BOUW van ruim 400 huizen Morskwartier VVSL-leden showden zelf winterkleding GOED NIEUWS VOOR LEIDEN Huur plm. f 140.- p.m. BRILJANT v. d. Water In Leiden tal van belastingen omhoog Promoties Na grenswijziging restauratie van brug Lagere scholen mógen niet eigenmachtig voorlichting geven DONDERDAG 26 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Goed nieuws voor Leiden. Door een gunstige beschikking van de provinciale overheid, die in principe akkoord kan gaan, zul len in het verlengde van de Dr. Lelylaan in het Morskwartier geen 140 etagewoningen, doch 193 worden gebouwd. Bovendien is het het Leidse College van B. en W. mogelijk gebleken ook de voorbereidingen ter hand te nemen voor de bouw van een blok etagewoningen in zes woonlagen (216 woningen) langs de toekomstige doortrekking van de Warmonderweg, eveneens gelegen in het Morskwartier. Met inbegrip van verwarming Hoewel de minister over dit laat ste bouwplan nog geen beslissing heeft genomen, ziet het er evenwel naar uit, dat binnenkort de goedkeu ring daarop kan worden verwacht. Nu het totaal aantal van 409 wo ningwetwoningen ver uitgaat boven het contingent van 289 voor 1967, zal een deel van het contingent moe ten worden gebruikt van dat van 1968. De 193 woningen worden in drie blokken gebouwd, t.w. twee blokken in vier woonlagen met een terugge- bouwde dakverdieping en een blok met drie woonlagen. Het plan omvat 143 vierkamerwoningen, 23 tweeka merwoningen bij de trappenhuizen, 26 driekamerwoningen op de dakver dieping en nog 1 tweekamerwoning. Alle woningen hebben een woonkamer van plm. 25 m2. Keuken en douche cel zijn van royale afmetingen. De woningen zijn via galerijen bereik baar. Bij de trappenhuizen bevinden zich de vuilstortkokers. Er zyn in to taal drie liften. De woningen moe ten worden voorzien van centrale verwarming. Met uizondering van de ingebouwde douchecel worden alle vertrekken verwarmd. In de onderbouw bevinden zich de bergruimten voor de woningen, de ruimten voor de containers voor de vuilstortkokers, 51 garages en een transformatorhuisje. De woningen worden gebouwd door de firma ge broeders Heemskerk te Nieuwkoop. Huren De gemiddelde huurprijs per wo ning, op basis van de thans door de minister aanvaarde stichtingskosten, is voorlopig bepaald op f 119,40 per maand, welk bedrag moet worden verhoogd met de vaste lasten van de centrale verwarmingsinstallatie ad f 15,25 per maand en voor 175 woningen met de vaste las ten van de liftinstallatie ad f 5,54 per maand. De variabele lasten van de centra le verwarmingsinstallatie, de kosten van het stroomverbruik van de lift installatie en van de centrale anten ne-installatie. alsmede van de ver dere bijkomende kosten, zoals galery- verlichting, tuinonderhoud, glasverze kering salaris huismeester, kunnen aan de huurders in rekening worden gebracht. De variabele kosten van de centrale verwarming zullen naar schatting f 11,70 per woning per maand bedragen. De verdere bijko mende kosten f 10,- per maand. Nogmaals 216 woningen ADVERTENTIE Voor juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 de door Panagro aan de Churchill- laan gebouwde 336 woningen. Het plan, ontworpen door het ar chitectenbureau Verschoor van Cool- wijk te Loosduinen, omvat 192 wo ningen van hetzelfde vierkamer-ty- pe. Van de 24 woningen nabij .de trappenhuizen zijn 12 tweekamerwo ningen; de andere 12 vierkamerwo ningen zijn aanzienlijk ruimer van afmetingen dan de overige 192 vier- kamer-woningen. De woonkamer van 12 woningen heeft een oppervlakte van plm. 29 m2, de drie slaapka mers hebben royale afmetingen; de ruime hal kan als eethoek of speel ruimte dienen. Ook dit complex zal worden voorzien van