Ophalen huisvuil wordt duurder Griep? Prof. Escher overleden DR. A. A. VERVEEN hoogleraar fysiologie Storm velde beroemde meidoorn in Hortus ONTHEFFING VAN BETALEN VAN RIOOLBELASTING a GOUDEN RING Tweede leerstoel Meer dan 30 jaar Leids hoogleraar Verzet en opbouw Ook Universiteit van Amsterdam gaf aan BVD inlichtingen Maandag weer raad DINSDAG 17 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S Voor de Leidse raad is het gisteren een echte financiële avond geworden. Van de zijde van het college van B. en W. en dit komt slechts zelden voor is dan ook maar één wethouder aan het woord geweest, de wethouder van Financiën, de heer Harmsen. Een uitgebreide discussie is deze avond gevoerd over de voorstellen tot verhoging van de straat- en rioolbelasting (van 15.6 tot 20 procent) en de reinigingsrechten (voor de eer ste drie emmers van f 1,50 op f 2,25 per maand en per emmer). Toen het op een stemming aankwam, bleken al deze voorstellen te zijn aangenomen. Tot verrassing van de raad en vermoedelijk ook van zeer vele be lastingbetalers biedt het reeds lang bestaande artikel 20 van de Verordening Rioolbelasting aan huiseigenaren/niet bewoners, zulks het oordeel van B. en W., de mogelijkheid om een gehele of ge deeltelijke kwijtschelding van het betalen van rioolbelasting te verkrlj- De raad verzocht B. en W. aan dit artikel ruime bekendheid te jeven. De heer Roorda: „Druk dit artikel in rode lettertjes in de ver ordening af Aanleiding tot deze wethouder 1 lj ke „onthulling" was de opmerking van Geelkerken (Prot. Chr.) om een hardheidsclausule (kwijtschel ding) ln de verordening op te nemen kleine huizenbezitters (niet bewoners), die een verhoging van de rioolbelasting zien als een ondrage- last. Alvorens de raad zijn visie gaf op deze voorstellen, werd nog drie kwartier gesproken over een loute re procedure-kwestie. De heer Ham (KVP) deed het voorstel om deze belasting voorstellen eerst te bespre ken bij de behandeling van de be groting voor het jaar 1968; dus in december. Nadat het College bij monde van de wethouder en de bur ster het „neen" over dit voor stel hadden uitgesproken, werd het verworpen met 20 tegen 18 stemmen. De heer Ham, die hierna de be- !rmllastingdiscussies opende, zei dat Louii zijn fractie er niet van overtuigd was, dat het College al het mogelijke ^heeft gedaan om tot een efficient beheer te komen. Op dit tijdstip is zijn fractie nog niet in staat de 0 begroting 1968 te beoordelen. Het is d] volgens spreker niet billijk om uit sluitend de circa 6000 huiseigenaren voor de verhoging van de rioolbe lasting te laten opdraaien. Ven Neen Motie De heer Zitman (VVD), die teruggreep op het ook door ons blad ït| gepubliceerde adres van de Leidse Bond van Grond- en Huiseigenaren, kon het voor wat dit laatste betreft met de heer Ham eens zijn. HU diende dan ook een motie in, waarin B. en W. werden verzocht de wen selijkheid onder ogen te zien om de rioolbelasting voor rekening te bren gen van de gebruikers van onroe rend goed. De motie, later op de avond in stemming gebracht, werd verworpen met 7 tegen 31 stemmen (voor de fractie van de VVD en de Nood- raad). Bij de P. v. d. A.