Keizer" Rembrandtsplein b Verzetspaard Piet gestorven L4UP CARANSA BEHEERT BIOSCOOP, NACHTCLUB, IJAFE'S, IUINKELS, HOTEL EN PARKEERGARAGE Eerste use van bouw nu gereed Voorwaardelijke straf voor Van der Boorn Huwelijk zien in het licht van oecumene en godsdienstvrijheid Zelfs gezondheid van De Gaulle wapen in Britse strijd om EEG Laster" yDERDAG 19 OKTOBER 1967 PAGINA 9 po/ (Van onze speciale verslaggever) Morgenochtend wordt op het Rembrandtsplein in Amster- a op spectaculaire wijze, waaraan Rembrandts nachtwacht ilevende lijve" zal deelnemen, een galerij met 32 kleine win- i geopend. laarmee zal de eerste fase van de vernieuwing van het oude imaakcentrum van Amsterdam gereed zijn. Tot deze fase horen de bioscoop het Rembrandtspleintheater en de play- fclub „Bird", beide op de plaats, waar tot twee jaar geleden grote lunchroom van Heek werd geëxploiteerd en thans sde galerij, die de ruimte heeft ingenomen van het vroegere [é-restaurant „De Kroon". thans 81-jarige Frits Schiller, en laar van het befaamde hotel Ser is niet meer de keizer van Rembrandtsplein. Die titel is o- ïfaan naar de 51-jarige make- Rln onroerend goed en inmiddels exploitant van het Badhotel in Ivoort en het Amsterdamse Doe- »fel, Maup Caransa in een Amsterdamse actoter- geboren Caransa heeft deze - rdomicilie genomen in een 17de- -resa patriciërshuis aan de Heren- ijveo schuin tegenover de ambts- •n in- tg van burgemeester Samkal- Evenals de burgemeester heeft m chauffeur in fraai uniform en dj het pand op nummer 579 be- !n worden wij, evenals bij de bur- lester op nummer 502, ontvan- ioor twee in keurig rokkostuum ien boden- de strakke moderne hal van het :huis, waar in de hoek een ver fontein ruist, heeft men uit tip het achterhuis met de admi- itieve ruimten van de exploita- i handelsonderneming N.V. Oa- en Co. Twee liften onderhou dt contact met de bovenliggende ges en daarmee is de burge- dan al overtroefd, want die er slechts één, die bovendien defect is. De patriciërshui- fop 502 en 579 hebben beide op de verdieping het eeuwenoude dé- jfflet de representatieve ruimten. Luxe liotel heb jaren in een bungalow in 'reen gewoond, maar ik kan iten Amsterdam. Het fijnste dat ik nu maar honderd me- ('ui het Rembrandtsplein woon", de kleine, rossige Caransa als ienstertje uit een antieke zilve- koffie heeft ingeschonken. Hij halleen een keihard zakenman, 'ook een zeer sentimentele Am- ttuner „Ik ben in 1916 geboren »dat jaar is een plan uitgebracht dt Rembrandtsplein te vernieu- 5ii; Men heeft het nooit ten uitvoer Kht. Het is langzamerhand in stge^'1' geraakt en als vermaakcen- 1 verloren gegaan. Ik heb het dandtsplein nu geadopteerd en !i) er gein in om er iets gewei van te maken.". Caransa heeft er al miljoe- /l tegenaan gegooid. Hij kocht de Ma „Popularis" op de hoek ƒ11 de Reguliersbreestraat, en ver- Heck's restaurant, café-res- W „De Kroon", de hotels ,,Het W en „Het gouden hoofd" en jQ dchtclub Femina. En tenslotte 1 hij de gemeente een plan voor dt plein ondersteboven gooit. Gegeven 211 we zitten nu al dertig jaar nj/i# [achten op de doorbraak van de e-i'j bestraat naar de Amstel- Die yj- nu'. gebeuren want ik heb „Het «1 hoofd" en nog een paar pand- De ongekroonde „keizer" van het Rembrandtsplein: Maup Ca ransa. jes aan de gemeente gegeven. De ko mende maanden gooi ik een nieuwe gevel voor het Rembrandtspleinthea ter en krijgt de „Bird"-club een nieuw terras. Naast de winkelgalerij beginnen we binnenkort met de bouw van een luxe hotel met 130 bedden dat later wordt uitgebreid tot 260 bedden. De kamers krijgen allemaal uitgebreide badkamer, radio, t.v. en koelkast en de suites worden voor zien van een dakterras". Bij het RAI-gebouw is het Caransa- hotel in aanbouw, dat thans al de achtste verdieping heeft bereikt. Het ligt in de bedoeling het hotel aan het Rembrandtsplein begin 1969 te ope nen op dezelfde dag als het hotel bij de RAI in gebruik wordt genomen. ,3Ü de R.A.I. bouw ik