Katwijk moet toerisme sterk gaan bevorderen Katwijkse begroting wijst saldo aan slap ers- naar Van familiebadplaats Sporthal Katwijk Pastoor op het matje na oecumenische mis tlJDAG 27 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD B. en II over de toekomstige ontwikkeling na de definitieve afwijzing van havenplannen B. en W. van Katwijk willen aan de bevordering van het toe risme grote aandacht gaan beste den. Een van de plannen is onder meer de uitbreiding van de str andrecreatie in noordelijke richting, dus aan de overzijde van het uitwatering (zie rechts op de foto). Op warme dagen is het daar al bijzonder druk, maar er kunnen ten behoeve van de vele str andbezoekers nog tal van voorzieningen worden getroffen. Door de ingebruikneming van het parkeerterrein worden de gasten reeds naar het noorderstrand ge dirigeerd. Er zouden echter meer strandtenten en -cabines kunnen komen. Ook de Katwijkse Red dingsbrigade heeft reeds een post in de Noord. Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk-Z) B. en W. van Katwijk geven in de nota van aanbieding bij de (emeentebegroting voor 1968, die sluit met een bedrag van '190.000,voor onvoorziene uitgaven, aan de raad een uit- loerige uiteenzetting van hun zienswijze over de toekomstige intwikkeling van de vissers- en badplaats. Binnen de eerst komende vijftien jaren zal de gemeente Katwijk haar uitein- ielijk vorm worden gegeven. De bebouwing van de Hoornes- older vordert zienderogen, de ontwikkeling van Cleijn Duin in volle gang, de plannen voor Molenblok-Zuid tekenen zich terwijl de Schutterswei en Hoornes-Noord het proces zullen roltooien. Voorts zullen de vormgeving van het industriegebied ïHeen en de sanering van de oude dorpskernen op integreren- Ie wijze het beeld van de gemeente mede bepalen. De problematiek van de vormge- BS is, dat er een stedebouwkundig moet komen, waarin vervat zijn: oelende overgangen naar de buur- meenten, een karakteristieke af- inding van de totale bebouwing (het Ihouet, zoals dit zich reeds van ver tekent), een industrieterrein, dat iet afstoot, maar aantrekt en een neringsplan dat de oude dorpsker- „gezellig" maakt. Van hetzelfde ig als de uiteindelijke vormge- Dg is echter de functionering. Over rca vijftien jaar immers zullen in itwjjk ongeveer 45.000 mensen wo- i, werken en hun vrije tijd beste- Dit laatste nog afgedacht van talloze badgasten in de zomer landen. B en W. realiseren zich, dat het S niet opportuun lijkt om over dit ndstadium nu reeds definitieve uit raken te doen. Toch wordt het den- n en handelen van het college er gelijks door beheerst. Deze 45.000 tnsen zullen him wensen hebben aanzien van de voorzieningen, thans nodig zijn 'en die daarom ans reeds „voorvoeld" moeten wor- Bij elke voorziening, waaraan ms gestalte wordt gegeven, zal moeten spreken of zij past in uiteindelijke behoeftenpakket. De lmale verzorging van de gemeen- die een onderdeel is van de Rand- let de stichting van een zwem en de totstandkoming van de tbalv*lden in „De Kooltuin" is Katwijk een niet te verwaarlozen ireiding van de sportaccommoda- verkregen. De voorlopig nog pro- rische uitbreiding van de sport- ien in de Hoornespolder draagt r eveneens toe bjj tiettemin ontbreekt, naar het oor- van B. en W., nog een behoor- gelegenheid voor het beoefenen binnensporten. Ter voorziening deze behoefte gaan de gedachten ns uit naar de stichting van een rthal. Een schetsontwerp daar- r is, in samenwerking met een lal andere gemeenten en de Kon. L Heidemaatschappij, reeds ont- keld. Hierover is inmiddels aan betrokken gemeentebesturen een port uitgebracht door de direc- ien van openbare werken van de gemeenten. Iet ligt in het