-fractie ontmoet ten de voorstellen weinig kritiek. Zij gaan, aldus de heer Den Dubbelden, een heel eind in de richting van hetgeen zijn fractie reeds bij de begroting voor 1967 voorstelde. De kwestie van de verhoging van be lasting voor laadkisten bij woonblok ken zag spreker gaarne nog eens door het College bekeken. In zijn antwoord zegde wethouder Harmsen dit de heer Den Dubbelden toe. Hoewel mijn fractie over deze voor stellen „niet staat te juichen", oordeelde de heer Den Dubbelden het billijk, dat de reinigingsrechten, gelet op de kostenstijging, worden ADVERTENTIE voor dame of heer Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. verhoogd. De burgerij moet nu een maal betalen voor de diensten, die haar worden verleend. Raad niet gebonden Nadat de heer Elsgeest (Prot. Chr.) zijn licht had laten schijnen over de voorgestelde verhoging van de riool- en straatbelasting, haakte zijn fractiegenoot, de heer Kret in op de opmerking van B. en W. in het raadstuk „dat men voor wat de reinigingsrechten betreft (het op halen van huisvuil Red.) in een tijdsbestek van maximaal drie jaar tot een kostendekkende prijs moet komen". De heer Kret wenste zich, met het aannemen van dit voorstel, niet aan deze tijdslimiet te binden. Ook in dit opzicht stelde de wet houder de raad gerust; „met een uitspraak over de verhoging van de reinigingsrechten bindt het College de raad niet aan een termijn van drie Jaar kostendekkend". De heer Pompe (Noodraad) achtte het niet Juist, dat de riool belasting in rekening wordt gebracht bU een kleine groep, terwijl een grote groep profiteert van de riool voorzieningen. Spreker zou echter geen bezwaar maken indien de reinigingsrechten direct maar tot een kostendekkend peil werden opgetrokken. Dit zou de begrotingspositie ten goede komen. Mevr. Van der Blom (CPN) verzette zich tegen een verhoging van de reinigingsrechten, die zU liever naar draagkracht zag verdeeld. In tegen stelling met de heer Frans (PSP), die zich tegen iedere belastingver hoging verzette, gingen zijn party- genoten De Bruyn en Koopmans akkoord met de verhoging van de straat- en rioolbelasting. Het kosten dekkend maken van de huisvuilop haaldienst achtte de heer De Bruyn onjuist. De reinigingsdienst moeten wij zien als een stuk volksgezond heid. Nu de kosten niet naar draag kracht worden geheven, is dit een argument temeer om tegen de voor gestelde verhoging te zyn, aldus spreker. In zijn antwoord ging de wethou der nog eens uitvoerig in op de noodzaak van de voorgestelde ver hogingen. Veel van zijn verdediging is terug te vinden in de door ons reeds gepubliceerde raadstukken. Stemmen Toen het aan het eind van de avond het was inmiddels elf uur geworden op stemmen aankwam werd het voorstel tot verhoging van de reinigingsrechten aangenomen m^t 32 tegen zes stemmen. Tegen de fractie van de PSP en de heren De Wilde en De Bree (KVP) en mevr. Van der Blom (CPN). Het voorstel tot verhoging van de rioolbelasting werd aangenomen met 25 tegen 13 stemmen. Tegen de KVP-fractie, de Noodraad, de heer Frans (PSP), de heer Kret (Prot. Chr.) en de heer Zitman (WD). Het voorstel tot verhoging van de straatbelasting werd z.h.5. aangenomen. Benoemingen De heer J. F. van den Wijngaard werd deze avond benoemd tot hoofd van de Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt. Tot leden van de Vor deringscommissie inzake huisaange legenheden werden benoemd mevr. KerlingSimons en de heren L. Zitman, B. Bakels, P. W. de la Rivière en B. de Kier. Bij het voorstel tot het beschik baarstellen van een krediet t.b.v. belastingrestitutie in verband met pachtontbinding van grond en op stallen in de Broek- en Simontjes- polder vroeg de heer