samen met Esso. Het heet nu nog Caransahotel, maar ik vind dat het maar Esso- hotel moet worden genoemd. Ik geef mijn naam liever aan het Rem- brand'bplein. Ik wil, dat het hotel hier naai- mij wordt genoemd". Onder de grond Het café-restaurant „De Kroon" was niet meer rendabel en het ge bouw heeft enige tijd leeg gestaan. Caransa heeft nooit aan de renta biliteit van het pand getwijfeld. „Je ziet het nouzelfhet gebouw is ge bleven, maar van binnen zijn er nu 32 winkeltjes die ik verhuur voor f 10.000.per winkel per jaar. Er was een enorme vraag en we heb ben streng geselecteerd. Ik heb voor de opening de Wama's, Willie en Willeke Arberti en Tante Leen uit genodigd en we gaan de hele vrijdag feestvieren tot in de nacht toe. Iedere Amsterdammer is welkom, de politie zal het plein voor het ver keer afsluiten" In oktober 1968 begint Caransa het Rembrandtsplein uit te graven om er een ondergrondsé parkeer garage voor 125 auto's te bouwen. „Dat wordt een dure grap. Iedere parkeerplaats kost f30.000— en de exploitatie wordt natuui-lijk een ver liesgevende zaak. Dat is voor het eerst van mijn leven, dat ik bewust een transactie ga doen. waarvan ik tevoren weet, dat ik er tonnen aan zal verliezen. Maar ik ben natuurlijk niet gek: wat ik verlies aan die ga rage verdien ik terug aan de waar destijging van de panden rondom die garage. Voel je 'm? Als straks mijn Rembrandtsplein klaar is, zal ik 20 miljoen gulden hebben uitgegeven. Maar iedere gulden is een volkomen In het pand van het voormalige café „De Kroon" aan het Rem brandtsplein wordt de laatste hand gelegd aan de winkelgalerij, die morgen opengaat. verantwoorde investering. Het plein gaat weer leven. Het plantsoen komt dank zy een gift van de Amrobank fraaier terug dan het was, het standbeeld van Rembrandt krijgt een 10 ondernemingen werken meer samen Utrecht regelt liet lokaal busvervoer De directeur van tien interlo kale busondernemingen hebben gis termiddag in het. stadhuis van Utrecht de overeenkomsten getekend, waarin de samenwerking tussen deze maatschappijen is geregeld. De be trokken bedrijven zijn N.B.M., W.A. B.O., De Haas, Tensen, Twee Pro vinciën, Vivavo, Vagu. Citosa, Maars- se en Kroon en de U.V.O. De overeenkomst houdt in, dat houders van meerrittenkaarten of overstap ka art jes van het G.E.V.U. (Gemeentelijk Energie- en Vervoers bedrijf Utrecht) vanaf aanstaande zondag ook gebruik kunnen maken van de interlokale bussen, die door de stad rijden. De interlokale bussen betere plaat» en in het midden komt een muziektent, waar zomeravond- concerten worden gegeven". Eten uit mum* In een later stadium zal de par keergarage worden vergroot, waar door de capaciteit op 250 auto's komt. „Maar dan moet eerst de trambaan naar de Amstel worden verlegd. In het stadhuis zijn ze he lemaal „in" voor mijn plannen. Maar de medewerking van de over heid gaat nog niet ver genoeg. Neem mijn winkelgalerij. Ik wil alle winkels open hebben tot 1 uur 's nachts en de winkeliers willen dat ook graag. Maar de wet verbiedt het. Ik wil mijn cafetaria „Popularis" dag en nacht open houden. Wat daoht Je. De wet verbiedt het. In Amsterdam kan Je 's avonds laat en 's nachts alleen maar uit een muur eten Dat vindt je in geen en kele wereldstad Stel je voor: wij sturen onze toeristen 's nachts naar een automatiek. Zij moeten uit een muur eten, omdat een stomme wet niet wil, dat ik 24 uur per dag voor 45 cent een kop koffie wil verkopen. Dat is natuurlijk niet vol te houden. Er komt een tijd ,dat die wet zal worden veranderd. En dan zal het plein dag en nacht leven". Caransa is nu eigenaar van één wand van het Rembrandtsplein, van Popularis en van de nachtclub Fe mina naast hotel Schiller. Is hij van ADVERTENTIE de harde matrat met alle comfort van een zachte! plan nog meer zaken op te slokken? „Waarom zou lk? Het is verkeerd als het hele plein in handen komt van één man. Er moeten ook nog kleine bedrijfjes, zoals de kroegjes en de