Levens verzekering betekent sparen en zekerheid hand in hand LEVENSVER Bisschoppensynode roept op tot vrede Adverteert in dit blad Paus wordt spoedig geopereerd Sparen Zekerheid GOED DAT ER POLITIE IS! «A AND AG 30 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze Romeinse correspondent). Jet de heiligverklaring in de St.-Pieterskerk in Rome van Franse monnik, is de eerste bisschoppensynode zondag- ïtend plechtig afgesloten. tfa de plechtigheid heeft de Paus de zegen uitgesproken over grote volksmenigte die op het St.-Pietersplein was samen- troomd. Tijdens de heiligverklaring heeft hij ook een lang- ige rede uitgesproken. Enige moeilijkheden rezen er ook over de gemengde huwelijken, maar de grote meerderheid bleek toch we van mening dat de uitdrukking „ge mengd huwelijk" bewaard moet blij ven en niet moet worden vervan gen door „interconfessionaal huwe lijk", zoals de meest vooruitstreven den hadden gewild. Rome blijft op staan dat de kinderen, uit zulke gemengde huwelijken gesproten, moeten worden opgevoed in de r. ka tholieke leer. ALLE MENSEN 1JN BROEDERS elk. geval heeft de Paus nu grote manifestaties, waaraan hij deelnemen, achter de rug. Hij in deze maand, zij het dan niet d in de vergaderzaal, de synode het begin tot het einde gevolgd, der ook het congres van het le- ipostolaat, twee heiligverklarin- en tenslotte het zeer belangrijke lermoeiende bezoek van patriarch cnagoras. synode, de eerste die ooit door ,-K Kerk in haar lange geschie- i werd gehouden, is binnen de elde tijd met haar werkzaamhe: - gereed gekomen. Eigenlijk is er tn grote wrijving ontstaan over rapport inzake de dwalingen in erk. Een rapport, dat, zonder dat met zoveel woorden werd gezegd, de bisschoppen Ls verworpen en een ander moet worden ver ten. Het is echter niet meer verplicht dat de niet. r.-katholieke partner dit schriftelijk aan de pastoor meedeelt. Met een mondelinge belofte kan worden volstaan. Gemengde huwe lijken worden door Rome en door het overgrote merendeel der bisschoppen, beschouwd als een van de ergste ge varen voor de kerk. Het huwelijk met gedoopten, die tot een andere kerkgenootschap behoren, levert meestal grotere moeilijkheden op en wordt als gevaarlijker beschouwd dan het huwelijk met een ongedoopte, zo als in de missielanden veelvuldig voorkomt. Honderden bisschoppen waren er voor de bisschoppen de- bevoegd heid te verlenen dispensatie te ver lenen voor het sluiten van een ge mengd huwelijk, tegen stemden 13 bisschoppen en 68 gaven hun goed keuring onder voorbehoud. Volgt de Paus dit advies op de bisschoppensynode heeft namelijk slechts een adviserende taak dan zullen de bisschoppen en niet het Vaticaan voortaan toestemming kunnen geven voor het sluiten van een gemengd huwelijk. Vrede De synode heeft een vredesoproep tot de wereld gericht en daarin spe ciaal de leiders van de volkeren ge smeekt naar vrede te streven. Wtf kunnen niet uiteengaan, al dus de oproep, zonder een vredes boodschap te hebben gericht tot alle mensen, speciaal tot hen die een bij zondere verantwoordelijkheid hebben voor het lot van alle volkeren en tot de mensen, die de tragische gevol gen van de oorlog hebben gedragen en nog steeds dragen. De bisschoppen wijzen erop dat de machtigste volkeren ook de groot ste verantwoordelijkheid dragen voor de vrede. „Wij smeken de leiders van de volkeren het feit te erkennen dat alle mensen broeders zijn, omdat zij dezelfde Vader