Wienese knokte zich naar zege Hill Ivanov op *en Bikkelhard hockey in Londen GRATIS ZWARE Gcuden dag voor Nederlands roeien CIJFERS VAN MEXICO 1 Cricketcompetitie GEEN PROMOTIE RESERVES HCC ,1: KVAITA WILMA SLAAGT NIET Medailles Wereldbeker voor clubs Celtic repareert geschaad prestige ANDERLECHT IN TWEEDE RONDE Nederlands elftal opnieuw gewijzigd ÜEID^H DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SFOKT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD (Van een speciale verslaggever) Tweemaal klonk gisteren over het water van de Olympische roeibaan te Xochimilco de overwinningsfanfare van de Mexi- panse marinekapel ter ere van de Nederlandse roeiers. Met een brandende zon hoog aan de azuren hemel tegen een decor van in lichte nevelen gehulde bergen en geflankeerd door in de vrij harde wind uitstaande vlaggen ontvingen achtereenvolgens ikiffeur Jan Wienese en de dubbeltwee Harry DroogLeendert van Dis uit handen van de internationale roeivoorzitter Keiler de gouden overwinningstekenen. Tweemaal kwam Oranje op het woelige water tweemaal werd het een triomf. En hoe Wienese nam op prachtige wijze re- T&nche voor de zondag geleden ne derlaag tegen de Oostduitse Europese Iwnpioen Achlm Hill, die na afloop |jn verbazing uitsprak over de bij lander goede tijd van de Nederlander (7 47.33op de door tegenwind en Joor ondiepe zee zware baan. In ver band met de waterhuishouding kan p peil van het water niet verhoogd torden. Droog en Van Dis, die zondag met hun overwinning op de Bulgaren en ijechen zowel bij de laatste we- ild- als Europese kampioenschap pen tweede en derde reeds grote Indruk maakten, bevestigden, hun in- Atletiek 200 meter dames: 1. Miguelina Co- blan (Cuba) 23.1, 2. Gabrielle Meyer 23.4, 3. Karin Walgren (Zwe) .5, 4. Mary Rand (GB) 23.6, 5. Wil- a van den Berg (Ned) 23.7, 6. Vera >pkova (Rusl) 23.7. Kogelslingeren: 1. Romuald Klim liUsl) 70.40 m, 2. Gyula Zsivotsky Kongarije) 68.19 m, 3. Edward Bur- (V.S.) 66.61 m. 400 m heren: 1. Jan Werner (Po ll) 45.7, 2. William Tommey (V.S.) >5, 3. Rodobaldo Diaz (Cuba) 46.6. 110 meter horden: 1. Eddy Ottoz tl 13.6, 2. Bo Erik Forssander ■a—Joorw) 13.9, 3. Alan Pierre Pascoe BB) 14.0. 400 m horden: 1. Ron Whitney VS.) 49.8 sec, 2. Jerry Knoke (Aus- ""3, 3. Miguel Oliveira (Cuba) Speerwerpen dames: 1. Daniela ivorska (Polen) 50.76 m. 2. Misako fctayama (Jap) 49.88 m, 3. Mihaela «nes (Roem) 47,21 m. ternationale klasse met een tweede imponerende zege. Het was jammer dat de wereld- en Europese kam pioenen, de Zwitsers Burgin en Stu- dach, er de voorkeur aan hadden ge geven in de ongestuurde vier uit te komen met de Oostenrijkers Losert en Ebner en in de acht met dezelfde Oostenrijkers en de winnende ge stuurde Westduitse vier, anders had den Droog en Van Dis wellicht meer tegenstand gehad. Nu hadden de Ne derlanders nog kracht voor een eind sprint, toen de Tsjechen en Bulgaren reeds lang waren uitgeteld. Coach Pennink vatte zijn waardering samen ln de volgende bewoordingen„Ik ge loof de juiste techniek te hebben ge vonden op deze zware baan en heb tevens de oplossing gevonden om het probleem van zuurstofgebrek te on dervangen. De resultaten wijzen het uit". Droog had het zondag ondervon den en onder woorden gebracht: „Terwijl ln Europa vermoeidheidsver schijnselen na 1800 meter intreden, kreeg ik die nu al na 1200 meter". De Nederlanders gingen daardoor niet met te snel, echter wel in hoog. maar niet geforceerd tempo van start ten einde niet vroegtijdig een "ram", om in wielertermen te spre ken, te krijgen. Knokken loeien Skiffeurs: 1. Jan Wienese (Ned) 1733, 2. Achlm Hill (ODld) 7.51.55, Viatsjeslav Ivanov (Rusl) 7.58.87. Dubbel Twee: Ï.Nederland (Droog/ »n Dis) 7.19.09, 2. Bulgarije 7.27.00. Tsjecho Slowakije 7.40.92. Twee zonder stuurman: 1. Rusland J6.71, 2. Oost Duitsland 7.41.16. 