Hockey-elftal voorhoede heeft een weer Oostenrijk „uit de ringen Turnploeg(heren) valt tegen Versterkte degradatie valt bij de semiprofs niet goed Scores in eredivisie KNS WEERSTAAT ZUIDERKWARTIER Geweldige eerste helft tegen Pakistan: 2-2 Soppende grasmat Moesson Moulijn draagt weer oranje PAGINA 10 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 30 OKTOBER 1967 (Van een speciale verslaggever) Amstelveen Het Nederlands hockey-elftal heeft zaterdagmiddag in het Wagener Stadion Pakistan een 22 spel afgedwongen. De wedstrijd we rd in stromende regen gespeeld, maar tot de laatste minuut hebben de 7000 toeschouwers, onder wie prinses Breatrix en prins Claus, de verschrikkingen over zich heen laten gaan. Want zelden heeft de nationale hockeyploeg op een dergelijk, voor hockey volkómen ongeschikt veld, zó goed gespeeld. In de eerste helft stond er een team zoals coach Piet Bromberg en iedere hockey-enthousiast zich zou wensen. In het eerste half uur, toen de bal nog zichtbaar was en niet voortdurend in zijn loop werd geremd door de soppende grasmat, toen het veld nog egaal was en niet gegroefd en geploegd door glijdende spelers en duellerende sticks, maakte Nederland waar wat het in Londen niet had kunnen bewijzen. Er werd met volledig inzicht gevochten door een team dat vertrouwde in de hechtheid van zijn verdediging, dat soepel en harmonisch over schakelde van verdediging op aanval en dat zijn agressieve acties relief gaf met snelheid, variatie en techniek. In dertig minuten wer den evenveel doelpunten gemaakt als in de zes voorgaande interland wedstrijden. In de tweede helft hebben de dartele Pakistani, iedere speler was slanker, lichter en lichtvoetiger dan zijn tegenstander, Nederland geen kansen meer gelaten. Verdiende Nederland in de eerste helft een diepe bewondering voor zijn speelwijze, voor wat Pakistan na rust presteerde behoort het respect nog groter te zijn. de beschermende handen van de elf talcommissie boven hun hoofden wist, heeft het vertrouwen van de keuzeheren, dat veel op conservatis me leek. niet beschaamd. Een wedstrijd met uitsluitend De herfsbmoesson zal de Aziaten niet vreemd zijn, maar zij zijn wel gewend op harde velden te hockeyen. In Amstelveen echter verdween de bal soms gedeeltelijk in de overza- digde grond, kostte het moeite om een gevallen stick uit het zuigende moeras op te rapen en was het al een probleem om ten minste op de been te blijven. Juist in die periode toonde Pakistan zijn eigenlijk on vergelijkbare klasse. Talrijke Neder landse aanvallen smoorden doordat de baan van de bal steeds onbereken baarder werd, de Pakistani calculeer den die grilligheid in bij hun acties. Ettelijke Nederlandse tegenstoten lie pen vast doordat een plotseling af remmende of doorschietende bal de bolle kant van de stick of een toe vallig aanwezige voet raakte. De ar biters Coseijns en Wouters (België» floten daarvoor af. In de kleedka mer van Nederland waren de spelers er na afloop verontwaardigd over. De handelwijze van de arbiters was juist. De Pakistani maakten dat soort kleine overtredingen veel min der, hun techniek was zo groot dat zij ook deze, hun vrijwel onbekende moeilijkheden de baas konden. Min der fluiten zou absoluut onrechtvaar dig voor de technisch beste ploeg eijn geweest. Het was geweldig wat deze twee elftallen presteerden in dit beesten weer. En wat Nederland