FUNCTIEHERSTEL VAN DER ZEE? Ontwikkelingslanden stellen eisen in liet 'handvest van Algiers' Publiciteit homofilie roept agressie op Satire in Achter 't nieuws DONDERDAG 26 OKTOBER 1967 LEroSCH DAGBLAD PAGINA 5 De KRO-televisie zal zondag avond een show uitzenden van Ni- na en Frederik, baron en ba ronesse Van Pallandt. In maart was dit Nederlands-Deense echt paar voor het eerst sedert 2]/2 laar beroepshalve in ons land. Toen werden in vier dagen drie televisieshows van elk een uur opgenomen, waarvan de eerste show zondag op het scherm komt. Behalve Nina en Frederik werken o.m. aan de show mee de New Orleans Syncopaters, de George Mitchell Singers, Ronnie Tober, Karin Kent en Albert Moll. Gisteren is in Algiers een confe rentie van de groep van 77 ontwik kelingslanden geëindigd met ondèr- tekening van een „handvest van Algiers," waarin voorstellen zijn op genomen voor de conferentie van de organisatie voor handel en ont wikkeling van de Verenigde Naties (UNICTAD), die in februari in New Delhi zal worden gehouden. De con ferentie in Algiers heeft twee weken geduurd. In het handvest, dat is onderte kend door 63 Aziatische, Afrikaanse en Zuidamerikaanse landen, wordt radicale hervorming van de wereld handel en de hulpverlening geëist teneinde het groter wordende ver schil in welvaart tussen de ryke en Nieuwe speelfilm .,Het compromis" Binnen enkele maanden zal een niguwe Nederlandse speelfilm zyn voltooid. De titel van de film is „Het compromis". Regie en scenario zijn van Philo Bregstein. De hoofd rollen worden vertolkt door Marline Fritzius, John Tiel, Gerben Hellin- ga en leden van het Living Theatre. Camera Gerard van den Berg en Mat van Hensbergen. Silvano Agosci monteert de film thans in Rome. De film heeft als onderwerp de verhou ding van een jopge Amerikaan in Amsterdam met een fotomodel dat getrouwd is met een linkse intellec tueel. De producent van de film is Rob du Mee. De première zal in het komende voorjaar plaatsvinden. Rechtstreekse tv-uitzending uit Rusland Woensdag 1 november zal de NTS via Intervisie en Eurovisie recht streeks zijn verbonden met de Sow jet-Unie- Onder de titel „Een uur Sowjet-Unie" neemt zy dan van 9.55 tot 11 uur 's ochtends het pro gramma over dat de Russische te levisie ter gelegenheid van de 50ste herdenking van de grote Russische revolutie uitzendt. Een samenvatting van dit programma volgt 's avonds om 22.50 uur, evenals de rechtstreek se uitzending via Nederland 1. De uitzending komt uit Moskou en uit 24 andere plaatsen in Rusland. De Russische televisie wil n.l. in een uur tijds een zo gevarieerd mogelijk beeld van het leven in de Sowjet- Unie geven. Zo zal men de aard bol kunnen gadeslaan gezien vanuit een Spoetnik. Men kan getuige zijn van een ooogoperatie, uitgevoerd in Odessa en van een bruiloft in Geor gië. Men ziet ook hoe wetenschaps mensen werkzaam zyn bij het ont wikkelen van een nieuw middel te gen kanker. Voorts is er een tele visiecamera aangebracht in de cock pit van een vliegtuig, waarmee een Russische vlieger een jubileumvlucht maakt. Camera's staan tenslotte nog opgesteld op tal van andere punten in de Sowjet-Unie. De Russsische te levisie heeft aangekondigd dat zij de kijkers zal meevoeren naar alle de len van de Sowjet-Unie. zowel naai de Oeral en de Baltische kust. als naar Centraal Azië en de kust van de Stille Oceaan. Verzet tegen adverteren op Franse r.t.v. Verscheidene Franse pariemens- fracties en de pers hebben zich he vig verzet tegen het Franse rege ringsplan, advertencies toe te laten op de staatsradio en -televisie. De onafhankelijke republikeinen zeiden dat de toekomst van de dag- i bladen daardoor in gevaar komt, de j in oppositie zijnde linkse federatie meent eveneens dat. de dagbladen het nog moeilijker zullen krijgen en 1 zal zich met alle macht verzetten tegen „een besluit dat tegen het be ginsel van de persvrijheid en daar door tegen de democratie is". De communistische partij ziet in de maatregel een versterking van het regeringsmonopolie op voorlich- tingsgebied; de hoge advertentiekos- ten werken dan nog