richtingen de transplantatie 'Japie' veilt voor dorpskerk in Leiderdorp IU Koninklijk brons voor V.T.-jubilarissen Ambtsaanvaarding i on profv. Rekkum Hanoi Raad van Voorschoten tot in de nacht hijeen Reünie Houtschool Na redding Oude Vest Drenkelingtje toch overleden GROFVUIL OPHAA1 .DIFN.'ST ITERDAG 28 OKTOBER 1967 LtilDSCH DAGBLAD PAGINA 15 sen Prof. dr. D. W. van Bekkum aanvaardde gistermiddag het ïbt van buitengewoon hoogleraar in de experimentele trans- antatiebiologie aan de Leidse Universiteit vanwege het idsch Universiteits-Fonds, met het uitspreken van een oratie, to titeld „Avonturen met de chimere'' Problemen van tweeërlei aard (ien zyn rede merkte prof. Van Bek- 'jj; q op, dat het doel van de trans- ntatie van weefsels en organen in geneeskunde is om door vervan- van onherstelbaar beschadigde f geheel verloren gegane lichaams- de oorspronkelijke toestand zo mogelijk te herstellen. Een der- 'üjike vervanging van vitale organen ideale behandelingsmethode voor vele tot dusverre ongenees- Judde ziekten, ludo e problemen, die zich hierbij rdien, zijn van tweeërlei aard, 3qsj lelijk operatieve en biologische, eerste behoren tot het gebied van vaatchirurgie en zijn in principe Da ■wonnen. Dit is echter nog niet geval met de biologische factoren, e en „aanslaan" e n langdurig ctioneren van het transplantaat eersen, hoewel reeds klinische re- aten van betekenis zijn geboekt, name op het terrein van de koriftransplantatie. de gewei-velde dieren worden, ïa is prof. Van Bekkum, „vreemde" iap j fseltransplantaten niet getole- d, zij worden na korte tyd „afge- In de Jaren 1940-1950 kwam te staan, dat deze afstotings- io tie door dezelfde processen wordt orzaakt, als die welke verant- rdelijk ztfn voor de afweer tegen cties met micro-organismen. Deze ies noemt men immunologische ties.- omdat ze tot immuniteit lei- vee geheel verschillende richtin- van onderzoek hebben geleid tot doorbreking van de transplanta- mmuniteitsbarrière. Stralingschimere ;e^el eerste was een uitvloeisel van Ha« obiologisch speurwerk, dat erop 'feei cht was een geneeswijze voor de erk, lingsziekte te vinden. Na een do- aanbi |ke dosis straling bleek het moge- om de bestraalde dieren in le- te houden door inspuiting van 'ifimergcellen van andere dieren, therapeutische effect berust op transplantatie en uitgroei van dvormende cellen van de donor Ie bestraalde gastheer, zodat het onar" herdacht •verlijden van de er S. J. Koopmans pjkeL ijdens de jaarvergadering van de ven «astiek- en volleybalvereniging nar" heeft de voorzitter, de heer ffeenink, het overlijden herdacht tist(e) de heer S. J. Koopmans. De heer War0 mink memoreerde het vele werk, de heer Koopmans vooral voor vrieii y^D^tiekafdeling van de vereni gen, heeft gedaan. Vrt Ok de heer Bakker betreurde het c-c ngaan van de heer Koopmans 1st dergelijke mensen, die pro deo krachten gaven, waren voor ver ingen als Donar van onschatba- cïer d taarde." jiad. Ie jaarvergadering in restaurant tenaaj Heyden had verder een vlot ver- De aftredende bestuursleden de i A. Weenink, J. N. Blote en J. E rama werden alle herkozen. herstelde dier uit componenten van twee verschillende dieren bestaat vandaar de benaming „stralingschi mere". De tweede richting van onder zoek concentreerde zich op het jong geboren dier, waarbij de immuniteits reacties nog niet volledig tot ontwik keling zijn gekomen. Door behande ling in een vroeg ontwikkelingssta dium is het mogelijk gebleken een specifieke tolerantie te weeg te bren gen ten aanzien van vreemde weef sels, die ten dele op chimerisme bleek te berusten. Nadat prof. Van Bekkum de kli nische toepassingen van beenmerg transplantatie en de complicaties die daarbij zijn opgetreden had besproke merkte hij op, dat voor een langdurig functioneren van een transplantaat een toestand van specifieke toleran tie noodzakelijk is. De immunosuppressleve agentia, die tot dusverre worden toegepast, veroorzaken een niet-specifieke on derdrukking van de immuniteitsreac tie, zodat zij tevens tot een