vuilstortkokers. Er zijn in totaal vier liften. Met uitzondering van de ingebouwde dou che-cel zullen ook deze 216 woningen centraal verwarmd worden. De gemiddelde huurprijs per wo ning zal, plm. f 110,- per maand bedragen, te verhogen met de vaste lasten van de centrale verwarmings installatie ad f 16,- per maand. De variabele kosten van de centrale ver warming het stroomverbruik van de liftinstallatie en van de centrale an tenne-installatie. alsmede de verdere bijkomende kosten zullen naar schat ting in totaal f 25,- per maand be dragen. De toekomstige bewoners van zo wel de 193 als van de 216 woningen zullen zelf voor het aanschaffen van geisers moeten zorgen. Opbrengst bazaar In samenwerking met Leidse firma's Yrijz. Hervormden ruim f 2700,— De Vereniging van Vrijzinnige Her vormden Leiden/Oegstgeest was in het Gemeentecentrum in Oegstgeest bijeen voor de sluitingsavond waar mee de twee verkoopdagen van de Handwerkclub zijn beëindigd. Begonnen werd met een drietal films. In de eerste gaven kleurrijke beelden een verrukkelijke impressie van natuur en folklore van Z.-Lim burg. Vervolgens werd de natuur film „Pan" van Van der Horst ver toond. In de laatste film werd de hoofdrol vervuld door prins Willem- Alexander. De resterende goederen i de 1 i het Zoals reeds in de geleidebrief van de begroting voor het jaar 1968 was aangekondigd, denken B. en W. van Leiden een aantal belastingen te verhogen. Tot deze maatregelen behoort ook het verhogen van de tarieven van de hondenbelasting. Hondenbelasting B. en W. stellen de raad, die maan dagavond 6 november bijeenkomt, voor om deze t&rieven met ingang van 1 januari as. te brengen op f24.- per jaar thans f 18.00) voor een hond. die uitsluitend wordt ge houden ter bewaking van gebouwen of erven dan wel ten dienste van de landbouw of enig bedrag van nij verheid en op f30,- per jaar (thans f 22.50) voor elke andere hond. Deze tariefswijziging zal naar ra ming per jaar een meeropbrengst op leveren van circa f 19.000,-. Verhogen Bij het streven van B. en W. om verschillende voorzieningen van de gemeente kostendekkend te doen zijn, of zo dit niet geheel mogelijk is, de opbrengsten van deze voorzienin gen in een meer aanvaardbare ver houding te brengen tot de daaraan ten grondslag liggende kosten, ko men ook de tarieven van de legesver ordening voor verhoging in aanmer king. De dienstverlening, waarop de hef fing van de leges namelijk betrek king heeft, is naar haar aard bijzon der arbeidsintensief. Aanpassing van de tarieven voor de heffing van le ges aan de opgetreden stijging van deze kosten achten B. en W. derhal ve alleszins verantwoord. Zy zouden deze aanpassing tot uit drukking willen brengen in een ver hoging van de thans geldende tarie ven met 40% waarbij B en W nog opmerken dat enkele tarieven niet kunnen worden verhoogd, omdat reeds de wettelyk toegestane maxi mum bedragen worden geheven. Met deze verhoging, wordt een meeropbrengst verwacht van circa f 152.000. Verbogen Grondonderzoek kost 65.000 Ter voorbereiding van het bouw rijp maken van de gronden, welke zijn gelegen in de Stevenshofjespol- der en de Noord-Hoflandse polder, tussen de Rijndijk, de rijksweg 4, het toekomstige tracé van rijksweg 11 en de spoorlijn Leiden's-Gravenhage, is het noodzakelijk op korte termijn een grondmechanische verkenning te doen uitvoeren. Volgens een raming van de direc teur van het laboratorium voor grondmechanica te Delft zullen de kosten van door hem uit te brengen odviezen omtrent de bodemgesteld heid in genoemd gebied ongeveer f45.000.