ongunstiger voor kleinere zaken. Het Gaullistische Parijse avond blad Francs-Soir schreef dat het publiek er het- meest onder te lijden zal krijgen. Het moet niet alleen kijkgeld betalen maar dan boven dien een „zenuwenbelasting", aldus het blad. AVRO/RTN vergadert zaterdag weer (Van onze Hilversumse correspondent). In de vergadering van het algemeen bestuur van de AVRO/ RTN aanstaande zaterdag zal het niet de bedoeling zijn de vertrouwenskwestie rondom voorzitter mr. L. H. Slotemaker aan de orde te stellen. Tenminste niet bij de behandeling van de agenda zelf, waar slechts één punt de kwestie Van der Zee op prijkt. Als echter de houding van de heer Slotemaker tij dens de behandeling van het agendapunt niet weinig zal af wijken van die van veertien dagen geleden, dan zal ongetwijfeld bij de rondvraag het vuur rondom zijn persoon hoog gaan op laaien. Het ligt in de bedoeling het oude besluit (schorsing -Van der Zee, in stelling commissie van buitenstaan ders voor een onderzoek naar de schade, die de affaire voor de goede naam van de AVRO heeft meege bracht) in te trekken en opnieuw te gaan stemmen over het voorstel om Siebe van der Zee met een berisping weer in zijn functie te herstellen. De verwachting is dat dit voorstel waar schijnlijk een nog grotere meerder heid zal halen dan het veertien dagen geleden al deed. Geen stichting Het voorstel van het dagelijks be stuur om van de vereniging een stichting te maken werd twee weken geleden weggestemd. Omdat deze kwestie in feite in verband staat met het voortel om Van der Zee in ere te herstellen, zal deze zaak zaterdag weer aan de orde komen. Pro (dage lijks bestuur met mr. Slotemaker aan het hoofd). en contra (de gewestelijke besturen) zullen elkaar over een stichtingsvorm voor de AVRO weer ontmoeten. toehoorders bij te wonen. Het ziet er echter niet naar uit dat voorzitter Slotemaker dat zal toestaan, omdat formeel gezien alleen het dagelijks bestuur en de consuls van de twaalf gewesten de vergaderingen van het algemeen bestuur mogen bijwonen. De toehoordersrol van RTN-afge vaardigde Sidney van den Berg is uitgespeeldzyn (voorlopige) functie heeft de heer Hardeman nu gekregen. Het wordt weinig waarschijnlijk ge acht dat de heer Van den Berg po gingen zal doen om de vergadering van zaterdag bij te wonen. Kiesinger zegt: Londen aanvrage EEG te steunen De Weslduitse bondskanselier Kie singer is gisteravond uit Londen in Bonn teruggekeerd. Na afloop van zijn besprekingen met de Britse re gering heeft Kiesinger in Londen nogmaals verklaard dat West-Duits land volledig achter de aanvraag van Engeland voor het EEG-lid- maat staat. Kiesinger maande echter tegelij kertijd tot voorzichtigheid. „In Bonn wil men zowel Engeland in de Euro- markt brengen als de Frans-Duitse vriendschapsbanden behouden. West- Duitsland zal daarom de Franse be zwaren tegen Engelands toetreding nauwkeurig bestuderen en trachten deze weg te nemen", zo verklaar de hy. President De Gaulle heeft giste ren in de Franse ministerraad ge zegd dat Frankrijk zal blijven stre ven naar verdere ontwikkeling van de politieke samenwerking tussen de regeringen van de EEG-landen en voor dit doel bereid is periodieke ministers van andere EEG-landen te ontmoeten. Officiële kringen in Parijs zien de uitlating van De Gaulle als een poging om de Britse en andere regeringen die lid van de EEG -willen worden duidelijk te ma ken dat de zes EEG-partners be langrijke taken te volbrengen heb ben voordat het aantal leden k; worden uitgebreid. de arme landen te doen verdwijnen. De landen, die aan de conferentie deelnamen 23 minder dan het aantal leden, dat de groep op het ogenblik telt hebben hoop dat de UNCTAD-conferentie een radicale oplossing zal opleveren. Zij willen voorkeursregelingen voor de afzet van hun produkten in de industrielanden en stabilisatie van de wereldgoederenpryzen door middel van internationale overeen komsten. Tegen 1970 zullen de in dustrielanden, naar verder in het handvest staat, 1 pet. van hun bruto nationaal produkt voor ontwikke lingshulp moeten afstaan. Op de