Haanstra-school (Leiden) sloot eeuwfeest af VULL I Atabakken NSR blijft lid ISC MUSICAL IN STADSZAAL Lezing voor Loge van Theosofen God leeft" Meer begrip voor de slechthorenden MAANDAG 30 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Het feest is voorbij Namens de reünie-commissie bood ïevr. A. MaurerMalt het bestuur en wandkleed aan. HET FEEST IS VOORBIJNa één week herfstvakantie wacht voor de de vorige week eeuwfeestvierende Leidse Haan- stra-school (officieel Kweekschool voor Voorbereidend Onder wijs) weer het werk. Vol moed treden dan bestuur, directie en leerlingen een nieuwe levensperiode in. De eerste stappen naar het tweede eeuwfeest worden dan gezet. ook humoristische wijze voor ogen gehouden hoe de hedendaagse kweekschooljeugd denkt, leeft en werkt. In een „modeshow" kregen wij een indruk hoe deze jeugd op diver se tijden van de dag er bij loopt. De liefde ook kweekschoolmeisjes ken nen die werd ons in bloemrijke taal gebracht, waarna het amusant was om te zien hoe de jongens hun meisje per „auto" op de Vliet kwa men afhalen. Dat Haanstra-meisjes door „op kamer te wonen" graag zelfstandig zijn een ideaal van ie der meisje werd ons hierna in enkele flitsen gebracht. De realiteit: aangebrand eten, kachel uit, elektri sche stekker kapot, niet te veel la waai maken, leert wel eens anders. Bijzonder veel aandacht was in deze musical ook besteed aan ac tief, passief en creatief werken, het geen in kleurrijke en vooral ook leer- Voordat de leerlingen in de nacht van zaterdag op zondag in het Noordioijkse Singerhotel op feestelijke wijze dit eeuwfeest af. sloten, is er zaterdag nog veel ge beurd, waaraan ook de reünisten een ruim aandeel hadden. Over zien ivij deze week van feesten, dan vinden wij daarvan de weer slag in het tafereel, dat ons za terdagmiddag tijdens de musical „Spiegelbeeld" in de Stadsgehoor zaal voor ogen werd gehouden: het was alles gezelligvrolijk, blij en vooral lief. In deze musical naar een idee van mevr. M. Schenk-Pfeifer, te kenlerares van de school, met pret tige assistentie van de docent han denarbeid, de heer M. K. Mulder werd ons op sprankelende, veelal Lustrum Leidsch Studenten Toneel Ter gelegenheid van het 17de lus trum van het Leidsch Studenten To neel wordt op 9 november in de Leidsche Schouwburg een opvoering gegeven van Albert Camus' „Caligu la", in de vertaling van dr. Victor van Vriesland. De regie is in handen van Eric van Ingen. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal Duitse taal- en letterkunde de heer P. G. J. van der Geest (Stompwijk); kandidaats Nederland se taal- en letterkunde mej. P. H. Korstanije (Gouda) en kandidaats Nederlandse taal- en letterkunde de heer L. P. Uding (Den Haag); docto raal Nederlandse taal- en letterkunde de heer M. A. F. van der Linden (Den Haag). L ',^/serA Ac/iri/ueH Een gezellig en lief tafereel tje uit de musical „Spiegelbeeld". (Foto L.D./Holvast) zame balletten werd uitgebeeld, 't Geheel liep uit op een ode aan de Haanstra-school, aan het einde waarvan de vele aanwezige reünis ten bedolven werden onder een gen" van bloemen. Met een spon taan gezongen „Lang zullen zij le ven", uitgebracht op de leerlingen, dankten allen voor deze onvergete lijke middag. Voor mevr. Schenk- Pfeifer waren er bloemen en géschenk. Reünie Behalve de huidige generatie de jubilerende kweekschool hadden zaterdag ook de reünisten haar dag. Uit alle delen van het land waren zij naar Leiden gekomen om met de jongeren het eeuwfeest te vieren. De