Patriarch Athenagoras op bezoek in Rome Multi - miljonair in Bonn wegens spionage gepakt Formidabele maggi Coud-Uleesbouillon Uledstrijd lil ziekeilllliis Bethel Hulporganisatie geen euthanasie dooi verzet van de artsen Beveiliging met tv in Gronings asiel Gast van de Paus ïnvesteringsprogram gemeente Leiderdorp LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 Dc eigenaar van het Westduitse nant-kolonel Jewgeni Rönge, de Rus- lo-postorderbedrijf „Photo Horst", sische geheime agent, wiens overlo- vijfenveertigjarige Hans-Heinz pen naar het Westen leidde tot de irst, is dinsdag in Karlsruhe gear- ontmanteling van een spionagekom- steerd op beschuldiging van spio- plot in het Westduitse ministerie van Oost-Duitsland. Het was Buitenlandse Zaken en de Franse ,.Niet te veel zingen bij mis" De bisschoppensynode in Vaticaan- id heeft gisteren het overleg over vernieuwing vin de liturgie in de •K. Kerk afgesloten. Tijdens de vergadering maakte de lit-se kardinaal Heenan nog een op- erking over de muzikale omlijsting Er moest niet teveel ge- ngen worden, want anders „zitten straks alleen nog maar vrouwen de kerk". Kardinaal Samore, die deel uit- ond dat men de vernieuwing van de liturgie de iditie niet i rende traditie vah de kerk moest hier bewaard blijven. Kardinaal Spfner, de aartsbisschop van Mün- n, betuigde zijn instemming met plaats die de woorddienst in het Ier van de liturgievernieuwingen eft gekregen Men streeft er name- r verschillende bijbellezingen zesde arrestatie wegens spionage- tfviteiten sinds de Russische luite- -kolonel Jewgeni Rönge 10 ok- r j.I. naar de Russen overliep. Porst werd aangehouden, volgens in zijn bedrijf, op beschuldi- van de vorige week wegens •ionage gearresteerde ex-employé Ifred Pilny. Volgens justitiële auto- ilelten in Bonn wordt Pilny ervan •rdacht, jarenlang inlichtingen te ebben verschaft aan het Oostduitse jnisterie van staatsveiligheid. Porst werd twee jaar geleden reeds ingehouden op verdenking van be- istingontduiking. Na op storting van i borgsom van zeven miljoen mark zijn vrijgelaten, moest Porst dit r een boete van twee miljoen jrk betalen. De in 1925 opgerichte •derneming „Photo-Porst" heeft een laromzet van meer dan 100 miljoen irk. Russische spion ambassade in Bonn. Naar mededeling van een rege ringswoordvoerder is Rönge, die thans in de Verenigde Staten is, wel degelijk een Rus en wel een in de Oekraïne geboren „Volksduitser". Rönge, die door de Westduitse con- tra-spionage op de hielen werd ge zeten, meldde zich op 10 oktober met vrouw en zoontje bij de Amerikaanse autoriteiten in West-Berlin. Rönge kwam in de tweede wereld oorlog als krijgsgevangene naar Duitsland en bleef na de oorlog als tolk in Oost-Duitsland, waar hy al spoedig als geheim agent werd aan geworven. Volgens de woordvoerder werd Rönge. die onder de naam Willi Gast werkte, na elf jaar dienst in de Bondsrepubliek, in februari van dit jaar overgeplaatst naar Oost-Ber lijn en kreeg hij daar opdracht zich voor een nieuwe taak bij de KGB (Russische inlichtingendienst) naar een andere hoofdstad te begeven, ter wijl zijn achtjarig zoontje in Moskou op een kostschool moest. De ouders Vilden niet van het kind scheiden en besloten daarom te vluchten. Een functionaris van de Westduit se contraspionagedienst toonde ko pieën van dokumenten in Ameri kaans bezit, waaruit afdoende blijkt dat Rönge een functie by de Russi sche geheime dienst bekleedde. Lichtere straf voor koopman Een 47-jarige koopman uit Nieuw - veen was