voornemen van B. IV. de raad binnenkort over deze te informeren, waarbij tevens stad Holland, zal veelal alleen in ag- glomeratieverband verwezenlijkt kun nen worden. Dat is de reden waarom actief deelgenomen dient te worden aan besprekingen in bovengemeente- lijk verband. Leefmilieu In de vraagstelling over het leef- en woonmilieu zien B. en W. het ei gen beleid als volgt afgetekend: 1. ombuiging van de woningbouw naar een hoger percentage eengezinswo ningen; 2. wanneer hoge bouw stede bouwkundig noodzakelijk en/of es thetisch verantwoord is, zal deze voorzien moeten zijn van centrale verwarming en lift; 3-.de sociaal-ge neeskundige verzorging zal dienen te geschieden in samenwerking met het particuliere initiatief en opgebouwd moeten worden vanuit de wijkverzor- ging; 4. de bejaardenzorg ware op te zetten in samenwerking met de kerkelijke instanties, waarbij een ver- pleegcentrum en de bouw van be jaardenwoningen centraal staan; 5. het kleuter- en lager onderwijs moe ten zijn afgestemd op de bevolkings opbouw en aangepast aan de behoefte van de nieuw ontstaande woonker nen; 6. bevorderd zal worden, dat met ingang van 1 augustus 1968, de da tum waarop de wet op het voortge zet onderwijs in werking zal treden, een begin wordt gemaakt met het middelbaar onderwijs; 7. het schep pen van sport- en recreatieruimten; 8. het oplossen van vraagstukken be trekking hebbend op woon-, water- luchtzuiverheid, samengevat onder de naam „milieu-hygiëne", zulks in overleg met hogere instanties. Na deze meer algemene inleiding wordt dan een opsomming gegeven van de zaken, die de bijzondere aan dacht van het college zullen hebben. Werkgelegenheid Een betrekkelijk groot aantal in woners van Katwijk vindt zijn werk zaamheid buiten de gemeente. Een deel daarvan verricht arbeid, dat niet zonder meer als conjunctuurgevoelig kan worden aa ngemerkt. Voor hen achten B. en W. de toe stand dan ook niet verontrustend. Een ander deel echter moet rekening houden met de mogelijkheid dat zij, bij een teruggang in de conjunctuur, verstoken zullen worden van hun da gelijkse arbeid. Deze kunnen binnen de gemeenschap op een gegeven ogenblik naar voren treden als „ar beidsreserve". Naar de juiste omvang van dit verschijnsel zal een onder zoek worden ingesteld. Aan de hand daarvan zal er naar worden gestreefd schone en arbeidsintensieve indus- krediet zal worden gevraagd trieën aan te trekken. Uiteraard zul- de verdere uitwerking van hei ien daarbij de belangen van de be- tek staande bedrijven niet uit het oog worden verloren. Mr. J. Klaasesz dinsdag naar loordwijkerhout Commissaris der Koningin in provincie Zuid-Holland, mr. J. zal dinsdag 31 oktober een kbezoek brengen aan Noordwij- Hij zal daarbij vergezeld ten door zijn echtgenote, mevr. KlaaseszDe Bruyne. r. Klaasesz zal reeds 's morgens 9 uur bij het raadhuis aanko- en na de begroeting en ont- sSk door B. en W. ook ontvan- rarden door de gemeenteraad, daartoe om 9 uur in een bui- wone zitting bijeenkomt, a 10 uur vertrekt het gezelschap De Zilk voor een bezoek aan bedrijf van P Bakker N.V. aan Beeklaan. Vandaar rijdt men voor een bezoek aan het aarie „Leeuwenhorst", waar men nis het programma omstreeks uur zal aankomen. Na dit be- zal de lunch worden gebruikt Wei-restaurant Zegers en daar- 'ertrekt het gezelschap weer uit dwijkerhout. Wens de bijeenkomst met de Knteraad zal mevrouw Klaasesz aelsohap van mevrouw Van der Wen een bezoek brengen aan de terschool „Schapendel" in Duin W. Overigens vergezellen de da- i hun echtgenoten tijdens dit J 'bezoek. Toerisme De vicarissen van het bisdom Haar- i gen in de r.-k.