LEIDSCH DAGBLAD Zes Katwijkse vonden graf in vissers golven Nieuwe koers van Britse politiek? OLGA Verzekeringen eisen betere maatregelen tegen brand JAMIN KW 37 in nacht van vrijdag op zaterdag op de Haakse Gronden vergaan Laatste contact Gevechten in China Honger op Lombok Geweren aan boord „Jozina" Na afwijzing door EEG Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 30 OKTOBER 1967 No. 31419 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bQ vooruitbetaling!, losse nummers ƒ0,25 Witte Singe) l, LeldeD - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 schietterrein. Deze positie werd di- recht via Radio-Scheveningen door gegeven aan de Texelse kustwacht. Uit de papieren en later uit de iden tificatie door boekhouder D. Ouwe- hand werd duidelijk, dat het één van de bemanningsleden van de KW 37, Arie Hus, was. Voorts kwamen mel dingen binnen, dat de Texelse kust wacht een boei van de Katwijkse kot ter had gevonden. Dat gebeurde op het noordelijk deel van „De Koog". Ook by Callandsoog vond men een boei. Vervolg op pagina 2 .Ster s (Van onze visserijredacteur) Katwijk is in diepe rouw gedompeld. Zes van zijn (jonge) zonen hebben in de nacht van vrijdag op za terdag de dood gevonden in een door stormgeweld geteisterde Noordzee, ljun kotter, de KW 37 „Orion" van rederij Hans Hoek, is naar men aanneemt op de Haakse Gronden bij Texel getroffen door een grond- zee en vergaan. Tot nu toe is slechts het levenloze li chaam van een van de opvarenden, monteur Arie Hus (35), op Texel aangespoeld. Reddingsboeien, stukken wrakhout en een baken voor de netten, die op de stranden van Callandsoog en Texel werden gevonden, zijn stille getuigen van het drama dat zich op de Noordzee afspeelde. Bovendien zou men op de Haakse Gronden twee masten hebben waargenomen, die zo goed als zeker van de KW 37 afkomstig zijn. De zes Katwijkers, die bij deze verschrikkelijke scheepsramp het leven lieten, waren: schipper Jan Nijgh (26 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen), stuurman Willem Ouwehand (20, gehuwd), monteur Arie Hus (35, gehuwd en drie kinderen) en de matrozen Niek Varkevisser (41, getrouwd en twee kinderen) Arie van der Plas (26, gehuwd en een kind) en Cornelis van Kijn (22 en ongehuwd). aart van de KW 38 „Neptunes", die voor hem uit voer op weg naar IJ- muiden. Hij verzocht aan schpi- per Houwaart reder Hans Hoek te melden, dat hij zaterdag ook in IJ- muiden zou binnenlopen. Ze zouden later op de avond nogmaals contact met elkaar opnemen, maar dat is niet gebeurd. Toen de KW 37 zaterdag niet in IJmuiden binnenkwam zocht de echt genote van stuurman Ouwehand contact met de Kon. Marine om te informeren of het schip van haar man reeds binnen was. Dat bleek, zoals men meedeelde wel het geval te zijn. Reder Hans Hoek wilde ech ter zekerheid hebben. Hil belde de Helderse politie op en deze moest helaas laten horen: De kotter ligt nog niet aan de kade! Groot alarm Via Scheveningen-Radio werd groot alarm geslagen. Alle schepen werden verzocht uit te zien naar de KW 37 Het laatste levensteken van de KW 37 „Orion" werd vrijdagavond rond het middernachtelijk uur ont vangen. Toen had de schipper nog kort radio-telefonisch gesprek met zijn vader Dirk Nijgh, die schip per op de KW 226 „Jacob Sr." is. Hij vertelde van plan te zijn de ha- van Den Helder binnen te lopen, omdat de storm aanwakkerde. De kotter bevond zich toen ter hoogte het lichtschip Terschellinger- bank. Tegen half acht diezelfde avond had Jan Nijgh nog een „roepie" uit gewisseld met zijn collega Arie Houw- ADVERTENTIE WEERBERICHT Tijdelijk regen De Bilt vdtwacht van heden- tot morgenavond: Vannacht in het binnenland kans op nachtvorst, langs de kust nog hier on daar een bui en een matige tot zwakke wind tussen west en zuid. Morgen half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen, ongeveer dezelfde 1 temperaturen als vandaag en over wegend matige wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.40 uur) 31 OKTOBER Zon op: 7.32 uur; onder: 17.15 uur Maan op: 4.44 uur; onder: 16.