hebben en omdat de goddelijke wet van de naastenliefde nu meer dan ooit van kracht is Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Beroepen: te Heerhugowaard J. Goldschmeding te Dussen. Bedankt voor Oude en Nieuwe We tering J. W. Bats te Marknesse (N.O.P.). CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Leerdam M. Baan te Zeist. GEREF. GEM. Beroepen: te Almelo C. Wisse te (Van onze Romeinse correspondent). Nu de bisschoppensynode beëindigd is, komen in Vaticaan stad de medici weer aan het woord. In de Vaticaanse paleizen is op de derde verdieping, waar zich ook het prive-appartement van de Paus bevindt, een volledig uitgeruste operatiezaal inge richt. Priesters in Polen aangehouden Het r.-k. episcopaat in Polen heeft j zondag bekend gemaakt, dat enkele r.-k. geestelijken zyn aangehouden en andere gestraft, omdat zij zich niet hadden gehouden aan „onrecht vaardige verordeningen" inzake het godsdienstonderwijs en het inven- j tariseren van kerksohatten. In een door alle bisschoppen. aartsbisschoppen en kardinalen on dertekend communiqué wordt hulde gebracht aan de betrokken priesters en een beroep op de gelovigen ge daan, hen zo nodig te helpen. j De operatie zal worden verricht i door drie Italiaanse chirurgen van zeer grote faam, de professoren Val- I doni, Arduini en Pontana. Tot nu I toe is het nog nooit gebeurd, dat een voor de volkeren in hun betrekkin gen tot elkaar". Samenvattingen van de door de bisschoppen uitgesproken redevoerin gen en dat zijn er enkele hon derden zullen nu aan de Paus worden voorgelegd, die op deze wtfsfe de raad heeft ingewonnen van het wereldepiscopaat. Het is wel zeker dat een dergelijke synode van bis schoppen voortaan meermalen zal plaatsvinden het is buitengewoon nuttig gebleken. Bisschopswijding Oud-Kath. Kerk Onder zeer grote belangstelling vond te Egmond aan Zee de wijding plaats van de bisschop van Haar lem. Gerhardus Anselmus van Kleef. De bisschopswijding geschiedde dooi de oud-katholieke aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. A. Rinkel, geassis teerd door oud-katholieke bisschop pen uit Zwitserland en Duitsland. De plechtigheid werd bijgewoond door o.a. de bisschop van Fulham, vertegenwoordiger van de Angli caanse kerkgemeenschap, een bis schop van de Lusitaanse kerk uit Portugal, namens de rooms-katho- lieke bisschoppen van Nederland mgr. Th. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, en voorts door vertegen woordigers van zowel de Grieks-Or thodoxe Kerk als van de Russisch- Orthodoxe Kerk in Nederland en België en van de abt van de Sint Adelbertabdy te Egmond-Binnen. regerende Paus aan een operatie werd onderworpen. De datum is nog niet vastgesteld. Men vermoedt dat elke dag na de zesde november ge schikt zou kunnen zijn. Waarschijn lijk zal men wel wachten tot tenmin ste 10 november. De Paus heeft na melijk een zeer drukke tijd achter de rug en heeft zich, zoals zijn ge woonte is, niet gespaard. Hij is voor medici een buitengewoon lastige pa tiënt, daar hij, zodra hij zich iets beter voelt, zich weer gaat gedragen alsof er niets aan de hand zou zijn. De berichten over zijn gezondheid zijn bijzonder tegenstrijdig. In het Vaticaan is nu eenmaal alles geheim en niets is meer geheim dan de ge zondheidstoestand van de Paus. Som mige zegslieden beweren dat hij er veel en veel beter aan toe is dan een maand geleden en dat hjj zonder gevaar de operatie ook onmiddellijk