Duyverman aantekening tegen te hebben ge stemd. Luit. kol. Schriek garnizoens commandant van Den Haag Tot opvolger van de huidige gar nizoenscommandant van Den Haag, waaronder ook Leiden ressorteert, kolonel P. W. van Schendel, die op 1 november met pensioen gaat, is de luitenant-kolonel P. C. Schriek i gewezen. De militaire loopbaan van luite nant-kolonel Schriek, die op 26 april 1910 in Dordrecht werd geboren, da teert van oktober 1931, to enhij eerste oefening onder de wapenen kwam, bestemd voor de officiersop leiding. Van 15 mei 1942 tot 30 mei 1945 verbleef hij in Duitse krijgsgevan- Momenteel is luit.-kolonel Schriek werkzaam bij de staf van de Ko ninklijke Marechaussee ln Den Haag. Hij is in het bezit van het ereteken voor Orde en Vrede met de gespen 1948 en 1949 en heeft het onderschei dingsteken voor langdurige Neder landse dienst als officier met het cijfer XXX. Folk Beat 14 De Leidse Jazz-®ociety Folk Beat 14 opent zaterdag in de Roomburg- hockeycantine het seizoen met het optreden van het trio van Cees Nix. Na afloop van het programma zullen weer jamsessions worden gehouden. ADVERTENTIE Rillerig? Onprettig? Pas dèn op voor griep! Heem bijtijds 'ASPR0'. ^ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Bij K.B. is tot gewoon hoogleraar in de fysiologie aan de Leidse Uni versiteit benoemd dr. A. A. Verveen. Dit is een tweede leerstoel naast die van prof. dr. J. W. Duyff Dr. A. A. Verveen, die op 11 sep tember 1930 te Klaten op Java werd geboren en het Christelijk Lyceum in Haarlem bezocht, studeerde van 1949 tot 1957 geneeskunde aan de Universiteit van Amsterdam. In 1961 promoveerde hij aldaar bij prof. dr. S. T. Bok op een proefschrift, over „Fluctuation in Excitability". Van 1955 tot 1965 beoefende dr. Ver veen de neurofysiologie op het Ne derlands Centraal Instituut voor Hersenonderzoek. Zijn werkzaamhe den aldaar werden onder meer on derbroken door de vervulling van zlin militaire dienstplicht in de ja ren 1959 en 1960, in welke periode hy aanvankelijk werkzaam was bli de Sociaal Psychiatrische Dienst van de Militair Geneeskundige Dienst in Den Haag en vervolgens op de psy chiatrische afdeling van het Cen traal Militair Hospitaal te Utrecht. Bovendien bezocht dr. Verveen in de jaren, waarin hij aan het Neder lands Centraal Instituut voor Her senonderzoek verbonden was, enkele malen het buitenland. Na in het voorafgaande Jaar op het Zoölo gisch Station te Napels te hebben gewerkt, was hij in 1962 gedurende acht maanden op uitnodiging van dr. W. S. McCulloch als staflid ver banden aan het Research Laborato ry of Electronics en de Division of Biology van het Massachusetts In stitute of Technology te Boston in de staat Massachusetts. In hetzelfde jaar maakte hij een reis langs de neurofysiologische laboratoria van enkele Amerikaanse universiteiten en instituten. In 1965 werd dr. Verveen, die vorig jaar op uitnodiging bezoeken bracht aan en voordrachten hield te Oxford en Londen en van wiens hand sdheidene publikaties zijn versche nen, aangebeld als wetenschappe lijk hoofdambtenaar op het Fysiolo gisch Laboratorium van de Leidse Universiteit. Op 82-jarige leeftijd is in Oosterbeek, waar hij de laatste ja ren woonachtig was, overleden prof. dr. B. G. Escher, van 1924 tot het bereiken van de pensioenverplichte leeftijd in 1955 Leids hoogleraar in de algemene geologie en directeur van het Rijks museum voor Geologie en Mineralogie. De