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.18 en 13.38 u.; laagwater te 9.37 en 12.51 u. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Dit is de KW 37 „Orion". Het schip was toen nog niet door de Lowestoftse reder S.mall en Co. overgedragen aan de Katwijker Hans Hoek. Het schip droeg als kenteken LT 387. Deze foto werd gemaakt toen de LT 387 van de vleetvisserij onder de Engelse wal in de Engelse haven Lowe stoft terugkeerde. en naar eventuele schipbreukelingen. Het was toen reeds te laat om nog een vliegtuig van de opsporings- en reddingsdienst van de Marine Lucht vaartdienst van het vliegkamp Val kenburg te laten opstijgen. Besloten werd, dat zondagmorgen een S-2 Tracker de lucht in zou gaan. Dat ge beurde. Toen het duister voor het licht plaats maakte vertrok zondag morgen om zeven uur van het vlieg veld Valkenburg de Tracker, die later op de morgen werd afgelost door een Neptune van de MLD. Uit het laatste contact, dat de re der met schipper Nijgh had gehad, bleek, dat de KW 37 zich toen be noorden Den Helder bevond en met de vangst op weg was naar IJmuiden. Daarom werd allereerst het gebied rond de opgegeven positie afgezocht vanuit het marinevliegtuig. Zonder resultaat echter. Later op de morgen ontdekte de bemanning van de Nep tune enige mensen op het Texelse strand. Ze stonden naar iets te kij ken. De commandant gaf het bevel laag te gaan vliegen. Het bleek, dat twee mannen bij een lichaam stonden, dat op het strand lag. De plaats was even ten noorden van het Hevige gevechten schijnen te woe den in twee belangrijke provinciale hoofdsteden van China, koenming en Tsjangsja, tussen voor- en tegen standers van voorzitter Mao. De toestand in beide steden zou de troepen, die opdracht hebben om tussenbeiden te komen, uit de hand gelopen zijn. Het bericht is afkom stig van de Nationalistische-Chinese inlichtingendienst. Koenming is de hoofdstad van Joennan in het zuidwesten, een pro vincie die aan Birma en Noord-Viet nam grenst. Tsjangsja is de hoofd stad van Hoenan, de geboorteplaats van Mao Tse-toeng. De gevechten zouden al vijf dagen duren Aan beide kanten wordt van De Indonesische minister van Landbouw, generaal-majoor Soe- tjipto, heeft meegedeeld, dat vo rig jaar 10.053 mensen op het ei land Lombok van honger zijn omgekomen. De voornaamste oorzaken van de hongersnood zijn volgens de minister langdurige droogte en gebrek aan vervoer. PRESIDENT VAN URUGUAY WIL DUELLEREN De president van Uruguay, gene raal Gestido, wil duelleren met zijn voormalige minister van Financiën, Vasconcellos. Het staatshoofd voelt zich gekwetst door een uitlating van zijn oud-medewerker, die als sena tor onlangs de president beschuldigd had van onoprechtheid. Vasconcellos had de gelegenheid de minister van Buitenlandse Zaken, Luisi, een .loon- ichrijver" te noemen. Ook Luisi wil duelleren. Als een ereraad vindt dat een duel gerechtvaardigd is, zal pre sident Gestido zijn bevoegdheden overdragen aan vice-president Areco. Het laatste politieke duel vond plaats in 1957. Toen traden oud-pre- grote verliezen gewag gemaakt Hetsident Berres en generaal Ribas in leger dat de orde moest herstellen j het erestrijdperk. Zij verlieten het werd meermalen zelf aangevallen. I allebei met lichte verwondingen. Een woordvoerder van de federale Nigeriaanse regering in Lagos heeft zaterdag meegedeeld, dat de federa le autoriteiten 11.000 dubbelloops ge weren heeft aangetroffen aan