oudste reüniste, die dit vrolijke fes tijn bijwoonde, was mej. B. Perné die hoewel haar slechts een spreektijd van drie minuten was toegedacht, daar een kwartier van maakte. Vele Receptie Terwijl de leerlingen, na de mu sical, veel plezier beleefden aan thé-dansant in de foyer van de Stadsgehoorzaal, recipieerden het bestuur en de directrice, mej. H. M. ter Beek, in één der koffiekamers. Wethouder Sannes de burge meester was verhinderd die hier het woord voerde, zei, dat Leiden bijzonder trots is op „het bezit van zijn Haanstra-school, dje ook lande lijk grote bekendheid geniet". Even als 3 oktober, behoort de Haanstra- school bij Leiden, aldus de wethou der. Ondanks haar leeftijd, aldus de heer Sannes, staat de school nog springlevend in het kleuteronderwijs. Veel „materiaal" hebben wy als ge meente uit uw school aangetrokken. Circa twee-derde van alle door de gemeente aangetrokken kleuteron- derwyzeressen, is afkomstig van uw school. Tenslotte schonk de wet houder aandacht aan de pedagogi sche kwaliteiten van de directrice. Namens het gemeentebestuur bood spreker de school een fraaie bak met planten aan. In geiyke geest sprak dokter A. F. W. van Meurs namens het Ned. Instituut voor Kinderstudie, die met name het licht liet vallen op de volwassenheid van de school. De heer E. D. Ninck Blok, die sprak na mens de docenten, bracht het be stuur lof voor de brede visie en zyn vooruitstrevende blik. Vrijwel alles loopt geruisloos, hetgeen te danken is aan uw voortreffelyke leiding. Tyydens deze geanimeerde recep tie enkele geschenken werden aangeboden kwamen vele onder - wysautoriteiten, ouders van leer lingen en vertegenwoordigers van verenigingen gelukwensen aanbieden, waarvoor de voorzitter van het jubi lerende bestuur, dokter J. P. Boek- hold, hartehjk dankte. Trokken de leerlingen 's avonds naar Noordwyk, voor de vele reünisten ging het feest in de Stadsgehoorzaal nog enkele uren door. Zoudt u liet wel doen, winkeliers? Expres heb ik enige dagen gewacht om alles eens rustig te laten bezin ken. Alles omtrent de gehouden ver gadering, waarin besloten werd de Haarlemmerstraat voor al het ver keer te sluiten. Of het in de huidige omstandigheden mogelyk is, is een geweldig probleem, dat de verkeers- commissie moet oplossen en dat de nodige hoofdpyn zal veroorzaken. Zoals iedere winkelier weet, bestaat zyn clientele voor een zeer groot ge deelte uit klanten van buiten de stad. Nu wü ik gaarne één vraag aan de winkeliers voorleggen, die zelf zo graag hun auto of fiets pakken om vyftig meter verderop een pakje si garetten te halen. Zoudt U graag: Tien minuten in weer en wind wachten tot de bus komt? Twintig minuten in de (ver warmde) bus zitten. Hè, je voelt je heerlyk opknappen)? Uitstappen op de Maresingel. (Brr, wat een snert weer) Gemiddeld 1700 meter lopen naar de winkels, die men wü bezoeken, vaak met kinderen er- by, die uit hun gewone doen zyn? Gepakt en gezakt weer die 1700 me ters met sloffende vermoeide voeten in weer en wind teruglopen? Ik niet. U wel? Dat is één van de consequenties van het afsluiten van de Haarlemmerstraat. L. Krol. Zilveren jubileum bridgeclub Y.O.G. In „Den Burcht" werd eind vorige week het feit herdacht, dat 25 jaar geleden de bridgeclub V.O.G. werd opgericht. Als voorzitter van de ju- büeumcommissie memoreerde de heer F. Schüthuizen Jr., dat van de onge veer 70 leden tellende vereniging er 13 zyn, die hun 25 jaar hebben vol- gemaakt. Aan dit jubüerende der tiental werd een geschenkje overhan