crematie van het stoffelijk overschot heeft gisteren in Dieren plaats gevonden. ADVERTENTIE Prof. Escher heeft niet alleen ruim dertig jaren de Leidse universiteit op wetenschappelijk vlak bijzonder grote diensten bewezen doch ook in de oor logsjaren door zijn vooraanstaande plaats in het hooglerarenverzet en na de bevrijding als rector magnifi cus tijdens de eerste fase van de we deropbouw van de Universiteit. Berend George Escher werd 4 april 1885 te Gorinchem geboren. HU bezocht achtereenvolgens de Rl/ks Hogere Burgerschool te Leeu warden en de Kantonschule te Aaruu in Zwitserland, waarna hU studeerde de Technische Hochschule te Zürich voor machine-ingenieur. Na ook het diploma als vakleraar in de natuurwetenschappen te hebben be haald. promoveerde hy in 1911 aldaar tot doctor in de natuurwetenschap pen op een dissertatie getiteld "Uber die praestiarische Faltung in den Westalpen mit besonderer Unter- suchung des Carbons an der Nord- seite des Tödi". Van mei 1911 tot ok tober '12 was hij als assistent werk- i by prof. Eug. Dubois te Am sterdam, alwaar hy ook privaatdo cent voor de tectonische geologie er petrografie was. In laatstgenoemd werd hy benoemd tot conserva- aan het te Delft gevestigde In stituut voor Mijnbouwkunde,nader hand tot privaatdocent aldaar. Van 1913 tot 1916 was hy als geoloog bonden aan de MaatschappU tot het verrichten van mynbouwkundige werken te Heerlen; hy maakte toen drie dienstreizen naar Roemenië hy enige petroleumvelden on derzocht. In april 1916 ging hy over in dienst van de B.PM. en hy ver trok in juni van dat Jaar naar het toenmalige Ned.-Indië, waar hy te Weltevreden de functie van geoloog by die maatschappy bekleedde. In de daarop volgende jaren verrichtte hy Ir. RUTGERS OVERLEDEN Op 73-jarige leeftijd ls de ex- Oegstgeestenaar ir. J. J. Rutgers ln Genève, waar hy de laatste jaren woonde, overleden. Ir. Rutgers is jarenlang bestuurslid geweest va; Maatschappy voor Toonkunst in Lei den. Donderdagochtend, half twaalf, zal hy worden begraven op de herv. be graafplaats in Wassenaar. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zyn geslaagd voor de volgende examens: doctoraal geschiedenis de heer L. J. G. van Sohie (Oldenzaal); doctoraal westerse sociologie mej. M. E. de Heer (Vlaardingen) en mej. Th. J. v. Eynsbergen (Den Haag); kandi daats geschiedenis de heer J. C. Koopman (Den Haag)kandidaats Franse taal- en letterkunde mej. J. A. J. Boeke (Noordwyk aan Zee), mej. L. C. Kemper (VHssingen), mej. H. Z. Nieuwbeerte (Voorburg) en de heer J. van Vliet (Ryswljk) Z.-H. De storm heeft ook in de Leidse Hortus een van de vele beroemde oude bomen van deze plantentuin tot slachtoffer gemaakt; de meer dan twee eeuwen oude tweestijlige rose meidoorn. Deze boom, waarvan de officiële naam „Crataegus oxyacantha L. Rosea" luidt, had eerFstamomvang van 1,80, een hoogte van ongeveer 14 meter en een kroondoorsnede van circa 11,40 meter. Het was een prachtig exemplaar, dat eigenlijk in alle jaargetijden bewondering kon oogsten. De boom werd geplant in 1740 tijdens het Hortus-directoraat van prof. Adriaan van Royen, die dit directoraat bekleedde van 1730 tot 1754. Er zijn thans van de omgewaaide boom stekken gemaakt om aldus de plant, zij het in sterk verjongde vorm, voor de Hortus te behouden. Niettemin heeft de storm de Hor tus van een van de (echter niet sporadische) bezienswaardigheden beroofd. (Foto LD/Holvast) o.m. onderzoekingen