„Haanstra-school" viert deze week eeuwfeest Kleuterleidsters staat een drukke week te wachten Instituut voor fatsoenlijke burgermeisjes Voor Folk Beat 14 is er weer toekomst Opening bazaar Ver. van Vrijz.Hervormden MAANDAG 23 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Nederlands oudste kweek4 school voor voorbereidend on derwijs gaat feest vieren. Deze school, bij velen bekend als de Haanstra-school, bestaat na melijk honderd jaar. Vele dui zenden (oud-) kleuterleidsters, die haar pedagogische kennis in Leiden hebben opgedaan, zien deze week met dankbaar heid terug naar de periode, waarin zij vertrouwd zijn ge raakt met. de methode-Haar- stra. Van een kweekschool voor bewaarschoolhouderessen, waar eon vijftigtal meisjes van vijftien lut negentien jaar ge durende zeventien uur per week onderwijs genoten, groei de deze bijzondere instelling uit tot de beste school van dit type met een leeilingental van li nderdz^slig De Vereniging voor Voorbereidend Onderwijs, waarvan op het ogenblik de Leidse kinderarts J. P. Boekhold voorzitter is, heeft behalve over de sinds 1935 aan de Vliet gevestigde kweekschool de zorg over de Haan stra-kleuterschool aan het Rapen burg. Eén eeuw staat nu dus de Leidse Kweekschool op de bres voor het voorbereidend onderwijs, zorgt zij er voor dat een zo groot moge lijk aantal goed opgeleide leidsters haar levenstaak vindt in het werk bij en met de kinderen. Nog steeds ech ter is de strijd tegen wanbegrip en sleur, tegen vooroordelen domheid, tegen gemakzucht en vasthoudend heid, niet gewonnen. Na de mening van het bestuur, dat deze gedachten enkele jaren geleden in een geschrift heeft vastgelegd, zyn er in ons land nog teveel resten van de oude be waarschool (ook in moderne kleuter schoolgebouwen), is er nog een groot gebrek aan inzicht in de betekenis van dit werk zowel bij ouders als bij vele autoriteiten. Geboorteakte Een duik in de geschiedenis van de Leidse kweekschool brengt veel we tenswaardig over dit vermaarde on derwijs i stitüut aan het licht. De geboorteakte van de kweekschool is een „Bericht aangaande eene be waarschool voor kinderen in ver band met eene kweekschool voor bewaarschoolonderwijzeressen en kin derjufvrouwen", dat in het jaar 1867 van de hand van dr. S. Rutgers van der Loeff, dr. J. Maronier en dr. W. Pleyte verscheen. De kweekschool, met daaraan verbonden een bewaar school, opende haar deuren aan het Rapenburg voor „fatsoenlijke bur germeisjes, die zich voor de eerste opvoeding van kinderen, hetzij op bewaarscholen of in andere kringen, wenschen te bekwamen". De bewaar school stond open voor „een bepaald getal kinderen uit den meest gegoe de stand, tegen acht gulden in het vierendeelsjaar voor ieder kind". Beide inrichtingen kweekschool en bewaarschool bleven zelfstan dig, hoewel onder één bestuur. De onderwijzeressen werkten overdag op de bewaarschool, 's-avonds kregen ze les op de kweekschool. Enkele jaren na de oprichting van de kweekschool traden die twee figuren op de voor grond aan wie de school zo veel te danken heeft: de eerste directrice, mejuffrouw Louise Hardenberg. en de eerste hoofdonderwijzer, de heer W. Haanstra, twee geboren docen ten en leiders. Haanstra Wijbrands Haanstra (18411925) was een Fries, die reeds jong onder wijzer werd in Leiden, en, onder meer leraar opvoedkunde is geweest aan de Kweekschool voor onderwijzers in Haarlem. In 1882 het jaar waarin de school 'n dagschool werd volg de de benoeming van de heer Haan stra tot directeur van de Leidse kweekschool, een functie, die hy tot 1922 heeft bekleed. Met Louise Har denberg werd hij, voortbouwend op d$ ideeën van Fröbel, de geniale schepper van allerlei nieuwe leermid delen. Al spoedig werd de methode- Haanstra door het hele land ver- spreid en kreeg zij bekendheid in België, Duitsland en Nederlands-In- dië. Haanstra gaf er echter zijn eigen I naam