LEIDSCH DAGBLAD GESLAAGDE LANDING VAN NSTRUMENTEN OP VENUS OLGA Zelden grotere schade JAMIN Sensationele Russische ruimteprimeur Radiosignalen in ingeland opgevangen Twintig hpannende minuten faclitvorst Storm maakt dichting dijk onmogelijk Beendermeel ivas niet van mensen PREMIE A. W.Z. 0.4 PROCENT STAKING VAN HUISARTSEN MISLUKKING V erkeersslaclitof fers huwen in ziekenhuis MATRASSEN l tijdelijk FniKi zware malse BRAADKUIKENS nu extra voordelig! RÏQ lï ÏS ©ucJ euws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 18 OKTOBER 1967 No. 31409 »ur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J Brouwer i DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling!, losse nummers ƒ0,25 Witte Singei 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 De Russen zijn er in geslaagd, een instrumentencapsule on- IJeschadigd op onze buurplaneet Venus te laten landen. Offi- I leel is deze bijzonder knappe en sensationele ruimtevaartpri- ieur van grote wetenschappelijke waarde pas om een uur he li jnmiddag door Rusland bevestigd, maar waarnemingen door f it Engelse astronomische instituut Jodrell Bank maakte al om I 5 uur vanochtend een einde aan alle twijfel. De directeur n dit instituut, sir Bernard Lovell, verklaarde, bijna een i jlf uur na het ogenblik waarop het ruimteschip Venera-IV de I meet bereikte, dat radiosignalen waren opgevangen die af- I imstig waren van een instrumentenpakket, dat zich op de op- f. rvlakte Van de planeet lijkt te bevinden. (Van onze redacteur ruimtevaart) Jodrell Bank ontving in de afgelo- nacht om 4.17 uur Nederlandse 1 de eerste duidelijke signalen van op 12 juni gelanceerde Venera, toen in de buurt van Venus was en Volgens berekeningen de Venera de planeet om 5.30 bereiken. Om 5.38 uur vielen de liosignalen plotseling uit, en. Lovell tide mede, dat de landingspoging moedelijk was mislukt- Twintig tuten later kwamen echter nieuwe Jen door van geheel andere Daaruit werd geconcludeerd, de Venera een of meer in- ïpmentencapsules had uitgestoten, per parachute naar de opper- 1 te van Venus waren gedaald en na de geslaagde landing hun ra- Bitzendingen begonnen, terwijl de tera zelf in de atmosfeer was ver- ud. lovell, die de signalen wel op ban- d vastlegde maar niet op de hoog- is van de code en derhalve hun tekenis niet kan vaststellen, noem- dit „een geweldig ogenblik". Het er thans naar uit dat de Russen ieersten weten, hoe de oppervlakte a Venus er uit ziet. Hoe lang? Doi 7.14 staakten de signalen weer, dat kon volgens Lovell een rou- s-onderbreking zijn in verband het verdwijnen van Venus uit bereik van Russische waarne- igsstations als gevolg van de aiing van de aarde, verigens is het zeer goed mo il, dat het gelande instrumenta- slechts korte tyd functioneert, nneer de schattingen van de op- tlaktetemperatuur van Venus de hand van de waarnemingen de Amerikaanse Mariner H in itmber 1962 juist zijn, kan een in- imentarium de daar heersende le niet lang doorstaan. Maar ook u kunnen in de zeer korte beschik - tjjd gegevens van eminent we- schappelijk belang verkregen wor- ovell werd vanochtend opgebeld de Prawda te Moskou. Een ver sgever van het Russische blad Je weten wat er met het Russi- ieruimteschip was gebeurd. S vertelde hem precies wat er eurd was", aldus sir Bernard, WEERBERICHT Het KNMI verwacht van heden morgenavond: Opklaringen en slechts hier en een bui. Matige tot zwakke itelijke wind, morgen krimpend zuidwest tot zuid. In het bin- tond plaatselijk nachtvorst. De- We middag temperaturen als van- iets hogere. (Opgemaakt om 11.40 uur). 