zou kunnen ondergaan. Anderen hou den vol, dat hij uiterst vermoeid en zwak is en behoefte heeft aan een vrij lange rust voor men tot de ope ratie kan overgaan. Onze persoonlijke indruk is dat zijn stem bijzonder zwak en vermoeid klinkt. Protest van prot. leiders Leiders van protestantse wereldor ganisaties, die waren uitgenodigd voor de viering van de 450-ste verjaardag van de reformatie hebben zondag in Wittenberg in Oost-Duitsland gepro testeerd tegen beperking van hun be wegingsvrijheid door de Oostduitse autoriteiten. De vertegenwoordigers der organi saties, onder wie dr. Eugen Carson Blake, secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, zeggen dat zij niet naar Wittenberg, waar Luther on 31 oktober 1517 zijn 95 stellingen op de deur van de kathedraal aan sloeg, zouden zijn gekomen indien zij geweten hadden dat zij hun program ma niet kunnen verwezenlijken en met name niet het woord mogen voe ren in Leipzig en Erfurt. De Oostduitse autoriteiten hebben geweigerd de westelijke protestantse vertegenwoordigers toestemming te verlenen voor een verblijf buiten het district Halle-Wittenberg. In het pro test wordt gezegd dat de oecume nische beweging geen politieke gren zen kent. Ned. voorzitter Oceanografie De Nederlander dr. W. Langeraar is gekozen tot voorzitter van de in ternationale commissie inzake ocea nografie. De Italiaan prof. Carlo Morelli en de Mexicaan dr. Jorge Caranza- Frazer zijn respectievelijk tot eerste en tweede ondervoorzitter gekozen. Iedere keer, dat een eigenaar van een levensverzeke ringpolis zijn premie betaalt, voegt hij geld toe aan zijn spaartegoed. Dat spaartegoed brengt rente op, die bij voorbaat in de premie is verwerkt; daardoor is die premie lager. Levensverzekering is sparen, maar dan gecombineerd met zekerheid. Dat werkt zo: wanneer iemand van 30 jaar elke maand ongeveer 25 gulden betaalt, heeft hij daarvoor een levensverzekering van 12.000 gulden. Dan heeft hij een unieke zekerheid gekocht, want die 12.000 gulden wordt in elk geval uitgekeerd. Zelfs als nij twee of drie maanden na het afsluiten van de ver zekering - en dus na pas twee of drie maal die premie te hebben betaald - zou komen te overlijden, ontvan gen zijn nabestaanden die volle 12.000 gulden. En als hij in leven blijft, ontvangt hij dat bedrag zelf als hij 65 is. Dan is er nog het Premiespaarplan. Valt hij in de ter men om daaraan deel te nemen, dan ontvangt hij van het rijk - omdat hij met levensverzekering spaart! - een belastingvrije spaarpremie van 20%. Dat levert dus elk jaar 60 gulden op, nl. 20% van wat hij per jaar voor z'n levensverzekering betaalt. En als hij nu zo verstan dig is die60gulden ook weer aan z'n levensverzekering te besteden, dan wordt de uitkering maar liefst zo'n 2.000 gulden hoger. Het Is een heel verhaal, maar als u een levensverzeke ringmaatschappij of een assurantie-tussenpersoon op belt, zullen die u graag alle inlichtingen en adviezen geven en voor u nagaan, hoe het voor u het beste uit komt. Levensverzekering Is: veilig sparen, met rente sparen, met grote zekerheid sparen) (persbericht) tR °V>\ y.en *lC bladzijde uil «en politierapport Ongeval De autosurveillanten Gerritsen en Broot delen mede te 20.30 uur door de Alarmcentrale gezonden te zijn naar het Europaplein hoek Spaakweg, alwaar een boom door de stora was afgeknapt en over de rijbaan lag. De stormploeg van de gemeentelijke plantsoenendienst heeft de