Spaanse demonstraties tegen hoge kostenpeil MOTIEVEN Onrust in Madrid en Barcelona Russische schepen in Egyptische havens BRAND MET EEN ENKEL WOORD PAOTNA 7 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 OKTOBER 1967 'gencla President Johnson zal zich waar schijnlijk niet verwonderd heb ben over de recente protesten te gen zijn Vletnam-politiek. In de eer ste plaats omdat die vooral afkom stig waren van pacifisten, commu nisten en isolationisten (zij die me nen, dat de Ver. Staten zich zo min mogelijk bij conflicten buiten Ameri ka moeten laten betrekken). Deze groepen kan men omschrijven als zijn natuurlijke tegenstanders op het punt van oorlogvoering. Daarbij komt dat het al ziet Amerika vooralsnog geen kans een beslissende overwin ning te behalen zijn tegenstanders te velde allerminst naar den vleze gaat. En militaire tegenslagen voor de communisten plegen gepaard te gaan met verheviging van door geest verwanten gestuwde vredesacties en anti-bombardementsbetogingen, wat uiteraard niet wil zeggen, dat iedere deelnemer daaraan zich welbewust voor het karretje van Moskou laat spannen. Maar en dit in de derde plaats ook de geschiedenis van Amerika toont aan. dat oorlogen al lerminst populair zijn geweest en dat er zich telkens weer een gevoel van oorlogsmoeheid van de „agressieve" Amerikanen meester heeft gemaakt. Uit historisch oogpunt gezien is John sons gedaalde populariteit dan ook een onvermijdelijke fase in een strijd die mogelijk nog lang kan duren. In tussen zal de president zich tijdens de acties in de hoofdstad zeker ge sterkt hebben gevoeld door het veel grotere aantal pro-demonstranten, die, door overdag hun autolampen te laten branden, van hun vertrouwen in de regeringspolitiek blijk gaven. Van die actie, die de andere in om vang belangrijk overtrof, is in ver houding maar weinig tot het buiten land doorgedrongen. Hier wreekte zich weer eens die merkwaardige in stelling van de publiciteitsorganen. voor wie een rustige demonstratie van honderdduizend personen min der „interessant" is dan een rumoe rige van veel geringer omvang. Die overdag brandende autolampen le verden geen „plaatje" op, de rel voor het Pentagon wèl. Dagbladen en radio, en tv.-archieven zijn uit histo risch oogpunt dan ook onbetrouwbare bronnen: zij noteren bij voorkeur en misschien zelfs bij uitstek alleen wat afwijkt van de normale gang van za ken. Men mag dus aannemen, dat de regering-Johnson wel kennis heeft genomen van de demonstraties, maar vervolgens is overgegaan tot de orde van de dag. En dat temeer, omdat Johnson en zijn raadslieden ervan overtuigd blijven, dat het op min of meer eervolle wijze opgeven van de strijd in Vietnam tot catastrofale ge volgen zal leiden: de bondgenoten in Azië, Europa en nu zeker ook die in Latijns-Amerika zullen het hoofd in de schoot leggen als ze zien, dat Washington de strijd opgeeft (de nog altijd niet weerlegde „domino-theo rie": als er één steen omrolt, volgen de andere). Het gaat dus in Vietnam niet om de Zuidvietnamezen alleen, maar cm het vertrouwen van de ge hele vrije wereld in de militaire toe zeggingen van de Ver. Staten. Ja, zelfs Moskou heeft belang bij Ameri- ka's optreden in Vietnam, omdat de Amerikanen door hun strijd aldaar China's aandacht van zijn grenzen met de Sowjet-Unle afleiden. Nu China is genoemd, mag niet onvermeld blijven, dat de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rusk, nogal wat op zien heeft gebaard door er dezer da gen aan te herinneren, dat er voor het einde van deze eeuw een mil jard Chinezen zullen zijn, voorzien van kernwapens. En daarmee leek hij een argument voor Amerika's strijd in Vietnam in het geding te bren gen. dat afwijkt van