conferentie is besloten zes missies van ministers naar de ver schillende industrielanden te zenden om aan de regeringen van deze lan den ter voorbereiding van de confe rentie in Nieuw Delhi de voorstel len van de groep uiteen te zetten. VANAVOND KRONING SJAH OP TELEVISIE In het televisieprogramma voor vanavond is enige wijziging geko men. De kroning van de Sjah van Perzië tot keizer zal niet morgen avond om half zes worden uitgezon den op het tweede net, maar van- De grote aandacht, die de publici teitsmedia aan homofielen hebben besteed en de pogingen voor hen een beter begrip op te wekken, hebben een geweldige agressie opgeroepen, zo meent de Rotterdamse advocaat mevr. mr. De Kat-Presser. Ook de officier van Justitie bij de Rotter damse rechtbank, mr. Bos. vindt dat de „verdraagzaamheidsacties" van publiciteitsmedia een averechtse uit werking hebben gekregen. „De man in de straat blijft ze vieze kerels noe- Deze opvattingen over homofiile en publiciteit uitten beide juristen giste ren in verband met de berechting van een jeugdbende, die het o.m. op homofielen had voorzien. De bende opereerde in Rotterdam-zuid vanuit een kelder aan de Waldenburg. Hun werden inbraken, vooral in kantines van sportvelden, en berovingen ten laste gelegd. werden b.v. in urinoirs aangevallen, vaak met een mes be dreigd en van geld en andere zaken beroofd. Velen deden geen aangifte, aldus mr. Bos, omdat ze „boter op het hoofd hebben". Tegen zes jongelui, tussen de 19 en 22 jaar, die aan de berovingen heb ben meegedaan, werden gevangenis straffen geëist, variërend van een jaar en zeven maanden jeugdgevan genis tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis. Twee meelopers, die alleen bij inbra ken waren betrokken, hoorden een straf van negen maanden gevangenis met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk tegen zich eisen. De officier mr. Bos, die opmerkte dat de meeste verdachten een „rot jeugd" hebben gehad en dat eigen lijk ook de ouders terecht moesten staan, merkte ten aanzien van homo fielen nog op, dat de overheid tot taak heeft homofielen te beschermen. „Ook deze mensen hebben recht op een plekje onder de zon". De actualiteitenrubriek „Achter het nieuws" van de VARA krijgt in de afleveringen, die eens in de veer tien dagen op de zaterdagavond op het televisiescherm komen, een an dere opzet, die niet het karakter van een nieuwspresentatie heeft. Men wil dan een luchtige, gevarieerde en ironische toon aanslaan. Op 4 no vember zal de eerste uitzending zijn. Koos Postema zal de presentatie yer- zorgen. Naar het voorbeeld van d( bekende Engelse samensteller var satirische programma's David Frosi wordt veel gebruik gemaakt var film-inlassen. NEDERLAND. JOEGO-SLAVIE NIET OP T.V. De voetbalwedstrijd Nederland— Joego-Slavië op woensdag 1 novem ber zal niet door de NTS worden uitgezonden. Deze keer zal worden volstaan met een beeldverslag van tien minuten dat op de wedstrijd- avond van 22.35 tot 22.45 uur op het scherm wordt gebracht. Statutenwijziging Walvisvaart In de op vrijdag 10 november te houden buitengewone vergadering van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart N.V. zal aan aandeelhouders een wyziging van de statuten ter goedkeuring worden voorgelegd. Het belangrijkste punt is de naamsverandering. De naam wordt gewijzigd in: „Southern Sea Participatie Maatschappij (Southern Sea Holding Company i N.V." Het maatschappelyk kapitaal van de N.V. dat werd gesteld op f6 miljoen, is verdeeld in 10 prioriteitsaandelen, elk groot f 100 en 299.950 gewone aande len elk groot f 20. Ook in de winst verdeling en de verdeling van het li quidatiesaldo wordt een wijziging voorgesteld. Zaak-Rajakowitsch jjJoego-Slavië verleende alle medewerking" De Nederlandse regering is van oordeel dat de Joegoslavische rege ring van het begin af aan alle mede werking heeft verleend om aan het verzoek tot voorlopige aanhouding van Erich Rajakowitsch te voldoen. Dit hebben de ministers Polak en Luns van justitie en Buitenlandse Zaken in antwoord op schriftelijke vragen van het liberale tweede-ka merlid