Vanavond tv-rechtbank Rhodesie spoedig „republiek"? Lexington Venera is geland op schaduwzijde Venus Mariner voltooit rapport MAANDAG 23 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 .„We tvillen de mensen niet zomaar een verhaaltje op de mouiv spelden (Van onze r.t.v.-medewerkster) Na enkele jaren van afwezigheid is het weer zover: er komt vanavond een nieuwe aflevering van de televisie-rechtbank. Voor het goede, spannende verhaal staat de naam van mr. Erica van Dijk-Visser borg. Ze werd bijgestaan door mede-ju- riste Anita Leeser. „Toch weer fijn om dit onderhan den te hebben," zegt Erica van Dijk. Ze heeft van 1949 tot 1954 uitge breid publiekrecht gestudeerd in Leiden, met als bijvakken economie en auteursrecht. „Achteraf had ik liever in Amsterdam gestudeerd, want daar had ik me beslist lekker der gevoeld. Maar goed, ik ben er nu tooh terecht gekomen en ik be vind me er erg wel bij." Eerst nu al weer vijf jaar ge leden was Erica slechts juridisch adviseur van de tv-rechtbank. Daar na kreeg ze de gehele produktie. „Maar dat werd me op den duur toch te druk en ik heb mijn zaken overgedaan aan Anita Leeser. Nu doe ik het weer met haar samen, want het is haast een onmogelijke toestand om zo'n zaak in je eentje uit te werken. En toch merk ik nu al weer dat het allemaal een beetje te veel voor me is. In de eerste plaats heb ik mijn twee kinderen en dan heb ik ook nog een baan: ik werk bü het wetenschappelijk voor- lichtings- en documentatiecentrum van het ministerie van Justitie. Daar verzorg ik een intern docu mentatieblad, dat voorlichting geeft over wat de buitenlandse vakbla den brengen op het gebied van het strafrecht en aanverwante weten schappen. En dan heb ik nog ver taalwerk. op de mouw spelden, maar ze voor al een goed voorbeeld geven van hoe de rechterlijke macht werkt." Kennissen Hoe komt ze aan haar spelers? „Kennissen of kennissen van ken nissen. Meestal vinden de mensen het enig om mee te doen. Ze krijgen van ons een heel verhaal mee over wie en wat ze zijn. Zeven tot tien dagen werken we daarmee. Doen we het langer, dan wordt het vaak lastiger voor velen om zich in hun rol in te leven. Gelukkig is er nog nooit iets misgegaan dat zal ik even afkloppen. Wel komt de psy chologische kant van de zaak er soms wat anders uit: de mensen trekken de zaak dan teveel naar zich toe Overigens zult u vanavond en morgenavond een paar andere ge zichten op de bekende plaatsen zien: de nieuwe president is prof. Bronk- horst uit Tilburg. Als raadsman treedt op mr. H. Huizinga uit Gro ningen, mevrouw Leeser is griffier en Erica van Dijk zelf rechter. R.K. Volkspartij verliest nu in Opp er-Oostenrijk De in Wenen regerende Oosten rijkse «r.k.t Volkspartij van kanse lier Klaus heeft gisteren bij de pro vinciale verkiezingen in de deelstaat Opper-Oostenrijk een gevoelige ne derlaag geleden. Zij verloor twee van haar 25 zetels en daarmee haar absolute meerderheid, terwijl de so cialistische partij haar zetelaantal van 19 tot 23 wist te vergroten. De liberale partij kwam van vier op twee zetels. In de nationale bonds raad zal Opper-Oostenrijk mee hoofdstad Linz voortaan door vier leden van de Volkspartij en vier so cialisten worden vertegenwoordigd, waardoor de verhouding tussen de twee partijen gelijk wordt (27 te gen 27). In Opper-Oostenrijk, waar zondag bijna 800.000 stefhgerechtigden wa ren, vormen de socialisten en de Volkspartij een coalitie. In het na tionale parlement zijn de socialisten m de oppositie. Eerder had de Volks partij al bij gemeenteraadsverkiezin gen in Salzburg en Klagenfurt flin ke 'verliezen geleden. Twee ernstig gewonden bij brand in huis Vier personen zijn gisteravond ge wond geraakt bij een brand in een huis aan het Zwaanshals in Rotter dam. Twee van hen, de 22-jarige mevrouw G. A. BergmansMus en haar 23-jarige echtgenoot zijn er vrij ernstig aan toe. Zij moesten naar een ziekenhuis worden overge bracht. De brand ontstond in het huis van de familie Van Wijngaarden, waar het echtpaar Bergmans op be zoek was. toen een pot met lijm ex plodeerde. Men had de lijm in de kachel van de woonkamer geplaatst