Uudentenkamernood in 1970 opgeheven? Raaclhuisbouw in Noord wijk Amerikaanse tieners zingen in Leiden ÖRAIFFEISENBANK U Si Sf rof .clr.P. Muntendam "jiver gezondheidszorg 41 Export van bloemen gestegen POSTZEGELRUILDAG IN I (AG 23 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T3 jen jaar Stichting idse Studentenhuisvesting )e moderne opvattingen over gezondheidszorg omvatten slechts de bestrijding en voorkoming van ziekte, maar ook «vordering van gezondheid. Ook hierin moet de huisvesting centrale plaats innemen. De lichaamsreiniging (waterbe- iving) leeft nog niet diep in het Nederlandse vojksbewust- in Lelden bijna tweederde it studenten, die.op kamers geen gebruik kunnen li van douche of badkamer, te denken", aldus de rector- I(ficus van de Leidse Univer- prof. dr P. Muntendam, toen tferdagmiddag in het groot, mum de tentoonstelling I jaar Stichting Leidse Stu- nhuisvesting" opende. •aatS stuk volksvoorlichting en -op- i zal zich, al of niet in het ka- Oifl au de maatschappelijke ge- W66I -idszorg, meer dan in het ver- op de huisvesting en woning- lJ noeten richten, aldus spreker, verder op wees, dat ook aan- le studenten dienen te besef- it een goede huisvesting voor leestelijk welzijn en daarmee studierendement waard is. utige voorwaarden tot concen- tot ontmoeting en tot contac- s>t het extramurale milieu in de universele betekenis en zo- i materiële als in immateriële het grondwerk, waarop lentenhuisvesting kan worden lietzc 2 Muntendam, die met grote n J lering sprak over het werk van 0^9" Schting, welke thans tien jaar it, zag nog een grote taak voor lichting weggelegd: sticht de lykheden voor hen, die nu nog diversiteit als spoorstudent be- a, om door middel van de huis- 3 hun plaats binnen de civitas toen vinden, ig hr des,Is imaete Voorzitter van ootliandel in vis wil aftreden )IG t" heer P. Krab zal per 1 januari "jn functie als voorzitter van de ilandse Zcevisgrootliandelver- neerleggen. IIU zal tevens Jen als voorzitter van het Be- «hap groothandel in vis en vis- i'ie en de Federatie van natio- vganisaties van de groothandel Kris in de EEG-landen. heeft de heer Krab bedankt A van het dagelijks en van het ^fen bestuur van het Produkt- voor Vis en Visprodukten en gj| die functies in bestuurscolleges PP B aantal andere organisaties de iandel in zeevis betreffende. De Krab heeft onlangs de pen- :htigde leeftijd bereikt, loon van diverse zijden druk smis uitgeoefend zijn werkzaam- If look na 1 Januari van het vol- Mj Jaar te blijven voortzetten, hij gemeend hiervoor niet te zwichten. Dertien jaar geleden de heer Krab het voorzitters- - van de Nederlandse Zeevis- I C -ndelvereniging op zich. Al I ontpopte hij zich als een gewoon bekwaam bestuurder, khalve in Nederland ook in.de 16 vlsserylanden in West-Euro- Kr gewaardeerd wordt. Zyn gro- ïdiensten voor de nationale en |tj( 'lonale zeevisgroothandel von- ■teeds negen jaar geleden erken- "oor zyn benoeming tot Ridder Orde van Oranje-Nassau. De tob heeft een belangrijk aan- in de behartiging van de dandse belangen bij de voorbe den met betrekking tot de aan- ïde EEG-visserij. Kamertekort De voorzitter van de Stichting, dokter F. Dijkstra, die vooraf een inleidend woord sprak, zette daarin uiteen, dat verwacht mag worden, dat binnen enkele jaren het kamertekort in Leiden zal zijn opgeheven. De Stichting heeft momenteel het beheer over ongeveer 1.700 kamers; aan het eind van dit jaar zal dit aantal, door ingebruikneming van nieuwe projecten, zyn gestegen tot circa 2.000. Voor 1968 raamde de heer Dijkstra een totaal van 2.600 ka mers, voor 1969 een totaal van onge