-kerk St. Lucas in hel lem, mgr. H. Kuipers en R. Koper dorp. Ter gelegenheid van de vrede* (ofm) zullen begin volgende week een gesprek hebben met pastoor H. G. Kwakman en de hervormde pre dikant G. Lugtigheid uit het Noord hollandse Venhuizen. Dit naar aan leiding van een (oecumenische) mis, die op zondag 15 oktober is opgedra- Geloofscrisis in vele gebieden De bisschoppensynode in Vaticaan stad geeft gisteren het verslag aan gehoord van haar theologische com. missie, dat een samenvatting bevat van hetgeen op de synode-bijeen komsten naar voren ;s gebracht over de gevaren, die het geloof bedrei gen. In het verslag wordt gezegd, dat de geloofscrisis, die zich in vele gebie den manifesteert in feiite wortelt in de huidige algemene cultuur- en beschavingscrisis. Het is absoluut noodzakelijk, aldus het verslag, dat het geloof thans verkondigd wordt in een vorm die de moderne mens aanspreekt. Het werk dat de theo logen op dit gebied al gedaan had den. viel te loven, hoewel niet over het hoofd mocht worden gezien, dat zich daarbij ontsporingen hebben voorgedaan en zelfs enkele waar heden in twijfel zijn getrokken. Voor het verslag van de theologi sche commissie aan de orde werd ge steld, is de uitslag vaai de stem ming' over een aantal maatregelen ter hei*vorming van de priesteroplei ding bekendgemaakt. Gebleken is, dat de meerderheid in de synode ak koord gaat met de maatregelen. Waarnemers menen, dat de Syno de het voorstel over de uitgifte van een document, handelend over de geloofsleer en de moraal, de kwestie van de geboortenregeling inbegrepen, zal goedkeuren. eek hielden de dominee en de pao* toor op die dag samen een eucha- ristieviering, die door rooms-katho* lieken en protestanten zeer druk werd bezocht. De pastoor en de do minee verrichtten samen de conse cratie en deelden aan protestanten en katholieken de communie uit. Verondersteld wordt, dat pastoor Kwakman niet heeft gedacht aan de t heologische moeilijkheden di» zich bij een dergelijke misviering voordoen. De pastoor heeft meege deeld dat de mis het resultaat was van een intensieve vriendschap tus sen de dominee en hem. Veel mensen belden na afloop van de mis op om te feliciteren. Er waren mensen die stonden te huilen aan de telefoon. De pastoor is ervan overtuigd dat de mis meer goed dan kwaad heeft ge daan. Bij het bisdom bestaat alle be grip voor de goede bedoelingen van de pastoor. Gevreesd wordt echter, dat over dergelijke misvieringen bij d« gelovigen verwarring kan ontstaan. Dominee Lugtigheid zegt: „Theolo gisch kan het volgens de r.-k. kerk inderdaad waarschijnlijk niet. Maar als wij met deze vorm van oecumene moeten wachten tot iedereen het er mee eens is, kan dit nog zeer lang duren. We hebben samen deze mis opgedragen uit zuiver pastorale mo tieven. gezien ook de vredesweek. In het Evangelie van Lucas staat: doe dit tot mijn gedachtenis. Dat hebben wij toegepast". Het college Is er zich terdege van bewust dat door de definitieve afwij zing van de havenplannen de poten tiële werkgelegenheid in de visserij is verminderd, dat het gemeentelijk in komen in dez sector daalt en dat het karakter van de vissersplaats J -/ouden dan zonder bezwaar door bur- Daarnaast zijn reeds bij de porte feuille-verdeling in het college van B. en W. de sanering en de huisves ting in één hand gebracht, waardoor de bij de sanering optredende huis vestingsproblemen sneller kunnen worden opgelost. In dit verband wordt de raad voor gesteld: a. van de saldi-reserve een bedrag van f 1 miljoen te bestemmen voor het saneringsfonds; b. dit fonds jaarlijks te voeden met een bedrag, dat naar schatting uiteindelijk ten laste van het budget zal blijven uit hoofde van de sanering. Dit bete kent dat voor andere investeringen voorshands