niet aan; hij noemde het „de methode. Leidsche Kweekschool". Vele scholen van alle richtingen na men zijn pedagogische vindingen over, echter zonder vermelding van zyn naam. Wat mejuffrouw Hardenberg be treft, van haar werd al bij haar sol licitatie gezegd dat „gene dame in Nederland beter voor zulk een be langrijke inrichting geschikt was dan zy". De benoeming van mejuf frouw Hardenberg, die van Goes naar Leiden kwam, dateert van maart 1868. Ook deze benoeming bleek een zegen voor de school te zyn. Mejuf frouw Hardenberg overleed in 1868. Hervorming ging, doordat het onderwijs aar toekomstige leerkrachten van kleuterscholen niet meer alleen 's-avonds werd gegeven maar ook. en vooral, op daguren. Dank zij deze hervorming kon het onderwijs „veel omvattender en vruchtdragender worden gemaakt". De Leidse kweek school was destijds de enige inrich ting in het land, die, verbonden met een oefenschool voor de leerlingen, aan de kwekelingen een volledige theoretische en praktische opleiding gaf in daglessen. Het directoraat was tot 1936 in handen van mej. D. Volt- man, die, hoe zeer zij ook de metho de van Haanstra bewonderde, zich openstelde voor nieuwe stromingen op onderwijsgebied. De leerlingen werden door haar niet alleen inge wijd in de leer van Fröbel zoals Haanstra die had uitgebreid en ver- ADVERTENTIE beterd, maar zij maakten ook dege lijk kennis met de Montessori-metho- de en leermiddelen. Mej. Voltman, die de kweekschool ruim veertig jaar gediend heeft, werd op haar beurt als directrice opgevolgd door mej. H. J. Glasz, wier naam eveneens grote bekendheid kreeg in de kringen van het kleuteronderwijs. De Kweekschool voor Voorbe reidend Onderwijs beschikt sinds 1935 over een gebouw aan de Vliet, dat onder toezicht van de architect Bern. Buurman tot stand is gekomen en rechtsstreeks verbonden is met de kleuterschool aan het Rapenburg. Aan de school is vele jaren lang een internaat verbonden geweest, welk „kosthuis" inmiddels is opgeheven. De leerlingen van buiten wonen nu veelal in Leiden op kamers. Het leer programma is veelomvattend; de op leiding stelt zich op het standpunt «Haanstra is ook op dit gebied de baanbreker) dat de kleuterleidster haar werk slechts goed zal kunnen doen als ze een behoorlijke ontwikke ling zich eigen heeft gemaakt. Het is naar de overtuiging van het school bestuur niet mogelijk een goede vak opleiding te geven als er geen ach tergrond, geen basis is. Behalve aan pedagogiek, hoofdvak op de kweek school, psychologie en methodiek wordt aan de Vliet veel aandacht be steed aan de moderne talen. By alle leervakken wordt een beroep ge daan op het eigen initiatief van de leerlingen. De passieve houding van 't meisje verandert daardoor in een meer actieve. In dit verband dienen vakken als tekenen, boetseren, mu ziekbeoefening, handenarbeid, ritmiek en gymnastiek zeker niet onvermeld te biyven. Kortom, er worden op de „Haanstra-school", aan het hoofd waarvan nu alweer vele jaren me juffrouw H. M. ter Beek staat, per- soonlykheden gevormd, die leiding moeten geven aan kinderen van drie tot zes jaar, 'n leeftydsperiode welke steeds meer wordt beschouwd als be slissend voor het latere leven en voor de verdere karaktervorming. De jubilerende Leidse kweekschool heeft overigens het moet aan het slot van dit historische overzicht nog even vermeld niet uitsluitend kleu terleidsters afgeleverd. De leerlingen- Hoogheemraad schap van Rijnland In het le district van het Hoog heemraadschap van Rynland (hoofdplaats: Bloemendaal), werd tot hoofdingeland gekozen jhr. W. Ph. Barnaart te Vogelenzang, tot dusverre hoofdingeland-plaatsver vanger voor dat district; tot hoofd ingeland-plaatsvervanger de heer C. J. van Tienhoven te Aerdenhout. In 'het 6e district «hoofdplaats: Lisse) vond een tussentydse verkie zing plaats ter voorziening in de vacature van hoofdingeland, welke in 1966 