digd. Van de „25-jarigen" richtte de heer Schilthuizen voorts een byzon- der woord van waardering tot de heer en mevrouw Smit voor de vele belangryke diensten aan de Vereni ging bewezen. Hy deelde mede, dat besloten was de heer Smit, die tevens 25 jaar voor zitter is, tot ere-voorzitter te benoe men. Hem werd daarop het daarby behorende eremetaal omgehangen. Mevrouw Smit werd een vaas met rozen aangeboden. Na een korte bridgedrive werd de avond met een gezellig samenzyn be sloten. Nog zy vermeld dat de Ned. Brid gebond, district Leiden, vertegen woordigd was door de heren Koren en Rip, resp. voorzitter en sectetaris van het District Leiden. HENGELSPORT Hengelsport en DVV hielden gis teren hun jaariykse tweekamp in de Vliet. Hengelsport werd met een score van 3122 winnaar. H. Ma- zurel was met 9 stuks de held van Wethouder S. Sannes tijdens zyn toespraak. V.l.n.r. mevr. S. J. Schap er-Beukema, mevr. C. Ver- hey van Wijk-Roem, dokter P. J. Boèkhold en de directrice van de school, mej. H. M. ter Beek. (Foto L.D./Holvast). ADVERTENTIE SUCCES VOOR DTS-BOKSERS Tijdens wedstrijden in Honselaars- dijk heeft de DTS-bokser K. Beek man zaterdagavond in de halfzwaar- gewichtklasse 'n overwinning behaald op v. d. Scheer. De Leidenaar zege vierde op punten. De Leidse Italiaan Farina verloor op punten in de zwaaxweltergewichtklasse van de sterke Gommers, die winnaar werd van een stylprijs. ADVERTENTIE gentlemen prefer f 1.90 Zondagmorgen werd in Café „Ei- genzorg", een voordracht gehouden voor de Geünieerde Loge van Theoso fen onder de titel „God leeft". Deze titel is gekozen als het theoso fische antwoord op de tegenwoordig vaak gehoorde vraag; „Is God dood?" Wy moeten dan eerst uiteen zetten wat wordt verstaan onder „God". In het Christendom is God de Almachtige, de Schepper van he mel en aarde, die de mens, zyn schepsel, beloont of straft of op de proef stelt. God denkt, voelt en han delt. Hij is de Vader, die de mensen, Zyn kinderen liefheeft. In de Bijbel wordt Hij genoemd de „god des toorns", de „heer der heirscharen". Er zijn nog vele gelovigen, die zich Hem voorstellen als een wezen, een soort vaderlyke figuur die alles ziet wat wy op aarde doen en voor Wie iedere ziel na haar dood zal verschy- nen om te worden beloond of ge straft. Het is begrijpelyk dat vele Christenen het bestaan verwerpen van een dergelyke God, die zovele menselyke eigenschappen bezit en die voortdurend in het leven van ie der schepsel ingrijpt. Hoe is nu de theosofische opvat ting omtrent God? In plaats van deze persoonlyke en buiten-kosmische God, stelt de theosofie de wysgerige leer van de evolutie en leert, dat God niet een wezen is, maar een beginsel dat men beter het goddelyke, het eeuwige en onkenbare kan noemen, het volstrekte zyn, dat zonder eigen schappen is, omdat het alles omvat, dus ook alle eigenschappen. Als men het bestaan van het godde lyke verwerpt, als nien de kreet aan vaardt: „God is dood!", tot welke conclusie moet men dan komen? Er blyft dan maar één andere mogelyk- heid: het heelal bestaat uit blinde protonen en neutronen, die toevallig in de ruimte tegen elkaar zyn ge botst Kan een mens, die ook maar enigszins nadenkt, geloven, dat het kosmische stelsel zonder geest of doel is, zonder betekenis of bestemming? Kan men aanvaarden, dat alles een samenloop van omstandigheden is? Dat blinde stof zich toevallig samen voegt tot mensen, dieren, planten of mineralen? Of aanvaardt men de evolutieleer van Darwin, dat zonder enig plan, naar