op aardolie-ter reinen op Java, Suatra, Borneo en Ceram. Hoogleraar In mei 1921 keerde hy naar ons land terug, waar hy het volgende jaar benoemd werd in zyn tegen woordige functie van hoogleraar-di recteur van het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie. Zijn inau gurele oratie op 11 oktober 1922 be handelde het onderwerp „Oorzaak en verband der inwendige geologische krachten". Behalve een leerboek over algeme ne geologie „De gedaante-verande ringen onzer aarde' '(1916) versche nen van zyn hand „De methodes der grafische voorstelling", waarvan in 1934 een tweede druk verscheen, .Al gemene geologie" (1934), .Algemene mineralogie" en „Kristallografie" (1935) benevens zeer vele artikelen over geologie en aanverwante vak ken. By zyn afscheid werden de door hem gepubliceerde leerboeken een „monument van zichzelf" genoemd. Gijzelaar en rector van het verzet der Leidse UniversN telt zodat hy als spoedig door de Duitsers als gyzelaar naar Sint Mi chielsgestel werd overgebracht. Na de bevrijding van het Zuiden van onj land werd hy benoemd tot rector- magnificus der nood-universiteit te Eindhovenna de algehele bevryding volgde hy prof. dr. W. van der Woude op ais rector te Leiden. Hier wachtte hem een by uitstek druk en moeilUk jaar: de herope ning en reconstructie der Universi teit, meerdere Koninkiyke bezoeken en de ere-promotie van Winston Churchill, wie hy in de Pieterskerk de doctorsbul uitreikte en de stich ting der Civitas Academica. Zyn leeropdracht onderging ln de loop der jaren meermalen wyziging. Op 11 oktober 1922 het ambt aan vaardend van hoogleraar in de aard en delfstofkunde, de palaeontologie en de kristallografie, werd dit later de algemene geologie, kristallografie en de mineralogie om zich na 19 de cember 1949 te beperken tot de alge- Tydens zyn directoraat werd het Museum aan de Garenmarkt ingry- pend verbouwd, gerestaureerd en ge moderniseerd. Later zou biyken dat deze restau ratie niet voor lange tyd de museum problemen zou oplossen, en dat ver plaatsing naar elders noodzakeiyk In december 1947 werd prof. Escher benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Op 24 mei 1955 hield hy zyn afscheidscollege waarby hem grote hulde werd ge bracht voor zyn byzondere verdiens ten. Nu teil einde Nadat bekend was geworden, dat een ambtennaar van de BVD inzage heeft gehad van dossiers omtrent studenten aan de Leidse Universiteit heeft het bestuur van de Universiteit van Amsterdam een onderzoek inge steld of dergelyke gebeurtenissen zich ook aan deze universiteit heb ben voorgedaan. Voor zover kon wor den vastgesteld, aldui een meedede- ling van de rector-magnificus, is het nimmer voorgevallen dat universitai re bescheiden door niet-universitaire instanties of personen zyn ger. pleegd of ingezien. ,Aan alle betrok ken diensten ls ten overvloede mede gedeeld dat het niet is toegestaan administratieve bescheiden aan der den ter Inzage te verstrekken", al dus de rector magnificus. Hy deelde voorts mede, dat hem is gebleken dat zonder dat hij daar van op de hoogte was door som mige universitaire diensten geheel te goeder trouw wel eens op ver zoek gegevens over studenten aan derden, waaronder een of meer amb tenaren van de BVD zyn medege deeld. Deze mededelingen betroffen meestal openbare gegevens, zoals af gelegde examens, die reeds ln de pers :n gepubliceerd. Enkele malen echter betroffen zij ook persooniyke