door de Haagse politierech ter veroordeeld tot f 100 boete en ontzegging van de rijbevoegdheid ge durende vier maanden, wegens door reden na een aanrijding. Op de Speelmanweg hoorde ver dachte volgens eigen verklaring wel een tik, maar hij wist niet een aan rijding te hebben veroorzaakt. Voor bijgangers hadden echter het kente kennummer van zyn auto genoteerd. De procureur-generaal wees erop, dat dergelijke f eiten onbehoorlijk zijn. In verband met het beroep van verdachte wilde hij de ontzegging van de rijbevoegdheid voorwaardelijk maken, maar de geldboete handha ven. Het hof heeft arrest gewezen en overeenkomstig die eis uitspraak ge daan. ADVERTENTIE Prins Albert in Saoedi-Arabië Prins Albert van België is gisteren be gonnen aan een bezoek van twee we ken aan Saoedi-Arabië waarbij hij o.a. met Koning Peisal sprak. Dins dagavond kwam hij aan in de Ro de-Zeehaven Jeddah aan het hoofd van een economische delegatie. Het doel van het bezoek is middelen te onderzoeken om economische en han delsbetrekkingen tussen België en de olie-staat in de woestijn aan te kno pen. Het onderhoud met Koning Feisal werd bijgewoond door de gehele dele gatie en het gesprek verliep in een bijzonder vriendschappelijke sfeer. Prins Albert was gisteren eregast op een lunch aangeboden door kroon prins Khaled ben Abdel Aziz dah. Wedstrijdformulier op elk pak I 1 voor Poolse Joden Dr. Harsten Jaspersen, oud-ge neesheer-directeur aan het gewel dige Bethel-ziekenhuis by Bielefeld, heeft gisteren in een euthanasie proces in Frankfort verteld dat het j mogelyk was zich afdoende te ver- i zetten tegen het nazi-programma i om lichamelijk of geestelyk gehan- dicapte mensen uit de weg te rui- verwaarlozen. De psychopaten correspondent) Vele televisieogen zullen straks de 1 contrölêtable, het gloednieuwe te v fanclaag zal de bisschoppen het ilag worden voorgelegd van de logische commissie van de syno- dat onder meer een samenvatting /an de opvattingen die op de ïdale bijeenkomsten naar voren a gekomen over de gevaren die het •of bedreigen. leer infiltratie van Cuba en hina in V.S. De infiltratie van Chinese en Cu- agenten in de V.S. gaat voor nerika waarschijnlijk een ernstig '>bleem vormen. Dit heeft het Ft- rale Bureau voor Onderzoek (FBI) zijn jaarrapport meegedeeld. De immigratie van Chinezen in de is dit jaar tot 17.000 personen stegen, voor 1968 wordt eenzelfde erwaoht. De grote meerder- deze personen zijn vluch- ïngen uit Communistisch China, getwijfeld een prachtige gelegen- r het overbrengen van com- mistische agenten naar de V.S. activiteit van Cubaanse revolu- airen is eveneens groter gewor- De Chinese spionagedienst ge likt Latijns-Amerika als spring- mk voor infiltratie in de V.S. rijksasiel dokter Groningen gadeslaan. Van (elek trisch gegrendelde) deur tot deur worden hun bewegingen geregis treerd. Om zich door het gebouw te kunnen bewegen moeten zij zich tel kens melden. Het nieuwe systeem, dat vrijwel zeker wordt gebruikt, wordt op het ogenblik getest. In deonbewoonde oostvleugel staat een proefopstelling, die uniek is voor Nederland. Slaagt de proef dan zullen alle rijksasiels in Neder- dergeljjke wyze worden beveiligd. In de gang van de oost vleugel zyn drie deuren aange bracht, die elk een televisiecamera hebben. Wil een patiënt of een ver pleger een dergelijke deur passer., dan moet hy op een knop drukken. Een van de lichtjes op het centrale gaat branden. De bewaker schakelt de telev ra in en kan op de monitor zien wie zich meldt. Via een intercom, een soort huis telefoon. vraagt hij de reden van het verzoek te mogen passeren. De bewaker in de centrale post kan door een druk op de knop de deur openen. Op datzelfde ogenblik zijn er twee andere deuren in die gang elektrisch gegrendeld. Twee door gangen kunnen nooit gelijktijdig worden vrij gemaakt. Slechts één bewaker is er op deze wyze voor nodig om te kunnen zien wat er zich j "n0""" in het gebouw afspeelt. Het systeem u d betekent tevens een goede oplossing xh.