Egypte kreeg Koeweit en geld Arabic van Op Britse autoshow nadruk op kwaliteit Amsterdaad '75 reeds 100,000 handtekeningen Crisis Midden-Oosten in kritiek stadium Formidabele maggi Gnud-Wleesbnuillnn Wedstrijd DONDERDAG 19 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Stelten voorS M Wedstrijdformulier op elk pak Saoedi-Arabië en Koeweit hebben deze week de eerste ter mijn betaald van hun financiële steun aan Egypte waartoe op de Arabische topconferentie in Khartoem was besloten. Uit Koeweit ontving de Centrale bank van Egypte een storting van 32,5 miljoen gulden en uit Saoedi-Arabië een bedrag van 83 miljoen gulden. In totaal staat Egypte 390 miljoen gulden uit Koeweit en 21 miljoen uit Libië te wachten. Het Egyptische blad El Achram be richt dat het overleg tussen de Ame rikaanse ambassadeur Goldberg en de Egyptische minister van Binnen landse Zaken Riad nog zeker een week zal duren. Goldberg zette zijn besprekingen gisteren voort met een onderhoud met secretaris-generaal der Verenigde Naties Oe Thant. Eer der op de dag had Thant een ge sprek met de Russische eerste staats secretaris van Buitenlandse Zaken Koeznetsow, die maandagavond uit Moskou in New York arriveerde. Waarnemers zien in Koeznetsow de belangrijkste Russische onderhande laar over het Midden-Oosten. Koning Hoessein zal na zijn be zoek aan Algiers en Cairo nog en kele Europese hoofdsteden aandoen, zo is in Amman officieel meegedeeld. Ook zal hij een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. De Engelse afgezant in Egypte Sir Harold Beeley heeft de toestand in het Midden-Oosten gisteren bespro ken met de secretaris-generaal van de Arabische Liga. Beeley sprak latei- met de Egyptische minister van Ver keer en Olie Yunes. Na afloop van het gesprek verklaarde Yunes dat de gezonken schepen in het Suez- kanaal pas worden opgeruimd als de Lsraëlische troepen uit de Sinaï worden teruggetrokken. Israël blijft bij eis De Israëlische regering heeft gis teren verklaard bij haar eis te blijven tot rechtstreekse besprekingen met de Arabische leiders. Een zegsman van de regering deel de mee dat de minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban, tijdens een drie uur durende zitting van het kabinet had gezegd, dat Israël niet van haar beleid zal afwijken en de bestandsvoorwaarden, niet dan na rechtstreekse onderhandelingen, zal veranderen. Volgens de zegsman werd het voorstel rechtstreekse onderhande lingen te eisen, met algemene stem men aangenomen. Minister Eban vertrekt vrijdag naar New York om maandag en dinsdag met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken. Rusk, te spreken. Een groot aantal Palestijnse vluch telingen men spreekt van 150 ge zinnen zou zijn omgekomen overstromingen, die gisteren tijdens hevige regenval vluchtelingenkam pen in Jordanië teisterden. Vooral een kamp bij het dorp Kafarsum zou zwaar zijn getroffen. In het kamp wonen ongeveer tienduizend vluch telingen. Het water sleurde hun tenten, hutten en voedselvoorraden Politie en militairen zijn met red dingswerkzaamheden begonnen. Het Internationale Rode Kruis heeft gisteren dringend gevraagd om voedsel, kleding en behuizing voor naar schatting 300.000 Arabische vluchtelingen, voor wie de winter voor de deur staat. Er is behoefte melkpoeder, tentendoek, kook- toestellen, dekens, kleding en geld voor medicijnen. De vluchtelingen weken uit bij de Israëlisch-Arabische oorlog en leven nu in primitieve om standigheden in Syrië en Jordanië. werden velen van hen bij plotselinge overstroming als ge- van hevige regenval van hun 5te bezittingen beroofd. Senaat akkoord metMet de scheiding verandering huurwet De Eerste Kamer is dinsdagmiddag akkoord gegaan met een verande ring van de huurwet. Die verande ring is nodig geworden door het vrij maken van de huren in grote delen van het land op 1 oktober J.l. Daar door zouden nieuwe huurders buiten de huurbescherming vallen. De wets wijziging maakt dat ongedaan. Van 9 t/ni 12 november Bloemenvak- teiitoonslelliiiii in Aalsmeer Donderdagochtend 9 november om 11 uur zal in het gemeentehuis van Aalsmeer, de nationale bloemenvak- tentoonstclling 1967 worden geopend. De tentoonstelling wordt gehouden In de Centrale Aalsmeerse Veiling en zal duren tot en met 12 november. De grote belangstelling van zeer vele afnemers uit het binnen, en buiten land maakt van de vaktentoonstel ling een