Jurkje was gifgroen j HOOGOVENS IJMUIDEN Een kruidenier greep en kreeg de kans bij Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN V- Roermonds bisschop over pastoor Mieclema Minister Foertsewa tegen dr. Zjiwago Vivisectie wordt beteugeld PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 OKTOBER 1987 <Door onze parlementaire redacteur) Een sympathiek persoon heeft deze week afscheid genomen van het kleine wereldje aan het Binnenhof. Het Is de plaatsvervangend griffier mr. J. L. Matti, die griffier wordt van de staten van Limburg, zyn ge boorteland. Zes jaar lang heeft de heer Matti zijn werk als griffier in de Tweede Kamer verricht- Dat is niet zo lang, maar hij heeft in de jaren, wel het een en ander mee gemaakt: vijf kabinetten en vier kabinetsformaties. Bovendien heeft hy meegemaakt, hoe het politieke klimaat'in die paar jaar veranderd is. Hy vertelde er woensdag tydens zyn afscheidsreceptie heel onder houdend over. Volgens mr. Matti was de politiek aan het begin van de jaren zestig nog te veifceiyken met een voetbal spel, waarby de middencirkel niet bespeeld werd. Die middenclrke) 6tond vol met heilige huisjes, waar geen speler zich tussen waagde. Dp laatste jaren is die middencirkel steeds kleiner geworden. De heilige huisjes werden afgebroken tot er byna geen een meer over was. Nu voetballen de spelers overal. Hun spel is heel wat anders dan het oude spel, waaraan nog vooroor logse figuren als Oud en Tilanus meededen. Tweede afscheid Mr. Matti heeft zich ln de Kamer vele vrienden verworven, vooral ift de commissie van Economische Za ken. waarvan hy Jarenlang de ver slagen heeft opgesteld. Voorzitter van die commissie is de socialist Roemers, die ook weg gaat. Niet naar Limburg, maar naar Zeeland, waar hy burgemeester wordt van Vlissingen. Ook het vertrek van Roemers is een gemis, vooral voor het personeel van de Kamer. Aan deze oud-vakbondsbestuurder is het te danken, dat het personeel van de Tweede Kamer na lange moeizame besprekingen onlangs een personeelsraad heeft gekregen een soort ondernemingsraad voor het personeel van de Tweede Ka mer. Het klinkt vreemd, maar het is heus waar: in dit hui6 van de democratie is Jaren- en jarenlang over, maar zonder het personeel be slist. Zo zyn (waren) onze manle ren: een beetje paternalistisch. Slechte dag Met een knorrig gezicht zat minister Roolvink woensdagavond in de Tweede Kamer zyn avondmaaltijd te nuttigen. Het was een slechte dag voor hem. By zyn eerste be- langryke optreden in de Tweede Kamer had zyn eigen anti-revolu tionaire fractie hem in de kou la ten staan. ..Dat is een slechte zaak", zal hy wel met zyn sonore bas hebben geklaagd. Laten we wel wezende minister heeft het wel een beetje aan zich zelf te danken: hy is ervan uitge gaan, dat toch niemand tegen de a.w.z. zou stemmen en dat hy daarom wel wat Kamer naast zich neer leggen. Hy had kunnen weten, dat de Kamer zoiets niet neemt, en dat ook zyn eigen fractie het niet zóu nemen, zelfs niet na de algemene „verbroedering" op het AJl.-party- convent van vorige week zaterdag. Het kan ook zyn, dat de minister wat werd misleid door het onschul dige groene jurkje van de anti-re volutionaire mejuffrouw Van Leeu wen, die de motie indiende, waar over de minister zich zo boos maak te. Bij nader inzien was de kleur trouwens meer gifgroen dan on schuldig groen. Herhaald debat De discussie over onze Amerikaanse rijksdelen behoren Jaar in jaar uit tot de komische momenten. U weet Suriname en de Nederlandse Antil len behoren ook tot het Koninkryk der Nederlanden. Volgens het Sta tuut een soort super-grondwet, die voor het hele Koninkryk geldt hebben deze ryksdelen