gelang de stoffelyke omstandigheden, uit de eenvoudigste eencellige vormen de meest ingewik kelde dieren en ook de mens voortko men? De theosofie leert, dat het godde lyke niet schept, maar dat het is. Door differentiatie, d.w.z. een zich steeds verder voltrekkende tegen stelling tussen stof en geest, deze bei de aspecten van het goddelyke, ont wikkelt zich het gehele evolutieplan. Iedere vorm is doortrokken van geest die zich in vele schakeringen kan ui ten. Alleen in de mens, het hoogste stadium in de evolutie, kan het god delyke zich bewust uiten als ziel, als denkvermogen, als een bewust en van zichzelf bewust wezen. Alle ver heven eigenschappen van de mens, zoals naastenliefde, offervaardigheid, edelmoedigheid, dapperheid, geduld zyn uitingen van het goddelyke. Ieder mens, zegt de theosofie, Is een ziel, en die ziel is in staat zich bewust te worden van het goddelyke in zich zelf en zy is ook in staat, wanneer zy zich daarvoor inspant, om één te worden met het goddelyke. Daatom, leert de theosofie verder, kan ieder mens, hoe laag hy ook is gezonken, zich opheffen uit het kwa de, wanneer hy eenmaal tot erken ning komt van zyn eigen verborgen goddelykheid. En de mens heeft daar bij geen heiland, geen profeet of hei lige nodig. Zoals ook in het Nieuwe Testament wordt gezegd: „Bidt tot Uw Vader in het verborgene", of in andere woorden: Wees Uzelf bewust van het Goddelijke in U en streef er naar Uw denken en Uw hart hiervan te doordringen. Als wy hier naar streven, dan zullen wy gewaar wor den, dat wy innig verbonden zyn met alle mensen, ja met alle vorm van leven en wy zullen ervaren, dat God leeft, in ons en in alle wezens. Bepleit tijdens forumavond „Wij worden door de maatschappij niet begrepen. Ik ga naar geen enkele verjaardag meer, omdat ik het gevoel heb dat ik er niet bij hoor. Als er meer dan twee mensen zijn, dan kan ik het gesprek niet volgen en daarom ga ik dus niet". Dit was een van de reacties op de vraag hoe een slechthorende de houding van de maatschappij ten opzichte van hem en zijn handicap ervaart. Deze vraag werd gesteld tijdens een forumavond, die de afde ling Leidden van de Nederlandse Vereniging voor Slechthoren den gisteren organiseerde in samenwerking met het bestuur van de Christelijke School voor Slechthorenden en Spraak- gebrekkigen. Geheel andere was de reactie vani een jongere uit het publiek, die van mening was dat in een dergelijk ge val de slechthorende niet moet aar zelen om te vragen of hetgeen is ge zegd, kan worden herhaald. De heer P. H. van Ryn, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging voor S.H. haakte op deze vraag in met de volgende woorden: „Het Nederlandse volk weet door gaans goed te leven met de gehan dicapte mensen in zyn midden, zoals by voorbeeld met blinde en spasti sche mensen. Men heeft echter niet veel begrip voor de slechthorenden. Van een blinde merkt men dat hy blind is, aan iemand die spastisch is ziet men dat hy spastisch is, r men ziet niet of iemand slecht hoort en heeft dan ook niet vaak begrip voor zyn handicap". De voorzitter van het forum, de heer A. Schütten, hoofd van school voor slechthorenden hield ADVERTENTIE UI iiti t bereid uit de fijnste Een geurige bolknak met een heel apart aroma. Al meer dan 17 jaar dé gr sigaar voor vele duizenden liefheb- bers, die hem altijd trouw zullen blij- Karel I VUELTA in dozen van 10: 2.70 Voor verzamelaars nieuwe sigarenbandjes met luchtvaartemblemen naar aanleiding van dezelfde vraag een pleidooi voor