broodijeswinkels over blijven. Ik zal die mensen het brood niet uit de mond stoten. Integendeel: als iemand in moeilijkheden zou komen zal ik hem graag een lening geven om er weer bovenop te komen". Eerste proces in reeks van zestig in Hamburg In Hamburg is een proces begon nen tegen drie voormalige politie- en SS-functionarissen wie gemeen schappelijke moord' in tenminste 500 gevallen ten laste wordt gelegd. In de beklaagdenbank zitten Krahner (63), Goldapp (69) en Drews (57), die in de oorlog aan het hoofd stonden van een „Sonderkommando", dat als „geheime rijkszaak" belast was met het uitwissen van sporen der door de „Sicherheitspoli- zei" in Wit-Rusland en Polen aan gerichte slachtingen. De lichamen van de slachtoffers werden daarbij verbrand of in massagraven gestort. I Dit werk werd uitgevoerd door Rus- j sische en Poolse dwangarbeiders, die na afloop zelf werden vermoord. Het is het eerste proces tegen oor logsmisdadigers in Hamburg en te vens het eerste in een reeks van ADVERTENTIE Opluchting in Maastricht van Gudrun Lehmann. De vrouw, die met de Maastrichtenaar en nog twee Duitse vrienden op het pas- De 30-jarige Maastrichtenaar Tony poort van Brigitte illegaal Bulgarije van de Boom haalde gisteren zeker vulde verlaten, heeft zelfmoord ge pleegd, toen ze de drie mannen niet op de afgesproken plaats en tijdstip in Bulgarije ontmoette. opgelucht adem, nadat de rechter i Sofia hem, wegens vervalsing van een paspoort en een poging een Oostduitse vrouw (zijn schoonzuster. processen, die in de komende tien de 28-jarige arts Gudrun Lehmann jaar in Hamburg zullen dienen. Het zal vermoedelijk een half jaar du ren. Er zijn meer da-n honderd ge tuigen opgeroepen. Kardinaal Alfrink over het gemengde huwelijk Kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, heeft gisteren op de bisschoppensynode in Vaticaanstad de visie van het Ne derlandse episcopaat op het gemengde huwelijk gegeven. Standpunt van Nederlandse bisschoppen De Nederlandse bisschoppen zijn houden hun eigen haltes, maar in van mening, aldus kardinaal Alfrink, overleg met het G.E.V.U. zijn er kele iets versohoven of gecombineerd met haltes vam het G.E.V.U. om voor de passagiers een gunstige hal te/verdeling te krijgen en het over stappen te vergemakkelijken. Om het lokale openbaar vervoer nog vlotter te doen verlopen gaan dat men bij deze aangelegenheid fijn gevoelig te werk moet gaan en dat men zeer grote eerbied moet hebben voor de overtuiging van de r.k. en niet r.k. partij. De bisschoppen zijn er van over tuigd, dat er vermoedelijk een rege ling te treffen zal zyn, die voor alle de stadsbussen in Utrecht zondag partijen een bevredigende oplossing ook via een ingrijpend gewijzigd lij-1 biedt voor alle moeilijkheden, nensfcelsel rijden. Kardinaal Alfrink wees erop, dat (Van onze Paryse correspondent) De Franse minister van Informa tie, Gorse, heeft gisteren op zijn we kelijkse persconferentie de geruchten tegengesproken, die wilden dat pre sident De Gaulle aan ernstige ader verkalking zou lijden. Het is de En gelse BBC geweest, die deze berich ten dinsdagavond verspreidde. Vol gens diezelfde bron zou het Franse staatshoofd de laatste dagen om die redenen verscheidene audiënties heb ben bekort of zelfs afgezegd. Minister Gorse dementeerde de ze berichten door de journalisten te wijzen op de zwaar bezette agenda die de president de laatste dagen weer zonder enige bijzondere inspan ning had afgewerkt. Alle Fransen hadden, zo merkte hy op, op de te levisie trouwens met eigen ogen kun nen constateren, dat de president in voortreffelijke conditie verkeerde toen hij gisteren de president van Pakistan als officiële gast van Frankrijk begroette. Het Is bekend dat president De Gaulle iedere maand bezoek ont vangt van zyn geneesheer voor een algehele controle, maar het komt vaak voor dat hy zjjn medicus dan niet eens persoonlijk ontvangt. De geruchten schijnen dus inderdaad wel te mogen worden beschouwd in