Eenheid op het convent A.R.P. TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RITMEESTER Protest tegen maker Joods gedenkteken Jeroen Bosch kreeg lOO.OOOste bezoeker Parochianen willen pastoor behouden Seksualiteit los van huwelijk en gezin PAGINA '6 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 23 OKTOBER 1967 Tien bekende figuren uit de wereld van de kunst en het be stuur der Stichting Kunstenaarsverzet 19421945 hebben een verklaring uitgegeven over de maker van het op 12 oktober door de Haagse opperrabijn, de zeereerwaarde heer S. Beêri, onthulde gedenkteken ter nagedachtenis der tijdens de oorlog omgekomen Haagse Joden, de Amsterdamse beeldhouwer Dick Stins. Het betreft hier iemand van wie zeer velen, onder wie zich ondergete kenden bevinden, niet vergeten zijn hoe „welwillend" zijn houding jegens de Duitse bezetters en hun Neder landse handlangers was. Een door hem in opdracht van de foute B. en W. van Amsterdam in de zomer van 1944 vervaardigd borstbeeld van Ja cob van Kampen, werd op verzoek van de Neö. Kring van beeldhouwers op 19 oktober 1946 op last van de toe- malige B. en W. verwijderd op grond van Stins' gedrag tijdens de bezet ting. Onze vraag is of het zinvol, ja toelaatbaar is, de opdracht voor het Haagse monument aan een dergelijk iemand te geven? Wy nemen aan dat de opdrachtgevers te goeder trouw waren maar alleen zo onverstandig, niet eerst goede informaties in te de instanties die daarvoor Standaard-mis De synode der r.-k. bisschoppen is zaterdag begonnen met de bespre king van haar vijfde en laatste agen dapunt, de mis. Het belang van de mis in het r.- katholieke leven wordt in de kerk algemeen aanvaard, maar dat bete kent niet, dat er fundamentele over eenstemming bestaat over het op dragen. In feite verwacht men, dat ernstige meningsverschillen over dit onderwerp naar voren zullen komen. Aan de synode zal worden ge vraagd, een standaard-mis goed te keuren als een voorbeeld, waarvan alle andere vormen van de mis zullen worden afgeleid. Zij die deze benadering voorstaan, voeren aan, dat het^ Vaticaans con cilie het betrekken van de gelovigen bij het opdragen van de mis tot iets goeds heeft geproclameerd. Dit is hieruit gebleken, dat na het concilie het gebruik van moderne talen in plaats van het latyn in de mis is toe gestaan. Maar tegenstanders van de stan daard-mis betogen, dat die kan lei den tot de -veronderstelling, dat de verzamelde gelovigen in de mis be langrijker zijn dan de priester, die de bijzondere bevoegdheid heeft gekre gen, de mis op te dragen. Zij uiten het bezwaar, dat dit zou kunnen leiden tot kleinering van de priesterlijke functie. PAUS werkt te liard Doktoren van de Paus ma=, ken zich zger bezorgd over het vermoeiende tempo, waarin hij heeft gewerkt sinds het begin van de synode der bisschoppen in net Vaticaan. Volgens betrouwbare zegslieden dringen de dokters er sterk op aan, dat de 70-jarige Paus meer rust zal nemen met het oog op de operatie, die hij, naar verwacht wordt, de ko mende maand zal ondergaan. Volgens de zegslieden waren de dokters vooral ontsteld nadat de Paus verleden week zondag in de Sint Pie- ter een langdurige mis had gecele breerd voor de 2500 deelnemers aan het wereldcongres van r.-katholieke leken. De dokters zouden zich erover be klaagd hebben, dat de Paus bij die gelegenheid alles wat zy een maand lang hebben gedaan om hem te doen rusten ter voorbereiding van de ope ratie, ongedaan heeft gemaakt. Sinds de opening van de synode der bisschoppen heeft de Paus een groter aantal missen gecelebreerd en meer toespraken gehouden. Zijn dökters hebben in het verle den herhaaldelijk de klacht geuit, dat de Paus een moeilijke patiënt is en dat hij er buitengewoon afkerig van is, tijd te nemen om uit te rusten van wat hij als essentiële plichten be schouwt. in aanmerking komen zijn genoeg zaam bekend. Het lijkt misschien dat er nu een steen geworpen wordt in het 22 jaar na de bevrijding stilstaan de water van het Nederlandse volks geweten. Die steen is niet van ons". De ondertekenaars der verklaring zijn: Greet van