FIAT Geschiedenis houdt niet op hij 1900 LUCHTKOELING OF WATERKOELING? 1 O/ 2 fa Twee nieuwe wagens van Rootes Een veilige auto met een bijzondere motor RIJKS POSTSPAARBANK RENTE TOT DONDERDAG 26 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 Van wegenwagens, wieten en wat -er-zo - bij - komt Nieuwe Triumph ADVERTENTIE De Fiat 125 verschilt uiterlijk niet zo veel van de Fiat 124. Men' zou de 125 misschien de grotere broer kunnen noemen. Alles iets groter, iets geraffi neerder, iets uitgekiender. Maar daar zit het grote ver schil niet in. Dat zit onder de motorkap. De Fiat-125 heeft een motor met een inhoud van 1608 cc. Dat is bijna een halve liter meer dan de 124. Maar dat is nog niet eens het belangrijk ste. Dat zit boven op de motor in de vorm van twee bovenlig gende nokkenassen. In het kort gezegd: wanneer een nokkenas bovenop het cylinderblok ls gemonteerd, is de verbinding met de kleppen korter en dus directer. Dit draagt bij tot een doelmatiger omzetting van energie in snelheid. Twee bovenliggende nokkenassen be tekenen gewoon nog meer doelma tigheid. Tot nu toe vond men dat al leen nog maar in de duurste sport wagens. Een revolutionaire verbe tering van Fiat. De motor is zeer doelmatig en compact gebouwd. Met nog enkele verbeteringen komt de 125-motor (90 DIN-pk by 5.600 toeren) tot grote soeplesse en zeer snelle acceleratie - tyden: van 0 tot 80 in 9,6 sec., van 0 tot 100 in 14,8 sec., van 0 tot 120 in 22.5 sec. en van 0 tot 140 in 35 sec. De topsnelheid ligt op 158 km per uur. Alleen het warmdraaien De Standard-Triumph fabriek, on derdeel van het Leyland-concern, heeft een nieuwe sportwagen, de Triumph TR 5 PX, gelanceerd. Deze heeft vrywel hetzelfde koetswerk als de huidige TR 4 A open tweezitter, doch mechanisch is hy geheel ge- wyzigd. Hy is voorzien van een nieuwe 2 >4 liter zescilinder motor, die functio neert met benzine-inspuiting. Van daar de letters P.I. (afkorting voor Petrol Injection» achter de naam. Het is de eerste Britse sportwagen in serieproduktie, die een dergelyke brandstofvoorziening heeft. De top snelheid van de wagen is 208 km/u en in 6.5 sec. ban hy van 0-80 km/u optrekken. Van de in 1965 geïntroduceerde Triumph 1300 saloon is een opgevoer de TC-versie verschenen, waarvan de motor dank zy het aanbrengen van twee carburateurs en een verhoging van de compressieverhouding tot 75 pk. is gestegen. De topsnelheid be draagt 144 km/u tegenover de 136 km /u van het normale model. In verband met de hogere presta ties werd het remsysteem bekrach tigd. Jaguar 240 en 340 Jaguar heeft zyn Mark II-model- len met 2.4 en 3.4 liter motor omge- doopt in resp. Jaguar 240 en 340. Het model met 3.8 liter is uit de produktie j genomen. Het vermogen van de 240 werd ver hoogd van 120 tot 133 pk en de 340 kreeg stuurbekrachtiging. Ook de Daimler 2'? liter V 8 kreeg een eenvoudiger naam, nl. V 8-250. Uiterlyk onderscheiden deze Jaguars en Daimler zich van hun voorgan gers door smallere bumpers. De Daimler kreeg in standaarduitvoe ring een verwarmde achterruit en een wisselstroomgenerator. ik los nog steeds evenveel af, maar toch gaat het me f 100,- minder kosten... Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,- aflossen op uw hypotheek, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken voor de aflossing. (Nou ja, of li moet uw collectie grammofoonplaten eens behoorlijk willen aanvullenGeïnteresseerd? Vraag dan morgen eens nadere inlichtingen. Alle Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Levensverzekerings maatschappijen en Spaarbanken zullen u graag helpen. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit moeiteloos. In de eerste plaats door de gesynchroniseerde en soepele vierversnellingsbak met korte af standen tussen de versnellingen en soepele overgangen. In de tweede plaats door de enig goede stand van de korte pook: enkele centimeters van het stuurwiel verwyderd. Voor het schakelen is een korte handbewe ging nodig. De bestuurder kan ver der rustig blijven zitten. Ook de handrem zit op de enig goede plaats, nl. tussen de voorstoelen, binnen snel handbereik van de bestuurder. Het stuur overbrengingsmechanisme is uit veiligheidsoverwegingen achter de vooras geplaatst. De stuurstang is dus wat korter. By een botsing loopt de stuurinrichting dus minder kans beschadigd te worden. Allemaal factoren die de veiligheid Fiat 125 bevorderen. Jammer vinden wy alleen, dat de plaats van het contactsleuteltje nog steeds binnen de gevaarzone valt. Bij snel remmen kun je je knie bescha digen. Wat het comfort betreft: de 125 is een stuk ruimer dan de 124. Drie pas sagiers kunnen achterin rustig de be nen strekken ook als de mensen voorin in de achterste stand zitten. En niet te vergeten 't voortreffelijke verwarmingssysteem met ontluch ting, in de achter-spylen en goed re gelbare verse-luchtgaten in de uiter ste hoeken van het dashboard. De de verlichtingshandle is even simpel als handig. Het dashboard heeft een goede „overkapping", waardoor hy in het donker niet reflecteert in de voor ruit. Zo'n detailis van minstens e- Comfort venveel belang als de verende rub ber stootrand aan de bovenkant van 't dashboard. En tenslotte: de kof ferruimte is veel groter, dan het zich aan de buitenkant laat aanzien. In het kort: de Fiat 125 is een niet dure comfortabele gezinswagen met maximale en dus sportieve ry-eigen schappen. OVER TACHTIGJARIGE OORLOG 33 BLADZIJDEN, MAAR NOG GEEN 2 OVER TWEEDE WERELDOORLOG ADVERTENTIE duurt wat lang. Geluidloos Van de Fiat 124 is de motor als hy op hoge toeren komt nogal lawaaiig. By de 125 is dit euvel volkomen ver dwenen, onder meer omdat de aan drijving van de nokkenassen via een getande rubber riem verloopt, vrywel geluidloos dus. De Fiat 125 is de tweede Fiat-nieuwe styl. Wat ons be treft een tweede schot in de roos. De wagens schijnen internationaal aan te slaan. Direct gevolg daarvan is wel, dat de 1500-serie van de weg zal verdwynen. De beide nieuwe-styl wagens vallen op door hun onopval lendheid. De 125 is een elegante, stylvolle synthese van sportiviteit en vervoersnut. Een sobere en compac te auto. Alle uiterlyke franje is weg gelaten. De auto stuurt zeer licht en gemakkelijk, zowel bij hoge als bij lage snelheden. De wagen is zeer wendbaar en blyft in de bochten vrywel horizontaal, waar door we ontspannen in de voortref- felyke) „semikuipstoelen" blyven zitten. Die drie factoren ruime af stand van het stuur, vast in de kuip- stoel en niet aan het stuur behoe ven te hangen in de bochten be tekenen een belangryk stuk veilig heid. Daarom komen wy er steeds Weer op terug. De bestuurder heeft daardoor de wagen beter in zijn maöht en kan sneller enscherper rea geren. Dit mede doordat de weglig- ging van de Fiat 125 uitstekend is. Geen last van zijwind. Een neutraal gedrag in de bochten, geen over- of ondersturing. Vering De 125 heeft dezelfde onafhanke- lyke voorvering als de 124. De ach tervering verschilt echter. De star re achteras bleef. De beide schroef- veren zyn echter vervangen door het „conservatieve systeem" van half- elyptische bladveren, die een nog be tere wegligging bleken te geven. Al le vier wielen hebben schyfremmen. Een rembekrachtiging zorgt voor een lage pedaaldruk. Buitenafwerking en interieur van de Fiat 125 zyn tot in alle details be rekend op comfort en vooral op vei ligheid. Gestroomiynd model, en daardoor minimaal windgeruis. Rui tenwissers, die zelf kunnen denken. Als het motregent kunt u ze steeds een aantal slagen laten overslaan. Dat kykt rustiger. Het glasoppervlak van de auto is groot. Korte pook Deze auto stuurt niet alleen van zelfsprekend, ook het schakelen gaat Bij een enquête onder de lezers i ties bloot staan en dat door deze een- j van een Duits autoblad gaf 84 pro- j voudiger constructie de aanschaf- cent de voorkeur aan een waterge- fingskosten lager kunnen zyn en de koelde en slechts 16 pet. aan een wagens goedkoper in gebruik zyn luchtgekoelde motor. Dit is des te merkwaardiger, omdat in diverse Westeuropese landen het personen- ■agenpark wel voor het derde deel uit auto's met luchtgekoelde motor bestaat. De grote voordelen van de luchtge- gekoelde motor is vooral te danken de Volkswagen, die nog nimmer wagen met waterkoeling heeft gemaakt ,maar ook Citroen met zyn kleine typen, NSU, Porsche, Fiat met zyn 500 en dan onze DAF