3. texico 84.1.30. Vier met stuurman: 1. West- 6.50.28, 2. Oost Duitsland *5.53, 3. Italië 7.16.68. Vier zonder stuurman: 1. Oost ltsland 6.51.16, 2. Zwitserland/ UBtralië 7.02.54, 3. Hongarije 7.04.87. Achter: 1. Zwitserland/Oostenrijk/ 'ld 8.19.35, 2. Oost Duitsland 6.239.0, Mexico 6.430.31. vie huts: Zeilen Onze landgenoot Ben Verhagen wit in de baai van Acapulco op de "de dag van de zeilwedstrijden een fcde plaats in de Flying Dutch- M 6.19.35, 2. Oost Duitsland 6-23.90, i-klasse behaald. Eerste in de der- ^^race, die werd gezeild met een r*kke wind, was de Nieuwzeelander wffrey Smale. Bij de Finnjollen shield de Deen Paul Elvstroem de 'ding. iewiclitlieffen Russische gewichtheffer Viktor irentsov heeft twee wereldrecords het middengewicht gebroken. Ku- ^»tsov, tweevoudig wereldkampioen *cht eerst het wereldrecord druk- van de Amerikaan Russel Knipp 157.5 kg en verbeterde daarna nog eigen record op de drie olympi- •he oefeningen. De Rus bracht in to- :g omhoog en bleef daarmee fee kilogram boven het record dat P I® juli in Leningrad vestigde. Op maandag 20 november houdt k NSF in Utrecht een buitengewo- ledenvergadering. Op de agenda '.'iitaat een tweetal onderwerpen, te de „verhouding tussen sport ffh 'recreatie" en de „sociale bege- Wlenese die van dr. Dokkum na de race van zondag te horen had gekre gen dat hij ervoor moest knokken en zich niet bij voorbaat moest laten "afslachten", ging nu met de heilige wil van start om te zullen slagen en te zegevieren. Hij nam dadelijk het initiatief in handen en leidde na 500 meter met een voorsprong van bijna een seconde op de 33-jarige Oostduitser Hill, terwijl toen de veel voudig internationaal en Olympisch kampioen, de Rus Ivanov, al op bijna drie seconden lag. Sterk roeiend ging Wienese onvermoeibaar door en of schoon het verschil tussen hem en Hill op duizend meter nauwelijks ge wijzigd was, hadden Ivanov en de overigen al meer terrein moeten prijs geven. Op 1500 meter lag ook Hill in geslagen positie. Het verschil was ruim drie seconden en hoe de Euro pese kampioen ook terugvocht, hij kon er niet ln slagen om de na afloop zeer geëmotioneerde Wienese de zege te ontnemen. Dokter J. H. Dokkum monterde na afloop zijn pupil op, toen deze voor de fotografen poseer de: „Lachen Jan Je hebt aille reden vrolijk te kijken". Wienese antwoord de naar adem snakkend: „Maar ik ben zo moe". Hij was inderdaad leeg- geroeid. Maar eenmaal hersteld had hij weer evenveel praats als altijd. Na deze prachtige zege had hij hier toe alle recht. Zwemwedstrijden van de Kring De kring Gouwe-Rijnstreek orga niseert in de Leidse Overdekte een viertal zwemwedstrijden, diie zullen worden gehouden in het kader van de landelijke zwemcompetitie van de KNZB. Los hiervan hanteert de Kring bij deze wedstrijden ook een puntentelling, wa arbij voor de eerst- geplaatste vereniging in