Veel hulp voor Hernhutters is Het vergaan van KW 37 „Orion" Van Wees en Weiss in noodfabriek Spontane actie: 10.500 van de partij MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD Van vele kanten wordt hulp geboden aan de Hernhutters, wier textielgroothandel vrijdagnacht afbrandde: de gemeente Zeist heeft grond beschikbaar gesteld voor de bouw van een noodfabriek, de produktie van het bedrijf wordt zolang elders ondergebracht en Zeistenaren zamelen geld in voor de slacht offers die bij de brand dakloos zijn geworden. Een spontaan door enkele Zeisier particulieren opgezette inzamelings actie, ten bate van de slachtoffers van de brand op het Broederplein in Zeist, heeft zaterdag in enkele j uren tijds een bedrag van f 10.500 op- j geleverd. De initiatiefnemers ver- vachten dat in de komende weken ook per giro nog bedragen zullen bin nenkomen (girorekening 114202, t-n.v. Evangelische Broedergemeente in Zeist). Nog nooit in het meer dan 200-ja- rig bestaan van de Evangelische Broedergemeente is de belangstelling voor de vestiging van dit kerkge nootschap zo groot geweest als in het afgelopen weekeinde. De brand in het historische gebouwencomplex trok in de nachil van vrijdag op zaterdag ve le duizendermieuwsgierigen. Zaterdag en zondag was de belangstelling uit ADVERTENTIE alle delen van het land nog groter. Enkele bewoners van het Broeder plein spraken min of meer schamper van een lijkschouwing. Kortsluiting? De brand is ontstaan op de twee verdiepingen hoger gelegen vliering van de Broedergemeente, vermoede lijk als gevolg van kortsluiting. Hon derden tonnen textielgoederen (van ce N.V. Van Wees en Weiss, eigen dom van de Broedergemeente) lagen hier opgeslagen en waren in een oog wenk een prooi van de vlammen. De wind wakkerde de vuurzee nog aan, daardoor zowel het nieuwe gedeelte van de groothandel als een groot deel van het historische gebouw in vlam men opging. Ongeveer dertig perso nen zijn hierdoor dakloos geworden. De N.V. Textielgroothandel G. Van Wees en Weiss, dat zowel in Nederland als daarbuiten grote faam geniet, is de kurk waarop het werk van de Hernhutters drijft. De op bouw van de textielfabriek vormt dan ook het belangrijkste probleem Zo snel mogelijk zal men moeten trachten het ver hes van zijn markt aandeel in te halen. Het Zeister college van B. en W. heeft zaterdag al besloten een terrein op de hoek van de Zinzendorflaan en de Blikkenburgerlaan voor ten hoogste vijf jaar ter beschikking te stellen aan Van Wees en Weiss. Be gin volgende week zal op deze grond een houten demontabele loods wor den opgetrokken met een oppervlak te van 8000 vierkante meter. In deze noodbehuizing wordt eind november het volledige bedrijf in afwachting van de nieuwbouw aan het Broeder plein ingericht. De grond, door de Evangelische Broedergemeente in, erfpacht gege ven aan de gemeente Zeist, is be stemd voor sportvelden. De aanleg van twee van de drie velden gaat normaal door; het laatste veld zal gereed worden gemaakt, zodra de textielgroothandel een nieuw onder komen heeft. De administratie van de textiel groothandel wordt tijdelijk onderge bracht in enige kerkzalen op het Zus terplein, waar ook de afdeling in- en verkoop wordt gehuisvest. De order behandeling wordt gecentraliseerd in Amsterdam, waar een verkoopkan- I toor van de N.V. is gevestigd. In de j hoofdstad krijgt het bedrijf ook de f beschikking over een pand, ten be- I hoeve van de opslag van voorraden. Aan (le slag 'cjencla Ongeveer 100 van de 285 perso neelsleden kunnen direct weer aan de slag gaan. De produktie-afdeling j van de n.v., die speciaal z.g. kleinvak- artikelen omvat, is tijdelijk bij °"n andere industrie ondergebracht. Hoewel de brandweer de brand, die in de nacht van vrijdag op zaterdag aan het Broederplein in Zeist woedde omstreeks 2 uur in de nacht, zoals dat in brandweerkringen heet, meester was geworden, is za terdag en zondag en zelfs vannacht nog ijverig gespoten. In de loop van de ochtend was