wat hierboven werd omschreven als „het vertrouwen van de vrije wereld in de toezeggin gen van Amerika". Want als het te genhouden van Rood-China's agres siviteit een nevenmotief of mogelijk het voornaamste argument is om een half miljoen Amerikanen in Vietnam te laten vechten en daarvoor maan delijks twee miljard dollar uit te ge ven, dan heeft dat bepaalde conse quenties. Dan is het immers niet aannemelijk, dat Amerika binnen een half jaar na een vredesverdrag zijn troepen uit Vietnam terugtrekt. En dan is het waarschijnlijk, dat er nog heel lang Amerikaanse legers op Aziatische bodem zullen staan, met alle eventuele gevolgen voor de bij stand aan de bondgenoten elders in de wereld. De vraag i$ gerezen of een dergelijke gewijzigde argumen tatie de beoordeling van de strijd in Vietnam niet in een ander licht plaatst. Bovendien, zo heeft men nog eens onderstreept, uit hoofde van zUn communistische ideologie wenst Hanoi wèl communistische steun, maar op grond van zijn nationalis tische gevoelens géén afhankelijkheid van Peking. Zo gezien is Noord-Viet- nam hoe vreemd het klinkt eerder de bondgenoot dan de vijand van de Amerikanen. Conclusie: als Washington Rood-China wil intomen, waarom dan strijd tegen Noord-Viet- nam, dat evenmin als de Amerikanen op uitbreiding van de Chinese macht is gesteld? Toch rijst de vraag of men minister Rusk wel goed heeft begrepen. Het zegt al iets, dat presi dent Johnson zich gehaast heeft te verklaren, dat Amerika in Vietnam niet tegen „het gele gevaar" vecht. Vermoedelijk is men er het dichtste bij als men het zo formuleert: Rusk heeft willen onderstrepen, dat een communistische zege in Vietnam China's aanzien dermate zou verster ken, dat zijn recept van de nationale bevrijdingsoorlog (guerrilla) elders op grote schaal navolging zou vinden en tot gevolgen zou leiden, die nu nog onmogelijk kunnen worden overzien. Natuurlijk zou het dan tot een ideo logische botsing op grote schpal ko men (communisme contra „kapita lisme"), maar daarnaast zeker ook om een technologisch conflict tegen de achtergrond van de vraag of een primitieve legermacht van kleine groepen guerrillastrijders al of niet in staat is het op te nemen tegen Vele duizenden Spanjaarden hadden gisteravond gehoor gege ven aan de oproep van illegale „arbeiderscomités" om op drie punten in de Spaanse hoofdstad stilzwijgend te demonstreren te gen de hoge kosten van levens onderhoud, de lage lonen en het gebrek aan vrijheid in hun orga nisatieleven. Op drie pleinen in de stad kwamen de arbeiders tussen half acht en half negen in grote groepen bijeen. Zij liepen er zwijgend in het rond. Door hun grote aantal ontstonden herhaaldelijk opstoppingen bij de verkeerslichten. Af en toe weerklonk er een kreet om vrijheid. Degenen, die deze hadden aangeheven, werden door de politie onderhanden geno men. Verder volstand de bijzonder sterke politiemacht, die op deze punten met overvalwagens en water, kanonnen was samengetrokken, met het aanmanen tot doorlopen van de demonstranten. Bij het uitgaan van de vraohtwa- genfabriek „Pegaso", probeerden de arbeiders een grote stoet te vormen om gezamenlijk naar het centrum van de stad te trekken. Toen de po gingen van de politie om hen uit een te drijven faalden, werden er enkele schoten in de lucht gelost, waarvoor de arbeiders terugdeinsden. Later op de avond kwamen dui zenden bijeen op het plein „Callao" in het drukke centrum van Madrid. Daar trokken zij, trouw aan het con signe van een zwijgende demonstra tie, zonder een kreet te uiten rond, totdat de politie er genoeg van kreeg en met enkele forse charge® met de wapenstok de demonstranten in de zijstraten dreef. Daar werden enkele exemplaren