het totaal een prijs in het verschiet ligt. Zaterdagavond a.s. om 7 uur zal de eerste wedstrijd uit deze reeks aan de beurt zijn. Op die avond komt de jeugd tot 16 jaar aan bod in de nummers 50 meter rugslag, 50 meter vrije slag en een vrije slag estafette, terwijl de senioren zullen strijden op de nummers vlinderslag, schoolslag en wisselslag-estafette. Door deze wedstrijden gaat de voor deze avond vastgestelde waterpolo- ontmoeting in de jeugdcompetitie tussen de Leidse- Zwemclub en het Amsterdamse IJ. niet door. De volgende wedstrijden zullen plaatsvinden op 16 december, 10 fe bruari en 30 maart. Ook in Gouda vindt een tweetal zwemwedstrijden plaats, namelijk op 12 december en 9 januari. Mocht de deelname aan deze ontmoetingen dit rechtvaardigen dan wordt deze serie uitgebreid met een derde wed strijd in de maand maart. Jan Wienese Het tweede team van HCC uit Den Haag, dit jaar kampioen van de eer ste klasse B, zal volgend seizoen niet in de hoogste afdeling van de natio nale cricketcompetitie spelen. Het bestuur van de KNCB, dat de inde ling van de competities vaststelt, heeft besloten dat Bloemendaal, laat ste in de eerste klasse A, niet zal de graderen en dat HCC 2 volgend jaar in de eerste klasse B blijft uitkomen. Het bestuur van de KNCB is van mening dat door deze beslissing de eerste klasse A op zyn sterkst is ge formeerd. ACC 2, dat in lb als laat ste eindigde, is wel gedegradeerd en is ingedeeld in de tweede klasse A. De kampioen van 2a, Sparta, is naar de eerste klasse B gepromoveerd. VUC en VOC 2 - de sterksten in de tweede klassen BI en B2 - zullen in 1968 eveneens een klasse hoger spe len. De indeling voor het seizoen 1968 is: Eerste klasse A:ACC (Amsterdam) Bloemendaal, HBS (Den Haag), HCC (Den Haag), Quick (Den Haag), Rood en Wit (Haarlem», VOC (Rotterdam) en VRA (Amstelveen). De Nederlandse wielrenner Johnny Meyer is door een recht bank in Mechelen veroordeeld tot 2.000 francs boete wegens het ge bruiken van stimulerende middelen. Het gebruik van dope bleek na een onderzoek na een wedstrijd in Blaas- veld, in mei van dit jaar. ADVERTENTIE ^tijdelijk BIJ4 DIKKE 25CTS REPEN: Eerste klasse B: Excelsior (Rotterdam), HCC 2 (Den Haag», Hermes DVS (Rotterdam), De Krekels (Den Haag), Quick (Nij megen), Rood en Wit 2 (Haarlem), SCHC (Bilthoven) en Sparta (Rotter dam). Tweede klasse A: ACC 2 (Amsterdam), Ajax (Leiden) HCC 3 (Den Haag», Kampong (Utr.), Quick 2 (Den Haag», Union (Nijmegen), VOC 2 (Rotterdam) en VUC (Den Haag). De wens van Wilma van den Berg om haar succesvolle optreden tij dens de internationale sportweken in Mexico Stad af te sluiten met een tweede medaille is gisteren niet in vervulling gegaan. De Nederland se kampioene, die zondag het na tionale record op de 100 meter evenaarde en dinsdag in de series van de 200 meter het 15 jaar oude Nederlandse record verbeterde tot 23.8 seconden, eindigde in de finale als vijfde. De tijd van 23.7 sec., die de Brabantse in de eindstrijd maak te, zou opnieuw een verbetering van het nationale record hebben bete kend, wanneer de rugwind niet 0.1 meter boven het toegestane maxi mum van twee meter was geweest. De langbenige Miguelina Cobian heeft zich de beste sprintster in Mexico Stad getoond. Na haar over winning op de 100 meter, veroverde de Cubaanse woensdag ook het goud op de 200 meter. Ruim achter Co bian