\felca Officiële opening der Kinderboekenweek ii i Naarden krijgt een „Comenius - museum'' KLEINE WERELD VAN TIN WAAR EENMAAL PRESIDENT LINCOLN VERMOORD WERD Medisch tuchtrecht komt op de helling Een lichte, geurige senoritas, vol fijne trekjes... Wiesenthal contra Rajakowitscli DONDERDAG 26 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Klederen in andere landen" De 13de Kinderboekenweek is gisteravond geopend met een bij eenkomst in de aula van het Kon. Instituut voor de Tropen in Am sterdam, die o.a. werd bijgewoond door een vertegenwoordiger van gevolmachtigde minister van Suriname in Nederland, de heer W. EJuglall, en de Haarlemse wethouder voor Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk. In zijn welkomswoord memoreerde de voorzittter van de Commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek, de heer P. Brandhet recente plotselinge overlijden van de voorzitter van de Kinderboekenweekcommissie, de heer C. J. King- Het thema van de tot en met 4 november durende Kinderboekenweek „Kinderen in andere landen". De- titel werd gekozen om ook door middel van de Kinderboekenweek te werken aan het geven van grote bekendheid bij de Nederlandse kinderen over het leven van hun leeftijdsgenoten in andere landen. De heer A. Hasebos (hoofd van de jeugduitzendingen en kuixStzaken van de VPRO) leidde met een korte kunst Franse prijs voor spionageroman In Parijs Is de „gouden palm" van de spionageroman" uitgereikt aan Francois Chabrey voor zijn boek „La vingt cinquième image". Chabrey werd in 1922 in de Zwitser- Jura geboren. In de loop van zijn veelbewogen leven was hy o.a. reis leider bij safari's, autocoureur en Inspecteur van politie.) De onderscheiding, een gouden me daille, werd overhandigd door de ac trice Michèle Mercier. In de uit 16 le den bestaande jury hadden o.a. Paul Guth, Frederic Dard en Philippe Er- langer zitting. Johan van Haagen zingt in Bern (Van onze correspondent) De tenor-solist van het operage zelschap „Forum" te Enschede, Jo han van Haagen, is door het Stads theater van Bern uitgenodigd in twee uitvoeringen van „Figaro's Hochzeit" van Mozart de rol van Basilio te zingen. De intendant uit Bern, Walter Oberer, heeft dit werk ook bij „Forum" geregisseerd en was dermate ingenomen met Van Haagens vertolking van de Basilio- rol dat hij hem ook in Bern wil heb ben. Het is nog niet zeker of Johan van Haagen de eervolle uitnodiging kan aannemen in verband met zijn Verplichtingen bij „Forum". Première vioolconcert van Berend Giltay De Utrechtse componist Berend Giltay, altviolist in het Utrechts symfonie-orkest, voltooide onlangs een „Concerto per due violini e or- orchestra". Dit werk, geschreven in opdracht van de „vrienden van het U.S.O.", Is opgedragen aan het bekende viool-duo Bouw Lemkes en Jeanne Lemkes-Vos, die het direct in stu die hebben genomen. Maandag 15 januari 1968 gaat het Werk in Utrecht in wereldpremière niet beide solisten in het U.S.O. on der leiding van Paul Hupperts. toespraak de Kinderboekenweek in, waarbij hij o.m. zei: „Wij staan nog steeds boven hot kind inplaats van er naast om het te begeleiden". Daarna werd de Amsterdamse dis trictsfinale van de landelijke voor- leeswedstrijd gehouden, waaraan de winnaars uit de hoofdstad, Arnhem, Nijmegen, Soest, Utrecht, Zaandam, en Zeist deelnamen. Zakelijk leider Concert gebouworkest Het bestuur der Ned. Orkeststich ting t.b.v. het Concertgebouworkest heeft de heer A. M. van Damtzig benoemd tot zakelijk leider van deze instelling. De heer van Dantzig zal deze functie zo spoedig als hem dit mogelijk is, doch in ieder geval niet later dan 1 februari 1968 aan vaarden. De heer Van Dantzig is 45 jaar en thans werkzaam als chef van de afdeling verkoopbevordering en pu bliciteit van B.P. (British Petro leum). Hij heeft zowel bij deze maat schappij als bij enige andere grote bedrijven een ruime ervaring opge daan op het gebied van zakelijk en administratief beheer, propaganda en publiciteit, zo wordt in een com muniqué medegedeeld. Op de foto ziet men de jeug dige deelenemers aan deze wed strijd in actie. De landelijke fi nale zal zaterdag as. gehouden ADVERTENTIE - i MEDINA Secretaris van Tolstoï overleden Prof. Nikolai Goesew, Leo Tolstoi's secretaris, is in de ouderdom van 85 jaar overleden. Hij was secretaris van de grote Russische schrijver in de periode 1904 tot 1909. In 1909 werd hij gearresteerd op de beschuldiging van het voeren van propaganda tegen de regering en werd verbannen. Professor Goesew, doctor in de fi lologie, heeft 60 jaar van zijn leven besteed aan de