van het blad van de officiële door de staat geleide vak bonden „Pueblo" verbrand Er wer den verscheidene arrestatie® ver richt. Ook een priester werd in de overvalwagen geduwd. Oproerpolitie en ongeveer 300 stu denten waren 's middags slaags ge raakt op het terrein van de univer siteit van Madrid. Enkele uren voor dat de studenten in het centrum zouden demonstreren uit solidari teit met de arbeiders. Gehelmde po litiemannen verspreddden met be hulp van honden en waterkanonnen j de met stenen gooiende studenten tussen de faculteiten der rechtsge leerdheid en wijsbegeerte. Het ge vecht, het vierde van deee week, duurde meer dan 45 minuten. Vol gens ooggetuigen werden ze® studen ten gearresteerd. Ook in Barcelona In Barcelona was eveneens een grote politiemacht met overvalwa gens en waterkanonnen paraat op het plein voor het hoofdpostkantoor, waar een demonstratie was aange kondigd. Er verschenen vele honder den studenten en arbeiders. Door de efficiënte afzetting kwam het hier niet tot een demonstratie. In beide steden, is het protest aanmerkelijk rustiger verlopen dan aanvankelijk werd gedacht. De zeer strenge maat regelen, die tegen de demonstranten waren afgekondigd, hebben hun uit werking niet gemist. EN TANZANIA NATIONALISEERT MAAR VOORT De regering van de Oostafrikaan- se staat Tanzanië heeft gisteren de nationalisering van zes sisalonder- nemingen, waaronder Ngombezi Amsterdam) en de verwerving van zestig procent der aandelen ln 33 andere bekendgemaakt. De overne ming van de vezelproducenten is in overeenstemming met het beleid van „socialisme en zelfvertrouwen." zoals president Nyerere in februari j.l. in zijn „verklaring van Aroesja" heeft uiteengezet. Banken, verzeke ringmaatschappijen en handelson dernemingen zyn eveneens onder regeringstoezicht geplaatst. Het beheer van de sisalonderne- mingen zal ln handen worden gege ven van een Tanzianiaanse sisal- maatschappij, zo is verder medege deeld. Tot de genationaliseerde on dernemingen behoren de bedrijven van de N.V. Cultuurmaatschappij „Ngombezi" (Amsterdam» en de met Brits kapitaal werkende Bird and Company (Africa) Ltd. en Cen tral Line Estates Ltd. Pogingen van de niet-permanente zijn gelegerd binnen 20 km afstand leden van de veiligheidsraad om van de stad Suez. Boven Suez han- een compromisresolutie ter oplos sing van de crisis in het Midden- Oosten op te stellen zijn nog op niets uitgelopen. Tijdens een lang durige bijeenkomst van vrijdag avond beraadslaagden de vertegen woordigers van deze groep over twee verschillende teksten, waarvan er één afkomstig was van India, Argentinië, Brazilië, Ethiopië, Nige- rië en Mali. en de andere van Cana da en Denemarken. De niet-perma nente leden komen maandagavond weer bijeen om het overleg over een „voor allen aanvaardbare for mule" voort te zetten. Een Israëlische corrtmandant bij het Suezkanaal meldde gisteren, dat de Arabische strijdkrachten aan de Egyptische oever van het kanaal voordurend versterkt worden. Er zouden reeds enkele duizenden Egyptische, Algerijnse en Soedanese militairen langs het kanaal zyn sa mengetrokken. De strijdkrachten, uitgerust met tanks en artillerie, Vervolg van pagina 1 De brand werd omstreeks kwart over tien gisteravond gesignaleerd door de heer Unck, oud-medewerker van de firma, die goederen bij de groothandel afleverde. Wel was de plaatselijke brandweer aanwezig maar een blik op de toen al danig uit slaande brand was voldoende om groot alarm te slaan voor alle brand weren uit de omliggende gemeenten. Snel achter elkaar kwamen de korp sen uit Utrecht, De Bilt, Driebergen en Soesterberg. Terwijl ook later de brandweer van de vliegbasis aanwe zig was. Het brandbaar materiaal van