eindigde de Frangaise Gabrielle Meyer als tweede, waardoor zij haar tweede zilveren medaille be haalde. Na de vierde dag van de interna tionale sportweken in Mexico Stad heeft Rusland zijn voorsprong op de Verenigde Staten vergroot. Neder land neemt, mede door de gouden medailles van de roeiers, de negende plaats in. De stand na 41 finales luidt: (achtereenvolgens goud, zil ver, brons) Rusland 9 4 4 Ver. Staten 4 4 3 Polen 4 2 0 Cuba 3 12 Japan 2 3 3 Hongarije 2 2 4 Italië 2 2 3 West-Duitsland 2 2 1 Nederland 2 0 1 Oost-Duitsland Tsjeoho - SlowakiJ e Frankrijk Roemenië Zwitserland Oostenrijk België Iran Ivoorkust Tunesië Griekenland Zweden 0 3 2 Bulgarije 0 1 1 Australië 0 1 0 Senegal 0 10 Mali 0 10 Mexico 0 0 2 Groot Brittannië 0 0 1 IJSHOCKEY Vier Canadezen bij Hijs-,,Hoky" Het team van HIJS „Hoky" zal dit seizoen met vier Canadezen aan de ijshockeycompetitie deelnemen. Ronny Naud en Erny Sever, die vo rig jaar reeds deel uitmaakten van de Haagse formatie, zijn opnieuw gecontracteerd. Voorts is als doel man de 20-jarige John Dave Fischer van de Rosslawd Warriors aange trokken. Met een vierde speler wordt nog onderhandeld Uit Zwitserland is de speler Hausheer overgekomen, die deel uitmaakte van een eerste divisieolub uit Zürioh. Ook dit jaar is de 35-jarige Arie Klein, die aan zijn 21ste ij shock e yseizoen begint, aanvoerder van de Haagse ploeg. Tengevolge van de concurrentie van voetbalwedstrijden op de tele visie zullen de thuiswedstrijden niet meer op woensdagavonden worden gespeeld doch op vrijdagavonden. De leider van het Zuidafrikaan- se Davis Cupteam, Claude Lister, heeft gisteren in Londen bekendge maakt dat de ontmoeting tussen Zuid-Afrika en India voor de halve finale van de interzone van het toernooi om de Davis Cup van 10 tot 12 november in Barcelona zal worden gespeeld. Celtic Glasgow heeft gisteravond op Hampden Park iets van het door de nederlaag tegen Dynamo Kiev danig geschade prestige terugge wonnen. De Schotten, de houders van de Europese beker voor lands kampioenen die dit seizoen de weg naar een tweede Europa Cup door de Russen versperd zagen, versloegen in de eerste wedstrijd van de strijd om de wereldbeker voor clubs de Zuidamerikaanse kampioen Racing Club Buenos Aires met 10. De 110.000 toeschouwers op Hamp den Park hebben bijna 90 minuten lang een aanvallend Celtic gezien, dat zich echter keer op keer dood liep in de bikkelharde Argentijnse defensie. Slechts éénmaal vonden de Schotten, technisch en taktisch bij zonder goed spelend, een opening in de defensie van Racing Club. Dat was in de 69ste minuut toen aan voerder Billy McNeill uit een corner van John Hughes doelman Cejas met een knappe kopbal kansloos liet. DZV kan niet in Delft spelen DZV Delft zal ln het nieuwe sei zoen de waterpolo wedstrijden voor de hoofdklasse buiten de eigen stad moe ten spelen. Het sportfondsenbad in Delft is wegens te geringe diepte van het bassin voor hoofdklassewedstrij- den waterpolo afgekeurd, terwijl het Delftse buitenbad niet kan worden verwarmd. De waterpolo-competitie wordt met ingang van het komende seizoen hoogstwaarschijnlijk van de zomer maanden naar de winter en het voor jaar verschoven, zodat een overdekt bad en verwarmd buitenwater onmis baar zijn voor een club in de hoofd klasse. Het is nog niet bekend waar DZV het volgend jaar de competitie