het vuur volledig ge doofd en konden de laatste brand weerlieden, die de wacht hadden ge houden, het Broederplein verlaten. Nog heel lang was de brand- t weer zaterdag bezig met de na- j blussing in de rokende ruïnes van het Hernhutters-complex in Zeist. Fris, vrolijk en jong. Een heerlijke drank. Puur of als TIP-tonic (met een schijfje citroen). Verjaardagsfeestje, fami liefeestje,zo-maar'n feest je, TIP moet van de partij zijn. HELE FLES f 7,85. i Vervolg van pagina 1 het Hoewel KW 37 „Orion" lange tijd geheim had gehouden lekte het droeve f nieuws zondagmorgen toch uit in de vissersplaats. In de kerken baden de predikanten voor het behoud van het schip en werd de hoop uitgesproken, dat het zoch alsnog zou melden. Het heeft niet zo mogen zijn. Zes meren deels nog jonge vissers vonden de dood in de golven. Het droeve nieuws vormde in Katwijk de gehele zondag het onderwerp van gesprek. Op de boulevard waar vissers en oud-vls- sers naar de woeste zee stonden te turen en in de huiskamers. Er heer ste grote verslagenheid toen vrijwel zeker kon worden aangenomen, dat de KW 37 in de golven was ten on der gegaan. De KW 37 „Orion" was juist in de vaart. Het was één van de twee En gelse drifters „Ocean Starlight" en „Ocean Sunlight", die rederij Hans Hoek in Katwijk aan Zee enkele we ken geleden heeft aangekocht van de rederij Small en Co in Lowestoft. Beide schepen werden in 1952 ge bouwd, meten 114 ton en hebben een lengte van 26,40 meter. In IJmuiden werden enige voorzieningen aange bracht, zoals het dichtmaken van het dek, voordat zij onder Nederlands viss'erijmerk konden uitvaren. Het andere schip kreeg de naam KW 38 „Neptunus". Verslagen man Schipper Hans Hoek is een versla- I gen man. Hij kon niet veel uitbren- J gen, toen hy vernam, dat een van de bemanningsleden van de KW 37 op Texel gevonden was en dat er j boeien waren aangespoeld. „Het is verschrikkelijk", zei hij. „Nu heb ik geen hoop meer. Heel, heel erg. 1 In het bijzonder voor de nabestaan den van de merendeels jeugdige be manningsleden, die de dood in de woedende golven van de door het stormgeweld opgezwiepte Noordzee vonden. „Het was een fijn stel en het wa ren zeer goede visserslui", merkte re der Hoek op. Hij had in de nacht van zaterdag op zondag geen oog I dicht gedaan. Steeds had hU via de visserij band naar berichten zitten te luisteren en talrijke telefoongesprek ken gevoerd. „Ik heb de KW 37 en de KW 38 een week of zes geleden ge kocht en ze in IJmuiden helemaal na laten kijken. Ze waren goed in orde en van alle technische hulpmid delen, zoals radio-telefonie en ra dar, voorzien. Donderdag is schipper Nijgh nog in Den Helder binnengelo pen om de vangst aan de afslag te brengen en vrijdagmorgen in alle vroegte koos hij weer zee. Toen hij vrijdagavond contact had met schip per Houwaart vertelde hij nog een paar trekjes te zullen wagen voor naar de thuishaven te stomen. Het was de tweede reis die Jan Nijgh met dit schip maakte". Niet veel geluk Schipper Jan Nijgh is sinds 1965 in dienst bij reder Hans Hoek. Hij heeft niet veel geluk gehad tijdens zijn loopbaan als schipper. In januari 1966 brak op zijn schip de KW 112 „André" brand uit en in april van datzelfde jaar had hij als schipper van de KW 201 een aan varing met de SCH 2 „Zuiderkruis". De Scheveninger zonk, maar de ge hele bemanning kon aan boord van de KW 201 worden genomen. De vergane kotter .1 enkele weken geleden door de Scheepvaart- insepctie in IJmuiden aan een on derzoek onderworpen. Onder andere werd een stabiliteitsproef afgenomen. De gegevens omtrent deze stabiliteits proef zijn opgestuurd naar het Scheepsbouwkundig Bureau Rietdijk in Oegstgeest. Het in IJmuiden ver richtte onderzoek gaf, volgens de Scheepvaartinspectie IJmuiden geen enkele aanleiding om eerst het resul taat van de stabiliteitsproef af te wachten alvorens de „Orion" een voorlopig certificaat van zeewaardig heid te geven. Op dit voorlopig certi ficaat is het schip uitgevaren. Het