betreft, die eerste helft heeft aangetoond dat er een mogelijkheid is tot een renais sance van het nationale hockey, om dat er weer een werkelijke voorhoede was. Kwaliteiten De kleine zwoeger Van 't Hooft, die in Londen nog wanhopig naar zijn vorm liep te zoeken en vergeefs voor zijn kansen op Mexico leek te vech ten, bewees zijn kwaliteiten door het nuchtere afkappen van de Paki staanse aanvalslijnen en door wat hij verleerd scheen te zijn ver rukkelijke passes. Frank Zweerts, eens de „golden boy" van het nationale elftal, de ge vreesde schutter, die in vorige inter lands als een beginneling stond te schutteren, die met talloze misslagen zijn lijn naar Mexico vrijwel had doorgekapt, was plotseling weer een Inspirerende aanvalsleider, Arie de Keyzer, de grillige, die iedere tegen stander voorbij kon komen, behalve de laatste, nam zaterdag ook de laat ste hindernis. Dit drietal, dat zaterdagmiddag 28 oktober waarschijnlijk voor het laatst aantrekkelijke punten? Zeker niet! De ploeg zakie in de tweede helft te rug. Frans Spits liet na rust te snel het hoofd hangen. Zowel de Lanoy Meijer als Ebbens kregen de bal in de tweede helft met moeite weg. Fok ker kan niet van schuld aan het eerste doelpunt worden vrijgepleit. Een overtreding van Ebbens, die een international niet mag maken sticks in de slagcirkel, terwijl geen tegenstander in de buurt was werd de directe aanleiding tot de Paki staanse gelijkmaker. Overtreding De hernieuwde kracht van de Ne derlandse voorhoede bleek vooral in het eerste kwartier Na tien minuten bracht een goede pass van Zweerts SpartaAjax 10. Rust 00. Hey- erman 10. Scheidsrechter Dorp mans. Toeschouwers 35.000 (uit verkocht. VolendamFeijenoord 11, Geels 01, rust, Pelk 11. Scheidsrech ter Van Gemert. Toeschouwers 18.000 (uitverkocht). FC Twente—ADO 0—3, Drost (eigen doel) 0—1, Aarts 0—2, rust, Maarssen 0—3. Scheidsrechter Schalks. Toeschouwers 11.000. SittardiaTelstar 14. Boeke- stein 0—1, rust. Cleement 0—2, Jonker 03, Boekestein 04, Guns 14. Scheidsrechter Vervoort. Toeschouwers 2500. MW-Go Ahead 1—1, Ensink 10. rust, Somer 11. Scheids rechter Ravens. Toeschouwers 5500. PSVFortuna '54 11, Schmidt Hansen 10, Fischer 11, rust en eindstand. Scheidsrechter Bus. Toeschouwers 10.000. DWS—DOS 3—1, Geurtsen 1—0, Peeters 11, rust, Krui ver 21, Waayenberg 3—1. Scheidsrechter Voermans. Toeschouwers 7500. GVAVNEC 00. Scheidsrechter Brouwer. Toeschouwers 12.000. Xerxes/DHCNAC 30. Hanegem 10, Jacobs (strafschop) 20, Ha negem 30. Scheidsrechter Van der Veer. Toeschouwers 6500. Het eerste doelpunt van Ne derland tegen Pakistan. Zaki van Pakistan doet nog een poging de bal te keren, maar de bal gaat tussen zijn benen door. Spits In een aantrekkelijke scorlngs- positie, die door een overtreding van Tanvir Dar verloren ging. Een straf- bal zou niet misplaatst zijn geweest, het werd echter niet meer dan een straf corner. Terlingen gaf de bal goed aan, De Lanoy Meijer stopte perfect en Fokker sloeg de bal hard langs doelman Hoessein. Na zes landenwedstrijden had Nederland weer gescoord uit een strafhoekslag. Nederland kreeg nog twee van die kansen. Het leverde niets op, beide keren werd afgefloteh wegens sticks. Maar de voorhoede kon zich ook an dere scoringsmogelijkheden scheppen. Een rappe combinatie van Van t Hooft, Zweerts en Van Vroonhoven eindigde in een beheerst schot van Van