— bedragen. Bovendien dient Tekening te worden gehouden met de door de Leidse dienst van Ge meentewerken te maken kosten, wel ke in hoofdzaak betrekking hebben op landmeetkundige werkzaamheden, en met de mogelijkheid, dat schade vergoedingen moeten worden uiteg- keerd aan eigenaren of gebruikers van percelen met betrekking tot welke het grondonderzoek wordt uit gevoerd. Laatstbedoelde uitgaven worden door B. en W. geraamd op f20.000.—. De totale kosten van bodemoon- derzoek kunnen worden geraamd op 165.000. Een ingrijpende verhoging van de precariorechen heeft voor het laatst plaatsgevonden bij raads besluit van 2 maart 1965. Het pryspeil heeft zich sedertdien zodanig ontwikkeld, dat de uitgaven de gemeente inmiddels 'n gro te sty ging hebben ondergaan. De in komsten zijn hierby achter gebleven. Dit heeft er toe geleid, dat B en W ln de geleidebrief van de begroting 1968 de nodige maatregelen in 't vooruitzicht moesten stellen, die een verantwoordde begroting mogelijk zouden maken. Tot deze maatregelen behoort ook een verhoging van de precariorechten De verhoging, welke de tarieven zullen ondergaan, bedraagt ongeveer 40% en zal naar raming 'n hogere bate opleveren,van f76.000,- per jaar De markt- en staangelden voor de dag. waarop het 3 oktoberfeest wordt gevierd, zyn thans reeds ongeveer 10 x zo hoog als de normale markt en staangelden. Door een procentue le verhoging zouden deze tarieven ten opzichte van de normale tarie ven nog ongunstiger komen te lig gen. B. en W. zijn derhalve van me ning, dat deze tarieven thans nog niet voor verhoging in aanmerking dienen te komen. De voorgestelde tariefsverhogingen zullen een meeropbrengst opleveren van circa f63.000.-, waardoor het te kort op de markten, echter zonder rekening te houden met de lasten van de nieuwe veemarkthal. welis waar nog niet volledig zal zyn ge dekt, maar waardoor toch wel een meer aanvaardbaar exploitatieresul taat zal worden verkregen. In totaal zuilen deze vier belas tingmaatregelen Leiden een meerop brengst van ruim f300.000 opleveren. Overige voorstellen Voorts komen in deze zitting de volgende voorstellen aan de orde: het verlenen van medewerking aan de Stichting R.K. Scholen voor de aanschaffing van een zandbak net t.b.v. de school voor kleuteron derwijs aan de César Franckstraat; idem aan het bestuur van het Lief dewerk van de H. Cunera t.b.v. de school aan de Boerhaavelaan voor het geschikt maken van de aula tot filmlokaal en voor de aanschaffing van meubilair en leer- en hulpmid delen; het verlenen van eervol ont slag aan de heer L. Klevering uit zyn functie van ambtenaar van de Bur gerlijke Stand; het brengen van een wijziging in de Krotopruimingsverordening; idem voor de vergoeding bij woning ontruiming; idem in enkele begrotin gen; de vergoeding, als bedoeld in artikel 127 der Kleuteronderwijswet, ten behoeve van de Vereniging voor Christelijke Fröbelscholen, alhier, de jaren 1964, 1965, en 1966, bepalen op onderscheidenlijk f 647,50. f 670,- en f578.50; het schrijven van B. en W. van Purmerend van 18 juli 1967, houden de het verzoek om adhesie te betui gen aan de motie van de Raad dier gemeente van 30 juni 1967, waarin bij de Minister van Binnenlandse Zaken wordt geprotesteerd tegen de are druk, welke door hem op de gemeente wordt uitgeoefend om te komen tot verhoging van de plaatse lijke belasting, voor kennisgeving te nemen. Verhogen Tijdens de behandeling van de be groting voor het jaar 1967 werd door leden van de gemeenteraad, de heren F- Gransch, L. F. Molle en S. Roorda een voorstel ingediend in houdende, dat de marktgelden zou den worden verhoogd en wel voor de veemarkt met 50% en voor de ande- markten met 25%. Aan het voor stel lag ten grondslag de grote be zorgdheid van deze leden over het in verhouding aanzienlijke exploitatie tekort van de markten, dat ten las te van de begroting 1967 moest wor den geraamd. Dit voorstel heeft de raad toen in handen van B. en W. om pre-advies gesteld. Om een betere overgang te ver krijgen naar de tarieven, welke naar verwachting zullen moeten worden geheven bij de ingebruikneming van de nieuwe veemarkthal, stellen B. W. de raad thans voor enkele r markttarieven met iets meer dan f te verhogen. Verder zouden zy deze tarieven eni.'