het gebruik van ringleidingen, die ook in de huiska mers kunnen worden aangelegd. Reeds eerder op de avond waren velerlei vragen met betrekking tot de ringleidingen gesteld. Hierby bleek dat in Leiden bijvoorbeeld slechts twee kerken zyn voorzien van een ringleiding. De heer Schütten was van mening dat alle openbare ge bouwen voorzien zouden moeten wor den van een ringleiding, om het ook voor de slechthorenden mogelyk te maken het gesprokene te volgen. Te vens bleek dat er van verschülende zyden op het aanleggen van een ring leiding in de Leidse Schouwburg is aangedrongen. In de aula van het Academisch Zie kenhuis, waar de forumavond werd gehouden, was voor deze gelegenheid de eigen ringleiding van de Neder landse Vereniging voor S.H. aange legd. De wens naar speciale televisie programma's voor slechthorenden werd op deze avond eveneens te ken nen gegeven. Nog talloze andere wa gen werden beantwoord door het fo rum, dat bestond uit: mevr. E. Steen- winkel-Mühleisen, psychiater voor kinderen met leermoeüykheden en slechthorenden: de heer A. P. Dees, vader van een doof en een slechtho rend kind; dr. P. J. Kostelyk, keel-, neus- en oorarts; de heren P. H.van Rijn, lid van het hoofdbestuur van de Ned. Ver. voor S.H.; J. v. d. Schaaf, maatschappelyk werker en chef van de afdeling jeugdzorg voor S.H. te Amsterdam en drs. A. Spoor, audio loog. Ere-voorzitter was prof. dr. P. Schmidt, hoogleraar in de keel-, neus- en oorheelkunde te Leiden. M. I. de Zwijger HALVE EEUW, BIJ DE SLF In de koffiekamer van het Leidse Stadhuis speldde burgemeester Van der Willigen de heer M. I. de Zwy- ger, in aanwezigheid van zyn vrouw en zyn kinderen, de züveren ereme- daüle verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op. De heer De Zwy- ger kreeg deze onderscheiding voor 50 jaar trouwe dienst by de Ste- delyk'e Lichtfabrieken De heer De Zwyger begon als 14-jarige jongen by de S.L.F.. waar hy jarenlang gas fitter was. De heer De Zwyger, die nu 64 jaar is, was daarna controleur van gasmeters. Toen hy 40 jaar by de SIj.F. werkte, kreeg hy de bron zen eremedaille. Ook directeur IJke- ma wenste hem van harte geluk. Na de samenkomst in het Stad huis volgde er vanmiddag nog een huldiging met het personeel. F ondsenwerving in Europa De Nederlandse Studenten Raad heeft op een vergadering te Utrecht 't besluit genomen lid te blyvenvan de International Student Conference, ISC. Dit besluit baseerde de NSR op de conclusies van het rapport van de commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de relatie tussen de ISC en de CIA de Amerikaanse in lichtingen dienst. In dit rapport wordt vastgesteld dat de ISC gedurende zyn hele be staan een bonafide organisatie is ge weest die op democratische wyze ge nomen besluiten van zyn ongeveer 60 leden heeft uitgevoerd. De NSR sprak dan ook zyn vertrouwen uit in de on gebondenheid van het programma van de ISC. De NSR dringt er by de ISC op aan zo spoedig mogelyk een conferentie van alle lidunies byeen te roepen om over de toekomst van de ISC te beraadslagen. Ook zal de NSR een discussie tussen de Europe se studentenunies over de toekomst van de ISC en de mogeiykheid om in Europa fondsen te vinden voor het werk van deze organisatie, gaan be vorderen. Eventueel zal de NSR hier voor een speciale Europese conferen tie by eenroepen. Het bestuur van de Nederlandse Studenten Raad gaat nu in Nederland trachten fondsen te vinden voor het werk van de ISC,

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3