het licht van het diplomatieke offen sief, dat Engeland heeft ondernomen om de Euromarkt te veroveren, waarby het De Gaulle als voornaam ste tegenstander op zyn weg ont moet. Minister Gorse waarschuwde gisteren de verspreiders van deze ge ruchten dan ook „hun persoonlijke verlangens niet met de werkelijkheid te verwisselen". de canoniek voorgeschreven vorm niet altijd en overal dezelfde is ge weest. Het concilie van Trente, dat deze vorm vaststelde, had dit neit ge daan vanwege het gemengde huwe lijk, maar om te voorkomen dat men in het geheim trouwde en er dus geen enkele controlemogelijkheid was. De kardinaal hield de synode voor, dat men het gemengde huwelijk moet bekijken in het licht van de concilie documenten over de kerk, de oecu mene en de godsdienstvrijheid. De Nederlandse bisschoppen, al dus kardinaal Alfrink, gaven in dit verband de voorkeur aan erkenning van het burgelijk huwelijk. Zou de sy node hier niet aan willen, dan zou volgens de Nederlandse bisschoppen de canonieke vorm alleen voor de ge oorloofdheid van het huwelijk voorge schreven moeten worden, dus niet voor de geldigheid. (Het r.k. kerke lijk recht kent beletselen die een hu welijk ongeoorloofd doch niet ongel dig maken.) Wat de geëiste waarbor gen betreft geven de Nederlandse bisschoppen de voorkeur aan een po> sitieve formulering: „morele zeker heid, dat de r. katholieke partner zijn geloof trouw bewaart en het tot richt snoer van zijn leven houdt". De Nederlandse bisschoppen willen ook. dat het gemengde huwelijk fees telijk gesloten kan worden. In ver band hiermee zou het raadzaam kun nen zijn om in overleg met de ande re kerken een gemeenschappelijke ritus samen te stellen. Tenslotte, aldus de kardinaal, be pleiten de Nederlandse bisschoppen een blijvende pastorale begeleiding van man en vrouw die een gemengd huwelijk hebben gesloten. uit Kiezelbach) illegaal Bulgarije uit te smokkelen, veroordeelde tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 8 maanden en een onvoorwaardelijke geldboete van 250 leva (ruim 750 gulden). De rechter verklaarde ook een bedrag van 250 leva, dat de Maastrichtenaar bij zijn aanhouding op 1 augustus door de veiligheidspo litie bij de grenspost was afgenomen, verbeurd De openbare aanklager liet over het hoofd van de Maastrichtenaar een ernstige waarschuwing horen. „Onze grenzen staan wagenwijd open voor iedereen, die zonder kwaadaar dige bedoelingen in Bulgarije willen vertoeven. Maar tegen iedereen uit eigen land of buitenlanders die zich niet naar onze wetten ge draagt zal streng worden opgetre den", zei hy. Opgelucht was gisteravond ook Tony van den Booms vrouw, Bri gitte (29), en de ouders van de Maastrichte student. „Ik ben erg gelukkig met deze afloop", zei Bri gitte van den BoornLehmann. Ze probeerde vergeefs haar man in ho tel Balkan in Sofia aan de telefoon te krijgen. Met de ouders van Tony wachtte ze nog wat onrustig op het bericht, wanneer Tony uit Bulgarije naar huis zal kunnen vertrekken. Onmiddellijk na het bekend worden van het vonnis heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag de vertegenwoordiging in Sofia (de Belgische ambassade in die stad) opdracht gegeven Tony van den Boom alle hulp te verlenen bij de voorbereiding van zijn thuisreis. Voor Tony's vrouw en haar fami lieleden in Maastrioht hangt over de gelukkige afloop van het avontuur de donkere schaduw van de dood Tony nan der Boorn in de rechtszaal in Sofia. V) „MONSTERLIJK" De voormalige adjudant van ge neraal Vladislaw Sikorski heeft ver onderstellingen van de hand gewe zen volgens welke Churchill betrok ken zou zijn geweest bij de dood van de Poolse oorlogsleider Sikorski, die in juli 1943 bij een vliegtuigon geluk in de buurt van Gibraltar om het leven kwam. In het nieuwe toneelstuk „De Sol daten" van de Duitse toneelschrij ver Rolf Hochhuth wordt bedekte- lijk te kennen gegeven,' dat Chur chill de hand zou kunnen hebben ge had in de dood van Sikorski. In