/zins willen vereenvou digen. gingsgebouw naar de kerkzaal over gebracht, zodat de dames van de Handwerkclub voor 't aanvangsuur nog heel wat zaken hadden gedaan. Van hetgeen daarna nog over was, werd na de pauze het een en ander door middel van een in moderne vorm uitgevoerd rad van avontuur aan de man gebracht. De wisselval ligheden van het lot. het soms her haaldelijke geluk of het inderdaad winnen van 't zo zeer gewenste, wa ren vaak aanleiding tot algemene vreugde. De opbrengst van deze ver koopdagen bedroeg f 2779. Mevrouw Portheine maakte namens de Hand werkclub bekend dat van de netto op brengst een gift zal worden gedaan aan het Vrijzinnig-Hervormd zang koor en dat voorts zal worden bijge dragen in de kosten van de nieuwe verlichting in het verenigingsgebouw aan de Middelweg, waar o.a. de Handwerkclub haar arbeid verricht. Er zal dan nog een flinke som over blijven om aan de vereniging ter hand te stellen voor het jeugdwerk. De voorzitter van de Vereniging van Vrijzinng Hervormden, dr. D. Ruiter, zei zeer verheugd te zijn. Wij zijn, zo vervolgde hij, onze vrouwen groep zeer dankbaar voor dit mooie resultaat dat de dames met haar werk hebben bereikt, nog temeer om de nuttige bestemmingen die zij aan het bedrag hebben gegeven, waaron der het uitermate belangrijke jeugd werk. Nu ruimten van de vereniging werden gebruikt, zijn de onkosten veel lager en zal de netto opbrengst dus hoger zyn dan vorige jaren. Dr. Ruiter achtte de verkoopdagen dit maal, mede door de sfeer van de ei gen omgeving bijzonder geslaagd. Deze jaarlijkse avond is een gezellig feest geworden en is waard als tradi tie voortzetting te vinden. Aan de Leidse Universiteit is de heer E. B. A. Bisdom, geboren in Sungaigerong, Nederlands Oost-In- dië (thans Indonesië) gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wis kunde en natuurwetenschappen op proefschrift getiteld „Micromorpho- logy of a weathered granite near the ria de arosa <Nw Spain). De promotor was prof. dr. A. J. Panne- koek; idem de heer J. van Ree, ge boren te Nice (Frankrijk) en thans wonende in Amsterdam tot doctor in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen op proefschrift getiteld 'Tehrmal dissusion of asym metrie hydrogen molecules in iner- gases". Promotor was prof. dr. J. Kistemaker. Op de zolder van het VVSL-gebouw aan het Rapenburg ga ven de meisjesstudenten gisteravond met veel enthousiasme de jaarlijkse modeshow, die altijd wordt georganiseerd in sa menwerking met verscheidene Leidse firma's. Onder grote be langstelling van de leden toonden eigen mannequins van de studentenvereniging zwierig de kleding, schoenen en tassen, kapsels en make-up, die de show tot een aardig geheel maakten. Schoenen De pakjes, die door de Leidse kle dingzaak Rauman en Teppema wa ren verzorgd, werden gekenmerkt door grote degelijkheid en een beetje ook door saaiheid. De rokken waren weer tamelijk lang, in ieder geval tot de onderkant van de knieschijf, maar van de zijde van het modehuis werd ons verzekerd, dat dit in het bui tenland al wordt gedragen en beslist ook hier weer snel in de mode komt. Voorzover men er voor de manne quins van de V.V.S.L. een zoom in moest leggen, was dit slordig en dui delijk zichtbaar gebeurd. De show werd geopend met een mantelpakje, waarvan 