boord van de Nederlandse kustvaarder „Jozina," die vorige week door de Nigeriaanse marine naar Lagos is opgebracht. De „Jozina" had volgens de woordvoerder de geweren plus ruim een halfmiljoen patronen in Lissa bon aan boord genomen. Van de zij de van de federale regering is de vorige week al meegedeeld, dat het schip maandag is aangehouden toen het op weg was naar Biafra, de pro vincie die zich van de rest van Ni geria heeft afgescheiden, om daar wapens te lossen. De regeringswoordvoerder zei, dat Nigeria langs diplomatieke weg pro beert druk op Portugal uit te oefe nen opdat dit land geen wapens meer levert aan Biafra. Het uitbreken van twee grote len op het gebied van de premies branden binnen veertien dagen (Danlon en het Hernhutters complex), waarvoor in totaal een bedrag van 75-80 miljoen gulden aan verzekeringsdek king aanwezig is, heeft in ver zekeringskringen de noodzaak van dpeltreffende maatregelen op het gebied van de brandpre ventie en -beveiliging sterk op de voorgrond geplaatst. Hoewel door het bijzonder ongun stig verloop van de brandschade in ons land de noodzaak van maatrege- (Van onze correspondenten in Londen en Parijs). Uitlatingen van Lord Chalfont, de Britse Minister belast met het voeren van de onderhandelingen over Engelands toetreding tot de EEG, hebben in Londen tot een politieke explosie geleid. Lord Chalfont heeft in een vertrouwelijk gesprek met Engelse journalisten in Lausanne de indruk gewekt dat de Britse rege ring haar Europese politiek radicaal zou herzien indien presi dent De Gaulle de deur voor Engeland opnieuw gesloten houdt. Lord Chalfont is eerder dan ver wacht naar Londen teruggekeerd om opheldering te geven. Het is ondenk baar dat Engeland, zoals aan Chal font wordt toegschreven, als vergel dingsmaatregel voor een nieuwe mislukking van zijn poging tot toe treding tot de EEG, zijn troepen ge heel of gedeeltelijk uit Berlijn of West-Duitsland zou terugtrekken en Oost-Duitsland erkennen. En dat volgens sommige bladen nog wel met Instemming van president Johnson. In feite blijft er voor Engeland, on danks president De Gaulle, niets an ders over dan het varen van een Europese koers. Toen men Chalfont vroeg of hij bij een tweede falen nog een werkelijk alternatief voor Enge land zag en of hij nog een troef kaart bezit, schijnt Chalfont te heb ben gezinspeeld op een mogelijke „herziening van de Brits-Europese politiek". Toen men hem vroeg of dit mis schien een vermindering van Enge lands NAVO-verplichtingen en een nieuwe politiek ten opzichte van Duitslands hereniging kon betekenen schijnt Chalfont onder druk toegege ven te hebben dat dergelijke dingen Persoonlijk Chalfont was blijkbaar van de eerste reacties op zijn verklaringen zo geschrokken dat hij vrijdagavond laat opnieuw de Britse corresponden ten in Lausanne bijeenriep om hen te bezweren dat zijn uitlatingen in geen enkel opzicht overeenkomen met de opvattingen van de Britse regering en dat hij slechts zuiver persoonlijk had gereageerd op door de correspondenten zelf geopperde denkbeelden. De oud-journalist Chalfont hij was jarenlang een uiterst bekwaam defensieredacteur van de Times weet natuurlijk dat een minister in een vertrouwelijke persconferentie waarbij bronnen en citaten bij stil zwijgende afspraak nooit worden ge bruikt zeker in een delicate zaak als deze uiterst voorzichtig te werk behoort te gaan. Vandaar dat het niet meer baat en men wel tot de slotsom moest komen dat Chalfont heel goed wist wat hij deed, namelijk een waarschuwingsschot laten horen als antwoord op de kanonnade van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville in Luxem burg. Het zotfÜüoeld rijn om pre-~ sident De Gaulle te intimdieren indien zulks mogelijk en vooral om de