verlaging Prof. Van Bekkum wordt tij dens de receptie na afloop van de oratie gelukgewenst door de rec tor-magnificus prof. dr. P. Mun tendam. Foto L.D./Holvast) van de afweercapaciteit tegen infec ties leiden. Voor de opheldering van het bio chemisch mechanisme van de immu nologische afweer en dat van de im munologische tolerantie wordt onder meer een studie gemaakt van de adoptieve enzymsynthese in spijsver teringsorganen, omdat er een grote j De heren R. Molenaar en J. G. Velthuyzen herdachten gisteren het feit, dat zij 40 jaar in dienst waren bü de N.V. Verenigde Toowfabrieken in Leiderdorp. Na verwelkomd te zijn door de maatschappelijk werkster die de echtgenoten een oranje-kleu rige boeket aanbood, werden de ju bilarissen met hun dames door de directie, by wie zich burgemeester mr. R. M. Gallas had gevoegd, in het directiekantoor ontvangen. Daar na had in de kantine van het ad ministratiekantoor temidden van fa milie en genodigden de officiële hul diging plaats. De directeur, de heer H. B. Haan appel, sprak als eerste zijn harte lijke gelukwensen uit en liet ver volgens in het kort de loopbaan van de beide jubilarissen de revue pas seren. Hij memoreerde, hoe de heer R. Molenaaar na enkele jaren in de spinnerij te hebben gewerkt, uit eindelijk zijn bestemming vond in de staalkabelfabriek, terwijl de heer J. G. Velthuysen tot 1965 in de spin nerij bleef en toen om gezondheids- Bij luchtaanvallen in de omgeving van Hanoi en Haiphong zijn gisteren drie Amerikaanse vliegtuigen twee „Thunderchiefs" en een „Phantom" neergeschoten, zo heeft een Ame rikaanse woordvoerder in Saigon meegedeeld. Dit betekent dat de Ame rikanen in vier dagen tijds boven Noord-Vietnam dertien vliegtui gen hebben verloren, waarmee het totale aantal in het noorden neerge haalde toestellen volgens hen 720 bedraagt. Het door Hanoi opgegeven Amerikaanse verliescijfer ligt enkele malen hoger. De woordvoerder in Saigon deelde verder mee dat gisteren bij een lucht gevecht een Noordvietnamese Mig-17 werd neergeschoten en dat was ko men vast te staan dat Noord-Viet nam donderdag nog twee Migs-17 had verloren. In totaal zou het noor den daarmee sinds het begin van de mate van analogie bestaat tussen de luchtoorlog 95 Migs zijn kwytge- de beide categorieën van processen. Consequenties Aan het slot van zijn rede betoogde prof. Van Bekkum, dat de vorderin gen in de experimentele transplanta- tiebiologie zo snel plaatsvinden, dat de kans groot is, dat de geneeskunde over revolutionaire nieuwe mogelijk heden zal kunnen beschikken voor dat de consequenties van hun toepas sing voldoende zijn voorzien. Som mige van deze ontwikkelingen zul len zo ingrijpend kunnen zijn, bij voorbeeld een eventuele hersentrans- plantatie, dat het niet waarschijn lijk is, dat de beslissing over de toe passing ervan uitsluitend bij de me dici zal kunnen berusten. Intensive ring van het contact tussen de basis wetenschappen en de kliniek, alsmede confrontatie van het publiek met de vorderingen in de medische re search, worden, aldus prof. Van Bek kum, als de beste middelen gezien voor een adequate 'voorbereiding op de mogelijkheden van de toekomst. Vanmorgen om half twee besloot De gehele raad stelde voorop, dat burgemeester L. de Kool de vrijdag- het waterleidingbedrijf zichzelf moet raakt. Hanoi was gisteren viermaal aan gevallen. de laatste maal 's avonds toen het al donker was. Voor het eerst werden een kazernecomplex en opslagplaatsen vijf km ten zuidwes ten van het centrum gebombardeerd. Er was hevig luchtdoelvuur. De groeiende steun voor een se- naatsvoorstel, dat bemiddeling van de Verenigde Naties wil bereiken ter j oplossing van het conflict in Viet- j nam geeft reden te veronderstellen dat ook president Johnson dit denk- j beeld toejuicht. De Democratische voorzitter van de senaat Mansfield heeft nu reeds 57 of 58 senatoren van beide partijen gewonnen voor zijn resolutie. De woorden van de resolutie zijn voorzichtig gesteld. De president wordt aangeraden de Amerikaanse afgevaardigden in