veer 3.200, terwijl voor 1970 naar een totaal van circa 3.800 wordt gestreefd. Er zyn aanwijzingen, aldus de heer Dijkstra, dat met dit aantal het kwantitatieve kamertekort zal zyn gedekt. Het beleid van de Stichting is er voortdurend op gericht de oplossing van de kamernood primair in de bin nenstad de belangstelling voor flatbewoning is onder de studenten dalende te zoeken. Meer dan vyf- tig procent van het huizenbezit be staat dan ook uit, vaak fraai ge De voorzitter van de lustrum commissie, de heer L. S. Go (rechts), biedt de voorzitter van de Stichting, dokter F. Dijkstra, het eerste exemplaar van het ge denkboekje „Tien jaar Leidse Studentenhuisvesting" aan. (Foto LD/Holvast) stad, waarvan er ongeveer veertig onder Monumentenzorg vallen. De heer J. K. M. Gevers bood deze middag de gelukwensen van de Stichting Pro Civitate aan. Na de opening volgde een geanimeerde re ceptie en namen de vele aanwezigen vol belangstelling kennis van de in gerichte expositie „Tien jaar Stich- ting Studentenhuisvesting", welke Uit een particuliere kunsthandel in „Zelfs bij een aarzelende conjunc tuur wordt het gebruik van bloemen en planten in Europa nog aanzienlijk opgevoerd". De voorzitter van de ver eniging „De Nederlandse Bloemiste rij", dr. A. J. Verhage, constateerde dit vanmiddag met enige tevreden heid op de algemene najaarsverga dering van de vereniging in Utrecht. Hoewel het mooie en warme zomer weer dit jaar nadelig was voor de Nederlandse bloemisterij (de produk- tie werd er in heel Europa door ver groot en de belangstelling voor een bloemetje in huis neemt altyd af bij mooi zomerweer), is de totale export van bloemen van 127 tot 144 miljoen gulden. De uitvoer lag in juli onge veer 5 miljoen lager, maar dit ver lies is in augustus weer gedeeltelijk Ingehaald. De export van snijbloe men steeg tot en met augustus met 14,4 procent tot 119 miljoen en die van planten met 9 procent tot 24,8 miljoen gulden. Bij de afzet in het binnenland speelt de ambulante handel een be langrijker rol dan in welk land ook. Toch meent dr. Verhage, dat de ver koop in eigen land nog verder moet worden opgevoerd door een uitbrei ding van het aantal verkooppunten, die onder het directe bereik van de huisvrouw liggen. Volgens hem hebben zowel de am bulante handel als de bloemisten- winkeliers hier een taak: als zij geen verkooppunten scheppen in zelfbedie ningszaken en dergelijke, zullen an deren, die over minder vakbekwaam heid beschikken, dat doen. Op het ogenblik is de vraag aan de orde, of het bestaande veilingsys teem nog de beste afzetmethode is. Dr. Verhage staat op het standpunt, dat de concentratie van het aanbod in de veilingen onder de huidige om standigheden nog meer voordelen dan nadelen heeft. Deze kwestie maakt echter verdere studie noodzakelijk. Diefstal van kost bare schilderijen iu Engeland Stichting in de afgelopen tien jaar ruim 23 miljoen gulden en niet 82. zoals wij abusievelijk schreven in huisvesting en nieuwbouw inves teerde. Confectiefabriek geliquideerd De confectiefabriek ..Zonneschijn" In Oude Pekela, die vorig jaar onge veer 30 mensen moest ontslaan, wordt geliquideerd. De nog in dienst zijnde 30 personeelsleden is eind vo rige week, nadat zij hun loon had den gekregen aangezegd, dat het be drijf geliquideerd zal worden. Het be drijf heeft surséance van betaling aangevraagd. De werknemers hebben nog loon tegoed van acht dagen. De heer C. Bel, noordelijk districtsbe stuurder vari de christelijke bond textiel en kleding vond het een trieste geschiedenis. Er is nog geen enkel overleg geweest, zei hij. De fabriek fabriceerde