19 oktober op: 7.10 uur; onder 17.39 uur, op: 17.35 uur; onder: 8.13 uur. Nlwater te Katwijk te 3.39 en iwj W uur, laag water te 11.55 uur. „en vervolgens wenste ik hem geluk. Hij wist nog van niets". Het telefoontje kwam twee uur na dat het ruimtevaart-laboratorium in Jodrell Bank aanwijzingen had ont vangen, dat instrumenten op Venus waren geland. De eerste radiouitzendingen van Moskou maakten hedenochtend geen melding van succes. Zeer knappe operatie De technisch zeer knappe landings operatie moet geheel zijn uitgevoerd op grond van waarnemingen en be rekeningen daar het instrumenta rium van de Venera zelf. De af stand van de aarde tot Venus is wel vrij nauwkeurig bekend, doch er be staat toch altijd nog een onzekerheid van vele honderden kilometers op een kortst mogelijke afstand van ruim 42 miljoen X>e grote snelheid van het ruimtevaartuig en deze onzekerheid in de afstand maken het onmogelijk van tevoren de bevelen in het in strumentarium vast te leggen op welk moment de landingsoperatie moet worden ingezet. Voorts is de afstand tussen aarde en Venus thans zo groot, (oirca 90.000.000 km) dat 'n radiosig naal vanaf de aarde met een snel heid van 300.000 km per seconde ruim vierman uten tijd nodig heeft om de Venera te bereiken. Het is der halve niet mogelijk geweest, dat de Venera in de laatste fase van de vlucht nauwkeurige afstandsmetin gen verrichtte, deze naar de aarde seinde en dan zou moeten reageren op aard-signalen tot het beginnen van de landingsoperatie op het juiste mo ment. Voor zo'n tweerichting-radio- verkeer is in ieder geval tegen de tien minuten nodig, hetgeen veel te lang is om een operatie uit te voeren waarvan het slagen op een juiste timing tot in fracties van seconden afhangt. De metingen met betrekking tot snelheid, afstand en positie moeten dus door de Venera zelf zijn verricht en door een boordcomputer omgezet in instructies tot het uitvoeren van de landingsoperatie. Bij een maanschot doet zich deze moeilijkheid veel minder voor, omdat een heen-en-weer-radiosignaal tus sen aarde en maan slechts ruim twee seconden vergt, terwijl voorts de af stand aarde-maan tot op enkele me. ters nauwkeurig bekend is. Overigens hebben de Russen nog niet bekend gemaakt, welk soort ge gevens de gelande instrumenten uitzenden. Wel verklaarde de voor aanstaande ruimtevaartdeskundige Keldysh, voorzitter van de Russische Akademie van Wetenschappen, dat geen foto's van de oppervlakte van de planeet gemaakt worden. Belangrijke metingen kunnen ech ter verricht worden met betrekking tot de oppervlaktetemperatuur, sa menstelling van de atmosfeer, stra lingssterkte van de bodem en de om wentelingssnelheid van de planeet om eigen as, waaromtrent nog altijd onzekerheid bestaat. Eerste metingen Uit de metingen van de Venera vier blijkt dat de temperatuur van de atmosfeer van Venus varieerde van 40 tot 280 graden Celsius en de at mosferische druk bij het oppervlak ongeveer 15 atmosfeer bedraagt, al dus Tass. De atmosfeer van Venus moet bijna uitsluitend uit kooldioxyde be staan. In de atmosfeer bevinden zich ongeveer 1,5 procent aan waterstof en waterdamp en geen herkenbare sporen stikstof, aldus Tass. De Indiase ambassade te Brussel heeft de geruchten tegengesproken dat in de ladingen beendermeel uit India overblijfselen van mensen die aan besmettelijke ziekten zijn gestor ven zouden zijn verwerkt. Deze geruchten ontstonden on langs nadat Franse havenarbeiders een geheimzinnige ziekte kregen na het lossen van beendermeel. De am bassade zegt dat het Indiase mi nisterie van Handel een diepgaand onderzoek heeft verricht waarbij is komen vast te staan dat de geruch ten van elke grond ontbloot zijn. Per 1 januari (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe volksverzekering tegen biizondere ziektekosten (zware ge neeskundige risico's) gaat per 1 ja- nuari a.s. nog maar gedeeltelijk in en zal daarom volgend jaar slechts een premie van 0,4 procent vergen, De wet treedt alleen in werking voor de ernstige gevallen, die thans op geen enkele wijze te verzekeren zijn, zoals bijvoorbeeld de verpleging van gehandicapte kinderen en de opne ming in psychiatrische inrichtingen Op 1 april zal de a.w.z. geheel van bracht worden. oommer bestaat alt 20 pagina's Tenminste zes slachtoffers Zelden