Chr. lyceum wordt maandag heropend I fijne laarzen kopen? Tweehonderd artsen naar Leiden Rennies Persgasstation Leiden schenkt f34.000 aan organisaties tal van Na uitbreiding en verbouwing B.V.D. -activiteiten Leidse Universiteit Tjitske terecht Werksters stapten dronken uit auto Ongevallen op de weg DONDERDAG 19 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Het Christelijk Lyceum aan de lagerstraat heeft zoals het Leldsch Dagblad enkele weken geleden schreef, een Ingrijpende verbouwing ondergaan. Bovendien ls de school uitgebreid met een geheel nieuw complex van drie verdiepingen. Na vele jaren van breek- en bouwwerk - de eerste paal voor de uitbreiding werd in november 1964 geslagen wordt maandag aanstaande het vrij wel geheel vernieuwde schoolge bouw officiéél in gebruik gesteld. De 963 leerlingen, die de school nu telt, kunnen voortaan terecht in 44 lesruimten. Het oude gebouw had slechts" 27 lesruimten. De school heeft 42 klassen, verdeeld over de afdelingen onderbouw, hbs A en B, gymnasium en mms. In het nieuwe gedeelte zijn 18 leslokalen en 3 gym nastiekzalen, die boven elkaar zijn gebouwd, met daarbij drie kleedka mers en in totaal 48 douches. Op de begane grond is de garderobe, ge- gchikt voor 950 leerlingen, een rij wielstalling met ca. 800 plaatsen en een bromfietsstalling met ca. 100 plaatsen. Een van de gymnastieklo kalen heeft een toneelaccommodatie, een balkon en kleedkamers en kan feus tevens als aula functioneren, me de doordat er met stapelstoelen 570 zitplaatsen in kunnen worden ge plaatst. Verder zijn er een grote kan tine, een bibliotheek met leeszaal, een dokters- en verpleegsterskamer en een lerarenkamer. Bovendien is in het schoolgebouw het kantoor van de Vereniging voor Chr. V.H.M.O. in Lelden gevestigd met twee kantoor ruimten. Een nieuwtje is, dat het gehele complex voorzien is van een centra le omroep- en geluidsinstallatie. Het nieuwe gebouw, dat drie verdiepin gen telt, is voorzien van een perso nenlift voor de leraren en minder- valide leerlingen. In de vaklokalen waar films en dia's worden vertoond, ijjn verduisteringsgordijnen aange bracht. Voorts is het nieuwe gebouw voorzien van nieuw meubilair. In de hal komt ook daar vestigde het L.D. al eerder de aandacht op een houtplastiek van de Leidse kunste naar en oud-leerling van het lyceum, Kees Buurman. Dick Elffers uit Amsterdam maakt in de kantine een muurschildering. Speelvelden Naast de school komen nog drie betegelde speelvelden voor basketbal en volleybal. De totale kosten van de is Mij bouw bedroegen met de inrichting u meegerekend ongeveer 4,2 miljoen gulden. Ondanks al deze verbouwin gen en uitbreidingen zit de school nu al weer tot het dak toe vol. Er zijn plannen om in Katwijk een depen dance van de school te stichten, waarbij wordt gedacht aan een in gebruikneming op 1 augustus 1968. Dit zou voor de school in de Kager- straat een aanmerkelijke verlichting betekenen. Het lokalentekort zal na melijk blyven toenemen. In de Schu- bertlaan vullen 460 leerlingen al 22 klassen. Met de uitbreiding is echter voor het ogenblik althans weer de nodige ruimte ir ru tele-': Opeuiiigsfesst ijmii De opening wordt maandag ver- 'b k richt door dr. W. A. Visser 't Hooft, wiens naam de school voortaan ook hled?jjial dragen, nJ. „Chr. Lyceum Dr. W. A. Visser 't Hooft". Deze opening beeft plaats om half drie in de aula van het nieuwe schoolgebouw, waar- valJblj ook de klassevertegenwoordigers en het bestuur van de leerlingenvere- niging aanwezig zullen zijn. Vooral de leerlingen zijn er drie feestavonden met o.a. een cabaret-voorstelling en een bal. Bovendien worden er twee sportdagen gehouden voor de school jeugd. Voorts zullen tijdens de les uren voorstellingen worden gegeven door het poppentheater