Vroonhoven naar de linkerhoek, de bal kwam terug van de paal. Kort voor rust kreeg Nederland toch zijn tweede treffer door Zweerts, die goed samenspel van Van 't Hooft en Spits voltooide door de bal nuchter langs doelman Hoessein te schui- Na rust heeft Pakistan de strijd steeds meer in handen genomen. Ta- rig Niazi maakte in de negende mi nuut het eerste tegendoelpunt, nadat Fokker een wegschietende bal niet onder controle had kunnen brengen. De Pakistani bleven doorgaan met ruim opgezette aanvallen, maar Ne derland weerstond de druk van de vleugelspelers Maihmoed en Laik, al ging het dan ten koste van vijf korte hoekslagen. De vijfde, veroorzaakt door Ebbens, herstelde tenslotte ze ven minuten voor tijd het evenwicht. Boks slaagde er nog wel in de door Riaz Uddin ingeslagen bal te keren, maar toen Mahmoed de wegsprin gende bal opnieuw voor doel bracht, kon linkshalf Feisal betrekkelijk on gehinderd inschieten. Blij Toch lachte coach Plet Bromberg a afloop. „In mijn hart ben ik blij dat het gelijk is geworden. Nu kan tenminste niemand zeggen dat wij hebben gewonnen omdat Pakistan Afd. Leiden (zaterdag) UVS maakt geen fout tegen TAW In de eerste klasse van de Afd. Leiden (aat.) heeft TAW voor de derde achtereenvolgende keer een nederlaag geleden. Ditmaal tegen UVS dat met 23 zegevierde na met 20 te hebben achtergestaan. Voorts won Wouhrugge met 24 van MV KV. Het is de koploper nu tot op twee punten genaderd. Kagia stelde buitengewoon teleur door met 01 van WSB te verliezen. Sleutels— VWS werd afgelast. TAW liep tegen UVS zeer hard van stapel en leidde met rust met 02 door treffers van Hogenes en Esveld. Maai* UVS gaf het niet op. Romp verkleinde in de tweede helft de achterstand en Chaudron maakte uit een vrije schop van verre afstand gelijk. Hierna volgde een spannende strijd om de leiding, die in het voor deel van UVS werd beslist. In de 35ste minuut liet de Teraanse doel man ee nschot van Herman Smit gilippen: 2—3. Kagia heeft het tegen WSB niet best gedaan. Walthier, Joop en Henk Warmerdam kwamen wel enkele ma len tot schoten tegen het Noordwij- kerhoutse houtwerk, maar doelpun ten waren er niet bij. De enige tref fer van de wedstrijd werd na een half uur gescoord door Augustinus (0—1). MVKV was aanvankelijk sterker dan Woubrugge en bracht dat tot uiting door een treffer van Schou wenburg. Uit een strafschop wegens hands maakte G. Vermaas gelijk, maar door Langendoen kwamen de Katwijkers opnieuw voor te staan. De rust brak aan met 22 via een doelpunt van Turkenburg. In Je tweede helft bleek Woubrugge de betere ploeg. G. Hoek en T. v. Soest bezorgden de gasten de volle winst (2—4). UVS 7—11 WSB 7—6 VWS 6—9 Sleutels 7—5 Woubrugge 7—9 Alphia 7—3 Kagia 7—8 MVKV 7—3 TAW 8—8 niet kon spelen op zo'n veld en met dit weer. Dat had ik negentien jaar geleden ook gehoord toen wij de be slissingswedstrijd om de bronzen plak bij de Spelen van Londen ook in stromende regen met 41 van Pa kistan wonnen. Dit elftal van Paki stan kon die moeilijkheden aan, dat maakt het gelijke spel waardevoller. Pakistan heeft tot de laatste minuut gevochten. Maar het meest gelukkig ben ik echter met de terugkeer V£ Frank Zweorts. Had hij in Lomdi maar half zo goed gespeeld". Celtic Glasgow heeft in Edinburgh in de eindstrijd om de Schotse league beker met 5- wonnen van FC Dundee. De 70.000 toeschouwers in Hampden Park za gen een