Westduitse bondskanselier, die weigert om voor de Britten de kas tanjes uit het vuur te halen, schrik aan te jagen. (Vervolg op pag. 6) niet uitgesloten moet worden geacht, zal het antwoord van de brandverze- keraars op deze ontwikkeling toch vooral zijn, het eisen van méér en doeltreffender beveiligingsmaatrege len. Verscherpte eisen Verscherpte eisen kunnen binnen kort worden verwacht ten aanzien van de constructie van muren (brandmuren) en daken, automati sche dakventilatie, concentratie van kostbare machines op een klein vloeroppervlak, automatische en niet-automatische blusmiddelen, automatische brandmelders, aange sloten op een centrale meldingspost van de brandweer en het instellen van doeltreffende bewakingsdiensten buiten de arbeidstijden. Dit is meegedeeld door het bureau voorlichting Schadeverzekering. De twee grote branden hebben in het verzekeringsbedrijf verontrusitiing ge wekt, ondanks het feit dat dergelijke grote schaden door herverzekering en andere technieken van risico spreiding over een groot aantal ver zekeraars worden verdeeld. Ingewijden in het verzekeringsbe drijf schatten dat met inbegrip van de in Zeist aangerichte brandschade, de totale directe brandschade dit jaar een bedrag van 200 miljoen gulden zal benaderen. Het naoorlogse rekord op het gebied van brandschade staat op naam van 1964: 150 miljoen gul- Ij Prinses Beatrix en Prins Claus (links op de rug gezien) hebben gisterochtend met bezoek aan Zeist blijk gegeven* van him medeleven met de slag,; die de Evangelische Broedergc- meente door de grote brand op% het Broederplein heeft getrof- <- fen. Het prinselijk paar woonde de zeer druk bezochte kerkdienst in de witte kerk aan het Zuster plein bij. Een collecte, die in de kerk ten bate van de door de brand gedupeerde bewoners het Broederplein werd gehou-1 den, leverde een bedrag op f 3.200.70. De koninklijke gasten gebruik- ten de koffie in de pastorie, ft Daarna wandelde het prinselijk ft paar in gezelschap van ds. Bintz, ft (op foto handen schuddend),A burgemeester mr. A. P. Kort- ft hals Altes (rechts) en enige Ie- ft den van de broedergemeente ft naar de plaats van de ramp, ft waar de bezoekers een beeld ft kregen van de grote schade, die ft de brand i de historische ge- ft1 bouwen heeft aangericht. Vaste lasten Voor het complex van gebouwen, inventarissen en inboedels, exclusief de bedrijfsschade-verzekering van de textielgroothandel Van Wees en Weiss (eigendom van de Hernhutter gemeente) bestond een verzekerings dekking van 20 miljoen gulden. De daar opgestelde van de I.B.M. ge huurde computer met een waarde van een half miljoen gulden is via een Nederlandse agentuur in de V.S. verzekerd. Van Wees en Weiss had een bedrijfsschade-verzekering afge sloten tot een maximaal bedrag van ruim 7,5 miljoen gulden, met een maximale uitkeringstermijn van 18 maanden. Onder de bedrijfsschade verzekering worden gedekt de vaste lasten, die normaal doorgaan en het) verlies aan winst door omzetderving. De vaste lasten bestaan o.a. uit af schrijvingen, huren, pensioenen, so ciale lasten en personeelskosten; zo dat de 285 werknemers hun salaris normaal krijgen doorbetaald. Vervolg op pagina 2 ADVERTENTIE ADVERTENTIE ©uaf (©%ïe, ieuwi> In de fabriek van de hee- ren Gebrs. Eigeman en Comp., in de Verwerstraat al hier, is een jongen, ten gevol ge van onvoorzichtigheid, met den arm tusschen eene ma chine geraakt, en heeft kort daarna eene amputatie moe ten ondergaan. AdvertentieEen burger meisje, 19 jaar oud, zag zich gaarne zoo spoedig mogelijk geplaatst liefst nacht en dag om in het huishouden be hulpzaam te zijn en met kin deren om te gaan. Brieven onder de letters A.B. „Bureau van dit Blad.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1