evenveel rechten als Nederland. Op papier klopt het allemaal. Toch zyn er af en toe mensen, die betwyfelen of het in dé praktyk ook klopt. Dan krijg je altyd weer dezelfde dis cussies, ieder jaar opnieuw. Eerst vragen een stuk of wat ma merleden of de West intussen niet zelfstandig wil worden. (Dat zou den ze graag willen, de West kost nu veel centen en het buitenland wil maar niet begrypen, dat de ryksdelen heus geiykberechtigd zyn. In allerlei hoofdsteden staat Nederland daarom nog steeds te UJTT KAMER GEKLAPT boek als een koloniale mogendheid). Nee hoor, zegt de minister. Ik ben er laatst nog geweest. Ik heb met alle partyen gepraat, ook met de oppositie en niemand wil. (Haal je de Koekoek, waar komen anders die centen vandaan?). Dan zegt me neer Lankhorst' van de PSP: ook als ze niet willen moeten we toch zorgen dat ze zelfstandig worden. Dat is onze taak. Wat we nu heb ben lijkt een soort economisch ko lonialisme. We moeten zorgen, dat de West economisch aansluiting Henk van Calsteren - 61 - overleden In Den Haag is op 61-Jarige leeftijd overleden de musicus Henk van Calsteren. hoofdleraar altviool aan het Kon. Conserva torium en solo-altist van het Re sidentie-orkest. De heer Van Cal steren trad in 1927 als tweede vio list in dienst van het Residentie orkest. Later ging hij over naar de altgroep, waarvan hij vele ja ren aanvoerder is geweest. Van Calsteren trad ook enkele malen als solist met dit orkest op. Zijn gezondheidstoestand heeft het niet meer toegelaten dat hij begin deze maand zijn veertig jarig jubileum bij het Residentie orkest vierde. Henk van Calsteren was ook een intensief beoefenaar van ka mermuziek. Hij heeft o-m. deel uitgemaakt van „Het Nederlands Strijkkwartet en van „Het Hol lands Instrumentaal Ensemble". ADVERTENTIE Wilt u eenzelfde kans krijgen als die kruidenier? J zit misschien met hetzelfde probleem als indertijd die kruidenier: zekerheid voor de toekomst, promotiekansen in werk dat u ligt, goed loon. Hoogovens biedt mensen die echt willen veel goede kansen in veel soorten werk en uitzicht op een zekere toekomst. Vul onderstaande bon in en stuur hem (in gesloten envelop) aan: Hoogovens IJmuiden, Personeelsvoorziening „Buitenhof". Ik stel prijs op me r informaties over tewerkstelling bij uw bedrijf Naam* Voorna Adres: r,^»n wd/Onpehuwd Woonplaats: HapcttpVenirif»: LI 1116 Bouw uw toekomst op staal zoekt by andere landen in Midden- Amerika. (Ze kyken wel uit, want wie garandeert dat ook dan de Ne derlandse centen nog komen?).1 Hé hé, zeggen dan een heleboel ka merleden, dat gaat zo maar niet. Ze willen niet. Als we ze de zelf standigheid opdringen dan maken we ons pas echt schuldig aan kolo nialisme. Dèt is pas bevoogding. En bovendien, economische integratie lukt helemaal niet. Het is vaak ge probeerd in Midden-Amerika en het is steeds weer mislukt. (Natuur- ïyk, want vanwaar zouden dan de centen komen?). En als dan de heer Lankhorst blyft doorzeuren zegt de minister: maar het is na- tuurlyk wel zo, dat het Statuut' geen eeuwigheidswaarde heeft. Als de tyd rijp is voor verandering zullen we zorgen, dat die er komt. Daarmee is de discussie dan weer achter de rug om precies een jaar later by de volgende begro ting weer te beginnen op dezelfde manier. Het is een vaste prik. Het vreemde is, dat iedereen in de Ka- me recht meent, wat hy zegt en dat niemand in de gaten heeft, dat ze zich ieder jaar in Willem stad en Paramaribo weer een aap lachen. Heerlyk in de zon. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Geertruidenberg itoez. Z. Zoodsma te Wemeldinge - te Twel- lo (vac. J. B. Cats) J. Chr. Plaat te Well en Ammerzoden door de clas sis 's-Gravenhage tot pred. voor b.w. (ziekenhuispred.) H. Beker, predikant voor b.w. te Genève. Aangenomen naar Waddinxveen (vac. J. R. Cuperus) J. van der Heu vel te Ede. Bedankt voor Zegveld W. v. Hen- nekeler te Zwartebroek voor Wad dinxveen (vac. Joh. Verwelius) (toez.) J. Wieman te Nunspeet voor Ol- debroek (vac. H. A. van Bemmel) G. Biesbroek te Vlaardingen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Dokkum en Wierum H. M. Ohmann te Hoek (Zld.) GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Enkhuizen-Andyk J. C. Westrate te Meliskerke, die be dankte voor Zoetermeer te Veen D. Hakkenberg te Dordrecht. Bedankt voor Ryssen (2de pred. pl) A. W. Verhoef te Barneveld voor Oud-Beyerland Chr. van der Poel te Yerseke. GEREF. KERKEN. CHRIST. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Eemdyk, 's-Graven- zande, Maassluis en voor Schiedam W. van Sorge kand. te Apeldoorn. ADVERTENTIE Ongeveer 1000 jaar oud is dit aardewerk, dat bij een Indianenschat behoort, die de in de Duitse Bondsrepubliek teruggekeerde tandarts Josef Buczek uit Argentinië heeft meegebracht. Gedurende zijn 15- jarig verblijf in het Argentijnse hoogland, waar Buczek in opdracht van de regering de tanden van de Indianen behandelde, deed hij als hobby aan archeologie De meer dan 150 vazen en schalen, voornamelijk bij graafwerkzaam heden gevonden, bezitten in Europa een grote waarde. Zij stammen uit de z.g. Diagita-cultuur, die pas ongeveer 25 jaar geleden ontdekt en gesitueerd werd. Uit Argentinië komt ook de assistente van de tandarts, die hem helpt bij het ordenen van de kostbare vondsten. 10 jaar was Kees Lith (43) in Leiden kruidenier geweest. Nu, na 41 i jaar Hoogovens zegt hij: ..Ik wou dat ik hier 10 jaar eerder was gekomen!" De zekerheid die hij zocht vond hij in de moderne oxystaalfabriek. Na enige tijd als le panneman gewerkt te hebben is hij nu in opleiding voor een kader functie in de vormenhal. ..Behalve aanpakken en m'n kop er bij houden heb ik zelf niet veel gedaan aan de verschillende promoties. Bij Hoogovens letten ze op je prestaties en als ze zien dat er wat in je zit, word je vanzelf vooruit geschoven zodra er een kans is." „Nog getest?" „Gelukkig wel. Dat testen heeft me onder andere juist op m'n plaats gebracht." „En het wonen?" „Bevalt me best; bofte nog met het huis, dat ik binnen de 6 maanden kreeg." „Uw vrouw tevreden?" „Erg tevreden." „Dus geen spijt, meneer Lith?" „Geen seconde! Ik zei het ab'k had het veel eerder moeten doen!" Bouw uw toekomst op staal a» De Sowjetrussische minister Cultuur, mevrouw Foertsewa heeft gezegd dat de roman Doctor Zjiwago van Boris Pasternak anti-Russisch is. Zy voegde hieraan toe: „Wy zijn niet van plan het boek uit te geven". Mevrouw Foertsewa vertelde op een persconferentie dat ze de film naar het boek gezien had op de Expo in Montreal. „De film had niet veel suc ces. Behalve my zaten er maar tien andere mensen in de zaal, die 2000 bezoekers kan bevatten". Haar emotionele aanval op het boek sprak de geruchten tegen dat de Russische literaire censuur de laatste tyd minder scherp zou zyn geworden. Mevrouw Foertsewa, die een groep buitenlandse literatoren op het ge bied van Russische kunst en litera tuur toesprak zei: „U mag leven zoals u dat wil. We moeten echter respect voor elkaar hebben. We wonen nu eenmaal op dezelfde planeet. We moeten eerst zorgen dat er vrede komt". Zij zei verder dat culturele banden tussen Amerika en de Sowjet-Unie dan pas tot ontwikkeling zouden kunnen ko men, als er vrede in Vietnam is. Rus land zou zich „vereerd" voelen om de culturele uitwisseling te ontwik kelen na beëindiging van de oorlog. Zy verdedigde hartstochteiyk