de Verenigde Na ties opdracht te geven te streven naar inschakeling van de N.V. bij po gingen een regeling van de kwestie- Vietnam te bereiken. Als de resolutie wordt aangeno men betekent dit slechts dat de se naat zich er achter stelt, niet dat de president erdoor gebonden is. Maar Mansfield zou de resolutie niet in stemming brengen als dit Johnson in een moeilijke positie zou. brengen. Het tegengestelde schynt het geval te zijn: Johnson zou volgens wel ingelichte kringen het initiatief van de senaat verwelkomen als een extra- ruggesteun. redenen werd overgeplaatst naar de N.V. Ned. Koperenbuizenfabriek afd. Ribbenbuizen. De heer Haan appel dankte beide jubilarissen voor hun trouw en plichts betrachting, waarmede zij het bedrijf zoveel jaren hadden gediend. Na hen nog vele goede jaren te hebben toe gewenst, ging de heer H. B. Haan appel over tot de uitreiking van de gebruikelijke geschenken te weten 't Vererend Getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel met het daarbij behorende zilveren draag- insigne, de gouden V.T.-speld met briljant, een gouden armbandhorloge alsmede een geschenk onder couvert. Vervolgens sprak burgemeester mr. R. M. Gallas. Het deed hem genoe gen deze keer twee jubilarissen te mogen huldigen: temeer, omdat hij als burgemeester van Leiderdorp twee Leidenaars mocht toespreken, die in de afgelopen 40 jaar met hun trouw en standvastigheid van grote waarde waren geweest voor het V.T.-concern. Het was de burgemees ter dan ook een groot genoegen om beide jubilarissen de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau te mogen opspelden. De bedrijfsleider, der Vezelafdelin gen, die hr. I. Vogelenzang wenste de jubilarissen eveneens geluk met hun welbesteed arbeidsleven. Namens de ondernemingsraad feliciteerde de hr. P. Hillebrand. De heer Molenaar mocht daarna namens het jubileum fonds van de Staalkabelfabriek on der couvert een geschenk in ont vangst nemen uit handen van de heer A. K\jk in de Vegte. Namens het jubileumfonds van de Spinnerij bood de heer W. Kooien de heer Velthuizen en zijn echtgnote een strijkijzer aan en een boeket bloe men. De heer J. Kieft, bedrijfsleider van de N.V. Ned. Koperenbuizenfabriek, afd. Ribbenbuizen, overhandigde met enkele hartelijke woorden een per soonlijk geschenk aan jubilaris Velt huysen, terwijl de heer P. C. Witte hem namens alle collega's uit deze afd. 'n prachtige gasaamsteker ten geschenke gaf. De heer Molenaar sprak mede na mens de heer Velthuysen een woord van dank voor de ontvangen onder scheiding, de vele geschenken en de gesproken woorden. Hierna volgde een receptie, tijdens welke chefs, bazen en collega's de jubilarissen de hand kwamen druk ken. Om het feest in huiselijke kring voort te zetten, werden de families Mole naar en Velthuysen per auto naar huis gebracht. Bijzonder geslaagde gevarieerde avond Gisteravond werd in de gymnas tiekzaal van de Leidsche Hout-ULO een reünie georganiseerd, die weer een groot aantal leerlingen en oud leerlingen bijeenbracht. Het hoofd der school, de heer B. van Luyn, opende met een welkomstwoord en bracht hierbij nog even in herinne ring wat het gebouw in augustus 1948 was geweest, toen men met dit ULO- onderwijs een aanvang had genomen. Tekenleraar en oud-leerling Albert Labordus, tevens lid van het toneel gezelschap „Litterus Sacrum", ver telde vervolgens op smakelijke wijze kostelijke verhalen van Godfried Bo- ond om 8 uur begonnen raadsver gadering, kort nadat dr. Pels na mens de raad een „cri de coeur" had laten horen in het verzoek om te beslissen in de toekomst iedere raadsvergadering om twaalf uur in de nacht te doen beëindigen. De verkoop van bouwterrein in „Noord-Hofland" voor de bouw van 163 woningen en 75 garages vroeg een geheime zitting. Na heropening stelde Baron de Vos van Steenwijk (WD) dat het bouwplan bij zonder aantrekkelijk is, maai* dat een deel van de VVD-fractie het on juist vindt om met deelplannen te komen voor een uitbreidingswijk, terwijl het definitieve plan nog niet in de raad is geweest