boom verwijderd. Dezelfde autosurveillanten zijn te 21.10 uur in opdracht van de Alarmcentrale naar "HM WmM#»" in de Hoofdstraat gegaan, alwaar een aantal gevelplaten van aluminium waren losgeraakt en gevaar opleverden voor het verkeer. Door de brandweer zijn de platen verwijderd. Verkeer over één rijbaan geleid. Bouw- en woningtoezicht zal worden kennisgegeven. De autosurveillanten Verboom en Stroeve brengen vanaf de Schapenkade aan het bureau: Paulus Cornells VMM-, oud 39 jaar en wonende alhier, BlMRstraat 47. VMM had eventevoren een drenkeling uit het water langs de Schapenkade op hot droge gebracht. Hem voorzien van droge kleding. Slaohtoffer per GGD voor onderzoek naar het Gemeente ziekenhuis gebracht. Gegevens volgen nog. De hoofdagent van Dalen deelt mede te 21.30 uur te voren ln opdracht van de Alarmoentrale te zjjn gezonden naar peroeel Hauamkade 75 bis, waarvan de schoorsteen gedeeltelijk naar beneden was gewaaid en op een voor dat perceel geparkeerd staande personenauto was tereoht gekomen. Brandweer, met ladderwagen ter plaatse, heeft de resten van de schoorsteen gesloopt. Huiseigenaar F.J. LM, VWeg 47, alhier, was ter plaatse. Ten aanzien van de sohade aan de auto zal hij een regeling met de eigenaar treffen. Bewoners van de peroelen 75 en 75 bis een stoolcverbod opgelegd. Komt aan het bureau: mevrouw de KflB, DflBA'eg 81, alhier» Zij deelt mede dat haar kinderen niet op de normale tijd zijn thuisgekomen. Het zijn Elizabeth de Kflil, oud 16 jaar en Johannes Pieter de KfMB, oud 14 jaar. Signalementen en verdere gegevens doorgegeven aan mej. Frlelingh (KP). Personeel dat op rondo gaat kennisgegeven. De autosurveillanten Baars en Schepers delen mede dat lij op de Braamstraat, t.h.v. perceel 19 aantroffen: D. H. KM, oud 19 jaar en wonende alhier die tengevolge van een hevige windstoot met zijn bromfiets was gevallen. Schade aan kleding en bromfiets. De bromfiets is op verzoek van KoMfe aan het bureau geplaatst, die daarna zijn weg vervolgde. De agMrtreit Terwiachd. el Scolders brengen op aanwijzing van J.T. de van Tie CMMbar aan het HMMRplein aan het bup4Su: Joseph' SMPJ oud 34 jaar en wonende pad 2 III, alhier. D H«M herkende in 9MM* de man die hem^eertien dagen geledjfa van f 1.500,- had beroofd. Verdachte na fouillerj*»g (bezit f 658,13) voor de recherche in de Wedt. rech. kennisgegeven. Aangever de HM zal naar het bureau komen. De autosurveillanten Boorstra en van Krenen delen mede te 23.05 uur tevoren in opdracht Alarmcentrale gezonden te zijn naar de Achterweg ter hoogte van de zuivelfabriek. Aldaar liepen een vijftal koeien over de rijweg. Eigenaar vooralsnog onbekend. De koeien zijn door genoemde' surveillanten in het welland teruggedreven. Hek vastgebonden. Grote en kleine inbreuken op de spelregels van de samenleving-, groot en klein menselijk verdriet - de politieman wordt er geregeld mee geconfronteerd. Hij is ervoor opgeleid na zorgvuldige selectie. Seleotie op intelligentie, sociale belangstelling, lichamelijke conditie - en niet in de laatste plaats Pnbllkatle van het Ministerie van Binnenlandse Zaken op karaktereigenschappen. Zijn op leiding is vooral gericht op zelfstan dige besluitvorming. Want hij staat er vaak alléén voor en moet dikwijls snel belangrijke beslissingen nemen. Om de misdaad te bestrijden, om de orde te handhaven, terwille van onze rust, onze veiligheid.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17