Waarom is de Postgiro voor 1.500.000 rekeninghouders zo aantrekkelijk? P&3 Nieuwe B.B.-post in Zoeterwoude geopend Pierre Clarac over Colette 3 4 5 6 BETERE AANBLIK GOUD v. d. Water Hervormd Leiden in financiële nood NZH-feest met J J 1 2 POSTCHEQUE- EN GIRODIENST ZATERDAG 28 OKTOBER 1967 Leidse veemardt De gisteren gehouden veemarkt gaf een wat betere aanblik dan de voor gaande weken. De weersomstandig heden waren voor de tyd van het jaar bijzonder gunstig en er was ook een goed marktbezoek. Weliswaar was de totaalaanvoer iets minder dan de vorige week, maar de kooplust was aanmerkelijk beter. Vooral de slacht vee-afdelingen rundvee, vette lam meren en vette kalveren gaven een williger handel te zien bij stijvere prijzen. In de gebruiksvee-sector bleef het rustig toegaan en was de belang stelling groter dan de kooplust. Veel belangstelling trok een meer dan normale aanvoer van veulens en paarden. Bij een korter aanbod deed de varkenshandel het ook weer iets beter. De totale aanvoer bedroeg 2715 dieren. Gebruiksvee. Bij een korter aanbod behield de handel in de gebruiksvee- sector een rustig tot kalm karakter. Door 't bijzonder mooie najaarsweer met nog veel gras, voelen de veehou ders er weinig voor reeds tot stallen over te gaan, waardoor de staltijd zich traag voltrekt en daarmee ook de lust tot aanvulling. De handel gaf dan ook nog geen verandering te zien maar bleven de dieren wel prijshou dend. Notering: melk- en kalfkoeien van 925.— tot f*1225,en f1550.—; vare koeien van f525,tot f900,en f 1275,—. Jongvee. Behalve een redelijk aan tal fokstiertjes was er ook weer een aantal graskalveren aangevoerd. Pin ken lieten nog verstek gaan. De be langstelling op deze afdeling was groot genoeg, maar bestond meer uit kijkers dan kopers en had de handel een kalm verloop. Notering: fokstiertjes van f500.— tot f700.en f 900,graskalveren van f250,— tot f325,— en f380,—. Vette koeien. In deze afdeling een iets ruimere aanvoer dan vorige week. Over het algemeen bleef het aanbod echter aan de korte kant voor de tijd van het jaar. Zowel voor de export als de vleeshandel was er weer wat meer vraag waardoor de voorraden in de slachthuizen krompen en zeker niet overdadig waren. De handel had daardoor een redelijk verloop en was voor de betere soorten zelfs vrij vlot met een neiging van iets duurdere prijzen. Deze afdeling was tamelijk vroeg geruimd. De enkele slachtstie- ren werden vlug en duurder verhan deld. Notering per kg geslacht gewicht: vette koeien van f3,35 tot f4,en f4,50; slachtstieren van f4,tot f4,30 en f4,50; worstkoeien van f3,10 tot f3.35. Vette kalveren. Hoewel iets meer dan vorige week, was de aanvoer op deze afdeling aan de korte kant, waaronder weinig beste kalveren. Door de hoge vraagprijzen was de handel aanvankelijk terughoudend en stroef, mede veroorzaakt door de mindere kwaliteiten. De vraag was echter niet minder, waardoor de han del toch nog een redelijk en duurach- tig verloop kreeg. Notering per kg levend gewicht van f3,40 tot f3,70 en f4,—. Wolvee. Ook in deze afdeling voor de tijd van het jaar een tamelijk kor te aanvoer. De lammeren hebben het dit jaar best gedaan en komen ze maar traag va nde boer naar de markt. Er is nog voldoende gras on de perspectieven zijn verre van on gunstig. De exportvraag verminderde er niet op, waardoor het korte aan bod een vlugge handel In de hand werkte en de prijzen zich weer ruim herstelden tot op het punt van en kele weken geleden. Ook de vette schapen en de fokstieren en en schapen en de fokschapen gaven bij een zeer beperkte aanvoer een goede handel te zien met stijvere prijzen. Notering: vette schapen van f 100,— tot f120,— en f135,—; vette lamme ren van f115,— tot f140,— en f 160,—; enkele beste zware lammeren boven notering tot f 170,en zelfs hoger; fokschapen van f 125,tot f 145,— en f 165,—. Varkens. Ook in deze afdeling een kortere aanvoer. De handel in var kens voor fok en mesterij is de ge-, hele week kalm verlopen. Door het kortere aanbod echter verliep deze gisteren te Leiden aanmerkelijk wil liger en kon zelfs met redelijk worden bestempeld bij goed staande prijzen. Notering: drachtige zeugen van f325,— tot f400,— en f450,—; schrammen van f80,tot f95,en f105,biggen van f56,tot f62,— en f 68,—. De slachtvarkens trokken lichtelijk in prijs aan, hoewel de handel nog moeilijk bleef. De prijzen voor slacht- zeugen ondergingen aan het begin van de week 'n inzinking tot plm. 15 cent per kg levend gewicht, welke zich na het midden van de week weer geheel herstelde. Prijzen per kg levend gewicht: lichte slachtvarkens van plm. f2.10 tot f2,15; lichte slachtzeugen van plm. f 1,60 tot f 1,70. LEIDSCH DAGBLAD Mr. J. Klaasesz belde naar Noordivijk Onder grote belangstelling, o.a. van de burgemeesters van verscheidene omliggende gemeenten, heeft de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, gister middag de nieuwe commandopost van de A-kring Zuid-Holland A van de Bescherming Burgerbevolking geopend. Deze com mandopost is gevestigd in Zoeterwoude. Mr. Klaasesz ver richtte deze opening door via de provinciale centrale op te bellen naar de kring Noordwijk, waarmee meteen was gecon stateerd dat de communicatie goed en snel functioneert. Mr. Klaasesz wees op de dubbele taak van de B.B., te weten de ci viele verdediging en de rampbestrij ding in vredestijd. Het leek hem voor de kringraden zinvol om zich vooral op deze laatste problematiek te beraden en na te gaan wat er allemaal voor rampen mogelijk zou den zijn en wat de B.B. dan zou kunnen doen. De commisssaris wees voorts op de aanvankelijk gestelde taak, namelijk om na eventueel oor logsgeweld weer te helpen de maat schappij op te bouwen. Ook hierom trent dienden naar zijn mening de kringraden zich te bezinnen. Ook de voorzitter van de kringraad, mr. Th. M. J. de Graaf, had in zijn wel komstwoord gewezen op de dubbele taak van de B.B. In het kort me- Bejaarden hebben zorgen Naar aanleiding van de berichten in uw blad over verhoging van de reinigingsrechten, willen wij als be jaarden er de aandacht op vestigen, dat de gemeente Leiden blijkbaar op geen enkele wijze rekening houdt met de bejaarden met een minimum in komen. O, wee de bejaarden, die 't voorrecht hebben nog een klein be- drljfspensioentje te hebben van een honderd vijftig gulden per maand, want die zijn de dupe. Hun bedryfs- pensioentje wordt praktisch te niet gedaan; bejaarden verzekering is dan niet meer mogelijk, dat moet dan een vrijwillige verzekering worden, met het gevolg dat men de dubbele premie moet betalen; aan luister en kijkgeld moet het volle bedrag wor den betaald. Deze bejaarden vragen zich dan ook af, kan dat niet naar draagkracht of volgens het inkomen worden geregeld? Bij voorbaat dankend voor uw plaatsruimte. Een abonnee. moreerde hij de ontwikkeling van de Bescherming Burgerbevolking, van af de aarzelende opbouw aan het eind van de jaren veertig tot nu toe. Hij bracht hierbU hulde aan de mannen en vrouwen die toen, „een lachertje trotserend" hun bur gemeester hielpen mee te bouwen aan een effectieve opzet van een systeem om de rampzalige gevolgen van een eventuele oorlog zoveel mo gelijk te beperken. Tot slot gaf het hoofd van de dienst, de heer G. J. Wulfhorst een uiteenzetting over de samenstelling en mogelUkheden van de zojuist geopende commandopost. De commandopost is gebouwd vol gens een standaardtype De bouwkos ten bedragen ongeveer f 850.000.