Uitsluitend op deze gronden stemden de heren De Vos van Steenwijk en mr. Wester man tegen. Wethouder Van der Laan (KVP) was met het grootste deel van de raad zeer verheugd met het berei ken van overeenstemming voor de bouw* van deze 163 huurwoningen, die de doorstromingsregeling zeker op gang zullen brengen. Voorschoten bouwde nog nimmer dergelijke rui me woningen voor een aantrekke lijke prijs. Het onthouden van goedkeuring aan het raadsbesluit van 25 novem ber 1966 door G.S.. inzake de kosten van stichting van een 6-klassige r.k. school voor g.l.o. deed de heer Schuurman (KVP) aan het college vragen of B. en W. deelden in zijn ernstige ongerustheid, dat het onder wijs gevaar gaat lopen in Voorscho ten door deze afwijzing van G.S. Het college van B. en W. toonde zich ook minder gerust op de nabil e toe komst. Vlot werd een bedrag gevoteerd voor de stichtingskosten van een 14-klassige permanente school NoordHofland. Het bedrag van f800.000.werd goedgekeurd; om trent het type school nam de raad geen beslissing. Het voorstel tot drastische verho ging van de watertarieven vergde urenlange discussies. Dr. Pels (P. d.A.) diende een ander voorstel in, dat tot eenzelfde eindbedrag kwam, maar uiteinelijk door de gehele raad met uitzondering van de drie P.v. d.A.-leden werd verworpen. kunnen bedruipen en dat afgestapt diende te worden van de oude tarie ven, die gebaseerd zijn op de huur waarde van de woningen. De verho gingen zijn voor verschillende groe pen van gebruikers zeer drastisch. Het voorstel van B. en W, beoogde een vastrecht van f9.50 per kwar taal, het voorstel Pels van f 6.— per kwartaal. De heer Pels wilde slechts 8 m3 gratis verstrekken, B. en W. 12 m3. Wethouder Kamminga (VVD) ver dedigde het voorstel van het college door o.a. te wijzen op de bedrijfs economische voordelen Daar nie mand precies weet hoe de verhou dingen van het waterverbruik in samenhang met de welstand liggen, oordeelde de raad dat het voorstel van B. en W. het meest juiste was. mans. afgewisseld door Bert Voorne- veld, die liedjes imiteerde van Jaap Fisher en Boudewijn de Groot. De heer Voorneveld, geen oud-leerling, was speciaal voor deze gelegenheid overgekomen uit Maarssen om A. La bordus bij diens cabaret-opvoering af te wisselen en te assisteren met het laatste stukje, goede show. Om alles in stijl te houden kwam na de pauze de Rythm and blues- groep „Jafh Session" in actie, be staande uit leerlingen van de kweek school en diverse andere scholen, die door de schoolcommissie bij elkaar waren gebracht. Deze avond trok in het bijzonder de oudere generatie van leerlingen aan, die in 1954 de school reeds had den verlaten. Oud-leraar de heer Niessen liet dan ook niet verstek gaan. De uitstekende organisatie van de ze reünie was grotendeels in handen van de heer Labordus en de secreta ris van Elhaës, Henny Taverne. De 6-jarige Hermanus Smits uit de Leidse Groenoordstraat is gisteravond omstreeks acht uur, alle pogingen om hem in leven te houden ten spijt, in de afdeling beademing van het Aca demisch Ziekenhuis overleden. Het ventje was eerder op de dag, zoals het L.D. in zijn editie van gisteren meld- Restauratie kost veel geld De heer H. Stikkelorum. beter bekend als „Japie"' van de Leidse markt, zal op vrijdag 17 november in garage Kamsteeg aan de Van der Valk Boumanweg optreden als veilingmeester tijdens de veiling ten bate van de restauratie van de hervormde dorpskerk. Deze veiling, waarvoor al heel wat goederen zijn binnengekomen klein en groot en alles gloednieuw begint 's avonds om 8 uur. Volgende week zaterdag, 4 november, trekken auto's door het dorp om alle ingezetenen in de gelegenheid te stellen iets in natura of in geld voor deze veiling en dus voor het herstel van de dorpskerk te geven. Het pas opgerichte jeugdcentrum Happy Jack heeft voor het ophalen, dat om tien uur begint, zijn mede werking toegezegd. de, in het water van de Oude Vest geraakt. De knaap werd, nadat hij met de grootste moeite uit het water was gehaald, door de E.H.D. naar het