't korte jasje heel ruim viel. Met losse bontkra- kravattes werd aan enkele pakjes meer zwier gegeven. Voorts werden er veel Engelse tweedrokjes getoond in zachte herfstkleuren en twinsets. Wat meer enthousiasme konden de cri- tisohe toeschouwsters opbrengen voor de jurkjes, waarvan overigens de rokken weer iets korter waren. De cocktailjuricjes waren allemaal heel eenvoudig van lijn, maar door af werking met paillettes of door toe passing van lurexstoffen zeer geraf fineerd en chique. Bovendien werd getoond hoe met simpele modellen vele variaties mogelijk zijn. Slechts een paar maal durfde Rauman en Teppema iets te tonen dat een beet je meer de hippe kant uitging. Een maal met een blauw jurkje, waarvan de rok een leuke rode garnering had gekregen en met een zwart-wit jurk je en later met een veelkleurig broek- Op het gebied van de schoenen, die door Contessa werden verzorgd, viel aanzienlijk meer te beleven. By de pakjes werden semi-sportieve schoenen gedragen, vooral veel brooks t-n schoenen met hoog op de wreef vallende kleppen, voorzien van grote slrikken of gespen. Voorts werden er snéde en leren laarzen gedragen, waarbij als nieuwtje de old-finish as toegepast. Een van de jurkjes die gister avond loerden getoond tijdens de VVSL-show voor leden door leden. (Foto LD/Holvast) De schoenen of laarsjes worden dan zo gemaakt alsof ze oud zijn. Voor dit type schoenen blijkt grote belangstelling te bestaan. Bij de pak jes werden voornamelijk pumps ge dragen met een niet te hoge. brede hak. Bij de cocktailjurkjes droegen de meisjes schoenen met wat hogere maar brede hakken. De kapsels van de mannequins waren verzorgd door Maison Crispyn. Na de pauze werden twee meisjes uit het publiek even eens gekapt, terwijl een schoonheids specialiste van de firma Beers, die voor de make-up zorgde, een demon stratie gaf van het opmaken bij een model, dat eveneens uit de zaal was uitgekozen. Vooral deze twee onder delen van de show hadden bij de VV.S.L.-leden veel succes. Met de op 1 juli 1966 van kracht geworden grenswijziging zijn o.m. zes bruggetjes in de landelijk gelegen Vlietweg onder (voorheen) Zoeterwoude in het eigendom van Leiden overge gaan. Na de grenswijziging bleek het dek van één dezer brug gen, welke circa 200 m ten zuidwesten van de Lammebrug is gelegen, in zeer slechte staat te verkeren. J. van Riesen voor Pedagogiek De gemeentelijke inspecteur van het onderwijs in Leiden de heer J. van Riesen, acht het niet gewenst, dat men op de lagere school eigenmachtig voorlichting gaat geven op het gebied van de seksualiteit, zonder medeweten en toestemming van de ouders dus. Hij is wel voorstander van een voorlichtingsvorm, waarbij een samenwerking tot stand wordt gebracht tusen de school en de ouders. Forum over seksualiteit Brug aan Vlietweg wordt verbeterd Teneinde ongelukken te voorkomen zijn toendertijd direct vanwege de dienst van Gemeentewericen tijdelijke voorzieningen getroffen. Thans is de toestand van het brugdek zodanig, dat vernieuwing noodzakelijk is ge worden. Enige tijd geleden moest de brug reeds gesloten worden ver klaard voor motorvoertuigen met een totaalgewicht van meer dan 4 ton, hetgeen een verkeersbelemmering be tekent. Eertijds heeft men de brug als een beweegbare gebouwd. In de loop der jaren echter is het door velerlei getroffen maatregelen een vaste brug geworden. Hierin behoeft geen wijziging te worden gebracht. Er is rekening gehouden met een zo efficiënt mogelijke uitvoering van de werkzaamheden, teneinde ver keersstremmingen ter plaatse te be perken. Na realisering van het plan zal de brug zijn berekend op 'n as- druk van 4.8 ton, hetgeen voor 't ver keer aldaar voldoende wordt geacht. De