wedstrijden zal spelen. Wilma van den Berg (links) heelt toch nog in Mexico Stad op de hoogste trede van het ere- platform gestaan. Samen met de Britse Mary Rand (rechts), de Russin Vera Popkova en de Fran- gaise Nicole Montandon vormde onze landgenote een internatio nale 4x100 meterploeg, welke in 45 seconden rond de Cubaanse da mes (45.3) versloeg. In het koude Glasgow vielen de Schotten op dezelfde wijze aan als in de finale van de Europese beker tegen Intern. Milaan. De grote spe lers in Celtic's aanval waren Hughes en Johnstone, die telkens de Argen tijnse defensie opentrokken. Even- zovele malen echter werd hun de weg naar het doel van Cejas op hardhandige wijze versperd. Racing stelde daar slechts enkele uitvallen tegenover, waarmee het in de laatste vijf minuten tot tweemaal toe bijna succes ljad. In de laatste ogenblik ken van de strijd, die ondanks het harde spel toch een sportief verloop had,* moest de Schotse doelman Simpson nog de bal van de schoen van de doorgebroken Rodriguez halen. De return wordt 1 november ln Buenos Aires gespeeld. Mocht dan geen beslissing vallen in de strijd om de wereldbeker gelden de doel punten niet dan vindt drie dagen later in Montevideo een beslissings wedstrijd plaats. Europese bekers Rapid Boekarest heeft zich ge plaatst voor de tweede ronde van de strijd om de Europese beker voor landskampioenen. De Roeme nen versloegen voor 30.000 toeschou wers de Bulgaarse kampioen Trakia Plovdiv met 3—0. Na het verstrij ken van de normale speeltijd had Rapid, dat de eerste ontmoeting met 20 verloor, een 20 voor sprong door doelpunten van Co- dreanu. Eerst in de tweede ver lenging slaagde Ion Ionescu erin het beslissende doelpunt te scoren. Door een 21 overwinning op het Oostduitse FC Karl Marxstadt heeft Anderlecht de tweede ronde bereikt. De Belgen, die de eerste ontmoeting met 3—1 hadden gewonnen, liepen in Brussel in de 11de minuut tegen de verrassend zelfverzekerd spelen de Oostduitsers een achterstand op, die Bergholtz in de 33ste minuut on gedaan maakte. Drie minuten late» scoorde Paul van Himst het winnen de doelpunt. Er waren 35.000 toe schouwers. De Deense kampioen Hoidoore Kopenhagen bereikte de tweede ron de door een gelijkspel (33) tegen FC Basel. De eerste ontmoeting, ln Basel gespeeld, werd door de Denen met 21 gewonnen. Ook de Zuidslavische kampioen FC Serajewo is een ronde verder gekomen. Met 31 zegevierden de Zuidslaven thuis voor rond 10.000 toeschouwers ln de tweede wedstrijd over Olympiakos Nikosia. De eerste ontmoeting in Nikosia eindigde in een gelijkspel: 2—2. Bekerwinnaars Bekerhouder FC Bayern München heeft ln Athene de eerste horde ge nomen op de weg naar de prolonga tie van de titel in het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars. Met een geflatteerde 21 overwinning op de Griekse beker winnaar Panathinaikos in de return wedstrijd konden de Duitsers de te rugreis aanvaarden. Vier weken geleden wonnen zij in München de eerste ontmoeting met 50, zodat zij met een totale score van 71 naar de volgende ronde overgaan. Standaard Luik heeft, ondanks een doelpuntloos gelijkspel tegen het Turkse Altay Izmir, de tweede ron de bereikt. De eerste wedstrijd in Izmir werd door de Belgen met 32 gewonnen. Jaarbeursbeker Izmir (TurkijeFC Antwerp 00. De Turken wonnen in Antwerpen met 21 en gaan naar de tweede