van Frank Kooman. De feestelijkheden in ver band met de opening worden door de leerlingen afgesloten met een ker mis in het schoolgebouw, georgani seerd door het bestuur van de leer- llngenvereniging A.A.J. Voor de oud leerlingen is er op een latere datum een reünie. ADVERTENTIE miESE STAART- EN STOELTJESKLOKKEN, ZAANSE. EN SCHIPPERTJESKLOKKEN. Diverse ANTIEKE STIJLKLOKKEN, moderne SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN. In ruime keuze en de beste merken. JUWELIER v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten. Inzameling Ook de ouders willen een steentje bijdragen aan de feestelijkheden. Onder het motto „spontaan gedaan" wordt op het ogenblik een geldinza meling gehouden. Het doel van deze inzameling is tweeledig. Aan de rec tor, dr. A. Bolhuis, die per 1 novem ber na de afsluiting van een jaren- Dit royale vertrek is bestemd lange verbouwperiode de school ver laat, wordt een afscheidscadeau geboden. Aan het bestuur willen de ouders iets aanbieden, dat kan bij dragen tot een uitbreiding van de onderwijsmogelijkheden van de kin deren Hierbij wordt b.v gedacht aan een talen-practicum. De ouders zoe ken hiertoe nog contact met de oud- leerlingen. voor de leraren. (Foto L.D./Holvast) Vragen aan Tweede Kamercommissie De studentenredactie van het Leids Universiteitsblad heeft zich met een open brief gewend tot de leden van dc vaste commissie voor inlichtingen en veiligheidsdiensten der Tweede Kamer, welke commissie morgen bijeenkomt. In deze brief vraagt de redactie aan de commissie een diepgaand on derzoek in te stellen naar de activi teiten van de Binnenlandse Veilig heidsdienst binnen de Leidse Univer siteit, waarvan wij dezer dagen melding hebben gemaakt. Met name vraagt de redactie oa. welke punten door de BVD worden onderzocht, ten behoeve van rapporten, die als maatstaf moeten dienen bij benoe mingen. Voorts: welke punten maken iemand ongeschikt voor een over heidsfunctie? Tenslotte wordt de vraag gesteld of het in het algemeen Solglytt morgen in Leiden Het varende „Solglytt" heeft van daag, na gisteren een afstand van 260 km te hebben afgelegd, Duits land verlaten. Tegen de avond denkt met in Gouda of IJsselstein af te meren om morgenmiddag omstreeks twee uur Leiden binnen te varen. Aanboord is de stemming nog steeds uitstekend. Ruim tweehonderd artsen, voor het merendeel huisartsen, zullen zich vrijdag èn zaterdag bezighouden met de vraag wat de medische psychologie voor de tegenwoordige arts heeft te Het trappenhuis van het nieu we Chr. Lyceum. (Foto L.D./Holvast) BEZINNING OP MEDISCHE PSYCHOLOGIE Zij doen dit door deel te nemen aan de Boerhaavecursus voor voort gezet medisch onderwijs. Men heeft dit onderwerp gekozen, omdat ontevredenheid is te bespeu ren, zowel bfj huisartsen als by pa tiënten. De ontwikkeling van de ge neeskunde dreigt de rol van de huis arts namelijk te degraderen tot die van „verwijzer", terwyi de patiënt zich niet meer als mens voelt be naderd. De Nederlandse huisartsen zyn zich ruim tien jaar geleden al be wust geworden van deze onverkwik kelijke st and vanzaken. In het Ne derlands Huisartsengenootschap zyn zy gaan streven naar een verbete ring in hun functioneren, als inte grator van geneeskundige onderzoe kingen en als bemiddelaar by het tot oplossing brengen van mensehjke problematiek by hun patiënten en hun gezinnen. Wanneer deze men- ADVERTENTTE De veertiejarige Tjitske van der Tuuk uit Leiden, die sinds 3 okto ber werd vermist, is opgespoord. De Haagse politie heeft haar na een anoniem telefoontje uit een huis in het centrum van de Resi dentie gehaald. Het weggelopen meisje, leerlinge van een huis houdschool, zou vandaag naar haar Leidse pleegouders worden teruggebracht. OPENING BRUG OVER ZIJL