een brief aan het Engelse blad „Daily Telegraph" zegt Sikorski's voormalige adjudant, graaf Zamoys- ki. dat de insinuatie met betrekking tot Churchill „monsterlijk" is. Wel geeft hy toe. dat er politieke me- ninsgverschillen bestonden tussen Churchill en Sikorski en ook, dat de Poolse onafhankelijkheidsstrijd Amerikaanse president Roosevelt in verlegenheid heeft gebracht. De Sowjetrussische gedelegeerde, Nasinowski heeft gisteren in de socia le commissie van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties een Israëlische beschuldiging verworpen waarin werd gesproken van een on redelijke politiek tegenover de in Rusland wonende Joden. Er bestaat absoluut geen antisemistisme in de Sowjet-Unie en er is daar ook geen Joods vraagstuk, zei hij. Nasinowski eerde hiermee op een klacht van de Israëlische afgevaardigde Harman., die gezegd had dat de Jood se godsdienst in Sowj et-Rusland aan rechtstreekse aanvallen blootstaat. De Rus noemde alle beschuldigingen over antisemitisme in de Sowjet-Unie laster en maakte daarbij gewag van „een abnormale vrouw", die naar de Verenigde Staten was gegaan en nu haar vader van antisemitisme be tichtte. Hy doelde hier kennelijk op de dochter van Stalin. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! Van onze Enschedese correspondent Paard Piet is dood. Gisteren lag het 26 jaar oude dier nog in de wei bij het Janshoes in Daarle, vanochtend heeft een paardesla- ger Piet met een spuitje uit zijn lijden verlost. Hij kon niet meer in de benen komen, zei de eigena res, mevrouw KerkdijkGetkate. Piet is het paard geweest dat eenmaal een wagen over de heide tussen Daarle en Daarleveen trok waarop kisten met in totaal f 46.150.000,aan baar geld was verborgen: de buit van een bank overval in de hongerwinterge pleegd door de knokploeg Alme lo. Het ivas de grootste bankroof aller tijden en misschien ook wel de sympathiekste. Piet heeft daarbij onschatbare diensten be wezen. Met het geld moest de spoorwegstaking worden gefinan cierd. Dat is helaas niet gelukt. Op een enkel briefje van 25 gulden na ivist de Sicherheitsdienst het geroofde geld terug te vinden. De bezetter strafte hard. Vier man nen werden vermoord. Boer Kerk dijk, in wiens boerderij het geld korte tijd bewaard bleef, overleef de de geldroof wel, zijn paard Piet ook. Zijn huis werd bij wijze van vergelding leeggehaald, het paard werd geconfisceerd, maar een half jaar later iverd het dier op een boerderij in Losser ontdekt. In triomf werd Piet naar Daarle teruggebracht ivaar hij sindsdien geëerd en geliefkoosd werd op een ivijze die weinig boeren paarden overkomt. Piet bleef actief in de illegali teit. Hij bleef een bijzondere rol in het Twentse verzet spelenVe le malen trok hij een wagen be laden met geweren door het Twentse land. Trottyl dat bij een dropping bij Nijverdal terecht kwam vervoerde hij zo eens over 'een afstand van vele kilometers. De laatste twee jaar was paard Piet dag en nacht buiten en het deed niets meer. Piet zou onge stoord van zijn levensavond mo gen genieten, maar hij takelde snel af. De laatste tijd lag hij maar wat in het natte gras. Slechts met grote moeite kon hij nog overeind komen. Enkele sterke mannen moesten er aan te nen te helpen. Dat moest gere geld gebeuren. Deze week ging het niet meer. „Hij kon die sprong niet meer maken", zegt mevrouw Kerkdijk. „We gingen er nog wel om de paar uur heen om hem met een paar touwen om te trekken, an ders lag hij voortdurend op een zij. Ach, het dier leed veel te veel. Dat vond de veearts ook. Er was niets meer aan te doen. Hij kon niet meer." Berend Jan Getkate heeft gis teravond van het paardenfonds van Daarle te horen gekregen dat hij een uitkering van 850 gul den krijgt. Daar heeft hij jaren lang premies voor betaald. „Ik weet nog niet of ik een nieuwe koop," zegt hij. „Ik heb nu een pas komen om het dier op de be- mooie trekker, weet je."

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9