was de schade van een storm met orkaanstoten zo groot en zo algemeen (van de kust tot in Zuid-Limburg) als gisteren. Dat kwam vooral, om dat de windstoten bijzonder fel waren en een wervelend ka rakter hadden. De stoten sprongen opvallend ver boven de gemiddelde windsnelheid uit. In het westen van het land bereikten zij zelfs snelheden van 135 tot 140 kilometer per uur. Het feit, dat de bomen nog maar weinig bladeren wa ren kwijtgeraakt is er de oor zaak van, dat ze door de gro tere weerstand, die zij boden bij duizenden sneuvelden. Afgezien van de Zeeuwse waters noodramp van 1 februari 1953 was de storm met de meeste schade sinds 1 maart 1949, toen als maxi male windstoot 150 kilometer per uur op Schiphol werd gemeten. Van daag is de wind wat rustiger, maar het is veel kouder. Het kwik bleef vanmorgen tussen de 4 en 7 graden (gisterochtend nog 17!) staan. De buien (soms vergezeld van hagel en onweer) zijn nog niet over. En van nacht kunnen we nachtvorst ver wachten. Doden De storm heeft tenminste zes slachtoffers geëist. De 64-jarige A. Bakker in Terneuzen werd dodelijk getroffen door een omvergewaaide pas gemetselde muur. De 29-jarige J. van Kooten uit Heerlen kwam in Linne om het leven toen de kuil van 1,20 waarin hij werkte bij een aard gasbuis door de windvlagen instort te. De 47-jarige E. J. J. van Hoefe- len uit Steenbergen die op een bor des stond van de suikerfabriek al daar werd getroffen door een open slaande deur. Hij sloeg over een hek en maakte een dodelijke val van vijf meter. De 60-jarige kruidenier J. J. Lems in Rotterdam kwam door de schrik om het leven, toen een dak goot van zijn huis naar beneden kwam. De man was hartpatiënt. Het 4-jarig zoontje van de familie Teunissen uit Velp raakte (zoals ge meld) bekneld tussen een afgerukte boomtak en een muurtje. Hij was op slag dood. De 20-jarige P. R. Lucas uit Pijnacker is in Delft dodelijk verongelukt, toen hij met zijn brom fiets tegen een fietsster reed. Waar schijnlijk is een windvlaag de oor- Breder (lijkgat De storm van gisteren heeft ook de dichting van de dijk rond de pol der Zuidelijk Flevoland vandaag on mogelijk gemaakt. Het gat van twin tig meter, dat in aanwezigheid van de Koningin zou worden gedicht, is door het geweld van de wind dertig tot vijftig meter breder geworden. Het werd bovendien uitgediept. Hoe veel was nog niet te zeggen. Even min is te voorspellen, wanneer deze schade zal zijn hersteld. In elk ge val kon de feestelijke dichting van daag niet doorgaan. Toch kwam de Koningin op bezoek. Zy nam de schade in ogenschouw. Bovendien De storm heeft het bijna ge sloten gat in de dijk van de vol der Zuidelijk Flevoland breder gemaakt en uitgediept. Daardoor kon de feestelijke dichting van daag niet doorgaan. stelde zy het gemaal voor de polder Zuideiyk Flevoland in gebruik. Hoe wel het laatste gat nog niet gesloten is kan dit gemaal toch zyn nuttige functie al beginnen. Tegen half twaalf arriveerde het gezelschap by de nieuwe installatie. De vorstin luidde een scheepsbel en de moto ren werden officieel gestart. Het leegmalen van de 42.000 ha grote polder een karwei van zes maan den na het dichten van de dyk was begonnen. (Zie ook pag. 13) De huisartsen, die controlewerk zaamheden verrichten voor de be drijfsverenigingen, biyken niet op grote schaal gevolg te geven aan het stakingsparool van de Landeiyke Huisartsen Vereniging. Het heeft er alle schyn van dat de staking, die gisteren moest beginnen, tot misluk king is gedoemd. De eerste indruk van de bedrijfsverenigingen is, dat rog geen tien procent van de betrok ken groep huisartsen er het byitje bij heeft neergelegd. Bovendien wordt duidelijk, dat de stakers vooral te vinden zyn onder de artsen, die slechts incidenteel controlewerkzaam_ heden verrichten. Onder de artsen, die voor een belangryk deel moeten bestaan van hun controle-activitei ten, is het percentage stakers mini maal. (Van onze