*Hr m'^Pi voor het nijpende personeelspro- overfeden bleem. I r. k. Kosse! Hij zei dat geen van de 6000 a 7000 patiënten in Bethel slachtof fer van het programma was ge worden als gevolg van het verzet dat hij en anderen daartegen had den gevoerd. Hij werd gehoord als getuige in het proces tegen drie mannen wie medeplichtigheid ten laste gelegd wordt aan de dood van duizenden personen. Hij vertelde in augustus 1940 reeds een brief naar Martin Bormann gestuurd te heb ben om tegen het doden van geeste lijk gehandicapten te protesteren. Het antwoord van de naaste mede werker van Hitler was geweest dat het onverantwoord was ongenees lijk-gestoorden in het leven te hou den, of het leven van invalide kin deren „kunstmatig te rekken". Dr Jaspersen was het gelukt vier nazi richtlijnen te saboteren totdat het programma in 1941 onder druk van de kerken werd gestaakt. In Bethel werden zowel epileptici als geestes zieken behandeld. Terecht staan dr. Gerhard Bohne (65), Dietrich Allers (57) en Rein- hold Vorberg (65). moet werk staken De Joodse hulporganisatie „Ame rican Joint Distribution Committee" heeft bekendgemaakt, dat zij van dtö Poolse autoriteiten haar steun aan oude en zieke Joden in Polen aan het einde van dit jaar moet Van de ongeveer 20.000 Joden die nu nog in Polen wonen, is de helft ouder dan 50 jaar. De organisatie stelde voor hen dit jaar 500.000 dol lar beschikbaar. In de afgelopen zomer werd ln Praag het stoffelijk overschot van de directeur-generaal van de hulp organisatie, Charles Jordan, uit de Moldau opgehaald. Volgens de Tsje- choslowaak.se autoriteiten zou het een ongeluk of zelfmoord zijn ge weest Dit laatste achten vrienden van Jordan echter uitgesloten. La riser toekomstig leider CNV De verbondsraad van het Christe lijk Nationaal Vakverbond heeft be sloten het bestuur van het Verbond tydelijk uit te breiden met een be stuurder, die tezijnertijd de tegen woordige verbondsvoorzitter, de heer J. van Eibergen, zal kunnen opvol gen. Aan de aangesloten organisaties is voorgesteld daartoe te verkiezen de heer J. Lanser. voorzitter van de Christelijke Metaalbedrijfsbond. Het is de bedoeling van de ver bondsraad op deze mander nu al e°n regeling te treffen voor de opvolging van de heer Van Eibergen, die in 1969 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, als voorzitter zal aftreden. De beslissing zal worden genomen op een alge mene vergadering van het C.N.V. op 20 november as. RURCF.RI I IKE STAND Sophia Hooget Pieternella Johai 58. J. Bos. Pink- Arkel, 20 Jr. J. M. Hagen len. 20 Jr. In Höxter, ten noorden van Westduitse stad Kassei, zijn jraaie vakwerkhuizen na een ^ontploffing in vlammen opge- Eén persoon kwam om het en verscheidene loerden ge ïnd. De materiële schade is oot. (Van onze Romeinse correspondent) Per vliegtuig is vandaag patriarch Athenagoras uit Zürich, waar hij zich tot dat ogenblik ophield, in Rome aangekomen. Hij zal drie dagen de gast zijn van de Paus. Hij neemt zijn in trek in de zgn. toren van Paus Nicolaas III. een oude