Amstel, Mari An- driessen, Willy Boers, L. P. J. Braat, prof. dr. H. L. C. Jaffé, C. Kneul- man, Hildo Krop, Cephas Stautha- mer, dr. A. B. de Vries, H. Wielefc en bestuur Stichting Kunstenaarsver zet 1942-1945. Het gedenkteken is aangebracht aan de voet van het kantoor van de Stichting „Levi Lassen", die onder nemingen in Nederland en Duitsland bezit. Het gedenkteken is aangeboden door de Stichting „Levi Lassen". De voorzitter van de stichting, de heer I. Zadoks, merkte bij de onthulling op, dat het monument herinnert aan de omgekomen Haagse Joden en al hun lotgenoten. Het was naar hij zei niet de bedoeling wrok te koesteren, maar de Jodenvervolging tijdens de oorlog mag ook nooit worden verge- Ko van Dijk (Eddie Carbone) en Kees Coolen (Marco) in de adembenemende gevechtscène in Arthur Miller's „Van de brug af gezien", waarvan zaterdagavond in de Kon. Schouwburg door de Haagse Comedie" onder regie van Paul Steenbergen die te vens de rol van de advocaat mr Alfieri speelde de première in een nieuwe visie werd gege ven. Wij hopen hierop morgen nader terug te komen. Op de Jeroen Boschtentoonstelling, die in het Provinciaal Museum te 's-Hertogenbosch wordt gehouden, is zaterdagmor gen de lOO.OOOste bezoeker verwelkomd. Het was de heer Ger hard Kerff, Bau-direktor uit Hamburg. De heer Kerff werd toe gesproken door de Commissaris der Koningin in Noord-Bra bant, dr. C. Kortmann, die uiting gaf aan de vreugde van het provinciaal bestuur over het enorme succes van deze Bossche onderneming. Deze 100.000 bezoekers zijn een hul de aan de initiatiefnemers en het Bossche gemeentebestuur, een hulde vooral aan Jeroen Bosch, wiens kunst ook in deze tijd nog actueel en le vend is. Welkomstwoorden werden ook gesproken door burgemeester R. Lambooy en door mr. Ton Frenken, namens de Stiohting Jeroen Bosch tentoonstelling. Er werd aan de heer Kerff een aantal kostbare boekwerken overhandigd. Met het thans bereikte aantal van 100.000 bezoekers in 34 dagen staat de Jeroen Bosschtentoonstellling op een daggemiddelde van 2941 en daar mee aan de top van de grote ten toonstellingen die in de afgelopen jaren in Nederland zijn gehouden. De Frans Halstentoonstelling in 1962 te Haarlem gehouden bereikte een daggemiddelde van 2523, de Ver- meertentoonstelling in het Maurlts- huis te Den Haag in 1966 1340 en de Picassotentoonstelling in 1967 te Amsterdam 2892. De Stichting Jeroen Bosch exposi tie bezint zich thans op vestiging van een permanent Jeroen Bosch studiecentrum te 's-Hertogenbosch. Expositie Sees Vlag Zaterdagavond 4 nov. te 8.30 u wordt in Galerie van der Vlist, Botermarkt 3, een expostie geopend van werken van de graficus Sees Vlag door Lu- dovicus Mutz. Zij duurt tot 23 no vember. Allen achter dr. Berghuis (Van onze parlementaire redactie) Op het partijcongres van de Anti-Revolutionaire Partij is grote instemming gebleken met het standpunt van de par tijvoorzitter dr. W. P. Berg huis, dat de ARP in het ge sprek met de KVP en de CHU haar eigen gezicht moet hou- den. Het partijconvent voerde zaterdag in Utrecht een open discussie over de partijver nieuwing. vel dit voorjaar hebben gehad uit de weg zijn geruimd. Beiden lieten zich prijzend over elkaar uit. „U hebt iets bereikt in de A.R.P.", zei mr. Biesheuvel tot dr. Berghuis. Kr is rust in onze partij, wij zijn door de bocht". Hy bedankte dr. Berg huis daarvoor namens de Tweede- Kamer-fractie. De heer Biesheuvel, die aan het Duidelijk werd, dat de menings verschillen die dr Berghuis en de fractievoorzitter mr. B. W. Biesheu- Conflict bisschop en pater spitst zich toe (Van onze correspondent) Het conflict tussen het bis dom in Roermond en pastoor E. Miedema van de St. Mi- chaelparochie in de buurt schap Het Eikske in Schaes- berg spitst zich toe. Zoals bekend verwijt bisschop mgr. P. Moors de pastoor ernstige over tredingen van de administratieve voorschriften bij het parochiebeheer en het ongeoorloofd invoeren van allerhande liturgievernieuwingen. De pastoor zou voorts de hand hebben gelicht met de voorschriften over gemengde huwelijken en con trole op doopbewijzen