resultaat van de uitwerking van de gegevens betreffende de sta biliteit van de „Orion" zal nog wel enige tij'd op zich laten wachten, daar verschillende ingewikkelde be rekeningen moeten worden gemaakt. Of ten aanzien van de KW 38 „Nep tunus", het zusterschip van de „Orion", een uitvaarverbod zal wor den uitgevaardigd, was vanmorgen niet bekend. De „Neptunes" ligt in IJmuiden. De Scheepvaartinspectie heeft een onderzoek naar de ramp met de „Orion" ingesteld. Het feit, dat nie mand de ramp heeft overleefd, zal dit onderzoek er niet eenvoudiger op maken. Fatale vergissing „De KW 37 ligt veillr in de ha ven". Die dramatische vergissing van vissers in de haven van Den Helder is er de oorzaak van geweest, dat het speuren naar de Katwijkse kotter „Orion" vierentwintig uur werd ver traagd. Zaterdagmorgen kreeg een ongeruste reder Hans Hoek van de Helderse sluiswachter het geruststel lende bericht: „Het schip ligt veilig in de haven". Vissers hadden de sluiswachter die informatie verschaft. Zij meenden het schip te hebben ge zien. Dat was onjuist. Het speur werk naar de „Orion" werd door die vergissing belangrijk vertraagd. Een ontdane Hans Hoek richtte een ernstige beschuldiging aan de marine: „De marine is vierentwin tig uur te laat gaan zoeken. Een ma rineofficier heeft mij zaterdagmor gen gezegd, dat het schip in de ha ven lag". Een uitgebreid onderzoek van de marine heeft vanmorgen echter uit gewezen, dat de fout niet door de Kon. Marine is gemaakt, maar door de vissers in de haven van Den Hel der. Universiteit: Lezing Rijksmuseum v. Oudheden. Spr. dr. J. H. C. Kern over Egyptische Oudheaen in Turijn. 8 uur Stationsweg 41Ledenvergadering K. vang. J. Zijlstra. 8 Ch. de Bourbonhof. Elektronicaclub Luth Kerk; Herdenking kerkhervor ming. Sprekers pater R. Sasse van IJsselt, dr. J. Happee en dr. J. Vlijm. gemeente. Spr. w over de Russisch Orthodoxe Kerk 8 De Beukenhof: Receptie zilveren Ju bileum drs. A. L. Demenint. 4.30-^-6.30 Hooigracht 84: Bijeenkomst Leldse Esperantistenver. „Pacen". 8 uur nam Schouwburg: K. en O. Modern To neel. Toneelgroep The: 1 „Krapps laatste band. i.io uur nam. Stadsgehoorzaal: Jubileumconcert Jhr. Oratoriumver. „Ex Animo". 8 i Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur loclale raadsvrouw. 46 uur nam. DONDERDAG Stadsgehoorzaal: K. en O. 1 ihlsch Folkloristisch Ensei Universiteit: Rede dr. C. J. Dippel over „Creativiteit en de natuurweten schappen" vooi Societas Studiosorum Reformatorum Lugdunensis. 4.15 uur VRIJDAG erschool (L i zijn diepere achtergronden". b.iö uur nam. Koningskerk: Ruilclub 7.30—10 uur Oude Vest 13Evangelisatie Chrls- tengem.: „Ecclesia", 8 uur nam. Dichter bij elkaar Patriarch Athenagoras van Con- stantinopel, die een bezoek aan Paus Paulus in Rome heeftg ebracht, is zaterdag uit Vaticaanstad vertrokken In eén gemeenschappelijke verkla ring na afloop van het bezoek van Athenagoras, zeggen de Paus en de patriarch dat zy de „dialoog van de liede tussen beide kerken willen uitbreiden en verdiepen. Beide kerk leiders hopen en verlangen dat alle volkeren en hun leiders alles zullen doen ter bevordering van de vrede en gerechtigheid. In de gemeenschappelijke verkla ring wordt voorts gezegd, dat er nog vele hinderpalen uit de weg moeten worden geruimd voor de volledige gemeenschap tussen beide kerken hersteld kan worden. Niettemin ver heugen de twee kerkvorsten zich er over dat het contact in Rome beide kerken dichter tot elkaar heeft ge bracht. De priesters van beide ker ken moeten nu ook regelmatig con tact met elkaar onderhouden. Lktwtnaschool (Lammenschanaweg)t Contactcommissie Kinderbescherming. Th. R. M. Wlllemse over „D« betekenis van de vrije-tijdsbestedlng oor de opgroei van Jeugdigen", 8.15 u. Kloksteeg 19: Leids Zoldercabaret, Langebrug 87: Lezing dokter (F. C. Mees over het LSD- gevaar en zijn diepere achtergronden. 