mr. C. Berkhouwer verklaard. Dat Rajakowitsch niet werd aange houden en kans zag naar Oosten rijk te ontsnappen is, volgens de regering van de deelstaat Slavendë een gevolg van onoplettendheid van de politieautoriteiten in Piran. De Joegoslavische regering heeft je gens de Nederlandse ambassade in Belgrado uitdrukking gegeven aan haar teleurstelling over de onbevre digende gang van zaken, aldus de be windslieden. Jongen (luikt baby uit rivier op De 16-jarige Bredase jongen Eddy Jansen heeft door doortastend op treden het leven gered van een acht maanden oude baby. Het jongetje raakte gistermiddag, gezeten in een kinderwagentje, in het water van de Mark. Het wagentje was, terwijl de moeder de eendjes voerde, vanaf het talud het water ingereden. Het kind je zat met een tuigje in het wagentje vast. De moeder en enkele andere omstanders liepen onmiddellijk het water in. maar konden het wagentje niet zo snel te pakken krijgen. Eddy Jansen dook onder en slaagde erin het kind met 't wagentje op de kant te krygen. Door het toepassen van kunstmatige ademhaling door een van de omstanders en mond-op- mond beademing door een politie agent kwam het kind weer bij. Het is ter observatie in een ziekenhuis op genomen en de toestand is vry be vredigend. Hangende trein groter De ge meente Wuppertal overweegt de hangende stadsspoorweg, die uniek is in de wereld, uit te breiden. De spoorweg .welks baan de loop van de rivier de Wupper volgt, rijdt al 62 jaar zonder ernstig ongevallen. De spoorweg is een grote attractie voor toeristen. De gemeente wil thans ter oplossing van de stede lijke transportproblemen de baan met 3.6 km verlengen tot 18,8 km. Een goederenwagon met 20 ton natrium sul] aat is gisteren bij het rangeerterrein op de Rietlanden in het water van Het IJ gereden. De wagon reed de brug af, die verbinding heeft met een trein- vont. Hij verdween bijna geheel mde rwater. Op de foto wordt de oagon uit het water gelicht. De ading natriumsulfaat bleek ge heel te zijn opgelost, maar vol gens de Spoorwegen levert dit geen probleem op omdat de stof niet giftig is> NEDERLAND 1 NCRV 6.55 i 7.00 10.15 1 10.45 i 10.50 11.15 1 NEDERLAND 2 Pipo de clown De stormridder (kleur) Journaal en weerbericht Hier en nu; actualiteiten Troost van je gezelschap Bericht over Luther Laatste nieuws Kroning van de Sjah Sluiting AVRO Pipo de clown Nieuws Van gewest tot gewest Inburgeren Journaal en weerbericht Peyton place Richard Crenna in Slattery's Hier Parijs hier Jan Brusse Dichter bU Amos Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: 9.56 i 10.30 i 10.35 1 Hilversum 1 8.30 uur 10.55 uur Hilversum 2 en gisteren Over films Elke avond heeft wel iets te bieden dat het bezit van een televisietoestel rechtvaardigt. Eergisteren was dat het gesprek dat mr. Duk tijdens het beraad van de televisie-rechtbank met prof. Hulsman voerde over het nut van gevangenisstraf, een boeiend gesprek, waarin prof. Hulsman, die zich al eerder als een pleitbezorger van de provo's had leren kennen, bij wyze van spreken „bewees", althans bij zonder waarschijnlijk wist te maken, dat langdurige gevange nisstraffen geen enkel nut heb ben, noch voor de veroordeelde, noch voor de maatschappij. Wij komen hier nog even op terug omdat wy dit gesprek vergeten hadden te vermelden. Ook giste ren was er minstens één pro gramma dat het kijken de moei te waard maakte, n.l. „Cinema" van Jan Blokker, in het VPRO- programma op Nederland n. Hij vergoedde daarmee het ge mis aan een goede hoofdfilm, want weliswaar is pickpocket van Robert Bresson, aan wie we boeiende films als „Dagboek van een dorpspastoor" (enige tijd geleden eveneens op de T.V. vertoond) en „Een ter dood ver oordeelde ontsnapt" te danken hebben, maar deze film over een zakkenroller was een duidelijke misgreep, ook wat het spel be treft, dat erg amateuristisch aandeed. Dat klopte dan ook wel, want Bresson werkt bij voorkeur met amateurs. De mu ziek was mooi, maar hy had er misschien beter een ballet op kunnen maken Zoals gezegd vergoedde Jan Blokkers programma veel. Zijn thema was de