gebeurtenis van de eerste orde. De tentoonstelling zal een keur van snijbloemen en potplanten laten zien, die vooral zal uitmunten door kwali teit en verscheidenheid. De tuinbouw, techniek op het gebied van verwar ming, kassenbouw etc., zal in een aparte afdeling zijn ondergebracht. De tentoonstelling is te bezichtigen op zaterdag 11 november van 12 tot 22 uur en op zondag 12 november van 12 tot 18 uur. LANG EN GRONDIG GEWETENSONDERZOEK kwam liet ongeluk t Misael de Oliveira Botello i t heeft geen echtgenote meer, t zijn huis is een ruïne en zijn vrienden liggen in het zie- t henhuis. Deze visser uit het l t Brazilaanse Niteroi had na- 4 t melijk een aantal vrienden 4 uitgenodigd om het feit te vieren dat hij van zijn vrouw was gescheiden. Hij besloot l 4 nu ook zelf achter het for- f nuis te gaan staan om zijn t vrienden op een goed maal te trakteren. Geestdriftig wierp i t de gastheer een handvol t worstjes in de sissende t braadpan, te laat beseffend f dat hij een greep had gedaan t in de doos met staven dyna- l miet. Deze explosieve worst- t jes" maakten in één klap een t eind aan het feest, en het 4 huis. 4 4 Bliksemactie voor herstel Amsterdamse binnenstad (Van onze Londense correspondent) nada. En de gepubliceerde cijfers be- De 57ste Britse autoshow schjjnt I wÜzen. dat de drie afgelopen maan- gisteren in Londen onder een gunstig gewe,est gesternte te zijn geopend. Met dan de voorgaande twaalf maanden waaronder grote bestellingen uit Ca- heb ik van sparen willen weten, maar nu... Nu moest ik gewoon wel, want het sparen werd te aantrekkelijk Mijn vrouw en ik sparen nu elk jaar 500,- en naast de normale rente krijgen we vanaf 1972 ieder jaar ook nog eens honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! En dat telt dubbel aan. Waarom informeert u ook niet eens naar de spaarbewijzen vai het Premie Spaarplan? Alle Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen zullen u graag inlichten. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit r de Britse auto-industrie. De autofabrikanten prijzen zich gelukkig, dat nu eindelijk bij hen de arbeidsrust schijnt te zijn terugge keerd en dat het er op lijkt, dat de eerste tekenen van herstel van de be klagenswaardige Britse economische toestand in de auto-industrie te vin den ztfn. Klaar wakker Rondlopend door de droomwereld in de grote monsterzaak van Earls Court, krijgt men d'e indruk, dat al thans de automakers zelf klaar wak ker zijn geschud en geleerd hebben, dat „Made in Britain" niet zonder meer betekent, dat de auto's de showrooms uitvliegen. Er is veel veranderd, en alle buitenlanders wordt op het hart gedrukt, dat ztf niet behoeven te vrezen nog langer te moeten klagen over lakse Engelse service. De sterke vertegenwoordi ging van buitenlandse auto's en voor al de aanwezigheid van de Japanse Honda 600 mini-auto heeft de Engel sen doen beseffen, dat zij drommels hard moeten werken. de nieuwe modellen van Vauxhall, Herald Triumph, BMC en Ford. BMC, Engelands grootste fabriek, bracht een nieuwe 1300, die bestemd is voor de automobilisten, die tot nu toe met een Austin of Morris 1100 te vreden waren maar nu een trapje ho ger willen klimmen. Ook aan het in terieur is veel verbeterd. Mini-auto's Commissie vraagt 300.000 voor jeugdherbergen De vaste commissie van Cultuur- Recreatie en Maatschappelijk Werk uit de Tweede Kamer wil de rijks subsidie aan de Nederlandse Jeugd herberg Centrale met f300.000-, ver hogen tot f 45.000,— per jaar. Met dat bedrag kan worden voorkomen, dat de N.J.H.C. noodzakelijke mode- niseringen en uitbreidingen achter wegen moet laten, terwijl tevens het gevaar dat het bestaande werk moet worden beperkt, kan worden afge wenteld. De commissie heeft daartoe gis teravond een amendement voorge steld op de begroting van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Staatssecretaris Van de Poel (C.R.M.) heeft het amendement met kracht ontraden. De indieners de grootst mogelijke meerderheid van ommissie stelde voor het be drag te financieren door te schuiven in de posten voor openlucht-recrea tie, die samen 29 min. gulden be draagt. „We vragen niet het maximale", zo lichtte de heer Kieft (AR) het voor stel toe. „Dit is een redelijk amen dement". De staatssecretaris vond het even wel „een splinter van een balk die toch al te dun is". Hij wees er op, dat de uitgetrokken 29 min. te krap zijn om de