8.15 uur. ZATERDAG Galerie V. d. Vllst (Botermarkt 3)i Opening tentoonstelling grafiek Sees- vlag. 8.30 uur nam. Opening Micro tia (Kunstzaal Heuff); Opening tentoonstelling Jacques Mei» ZONDAG Rijnlands Lyceum (M. M. Tromp. ge. 7.30 Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 BIOSCOPEN Trianon „Mijn prinses" 18 Jaar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.3C 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor; „Angelique, de markiezin de engelen". 18 J. werkd. 2.30, 7 en 9.1 uur; zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur Camera: „.Gooi 't maar ln m'n pet' gelijks 2.15 en 7.30 studio „Falstaff". 14 1. Werkd 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, en 9.15 uur. Rex „De zeven vechter» van MacGregors". 14 Jaar. Werkd. 2.30, en 9.15 uur, zond. 2.30, 4.45, 7 en 9. TENTOONSTELLINGEN Acad. Hist. Museum „Cublcula lo- canda". Van maandag t.e.m. vrijdag 10 uur voorm.—1 uur nam» er •i tot 5 uur nam. (T.e.m. 10 n< her). Galerie Van der Vllst (Botermarkt 3) Tentoonstelling schilderijen Louis Meyi Geopend dinsdag t/m zaterdag 1" maandag t/m zaterdag 10 5 uur nam.; bovendien dinsdag avond 810 ber). LakenhalTentoonstelling „Speler en lezen". Werkd. 104 uur; 'i dags 14 uur (tot 10 december). De Lakenhal: Dag. 10-5 uur: 10—5 vember) .egermuseum (Pesthuislaan): Mr BINNENLAND 1 Bemanning zandschip gered De lichtwachter van Urk meldde de reddingboot „Zeemanshoop" zater-' dagavond laat, dat er op de zand plaat Enkhuizer Zand, aan de west kant van Urk een schip aan de grond was gelopen. Hij had licht signalen waargenomen van dit schip, dat waarschijnlijk door de storm en de dichte regen uit de koers was ge raakt. Onder leiding van schipper H. Snoek slaagde de bemanning van de reddingboot er enige tijd later in de drie opvarenden van het gestran de schip aan boord te nemen. Zij werden omstreeks half een zondag ochtend in Urk aan wal gezet en overgebracht naar het hotel „Het wapen van Urk." dat vaker dienst doet als opvangcentrum van schip breukelingen. Het schip, de 500 ton metende Volharding 2, met als schipper de heer J. Kuiper was op weg naar Sneek met een lading ri vierzand. Naast schipper Kuiper wa ren diens verloofde en een knecht aan boord. Luns naar New York Minister Luns van Buitenlandse Zaken, is zaterdagmiddag van Schiphol naar New York vertrokken, waar hij van ochtend de delegatie bij de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties zal lelden. Tijdens zijn korte verblijf in New York verwacht de bewindsman besprekingen te voeren over de situatie in het Midden-Oos ten en een onderhoud te hebben met de voorzitter van de Algemene Ver gadering, zijn Roemeense ambtge noot Manescoe. Pyromaan ln Temeuzen? Za terdagavond, rond het middernach telijk uur bemerkten voorbijgangers een begin van brand in het souter rain van een handel in auto-onderde len aan de Nleuwstraat in Temeu zen. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, ontstond er vrij veel schade. De gemeentepolitie ont dekte dat het hier een geval van brandstichting betrof. Het was de zesde keer in betrekkelijk korte tijd dat. steeds op hetzelfde uur. ln de Terneuzense binnenstad brand werd i ontdekt. K.V.P.-jongeren Noord-Holland De K.V.P.-jongeren in de provincie Noord-Holland scharen zich achter het standpunt van de K.V-P.-radica len om te komen tot een progressief en radicaal beleid, daarbij uitdruk kelijk verklarend dat een algemene volkspartij en niet langer een con fessionele partij het einddoel moet zijn. Daarnaast zijn zy van mening dat de door het partijbestuur opge stelde discussievragen dermate on duidelijk en tendentieus zijn, dat daardoor afbreuk wordt gedaan aan de betekenis van de partijraad wel ke bedoeld was om een duidelijke beslissing te nemen over de toe komst van de partij. Bloedige twist In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half drie zijn bij de Herenweg in Utrecht twej Turken slaags geraakt met twee jongelui uit Utrecht. De twist werd uiteindelijk met een mes be slist. waarbij de 18-jarige G. Ver beek flink werd toegetakeld. Hij