was ontstaan door de benoe ming van de heer C. G. M. Meskers tot hoogheemraad. De heer G Faase te Noordwijk zag zich in de ze functie gekozen. In het 12e district «hoofdplaats: Hazerswoude) werden de heren Jos. Van der Eyk te Benthuizen, hoofdin geland en P. van der Eyk Jaczn. te Waddinxveen, hoofdingeland-plaats vervanger, beiden per 1 januari 1968 periodiek aftredende^ als zodanig herkozen. ADVERTENTIE Een beeltenis van Wijbrandus Haanstra, de Friese pedagoog, die de Leidse Kweekschool voor Voor bereidend Onderwijs naam heeft gegeven. (Foto LD/Holvast) lust bevat ook de naam van de evenals Wybrandus Haanstra uit Friesland afkomstige Margareta Zel- le, die in het begin van deze eeuw als Mata Hari wereldnaam verwierf i in de eerste wereldoorlog op beschuldiging van spionage in Frank rijk werd gefusilleerd. Maar nog maals, het is uiteindelijk Haanstra geweest, die de Le'idse kweekschool heeft gegeven Micro-theater .In het pand Vestestraat 40 in Lei den vestigt zich het Micro-Theater Imperium. Het theatertje wordt zaterdagavond 4 november geopend door burgemees ter mr. G. C. van der Willigen. Na deze officiële opening zal de toneel groep „Imperium" „De herbergier ster" van Carlo Goldoni opvoeren De toekomst ziet er voor de Leidse jazz society Folk Beat 14 toch niet zo somber uit, als die zich enige weken geleden na het wat mislukte nachtcon cert met Dave Pike in het Volkshuis liet aanzien. Leidse jazzmusici hebben zich bereid verklaard Folk Beat 14 de hel pende hand toe te steken en treden tweemaal belangeloos op. Zaterdagavond vondt dit eerste op treden in het „home" van FB 14, de hockey-kantine van sportpark Room burg, plaats. Het trio Kees Nix, be staande uit Kees Nix (piano), Rob de Winter (bas) en Rob Goudzwaard (drums) speelde terwyl ook Bernard Otten zich later met zangers Soesia Citroen by het trio aansloot. Het was een rustig optreden. In to taal waren er zo'n tachtig belangstel lend („Bevredigend", vertelde FB- voorzitter Eric Faber), die een be- hoorlyk portie jazzmuziek kregen voorgeschoteld. Kees Nix in Leiden en omstreken genoegzaam be kend had naast wat oudere num mers ook enkele nieuwe stukken op zyn programma staan; o.a. een blues in bes en had voor zyn nieuwe com- posities nog geen namen. Het hoogte punt van de avond vormde het be kende ..Night in Tunesia". Drummer Rob Goudzwaard en gast-bongo-spe- Ier Bernard Otten voerden hierin een meeslepend vraag- en antwoord spel op. Jammer was het echter wel, dat de avond vry vroeg werd beslo ten". Hoewel ook na dit eerste pro-deo optreden van Leidse musici de finan ciële toestand van FB 14 nog niet helemaal gezond is, heeft het bestuur er toch vertrouwen in. dat dit na het concert van 11 november wel weer het geval zal zyn. Op 11 novem ber spelen namelyk The Attics en een trio onder leiding van Henk van der Berg. Deze drummer heeft de laatste jaren betrekkelyk weinig aan jazz gedaan, maar heeft mede door zyn muzikale scholing weer grote plannen om terug te komen. „Met een redelyke belangstelling redden we het en dan gaan we in de cember weer op de oude voet verder. „Met Carl Schulze waarschijnlijk", vertelde het FB-bestuur. Voor de opening hedenmiddag van de tweedaagse ba zaar van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Leiden/ Oegstgeest, die in het zaaltje van het gebouw van deze vereni ging, Middelweg 28, is ingericht bestond veel belangstelling. Handwerkclub doet weer van zich spreken Op deze bazaar vindt men ook dit jaar weer een keurcollectie van fraaie en degelyke gebruiksgoederen, vervaardigd door de dames van de handwerkclub. Mevrouw Portheine heette als plaatsvervangend leidster allen wel- Het uit 1935 daterende school gebouw aan de Vliet, waar de toe komstige kleuterleidsters worden Foto LD/Holvast) kom. zy achtte het een verheugend feit dat de verkoop dit jaar in het eigen gebouw der vereniging wordt