uitsluitend pyjama's. Er was geen lapje stof meer in de fa- restaureerde, panden in de binnen- briek aanwezig. Broadway in het Engelse graafschap Worcestershire zijn schilderijen ter waarde van een kwart miljoen gulden gestolen. Tot de gestolen werken behoren een Matisse, een Manet en een Dali. Aau tie Rijnsburgse veiling „Flora" Chrysanten niet zo duur De jaarlijkse bloemenvaktentoon- stelling ln Rijnsburg behoort weer tot het verleden. De standhouders de- j den zeer goede zaken en dit bete kent, dat vele kwekers uit Rynsburg en omgeving overgingen tot aankoop van plantmateriaal, waaronder onge twijfeld ook vele nieuwigheden wa ren. Een dergelijke expositie, die ln de eerste plaats bedoeld is om de kwe ker op de hoogte te houden van de nieuwste soorten, heeft natuurlijk ook een grote propagandistische waarde en vele duizenden liefhebbers met de vaklieden genoten van al dit Helaas is de werkelijkheid op het moment wat anders, want wanneer men zeker wil zyn van een boeket beslist zuivere bloemen, moeten ze toch wel uit de kas komen. Wat er nu nog van buiten aan de Rijnsburg se veiling "Flora" wordt aangevoerd, laat kwalitatief alles te wensen over. De export is echter zoals gebrui kelijk om deze tijd van het jaar Gemeenteraad gaat spreken over: President Tliioe wil Ho Tsji-minh uitnodigen Generaal Thioe, die op 31 oktober zal worden geïnstalleerd als president van Zuid-Vietnam, heeft in een vraaggesprek met het Amerikaanse tijdschrift „US News and World Re port" verklaard, dat hij twee of drie weken na zijn ambtsaanvaarding pre sident Ho Tsji-Minh van Nrd-Viet- nam schriftelijk zal uitnodigen voor een gedachten wisseling over de pro blemen van Vietnam en de totstand koming van de vrede. En pauze in de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam zou, naar zijn mening, een goed kli maat voor besprekingen helpen kwe ken, maar hij voegde hieraan toe, dat hy niet op een dergelijke pauze zou aandringen als Noord-Vietnam niet bereid is tot een tegengebaar. tot een minimum gedaald en beperkt zich hoofdzakelijk tot rozen en wat anjers. Chrysanten kan men ons ln Duitsland ook leveren, terwijl aan de Rivièra de produktie langzaam maar zeker ook op gang begint te komen. Aangezien dus het grootste deel van de chrysanten in eigen land moet worden verkocht, zullen ze voorlopig nog tegen een redelijke prijs te koop zijn In de Leidse Stadsgehoorzaal werd zaterdag druk geruild. De afdeling Leiden van „Philatelica" de grootste postzegelvereniging hield op deze dag een nationale postzegelruildag. Er bestond voor deze ruildag grote belangstelling. Heel wat zegels verwisselden dit weekeinde in Leiden van eige naar. Ook voor de postzegelhan- del was een hoek gereserveerd. Bovendien ivas er een expositie van vergrotingsmateriaal. De meeste bezoekers de foto geeft er een beid van legden een diepgaande interesse voor deze ruilbeurs aan de dag. Foto LD/Holvast Verkiezingen in Zuid-Vietnam Ongeveer 76.4 procent van de 58 miljoen Zuid Vietnamese kiesgerech tigden hebben gisteren 'n Huis van afgevaardigden gekozen. De opkomst was 6.6 procent lager dan bij de presidentsverkiezingen van 3 sept. en speciaal in Saigon was opvallend dat velen niet van hun stemrecht gebruik maakten. De opkomst was daar slechts 57.8 procent. Zuidviet- namese functionarissen en Ameri kaanse autoriteiten waren echter te vreden over de opkomst omdat dit reeds de vijfde veikiezingszondag was en er sprake is van verkiezingsmoe heid. De telling zou waarschijnlijk pas vandaag laat gereed zijn en de officiële uitslag zal op 26 oktober worden bekendgemaakt. De gemeenteraad Noordwijk