de groothandel zette het gebouw in een ommezien in lichterlaaie en wat iedereen vreesde was binnen een kwartier bewaarheid: de brand sloeg, geholpen door de sterke wind, over naar de gebouwen aan het Broe derplein. Er was geen houden aan. Water was er in de vijvers rond het slot genoeg, maar al zou het water er tegelijk zijn ingegooid, dan zou dat de brand niet hebben kun nen bedwingen. De Hernhuttergemeente werd in 1457 in Tsjecho-Slowakije gesticht. Drie eeuwen later kwamen een aan tal gemeenteleden naar Zeist, waar zij een eigen gemeente, de Evange lische Broedergemeente stichten. In 1968 zal het juist twee eeuwen ge leden zijn. De gemeenteleden hebben in de beginjaren door allerlei am bachten in hun eigen onderhoud voor zien. Ze hadden een eigen bakkkeriJ. weefden hun eigen kleding, hadden een eigen brouwerij, schoenmakerij, schrijnwerkerij, enz. In 1746 werd begonnen met het bouwen van de woningen en zo ontstonden links en rechts langs de oprijlaan naar het slot het Zuster- en Broederplein. De kapitale hulzen werden opgetrokken ln de barokstijl en ze doen veel den ken aan de toenmalige patriciërs huizen uit onze grote steden. Gedu rende de volgende eeuwen hebben op deze belde pleinen steeds leden en voorgangers van de Broedergemeente gewoond. Tot de gemeente behoren veel inwoners uit Suriname, omdat de broedergemeente daar veel zen ding heeft bedreven. gen nog de rookwolken van de brand die in de raffinaderijen is uitgebro ken na de beschieting door de Is raëlische artillerie. De branden zijn nog steeds niet volledig geblust. Trage rookwolken zijn vrijwel het enige dat zich beweegt voor zover het oog kan zien op de in stilte ge hulde westelijke oever van Suezka naal. Vier Russische oorlogsschepen zijn gisteren de haven van Port Said binnengevaren. Sleepboten en mo torsloepen krioelden om de schepen, onder luid geloei van sirenes. Het Russische smaldeel bestaat uit twee kruisers, een fregat en een bevoor radingsschip. In Alexandria arri veerden twee Russische onderzeeërs en een torpedoboot jager. VN-RESOLUTIE OVER RHODESIE De beheerschapscommisaie van de Algemene Vergadering heeft gisteren opnieuw een beroep op Engeland ge daan. tegen Rhodesië geweld te ge bruiken als „het enige doeltreffen de en snelwerkende middel" om een einde te maken aan de „blanke re bellie" in dat land. Ook sprak de commissie zich er voor uit, dat de Veiligheidsraad ruimere economische sanoties gelast en zo nodig militai re interventie van de volkerenorga nisatie om een einde te maken aan de in november 1965 eenzijdig afge kondigde onafhankelijkheid van Rho desië, zolang daar alleen een uit blanken bestaand bewind aan de macht is. Engeland onthield zich met zeven tien landen van stemming, 90 lan den stemden vóór en twee Zuid- Afrika en Portugal tegen. Aangezien de uitspraak niet wordt gesteund door landen als de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Canada en an dere Westelijke staten, verwacht men er geen enkel effect van. Vele landen die de resolutie als geheel steunden, maakten een voorbehoud ten aanzien van het eventuele ge bruik van geweld. Deze passage werd onverkort door de communistische staten onderschre ven. De 18 landen die zich van stem ming onthielden waren: Australië, Oostenrijk, België, Engeland, Cana da, Denemarken, Finland, Frank rijk, IJsland, Ierland. Italië. Japan, Malawi, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zweden en de Verenig de Staten. Ter gelegenheid vatl de ge- de treinreizigers in het station boorte van de 150.000ste inwoner I deelden in de vreugde. Op char- van Tilburg vierde de stad feest, mante wijze werden hen beschui- Niet alleen de inwoners, doch ook ten met muisjes aangeboden. ZATERDAG Schouwburg: Leldse Jeugd Actie Jeugdvoorstelling „Ploeft" door Toneel groep „Arena". 