studie van Leo Tol stoi's leven en werk. Hij heeft meer dan 200 boeken geschreven over Tol stoi, die hem eens een „medewerker van onschatbare waarde" heeft ge noemd. In het vroegere Spaanse Huis Waarschijnlijk maandag 6 november zal in Naarden het ge restaureerde z.g. „Spaanse Huis", opnieuw ingericht als Come- nius-museum, plechtig in gebruik worden gesteld. Het ligt in de bedoeling hiervan een indrukwekkende plechtigheid te ma ken, waarvoor ook officiële gasten uit Tsjecho-Slowakije zullen overkomen. De inrichting van dit Comenius-museum wordt namelijk een officieel geschenk van de Tsjechische regering aan de bevolking van Naarden, de stad waar de grootste Tsjechische pedagoog zijn laatste rustplaats vond. In het nu zeer fraai gerestaureer de „Spaanse Huis" is de oude Come- niuscollectie aangevuld met allerlei nieuwe zaken, die uit Tsjecho-Slowa kije zijn toegezonden. Bovendien schonk de Tsjechische regering fraaie kasten en vitrines uitgevoerd in ori gineel Tsjechisch notenhout, waarin alles wordt uitgestald, alsmede di verse wandborden waarop in het Tsjechisch en in Het Nederlands Co- menius en de opening van het mu seum worden herdacht. Alles is on langs in een grote vrachtwagen uit Praag in Naarden gearriveerd. In Naarden worden ook voorberei dingen getroffen om een Stichting „Vrienden van Comenius" in het le ven te roepen, opdat door middel van contribuanten ook een fonds bijeen kan worden gebracht waaruit men van tijd tot tijd bepaalde Comenius- of andere Tsjechische activiteiten kan organiseren. Deze Comenius- stichting zou de plaats kunnen inne men van de Inmiddels ter ziele gega- ne Jan Amos Comeniusvereniging. De Tsjechen zien de inrichting van dit hernieuwde Comenius-museum min of meer als een erezaak, een completering ook van de trits van Comenius- .monumenten", die in Naarden zijn opgericht: het mauso leum in de voormalige Waalse Kapel, het standbeeld van Comenius aan de Kapitein Meyerweg en nu het mu seum in het Spaanse Huis aan de Turf poortstraat. De schenking aan de gemeente Naarden werd tot stand gebracht via de daartoe geëigende diplomatieke kanalen. Conservator van het muse um wordt dominee A. J. den Tonke- laar uit Bussum. Het kleine Duitse stadje Kulm- bach heeft een bijzondere attrac tie: de oude Hohenzollernvesting Plassenburg, waarin zich het Mu seum voor tinnen figuren bevindt, een van de grootste en mooiste verzamelingen van deze soort op de wereld. Voor de eerste maal vond daar thans de Duitse beurs voor tinnen figuren plaats, een demonstratie-verkoop- en ruil beurs. Het ivas een „zoandeling door de eeuwen". 220 diorama's geven een beeld van historische en culturele gebeurtenissen van de jongste tijden tot heden. Meer dan 200.000 afzonderlijke exem plaren kan men in de elf zalen bewonderen, een wereld in minia tuur met mensen niet groter dan een duim. De samenstelling van een diorama is voor iedere verza melaar de bekroning van zijn hobby. Voor een historische ach tergrond worden de bonte, be schilderde figuren met een bij passend bouwwerk tot een histo rische scène samengevoegdEr werden in de Plassenburg feesten gevierd, wedstrijden ge houden, maar ook veldslagen ge leverd en op herten gejaagd. Tal rijke verzamelaars uit binnen- er buitenland kwamen naar Kulm- bach, om de geëxposeerde schat ten te bewonderen. De organisa toren hopen, van de beurs een elk jaar terugkerende gebeurtenis te kunnen maken. Op de foto een van de 200 dio rama's: een vorstelijk gezelschap uit de rococo tijdens een tuin- feestt Gisteren is in München de civiele procedure gevoerd, die Erich Raja- kowitsch tegen de uitgever van Si- Wiesenthals boek „Moorde- s onder ons" had aangespan- zou worden, omdat Wiesenthal er onder meer in beweert dat de vroe gere SS-er na de oorlog als geheim agent van een aantal Oosteuropese staten werkzaam zou zijn geweest. de eerste maal is dat een oorlogs misdadiger zich met behulp van de rechter tegen de hem in de publi citeit gedane beschuldigingen keert. Op de foto Simon Wiesenthal met zijn raadsman dr. Ludwig Delp. De uitspraak is 7 november as. Schouwburg weer in gebruik Ford's theatre, de schouwburg te Washington, waar 102 jaar geleden president Abraham Lincoln, terwijl hij naar een to neeluitvoering keek, werd doodgeschoten door de acteur John Wilkes Booth en waar sinds dat drama geen stukken meer zijn opgevoerd, zal opnieuw in gebruik worden genomen. Met ingang van de aanvang van het komende jaar zullen daar Ford's stukken uit de zestiger jaren van de vorige eeuw worden opgevoerd. De „Ford's theatre society", een geen winst