kosten, verbonden aan de ver nieuwing van het brugdek, worden geraamd op f 12.000,- B. en W. van Leiden stellen de raad stans voor om tot deze restauratie over te gaan. De heer Van Riesen zei een en an der op een forumavond van de Ver eniging voor Pedagogiek, die gister avond onder zijn voorzitterschap in het Leidse restaurant Van der Heij den werd gehouden .De avond was door de vereniging belegd, omdat er ondanks alle openheid op het terrein van de seksualiteit nog heel wat ha pert aan de kennis hierover. De heer Van Riesen bleek overigens een hekel te hebben aan de uitdruk king seksuele voorlichting. Hij wilde veel liever spreken over het seksuele aspect van de opvoeding. „Voorlich ting alléén houdt grote gevaren in, althans wanneer men deze voorlich ting uit de diverse paedagogische ka ders gaat. lichten", aldus de heer Van Riesen. De voorzitter van „Pedagogiek", die het verhaaltje ove deze tijd niet me vindt, wilde de vraag of er op de scholen van voortge^t onderwijs aan de seksualiteit aandacht moet wor den geschonken volmondig met ja be antwoorden. Hij pleitte er voor om op deze scholen de seksuele voorlichting als een verplicht vak in te voeren. De heer Van Riesen zei in dit ver band dat niet persé de biologieleraar met deze taak belast hoeft te wor den. Na deze inleiding konden vragen worden gesteld aan het forum, be halve de heer Van Riesen bestaande uit mevrouw M. C. Zwart-Feenstra. schoolarts, mej. Bosma, maatschap- pelijk werkster, en dr. F Calié ieued- psychiater G.O. en G.D. Kerstgroeten voor militairen De dienst welzijnszorg Leger, orga niseert evenals vorige jaren in sa menwerking met de dienst Ontwik keling. Sport en Ontspanning der Koninklijke Marine, een kerstgroe tenactie voor familieleden van die militairen, die tijdens de kerstdagen in Suriname, de Nederlandse Antil len of aan boord van de aldaar ge stationeerde schepen verblijven. Tijdens een tournee door ons land, worden stemmen van meer dan acht honderd families op de band vastge legd waarna van elke groet een grammofoonplaatje wordt .gesneden' en naar de militair wordt verzonden. De bedoeling is deze grammofoonpla ten op de kerstdagen aan betrokke nen uit te reiken. Familieleden uit Leiden en omge ving, die van deze gelegenheid ge bruik wensen te maken dienen zich vrijdag 3 november tussen 9 en 10.30 uur in het geref. Jeugdhuis aan de Breestraat te vervoegen. VOORLAKENHAL 22.000 Het Stedelijk museum „de Laken hal" beschikt over een belangrijke verzameling stukken betreffende de geschiedenis van Leiden. De zolder- vertrekken, waar deze collectie in vroeger jaren werd bewaard, zyn thans samengevoegd tot één grote ruimte waardoor een betere opstel ling van de stukken kan worden verkregen. De hiervoor beschikbare vitrines ziin echter zodanig verouderd, dat zij niet meer voor gebruik in aan- king komen. Voor het aanbrengen van het ma teriaal zijn daarom tien nieuwe vi trines nodig. De aanmaak zal kun nen geschieden door de brandweer. Met de aanmaak, opstelling en in richting van de vitrines is een be drag van f 8.000.gemoeid, terwijl voor de aankoop van sokkels, ten- toonstellingsbakken en spotlights nog een bedrag van f7.000.— nodig is, zodat de totale kosten van de herinrichting van deze afdeling kun nen worden geraamd op f 15.000.— Voorts achten B. en W. het ge wenst verbetering te brengen in de huisvesting van het depot kunstnij verheid van het museum. Voor het opbergen van de tot deze verzame ling behorende voorwerpen is het nodig dat kan worden beschikt over 14 Stalen legkasten en 20 stalen rek. ken. Met de aankoop hiervan zal naar raming een bedrag van f7.040 zijn gemoeid.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3