2 30 uur nam. Stadsgehoorzaal: Receptie eeuwfeest Ver. voor Voorber. Onderwijs. 3.30 5.30 uur nam. ZONDAG Rijnlands Lyceum (M. H. Trompln)": Gemeente voor oorspronkelijk christen dom. Spr. evang N. v. d. Brugge. 7.30 uur^iam. iPnks'ergemeente (Oude Rijn 5) Spr. dhr. J. Eikerbout. 2 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste da gen. Spr. dhr Diender. 10.30 uur voorm Gerecht 10: Soefi Beweging. Univer sele eredienst. Spr. mr. G. J. Blaauw over „Soefisme en deze tijd". 11 uur MAANDAG Stadsgehoorzaal: K. en O, Hoofdstad- Operette „Wiener Blut". 8 uur nam. Leidse Volkshuis: Vrouwenmiddag Leidse commissie van Internationale samenwerking. Onderwerp „Twee ge spleten steden Jeruzalem en Berlijn. 2.30 uur nam Universiteit: Lezing Rijksmuseum v. Oudheden. Spr. dr. J. H. C. Kern over Egyptische Oudheaen ln Turijn. 8 uur Stationsweg 41Ledenvergadering K. van K. en Fabrieken voor Rijnland. 2.30 uur nam. Zijlslngel 2: Volle Evangelie-zen ding. (Herdenking hervorming)Spr. evang. J. Zyistra. 8 uur nam. CHINA SLUIT AMBASSADE IN DJAKARTA China heeft vandaag aangekon digd zyn ambassade in Djakarta tij delijk te sluiten en al het ambassa depersoneel terug te roepen, zo meldt radio-Peking. Volgens het ra diostation is Indonesië verantwoor delijk voor dit besluit en moet het „de volle verantwoordelijkheid voor de consequenties" van deze maatre gel dragen. Na ontvangst van de Indonesische nota's van 9 en 23 oktober, waarin de sluiting van de Indonesische am bassade in Peking werd aangekon digd, kon Peking niets anders doen dan een tegenmaatregel nemen, zo luidt de verklaring. Het motief voor de sluiting van de Indonesische legatie was dat het in Peking verblijvende personeel niet meer naar behoren zyn werk kon verrichten. Ook is China beschul digd van het organiseren van onder mijnende activiteiten in Indonesië. BINNENLAND jarige eigenaar van een drukkerij en een modern-bewapend leger, zoals de Amerikanen thans in Vietnam in het veld en in de lucht hebben gebracht. Hoe dit zij, het zou naief zijn te zeggen, dat het Amerika alleen te doen is om het welzijn van zjjn bondgenoten. Dat het wel degelijk re kening houdt met zijn eigen toekomst en de bescherming daarvan op een zo vroeg mogelijk tijdstip, ligt voor de hand. Slachterij sluit: personeel kan weer solliciteren Tegen het einde van dit jaar zal pluimveeslachterij W. Kuiper haar bedrijf in Coevorden sluiten. Begin 1968 zal dezelfde ondernemer een nieuwe fabriek in het Duitse plaatsje Twist, over de grens bij Schoonebeek, in gebruik nemen. De directie heeft het personeel, in totaal ongeveer 70 werknemers ont slag aangezegd per 15 december aan staande. De ontslagen werknemers kunnen daarna opnieuw solliciteren naar een betrekking by het nieuwe bedrijf in Duitsland. Volgens de al gemene bedrijfsbond voedlngs- en ge notmiddelen Is noch over de sluiting van het bedrijf, noch over een af vloeiingsregeling voor het personeel tot dusverre enig overleg met de vak bonden of het gewestelijk arbeidsbu reau gepleegd. Muntenvondst met staartje De Rijkspolitie in Raamsdonkveer heeft proces-verbaal opgemaakt wegens verduistering of medeplichtigheid daaraan tegen drie personen, die 70 zilveren munten uit de zeventiende eeuw. welke op 16 september in Raamsdonk in de grond zijn gevon den bij het slopen van een oude boerderij, ten eigen bate zouden heb ben verhandeld. De boerderij k met grond was voor de sloop gekocht, door de aannemer C. H. uit Raamsdonk veer. Drie arbeiders vonden tijdens graafwerkzaamheden in totaal 189 munten in een stenen urn in de grond. Esso-order ln Italië De Esso- groep