hebben die verbreiding het hunne toe by gedragen. Niettemin schynt, gezien ook het in Duitsland gehouden onderzoek, er een kentering ten gunste van de waterge- koelde motor te zyn. Beide systemen hebben hun voor- en nadelen, maar de verschillen hebben thans niet zo'n uitgesproken karakter meer als een tiental jaren geleden. De grote voordelen van de luchtge? koelde motor, dat hij 's winters zo goed als geen onderhoud behoeft, geen antivries van node heeft en het motorblok gevry waard is voor vorst- schade, spreken niet meer zo sterk tot de verbeelding, nu deze proble men zijn opgevangen met de verze gelde koelsystemen met permanente anti-vriesvulling Met dit steeds meer toegepaste systeem van vloeistofkoeling, waar van de Renault 4 indertyd de pri meur had en dat thans door vele autofabrikanten is nagevolgd, is de zorg voor de koeling eveneens tot mi nimale proporties teruggebracht, terwijl men wel het voordeel van de geluiddempende vloeistofmantel heeft. Aan de andere kant is ook de gro tere geluidsproduktie van een lucht gekoelde motor in de loop der Jaren tot een aanvaardbaarder niveau te ruggebracht. Zo tonen de beide koelsystemen in hun modernste vorm steeds kleinere verschillen, want aan de verbetering der luchtgekoelde motoren wordt even hard gewerkt als aan die van de wa- tergekoelde. Dat een luchtgekoelde motor snel ler in de winterkoude zou starten dan een watergekoelde gaat in zyn alge meenheid ook niet meer op. Wel is de luchtgekoelde motor min der gevoelig voor sterke klimaat schommelingen. Andere voordelen zyn, dat men by de luchtgekoelde motor met een eenvoudiger motor blok kan volstaan, dat nooit door hun lichter gewicht en geringer cilindersiytage. Ook heeft de luchtgekoelde motor sneller de bedryfstemperatuur be reikt. Daartegenover staat, dat de watergekoelde motor, als hij eenmaal op bedryfstemperatuur is, een be stendiger temperatuur heeft, die Ook beter controleerbaar is. By het ryden in de bergen heeft de luchtgekoelde motor het voordeel dat hy'geen last van kookhitte krygt. Over het algemeen geeft de water gekoelde motor echter een betere kachelwarmte dan de luchtgekoelde. Er zijn dus voor beide systemen >or- en nadelen aan te voeren en het zal daarom vooral van de per- soonlyke omstandigheden afhangen 'elk systeem men de voorkeur wil geven. De directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie. de onlangs tot hoogleraar benoemde dr. L. de Jong, heeft in 1962 de belangrijkste leerboeken bekeken die in het Nederlands onderwijs worden gebruikt bij de geschiedenisles. Een voor de kweekschool bestemd geschiedenisboek bevatte 38 bladzijden over de tachtigjarige oorlog, 6 over de Franse bezetting van 1806 tot 1813 en nog geen twee over de tweede wereldoorlog. Een geschiedenisboek dat door de openbare lagere scholen werd ge bruikt wijdde 56 pagina's aan de tachtigjarige oorlog en amper 10 aan de jaren '40 '45; een veelge bruikt leerboek op de christelijke scholen liad 141 pagina's nodig voor de tachtigjarige oorlog en slechts 7 voor wereldoorlog twee Prof. de Jong vertelde het resul taat van dit onderzoekje in Utrecht cp een studieconferentie van onder- ijsinspecteurs uit de EEG-landen. Wie was Hitier? Het gebrek aan belangstelling voor de gebeurtenissen in de jaren '40 was vlak na de oorlog opval lend. Van een groep recruten waar- werd gevraagd wie en wat Adolf Hitler was, kon driekwart in 1960 geen bevredigend antwoord ge- Rootes heeft de Imp-serie uit gebreid met de Sunbeam Stiletto, die evenals de Rapier een steek- ivapen als naam heeft gekregen. Het is een sportief uitgeruste coupé met dezelfde vloeiende dak lijn (fastback) als de Sunbeam Californian. Het dak is bij de Stiletto echter van een korrelige, zwarte kunstleren bekleding voor zien. x Voor het eerst op een Sunbeam 850 model werd de Stiletto van dubbele koplampen voorzien. Dub bele strips op de flanken en wiel- sierkappen accentueren het spor- zich tieve karakter van de wagen, die waterlekkages behoeft te ook van een toerenteller is voor- kuipzetels aan en de achterste zitplaatsen zijn afzonderlijk neer- klapbaar, waardoor de Stiletto als een twee-, drie- of vierpersoons- wagen