DDD DDIS We gaan warm ingepakt de winter in Schepen-in-een-fles VEELKLEURIGE ZOMERMODE1968 IS SPINAZIE SCHADELIJK? THEEDOEK???? ZATERDAG 28 OKTOBER 1967 Drie pakken, drie lengtes: 1. Een ensemble voor overdag van Yves St.- Laurent. Het bestaat uit een cape en een tailleur van tweed. De hooggedragen ceintuur is gemaakt van herteleer en versierd met franje. De bijpas sende baret is van otterbont. De rok is ruim bo ven de knie. 2. Een lang en warm pak van Patou, ook van tweed. Het jasje is kort en heeft geen knopen. Witte halsdoek en wit leren jockey-pet. 3. Tot op de knie komt dit mantelpakje dat Balmain maakte van rode wol. Het jasje is heel kort, de rok wijd en klokkend. Op de foto in het midden de Blauwpoortsbrug in het hartje van Leiden. 't Is weer tijd voor spruit jes en stamppot, dus ook voor de winterjas en het winter- pak-met-bontje. En met dat pak kunt u deze winter alle kanten op. Hebt u het nog niet over uw hart kunnen verkrijgen uw mantelpak van twee jaar geleden in te korten, wel, laat het maar lang. U kunt er zo de straat mee op (als tenmin ste het pak zelf niet te ver- luüerd is) Maar ook uw nieuwe pakje boven de knie blijft voorlopig modieus en zelfs de tussen- lengte wordt getolereerd. De ze Parijse foto's laten het u zien. (W)E TENS WAARD De spinazie heeft als groente voor zuigelin gen de laatste tijd nogal eens aan kritiek bloot gestaan. Zy zou bij jonge kinderen scha delijk kunnen werken en dat, ter wijl spinazie van ouds een goede naam geniet. Deze goede naam heeft zy te danken aan haar rijk dom aan ijzer en andere voedings- zouten en aan een aantal vitami nes (o.a. vitamine C.) De oorzaak van het ziek worden van kleine kinderen na het eten van spinazie heeft te maken met een stof, die nitriet genoemd wordt. Nitriet komt onder speciale omstan digheden in de spinazie voor. In verse, rauwe spinazie wordt hy vrij wel niet aan getroffen. Wanneer de spinazie lang bewaard is en er verlept uitziet, kan deze stof wèl voorkomen. Deze verlepte spinazie kant a beter niet gebruiken. De stof komt vrijwel niet voor in gekookte verse of diepvries spinazie en spinazie uit blik die direct na het opwarmen geconsumeerd wordt. Wanneer resten bewaard worden tot de volgende dag kè.n nitriet ge vormd worden door speciale bacte riën. Dit kan ook het geval zijn met spinaziewater. Nitriet is niet te ruiken of te proeven. Het is dus aan te bevelen geen resten spinazie in welke vorm ook te bewaren voor de volgende dag. Ook de koelkast kan de vorming van nitriet niet geheel voorkomen. Kleine kinderen (zuigelingen) zijn veel gevoeliger voor genoemde stof dan grotere kinderen en volwasse nen. Daarom zien we speciaal bij de kleintjes de nadelige gevolgen optreden van de aanwezigheid van nitriet in de spinazie, al komen zij slechts zelden voor. Wanneer u zich houdt aan bo vengenoemde raadgevingen en de hele kleine kinderen alleen spina zie geeft wanneer de dokter het goed vindt, kunt u met een gerust hart af en toe van Popeye's groente genieten. Winter groenten Het wordt weer eens tijd om de echte wintergroenten, zoals witlof, spruitjes en prei op het menu te plaatsen. Vooral de laatstgenoemde groentesoort is zeer waarde vol vanwege zijn hoge gehal te aan mineralen. Prei kan op talrijke manieren worden verwerkt. Gegratineerde prei b.v. is een heerlijk gerecht, vooral in combinatie met een mals runderlapje en versge- kookte aardappelen. Gegratineerde prei Snijd de prei in stukjes van on geveer 5 cm, was ze goed en stoof ze gaar in een bodempje water, paar lepels azijn, mespuntje tijm, zout en een klontje boter. Bind het vocht met een lepel aangemengde maizena en roer hier 2 lepels ge raspte oude kaas door. Doe de prei met de saus over in een beboterde vuurvaste schotel, bestrooi ze met geraspte oude kaas en laat ze in een warme oven gratineren. Pot-au-feu 500 g schenkel met been, 2 gro te wortelen, 2 uien, 4 preien, H selderijknol, klein bloemkooltje. peper, zout, laurier, tijm, 4 aard appelen. Trek van de schenkel een geurige bouillon met tijm, laurier, peterse lie, wortel, selderij, zout en peper. Leg de gewassen en gesneden groen ten erin, de wortelen in lange repen gesneden, de uien in ringen, de prei in stukjes en overlangs doorgesne den, de bloemkool in roosjes, de