geen beroep meer op de saldi-reserve kan worden gedaan. Urgente objecten Onverminderd het vorenstaande zullen in 1968 allereerst gerealiseerd moeten worden een nieuw gebouw voor de vleeskeuringsdienst en het buitenbad van het overdekte zwem bad. In de aangeboden begroting is voorts een begin gemaakt met de re servering voor een cultureel centrum. Dit centrum kan echter, evenals de sporthal, pas in een later stadium ge realiseerd worden. Afgewacht dient te worden wat de uiteindelijke budgetaire invloed is van het overdekte zwembad en de nieuwe sociale werkplaats, voordat tot nieuwe voorzieningen kan worden besloten. De planning van al deze taken eist een grondige voorbereiding. Zij dient uit te gaan van een optimale bouw van de gemeente qua vorm en func tie tot een werkelijke gemeenschap, die 12,500 woningen en 45.000 inwo ners omvat. Daarom zal de planning moeten steunen op sociaal-economi sche en financiële prognoses, terwijl zij tevens vraagt om een interne coördinatie van de afzonderlijke de len en van de diensten en bedrijven der gemeente. Daartoe zullen in de loop van het jaar de raad suggesties bereiken. Wijdlopigheid Aan het slot van hun beschouwing richten B. en W. nog het verwijt aan de gemeenteraad, dat zij zich, bij de discussies, die aan de besluitvorming vooraf gaan, verliest in een wijdlo pigheid, die geheel gewijd Is aan de tails. De vraag rijst of in een ge meente van de omvang van Katwijk en de daarin aan de orde zijnde pro blematiek, de doorzichtigheid van het beleid niet in hoge mate gediend zou zijn met een debat, dat zich be perkt tot de hoofdzaken. De details zich op de duur zal wijzigen Mede door de consolidatie, die plaats vindt in de tuinbouwsector (areaalbeperking en verplaatsing naar elders), menen B. en W. dat aan de bevordering van het toerisme zeer grote aandacht moet worden ge schonken. Daartoe kan bijdragen: uitbreiding van de strandrecreatie in noordelijke richting, realisering van een gezellig badcentrum, afstemming van het voorzieningspeil op het toerisme en bewerkstelliging van een krachtige ombuiging van de woningbouw naar een meer toeristischer stijl, waardoor het mogelijk wordt van „slapersbad plaats" weer in sterke mate „familie badplaats" te worden. Sanering De sanering van de dorpskernen moet blijven worden gezien als van de hoogste prioriteit, omdat in dit gebied de meeste krotten voorkomen, het toeristisch belang dit vordert en dit verkeerstechnisch noodzakelijk is. Ter verdieping van het inzicht in de ze materie is een sociaal-economisch onderzoek ingesteld, waarvan de re sultaten in 1968 bekend zullen zijn. gemeester en wethouders, in overleg met de daarvoor in aanmerking ko mende commissies kunnen worden uitgewerkt. Causerie over vogels Onder leiding van haar voorzitter, de heer Van Leeuwen, vergaderde de vogelvereniging „Klein Avifauna" in Noordwijk. In deze bijeenkomst hield de heer Meereboer uit Alohen aan den Rijn een causerie over de vogelhouderij in het aleemeen. Bij de tegenwoordige beoordeling van de vogels, zo zei hij speelt vooral het type een rol. Daar wordt bil de keuring sterk op gelet en de maat staven, die bjj kleinere tentoonstel lingen worden aangelegd, verschillen echt niet veel van die. welke voor de grote exposities gelden. Om de be ginners wat inzicht te geven, atten deerde de heer M^reboer op instruc tiemateriaal van de bond. Tal van vragen warden na ziin causerie door de heer Meereboer beantwoord. Financiële positie is gunstig Burgemeester en wethouders van Katwijk hebben de begro ting voor het dienstjaar 1968 van de gemeente en de takken van dienst aan de gemeente raad aangeboden. Ook ditmaal in het weer mogelijk gebleken een