LEIDSCH DAGBLAD Complex Hernhutters door vuurzee verwoest Twee schepen na botsing gezonken Roofoverval op spaarbank: buit ruim f. 11.000 JAMI ONTZAGLIJKE SCHADE IN ZEIST: ZEKER 35 MILJOEN Ramp gemeente Stormachtig weekeinde GISTERAVOND OP NIEUWE WATERWEG <§uJ Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 28 OKTOBER 1967 No. 31418 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling!losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Een afschuwelijke brand heeft vannacht een groot deel van het Broederplein, onderdeel van de Hernhutter-gemeente in Zeist, totaal verwoest. Mensenlevens zijn er gelukkig niet te betreuren, maar met de eeuwenoude gebouwen heeft Zeist een van zijn meest historische en mooiste plekjes verloren. Bij de brand ging ook een bedrijf van Wees en Weiss, de grootste textielgroothandel in Nederland in vlammen op. De directie schatte vanochtend de totale schade op 35 miljoen. Voorts is gebleken, dat een nabijgelegen fabriek van artike len voor tandartsen een prooi is geworden van de in de storm achtige wind woest om zich heen grijpende vlammen. zendingswerk. Zo spoedig mogelijk, wellicht reeds begin volgende week, v -S- zal op het terrein op de Broederge meente, nabij de oude brouwerij, een loods worden opgetrokken, waarin de werkzaamheden van' het bedrijf kun nen worden hervat. Alleen de debi teurenadministratie is gered. Volkomen verwoest is ook de groot handel van tandheelkundige mate rialen Combident, die sinds een jaar in een van de huizen op het Broe derplein was ondergebracht. Van de overige inwoners ging nagenoeg de gehele inboedel door brand verloren. De blussingswerkzaamheden, waar aan alle brandweerkorpsen uit de wijde omgeving van Zeist deelnamen duurde de hele nacht voort en wa ren vanochtend vroeg nog niet af gelopen Het is de grootste ramp, die de Evangelische Broedergemeente in haar ruim 200-jarige geschiedenis heeft meegemaakt. Het broederhuis, dat de gehele zuiderlijke vleugel van het Broederplein omvat, is bij deze ramp verloren gegaan. Dit zei van nacht om drie uur de predikant van de Evangelische Broedergemeente, ds. H. J. Bintz, die daaraan toevoegde, dat ongeveer dertig bewoners van de broedergemeente dakloos zijn gewor den. Allen vonden een tijdelijk onder dak bij hun medebroeders op het plein. Burgemeester mr. A. P. Kort hals Altes van Zeist veronderstelde, dat alleen al met de herbouw op het Broederplein een bedrag van 5 mil joen gulden zal zijn gemoeid. De NV Wees en Weiss is verze kerd voor een bedrag van 18 miljoen gulden. Niet mee verzekerd is de com puter van deze groothandel, die even eens verloren ging en een waarde van 10 miljoen gulden vertegenwoor digt. De doorbetaling van lonen en salarissen van de 200 personeelsleden, die bij de groothandel van Wees en Weiss werkzaam zyn Is gedurende anderhalf jaar gedekt door de ver tekering. De meeste personeelsleden onen in Zeist en omgeving. Voor zending De NV Wees en Weiss is eigen dom van de Evangelische Broederge meente. Een groot deel van de winst het bedrijf wordt gebruikt voor het zendingswerk in Suriname. Het verlies van het marktaandeel in de komende periode, dat aan de herop richting moet worden gewerkt, vormt 'an de grootste zorgen van het bedrijf. Een en ander, zo veronder stelde ds. Bintz, zal zeker ook ten gaan van de financiën van het WEERBERICHT (Van onze weerkundige medewerker) Dit laatste oktoberweekeinde staat in het teken van stormachtig herfst- r, veroorzaakt door een depressie vandaag naar Denemarken weg trekt. Langs onze kust wordt wind kracht negen tot tien waargenomen en bovenlands windstoten van 90 tot 100 kilometer per uur. Dit voorname lijk tydens buien die, evenals van morgen en gisteravond plaatselijk ean hagel of onweer vergezeld kun nen gaan. Vanmiddag neemt de wind tijdelijk iets af, maar in de nacht en morgenochtend weer tot stormachtig toe als gevolg van een randstoring lie, eveneens met regen, snel de .Voordzee en ons land zal passeren. Morgen zijn er afwisselend buien en opklaringen te verwachten. De okto- ber-regenval is in enkele provincies *1 flink boven de honderd millimeter gekomen tegen 70 a 80 mm normaal. Bet tekort aan uren zon bedraagt de- »e maand ongeveer 20 uren, waar de le laatste 3 oktoberdagen geen be langrijke verandering meer in heb- ken kunnen aanbrengen. 