aardappelen in vieren en de selde rijknol in reepjes. Kook deze groen ten in de bouillon niet langer dan een half uur. Ze mogen niet pappe rig worden. Serveer bij deze pot-au-feu ge raspte oude kaas en vers knappend stokbrood. deren willen iets maken, maar ze weten niet wat. Ze willen crea tief bezig zijn maar missen de vakkennis, de technische moge lijkheden om iets wezenlijks te scheppen en daarom broddelen ze maar wat. En de volwassenen? De kinderlijke neiging om iets te maken, puur voor het genoe gen van de bezigheid, verliezen we als regel maar al te snel. Wij willen iets maken dat nuttig is, functioneel of verkoopbaar en daarmede drukken we ten slotte alle vertedering, poëzie en vreugde uit ons leven weg. Op. die paar uitzonderlijke peute raars na, die de kinderlijke knutsellust over de jaren heen hebben weten te bewaren en vrolijk blijven voortgaan met dingen construeren waar geen sterveling iets aan heeft. Een schip in een fles, een vuurwapen zo groot als een pink, de Nacht wacht van SigarebandjesWij grinniken erom en bewonderen het toch ookwant die onzinnig heden vormen de oasen voor de geest, de rustpunten van het wegsnellende geluk, een mach tig tegenwicht voor al het func tionele waaronder we dreigen te verstikken. Dat gepeuter is het tegendeel van de vloek van ons leven: van de efficiency, de haast, de tijds besparing. Soms krijgen die hob- byprodukten even de aandacht van de gehaaste medevolwasse nen: een foto in de krant, een spotje op het kijkkastje, een hoekje in een tentoonstellings zaal en wij kijken het even grijnzend aan, schudden het wijze hoofd over zoveel tijdver spilling en in stilte bewonde ren we de schepper van het on. bruikbaars, want hij toas kenne lijk iemand met veel tijd en wie heeft er tegenwoordig tijd? Alleen de zéér wijzeen nar tuurlijk: de kindertjes! Want wie niet wordt als de kinderkens enfin, daar heb ben we het al eerder over gehad. THEA BECKMAN ADVERTENTIE DE DOEK DIE DIRECT DROOGT *HS Oofc voor de avond een pak een broekpak zoals rechts van Lanvin, gemaakt van wol en plastic. Of een deux-pièces van het huis Dior: de blouse van mousseline en kant toont zich als cravate en bij de manchet ten. Maraboes De mode uit de jaren dertig komt langzamerhand terug. Pothoedjes, lange kralenkettingen en de donzi ge, pluizige maraboes (playboa's: twee meter lange felgekleurde wol len franje) die om de hals worden geslagen. Samen met de omslag doeken beleven ze een tweede jeugd. Maraboes worden vooral ge dragen op cocktailjurkjes ter ver vanging van stola's en zo. Gerzon brengt behalve in de originele af metingen ook maraboe in polsdikte per meter voor f 9,75. In hermelijn- wit. hemelsblauw en wild gemê leerde papegaaitinten. Je kunt het gebruiken om de onderkant van een eenvoudig jurkje mee af te zetten of er manchetten, kraagjes of jabots van maken. Thee en de Forsyte Sage In de afleveringen van de t.v.-se rie de „Forsyte Sage" wordt door lopend thee gedronken. Verwonder lijk is dit natuurlijk niet, want waar het een Engels oeuvre be treft, kan men verwachten dat de theepot met adembenemende regel maat gehanteerd wordt. Er is echter ook een persoonlijke reden. De auteur John Galsworthy was zelf een groot theeliefhebber en heeft over dit edel vocht eens ge zegd: „Het serveren van thee ge tuigt van een verheven smaak, om dat thee de mensen hoffelijk en saamhorig doet zijn - en tegelijker tijd opwekkend en bescheiden is". Witte puntjes Er is een kinderrijmpje dat zegt: ,Koop tHee voor je geld, koop thee voor je geld, koop thee met witte puntjes!". Een wonderlijke raad, want thee- met-witte-puntjes ls niet helemaal voor niets als een „slap aftreksel" (zie: woordenboek van Van Dale) in het spraakgebruik blijven voort leven. De zogenaamde wltpunt-thee be stond uit de ongefermenteerde top jes van de theestruik. Zij was daar door heel duur, maar omdat de fer mentering ontbrak, was ze ook heel smaakloos. Een soort status-thee dus, meer voor de pronk dan voor de dronk. Vierkante schouders en een lage opstaande kraag in dit mantelpak van Carven, gemaakt van veelkleurige tweed. Onlangs zag ik een vertede rende foto: Het kleinste geweer ter wereld stond eronder. Het dingetje was niet langer dan een pinkhet kon echt schieten, er waren ook