begroting samen te stellen, die reëel sluitend is, zonder dat een beroep op reserves of an dere middelen behoeft te wor den gedaan. Bovendien resteert voor „onvoorziene uitgaven" een bedrag van f 190.000, het welk hoger is dan vorig jaar, toen hiervoor f 171.300 werd geraamd. Het beleid blijft ook In de komen de jaren in de eerste plaats gericht op de handhaving van het evenwicht tussen uitgaven en inkomsten, aldus delen B. en W. mede in hun uitvoe rige nota van aanbieding. Dit is niet alleen één van de voorwaarden voor het goed functioneren van de ge meentelijke huishouding, doch bo vendien omdat het een voorwaarde schept om, althans in financieel op zicht, baas in eigen huis te blijven. Een onzekere factor voor de toekomst vormen de uitkeringen uit het ge meentefonds. Tot nu toe werkt het systeem van deze uitkeringen voor Katwijk gunstig. In aanmerking nemende, dat reeds thans vele gemeenten in financieel moeilijke omstandigheden verkeren, kan wat de financiën betreft, zeker de ontwikeling gedurende de eerst volgende jaren met vertrouwen te- Luther tentoon stelling in Amsterdam geopend Het meest karakteristieke van de Lutherherdenking van dit jaar is, dat er nergens in ons land een bij eenkomst wordt gehouden zonder dat er een rooms-katholieke spre ker bij is. Dat zei prof. W. J. Kooi man gisteren in de Amsterdamse Universiteitsbibliotheek, waar hij een Luthertentoonstelling opende in het kader van de herdenking dat Luther 450 jaar geleden zijn stellingen tegen de aflaat publi ceerde. Hij memoreerde de inten sieve wijze, waarop de rooms-ka- tholieke theologen nu meedoen aan het Lutheronderzoek. De tentoonstelling bevat een uitge breide verzameling oude drukken van pamfletten van Luther, af komstig uit de collectie van Isaac Meulman. Verder vindt men op de tentoonstelling Nederlandse zinne prenten over de reformatie en ge denkpenningen en verder twee schilderijen van Cranach en Bree- bergh. Ook bevat de expositie drie proeven van Luthers handschrift. De tentoonstelling is te bezichtigen tot 10 november. gemoet worden gezien. Dit temeer nu nog een „belastingreserve" aanwezig is doordat de plaatselijke belastin gen nog niet zijn opgevoerd tot het mogelijke en door het rijk gesugge reerde heffingspeil. Wel dient te worden bedacht, dat op het ogenblik, waarop het even wicht tussen inkomsten en uitgaven wordt verstoord, niet de uitkeringen uit het gemeentefonds worden ver hoogd, doch de plaatselijke belas tingen moeten worden opgevoerd. B. en W. zijn echter niet Voornemens voorstellen tot verhoging van de be lastingtarieven tè doen, indien dit niet uit kostenoogpunt reëel of om begrotingsredenen noodzakelijk is. Ook de resultaten van de bedrij ven hebben de voortdurende aan dacht. B. en W. blijven evenwel van mening, dat de gemeente een rede lijk rendement behoort te ontvan gen over de door haar in de energie bedrijven geinvesteerde bedragen. Het streven is er op gericht de stij ging van de uitgaven binnen een aanvaardbaar peil te houden. Het belang hiervan spreekt wanneer de ze styging gedurende de laatste jaren in ogenschouw wordt genomen. Voor 1968 beloopt het budget in totaal f 15.532.492,03 hetgeen ten opzichte van 1967 een toeneming betekent met f 2,272,753,85 of 11,1%. Optimisme Het resultaat van de voorgaande begrotingen en de thans aangebode ne in het bijzonder geeft reden de toekomst met gematigd optimisme te gemoet te zien, temeer daar het ver wachte exploitatietekort van het zwembad volledig in deze begroting kon worden verwerkt. Dit is zeker een aansporing om op dezelfde voet voort te gaan en zo doende te trach ten het voorzieningsniveau van de gemeente op te voeren. De gedachten gaan