LEIDSCH DAGBLAD Olie-industrie Suez vernield SIEBEL Roolvink zal zelf lonen controleren Vriendschapsbezoek van Russische vloot JAMIN INa urenlang Israëlisch artillerieduel n Malik in ons land VARA en KRO: Geen personeel voor de mini-omroepen NIEUW MINIMUM PAS OP 1 JULI Korthals weg bij Veilig Verkeer (9ucJ Qföeuwo Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 25 OKTOBER 1967 No. 31415 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling)losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Israëlische en Egyptische strijdkrachten hebben gistermiddag aan het zuidelijke einde van het Suezkanaal een hevig artillerieduel geleverd, dat drie uur duurde en waarbij de Israëliërs olieraffinaderijen en opslagplaatsen in het industriegebied van Suez in brand schoten. Na tussenkomst van de bestands- commissie van de Verenigde Naties werd om half vijf Nederlandse tijd een einde aan de strijd gemaakt. Hoe sterk de grote mogend heden bij de nieuwe ontwikkeling in het Mid den-Oosten zijn betrokken blijkt uit twee feiten: de Verenigde Staten hebben besloten weer „geselecteerde onderdelen van militaire uit rusting" te gaan leveren aan Israël en vijf Arabische landen; morgen arriveren in Port Said Sowjetrussi- sche vlooteenheden „voor een vriendschaps bezoek". Vlammen kolommen zwarte rook schoten vanochtend nog Egypte de bestandsovereenkomst rteeds omhoog uit Egypte's twee grote olieraffinaderijen, „Nasr" (Overwinning) vrijwel geheel is vernietigd en de aangrenzende ,Suez" half In puin ligt. Deze raffinaderijen produceerden driekwart van Egypte's behoefte aan olieprodukten, die door een woestijnleiding naar Cairo worden gepompt. Ook de installaties in Port Tewfiq, waar de pyp- leiding begint, staan in lichterlaaie. Meer dan 300 man bestrijden de vlam- ee, maar hun pogingen halen niet meer uit dan dat zy het overslaan nog in tact zynde tanks hebben kunnen voorkomen. Volgens VN-waarnemers ter plaat- zou Israël met de aanval begon nen zijn, zoals ook door Egypte is Terklaard. Van Israëlische zijde is echter meegedeeld, dat Egypte be gonnen was met op de Israëliërs op de oostelijke oever van het Suezka naal te schieten. Van die zijde wordt Toorts ontkend, dat een Israëlische rMirage"-straa.ljager was neergescho- vier Israëlische tanks waren remietigd. Israël meldde, dat bij het duel slechts twee van zijn soldaten licht gewond werden. Naar Egypti- Khe mededeling zijn drie Egyptische ttldaten gesneuveld en vijf gewond- Toorts werd één tank vernield. Onder De Indonesische minister van Bul- Jtenlandse Zaken, Malik, is gistera- tond per vliegtuig op Ypenburg aan- [ekomen. Hij werd daar verwelkomd ia- door minister Luns. Minister Ma ft zal tijdens zyn bezoek, dat tot lag duurt, een aantal besprekin- voeren. Hij zal ook een bezoek Koningin Juliana brengen. De besprekingen zijn voornamelijk fsprekken, die handelen over onder werpen, welke reeds vroeger zijn be sroken. Met name zal het gaan om verdieping van de economische en '«hnologische samenwerking. Daar- aa is minister Udink voor ontwikke lingshulp, die in New York de Alge- aene Vergadering van de Verenigde Katies bijwoonde, naar ons land te- roggekeerd. Uiteraard zullen ook wel Politieke onderwerpen aan de orde tomen. WEERBERICHT Plaatselijk regen De Bilt verwacht van heden- tot aorgenavond half tot zrwaar be wolkt met plaatselijk regen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe ftrde of stormachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als fondaag of iets lagere. 11.40 uur) 26 OKTOBER Zon op: 7.23 uur: onder: 17.25 uur. ïaan op: 22.56 uur; onder; 15.14 Dit nummer bestaat uit 20 pagina's de burgers vielen zeven doden, 67 personen werden gewond. Voorts gin gen in Suez twee scholen en enige huizen verloren. De Israëlisch brigade-generaal Her zog schatte de waarde van de vernie tigde raffinaderijen op 250 tot 280 miljoen gulden. „Men kan moeilijk begrijpen hoe het mogelijk is, dat bleef minachten, terwijl kwetsbaar was in een dergelijk vi taal zenuwcentrum", zo voegde hij daaraan toe. De dichtbevolkte stad Suez (een kwart miljoen inwoners) was reeds half geëvacueerd. Resoluties VN Sowjet-Rusland heeft vannacht op een spoedbüeenkomst van de Veilig heidsraad, op verzoek van Egypte en Israël belegd, in een ontwerp-resolu- tie om veroordeling van Israël ver zocht „wegens een flagante schen ding door dat land van het bestand". (Van onze Hilversumse correspondent) De KRO en de VARA hebben hun regisseurs en produktie- leiders verboden voortaan hun medewerking te verlenen bij