om hem vloeibaar te maken. Onmid dellijk na de explosie stond de ge hele kamer in lichter laaie. Me vrouw Bergmans sprong daarna in paniek uit het raam en sloeg vier meter lager tegen de straat. Haar echtgenoot kreeg ernstige brand wonden De heer en mevrouw Van Wijngaarden, beiden 23 jaar oud. liepen ook brandwonden op. maar deze waren van minder ernstige Toen de brandweer arriveerde wa ren buren er al in geslaagd de brand in de woonkamer te blussen. De schade is vrij groot. Strijdpunt Zo maar een geval te bedenken, ls op zichzelf niet zo moeilijk, vindt Erica- „Maar je moet met zoveel rekening houden. In de eerste plaats moet de hele zaak in maxi maal drie uur af te handelen zijn, anders wordt het een onverteerbare hap. In de tweede plaats moet er een juridisch strijdpunt in zijn. En in de derde plaats moet het ook nog Mr. Erica van DijkVisser een interessant drama zijn (een stevige moord of zo iets, dat pakt tenminste), waarin liefst mensen voorkomen, die een prettig contrast in zich hebben. Hoe je zoiets nu exact bedenkt is moeilijk uit te leg gen. Dat groeit. Heb je je verhaal rond. dan ga je naar de politie in Hilversum, die maakt dan een pro ces-verbaal op. Vervolgens komt er eventueel (uiteraard alleen als er doden gevallen zijn) een sectie-rap port. daarna met hulp van het ge rechtelijk laboratorium deskundige- rapporten, een voorlichtingsrapport van een reclasserings-ambtenaar en eventueel een rapport van de psy chiater. Voor alles hebben we echte deskundigen. Want we willen de i verhaaltje Russische Spaarnestad stopt uitgave weekblad Cri filmmaaiul in Amsterdam In het Nederlands Filmmuseum in Amsterdam begint woensdagavond een filmmaand. Gedurende die maand zal met de vertoning van 20 hoofdfilms een terugblik worden geboden op de ontwikkeling van de cinematografie in de nu 50 jaar be staande Sowjet-staat USSR. Bij de eerste presentaties, zullen als gasten aanwezig zijn de regis seur-acteur Sergei Batalow (maker van o.a. „De Mantel" en hoofdrol speler in o.a. „Negen dagen van een jaar" van Mikhail Romm) en de acteur Anatoli Papanow (die de generaalsrol speelde in rrD levenden en de dode" van Alexander Stolper». De Haarlemse uitgeverij „De Spaar nestad" zal met ingang van 1 ja nuari 1968 de uitgave van het week blad „Cri" (het vroegere „Rosita") staken. Voor de meeste medewer kers aan het blad zijn nieuwe ar beidsmogelijkheden binnen het be drijf gevonden. Voor drie van hen was dat onmogelijk. Ze zijn ontsla gen. Eén werknemer heeft zelf ont slag genomen. De oorzaak van de opheffing van het weekblad is gelegen in het feit, dat de produktiekosten niet gedekt konden worden uit de inkomsten. Het weekblad, dat sinds het voor jaar wordt uitgegeven, heeft een op lage van 211.000 exemplaren. De Rhodesische premier Ian Smith heeft zaterdag in Pretoria een bespreking van enkele uren gehad met zijn Zuidafrikaanse ambtsgenoot V or ster. Laatstge noemde vertelde na afloop aan journalisten dat hij en Smith ge sproken hadden over de Rhodesi sche kwestie en de toestand in het zuiden van het Afrikaanse werelddeel. Volgens de „Sunday Times" in Johannesburg zou pre mier Smith Vorster hebben mee gedeeld. dat Rhodesie voorne mens is op 11 november a.s. de tiveede verjaardag van de eenzij dige onafhankelijkheidsverkla ring de republiek uit te roepen ADVERTENTIE een sigaret cfie thuishoort in een krachtige hand Apparatuur kreeg daardoor geen energie In een lang communiqué van onge veer 3.000 woorden geeft Tass talrijke bijzonderheden over het experiment met de Venera IV en over de verkre gen resultaten bij de zachte landing op Venus. De Venera is geland op het niet- verlichte deel van de planeet, niet ver van de evenaar. Volgens het bericht, van Tass be staat de dampkring van Venus voor 90 tot 95 procent uit koolzuur. Het Mariner V,"het. Amerikaanse Ve- 1 nus-vaartuig, heeft zaterdag het I laatste deel van een rapport, van I 40.000 woorden naar de aarde ge zonden. Het waren gegevens die de Marmer heeft opgenomen toen hij donderdag langs Venus vloog. Een woordvoerder van het labora- j torium voor straalaandrijving te Pa sadena