prachtige wedstrijd, waarin de grote inzet van de spelers van manager Jock Stein de doorslag gaf. CKB-competitie danig verregend Veel regen en harde wind vorm den de belangrijkste ingrediënten van de zaterdagmiddag. Het gevolg was, dat vooral in de hogere klassen de meeste wedstrijden werden afge last. Ook het terrein van Ons Eiland bleek op het laatste moment onbe speelbaar, zodat Pernix voor niets naar de Montgomerystraat was ge komen. Eveneens afgelast werden de ontmoetingen VriendenschaarVES en HKCKinderdijk. In Papendrecht speelden PKC en SNEL nog 15 mi nuten. Bij de stand 10 moest wor den gestaakt, zodat deze wedstrijd volledig moet worden overgespeeld. ExcelsiorVEO werd 14 nua. voor tijd afgebroken bij de stand 41. In de overgangsklasse werden op één na alle ontmoetingen afgelast. Alleen DES—ADO ging door. Na ne gentig minuten spelen was de eind stand 4—0. Door dit resultaat klom DES naar de tweede plaats op de ranglijst, ADO bleef vierde. In de eerste klasse A speelden De Ijsvogels en Fluks slechts 10 minu ten. Toen was de stand 11, maar ook dit resultaat kan niet worden geteld. De ontmoeting ODS7AL.TO was een strijd tussen de twee laagstge- klasseerde ploegen. Een gelijkspel, 3 3 kwam als resultaat uit de bus. Korfbalderby gelijk (5-5) Een zeer groot gedeelte van het voor gisteren vastgestelde .program ma moest naar later datum worden verschoven in verband met de slech te toestand, waarin de terreinen na de regen van zaterdag verkeerden. Hier ter stede vond alleen de der by tussen Zuiderkwartier en KNS plaats. Een vooral in de tweede helft aardige ontmoeting tussen ploegen die weinig voor elkaar onderdeden. De puntenverdeling, die het eindre sultaat werd, was dan ook de juiste uitslag. De eerste goede kansen kwamen voor KNS. In de eerste 10 minuten kregen de oranje witten tot 2 x toe een strafworp toegewezen. Bram Zirkzee miste ze beide royaal. Overi gens kwamen de respectieve aanval len niet zo erg vaak vrij. Gaande weg werd de thuisclub wat sterker, al duurde het nog tot 7 minuten voor rust voordat Hennie Devilee dit in de score tot uitdrukking bracht. (1—0). KNS maakte nog voor de thee door Bram Zirkzee gelijk, al dachten wij", en velen met ons dat dit ge beurde op een moment, dat de eerste helft reeds enkele minuten verstre ken was (11). Waarmede overigens niets ten nadele van de leiding van de heer Dingier bedoeld wordt, want deze arbiter leidde de wedstrijd op voortreffelijke wijze. Spoediig na de rust kon Marry Zirkzee KNS de leiding van achter de paal geven (12). Henny Zirkzee benutte vervolgens een strafworp feilloos en het was weer gelijk (2—2) In de derde opstelling was Zuider kwartier aanvallend het gevaarlijkst. Jan Selier scoorde spoedig van af stand raak (32) en door dezelfde speler werd het 4 minuten later ook 4—2. Andries Riezenkamp bracht de KNS-achterstand tot 43 terug, doch boen vervolgens Henny Devi lee op fraaie wijze de geelblauwen op 53 bracht, scheen de strijd be slist, ook omdat KNS daarna twee straf worpen achter elkaar miste. De oranjewitten bleven doorgaan. Tien minuten voor tijd had dit succes toen Tineke Schreuder overwacht in schoot (54). De vijfde aan KNS toegewezen strafworp werd door Wim v. Brakel benut, waardoor de ze ontmoeting in een puntenverde ling eindigde. (55). KNKB: Hoofdklasse: PSVStanfries 43; HKVWesterkwartier 22. West I ZuiderkwartierKNS 55. 