ronde. Hannover '96Napels 11. Napels, dat de eerste ontmoeting met 40 won, plaatste zich in de tweede ronde. In het Nederlandse hockeyelftal, dat vandaag in het voorolympisch toernooi te Londen tegen Pakistan zal spelen, zijn vijf wijzigingen aan gebracht in vergelijking tot de ploeg, die tegen Japan uitkwam. Doelman Aart Brederode is weer vervangen door Joost Boks, die nog altijd „een eerste keus" is. De debutanten van dinsdag, Piet Weemers en Ewald Kist, zijn verdrongen door resp. Francis van 't Hooft en Tippy de Lanoy Meyer. Frank Zweerts is te rug in de voorhoede in plaats van Rick Thole. Temidden van de tien ervaren internationals zal Jen Ben- ninga, die in Amstelveen tegen Ja pan debuteerde, zijn tweede inter landwedstrijd spelen als linksachter. Dinsdag stond zijn clubgenoot Sebo Ebbens op die plaats. De ploeg ziet er als volgt uit: Joost Boks (Amsterdam)achter: Theo Terlingen (Laren) en Jan Benninga (Kampong); midden: Tippy de Lanoy Meijer en Jan Piet Fokker (Laren), John Elffers (HGC) en Francis van 't Hooft (Hilversum) voor: Frans Spits (Amsterdam), Frank Zweerts en Theo van Vroon hoven (SCHC) en Arie de Keyzer (Breda). Net als in de wedstrijd tegen Ja pan zal de ploeg proberen zonder een echte midvoor te spelen. De taak van aanvallende rechtsbinnen, die tegen Japan werd vervuld door Frans Spits, komt nu dus op de schouders van Frank Zweerts, die in zijn speelwijze veel meer uitsluitend aanvalsleider is dan de Amsterdam se all-rounder, die naar de vleugel is geschoven. Eerste Pakistan, dat in Londen duidelijk beneden de verwachtingen bleef, heeft gisteren zijn eerste overwin ning behaald tegen België. Het werd eindelijk onder ideale weersom standigheden op Lords 20. Maar ook nu heeft Pakistan geen echt grote indruk achtergelaten. Het elf tal, dat tegen de bikkelharde Oost duitsers een duidelijke angst in de speelwijze toonde, een stick blijft tenslotte een gevaarlijk wapen in de handen van een speler met minder dan de uiterste zelfbeheersing, bleek ook niet opgewassen tegen de speel wijze van de Belgen. Op zichzelf was dat niet helemaal verwonderlijk, wamt het Belgische spel werd herhaaldelijk besmet met staaltjes, die verdacht dicht bij het hockey-banditisme kwamen. In deze wedstrijd traden de scheidsrechters, de Nieuwzeelander Ostler en de Brit Selman, onvoldoende op tegen de voor de tegenstander levensgevaar lijke onkunde van de ver terugge trokken spelende Belgische aanval ler Dupont, het vandalisme waar aan Legros zich schuldig maakte en het irriterende optreden van de Bel gische record-international André Musohs. Onfatsoenlijk spel bleef echter niet beperkt tot de Belgen. Bü Australië —Frankrijk heeft de Nederlandse scheidsrechter Herrebrugh de Australiër Golder voor vijf minuten uit het veld gestuurd. In het geval van Golder, dreigend met een opge heven stick naar een ook niet brandschone tegenstander, mocht de Australiër nog van een uiterst coulante behandeling spreken. De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden luiden: PakistanBelgië 20, India Spanje 22. AustraliëFrankrijk 20, EigelandJapan 11. India heeft met 5 punten uit 3 wedstrijden de leiding vóór Oost- en West-Duitsland met elk 4 punten uit. 2 ontmoetingen. Nederland bezet de zevende plaats met twee punten uit twee wedstrijden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11