01 progr. vooi tieners. 13.00 Nw Snoep verstandig eet 'n appel Italië iviut zang festival Het Italiaanse lied „Per una don na", uitgevoerd door Jimmy Fonta- na, heeft gisteravond het internatio nale zangfestival van Rio de Janeiro gewonnen. Het optreden van Liesbeth List schijnt donderdagavond te zijn bedor ven door een fout van de dirigent. „Het was te langzaam en te hoog", klaagde Liesbeth na haar optreden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5