kan fungerenHet stuur- iviel is met leer overtrokken en radiaalbanden behoren tot de standaarduitrusting. De met twee carburateurs uitgevoerde 875 cc krachtbron levert in deze sport- versie 55 pk. Zijn topsnelheid bedraagt 145 km/u en het benzineverbruik ligt volgens de fabriek rond 1 op 15. Rootes heeft ook een geheel nieuwe Sunbeam Rapier geïntro duceerd met een opvallend mooie Jastbacklijn. De tiveedeurswagen biedt plaats aan 4 tot 5 personen. De stuur- I sie verkrijgbaar kolom is thans in diverse standen verstelbaar. Als krachtbron fungeert de mo tor uit de voorgaande serie (series V), een 1725 cc motor, die dank zij een tweede carburateur thans 95 i.p.v. 91 SAE-pk levert. Het koelsysteem heeft een gesloten circuit. De geheel gesynchroniseerde versnellingsbak (die van de Sun beam Alpine is overgenomen) heeft in standaarduitvoering een overdrive op de derde en vierde versnelling, en als extra is ook weer een automatische transmis- Vat parathion scheurt bij val (Van onze Rotterdamse correspondent) Opnieuw heeft men in de Rotter damse haven met het giftige para thion te maken gehad. Aan boord van het Westduitse schip Hamburg, dat pier 1 aan de Waalhaven lag, is gisteren door een defect aan een winch een vat met parathion in vloei bare vorm via een luikhoofd in het ruim gevallen. Daarby scheurde het vat en stroomde er vergif uit. Drie havenarbeiders, die niet meer by- tyds konden wegkomen, hadden hoofd en maagpijn na het inademen van de dampen. De geneeskundige afde ling van de Scheepvaart Vereniging Zuid greep onmiddellyk in, waaraan mede is te danken, dat de drie man nen reeds spoedig weer zo ver waren dat zy naar huis konden worden ge bracht. Het waren de 32-jarige A. J. Nys, de 20-jarige G .P. Dekker en de 24-jarige G. van Egmond. Lijk bemanningslid van UK 154 gevoiulen Het lyk van een der opvarenden van de vorige week vergane Urker kot ter UK 154 is gisteren ten noorden van het eiland Borkum opgevist door de UK 77. Het is de gehuwde 24-jari- ge J. Kaptein. Reeds eerder was het stoffelyk omhulsel van een ander slachtoffer ,de heer Jenema, opge vist door de UK 46. Het reddingvlot van de UK 154 is dezer dagen, nage noeg geheel intact, gevonden. Door een aantal urker kotters wordt be noorden Borkum nog gezocht naar de vergane UK 154. Toch is Nederland uitermate sterk betrokken geweest by de tweede we reldoorlog. Prof. De Jong stelde dat land in vergelyking met de an dere Europese landen er relatief het meest onder heeft geleden. De snelle „afkeer" van de oorlogsjaren na 1945 is volgens hem geen nieuw ver- schynsel. De eerste grote oorlogsro- over de eerste wereldoorlog verscheen pas in 1929: '*m Wes ten nichts Neues" van Remarque. Het manuscript van het dagboek van Anne Frank is door acht belangryke uitgevers geweigerd, voordat het in 1948 werd gepubliceerd Conservatief Deze „terughoudendheid" heeft zich volgens prof. De Jong ook weerspie geld in het onderwys. Hy schryft dat toe, aan het feit dat het onder wys in het algemeen vry conserva tief is en zich slechts langzaam aan past. Acht jaar geleden kwam echter ver andering in de afzydige houding van het Nederlandse volk ten opzichte van de oorlogsjaren. Dat was toen ook gemakkelyker dan vlak na de oorlog, toen het voor velen nog te pynlijk was om zich in de recente geschiedenis te verdiepen. Prof. De Jong acht een zeer ge detailleerde behandeling van de jong ste geschiedenis op de scholen on- mogelyk, maar het is volgens hem im ieder geval fout' om in de ge schiedenislessen niet verder te gaan dan het jaar 1900. Fundament Voor de karaktervorming Wan de jeugd is geen vak zo belangrijk ale de geschiedenis, aldus prof. De Jong. Als de geschiedenis objectief en waarheidsgetrouw wordt onderwezen, zo zei hij tenslotte, wordt een fun dament gelegd voor een vrye we reld waarin sterke burgers in staat zijn de democratie levend en krach tig te houden. ADVERTENTIE Want Doublemlnt kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk zo gezond. Doublemlnt reinigt uw tanden en verfrist mond en" adem; Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemlnt u doet.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17