ziekenhuis overgebracht, waar bij aankomst hartstilstand werd gecon stateerd. De levensgeesten werden door hartmassage en toediening van zuurstof weer opgewekt, maar de toe stand van de jongen bleef zeer ern stig. De juiste toedracht van dit ver drinkingsongeval is niet bekend. Waarschijnlijk heeft het kereltje dat alleen was, te dicht langs de water kant gelopen. Damesliandbal Het programma voor de afd. dames handbal van Warmunda in Warmond voor zondag luidt als volgt: Elandia Warmond senioren (thuis) 12.00 uur; Junioren 1WIK, 11 uur: WK Sport Junioren II 14.00 uur. De indeling van de competitie zaal handbal voor het seizoen 1967—1968 is: Senioren D.4.C. Nio, Warmunda, MSV. Jong Ade, Foreholte 2: Junio ren D.J.3C: EHK 3, Velo 2 .HPV, Northa, Kw. Sport 4, Warmunda. Adspiranten M.A.-3C: Westlandia 3, Hellas 2. MSV 2, Warmunda. HMSH 2, EHK 2. Mej. ds Smit is door ziekte ver- j hinderd morgenochtend voor te gaan in de dienst van de Remonstrantse Kerk in Leiden. Haar plaats wordt ingenomen door ds. Bloemendaal uit Delft. Fiesta Gitana voor meisjes van kweekschool Stormen van enthousiasme gisteravond in de Leidse Schouw- burg. Deze geestdrift gold het programma, dat het bestuur van de honderdjarige Opleidings school voor Kleuterleidsters de leerlingen van deze school aan bood. Het jubileumcadeau had niet kleuriger verpakt kunnen worden. Op het toneel was het namelijk een aaneenschakeling van bonte en beweeglijke tafere len. Daar danste met trillend temperament een groep Span jaarden, die onder de naam Fies ta Gitana haar elfde tournee door Nederland maakt. Wat deze geci viliseerde zigeuners lieten zien was pure danskunst. Het werd een flamenco-avond zoals men die in Leiden maar zelden kan meema ken. Het meeste succes oogstten de sterdanser Curro Velez en de eerste danseres Carmen Casarru- bios. De twee gitaristen Pepe Ha- bichuela en Luis Carmona, hoewel bescheiden op de achtergrond, vormden de motoren van het ge hele spectakel. Hun aandeel in deze wervelende show waarbij het aan theater effecten niet heeft ontbroken, was van een opmerke lijke articiteit. Het enthousiasme in de zaal sloeg naar mate de avond vorderde over op het to neel, maar omgekeerd was dat ook het geval. De voorstelling ein digde laatmet bloemen, minu tenlang applaus en tal van toe giften. Op de foto twee danseressen van Fiesta Gitana, die de zaal met zo veel succes wisten op te zwe pen. (Foto L.D./Holvast) De voor hedenmiddag vastge stelde regionale jeugdwedstrijd tussen UVS en CVV is afgelast. Maandag: Rijnsbnrgerweg.ses Wilhelminastraat, Bloemis- zichtstraat De Wetstraat. Reitastraat Terweepark, Boerhaavelaan, riënpoelstraat, Kagerstraat, Bra semerstraat, Zweilandlaan, Van Swietenstraat, Faljerilstraat, Houtln., Antonie Duycklaan, Van Beunlngen- laan. Van SI ingelandtlaan, Johan de Wittstraat, Johan van Oldenbarne- veldstraat, Fagelstraat, Ledenberch- straat, Hogerbeetsstraat, Warmonder- weg, Nachtegaallaan, Mezenstraat, Vinkenstraat, Ly sterstraat, Rood- borststraat, Merelstraat, Wassen aar- seweg, Leeuwerikstraat Dinsdag; Herenstraat, -Prin tenlaan. Leliestraat, Pioenstraat, Pioenhof. Lindestraat, Resedastraat, Pieter de la Courtstraa/t, Koningin- nelaan. Acaciastraat. Tulpenstraat. Zoeterwoudsesingel (van Herenstraat tot Lammenschansweg) Donderdag Stationsweg, Paviljoenshof, Stationsplein, Mors singel, Pesthuislaan, Piet Paal tjespad, Morsweg, Paul Krügerstraat, Pres Steynstraat. Transvaalkade en hof, Joubertstraat, Wolmaransstraat, v. d. Tasstraat, Lopsenstraat, Ryn- De la Reystraat. Pretoriusstraat Cronjéstraat. Hoge Morsweg (ook de woonschepen), Bothstraat, Morskade, Herman Costerstraat. Vrijdag: Schelpenkade, An- Andries Schotkade, Leuvenstraat, Gerrit v. d. Laanstraat, Leeuwken- straat, Valdezstraat, Stadhoudersin., Magdalena Moonstraat, Drie Octo ber straat, Duivenbodestraat, Staal- wykstraat, Buitenruststraat, Kastan jekade, Meidoornstraat, Hyacinthen- straat, Seringenstraat, Daliastraat, Anjelierstraat.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15