2A: OlympianenTOV 5—2. Res. 2e kl. A: DanaMen 3Ready 2 5—5; HKV 3—Deetos 3 2—6. Res. 3A: HSV 3—BKC 2 3—3. LKB: Junioren B: FortunaKNS 24; PhoenixFluks 08; DKCV.O. 4—3. Adspiranten: 3e kl.: Danaiden CZuiderkwar tier C 1—0. Pupillen. A: De Algemene aVic. Orientis a 10: Fluiks cNoord erkw. a 31. B.Crescendo aKNS a 20. Het Nederlands elftal, dat woens. dagavond in Rotterdam tegen Zuid* Slavië uitkomt, is als volgt samen* gesteld: doel: Pieters Graafland (Feijenoord); achter: Van Gorp (NAC), Israel (Feijenoord), Eyken- broek (Sparta), en Suurbier (A.1ax)j raidden: Muller (Ajax) (aanvoerder) en Jansen (Feijenoord; voori Swart, Cruijff, Keizer (allen Ajax) en Mou lijn (Feijenoord). Reserves: Doesburg (PSV), Warna» (Go Ahead), Houwaart (ADO) Nuninga (Ajax). COEN MOULIJN terug in Oranje Na een afwezigheid van ander half jaar maakt Coen Moulijn in het „eigen stadion" zijn rentree in het Nederlands elftal. De laatste maal dat de frêle Feijenoord- linksbuiten in zijn veelbewogen meer dan tien jaar durende in. terlandcarrière het oranje tricot droeg ivas op 17 april van het vorig jaar tegen België (31 Moulijn opereerde toen op één vleugel met Keizer. Het was een proef, die nogal wat kritiek ver oorzaakte. Bondscoach Kessler herhaalt thans dit experiment. Hij is van mening dat Moulijn destijds teleurstelde, maar niet Piet Keizer, die op de voor hem vreemde binnenplaats stond. Thans zijn zowel Keizer als Mou lijn in goede vorm. De ontmoeting tegen Zuidslavië wordt Moulijn's 34ste interlandivedstrijd. In de verdediging debuteert de 25-jarige NAC-speler Jan van Gorp. Georg Kessler had zijn selectie woensdag rond. Hij ivas zondag toeschomoer bij de ontmoeting SpartaAjax. De blessure van Henk Groot divong hem de opstel ling, die hij in zijn hoofd had op één plaats te wijzigen. STRIJD IN SNEEK OP LAAG NIVEAU Het herenturnen blijft het zorgenkind van het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond. Terwijl de dames na een serieuze aanpak en veel opofferingen de aansluiting met de in ternationale klasse hebben bereikt, blijven de heren, die de afgelopen jaren onder leiding van Klaas Boot en Jaap van der Sande en bij de trainingen van Hardy Frenger toch ook niet stil hebben gezeten, op eenzelfde laag niveau staan. de indruk maakten, zegevierden met bijna 10 punten verschil: 241,85 251,45. Voor Nederland was het de zwaarste nederlaag in de acht wed strijden tegen Oostenrijk. Natuurlijk heeft het gemis van Cox Smulders, de nationale kampi oen die bij de training geblesseerd raakte, een belangrijke rol gespeeld, maar de grote nederlaag is daarmee geenszins verklaard. Wel werd dui delijk dat dit jonge team niet alleen In juni 1968 wordt er opnieuw gepraat Het sectiebestuur betaald voetbal zal volgend jaar juni beslissen of de versterkte degradatie in de ere-divi- sie, waardoor in het seizoen 1968/69 de hoogste afdeling van het semiprof- voetbal uit 17 clubs zou bestaan, zal worden gehandhaafd. Na een vaak verwarde discussie van een kleine twee uur aanvaardden de afgevaar digden tijdens de in het KNVB-sport- centrum te Zeist gehouden algemene vergadering van de sectie het be stuursvoorstel de materie in de eer ste week van juni in een buitengewo ne vergadering nogmaals te bespre ken. De vertegenwoordigers van de se- mi-profclubs hadden zich veel tijd kunnen besparen. Mr. J. H. Lobsteyn die de besprekingen