verdedi gingstoren, die tevens als verblijf van hoge prelaten dienst deed en die voor deze gelegenheid werd gerestaureerd en weer be woonbaar gemaakt. men aanneemt, dat Petrus er begra ven ligt, in de St. Pieterskerk. Op het programma staan gedurende het drie daagse verblijf bezoeken aan grote aartsbasilieken van Rome. De in Ro me woonachtige orthodoxen zullen SAMEN BIDDEN De patriarch zou in de loop van de voormiddag de Paus ontmoeten, die met hem samen een gebed zonu uit spreken boven de plaats, waarvan zaterdag de gelegenheid krijgen de patriarch te begroeten by een ont vangst in de Sala Regia in het Vati caanse paleis. Op de laatste dag van zijn bezoek zal hij afdalen in de zgn. grotten van St. Pieter, waar tal van pausen begraven liggen, onder wie ook Pius XII en Paus Johannes, voor wie hij een bijzondere verering koes tert. Patriarch Athenagoras die in mei 1 1886 werd geboren in een dorpje van de Griekse provincie Epiros. werd in 1948 gekozen tot oecumenisch patri arch, hetgeen meebracht dat hij zich vestigde in Constantinopel. Dit is het i voornaamste, doch niet het meest volkrijke patriarchaat van de Ortho- doxe Kerk. Onder zijn jurisdictie val len behalve Constantinopel en nog vijf metropolen ln Turkije ook het aartsbisdom van Noord- en Zuid- Amerika, de metropolen van West- Europa en het aartsbisdom van Au stralië en Nieuw-Zeeland. Voor (le jaren 1968 t/m 1972 Een Westduitse dierentuin had een driejarige arend rechts als mascotte ten geschenke gege ven aan een regiment verbin dingstroepen. Sergeant Schlosser werd daarop als verzorger aange wezen. Thans volgt hij een cur sus in vakkennisaan een valke rij in Heppenheim. Links de in structeur met een van zijn eigen vogels. B. W. Leiderdorp hebben Al is hy de belangrijkste patriarch, toch heeft hij generlei zeggenschap over de andere patriarchen. Hij is slechts de primus inter pares. De pa triarch heeft in sept. patriarcha ten op de Balkan bezocht en hij ls voornemens om komend voorjaar ook naar Moskou en Tiflis te gaan. Men herinnert zich zijn ontmoetingen met de Paus in Jeruzalem in januari 1964 en daarna de tweede ontmoeting in Constantinopel in juli van dit jaar. Op 7 december 1965 werd tengevol ge van de verbeterde verstandhou ding tussen Rome en het oeeumi- nisch patriarchaat de wederzijdse banvloek, die bijna duizend jaar lang r.-katholieken en orthodoxen tot o n- verzoenlijke vijanden had gemaakt, opgeheven. Nacht in Amsterdam De Griekse patriarch, vergezeld van een vijftiental bisschoppen, heeft op weg naar Rome, de nacht doorge bracht in Amsterdam. Kort na elf uur arriveerde gisteravond "zijn" toe stel vanuit Zürich op Schiphol. Aanvankelijk zou het gezelschap zich in Zürich aan boord van de Boeing begeven voor de vlucht naar Rome, doch daar hing gisteravond zoveel mist. dat het vliegtuig uitweek naar Schiphol. een investeringsprogramma jaren 1968 tot en met 1972 het licht doen zien. In de toelichting wordt ge zegd, dat in dit programma niet zijn 'opgenomen: a. de objecten waar voor de raad reeds een krediet ver leende, b. de onjecten, waarvoor op dit ogenblik nog geen krediet is ver, leend, maar waarvan de voorbe reiding reeds zover is gevorderd, dat B. en W. voornemens zijn nog dit jaar een krediet aan de raad te vra gen en c. de kosten voor aankoop en bouwrijpmaken van gronden in het grondbedrijf. Bij de opstelling van het inves teringsprogramma hebben B. en W. zich niet, althans zo weinig moge- ly'k, laten beïnvloeden door de moei lijkheden die er thans