29 OKTOBER op: 7.28 uur; onder: 17.19 uur. Maan op: 1.47 uur; onder: 16.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.02 uur, l&agwater te 7.37 en 19.57 uur. (30/10 hoogwater te 0.28 en 12.55 uur. laagwater te6.44 en 21.00 uur). Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Oorzaak onbekend De oorzaak van de brand is nog onbekend. Het vuur werd ontdekt op de zolderverdieping van het pand van Wees en Weiss, juist op de grens van het oude en nieuwe gedeelte, waar grote hoeveelheden wollen ar tikelen waren opgeslagen. Tiendui zenden Zeistenaren hebben tot diep in de nacht de activiteiten van de brandweerkorpsen op de voet gevolgd. Tot ver in de omtrek was geen par keergelegenheid voor auto's meer te vinden. De drukte was groter dan tijdens het zonnigste weekeinde. Gro te activiteit ontplooide de Zeister po litie, het personeel van de GG en GD en de afdeling Zeist van het Rode Kruis. De kerkzaal op het zusterplein was als noodhospitaal ingericht, maar ernstige ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Wel moesten velen zich voor door rook, vonken en stof verblinde ogen onder geneeskun dige behandeling stellen. Veel han den waren beschikbaar om de dertig bewoners van de verwoeste vleugel te helpen huisraad naar buiten te bren gen. De nablussing duurt zeker nog tot vanavond voort. Vanochtend om vüf uur was de kans nog steeds aanwe zig, dat het vuur door de sterk aan wakkerende wind over zou slaan op de tot nu toe gespaarde huurcom- plexen aan het Broederplein. Om half zes vanmorgen was de brandweer de vuurhaard, die de lin kerflank van het gebouw urenlang had bedreigd, meester. Op grote schaal werd toen met de nablussings- werkzaamheden begonnen. Het Rode Kruis had een tentenkamp ingericht, waar de tientallen brandweerlieden, politiemannen en vrywilligers brood jes en koffie kunnen kragen. Vervolg op pagina 2 Wervelstorm in Japan: 23 (loden Vanochtend vroeg is centraal- Honsjoe (Japan) door een wervel storm geteisterd. Het was een van de zwaarste stormen van het sei zoen. Volgens de politie zijn 23 per sonen om het leven gekomen, 24 ge wond en 10 verdwenen. Het zwaar ste zijn getroffen de prefecturen Mie en Wakajama, 560 km ten westen van Tokio. In Mie zyn 23 bouwvak kers in een keet door een aardver schuiving bedolven. Zeventien hun ner zijn om het leven gekomen. Zes worden nog vermist In Wakajama is een aantal boerderijen verwoest. Een 78-jarige vrouw en haar vijfjarige kleindochter vonden daarbij de dood Reflectors voor kinderen Meer dan 300.000 reflectors van 7 bij 4 cm zullen worden uitgereikt aan Franse schoolkinderen, nadat bij een proef is gebleken dat een kind met zo'n reflector op zijn kleren gespeld bij nacht op 130 meter afstand zichtbaar is voor automobilisten Jaarlijks vin den ongeveer 500 jonge voetgangers de dood bij verkeersongelukken ter wijl er 10.000 gewond raken. (Van onze Rotterdamse correspondent) Het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg onder vindt geen hinder van de twee vrachtvaarders, die gister avond omstreeks half acht na een frontale botsing zijn ge zonken. De zeer zwaar be schadigde schepen liggen ter hoogte van de Eerste Neder landse Coöperatieve Kunst- mestfabriek in Vlaardingen muurvast op de noordelijke oever van de Nieuwe Water weg, op ruime afstand van de vaargeul. Bergers van Van den Tak hebben vandaag een uitgebreid onderzoek in gesteld naar de mogelijkheden om de schepen in de kortst mogelijke tijd te lichten. Vanmorgen was de toestand nog uiterst kritiek. Van het Franse vrachtschip „President Pierre Angot" (2746 ton) steekt alleen het bovenste gedeelte van het stuurhuis nog