de totstandkoming van de radio- en televisieprogramma's van de zogenaamde mini-omroepen. Door dit decreet wordt vooral de NVSH getroffen, die met name gebruik maakte van de diensten van de regisseurs Peter van Halm (VARA) en Joost Tholens (KRO) en de producer Co de Kloet (VARA). De KRO formuleerde de redenen voor dit verbod als volgt: „We heb ben de handen vol met onze eigen en gezamenlijke programma's en we passen ervoor onze toch al vaak over belaste mensen nog meer werk te laten doen. We doen dit echt niet om de mini-omroepen dwars te zitten". Volgens de VARA zou de steeds groter wordende wens tot herken baarheid van elke omroep bepaald niet bevorderd worden door het stee- Prins Bernhard zal zondag middag in het televisieprogram ma Monitor de actie Dieren- vriend-2" openen voor het Wereld Natuur Fonds. Tijdens de film opnamen in paleis Soestdijk ont ving de Prins enige leden van de jeugdraad van de Nederlandse afdeling van het Fonds. Terwijl de Prins zich gereed houdt voor zijn inleiding geeft een van de camera-assistenten de klap. De opnamen kunnen beginnen. vast uitlenen van bekende vaste me dewerkers aan anderen. „De NVSH met name is ons sympathiek, maar we hebben gewoon een streep moeten trekken, anders is het hek van de dam". Laconiek De NVSH vat de maatregel van de beide omroepen nogal laconiek op. Men ziet het ook niet als een boycot en men is van mening dat de radio- en tv-programma's ook zonder men sen van VARA en KRO en met ge bruikmaking van free-lance krachten verwezenlijkt zullen worden. Voor het radioprogramma heeft de NVSH Henk Terlingen aangetrokken. De andere kleine omroepen hebben wat meer moeite om de programma's gerealiseerd te krijgen. Zo moest de H.I.R.O. zijn eerste radioprogramma schrappen. Amerika verwierp het voorstel als „eenzydig" en diende op zyn beurt ontwerp-resolutie in, waarin el ke schending van het bestand van welke kant ook wordt veroordeeld. Egypte vond, dat de raad artikel 7 van het Handvest moet toepassen, dat voorziet in economische sancties en zonodig gebruik van geweld. Het be schuldigde Israël ervan een barbaarse daad te hebben begaan" door het on uitgelokte bombarderen en verwoes ten van het belangrijkste industrie complex in Egypte. Israël daarente gen zei dat Egypte begonnen was en het bestand zaterdag met het tot zinken brengen van de toi*pedoboot- Jager Eilath al ernstig had onder mijnd. Alleen rechtstreekse vredeson derhandelingen kunnen naar een op lossing van de crisis leiden. Frank rijk beoogde dat de vernietiging van de Eilath nog als een militair inci dent kon worden beschouwd, maar dat de verwoesting van de raffinade rijen van Suez „een wel bijzonder verontrustend karakter" droeg. De bijeenkomst van de raad werd ver daagd tot hedenmiddag 4 uur Ned. tijd. ,.Geen terugkeer tot kwetsbaarheid" De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren in de „National Press Club" in Washing ton verklaard dat Israël nooit terug keer tot de „territoriale kwetsbaar heid", zoals die voor de oorlog in juni bestond, zal aanvaarden. Door de aanval op de torpebootja- ger „Eilath" heeft de verontwaardi ging in Israël een hoogtepunt bereikt. Volgens Eban blijkt uit het incident duidelijk dat „een radicale verandering in de structuur der be trekkingen tussen de landen in het Midden-Oosten dringend nodig is". De oorlog in het Midden-Oosten kan alleen beëindigd worden door het sluiten van vredesverdragen. Een weigering van de Arabische landen om tot rechtstreekse besprekingen met Israël te komen zal worden op gevat als een weigering vrede te slui ten. Vervolg op pagina 2 (Van onze Haagse correspondent) Het is een nog onopgeloste vraag, .wat er moet gebeuren met de herziening van de amb tenaren-salarissen, nu het be drijfsleven het eens is gewor den over de werking van een vrijer loonbeleid. Om elke opdrijving by de loon vorming in 1968 te voorkomen, heb ben de werkgeversorganisaties en de vakcentrales in de Stichting van de Arbeid besloten de verhoging het minimum-inkomen in elk geval uit te stellen tot 1 juli. In Den Haag verluidt, dat de re gering zeker niet minder voorzichtig zal zyn, en een verhoging van de ambtenarensalarissen zal opschui- totdat er tekening is gekomen in de loonvorming van het bedryfs- leven. Niet landelijk Gisteren hebben de centrale werk gevers- en werknemersorganisaties in onderlinge overeenstemming het loonsysteem voor volgend jaar afge paald. Het komt er op neer, dat er geen landelijk percentage voor loonsverhoging komt, doch dat er in de bedrijfstakken en