- Met deze nieuwe post is de A-kring Zuid-Holland A op alle eventualitei-, ten voorbereid, waarbU niet alleen gedacht wordt aan rampen, een ge volg zynde van oorlogshandelingen, maar ook aan rampen, die zich thans, in vredestyd kunnen voordoen. In geval van een calamiteit, bedraagt de ..werksterkte" 70 man, die zoveel mogeiyk in ploegen-dienst werk zaam zUn in de commandopost. Daar naast heeft men nog de beschikking over ongeveer 100 man, die in de onmiddeliyke omgeving by burgers zyn ingekwartierd. Deze resBve dient voor aflossing van het perso neel in de commandopost. In totaal 19 man werken in de commando kamer, het „zenuwstelsel" van de commandopost. De verdere bezetting is 8 man ABC-kamer, 13 man be richtencentrum, 8 telefonisten, 2 man centraalpost, 1 man waarschuwings tafel, alsmede een speciale telefo nist. Behalve een gezellig ingerichte kantine, is er een slaapzaal met 28 bedden, die in geval van continu- bezetting van de post voor het per soneel beschikbaar is. Ook is gedacht aan de luchtverversing. Door speci ale apparatuur is het mogelyk steeds verse en schone lucht, die te1 kan worden verwarmd, aan te IJSHOCKEY HIJS Hoky is het nieuwe seizoer gisteravond in de Haagse Houtrust- hal goed begonnen. De Hagenaars zegevierden met 82 over het Zwit serse Villars. De tussenstanden ren: 2—1, 4—1. 2—0. Door naar Noordwijk op te bel len, opende mr. J. Klaasesz, com missaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, gisteren de nieuwe commandopost van de A- kring Zuid-Holland A van de B.B. Naast hem staat burgemees ter J. A. Detmers van Zoeterwou de. Links de voorzitter van d< kring, mr. Th. M. J. de Graaf. (Foto LD/Holvast) Kolonel W. Kasten benoemd tot brigade-generaal Kolonel mr. dr. W. Kasten, inspec teur van de Militaire Juridische Dienst is met ingang van 1 novem ber 1967 benoemd tot brigade-gene raal. De pasbenoemde generaal is Leidenaar. ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 Kerkvoogden van de Leidse hervormde gemeente winden er geen doekjes om: de hervormde kerk in de Sleutelstad verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. Over het lopende jaar bedraagt het tekort zestigduizend gulden. De inkomsten blijven ver achter bij het de laatste jaren voortdurend gestegen uit- gavenpeil. Geld kan afbraak van kerkewerk voorkomen Met de nog ongedekte tekorten van vorige jaren en nu van dit jaar wederom is', aldus kerkvoogden, het punt bereikt, waarop de kerk op dezelfde voet eenvoudig niet meer kan voort bestaan. Indien kerkvoogden de benodigde middelen niet met spoed vinden, zal het mes moeten worden gezet in het kerkewerk zelf. De mogelijkheden van bezui niging zijn totaal uitgeput. Centre Culturel: De eerste conférence van de „Cen tre Culturel" in het Leidse Academie gebouw werd verzorgd door Pierre Clarac, lid van de Franse Onderwijs raad, met het onderwerp „Le vrai vi sage de Colette". Met Péguy deelt deze romanschryf- ster het geboortejaar 1873. Maar enkele jaren tevoren zagen Jammes, Maurras, Claudel, Gide, Valéry en Proust het levenslicht. Pierre Clarac, die Colette in de orde van belang- rykheid van Proust stelde, heeft deze romancière evenwel niet in het lite raire panorama van haar tyd ge plaatst, maar alleen levende indruk ken onder woorden gebracht in een gepassioneerde voordracht. Colette werd getekend als een cate gorisch natuurwezen en als een eigendommelyke. openhartige en on conventionele figuur, wier