het socialistische realisme en zei: „Mo- geiyk hebben ook wy vergissingen gemaakt, maar nooit eerder heeft er zo'n nauwe band bestaan tussen het volk en de intelligentsia". „Westerse critici hebben wel ge zegd dat wy het socialistisch realis me zouden verwerpen. Dit is echter niet waar. Er is nog nooit zoveel be langstelling geweest, zoals nu voor onze creatieve kunstenaars" .aldus mevr. Foertsewa. Over de kwestie van ontslagneming, die de bisschop van Roermond ge steld heeft tegenover pastoor E. Mie- dema uit Schaesberg, deelt het secre tariaat van het bisdom het volgende „De diepere achtergrond van deze zaak is hierin gelegen, dat de pastoor ln feite de persoonlyke verantwoor delykheid en bevoegdheid van de bis schop ten aanzien van het pastorale beleid in zyn parochie heeft ontkend. De vele en zeer verscheidene reacties wyzen er intussen op, dat zich rond deze persoonlyke kwestie heel#de on rust en onzekerheid gaat concentre ren over de structuurontwikkeling van de kerk en haar pastoraal func tioneren. Daardoor krygt deze aange legenheid een nieuwe dimensie, die om een aparte benadering vraagt. De aard van het conflict mobili- Rechtbank weigert faillietverklaring Van Texeira de Mattos De raadkamer van de Amsterdam se rechtbank heeft gistermiddag een verzoek tot faillietverklaring van Teixeira de Mattos en de enig behe rende vennoot, de ex-bankdirecteur (die in de gevangenis zit) niet ont- vankelyk verklaard. De N.V. Cultuurmaatschappy „Auro ra" had het verzoek tot het uitspre ken van het faillissement ingediend. Het bankiershuis en de beherend vennoot verkeren in surséance van betaling. De vorderingen van Aurora werden door de twee bewindvoerders van het bankiershuis betrist en zy staan ook volgens de cultuurmaat schappy niet precies vast, zodat de rechtbank overwoog dat Aurora voor alsnog niet geacht kan worden schuldeiser te zyn. Voorts was er voor de rechtbank geen aanleiding om ambtshalve de surséance in te trek ken, omdat op 15 december een crediteurenvergadering over het al of niet verlengen van de surséance van betaling zal beslissen. j De staatssecretaris voor de volks- j I gezondheid, dr. R. I. H. Kruisinga 1 i wil de vivisectie beteugelen, door de j J proeven op dieren wettelijk te rege- I len. Hy heeft een voorontwerp van wet voor advies voorgelegd aan de centrale raad voor de volksgezond- I held. In het ontwerp wordt het nemen van proeven met dieren zonder ver- i gunning verboden. Vergunning zal alleen worden verstrekt als de proe- j ven het belang van mens of dier die- j nen. Toestemming zal in het alge meen alleen worden gegeven aan uni versiteiten, farmaceutische industrie- en en ziekenhuizen en niet aan indi viduele proefnemers. De proefdieren zullen slechts mo gen worden betrokken van erkende fokkeryen of dierhandelaren. Beoogd wordt de ongeregistreerde handel in proefdieren te voorkomen en het ste len van dieren voor de verkoop als proefdier tegen te gaan. Het voorontwerp bepaalt dat zoveel mogeiyk verdoving of narcose moet worden toegepast en schrijft voor dat het dier terstond moet worden ge dood als het door de proeven biy- vende pyn af schade heeft opgelo pen. De vo.eunfelie hoofdinspectie wordt in het ontwerp met het toe zicht op de voorgestelde regels be last. seert de zorg van velen voor een ge zonde ontwikkeling in de kerk. Ze wensen de pastorale opdracht van de kerk vervuld te zien in een gezamen lijke aanpak door bisschop, priesters en leken op basis van een tezamen gedragen verantwoordelykheid. Juist vanuit deze gedachte heeft de bisschop van Roermond verleden jaar een structuurplan gepubliceerd voor de zielzorg in zijn diocees. In dit