gehouden, waaraan de jeugd zijn beste krachten geeft om het zaaltje een gezelliger aanzien te geven. Spreekster dankte allen die in de laatste weken nog iets aan de bazaar hadden geschonken en de jongeren, die nog voor een aantal stukken zelf gemaakte handarbeid hadden ge zorgd. Ondanks het overlyden in de afgelopen twaalf maanden van drie dames van de handwerkclub, wier trouwe medewerking zeer moést wor den gemist, was de bazaar toch nog vol gekregen. Mevrouw Portheine deed een beroep op de dames in de vereniging, zich by de kring van ..werksters voor de vereniging" aan te sluiten. Vervolgens gaf zy daar ds. Wagenvoorde verhinderd was de opening te verrichten het woord aan dr. D. Ruiter, de voorzitter van de Vrijzinnig-Hervormde gemeente. Jeugdwerk Deze Jaarlykse bazaar aldus dr. Ruiter is altyd zinvol, omdat de netto opbrengst voor verenigingswerk wordt gebruikt. Spreker hoopte dat de dames de gulden, evenals vorig jaar, voor het jeugdwerk zullen be stemmen. want dit werk kost veel en is zo byzonder belangryk. De verkoopdagen zyn elk jaar weer een aanleiding om samen wat te doen en samen te bouwen aan de toekomst van de vereniging. Bovendien wordt het saamhorigheids gevoel versterkt. Het is verheugend dat nu een aan tal jongeren aan de voorbereidingen heeft meegewerkt en spreker hoopte dat dit ook in de toekomst en in nog meerdere mate het geval zal zyn. Deze bazaar is geopend: vandaag tot vyf uur. morgen van twee tot vier uur. De feestelyke sluitingsavond wordt gehouden in het Gemeentecentrum, Lytweg, te Oegstgeest en vangst aan te acht uur precies. Van zeven tot acht uur is aldaar nog gelegenheid iets van de restanten te kopen. OUD-LEIDEN NAAR UTRECHT Een zestigtal leden van de Ver eniging Oud-Leiden bracht zaterdag een bezoek aan de stad Utrecht al waar de leden werden verwelkomd door het bestuur van de Vereniging Oud-Utrecht. De leden maakten onder deskun dige leiding een wandeling door de stad tydens welke wandeling op het Domplein werd aangewezen hoe de stad daar haar oorsprong vond. Ve le geschiedkundige by zonderheden werden verteld o.a. over de grach ten en de daaraan grenzende wer ven en kelders en over enige uit de middeleeuwen stammende nog aan wezige, doch van gewyzigde gevels voorziene, versterkte huizen en over hun oorspronkelyke bewoners. Be zichtigd werden de Jacobikerk, de Janskerfc, de regentenkamer van het Bartholomei Gasthuis, de Maria Kloostergang en de Domkerk. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zyn geslaagd voor de volgende examens: doctoraal Semietische taal en letter kunde de heer M. Stol «Middelburg); doctoraal klassieke taal- en letter kunde de heer A. F. P. Burgersdyk «Enschede); doctoraal farmacie mej. C. W. S. A. Kentie (Den Haag» en de heer G. E. T. Ferguson (Lei den) Het honderdjarig bestaan van de Kweekschool voor Voor bereidend Onderwijs in Lei den zal niet ongemerkt voor bijgaan. Er is na een zeer lange periode van voorberei ding een programma samen gesteld, dat tal van festivi teiten inhoudt. Aan de tot standkoming van dit pro gramma hebben zowel het schoolbestuur als de docen ten, de leerlingen en veie oud-leerlingen meegewerkt. Het feest duurt een volle week en begint vanmiddag al met een bijeen komst van bestuur, docenten en leer lingen in het schoolgebouw aan de Vliet. De leerlingen zullen tijdens deze bijeenkomst een aantal zelfver vaardigde wandkleden als jubileum geschenk aanbieden. Bovendien stel len zij ter gelegenheid van het jubi leumfeest een geldsbedrag ter be schikking aan de stichting Terre des Hommes, die oorlogsslachtoffertjes, o.a. uit Vietnam, in staat wil stellen om zich in ons land medisch te laten behandelen. Morgenavond heeft de officiële opening plaats van de tentoonstelling van antiek speelgoed, die, eveneens ter ere van het eeuwfeest van de Leidse kweekschool, in „De Laken hal" wordt, gehouden. Deze