en zelfs het huwelijk van een gescheiden vrouw weer kerkelijk hebben gezegend. Daarom heeft de bisschop pastoor Miedema gelast voor 26 oktober zijn ontslag te vragen. Pastoor Miedema weigert dat te doen. De gehele parochie van Het Eikske en velen van daarbuiten hebben zich het afgelopen weekeind schriftelijk solidair verklaard met pastoor Mie dema. Alle kerkdiensten werden on- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Dussen en Hank C. G. Baart te Nieuwpoort; te Zuid-Beijer- land A. Lam te Zierikzee. Bedankt voor Pingjum en Zürich B. Jager te Gaast en Ferwoude - voor Boven-Hardinveld (2de pred.pl.J. Boogaard te Ernst (Geld.). GEREF. KERKEN Beroepen te Renswoude J. C. Jon kers, a.s. em.pred. te Delft. Examens: aan het zendingssemi narie te Baarn slaagde voor het zend.ex. drs. P. K. Pilon te Bussum, die t.z.t. wordt uitgezonden als do cent aan de Theol. Hogeschool te derbroken om de kerkgangers gele genheid te geven op uitgereikte formulieren hun instemming met het pastoraal beleid in de Sint Michael- parochie van Schaesberg te betuigen. Ruim 2800 mensen hebben zich op die manier achter pastoor Miedema opgesteld. Dat is honderden meer dan de parochie volwassen „zielen" telt. Al die solidariteit stemde de pastoor zondag extra moedig. „Ik ga voor de dreigementen van de bis schop geen pas opzij. Het ultimatum van de bisschop loopt op 26 oktober af. De parochianen willen dat ik hier blijf, dus dan blijf ik", aldus postoor Miedema. Bisschop mgr. P. Moors heeft het ultimatum naar zyn zeggen opge schort. „De pastoor krijgt eerst nog inzage van een aantal stukken, die de klachten betreffen. Helaas heeft hij die door een slordigheid in de administratie van het bisdom niet eerder gekregen", zei de bisschop van Roermond. Vanavond zal de rebellerende pastoor in de I.K.O.R. t.v.-uitzen- ding aan. het woord komen. Daarna zullen de parochianen een protest- tocht houden naar deken Mertens in Schaesberg en hem ook de eisen voor het behoud van pastoor Miedema voor de St. Michaelparochie zwart op wit aanbieden. GEREF. GEMEENTEN Bedankt v<x Hoogerland te Werkendam. Koopochtend voor zieken Op 6 november wordt in een warenhuis in Den Bosch (V en D) een speciale koopochtend gehouden voor ongeveer duizend chronisch zieken, die met particuliere auto's uit ale delen van Oost-Brabant en de Bommelerwaard naar de Brabantse hoofdstad zullen worden gereden. He warenhuis zal op die ochtend worden aangepast aan de behoefte van de patiënten. Er zal een zuurstofapparaat worden opgesteld en enkele dokters en ver pleegsters zullen aanwezig zijn om zonodig de patiënten bij te staan. dat thans niet meer om gaat óf er een nauwer verband komt met de K.V.U. ,en de C.H.U., maar hóé dat gebeurt.. De discussie had hem ge sterkt in de overtuiging, dat de vroegere spijtstemmers bij de party horen. Wanneer een nieuwe partij- formatie tot stand komt horen zy er ook bij. De fractievoorzitter erkende, dat de christelijke partijen onduidelijk heid zou kunnen worden verweten, maar dat komt, zei hij, doordat de P.v.d.A. en de V.V.D. niet met el kaar willen regeren ,Dit heeft tot gevolg dat wij altijd regeringsver antwoordelijkheid moeten dragen'". Mr. Biesheuvel verlangde dat de P.v.d.A. en de V.V.D. duidelijker worden. Zolang deze partijen niet duidelijker zijn moet men het punt van het stembusakkoord niet tezeer in het middelpunt plaatsen. Het Eerste Kamer-lid H. Algera wees erop dat de A.R.P. haar refor matorische kracht moet behouden. Hij waarschuwde tegen wijziging van het kiesstelsel uit politieke over wegingen. Wel vond hij, dat de ver kiezingsuitslag thans door de op- komstpiioht wordt vervalst en hij drong er dan ook bij de Tweede- Kamerfractie met kracht op aan voor afschaffing van de opkomst plicht te ijveren. De voorzitter van de jongeren organisatie. de heer H. A. de Boer deelde mee, dat in de A.R.J.O.S. 95 procent van de leden wil vasthouden aan christelijke partij vorming en dat de jongerenorganisatie bijzonder ingenomen is met de duidelijke koers van de A.R.P. Twee echtpare» door kolendamp omgekomen Het echtpaar