werd getroffen in nek, hoofd en buik. De politie arresteerde de beide gastarbeiders korte tijd later in een perceel, waar Turken zijn onderge bracht. Een bebloede zakdoek en vingerafdrukken waren voldoende aanwijzingen het tweetal mee te ne- BUITENLAND. Thomas A. Morgan overleden De Newyorkse industrieel Thomas A. Morgan is gisteren in 'n ziekenhuis te Henderson in de ouderdom van 80 jaar overleden. Hij was president- commissaris van Sperry-Rand Corp. Morgan is adviseur geweest van de presidenten Truman, Roosevelt en Eisenhower. Nieuwe party In Hamburg ls zondag een nieuwe party, de Nationa le Liberale Unie van Duitsland, opge richt. Op het program staan ontbin ding van de militaire blokken in Eu ropa en een winstaandeel voor werk nemers. Tot de 82 oprichters behoren voormalige leden van de uiterst rechtse nationaal-democratische par tij, de sociaal-democratische en de vrije democratische partij (libera len;. De nieuwe partij wil deelnemen aan de verkiezingen van 1969. Overstromingen ln Argentinië De recente overstromingen in Argen tinië hebben aan 63 personen het le ven gekost, zo is zondag in Buenos Aires bekendgemaakt. Dertig perso nen worden nog vermist. De schade heeft men nog niet kunnen schatten. Ongeveer 300.000 personen hebben van de watersnood te lijden. Joodse betoging Enkele honder den Joden hebben zaterdagavond een betoging gehouden voor het gebouw van de Russische VN-vertegenwoor diging in New York waarbij zij pro testeerden tegen „onderdrukking van Joden in de Sowjet-Unie". Leden van 35 Joodse organisaties dansten, zon gen en riepen leuzen. Veel wtfverij afgeschaft In een radio-uitzending heeft president Se- kou Touré van Guinee verklaard, dat voor de Guinese revolutie man en vrouw gelyk zyn en dat veelwijverij voortaan verboden zal zijn. Oxl Griekenland herdacht zater dag Oxl (neen), de dag waarop de Italiaanse fascisten het land aanvie len en Griekenland bij de tweede oor log werd betrokken. Oxi betekent in het Grieks neen, het antwoord dat de Griekse dictator Metaxas de Ita liaanse ambassadeur in Athene gaf toen hij eiste dat Griekenland zich zou overgeven aan het leger van Mussolini, dat op die dag in 1940 het land vanuit Albanië binnenviel. Ko ning Constantijn en Koningin Anne- Marie woonden in Saloniki, hoofdstad van noord-Griekenland, een kerk dienst bij en een troepenparade. Naast hen stonden leden van het mi litaire bewind, met aan het hoofd burger-premier Kollias. Politie beschoten By een vuur gevecht tussen politie en negers is zaterdag in Oakland (Californië) een politieagent gedood. Een andere po litieman liep levensgevaarlijke ver wondingen op. Het gevecht begon toen de politie voor een verkeers overtreding een auto wilde aanhou den waarin negers zaten, die behoor den tot de „zwarte panters", een or ganisatie die de negers wil bewape- Steenstraat 1 Japanse Kunst Werkd. 10 Rijnlandflat: Huishoudshow Bureau Zuid-West. 10 12 uur november). AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevallen Apotheek Herdlngh en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502 en Apotheek Zuid West, Brahmslaan 20, tel. 21522. De zaterdag-, zondag-, avond. wordt waargenomen door apothef Herdlngh en Blanken. De Oegstgeestse Apotheek opend YVeekeinde-diensl der Leldse huis artsen. Tot zaterdagochtend 10 uur raad plege men de eigen hulsarts, daanu tot zondagnacht 24 uur de dokters- telefoon 22222. HAAGSE AGENDA vogelverschrikker" „De kleine giraffe". K oom an. 14.30 Sultan Hassan". De gouden hand"; Frac „De dieren va WILSON HAD BENAUWDE OGENBLIKKEN Premier Wilson van Engeland zaterdag door demonstrerende s denten belaagd en «yn auto doe honderden agressieve demonstrat ten geschopt en beklad toen hij Cambridge aankwam, waar hfj tt lezing zou houden. De studenten riepen „Vietnas moordenaar" en rechtse taard." Zij trokken de antenne Wilsons auto en van een begeleider- de politiewagen. Er werd met eier«

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2