heeft bij Monfalcone in Italië opdrachten geplaatst voor de bouw van nog twee mammoettankers, een van 240.000 ton en een van 130.000 ton. Deze schepen moeten resp. wor den opgeleverd in 1971 en '69. De op dracht brengt het aantal mammoet tankers dat dit jaar door de Esso- groep in Europa werd besteld op 14 met een totaal draagvermogen van 3.250.000 ton. De eerder bekendge maakte opdrachten betroffen alle schepen in de klasse van 240.000 ton en werden geplaatst in Engeland (4) Duitsland (3), Nederland (3) en De nemarken (2). Ilavenpieren levensgevaarlijk Ir. A. K. W. Unger, hoofdingenieur-di recteur van de Rijkswaterstaat in Noord-Holland, heeft gisteren een ernstige waarschuwing laten horen. De nieuwe pieren van de havenmond in IJmuiden zijn zeer lang en daardoor niet geschikt om als „wan- delpier" te gebruiken. Wandelaars, ale zich ver van de wal bevinden kunnen gemakkelijk overvallen wor- een 58-jarige jurist uit Den Haag gearresteerd. De eigenaar wordt er van verdacht een bedrag van veer tig tot vijftig duizend gulden on rechtmatig van een faillerend recla meadviesbureau naar de drukkerij te hebben overgeheveld. De jurist zou hem hierby hebben geholpen. Het be drog werd door de curator in het faillissement ontdekt, die aangifte deed. Beide verdachten zijn beken den van de politie: de eigenaar we gens flessentrekkerij en de jurist we gen oplichting. BUITENLAND Sergeant aangehouden De Oos tenrijkse politie heeft een sergeant aangehouden, die deel zou hebben uitgemaakt van een groep, die in juni j.l. juist over de Oostenrijks- Italiaanse grens mijnen heeft ge legd, waardoor vier Italiaanse mili tairen om het leven zyn gekomen. Twee weken geleden heeft de politie gemeld, dat zij de andere vier leden van de groep, onder wie een 26-jarig meisje, had gearresteerd, De Itali aanse autoriteiten hebben Oostenrijk verantwoordelijk gesteld voor de dood van de vier militairen, omdat dit land niet voldoende zou doen tegen de activiteiten van terroristen, die ageren voor meer autonomie voor het vroegere Zuid-Tirol. Dit gebied waarover het algemeen Duits wordt gesproken, behoort nu aan Italië. „Een klucht" De vader van de Cubaanse guerrilla-specialist, Er nesto „Che" Guevara, heeft in een vraaggesprek met het Milanese week blad „L'Europea" verklaard dat het lichaam, dat door de Boliviaanse autoriteiten is getoond, niet dat van zijn zoon is geweest. „Niet alleen was den door slecht weer en hoge zee- het lichaam niet dat van mijn gang, zodat zy de wal niet meer tij- maar het was zelfs niet eens dat van dig kunnen bereiken en door de gol- Van guerrillastrijder, aldus Emesto ven van de pier worden geslagen, i Guevara Lynch. „Het geheel is een Rijkswaterstaat heeft daarom een klucht". Guevara Lynch is van be- eind buiten de wal hekken op de roep architect en woont in Argenti- pier gezet om te voorkomen dat wan- i një. delaars te ver gaan. Nu blijkt, dat I Vrouwelijke generaals De Senaat heeft een wetsontwerp aangenomen, waarin de mogelijkheid is opgenomen dat enkele van de 12.000 vrouwen, die bij de Amerikaanse strijdkrachten dienen, tot generaal worden bevor derd. Op het ogenblik kunnen vrou welijke officieren het niet verder brengen dan kolonel of tot kapitein bi) de marine. Daarnaast bevat de huidige wet nog andere beperkingen, o.a. dat zij eerder worden gepensio neerd dan mannelijke officieren. Nazlleider gescheiden De leider van de Engelse nationaal-socialisti- sche beweging Colin Jordan heeft gisteren in Coventry echtscheiding ment heeft de Haagse politie een 42- gekregen op grond van overspel van deze hekken geregeld en zeer vak kundig worden opengebroken. Ir. Unger waarschuwt, dat ook al staan deze hekken open, het