op dit punt open- verrassend hoog kan liggen. Hij be de. deed de vergadering namelijk de ze suggestie al. Vergeefs werd daar na. vooral van de zijde van de eredi visieclubs, getracht het bestuur tot een definitieve uitspraak te dwingen. De verenigingen zijn sterk gepor teerd voor een indeling van 3 divi sies van 18 clubs, het bestuur daaren tegen gelooft dat een semlprofsectie van drie maal 16 verenigingen een gezonder klimaat schept voor de in vele gevallen noodlijdende clubs. Voorzitter Jos Coler voerde bij her haling aan dat het zinloos was nu al vast te leggen hoe de nieuwe struc tuur moet worden. „Pas als bekend is hoeveel verenigingen door terug keer naar de amateurs of door fusies verdwijnen", zo zei hy, „kan hierom trent iets zinnig worden gezegd". Hij wees er voorts op dat er aanwijzin gen zijn dat. het aantal fusies loop i het huidige seizoen weieens 1 gen. nadrukte voorts, dat zijn bestuur het recht zelf te beslissen over de inde ling van de competitie niet zal prijs geven. Hetgeen inhoudt, dat ook op de vergadering van begin juni 1968 de leiders van de semiprofsectie het laatste woord hebben. DWS-voorzitter Solleveld deed bij de rondvraag een poging de kwestie van de uitgestelde wedstrijd DWS- Ajax in bespreking te brengen. De heer Coler wilde hier echter niet op ingaan, aangezien deze zaak in be handeling is by de burgelijke rech ter. De Amsterdammer die eerst de leiding van de KNVB hekelde, deed daarna een zeer scherpe aanval op de heer Coler, waarbij hy volgens een aantal afgevaardigden de grens van hetgeen aanvaardbaar is over schreed. Cynisch gaf hü de heer Co ler in overweging de cursus „oplei ding van bestuurders" te gaan vol- nog internationale wedstrijdervaring mist, maar dat het mentaal bijzonder kwetsbaar is. Na het voorspoedige begin, de vrije oefening en het paardvoltigeren le verden een voorrsprong van byna anderhalve punt op, volgde aan de ringen de complete ineenstorting. Van het Nederlandse zestal kwam al leen Jan Snellenberg met 8.10 pun ten tot een waardering, die boven de acht lag. De overigen bleven daar ver onder. De Oostenrijkers, die zo als gezegd ook niet konden overtui gen, zetten aan de ringen hun ach« terstand om in een voorsprong van drie punten en toen was het gebeurd met onze landgenoten. Er werd slor dig gewerkt en omdat de oefeningen weinig zware elementen bevatten, viel de waardering van de strenge Jury dan ook niet mee. Tekenend algehele peil was wel dat er op de 72 waarderingen slechts éénmaal een negen, het internationaal aanvaarde minimum, uitkwam. Dit cyfer waJ voor de ringoefening van de Oosten- ryker Peter Stuchlik, die achter ploeggenoot Reithmeier beslag legde op de tweede j ------ l het algemene Uitslag klassement. 1. Dieter Reithmeier 2. Peter Stuchlick 3. Hans Gunneman 4. Richard Salzmann 5. Henrich Ulamec 6. Egon Waibel 7. Pierre Maton 8. Gerrit ten Bos 9. Jan Snellenberg 10. Wolfgang Baumgartner 11. Alex Knip 12. Ab Wyma (Oost.) (Oost.) (Ned.) (Oost.) (Oost.) (Oost.) (Ned.) (Ned.) (Ned.) (Oost.) (Ned.) (Ned.) De Italiaan Felice Gimondi heelt zaterdag in Rome zyn grote rivaal Jacques Anquetil op de achtervolfing ever 5000 meter een duideiyke neder laag toegebracht. Gimondi legde dl afstand af in 6.13.4 tegen Anquetil 6.16.6. LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPOR% LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10