WaltersCobben (beiden 62 jaar oud) is zaterdag dood in hun woning aan de mr. Ul- richweg in Maastricht aangetroffen. Buren waren de woning binnenge drongen, verontrust door de stilte in het huis, de gesloten gordijnen en de nog brandende lampen. Zijvonden de man op het toilet en de vrouw in de keu ken. Een onderzoek wees uit, dat het echtpaar slachtoffer was geworden van uit de schoorsteen stromende kolendamp. De schoorsteen lekte, terwyl door het ontbreken van een roetzak het roet de afvoer via de pijp naar buiten belemmerde. Ook in de gemeente Beerta is een alleenwonend echtpaar door kolen dampvergiftiging om het leven ge komen. Het zijn de 72-jarige heer Kloosterman en zijn 69-jarige echt genote. Om zeven uur zaterdagavond was een kleinzoon nog op bezoek geweest, die de opmerking had ge maakt, dat de kachel zo stonk. De zelfde avond moest een overbuur vrouw zich onder medische behan deling stellen, eveneens tengevolge van kolendampvergiftiging. Haar man had haar toen hij thuis kwam, bedwelmd aangetroffen. Centraal Dansberaad Corrie Hartong directrice Als gevolg van de gestadige uit breiding der werkzaamheden is de Stichting Centraal Dansberaad begin dit seizoen overgegaan tot het instel len van de functie van directrice van haar bureau. In deze functie is benoemd Corrie Hartong uit Rotter dam. Corrie Hartong was tot 1963 direc trice van de Rotterdamse Dansschool en Rotterdamse Dansacademie. Daar-' na concentreerde zij zich naast voort gaande pedagogische activiteiten op vraagstukken van de dans in Neder land in allerlei richtingen en aspec ten als liid van diverse besturen, raden en commissies, werkzaam op" dit gebied. Het Centraal Dansberaad behartigt de belangen van de dans in Neder land, treedt adviserend op ten be hoeve van de overheid en van de danswereld en stimuleert het acti viteiten op het gebied van toneel- dans, volksdans, gezelschapsdans en educatieve dans. Zambia klaagt over invallen van Zuid-Afrika President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft gisteren op een mas sabijeenkomst Zuidafrikaanse mili tairen en politie beschuldigd vanuit Zuidwest-Afrika bij Katima Malilo de rivier de Zambesi te zijn overge stoken en Zambiaans gebied ge schonden te hebben. Kaoenda daag de Varster uit de Zuidafrikaanse in vallen te ontkennen. Op de bijeenkomst ter viering van het driejarig bestaan van Zambia zei de president van mening te zijn dat 'het aanstaande bezoek aan Rho- desië van de Britse minister voor het Gemenebest Thomson bedoeld is om de Afrikaanse belangen in Rho- desië geheel op te offeren. „Ik geloof dat het bloedvergieten waarvoor Rhodesië staat, wanneer de Afrikanen zich organiseren veel erger zal zijn dan het bloed dat ver goten zou zijn als Groot-Brittannië troepen gestuurd had om Smith ten val te brengen. Het is hiervoor laat, maar nog niet te laat", aldus Kaoenda. ADVERTENTIE Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. Hoofdagent mishandeld Een hoofdagent van de Rotter damse politie is dit weekeinde in de Maasstad ernstig mishandeld, nadat hij de personenauto waarin twee mannen zaten, voor een controle had laten stoppen. Toen de agent de be stuurder van de wagen die vol gens de politie evenals zijn passa gier onder invloed verkeerde naar de papieren vroeg, sprongen de twee uit de auto en vielen de agent aan. Nadat de twee de politieman ernstig aan het hoofd hadden verwond sloe gen zij hem tegen de grond. De agent trok toen zijn pistool en vuur de zesmaal in de lucht. Een van de twee mannen vluchtte daarop. De agent slaagde erin de andere met zijn pistool in bedwang te houden. Met grote moeite kon de man, de N. U.S.U.