De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, maandag 30 oktober', 's middags om half vier, de nieuwe brug over zyi officieel ingebruikstellen. Leiden Haarlemmerstraat 53 Den Haag Spuistraat 14 Filialen te Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Dordrecht, Breda en Tilburg, seiyke problematiek niet wordt op gelost, is dit vaak oorzaak van het ontstaan van nieuwe ziekten. Alom in den lande zyn nu groepen van huisartsen bezig met het ont wikkelen van een grotere gevoelig heid voor het ondertekenen van de ware oorzaak van een bepaalde klacht. Is die klacht de uitdrukking van een storing in het sociale, het psychische of het liohameiyke vlak? niet mogelyk is een onderzoek in te stellen naar het bestaansrecht van de BVD in deze vorm. ADVERTENTIE Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct! Na feestje op school ,Er kwamen niet anders dan dron ken vrouwen uit de auto", deelde een getuige de Haagse politierechter mee. Eén van deze vrouwen stond giste ren terecht, de vrouw nl. die aan het stuur van de auto had gezeten, waar op de Haarlemmerweg in Leiden een meisje op haar bromfiets werd aangereden. Het was duidelyk dat de aanry- ding te doen had met de drank. De vrouwen waren naar een school feestje geweest, want zij waren als werkster aan de betrokken school verbonden. Er was nogal wat sherry gedron ken en de verdachte, een 25-jarige werkster uit Leiden, verklaarde, dat In Leiden hebben zich gistermid dag drie verkeersongevallen met lichamelijk letsel voorgedaan. Een 57-)arige inwoner van Leeu warden werd omstreeks kwart over vier aangereden door een bromfiets, toen hij op het Stationsplein de door een zebrapad beveiligde inrit van het busstation overstak. De bromfiets werd bestuurd door een Turk. De onfortuinlijke voetganger kreeg een scheurwond aan zyn bovenlip. Op de Hoge Ryndijk nabij Ka- naalweg kwam omstreeks kwart voor vyf een 68-jarige inwoner van Ha- zerswoude met zyn brommer te val len, doordat de beugel rond de bromfietsmotor plotseling los sprong. De bromfietser, die de macht over het stuur verloor, kreeg een hersen schudding en een bloeduitstorting boven het rechteroog. Een 17-jarig Leids meisje reed omstreeks vyf uur met haar brom fiets op de Hooghkamerbrug naby de grens met Voorschoten tegen een hond, die onverwacht overstak. Het meisje kwam zo ongelukkig te vallen, dat zy een hersenschudding kreeg. In al deze gevallen zorgde de E.H.D. voor vervoer naar het Aca demisch Ziekenhuis. Amerikaanse atoomproef De A- merikaanse commissie voor atoom energie heeft gisteren in Nevada een een krachtige ondergrondse atoom- proef genomen. De ontploffing had een kracht tussen de 200.000 en een miljoen ton tnt. De meeste ontplof fingen zyn kleiner. De afmeting wis selt met het doel van de proeven, wat door de commissie niet wordt onthuld. zy nimmer tevoren sherry had ge proefd. Ze zou ook niet hebben gemerkt, dat ze onder invloed van drank ver keerde. Kenneiyk had ze meteen maar een „goede" proef genomen, want hoewel ze verklaarde niet meer dan drie glaasjes sherry te heb ben gedronken bleek uit het bloed onderzoek een alcoholpromilage van 2,32, hetgeen uitzonderiyk hoog is. Verdachte had een sportieve dronk", zoals een politieman dat noemde. ,Daar loop ik midden in de nacht dronken op straat", had ver dachte geconstateerd, maar het was midden op de dag De officier van Justitie constateer de, dat by de emancipatie van de vrouw ook voor haar dezelfde straf maat zal dienen te gelden en hy eis te twee weken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid ge durende een Jaar en zes maanden. De rechter wilde echter clementie betonen en veroordeelde tot twee weken gevangenisstraf voorwaarde- en ontzegging van de rijbevoegd heid gedurende twee jaar. Elektriciteitstarief