talent er o.m. in bestond om het levensgevoel voor de vrouw onder de natuurwet weer te geven. ook veelal van die ren en om het hen omringende in een krachtig proza uit te beelden, Persoonlyk was Clarac steeds in het contact met haar gefascineerd door haar handen en haar stem. Boeken, by welke Clarac stilstond, waren al lereerst de vier Claudine-delen, die enorm succes oogstten. Later ge noemde boeken, waarin de eigenheid van de schryfster geheel gerypt zyn Chéri, La Fin de Chéri, La Re traite sentimentale en Sido en dieren: 7 Dialogues de bétes. Haar verschillende huwelyken met persoonskarakteriseringen passeerden de revue en de invloeden van de geletterde vader en van de moeder werden nagegaan. Het was de m der, die de vormende krachten Colette aanzijn schonk. „Geluk", schryft Colette, „is een woord dat ik niet begrUp". Haar personages heb ben overeenkomst met die van Proust. Voor de lezer daarentegen, aldus Cla rac, is haar smartelyk bestaan een bron van vreugd Onthullend, volgens Clarac, is voor Colettes levensgevoel de beschreven nachtegaal, die zo snel ingroeid^ in de zich verdikkende wingerdranken, rin hy zich genesteld had, dat hy nog maar ternauwernood aan de verstikkende omklemming wist te ontkomen: nawee van de benauwe- van het eerste huweiyk. in Z.-West). onvoldoende onderhoud van bestaande kerken, inkrimping van jeugdwerk, in de toekomst min der predikanten, kortom afbraak. Zestig duizend gulden, zo redeneren kerkvoogden, ïykt veel, doch indien er slechts 600 mensen zyn, die hon derd gulden willen geven, is de nood gelenigd. Het kunnen er ook 6000 zyn. die ieder b.v. tien gulden wil len schenken. Teneinde in één klap van dit te kort af te komen is in de komende weken door de kerkvoogden een actie op touw gezet, die morgen in alle kerkdiensten wordt ingeleid. De dienstdoende predikanten zullen wij zen op deze „kerkelyke nood". Na de dienst is er gelegenheid om aan kerkvoogden vragen te stellen, of eventueel suggesties te doen, die kunnen leiden tot oplossing van deze financiële noodsituatie. Suggesties welke uiteraard op hun waarde wor den getoetst. De kerkdiensten van zondag 5 no vember staan wederom in het teken van deze actie. De inmiddels dan uitgereikte formulieren, waarop men kan intekenen tot delging van het tekort van f 60.000,. worden dan in gezameld, aan de hand waarvan kerkvoogden reeds een tussentyds rapport kunnen opmaken. Is men niet in de gelegenheid om op zondag 5 november een kerkdienst te bezoe ken, dan vormt dit ook geen be zwaar om aan deze actie toch mee te doen, want in de week van 13 tot 18 november volgt nog een na-inzameling van inschryvingsfor- mulieren. Alarm Na dit „alarm" van kerkvoogden, rust thans op hervormd Leiden de taak daarop een „klinkend" ant woord te geven, want, zo zeggen de kerkvoogden, „alleen bij een dras tische verhoging van de inkomsten kunnen de bestaande plannen wor den verwezenlijkt en kan afbraak van het kerkelijk werk worden v genomen." PAGINA 8 v In de Stadsgehoorzaal werd gisten avond het jaarlijkse NZHVM-familie* feest gevierd. Het middelpunt van de feestviering vormden de personeelsleden, die in het afgelopen jaar een jubileum vier den. Het waren de heren P. J. Boom, 3% Ouwersloot en H. C. Blansjaar (allen chauffeur-conducteur) en de heren J. Karstens, H. Flippo (beiden chauf feur), J. Sloos, C. Touw, J. de Beer, H. G. Bonnet, J. L. J. Jonkhart (allen conducteur) en J. Slingerland (am bachtsman), die resp. de 40 en de 23 jaar bij de N.Z.H. volmaakten. Nadat de jubilarissen vergezeld van hun echtgenoten door de voorzittef van het jubileumfonds, de heer C. J, Neuteboom, de zaal waren binnenge leid, maakten zy onder het spelen van de NZH-jubileummars door de N.Z.H.