hand komt morgenavond 8 uur bijeen, spe ciaal om de plannen voor de bouw van een raadhuis aan de Prins Hen- drikweg te bespreken. Het architec tenbureau Van den Broek en Bake- ma uit Rotterdam heeft een schets- plan ontworpen, dat door prof. Van den Broek en prof. Bakema aan de tekeningen en maquettes Zes Amerikaanse tieners ver- blijven op het ogenblik in Leiden waar zij optreden in middelbare scholen, technische scholen en ulo's. Zij maken een toernee van drie maanden door Nederland, op uitnodiging van de internationale verleende het Amerikaanse tie nerteam medewerking aan de schooldienst in de Zuiderkerk, die werd gehouden ter gelegenheid van de opening van de nieuwe vleugel van het Christelijk Ly ceum „Dr. W. A. Visser 't Hooft". tn interkerkelijke jeugdbeweging Hierbij waren alle leerlingen van Youth for Christ". Vanochtend het lyceum aanwezig. Het tiener- zal worden toegelicht. Prof. Ir. J. van Tol, de stedebouw- kundige, zal aanwezig zijn om even tuele vragen van stedebouwkundige aard te beantwoorden. Het voorstel van B. en W. gaat uit van het vorig jaar in april door de raad genomen besluit, waarbij voor de bouw van een nieuw raadhuis werd aangewezen het aan de ge meente in eigendom toebehorende terrein aan de Prins Hendrikweg na bij de watertoren. I Over deze plaats is in de loop der jaren reeds heel wat te doen ge weest en soms laaiden de sentimen ten bij het doen van de keuze tussen Binnen en Zee hoog op. Het begon in 1961 toen de gemeen teraad in een besloten zitting het besluit nam de villa „Sans Souci" aan te kopen en het duinterrein te bestemmen voor de bouw van een raadhuis. Een jaar later kwam de plaats van het raadhuis weer ln de raad en werd met een geringe meer derheid besloten tot situering aan de Prins Hendrikweg. Daarna werd voldaan aan wensen uit de raad en een commissie van deskundigen benoemd om nader te adviseren over mogelijke andere plaatsen in de gemeente, waar een raadhuis gebouwd zou kunnen wor den Het duinterrein aan de Prins Hen drikweg is daarvoor het meest ge schikt, luidde de eenparige conclusie van deze deskundigen. Op grond van dit rapport besloot de raad op 20 april 1966 voor de derde maal nu met negen stem men voor en acht stemmen tegen dat het toekomstige raadhuis aan de Prins Hendrikweg zou komen. Het is derhalve onwaarschijnlijk, dat B. en W. morgenavond een nieuwe discus sie over de plaats van het raadhuis zullen toestaan. Omtrent het schetsplan delen B. en W. mede, dat de gemeente bij reali sering van dit plan de beschikking zal krijgen over een raadhuis, dat aan alle te stellen eisen voldoet. De architecten zijn er naar de me ning van het college in geslaagd een plan te ontwerpen dat in esthe tisch opzicht de verwachtingen ver I overtreft. De gemeente kan worden I verrijkt met een gebouw van zeer bijzondere architectonische waarde. en vier jongens, zong enkele gos- j Omtrent de kosten kunnen uiter- pelsongs en spirituals. De dienst i aard no& *een definitieve mededelin- werd geleid door ds. G. Toornvliet. gen worden gedaan. Uitgaande van bekejid van radio Bloemendaal, de stichtingskosten van de laatste tijd die in zijn preek stilstond bij het e,ders gereedgekomen raadhuizen karakter van de christelijke scho- schatten wij dat met de uitvoering len en bij het 'volwassen worden, van het project in Noordwijk mlns- het „jeugdontwaken"Itens een bedeag van zes miljoen (Foto LD/Holvastgulden gemoeid zal zijn. team, bestaande sjes j Tijdens I de Raiffeisen-spaarweek is het sparen extra aantrekkelijk spaarbank en alle bankzaken

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15