heeft verklaard dat het ma- J teriaal nog wordt bestudeerd en dat de eerste bevindingen maandag voor publikatie worden vrijgegeven De Marmer V zal ter controle nog de opdracht, krijgen het gehele rap port. te herhalen, hetgeen 34 uur zal vergen. De Gaulle naar Andorra President De Gaulle van Frankrijk is gisteravond per trein naar Andorra vertrokken De Gaulle is uit hoofde van zijn functie één van de twee „prinsen" van de in de Pyreneeën gelegen in 1278 van Frankrijk afge scheiden dwergstaat. De Franse president zal zijn col lega-prins, de Spaanse bisschop van Urgel tijdens zijn eendaagse bezoek niet ontmoeten. Een dergelijke ont moeting tussen de twee prinsen heeft j m de loop der jaren trouwens nog nooit plaatsgevonden. zuurstofgehalte is 0.4 procent en het waterdampgehalte 1.6 procent; stik- j stof is niet gemeten. De temperatuur tij de oppervlakte is 280 graden en de druk tussen de 15 en 22 atmosfeer. Bevestigd is voorts, dat Venus geen magnetisch veld heeft, noch stra lingsgordel. De corona van waterstof om de planeet bevat duizend keer minder waterstof dan de hogere dampkring van de aarde. Het wetenschappelijk instrumenta rium dat door de Venera werd afge stoten is op de oppervlakte van Ve nus geland. Het was bolvormig en woog 383 kilo. Het wetenschappelijk instrumenta rium was voorzien van twee thermo meters, van. een barometerdruk-re- gistratie-apparaat, van een apparaat tot het meten van de atmosferische dichtheid en van elf patronen voor de analyse van de gas-samenstëlling van de atmosfeer Vijf van deze pa tionen zijn gebruikt vlak na het ope nen van de parachute, ongeveer op 26 km hoogte boven Venus en vijf an dere. 347 seconden later, op een hoog te van ongeveer 23 km. Deze tien patronen hebben perfect gefunctio neerd. De thermometers waren gegradeerd van 0 tot 400 graden celsius. Tijdens de daling van het instrumentarium liep de temperatuur vrij geleidelijk op, gemiddeld ongeveer tien graden per kilometer. Het maximum 280 graden celsius werd gemeten dicht bij de oppervlakte van Venus. De Venera is naar de mening van Russische geleerden ongeveer 15 km van de grens tussen het onverlichte en het door de zon verlichte deel van Venus geland. Hierdoor kwam de antenne in „de schaduw" te liggen. Russische geleerden merken hierbij op, dat de sonde met stroomcellen uitgerust was die met zonne-energie geladen werden. In de „schaduw" van Venus kon de voor het zenden nood zakelijke elektrische stroom niet op gewekt worden. Pipo de clown r De Lucy - show Koning Klant r Journaal r Achter het nieuws r Sneeuwwitje op de golvei r Televisierechtbank (2) r Naastenliefde kent geen i r Laatste nieuws NEDERLAND II r Pipo de clown r Dag dinsdag r Van gewest tot gewest r De eenentwintigste eeuw (Reis Journaal r Dubbelspion (Amerikaanse t.v. r Afrika kijkt naar Europa Tweeduuster Laatste nieuws UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM I: HILVERSUM II: 9.00 uur Rusland nu 9.25 uur The London Mozart Players „Het gulden schot' Wat de zaterdagavond betreft De Brandpunt-reportage over de internationale Vietnam-de- monstraties mocht worden ge prezen. De Alfred Hitchcock- aflevering bleek een oud beestje uit 1958 en „Het gulden schot" was „Het gulden schot" geble ven, ondanks de assistentie die Kees Schilperoort van radioman Jack van Collenburg had gekre gen. De laatste bleek voor dit programma een bijna ontroe rend voorbeeld van type-casting. Naast hem werd Schilperoort een gigant van spitsvondighe den: adrem, geestig en behendig in het opvangen van moeilijk doende winnaresjes uit Breda. „Het gulden schot" heeft één ding op Frenkel Franks serie „Een zekere Josefien" voor: het leeft. „Een zekere Josefien" leeft niet, het idee om foto's te ge bruiken en het spelelement voornamelijk tot in close-up ge sproken monologen terug te brengen, is op zijn hoogst theo retisch haalbaar, en dan met een ijzersterke tekst. En die ont breekt in dit geval. Kent IJ mijn vrouw?' „Een zekere Josefien" wordt aangeprezen als: „doodgewone gebeurtenissen uit het leven van een doodgewone Amsterdamse winkelluffrouw", terwijl de nieu we NCRV-serie „Kent u mijn vrouw?" over het wel en wee van een doodgewoon echtpaar van middelbare leeftijd heet te gaan. Aan deze serie hebben wij ons direct gewonnen gegeven. Nell Coppen en Wim van den Brink kunnen enerzijds de po pulariteit van wijlen Stiefbeen en zn. opvangen, anderzijds een soort reputatie krijgen, als de hoofdpersonen van Coronation Street in Engeland. Nederland se bewerking Jaap van der Mer- we. regie Max Douwes, allebei toevallig mensen die achter Stiefbeen en zn. stonden! Tweekamp' Ook de quiz „Tweekamp" viel in goede aarde. De vormgeving is duidelijk en functioneel, de quiz master (Cick Stokhuyzen) maakt een prettige indruk, en de vragen zijn ook minder stomp zinnig dan in vele andere quiz- Hoewel wij de indruk kregen dat de Leidenaars meer wisten dan de Utrechtenaren, wonnen de laatsten, mede dankzij het schoonheidsfoutje dat twee half- goed beantwoorde vragen wer den goedgekeurd. Gesiuav.il. Molen Op de andere zender een por tret van prof. dr. Gesina van der Molen, eerste vrouwelijke hoog leraar aan de Vrije Universiteit, in de oorlog oprichtster van „Trouw", en nu voorzitster van het „Defence and Aid Fund" in Nederland, en nog zo het een en ander. Roelof Kiers maakte een portret dat haar liet zien zoals zij is: een rechtstreekse, nuchtere vrouw met veel gevoel voor humor. De vragen van Koers hadden iets plagerigs, waardoor mevrouw Van der Mo len soms tot treffende reacties kwam. Soms waren die vragen echter simpeler dan nodig was, en qua vormgeving was dit ze ker niet het beste portret van Roelof Kiers. Kiesinger op bij bezoek W ilson VOOR MAANDAG 23 OKTOBE llversum 1, 402 m I 13.10 Journaal j wlng'. NRUm°13.30 De lichte 1.30 De zogenaamde DDR, .;ram.mu: Act. 22.55 Lichte ork.i (gr.). 23.20 Radlorama: veertiendaags mini-magazine met een cultureel knip oogje. 23.55—24.00 Nws. progr. (opn.). 20.10 Stereo: Klass. ork - werken (gr.). 21.00 Anders en eender: licht, filmmu: I Rostrum of Com- voorstellen? Mijn tive-hoorspel (dl. 4). 15 35 Inl. .25 Voor de jeugd. 17,15 De Westduitse minister-president Kiesinger brengt op het ogenblik een tweedaags bezoek aan Londen. Waarnemers in Londen verwach ten dat premier Wilson zal trach ten zijn Westduitse collega de be lofte af te dwingen, zo mogelijk in een slotcommuniqué dat de onder handelingen over Engelands toetre den tot de EEG op zo kort mogelijke termijn zullen beginnen. Op een bijeenkomst van het Insti tuut voor Buitenlandse Betrekkingen land. 21.30 Muziek uit de Refor matie (gr.). 22.15 Literama; kroniek over boeken, schrijvers en toneel. 22.30 Nws. 2240 Avondoverd. 22.50 Voordr. 23.30- Zoeken naar woorden, serie In terviews met kunstenaars 23.55—24 00 Nws VOOR DINSDAG 24 OKTOBER Hilversum 1, 402 m :eman) 8.50 Morgenwijd NRU9 00 Uitgebreide rep. 9.35 Waterst 9.40 Mu ziek uit de Barok (gr AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit (gr.). (11.0011 02 Nws.). 11.55 Beursberich ten. 12.00 Stereo: Planorecital (opn.): zaterdag j.l. in Stuttgart verklaarde Kiesinger, cjat „de Franse tegenkan ting tegen de Britse toetreding al leen overwonnen kan worden met argumenten, niet met druk". Kiesin ger zei dat West-Duitsland niet be reid is de aanvraag van Engeland zodanig te steunen dat de Bondsre publiek een breuk met De Gaulle forceert. 17.30 Lichte gram, 7.32 Act. 7.45 Volksi.. (gr.). 8.00 Nws. 8.10 NCRV-lied. 8 13 Gew muz 8.30 Nws. 8 32 Voor de huis vrouw. 8.15 Stereo: Klass. gram muz. 9.40 Schoolradio. 10.00 Theologische etherleergang. 10.35 Stereo: Bariton en mod. lied. 11.00 Nws. 11.02 Voor 14.30 Pizzicato: r de kinderen Nederlandse plaat. 10.00 Nws. 10.02 Klink-Klaar. Aansluitend; Geen ja. geen nee. (11 00 Nws.) 12.00 Nws 12.02 Zorro: progr. voor tieners. 13.00 Nws. 13.02 Ekspres: gev. pl.progr. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. SIEPROGRAMMA'S L NTS: 10.20—12.00 NTS: 18.55 Pipo urnaal. VARA: 19.C" Lucy Show. 19.32 Koning Klant sumentenrubr. NTS 20.00 Journaal VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Sneeuwwitje op de golven, sprookje op Geen Mini-Mode. NTS: 18.55 Pipo

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5