noodzakelijke taken te bekostigen. Voorts kunnen de jeugd herbergen volgens hem hun tarie ven verhogen. De commissie was het daar evenwel gezien het sociale be lang van de jeugdherbergen niet mee De hele show wekt de indruk het resultaat te zijn van een lang en grondig gewetensonderzoek. De ont werpers zyn niet zorgeloos aan het knutselen en experimenteren geweest maar hebben zich afgevraagd: wat is goed en wat moet verbeterd worden. De 57ste autotentoonstelling is geen kermis voor avonturiers en James Bondtypen. Geen sprookje met ver blindend klatergoud. Hoge eisen De nieuwe Britse autocollectie is degelijk en deugdelijk. Het is in de eerste plaats kwaliteit. De auto's zijn gemaakt voor mensen, die waar wil len voor hun geld. „Wij willen niet steeds met wat nieuws komen, maar de bestaande wagens vervolmaken. Het publiek wordt kritischer en stelt hoge eisen. Wij willen, dat het pu bliek vertrouwt op onze kennis en er varing", zei een zegsman van een van Engelands grootste autofabrie- ken. Deze gedachte is nauwlettend in daden omgezet. Het blijkt vooral uit De bekende mini-auto's van de BMC blijven, maar de super-de-luxe krijgt nu 899 cc-motor, wat de snel heid iets opvoert. Het gaat echter ten koste van groter benzineverbruik. De BMC is het niet gelukt, zoals Ford, om de motor op te voeren en toch het benzineverbruik niet te verhogen. De Zodiac, Zephyr en Corsair zyn in verbeterde en luxueuzere uitvoerin gen verschenen. Maar het parade paard is de Cortina 1600 E, waarmee men verzekerd wil blijven dat de Cortina Engelands meest verkochte wagen blijft. Deze Cortina 1600 E, be doeld voor mensen die niet de stap durven wagen naar Rover of Jaguar, is uiterst elegant. Zy is sportiever en j gelijkertijd veiliger dan de bestaande Cortina en zit vol verfijnde snufjes, i die hem alleen maar waardiger en j klassieker maken. De motor is 9 pk sterker, dan de voormalige Corti- na en de topsnelheid bedraagt 155 km. (Opvallend is, dat in de meeste nieuwe of vernieuwde modellen offi cieel de snelheid is opgevoerd, om dat ieder tegenwoordig met gemak de toegestane topsnelheid van 112 km op de Britse wegen wil halen (Van onze Amsterdamse correspondent) „Amsterdam is bezig een pok- kenstad te worden", „Zulke ga ten zul je in je gebit hebben", „Laat Amsterdam maar bar sten". Deze en andere duidelij- ke teksten zijn te lezen in ad- i vertenties in Amsterdamse J dagbladen. Tot dusver is voor i een waarde van f 140.000 aan advertenties met deze slagzin- j nen geplaatst. Maar de dagbla- den wilden er geen geld voor hebben, de copywriter en de lay-outman werkten gratis en in feite werkt iedereen, die achter de actie „Amsterdaad '75" staat, belangeloos. Het enige belang van „Amster- daad '75" is het behoud en vooral j het herstel van de schoonheid van de hoofdstedelijke binnenstad. De bliksemactie is in de eerste plaats bedoeld om handtekeningen te ver zamelen van mensen, die het met de initiatiefnemers eens zijn dat Am sterdam in 1975, bij het 700-jarig bestaan van de stad, weer gaaf is. Er moeten honderden gaten in het „gebit van Amsterdam" worden ge dicht. En wel op verantwoorde wijze. Dat wil zeggen, dat de historische schoonheid van de stad niet wordt gestoord door open gaten of moder ne betonnen gevels. Steun „Amsterdaad '75" heeft om morele en financiële steun gevraagd. Die morele steun is gekomen in de vorm van handtekeningen. Precies een week na het begin van de handteke ningenactie passeerde men gisteren de eerste 100.000 namen. Tienduizen den namen van onbekende burgers. Het bestuur van de NSF heeft besloten in de vacature, die in het dagelijks bestuur was ontstaan door het aftreden van de heer Th. W. Aal- bers (voorzitter van het KNGV) aan te wijzen de heer F. Jutte (voorzitter van de KNAU). De inhaalwedstrijd AjaxF.C. Twente, die aanvankelijk op 25 okto ber zou worden gespeeld, is verscho ven naar 8 november. De ontmoeting vindtp laats in het Olympisch Sta dion. Vauxhall Vauxhall probeert met zijn Victor 1.6 liter en 2 liter ook zijn klanten meer zelfverzekerd te maken. Deze wagens zijn gemaakt voor het grote gezin, dat er veel koffers in kan stop pen. maar de heer des huizes alleen kan er ook mee voor de dag komen. Aan de afwerking van de Victor is ook veel aandacht besteed, alhoewel niet zoveel als aan de verbeterde mo tor, waar 120 miljoen gulden aan ont wikkelingskosten in werd gestopt. Tenslotte de Herald Triumph, die nu de 12-50 uit deproduktie neemt en daarvoor de 13-60 in de plaats brengt, die een 1300 cc-motor kreeg en meer gestroomlijnd werd. De 1200 blijft bestaan. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem: Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet ARRESTATIES OP OOST-JAVA Meer dan veertig Indonesiërs zijn gearresteerd in verband met de ver nieling of beschadiging van tweehon derd winkels en huizen van Chinezen in oost-Java. De gewelddaden, waaronder brand stichting en plundering, speelden zich eind vorige maand af in het dltrict Loemadjang. Onder de aangehoude nen bevinden zich twee voormalige legerofficieren, een luitenant-kolonel en een kapitein. Wegens ondisciplinair en onverant woordelijk gedrag zyn voorts in oost- Java twaalf leden van een comman do-afdeling der mariniers oneervol ontslagen. Bijzonderheden over hun optreden zyn niet verstrekt. Er zijn de laatste maanden in dit deel van Java meermalen botsingen tussen parachutisten en Soekarno-gezinde mariniers voorgekomen. In het Oostjavaanse district Ploso- klaten is, een ondergrondse commu nistische organisatie opgerold. Veer tien leden ervan zijn gearresteerd. De leider had bekend dat zijn men sen in de dorpen van het district cel len probeerden te vestigen, waar ze evenwel nog niet in geslaagd waren. Doel was het ontketenen van een ge wapende opstand als eerste stap naar de vorming van een „democratische volksdictatuur". In west-Borneo hebben communis tische guerillastrijders vanuit een hinderlaag zes Indonesische militai ren gedood. Over verliezen aan de zijde van de guerillastrijders is niets bekend. Indonesische troepen zyn ook elders op Borneo in gevecht geweest met guerillastrijders. Tijdens deze opera ties ontdekten zij een schuilplaats in het oerwoud en vernietigden ze een aantal hutten en een hoeveelheid voedsel. Ook prinses Ira von Fürsten- berg tekende voor het behoud en herstel van het hart van Amster dam. maar ook namen van Kamerleden, hoogleraren, acteurs, hoofdambte naren van Amsterdam zelf en tot ieders verbazing ook de identieke handtekening van Prinses Ira von Fürstenberg Binnenkort zal oud-burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly, een der initiatief nemers van „Amsterdaad '75". de zakken vol handtekeningen persoon lijk bij burgemeester dr. I. Samkal- den brengen. Of de gemeente Am sterdam onmiddellijk met de restau ratie van de 17de-eeuwse panden zal beginnen? Niemand, die dat ge looft. Maar wel hoopt „Amsterdaad '75" hiermee de overheid onder enige druk te zetten. Systematisch De 17de-eeuwse grachtengordel van Amsterdam is de oudste histo rische binnenstad van Europa. In de Amsterdamse hotels logeren jaarlijks meer dan een miljoen toeristen, die voor ruim zeven procent van het stedelijk inkomen zorgen. De initia tiefnemers van „Amsterdaad '75 vrezen, dat het toerisme en dus deze bron van inkomsten zal afnemen als het verval van de binnenstad voort gaat. Er is wel degelijk sprake van verval. Weliswaar worden er jaarlijks vele 17de-eeuwse huizen door de overheid en het bedrijfsleven (zij dienen immers veelal als kantoor pand) gerestaureerd, maar het gaat hier slechts om incidentele restau raties. „Amsterdaad '75" wil in de periode tot 1975 een achtjarenplan dat een systematisch herstel van de oude binnenstad omvat. En omdat men wel beseft, dat de tekorten op de bieden op een initiatief van het ge- gemeentebegroting weinig kansen meentebestuur, wil men zelf de zaken aanpakken. Naar schatting zal het achtjarenplan een bedrag van f. 226.000.000,vragen. Er zijn reeds besprekingen gaande met ban kiers en groot-industriëlen om dit financiële vraagstuk op te lossen. Het probleem is daarbij niet het vin den van geld, maar wel het vinden van garanties voor rente en aflos sing. Hoofdkwartier van „Amsterdaad '75" Is de Spaarbank voor de Stad Amsterdam, Singel 548, waar stu denten de binnenkomende handte keningen tellen en administreren. Er komen brieven uit alle delen van de wereld, waar oud-Amsterdammers of andere bewonderaars van Am sterdam wonen. Voorts is een ploeg van 30 studenten elke avond met lijsten op pad. Men gaat langs de deuren in de woonwijken maar ook langs de café's. De oogst is groot. Ook op de kantoren waar bijna zon der uitzondering de inzameling van handtekeningen wordt toegestaan.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7