bijzonderheden, zoals de beoordeling examen- en tentamenresultaten. Aan deze gang van zaken is dadelijk einde gemaakt. De relatie tussen studenten en universiteit dient er een te zyn van vertrouwen. De persooniyke gegevens •over de universiteit met betrek king tot de studenten beschikt die- by haar onvoorwaardelyk vei lig te zyn. Met name de beoordeling de studieresultaten mag alleen derden worden medegedeeld met goedvinden van de betrokken student of afgestudeerde. Aan alle universi taire diensten, instituten en instel lingen zal worden bericht dat gener lei verplichting tot het verstrekken inlichtingen bestaat en dat, af in van referenties met goedvin- van de betrokkene, aan derden geen inlichtingen over studenten be horen te worden verstrekt", aldus de gisteren uitgegeven mededeling van de rector-magnificus van de Univer siteit van Amsterdam. Over het inwinnen van informaties by de Leidse Universiteit door de Binnenlandse Veiligheids Dienst heeft het hoofd van deze dienst, drs. A. Kuipers, desgevraagd het volgende commentaar gegeven: „De indruk, gewekt door het artikel in het Leids Universiteitsblad, alsof er op geheime wyze inlichtingen werden ingewon nen aan de Universiteit is onjuist. Er werden normale studiegegevens ge vraagd in het kader van een ante cedentenonderzoek naar een sollici tant voor een vertrouwensfunctie by de rijksoverheid. De betrokkene was daarvan op de hoogte. De BVD is niet de enige in stantie die soortgeiyke gegevens aan het Bureau Inschrijvingen en Inlich tingen vraagt. Dit ïykt my ook nor maal. Ik hoop my met het bestuur van de Leidse Universiteit over deze kwestie te verstaan", aldus het com muniqué van drs, A. Kuipers. Bridge Sans Atout Uitslagen parenwedstrijden twee de ronde, gehouden op 13 oktober JJ. Zwart: 1. heren v. d. Star-Stik- voort 145 (117); 2. hr. en mevr. Aenmey 115 (135); 3, hr. en mevr. Visser 122 (115)heren Van Rhyn- v Brakel 140 (81)5. mevr. Ti elke- meyer-mevr. v. Brakel 93 (125); 6. mevr v. d. Drift-mevr. Den Dekker 95 (115); 7. hr. v. d. Drifthr. Eling 113 (89)8. hr. Crama-hr. v. d. Mark 86' (111); 9. hr. v. d. Zeeuw-mej. v, d. Zeeuw 92 (95); 10 hr. en mevr. Bernard 79 (97). Rood:l. hr. Kop-mej. Bruné 123 (125)2. hr. La Lau-hr. Plaizier 126 (105)3. hr. v. d. Oever-Rynsbur- ger 106 (122); 4 mevr. Crama-hr. v d. Heuvel 110 (114)5. hr. en mevr. Kruts 113 (111); 6 hr. Jonkers-hr. v. Zanten 108 (112); 7. mevr. v. <L Heuvel-mej. Postma 100 (106); 8. hr. Plu-hr. v. Dyk 102 (98); 9. hr. en mevr. De Koning 93 (97); 10. mevr. Vlaardingerbroekmevrouw Paes 99 Tussen haakjes de stand na de eer ste ronde. De Leidse raad, die gisteravond tot kwart over elf vergader* de, komt a.s. maandagavond wederom in vergadering bijeen. Gelet op het late uur en een mogelijkheid tot lange discussie oordeelde de voorzitter het raadzaam om het voorstel tot bouw van een veemarkt-sporthal aan te houden. De raad ging met de ze gedachte unaniem akkoord. Reeds by de aanvang van de zitting had de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie, de heer Van Aken, gezinspeeld op de mogelijkheid om bij een lange agenda de vergadering te schorsen naar een later tijdstip in de week. Spreker herinnerde niet ten onrechte aan de gemaakte afspraak de vergaderingen circa half elf te beëindigen. Zoals bekend eindigden de tot nu toe gehouden avondvergaderingen om half twaalf en twaalf uur.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3