-Harmoniekapel een wandeling door de zaal. Het eerste gedeelte van het feest programma werd de jubilarissen in het byzonder aangeboden door de N.Z.H.-Harmoniekapel, die o.l.v. da heer P. Baart met groot succes eeü zestal nummers ten gehore bracht. De directeur van de N.Z.H.de heef N. Hortensius richtte zich hierna mejj enkele woorden tot de jubilarissen» Hy wees op het feit, dat het een tra ditie is geworden om de jubilarissen op de jaarlykse feestavond in tegen woordigheid van een wat uitgebrei dere kring van personeelsleden nog eens extra in het zonnetje te zetten. Een dergelyke opzet past geheel in een bedryfsgemeenschap als die van de NZH, waar de onderlinge saam horigheid, aldus de directeur, steeda hoog wordt gehouden. De heer Hor tensius memoreerde met nadruk, dat mede dank zy de plichtsbetrachting van de jubilarissen de NZH zich kon ontwikkelen tot een bloeiende onder neming, de steeds moeilyker worden de omstandigheden ten spyt. Hierna heeft de uitgebreide NZH- familie zich enkele uren geamuseerd met een muzikale show, die werd ver zorgd door Sempre Avanti's „Jong en Jolig". Onder algehele leiding van di rigent Koos Kukler en de medewer king van de solisten Lyda Spaans, Nel de Vries, Wim Brugman, Gerard Koolhaas, alsmede van Sempre Avan ti's toneelgroep bracht het gezelschap zyn recente en succesvolle show „Wie verre reizen doet..." voor het voet licht. „Jong en Jolig" presenteerde zich overigens op deze avond voor 't eerst in 'n nieuw „werkkostuum": de dames een cyclaamrode rok en een parel grijze blouse, de heren een Jagers groen colbert (met zwarte revers), zwarte pantalon, wit overhemd en zwarte vlinderdas. Het derde deel van het programma bestond uit een gezellig samenzyn waarby het kwartet van Henny Lan» geveld ervoor zorgde, dat de dans- lustigen ook volop aan him trek kwa- Op de foto „Jong en Jolig" in nieu we toiletjes. (Foto L.D./Holvast), ADVERTENTIE Mil j oenenopdracht voor IBB-Leiden In juli 1965 verkreeg IBB-Leiden na onderhandse aanbesteding de op dracht voor de ruwbouw van het ge bouw voor ,3ouwkunde" van de TH- Delft. Aanneemsom ca. f 8.500.000,-. Thans is ook de afbouw van dit grote project voor een bedrag van f 15.100.000,- aan IBB opgedragen. Het gebouw is ontworpen door het Rotterdamse architectenbureu Van den Broek en Bakema en het moet in 1970 gereed zyn. Rechtstreeks Overal betalen gemakkelijk betalings verkeer met 1.000.000 particulieren 500.000 winkels en bedrijven. Snel en efficiënt. (Elk jaar komen er nog zo'n 200.000 rekeninghouders bij!) Inlichtingen bij elk postkantoor. Met de blauwe girokaart kunt u tegenwoordig bijna overal betalen. Overal opnemen U kunt contant geld op nemen bij elk van de 2250 post - kantoren en -agentschappen, overal in Nederland (ook ni 3 uur 's middags!). De particuliere rekeninghouder krijgt nl. 2 kascheques, elk voor max. f 500.-. Na inwisseling ont vangt u een nieuwe cheque thuis. U zit dus nooit zonder. Rente tot 51% toe Boekhoud-gemak Geen kosten U kunt van de giro zonder meer overschrijven op een spaarrekening bij de RPS - ook per automatische afschrijving. Terugboeking op uw girorekening is altijd mogelijk. Uw geld is dus niet geblokkeerd De snelle dagafrekeningen van de postgiro zijn uitvoerig gespecificeerd; naast het bedrag worden ook gironummer en naam van de begunstigde vermeld. het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd voor porti, overschrijvingen, kascheques en stortingen op eigen rekening.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3