plan valt de nadruk op een ge_ zamenlijke pastoraal, in teamver band georganiseerd op dekenaalni- veau. Tegelijk wordt de zelfstandig heid van de parochie en de autono mie van de pastoor gerelativeerd. Langs deze weg van gezamenlyke verantwoordelykheid van priester en leken voor de totale kerk van het bisdom, wil de bisschop zijn pastora le taak gestalte geven. Omdat het conflict met pastoor Miedema deze belangryke ontwikke ling in het geding biykt te brengen, wil de bisschop over deze nieuwe fa cetten van de zaak contact opne men met de dekenale zielzorgstruc turen. Dit zal in eerste instantie ge schieden met het dekenale centrum van Schaesberg en daarna met de gezamenlyke centra van de oosteiyke mynstreek. Vanuit dit overleg kan de plaatselyk gerezen kwestie in een breder vér band worden gezien, het geen mogelyk tot een oplossing zal kunnen bydragen." Patriarch eert nagedachtenis van Paus Johannes Patriarch Athenagoras van Con- stantinopel, die een bezoek brengt aan Rome, heeft gisteren een kistjej waarin drie gouden korenaren en een stuk perkament zaten, g eplaatst op het graf van paus Johannes 23ste, de voorganger van Paus Paulus. Op het perkamentpapier stonden de door Athenagoras zelf geschreven woorden uit het evangelie van Jo hannes „Indien het tarwegraan in de aarde valt en niet sterft, zo biyft hetzelfde alleen, maar in dien het sterft zo brengt het veel vrucht voort". Patriarch Athenagoras, die een groot bewonderaar van Paus Johan nes is, plaatste ook nog een wierook vat en een violetkleurige kaars op het graf en bad daarna voor de zielerust van de Paus. Hy heeft gisteren ook nog lange tyd gebeden bij het graf van de apostel Petrus. Merkwaardige Lutherherdenking in Wittenberg In de Oostduitse stad Wittenberg worden dit weekeinde enige honder den kerkelyke functionarissen uit het buitenland ook West-Duitsland verwacht ter herdenking van het feit, dat Maarten Luther 450 jaar geleden z(jn stellingen op de kerkdeur van Wittenberg spykerde. Kerk en staat hebben de handen ineengeslagen om deze viering zoveel mogelyk op te luisteren in beider voordeel, want dat dit jaar ook het vyftigjarig bestaan van de bosjewis- t.lsche revolutie wordt gevierd blykt uit de talloze rode vlaggen. Op een paar passen van de plaats waar Lu ther eens de stoot gaf tot de refor matie hangt nu een levensgroot re clamebord met de leuze: .Het socia lisme zal ln de hele wereld zege vieren". De marxisten beschouwen de re formatie als het eerste optreden van een opstand der Duitse burgers, waar mee de weg werd gebaand voor de vervanglhg van het feodalisme door het kapitalisme het laatste sta tion voor de ontwikkeling van het socialisme. Aangenomen wordt, dat op Hervor mingsdag de samenwerking van chris tenen en marxisten voor het socia listisch doel het kernthema zal vor men in de redevoeringen van vele officiële sprekers, onder wie de voor zitter van de Oostduitse Christen- Democratische Party, Gerald Goet- ting en de Lutherse bisschop van Thüringen, dr. Moritz Mitzenheim, die reeds eerder verband heeft ge legd tussen de gevolgen van de re formatie en Lenins socialistische re volutie. Operatie Paus Paulus eerste helft november Paus Paulus VI zal byna zeker in de eerste helft van november voor zyn nier- en blaasaandoening worden geopereerd, aldus zegslieden in het Vaticaan. De datum voor de operatie zal naar verwacht wordt eind volgende week of in het begin van de daar opvolgende door de artsen van de paus worden bekendgemaakt. De ope ratiekamer, op de tweede verdieping van het Vaticaan, is volgens de zegs lieden bijna gereed voor de behande ling.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 8