bestaan met betrekking tot de verkrijging van vaste financieringsmiddelen. Even min is rekening gehouden met ande re voorwaarden waaraan moet wor den voldaan voordat een object kan worden gerealiseerd. Het investeringsprogramma, waar van de bedragen globaal zijn ge meentehuis f150.000 (1968) ver- raamd luidt met het jaar van uit voering als volgt: uitbreiding ge vanging openbare kleuerschool Plan tage memorie (1968), parkeerruimte op complex volkstuinen f 15.000,- (1968), kantoorruimte der bedrijven f 100.000,- (1968), uitbreiding r.-k.la- gere school Ericalaan f 180.000,- (1968), vervangende ruimte 2 klas sen prot. chr. kleuterschool „Marij ke" f 180.000.- (1968). uitbreiding Doeshaven f25.000.- (1968), voorbe reiding recreatiegebied tussen Dwarswatering en provinciale no 5 bis f50.000 - (1968), prot. chr. kleu terschool Van Poelgeestl. f 180.000,- (1968), parkeerstroken Hoogmadese- weg f30.000.- (1968), gymnastieklo kaal Willem de Zwijgerschool f300.000,- (1968), doortrekikng Mau- rltssingel over de Does en verbete ring Achthovenerweg memorie (1969), plan tot vernieuwing van de Doesbrug f 25.000,- (1969), schetsont werp nieuw raadhuis f 50.000,-(1969), verkaveling terrein kleine zandput f 35.000,-(1969), derde openbare la gere school f 850.000,-(1969), vierde prot. chr. lagere school f 850.000,- (1969), tweede fase vospark „De Houtkamp" f 250.000,- (1969), derde fase bospark „De Houtkamp" f 400.000,-(1969), reconstructie kruis punt Spanjaardsburg memorie (1969) wijziging profiel Van der Valk Bou- manweg f 400.000,-(1970), r.-k. lage re school Gaarmeesterstraat f850.000,- (1970), Sportgebouw f500.000,- (1970), cultureel centrum met vergaderzalen f 850.000(1971) sanering bebouwde kom. Goat dochter Umberto met acteur huiven De jongste prinses van het Huis van Savoie gaat trouwen met de filmster Maurizio di Loren zo (34), die onder de naam Maurizio Arena in een zestal films heeft gespeeld. 4rena vertelde dit aan de pers in zjjn villa buiten Rome De blauwogige, donkerharige dochter van ex-koning XJmber- to van Italië weigerde de pers te woord te staan, toen ze Are na's villa uitkwam Kerkmeesters contra bisschop De vyf kerkmeesters van de „Bos- jeskerk" aan de Hofdijk ln Rotter dam hebben de pauselijke internun tius in ons land, mgr. Angelo Felici, gevraagd om te bemiddelen in hun verschil van mening met de bisschop van Rotterdam, mgr. Jansen, over de sluiting van deze kerk. De kerk meesters. die steeds hebben geijverd voor het behoud van dit kerkgebouw, verklaren ln een brief aan de inter nuntius dat zy niet tegen sluiting van de kerk zyn, maar wel tegen sluiting op korte termyn, per januari 1968, zonder dat een goede vervangende kerkgelegenheid beschikbaar is. ,3y alle weerstanden welke de Nederlandse kerkprovincie hier, in het buitenland en ln Rome reeds op- I roept, wordt nu ook nog dit onzalige besluit gevoegd", zo besluiten de kerkmeesters hun brief. De bisschop van Rotterdam heeft inmiddels reeds laten weten dat het verzoek om bemiddeling by de inter nuntius niets aan zyn besluiten zal veranderen. De sluiting van de Bos- Jeskerk is één van de gevolgen van een saneringsplan, dat al jaren de ge moederen in een deel van r.- katho liek Rotterdam bezighoudt. Het besluit tot het verminderen van het aantal parochies in een deel van Rotterdam is een gevolg van de ont volking van de binnenstad, waardoor de parochies te klein worden en het moeilijk is om de uitgaven te finan cieren.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 21