boven water uit. Het andere schip, de Duit se „Hornland" (4234 ton), maakt een slagzij van ongeveer 45 graden. Het voorschip steekt diep in het water. Vannacht en vandaag hebben sleep boten en bergingsvaartuigen voort durend in de omgeving gevaren om in het geval, dat de „Hornland" zou kapseizen en de vaargeul eventueel zou versperren, onmiddellijk hulp te kunnen bieden. In kabinet nog geen beslissing over Schnez De regering zal binnen afzienbare tijd een beslissing nemen over de vraag of de Duitse generaal Schnez voor ons land acceptabel is als op perbevelhebber van de navo-stryd- krachten in Centraal-Europa. Lnt.- generaal Schnez is door de Bonds regering voorgedragen als opvolger van generaal Von Kielmansegg, maar er bestaat twijfel over zijn politieke verleden. Daarom heeft de regering dr. L. de Jong een onderzoek naar de gedragingen van Schnez in de oorlog laten instellen. Op basis van zijn rapporten heeft het kabinet zich gistermiddag gerui me tijd met de kweste beziggehouden, maar kwam wegens tijdgebrek nog niet tot conclusies. Aangenomen wordt dat het kabinet de zaak vol gende week vrijdag nog nader wl doorpraten alvorens tot beslissingen te komen. Deskundigen in de Rotterdamse haven vinden de spectaculaire aan varing volstrekt onbegrijpelijk. ZU geven toe dat de weersomstandighe den gisteravond niet bepaald gunstig waren, maar ook weer niet zo slecht, dat zij van invloed konden zijn op het ongeluk. Het motorschip „Hornland", eigen dom van de Horn Line in Hamburg, voer in de richting van Hoek van Hol land. Het Franse schip, van de So- cieté Nationale des Petroles d'Aqui- taine in Bayonne, koerste met een lading zwavelprodukten naar Rotter- Beide schepen, die een loods aan boord hadden, voeren met de hoogst toelaatbare snelheid. Tussen Vlaar dingen en Maassluis veranderde de „President Pierre Angot" door nog onopgehelderde reden plotseling van richting. Dat gebeurde zo snel, dat de „Hornland" op geen enkele manier meer een uitwijkingsmanoeuvre kon maken. Met een reusachtige klap boorde de boeg van het Franse schip zich metersdiep in de bakboordboeg van de „Hornland". De enkele getui gen, die op het water en aan de wal, de aanvaring zagen gebeuren, ver telden, dat er boven het inktzwarte water een enorme vonkenregen ont stond. Gaten De twee vrachtschepen kregen reusachtige gaten onder de water lijn en begonnen vrijwel onmiddellijk te zinken. Het Franse schip draaide 180 graden over bakboord en kwam daardoor met de boeg weer in de richting van de Noordzee te liggen. Stuurloos als zy waren, kreeg de krachtige wind vat op hen. Dat was een geluk, zy werden meter voor meter uit de vaargeul geduwd naar het ondiepe gedeelte van de Water weg, aan de noordzyde. Zeer snel na de aanvaring waren er zes sleepbo ten ter plaatse, die de schepen nog steviger aan de grond zetten. Geen van de bemanningsleden liep een schram of zelfs maar een nat pak op. In de buurt varende schepen voerden een geïmproviseerde, doch zeer doeltreffende reddingsactie uit. Zy pikten van het Franse schip 24 opvarenden op en van het Duitse 41 bemanningsleden en 12 passagiers, zy werden naar de werf van Verol- me aan de andere kant van de wa terweg gebracht, waar spoedig bleek, dat niemand werd vermist. Later werden de schipbreukelingen naar Rotterdamse hotels gebracht. De redding kwam te laat voor een aantal van de 30 koeien, die in hok ken op het achterschip van de „Horn land" stonden. Hoewel de beman ningsleden erin slaagden de touwen, waarmee de beesten waren vastge bonden, tijdig los te snyden, konden toch niet alle koeien worden gered. Enkele stuks vee sprongen in paniek overboord en bereikten zwemmend de kant, waar ze door de omstanders met vereende krachten op het droge werden getrokken. Andere koeien werden door de Duitsers met een touw om hun nek overboord geduwd. Daar na werden zij door mannen in roei boten naar de kant gesleept. De vele sleepboten in de buurt kunnen het zinken van de Duitse vrachtvaarder „Hornland" niet voorkomen. IN AMSTERDAMS SPITSUUR (Van onze Amsterdamse correspondent) Een vrij lange, nog onbeken de man heeft gistermiddag even over half zes een roof overval gepleegd op een bij kantoor van de Spaarbank van de Stad Amsterdam. Hij wist met een buit van 11.180,te ontkomen. De man moet zyn daad goed heb ben voorbereid. Hij moet hebben ge weten, dat de overval alleen op dit tijdstip succes zou kunnen hebben en hij kon voorts profiteren van de grote spitsdrukte in de Amsterdam se binnenstad. De politie, die via het alarmsysteem werd gewaarschuwd op het moment dat de overval werd ge pleegd, liep vast ln het verkeer. In 1949 heeft de Spaarbank van de Stad Amsterdam een overval gehad op het bykantoor Ceintuurbaan. De bandieten waren op klaarlichte dag binnengestapt, sloten de buitendeur aan de binnenzyde en voerden hun daad uit. Sinds 1949 zyn de sloten van alle bykantoren van de sp bank dusdanig veranderd, dat het af sluiten van de deuren aan de bin nenzyde alleen maar door personeel kan gebeuren. „Geen geintjes" De man. die gisteravond om vyf over half zes het bykantoor aai Rozengracht 14 binnenging, hiervan kennelijk op de hoogte. Ook moet hy hebben geweten, dat de kas sier van dit kantoor altyd vyf mi nuten na de officiële sluitingstyd de deur op slot pleegt te doen. Op het moment dat deze kassier, de 44- jarige A. van Zeventer, op de deur toeliep, stapte de onbekende i binnen, trok een pistool en „Geen geintjes, ik wil geld". De heer Van Zeventer moest met de rug tegen de muur staan. De in dringer stapte op de enige andere aanwezige employé, de 32-jarige lo ket-bediende Th. van Wielsen, toe en zei in het Engels, zy het met Am- sterd» aips uitspraak„I wil geld". De heer Van Wielsen maakte hem dui- delyk geen geld te hebben, waarop de man nog steeds met getrokken pistool terugging naar de kassier en deze dwong naar de kas te gaan. Stil alarm Terwyi de overvaller met de kas sier bezig was drukte de heer Van Wielsen op de knop van het zoge naamde stille alarm. Op hetzelfde ogenblik klonk dat alarm in hoofdbureau van politie en in hoofdkantoor van de spaarbank. De heer Van Zeventer, die zag wat zyn collega deed, was ervan c tuigd, dat de politie ieder ogenblik kon arriveren. Zo traag mogelyk gaf hy de overvaller de zogenaamde werkkas, die een bedrag van f 11 Amnestie De volgende week zal ter gelegenheid van de huldiging van Ngoejen Van Thioe tot president en van Zuid-Vietnams nationale feest dag amnestie worden verleend aan byna 5.000 politieke gevangenen aan*500 misdadigers. Thioe zal dins dag voor een ambtsperiode van vier joar worden ingehuldigd. De natio nale feestdag volgt woensdag. bevatte. De man nam het geld in ontvangst en stapte de Rozengracht op, waar hy in de drukte verdween. De politieauto's hadden in de druk te van het spitsuur zes minuten nodig voor nauwelijks anderhalve kilome ter. De directeur van de Spaarbank deed over een iets langere afstand zelfs twintig minuten. Vyftien agen ten en rechercheurs verspreidden zich onmiddellijk over de drukke Ro zengracht. Het was zoeken naar een speld in een hooiberg. Van de Ro zengracht af voeren tal van nauwe straten en stegen door de Jordaan. Kassier Van Zeventer werd met een vuurwapen gedwongen de brandkast te openen. AD VERTEN Tib' BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE Gisterenavond had de schipper d. H., varende op de trekschuit tusschen deze stad en den Haag, het ongeluk, door het breken van den boom in het water te vallen. Ondanks alle daartoe aange wende pogingen mocht het niet gelukken om hem te red den. De ongelukkige laat eene vrouw en verscheidene kin deren na. De Amerikaansche Clown. Agreat, meer bekend onder den naam van de Manvlieg heeH te Berlijn zich van hei leven beroofd. Op het oogen- blik, dat hij met de voeten in de haken hing van het pla fond van den schouwburg schoot hij een pistool in zijn mond aj en viel als lijk op den grond.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1