Geachte Redactie Gaarne zag ondergetekende onder staand schryven opgenomen in uw veel gelezen blad. By voorbaat har- teiyk dank. Het onlangs geplaatste stukje van winkeliersvereniging te Oegst- geest over de elektriciteits-tarieven met name de vastrecht-tarieven, wel ke een nogal ingrij pende verhoging hebben ondergaan (in vele gevallen zelfs tot 700%!). Gelezen hebbende vraag ik my af of by de behandeling in de gemeenteraad de leden wel goed zyn ingelicht. Waarom adviseren de lichtfabrie ken pas nu om een meter met dubbe le tariefsaanwyzing aan te vragen? Een meer-opbrengst van 10 (voorstel aan gemeenteraad) kan toch niet inhouden dat bovengenoemd percentage door een kleine groep, voornamelyk de middenstand, moet worden opgebracht? Ook vraag ik my af of by deze wyziging iedere verbruiker wel in het juiste tarief is ingedeeld. Hopende dat dit schryven zal by- dragen tot een juiste voorlichting aan de verbruikers, teken ik met hoog achting. W. F. Vermeer Morsstraat 10 Leiden. Royaal gebaar komt ten goede aan velerlei arbeid Na er zich van overtuigd te hebben, dat er geen schuldeisers meer waren heeft het be stuur van de Stichting Persgasstation (in liquidatie) in Leiden een belangrijk deel van het ge hele vermogen van deze stichting geschonken aan tal van verenigingen, stichtingen en orga nisaties. In totaal is dit een bedrag van f 34.000. 40.000 voor K. van K. Tegetykertyd, dat tot deze schen king werd besloten, is uit *t overschot van financiële middelen een bedrag van f 40.000 geschonken aan de Ka- Oorlogsgravenstichting f 1.000 Leids Dierenasyl f 1.000 Rynlandse Molenstichting f 5.000 Ned. Belastingmuseum te Rotterdam f 5.000 Stichting Leidse Sportbevordering f 1.000 Het Leger des Heils te Amsterdam t.b.v. het Leidse korps f 1.000 Het Ned. Roode Kruis t.b.v. haar afdeling Rynland te Oegstgeest f 1.000 idem t.b.v. Leiden f 1.000 Koningin Wilhelminafonds Amsterdam f 1.000 Kon. Ned. Ver. E.HJB.O. t.b.v. de afd. Leiden f 1.000 Leidse Universiteit t.b.v. de Jelgersma-kliniek voor aanschaffing tv f 1.000 Clubhuis „In de vrooiycke Arke" f 1.500 Jeugdwerk Geref. Kerk in Leiden f 1.000 Jeugdwerk N.H. Kerk in Leiden f 1.000 Stichting clubhuizen Jeugdhaven in Leiden f 1.000 Chr. Jeugdhulp in Leiden f 1.000 mer van Koophandel en Fabrieken voor Rynland, een orgaan waarmee in de tyd dat het Persgasstation op volle toeren draaide, harteiyke con tacten bestonden. Zoals wy reeds eerder meldden, is uit het kapitaal van de Stichting een bedrag van f 75.000 aan de gemeente toegezegd voor het oprichten van een fontein op het kruispunt Kooi- laan/Surinamestraat, echter onder voorwaarde, dat de bouw van deze fontein vóór 1 mei 1969 is geëffectu eerd. Zoals by velen bekend werd de Stichting Persgasstation Leiden in de tweede wereldoorlog toen de benzine zeer schaars was in het leven geroepen teneinde vele bedrij ven in staat te stellen om door leve ring van persgas in hun transport behoeften te voorzien. Het bedrag van f 34.000 is over de volgende verenigingen en organi saties als volgt verdeeld: R.K. Blindenbond St. Odilia te Amsterdam t.b.v. de afdeling Leidenf 2.000 Stichting Vrienden Medisch Kleuterdagverbiyf „Margriet" in Leiden f 3.000 Prot. Chr. Ver. voor B.L.Of 1.000 Ned. Padvindstersgilde t.b.v. „De blauwe vogels" f 1.000 Ned. Padvinders Ver. t.b.v. het B.E.-werk f 1.000 Prot. Chr. Ver. tot opvoeding en onderwys aan doofstomme kinderen „Effatha" in Utrecht f 1.000 Mytyl-stichting in Leiden f 5.000 „Philadelphia" in Leiden f 2.500 Stichting clubhuis „De Sperwers" in Leiden f 1.000 Ned. Kath. Gidsenbeweging t.b.v. „De blauwe vogels" f 500 Kath. Verkenners t.b.v. het B.E.-werk f 500 Vrienden van het Diaconessenhuis in Leiden f 1.000

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3