Amsterdamse correspondent) In het Onze Lieve Vrouwe Ziekenhuis in Amsterdam is gisteren het huwelijk gesloten tussen de typiste Tineke Beudeker en de auto monteur Wouter Groeneweg. De bruid ligt tot het middel in het gips vanwege een op twee plaatsen gebroken onderbeen en een gebroken dijbeen. De bruidegom was voor de plechtigheid, die op een zieken kamer plaats had, overgebracht vanuit het Weesperplein-ziekenhuis, waar hij wordt verpleegd voor een dubbele beenbreuk, een hersen schudding en een hoofdivond. Het huwelijk zou aanvankelijk begin oktober plaats hébben, maar op 10 september iverd het paar getroffen door een ernstig auto-onge val, toen hun lelijk eendje op de brug over het Buiten-IJ frontaal iverd aangereden door een auto met vijf jongelui uit Leeuwarden. Na het sluiten van het huwelijk, dat in het bijzijn van zes getuigen t en de wederzijdse ouders gebeurde, werd de bruidegom weer per am- j op hij per helikopter voor onderzoek bulance naar het Weesperplein-ziekenhuis gébracht. I naar het ziekenhuis werd gebracht. Dat heeft minister Roolvink de tweede kamercommissie voor Sociale Zaken meegedeeld. De ziekenhuis- verpleging na het eerste jaar en de sanatoriumverpleging komen dus pas op 1 april onder de nieuwe volksver zekering te vallen. De Ziekenfonds raad had aanvankelijk becijferd, dat voor de totale verstrekking een pre mie van 0,7 procent opgebracht zou moeten worden. Die premie zou dan moeten sty gen tot 1,6 procent 1970. De kamercommissie heeft van de minister te horen gekregen, dat de ryksbydrage van 475 miljoen gulden, die voor de nieuwe volksverzekering is gereserveerd niet tot 1972 bevro ren wordt, maar gelyk met de lonen zal stijgen. Uitgangspunt voor deze loonindexering is een ryksbydrage van 400 miljoen gulden. Zodra het loonniveau met 19 procent is geste gen zal deze rijksbydrage dienover eenkomstig worden aangepast. De 75 miljoen, die meer is uitgetrokken, wordt als een voorschot op de in dexering beschouwd. Aanvankelyk zou de regering jaar lijks 150 miljoen gulden bydragen, waardoor premieheffing geheel ach terwege kon bhjven. Uit bezuini gingsoverwegingen is dat bedrag ech ter tot de helft teruggebracht. Het wetontwerp waarin de nieuwe volksverzekering is geregeld, wordt de volgende week door de Tweede Kamer behandeld. Ex-keizer Poe Ji (61) overleden Henry Poe Ji, de vroegere keizer van de Japanse marionettenstaat Mandsjoekwo, is gisteren in Peking op 61-jarige leeftyd overleden, zo meldt de correspondent in Peking van het Japanse blad Nihon Keizai. Poe Ji, die in Peking werd geboren, volgde zyn oom, Keizer Koeang Hsoe op en werd in 1908 de laatste keizer van de Tsjing-dynastie met als titel Hsoeng Toeng. Hy deed troonafstand nadat de Chinese republikeinse revo lutie in 1912 was gelukt. EISENHOWER IN ZIEKENHUIS Oud-president Dwight D. Eisenhou- wer is gisteren in het Walter Reed le- gerziekenhuis opgenomen met een aandoening aan de urinewegen. Zyn toestand is goed. Maandag ontwikkelde hij in zyn huis in Gettysburg symptomen waar- Als iedereen met een hond loopt moet je wel iets oorspron kelijks bedenken om op te vallent dacht deze Londense jongedame en ging toen haar schaapjes uit laten. Zelfs de herdersstaf mocht niet ontbreken! ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE QTfQ950GR 1050 GR O I <7 ja mf. i 1v v 11 •Tm IM rj 11 f) f» 1M Uit het Leidsch Dagblad van 21 October 1867; De directeur der stedelijke i gasfabriek te Schiedam, die 1 in de nacht van Vrijdag op Zaterdag l.l. door een getra- lied raam het stadhuis schijnt verlaten te hebben, i heeft een valsch kasboek en een kas-tekort van ongeveer een halve ton gouds achter- i gelaten. (Advertentie) Gemeubi- I leerde kamers te huur, met kagchels en ledikant voor f 3.75 per week. Adres franco bij J. Lens, Spiegel, en Lijs- tenmaker, Pieterskerkgracht. 4 Te zien dagelijks van half 3 a tot 5 uur.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1