unieke expositie duurt tot 10 december. Spectaculair belooft de fietstocht te worden, die de leerlingen van de jubilerende school woensdagmiddag door heel Leiden zullen houden, uit gedost in kleding uit grootmoeders tijd. De tocht zal op het Schutters veld worden onderbroken voor een glaasje limonade Woensdagavond is er aan de Vliet een ontvangst voor ouders en -voor vrienden van de Leidse Kweekschool, die op donderdagochtend, van elf tot twaalf uur, gevolgd zal worden door een receptie voor de moeders, by wie de leerlingen in gezinspraktyk zijn. Donderdagavond is er een groot jubileumbal in de Stadsgehoorzaal, dat In de eerste plaats in bedoeld voor leerlingen en de docenten. Bovendien komen de kweekschool meisjes zaterdagavond ter afsluiting van het jhbileum in het Noordwijkse Zinger-hotel bij elkaar. Vrijdagavond biedt het schoolbe stuur de leerlingen een schouwburg avond aan, waarvan de aard zorg- zuldig geheim wordt gehouden, maar waarvan het succes bij voorbaat vast staat. Deze avond in de schouwburg belooft een hoogtepunt uit het feestprogramma te worden. Zaterdag is de dag van de oud leerlingen. zy komen 's ochtends om tien uur in het schoolgebouw bij- elkaar. Na de aanbieding van een cadeau voor de school gaan de reünisten te voet naar de Stadsge hoorzaal, waar zy officieel worden ontvangen en de lunch zullen ge bruiken. In de middaguren kunnen Een detailfoto van de ten toonstelling, die ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Leidse Kweekschool voor Voorbereidend Onderwijs in de Haanstra-school ivordt ingericht. (Foto LD/Holvast) de reünisten hun hart ophalen aan de musical „Zelfportret 1967" op te voeren door leerlingen van de kweek school. Op hun beurt stellen de reünisten de leerlingen, eveneens in de middaguren, in de gelegenheid aanwezig te zyn op een thé-dansant in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Na het reünistendiner is er, nog steeds in de Stadsgehoorzaal, een cabaretvoorstelling door en voor oud-leerlingen, gebaseerd op het jubileum van de Leidse kweekschool. De Stadsgehoorzaal is ook de plaats waar het bestuur van de Vereniging voor Voorbereidend On- derwys zaterdagmiddag zal recipi- In de Haanstra-kleuterschool aan het Rapenburg zal in de komende dagen een expositie te zien zyn van werkstukken, die door de kleintjes zelf zyn vervaardigd. tenslotte worat ter geiegenneid van het eeuwfeest van de Leidse kweekschool in hotel „Noordzee" in Noordwijk van woensdag tot vrydag een strikt besloten conferentie over kleuterschool en volksgezondheid ge houden, in samenwerking o.a. met het Ned. Instituut voor Kinderstudie. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Maria del Carmen Ana Ines, d. v. J. W. l'Aml en C. Alfonso Sanchez Prados. Erik-Jan, z v. D. Monfils en C. Lugthart. Elisabeth Jo- garetha. d v C. J van der Hooi J. M. C. van der Voorn. GETROUWD H. G. J. van der Steenhoven i van Heeringen. OVERLEDEN A. L. J. van Waas, 60 Jaar. mi Haasdijk. 82 Jaar. wed. van A. N boom. G. Wortman, 54 Jaar, man. HENGELSPORT De Gulden Voorn Wedstrijd in Noord-Hollands Kanaa. De vangst viel tegen. Uitslag, 1. H. v. Houten 2300 gr. (gr. voorn) 2. M. P. Hoogka mer 1185 gr.. 3. C. v. d. Zwan 1150 gr., 4. F. Velthuisen 750 gr., 5. A. v. Ton geren 620 gr., 6. G. Bavelaar 590 gr., 7. .W Chr. Lardee 430 gr., 8. G. Har- land 390 gr., 9. H. v. Alphen sr. 310 gr., 10. F. Smit 275 gr., 11. H. v. Al phen jr. 230 gr., 12. P. Harland 210 gr, 13. H. Schouten 0.50 gr. De HSV Wedstryd in de Ring vaart by Sassenheim. De vangst was matig. Uitslag: 1. K. Lateneer 792 gr., 2. I. Monteba 756 gr., 3. Later- veer sr. 577 gr (gr. blei), 4. M. Kere- weer 574 gr., 5. H. Boom 532 gr. (gr. voorn), 6. J. Chouffoer 503 gr., 7. Nieuwenburg sr. 481 gr.. 8. I. Ar- noldus 470 gr., 9. J. Leuering 380 gr., 10. H. Laterveer 369 gr.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3