beogende groep, hoopt dat van 12 februari a.s., af de verjaardag van Lincoln, een repertoiregezelschap een seizoen van negen maanden zal spelen. Hiervoor heeft de Lincoln National Life Insurance Co. een bedrag van een kwart miljoen dollar beschikbaar gesteld. De minister van Binnenlandse Za ken, Stewart L. Udall, heeft een en ander bekend gemaakt in het gedeel telijk gerestaureerde theater op zes huizenblokken afstand van het Witte Huis. De schouwburg is sinds het Ministerie van Binnenlandse Zaken 165 is begonnen met een restau ratie, die 27 miljoen dollar kost, )or toeristen gesloten geweest. Achter het toneel is nog een wir- ar van steigers en metaaldraden, aar het interieur van het theater ademt reeds de sfeer van die op de 14de april 1865, toen Lincoln werd getroffen door de kogels die hem het leven benamen. Gordijnen van katoen en kant en damast sieren de loge, waarin Lin coln en zijn vrouw destijds de opvoe ring bijwoonden van het blijspel „On- neef uit Amerika". In de orkest ruimte staan copieeën van de stoe len met rieten zittingen, die in die werden gebruikt. Op twee ge bogen balcons heeft men gedeeltelijk van die lage banken geplaatst, waax bezoekers plachten te zitten. Ook het sierlijke houtsnijwerk op de voorzijden van de balkons, de draaitrappen en de kandelabers aan de wanden en op de balkons alle maal nagemaakt naar foto's die na de moord zijn genomen, zijn er reeds. De schouwburg zal slechts 600 zit plaatsen hebben inplaats van 1.700 Picasso: 86 jaar Pablo Picasso heeft gisteren in alle stilte zijn 86ste verjaar dag gevierd. Tientallen man den bloemen en honderden brieven en telegrammen wer den bezorgd bij de villa van Pi casso te Mougins. Maar nie mand mocht het buitenhek passeren. Mensen die opbelden werd meegedeeld, dat de schil der een tochtje maakte. Staatscommissie (Van onze parlementaire redactie) Staatssecretaris Kruisinga (Volks gezondheid) wil een staatscommissie instellen die de wetgeving op het ge bied van de medische beroepsuitoe fening moet herzien. Daarbij zal ook het medisch tuchtrecht op de helling komen. De staatssecretaris is van oordeel dat het bij de tuchtrecht spraak veel te geheimzinnig toegaat at er een optimale openheid moet komen. Nog in de loop van dit parle mentaire jaar hoopt dr. Kruisinga met een paar gedeeltelijke wijzigin gen in het tuchtrecht te komen, zoals het mededelen van de uitspraken van de medische tuchtcolleges aan de klagers. Ook wil de bewindsman ko men tot publikatie van de schorsin gen, berispingen of waarschuwingen zodat iedereen kan weten welke art sen gestraft zijn. Tot dusver worden de namen van gestrafte artsen niet gepubliceerd. In de dagen van Lincoln. Dit is o.m. het gevolg van strengere voorschrif ten van de brandweer en van het feit, dat de mensen van deze tijd bredere zitplaatsen nodig hebben. Ook de akoestiek en de uitrusting achter het toneel zullen anders en, naar Udall hoopt, beter zijn dan vroeger. Frankie Childers Hewitt, een functionaris van de Ford's Theatre Society, deelde mede, dat naast mo derne stukken over Lincoln en zijn tijd vele stukken uit de zestiger Ja ren van de vorige eeuw zulien wor den opgevoerd, die Lincoln, een geest driftig schouwburgbezoeker, beeft bijgewoond. ^Klap^was f 25 waard (Van onze Eindhovense correspondent) Een kelner van het Geldropse restaurant „Het Groene Koffie huis" vond dezer dagen op een tafeltje, dat net door een Ven- lose bezoeker verlaten was, een portefeuille die 15.000 gulden be vatte. Vermoedende, dat de Ven- Ionaar de portefeuille had laten liggen, stoven de restaurateur en de kelner de klant in een aulo achterna. Onder Mierlo haalden zij de auto met de man in doch hij weigerde te stoppen. Een paar kilometer verder reden zij de wagen klem. De kelner stapte uit met de portefeuille in de hand. De Venlonaar, menende dat men hem van zijn geld wil de beroven, was uit de wagen gestapt en gaf de kelner een klap, dat hij over de weg tolde. De restaurateur sprong te hulp, waarna de Venlonaar, die de eigenaar van het restaurant persoonlijk kende, tot de ontdek king kwam, dat er toch Iets mis moest zijn. Toen hij zijn porte feuille met 15.000 gulden in de hand geduwd kreeg, stamelde hij een nederig excuus en reed snel weg. Enkele dagen later werd in het Geldropse restaurant van de Venloee klant een brief met 125 gulden ontvangen: 100 gulden voor de eerlijke vinder van de portefeuille en 25 gulden voor de klap, met de mededeling dat het verloren geld niet eens zijn persoonlijke bezit was geweest.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15