by de be drijven zonder zo'n basis over de c.a.o.'s moet worden onderhandeld. By een akkoord moet de c.a.o. ter goedkeuring worden voorgelegd aan het ministerie van Sociale Zaken Drie weken na registratie wordt een c.a.o. dan geldig. Alleen minister Roolvink (Sociale Zaken) persoonlyk kan een c.a.o. afwyzen en wel op grond van ge vaar van bepaalde loonsverbeterin gen voor het algemeen economisch overwicht. Werkgevers en werkne mers willen, dat hy in zo'n geval eerst het advies inwint van een des kundige werkgroep van niet-ambte- naren, waarvan de benoeming der leden door de organisaties zal moe ten zyn gesteund. College Het College van Ryksbemidde- laars, dat in de afgelopen jaren aan de hand van één vastgestelde norm de c.a.o.'s moest keuren, wordt bui- taj het lonenspel gezet. Misschien krygt het college nog eens een rol by de uitvoering van het toekom stige stakingsrecht. Het nieuwe systeem moet gaan gelden voor de vele honderden te vernieuwen c.a.o.'s van naar schat ting twee miljoen werknemers. De overigen, een kwart van het totaal, hebben volgend jaar nog langlopen de contracten, zoals in de metaal-, confectie en textielsectoren, en by AKU en Hoogovens. Voor ongeveer de helft betreffen de c.a.o.-vernieu wingen de bouw en aanverwante be drijfstakken. Voor liet minimum-inkomen is, vooruitlopend op de wettelyke rege ling, op aandrang van de vakbewe ging één garantieregeling getroffen: by de herziening in juli 1968 zullen in elk geval kostensty gingen door huurverhoging, sociale verzekering en indirecte belasting met een uitke ring-ineens worden gecompenseerd. Verschillen Voorzitter Kloos van het NW acht het risico van grotere loonverschil- len in het nieuwe loonpolitieke sys teem mogelijk. i een gisteravond in Arnhem gehouden kadervergadering van de NVV-bestuurdersbond zei hy, dat het NW daarom ook met pijn in het hart afscheid heeft genomen van centrale loonpolitiek. Dat gebeur de noodgedwongen, want in het be lang van de werkgelegenheid en de concurrentie met het buitenland is het niet meer doenlyk met nationale aen te werken. Het kan een be lang van een bepaalde bedrijfstak zyn de ontwikkeling op Europees niveau te volgen. Dit betekent vol gens de heer Kloos, dat de vakbe weging de economische verantwoor delijkheid ter hand zal moeten men, industrieën zal moeten gaan doorlichten en nauwer moet worden betrokken by het economisch be leid van de onderneming of bedrijfs- tak. De economische omstandighe den zyn immers bepalend voor d< mogelijkheden van d by de loononderhandelingen, Drs. H. A. Korthals heeft op de gisteren in Utrecht gehouden jaar vergadering van het Verbond Veilig Verkeer na vier jaar zyn functie van voorzitter neergelegd. De heer Korthals werd in oktober 1963 tot voorzitter van het Verbond be noemd. Hy heeft tot dit aftreden besloten omdat de aan het voorzitterschap verbonden werkzaamheden dermate tydrovend en omvangrijk zyn, dat deze naar zyn mening- niet mee combineren zijn met andere door hem beklede functies, waaronder het lid maatschap van de Raad van State en het voorzitterschap van de No- vib. Drs. Korthals werd erelid het Verbond en ontving een gouden erepenning met bybehorende oorkon de. Het voorzitterschap zal worden waargenomen door de ondervoorzit ter van het Verbond, de heer H Pols uit Leeuwarden. Als nieuw lid vai het hoofdbestuur trad toe de oud ad junct-directeur van het Centraal bu reau vooi de afgite van ryvaardig- heidsbewyzen, mr. C. Pyl Hogeweg. Deze foto toont een groot deel van de olieraffinaderij aan het Suezkanaal, welke gisteren tij dens een artillerieduel met Israël zo goed als vernietigd is. ADVERTENTIE Zeer fraai gevormde gouden broche in bladmotief met als dauwdroppel] 1 fonkelende briljant f 140,- «JUWELIERS Den Haag - Lange Poten 11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-2S Coolsingel 50 J Amsterdam - Kalverstraat 123 v Haarlem - Grote Houtstraat 63 ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 28 October 1867: Op de begroting van Lei den voor 1868 is zooifiel het cijfer der geraamde inkom sten als dat van de uitgaven dezer gemeente alweder groo- ter dan bij de begrooting van 1 het vorige jaar; het eerste beloopt nu f401067.60, het 1 tweede bedraagt 400945.17. Wij vernemen dat d plechtige godsdienstoefening, die Donderdag a.s. in de Lu therse kerk alhier zal gehou den worden, zal worden opge luisterd. doo? het gezang van de Leidsche Kor aal-ver eeni- c£ ging onder leiding van den M heer K. de Jong.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1