levensgevaar lijk is verder te gaan. Inbraak bij Juwelier Bij de ju- wellerszaak Ernest Alard in Maas tricht, zijn gisteren twintig ringen met briljanten gestolen die samen ongeveer 6000 gulden waard zijn. In de door tralies beveiligde etalageruit was een klein gat gemaakt, waardoor de ringen naar buiten zijn gehen geld. zijn Franse vrouw Fran^oise met haar 20-Jarige secretaris. Jordan begaf zich onder politie-begeleiding naar de echtscheidingsrechtbank. Hij zit in de gevangenis van Lesbury een straf van 18 maanden uit. wegens op ruiing tot rassenhaat. Zijn 35-jarige vrouw is een nicht van wijlen Chris tian Dior. Klein boekje Een politieman in Ajaccio op Corsica zegt het kleinste boekje ter wereld te bezitten. Het werkje is zes bij zeven milimeter klein en bevat de tekst van het „Onze Vader" in twaalf talen. Bankoverval Drie gemaskerde mannen, een gewapend met een ma chinegeweer, stapten gisteren een bank in Chicago binnen en kondig den daar een overval aan. Een bank bediende stelde onmiddellijk de alarminstallatie in werking die ver bonden is met twee politiebureaus. Een groep politiemannen arriveerde bij de bank toen de bandieten het gebouw verlieten. Er ontstond een vuurgevecht waarbij twee politie mannen het leven lieten. Een derde moest gewond naar het ziekenhuis worden gebracht. Er werd nog een man gewond, die ervan verdacht wordt bij de overval betrokken te zijn geweest. Droogte op Cuba De ergste droogte die Cuba de laatste jaren heeft geteisterd, bedreigt de oogst in de suikerprovincie Oriënte, zo be richtte het, communistische partij blad Granma gisteren. Ongeveer 80% van zijn buitenlandse deviezen dankt Cuba aan de suiker. De Sowjet-Unie is de grootste afnemer. De oogsttijd begint in de eerste twee weken van november. Na zes weken Zesduizend haven arbeiders in Liverpool zullen maan dag weer aan het werk gaan. na zes weken staking. De staking heeft 109 schepen in de haven van Liverpool vastgehouden en de Engelse export miljoenen ponden gekost. De vak bondsleiders hopen dat door het be sluit in Liverpool het werk te her vatten. ook de staking van de 7000 havenarbeiders in Londen, waar 44 schepen op lading wachten, een ein de zal nemen. Nixon-Reagan De National Broad casting Company (NBC> berichtte gisteren dat de voormalige vice-pre sident Richard Nixon en gouverneur Ronald Reagan van Californië een verkiezingsafspraak hebben om el kaar niet te bestrijden by de Repu blikeinse presidents-nominatie in 1968. Het plan Is Nixon te steunen. Als hy in de eerste drie voorverkie zingen overtuigend wordt verslagen, krijgt Reagan zyn kans. Zegslieden in de Republikeinse party menen, dat vele republikeinen Nixon trouw zyn, maar ook met belangstelling de populariteit van Rea.gan volgen. Ch. de Bourbonhof. Elektronlcaclub „De detector". 7.309.30 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten, 7 Luth. Kerk; Herdenking kerkhervor- ming. Sprekers pater R. Sasse van IJsselt. dr. J. Happee en dr. J. Vlijm 7.30 uur nam. WOENSDAG Breestraat 19: Byzonder Kerkewerk herv. gemeente. Spr. mgr. Dlonlaeio» over de Russisch Orthodoxe Kerk De BeukenhofReceptie zilveren Ju bileum drs. A. L. Demenlnt. 4.30—6.30 Schouwburg: K. en O. Modern To- neel. Toneelgroep Theater speelt „Hjt kroondomein" en „Krapps laatste band 8,15 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jublleumooncttt Chr. Oratoriumver. „Ex Animo". 8 ue Stadhuis (trouwkamer)Spreekuu sociale raadsvrouw. 46 uur nam. DONDERDAG Stadsgehoorzaal: K. en O. Tsje chisch Folkloristisch Ensembli „Broln". 8 uur nam. Universiteit: Rede dr. C. J. Dippi! over „Creativiteit en de natuurweten- schappen" voor Socletas Studdooorun Reformatorum Lugdunensis. 