echte patronen voor gemaakt ter grootte van muize- keuteltjes. Iemand had daaraan vele maanden tijd besteed en het resultaat was iets volslagen absurds: een geweer dat nie mand kan vasthouden en waar mede je hoogstens op één pas afstand een kanarie kunt doden. Vooropgesteld dat je de trekker bedient met een haaknaald en toevallig kanaries haat. Ik houd van zulke onzinnig, heden. Je hebt mensen die met eindeloos geduld, een geweldige portie vakmanschap en grote kennis van de zeevaart zeilsche pen in een fles bouwen. Elk rond houtje, elk touwtje histo risch verantwoord" (wat een krankzinnige term!). Niemand heeft wat in die schepen-in een-fles en iedereen vindt het prachtig. Er zijn mensen die van zeventigduizend afgebrande lu cifers de Dom van Keulen na bouwen, of die met veertigdui zend verknipte sigarebandjes de Nachtwacht reproduceren. Heer lijke mensen zijn dat. Ze doen iets waarvan niemand gemak, profijt of nut heeft, maar ze zijn maanden lang gelukkig geweest! Moederlijke overpeinzing Het dochtertje heeft ook een tik van die onprofijtelijke maar vertederende karaktertrek beet en deelt die wellicht met alle kinderen. Zij ging borduren. Geen kleedje, kussen, rokzoom zomaar een lapje. Randje on der randje; in kruissteek en steelsteek en alle andere steken, die ze wist te verzinnen, gewoon uit puur plezier om bezig te kunnen zijn met kleuren, han den, ogen. Toen het klaar was leek het enigszins op de antieke merklappen van onze grootmoe ders, al miste het de nuttige functie van de merklappen. Ja, het maken van onzinnig heden en daar een ontzaglijke hoeveelheid tijd en energie aan te besteden schijnt typisch kin derlijk te zijn. Zo herinner ik mij hoe Henk vroeger placht te timmeren. Van kachelhoutjes, latten en blokjes maakte hij wonderlijke constructies, die ge weldig veel kamerruimte inna men en tot niets dienden. Dat produceren van onbruikbaars schijnt een soort ongerichte scheppingsdrang te zijnde kin- rijpere vrouw aan de korte kant •aal blijven. Liefhebsters van de uiterst lange dracht, die de Zjiwa- gostUl in de wintermode toejuichen, zullen met enige voldoening consta teren dat deze Russische trend in de zomermode bij de regenkle ding een voortzetting vindt. Er zijn regenjassen van uiterst lang tot uiterst kort. Zy die nog een jurk of pakje in de safari-stijl hebben hangen, kunnen er nog een seizoen mee doen, de safari-look blijft nog modieus. Voor zomerjurkjes en truitjes zijn kunststoffen dankbaar materiaal. De kunststoffenindustrie heeft daarom deze Intercontex aangegre pen om in een uitgebreide mode show aan te tonen tot welke fraaie resultaten men kan komen bij ver werking van helanca, tergal en diolen loft. Het blijkt dat op het gebied van belijning weinig nieuws te verwach ten zal zijn. De jurkjes en man tels blijven recht van lijn. De toe passing van de broekrok en de broekjurk wint nog steeds veld. Re genmantels zijn vrijwel zonder uit zondering modemantels, die eenvou dig van waterafstotende stof zijn gemaakt. Het straatbeeld op zonnige dagen in 1968 belooft bijzonder kleurrijk te worden. Dat is de conclusie die men kan trekken uit het aanbod van de voorjaars- 'en zomercollec ties, die fabrikanten en importeurs van damesconfectie hadden bijeen gebracht op de Intercontex-Amster- dam, de vakbeurs voor damesmo de, die de vorige week in Amster dam is gehouden. Nooit was een zomermode aó kleurrijk en voor de honderden de taillisten, die uit alle delen van het land naar de hoofdstad waren gekomen om zich te oriënteren over het aanbod, zal het moeilijk zijn geweest zich voor te stellen dat de winter voor de deur staat. De nieuwe zomermode mist een strin gent voorgeschreven kleurengamma en de confectionairs hebben dan ook hun fantasie de vrije loop kun nen laten. In hun collecties ziet men niet alleen alle kleuren en talloze kleurencombinaties, maar ook een enorme verscheidenheid aan dessins, van effen tot het druk ste imprimé. Om een eind te maken aan de illusie van vele vrouwen: de rok wordt beslist niet langer. De mini- mode zal ook in 1968 de basis zijn van de dameskleding en het is dus duidelijk dat ook de rok voor de Uw safari-pakje kan nog een seizoen mee. Deze zijn van Arnonld Diepeveen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11