politieke actuali teit, zoals die in .speelfilms" wordt verwerkt. Dat begon met de Eisenstein-film „Oktober" (goed vertaald) en via fragmen ten uit een Japanse film over de atoombom, „Dr. Strangle", ..Persona" van Bergman en „Masculin feminin" van Godard kwamen we terecht bij de nieuwe Franse collage-film „Loin du Vietnam", een aaneen schakeling van bijdragen van be faamde filmers als Resnais, Klein, Marker, Godard en Ivens, met Vietnam als thema. Tref fend voorbeeld van een creatief televisie-programma. Weer Midden- Oosten Overigens had de VPRO nog een appeltje te schillen met een fiks aantal verontwaardigde kij kers. over de documentaire die Leo Kool vorige week over de situatie in het Midden-Oosten had gemaakt. Wij hebben na gegaan hoeveel tv-critici hun misprijzen over deze documen taire hadden uitgesproken, en hoeveel onze mening deelden dat er sprake was van een „ob jectieve" uitzending. Welnu, van de 12 recencies, waarin aan dacht aan deze reportage be steed was, waren slechts 2 van mening dat het een subjectieve reportage was geweest, waarin de verhoudingen scheef waren getrokken. wy behoorden dus tot hen, die, na beraad, van mening waren dat Leo Kool een goed werkstuk had afgeleverd, maar achteraf zyn wy daar toch een beetje aan gaan twyfelen. Gisteren kreeg drs. Van Praag (bekend van Te- leac) de gelegenheid tot een uit voerig weerwoord, waarin hij de opvattingen van Kool op 'n aan tal punten bestreed (en waarby hy het gelyk aan zyn zyde leek te hebben), waarop Leo Kool echter antwoordde dat drs. Van Praag het kernpunt van het conflict, het vluchtelingenpro bleem, niet of nauwelyks had aangeroerd, AVRO: 18.00 Nws. 18.30 Act. 18.20 Ultz. van de Chr. Hist. Unie. 18.30 De tafel van (half) zeven: gev. progr. 19.30 Nws. IKOR: 19.35 Reformatie: Vragen bij een Viering. AVRO: 20 05 Kunst kroniek 20.30 Stereo: Het Residentie- Orkest en solist: klass en mod muz. (in de pauze: 21.1021.40 Dat andere Duitsland, wat moeten wij er mee, sa menvatting). 22.20 Harpmuz.Frans- "- e werkjes 22.30 Nws. 22.40 —24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m 18.00 Tijd vrij voor muz. in vrije tijd: i Kerkorgelconcertklassie- Vooraf: vraaggesprek "1 Wijd als de .progr.; co-produktie i europese landen. 17.40 Achtergronden en commentaren. 17.40 Informatie. weging; 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Voor 11.02 Voor de s tot gev (12.23 Voor de schoppensynode in Rome Schoolradio. 14.30 Stereo: Muslësta: licht gev. pl.progr. TROS: 15.00 Klass. ork.werken (gr.) 15.30 Uit de school geklapt, gesprekken. 16.00 Nws 16.02 Act. 16.05 Prom. ork. en zangsollste Ned. muz. 16.30 Progr. voor de tieners. -17.15 Tango-ork. 17.30 Sportkompas. 17.50 Act i 3. I kerk. zend. en oecumene. 20.10 Klass. en mod. gram.muz. 20.30 Stekker: ster- avondprogr. 22.20 Boekbespr. 22.25 Me dedelingen of gram.muz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Harprecital: mod. muz. 23.00 Studio 2300: gev. progr. 23.5524.00 Nws. VOOR VRIJDAG 27 OKTOBER. Hilversum I. 402 ui AVRO 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn 7.20 Lichte gramjnuz. VPRO: 7.55 De ze dag. AVRO- 8.00 Nws. 8 10 Act. 8.15 Lichte gram.muz. (8.304J.35 De groen- 8.50 Woordelijk. vandaag de dag. NRU9.00 Klass. operafragmen- (gr.). (9,35—9.40 Waterst.) berichten. NRU: 12.00 Blik op de slecht. 13.00 Nws. VARA: 9.00 Nws. 9.02 Licht pl.progr (10.00 Nws.) NRU: 11.00 Nws 11.02 Licht pl.progr. VPRO 12.00 Nws. 12.02 Ons ként ons. (13.00 Nws.) 13.30 Help gev. pl.progr TROS: 14.00 Nws 14 02 Act. 14.04 Van 2 tot 3 op III: Qieuw pl.progr. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Mu- zlekkantjes: lichte muz. 16.00 Nws. 16.02 Operettemuz. 17.00 Nws. 17.02 Ac tualiteiten. 17 0518 00 Gev pl progr voor automobilisten. NTS: 10.20—12,0 mod. zing voor de consumenten. NRÜ14.30. Crisis in 't gezag, discussie. 15.00 Vlie- gende blaadjes, liedjesprogr. 15.20 Bui- Waarheen Journaal en weeroverz, KRO: 20.20 De verloofden, tv-feuilleton. 20.50 Brandp. 1 VPRO; 16.00 Nws. 16.02 Thuis, progr.'

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5