4.15 uur BIOSCOPEN Trianon „Myn prinses" 18 Jaar, Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2." 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Angelique, de markiezin der engelen". 18 J. werkd. 2.30, 7 en 9.1' uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Camera: „.Gooi 't maar ln m'n pet", Lldo „Dokter ZJivago", 14 J. Da- geiyks 2.15 en 7.30 uur. Studio „Falatafl". 14 J. Wertd 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 1 9.15 1 zond. 2.30, 4.45. 7 en 0,)| Wassenaar, Aslra „Vernietiging!- slag op Salpan", 14 J. Vrijdag 8 uur zaterdag 7 en 9.15 uur. Zondag 7 en 9.15 uur „Een pyjeni voor twee", 14 J. Zondagmiddag 2.30 uur „Revolven kennen geen genade" a.l. TENTOONSTELLINGEN Acad. Hist. Museum „Cubloula lo- canda". Van maandag t.e.m. vrijd^ 10 uur voorm.1 uur nam» en vat 2 tot 5 uur nam. (T.e.m. 10 novem ber). Galerie Van der Vlist (Botermarkt S Tentoonstelling schilderijen Louie Mep Geopend dinsdag t/m zaterdag 10 uw voorm. 6 uur nam.; bovenalen vry dagavond 810 uur. (tot 1 novemberi Kunstzaal Heuff (Wassenaar)Ten toonstelling van werken van J. C. V Cossaar en Elisabeth Gerst. Oeoperi maandag t/m zaterdag 10 uur voorn 5 uur nam.; bovendien dlnsdaj avond 810 uur nam, (t/m 1 novem ber). LakenhalTentoonstelling „Spele en lezen". Werkd. 104 uur: dags 14 uur (tot 10 december) De Lakenhal: Dag. 10-5 uur: eoi 1-5 uur. LakenhalTentoonstelling schlll deryen van Lucia Steinbach. Werk( 105 uur; zond. 15 uur (tot 5 nc vember). i legermuseum (Pesthuislaan): uitzondering van zaterdag van 10-4 u, (zondag 1-5 uur). Rijksmuseum voor Volkenkundi Steenstraa-t 1): dag. 1017 u.; 'e non- dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkundt Tentoonstelling Collectie Ledhner var Japanse Kunst. Werkd. 10 uur voorn tot 5 uur nam.; zondags 15 uur nam Ryksmuseum voor de geschledenl der natuurwetenschappen: Dag. *A uur, zond. 1-4 uur Breest Smallenburg te Lelderd* wordt waargenomen door apoth< Herdlngh en Blanken. De dienst van Apotheek VoorschoM» wordt op zondag 29 oktober van 's mof gens 8 uur tot 's avonds 22 uur we" genomen door Apotheek Zuid-Weet. De Oegstgeestse Apotheek la opend Weekeinde-dlenst der Leidse huil- artsen. Tot zaterdagochtend 10 uur raad plege men de eigen huisarts, daarw tot zondagnacht 24 uur de dokten telefoon 22222. HAAGSE AGENDJI (Van donderdag 26 oktober t/m. woensdag 1 november) ZATERDAG 28 OKTOBER. Kon. Schouwburg, 20.15 uur: H«u( Arena„Het laatste loverboa"; 20.! uur: Peter Katln. plano. Paviljoentheater. 20.15 Nieuwe Komedie: .Mama, kyit, aondf handen". Poppentheaters: Guldo van Dett 14.30 uur: „Het geheim van de gross hoed; Frank Koornaar, 14.30 utf .Sophonljnus, he»t wdjze konyn"; 20.1 uur: ..De nachtegaal van de Kei* en Cabaretprogramma „Vosseetreket ZONDAG 29 OKTOBER Kon. Schouwburg, 14.00 uur: Hiu( se Comedde: „Van de brug af gezler. 20.15 uur: Haagse Comedle: „HeW zien ln het donker". Circustheater. 14.30 uur: Arths Rubernsteln", piano. Dillgentia, 14.30 uur: Uto UfS viool; 20.15 uur: Mary Mac Dons» piano. PoppentheatersGuido 14.30 uur: „Het geheim van de gr# ne hoed"; Frank Kooman, 14.30 uit „De Muziekmannetjes". De wages schuur. 13.30 uur: Haags Marlonf' tentheater: „Suuske ln Afrika". MAANDAG 30 OKTOBER Kon. Schouwburg. 20.15 uur: W aerlands Dans Theater. Dillgentia. 20.15 uur: Het HaK Vocaal Vrouwenensemble. Poppentheater Frank Kooman. ldJ uur: „Manus de vogelverschrikker". DINSDAG 31 OKTOBER. Poppentheater Frank Kooctf 14.3) uur: „De kleine giraffe". WOENSDAG 1 NOVEMBER. Kon. Schouwburg. 20.15 uur: derlands Dans Theater. Poppentheaters: Guldo van 14.30 uur: „De gouden hand"; FW Kooman 14.30 uur J>e dieren v» Sultan Hassan".

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2