hierbij in de eerste plaats uit naar de stichting van een cultureel centrum. In ver band hiermede willen B. en W. dit jaar beginnen met voor dit doel evenals destijds voor het zwembad is geschied ten laste van (en te gelijk voor de inbouw van dit pro ject in) de gewone dienst een be drag van f 10.000,- te reserveren. Een knelpunt bij de aanpak van de diverse taken vormt thans wel de financiering van de investeringen, de eind 1965 ingestelde centrale fi nanciering betekent voor de gemeen te geen verbetering. Niet alleen is de omvang van de te verdelen finan cieringsmiddelen ver achter gebleven bij de behoeften van de gemeente, doch ook laat de verdeling te wen sen over. De praktijk wijst uit dat de te verdelen middelen de „rest- post" vormen in het nationale beste dingsprogramma. Financiering Over het algemeen blijken eerst dan financieringsmiddelen aan een gemeente te worden toegewezen wan neer deze in bijzonder moeilijke om standigheden komt te verkeren. Hoe wel het met de gemeente Katwijk gelukkig zover nog niet is, zal alles in het werk worden gesteld om één of meer leningen uit de centrale „fi- nancieringspot" te verkrijgen. Voor lopig is Katwijk echter wel aange wezen op „zelffinanciering". Zeer belangrijk daarvoor is de op brengst van de grond verkopen. Het resultaat daarvan noopt echter de aandacht in de eerste plaats te rich ten op die grotere objecten, welke geen of weinig financieringsmidde len behoeven. Resumerend kan ge steld worden dat ook in het nieuwe begrotingsjaar het financieel beleid er op gericht zal moeten zijn, door zelffinanciering, 't evenwicht in het budget bewarend en gebruik makend van de economische speelruimte, zonder al te sterke stijging van de vlottende schuld, belangrijke inves teringen te bewerkstelligen. In het resultaat van de begroting zijn verwerkt de geraamde voordeli ge saldi van het gasbedrijf van f 250.000,— en het elektriciteitsbedrijf van f 60.000,- en het nadelige saldo van de sociale werkplaatsen van f70.714,97. De begrotingen van het waterbedrijf, het grondbedrijf en de dienst van openbare werken zijn slui tend zonder voor- of nadelig saldo. 'Triest einde' aan oecumenische beweging Op een van een paarse rand voor ziene kaart hebben de leiders van d« universitaire kapeldiensten in Utrecht (een evangelische oecume nische studentenbeweging) aange kondigd, dat de U.K.D. „na een lang durig ziekbed de laatste adem heeft uitgeblazen". De „niet passende liqui datie manifestatie" wordt op 7 no vember in de Geertekerk gehouden. Stemmige kleding, bloemen en koffia drinken na de manifestatie worden hierbij als een passende entourage gedacht. De universitaire kapeldiensten in Utrecht, die op 2 maart 1960 startten, deden in de kerkelijke wereld veel stof opwaaien, omdat zonder toestem ming van de kerken oecumenisch het avondmaal werd gevierd. Uit dit ge beuren werd het plan geboren tot vorming van een evangelische uni versitaire gemeente. Inmiddels is een raad ontstaan, waarin alle kerken zitting hebben, alsmede de grote christelijke studentenverenigingen. Deze raad zal de verantwoording voor de oecumenische avondmaal- diensten op zich nemen. De kerken hebben zich daarmee akkoord ver klaard. Na jaren moeizaam werken heeft de U.K.D. nu besloten zichzelf op te heffen. De bedoeling van de slotmanifestatie is volgens de initia tiefnemers in eerste instantie duide lijk te maken waarom deze oecume nische beweging „zo triest is geëin digd". Manji, een Hongaarse schone, kijkt vol bewondering naar enkele fraaie orchideeën, inzendingen op de grote tentoonstelling van or- chideeèn in de Rivièrahal van Diergaarde Blijdorp.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11