-congres De NVSH heeft zaterdag in het Amsterdamse RAI-Congrescentrum het congres „Sextant '67" gehouden. Voorzitster dr. M. Zeldenrust—Noor - danus zei in haar openingswoord, dat de NVSH dit congres ais een uitda ging beschouwde. De vereniging wil de nog steeds heersende dubbele mo raal ten aanzien van de seksualiteit aan de orde stellen. Mede aanleiding tot het houden van dit congres was volgens de voorzitster de bewering, dat de NVSH zichzelf overbodig heeft gemaakt nu de geboorteregeling een aanvaard begrip is, blykens wetswij zigingen en subsidies van de over heid. Volgens de NVSH is de geboorte regeling echter nog geen algemeen aanvaard begrip. Bovendien stelde mevrouw Zeldenrust. dat geboorte regeling overigens maar één aspect is van de seksualiteit. De te behandelen onderwerpen wa ren ter voorbereiding van het congres in 200 gespreksgroepen (ongeveer 3.000 deelnemers) besproken. Deze deelnemers hadden in de afgelopen maanden in het hele land het mate riaal verzameld voor de discussies op de manifestatie. Ruim 30 procent van de deelnemers was geen lid van de NVSH. Uit de ervaringen van de gespreks groepen is volgens de voorzitster dui delijk gebleken, dat de grote meer derheid het niet eens is met de hui dige wetgeving. Men kwam tot de volgende conclusies: legalisering van de abortus, afschaffing van het wetsartikel dat echtscheiding nimmer kan ge schieden met onderlinge instem ming, geen afwijzing van de prostitutie zonder meer, afschaffing van het discrimine rende verbod, dat ontucht met minderjarigen van hetzelfde ge slacht verbiedt, afschaffing van de wetsbepalingen betreffende pornografie, in principe afwijzing van buiten echtelijk geslachtsverkeer en aan vaarding van het voorechtelijke geslachtsverkeer. Tenslotte sprak men zich uit voor de geboortregeling. Aan het einde van teach-in zei de voorzitster, dat de mening van het hoofdbestuur de tyd van een aparte suksuele moraal voorbij is. „In het perspectief van het huwelijk werden gezin en seksualiteit tot voor kort onverbrekelijk met el kaar verbonden geacht. Ten gevolge van diverse veranderingen in het so ciale leven werd het ontdaan van het exclusieve doel, van die voortplanting. Het aspect van de lustbeleving werd erkend en positief gewaardeerd", al dus mevrouw M. ZeldenrustNoor- danus. Zij concludeerde dat aan de seksualiteit als onderdeel en aspect van het sociale gedrag in principe geen aparte plaats wordt ingeruimd. Deze opvatting sluit volgens de voor zitster aan de andere kant niet uit, dat met de kans op zwangerschap en de emotionele betrokkenheid als ge volg van de relaties tussen twee men sen het van belang is, dat men leert hoe zijn seksualiteit te hanteren. 23-jarige heier uit de Maasstad, worden overgebracht naar het bu reau Bergsingel. De gewonde hoofd agent werd naar het Bergwegzieken huis gebracht. De politieman had de auto aan gehouden, nadat hij van burgers een tip had gekregen, dat de twee man nen van plan waren in een perso nenauto weg te rijden, terwyl zij sterk onder invloed waren. Even la ter zag hij de bedoelde auto slinge rend wegrijden. De agent ging er in zijn surveillance-auto achteraan en drwong de wagen tot stoppen. Rijke sekteleider in Zuid-Afrika overleden De machtige leider van een Afri kaanse religieuze sekte, wiens volge lingen hem toverkracht toedachten, is zaterdag in de voor alle „niet-ee- lovigen" gesloten gemeenschap van zijn „Zien-stad Morea" bij Pieters burg in Transvaal overleden. „Hop" Edwin Lekeanyane (45) was aa geestelijke leider van meer dan 200.000 Afrikanen en een der rijkste Afrikanen in Zuid-Afrika. Hij bezat een twintigtal personenauto's en uit gouddraad geweven gewaden. Zijn sekte is van christelijke oorsprong maar ontleende talrijke gebruiken aan eeuwenoude Afrikaanse ceremo niën. In de weekeinden worden in de nederzetting kleurrijke bijeen komsten gehouden, waarbij de gelo vigen offerandes adhterlaten in grote aarden potten. Nieuwe uitgaven Ik ben Tobias, door Luise Rinser. Uitg.: H. P. Leopold, Den Haag. De Franeaise, door Gerard Walschap. pijperagers door M. Ho- Deze vijf deeltjes verschenen 1 rle Vaardige Handen bij uitgeverij Zo mer en Keuning, Wagenlngen. Evenals de eerste tien deeltjes van deze serie geven zij veel goedé modellen, toege licht met duidelijke beschrijvingen, fo to s en werktekeningen. Topaz, door Leon Uris, Uitg.: Hol- landia, Baarn. Het nieuwe ka 200 planten in kleur', rplantenboek, met dijk. Uitg.: Zomer en Keuning, Wage-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6