BIJ ONS: TIENERMODE WAAR BEAT IN ZIT! mannen de koning Geen beslissing over brief Geref. Kerken Volop werk groeiend bedrijf zekerheid LAURENS iijgemaakte synode in Amersfoort mjwonen prinselijk huwelijk onjuist Discussie over liet gemengde huwelijk Billy Graham naar Japan SPECIALE AANBIEDING ,DE KASTENSPECIALIST' ÏSDAG 17 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD generale synode van de Geref. (vrijgemaakt) heeft t^dens Amersfoort voortgezette zit- lesloten geen beslissing te ne- orer de brief van de Gerefor- synode, waarin schuld wordt met betrekking tot hetgeen jaren 1944 en daarna is ge- De synode is van mening, kerken hiervan eerst kennis nemen. Door de brief in de (e nemen zal deze ter ken de kerken worden gebracht, roerig heeft de synode zich bezig gehouden met de mo ering van de „Heidelbergse iismus". Ze was van oordeel, deputaten, die ze daarvoor lenoemd, hun opdracht slechts lie hebben uitgevoerd en dat het hen gerevideerde ontwerp nog nlieden vertoont. Ze heeft nu euwe deputaten opdracht gege- ermee verder te gaan en van ■rk verslag uit te brengen aan jende synode, zodat deze de al kunnen vrijgeven voor pu le behandeling van het rapport iputaten voor correspondentie hoge overheid sprak de sy- haar oordeel uit. dat het on juist was, dat deze deputaten gevolg hebben gegeven aan de uitnodiging tot bijwoning van de kerkelijke be vestiging van het huwelijk van Prin ses Beatrix en Prins Claus op 1 maart 1966 in Amsterdam. De syno de is van oordeel, dat men aan een uitnodiging van H.M. de Koningin wel eerbiedig gevolg moet geven, maar niet wanneer dit in strijd is met de wil van God. De synode meent, dat de trouw- dienst van het prinselijk paar in we zen een kerkelijke bijeenkomst was van oecumenische allure en dus in wezen in strijd met het woord van de Heer van de Kerk en de daarop gegronde belijdenis van de Geref. Kerken in Nederland. Ook is door de synode het rapport behandeld aangaande de doop van wettig geadopteerde kinderen. De commissievoorstellen hieromtrent ontmoetten bezwaren bij twee van haar leden, die een aparte minder heidsnota hadden ingediend, name lijk ds. H. D. van Kersen en ds. D. van Houdt. Deze vroegen zich af of het wel juist is de wettige adoptie te aanvaarden. Met twee stemmen tegen en één onthouding besloot de synode geen nieuwe deputaten te benoemen voor de samenspreking met de Chr. Geref. Kerken. Dit besluit zal met een be geleidende brief worden gezonden aan de eerstkomende generale synode van de Chr. Geref. Kerken. R.K. leken willen dialoog beginnen De leiding van het R.-K. Wereld congres van het lekenapostolaat heeft gisteren een beroep op de synode der bisschoppen gedaan om te helpen „een dialoog te beginnen, die nood zakelijk is voor onze deelneming aan het leven in de kerk op ieder niveau". De oproep was vervat in een bood schap, die werd opgesteld door de hoofden van de 103 delegaties en in ternationale katholieke organisaties ten einde te proberen de communi catiestoornis tussen henzelf en hun geestelijken en bisschoppen te ver helpen. In de boodschap wordt gezegd: „Veel leken hebben een sterk ver langen om deel te nemen aan de uit werking van het beraad voor de toe komst en werkelijk betrokken te wor den bij verantwoordelijkheden die samenhangen met de missie van de kerk". Bisschoppensynode De bisschoppensynode In Rome is gisteren begonnen met de behande ling van het agendapunt: „Het vraag stuk van de gemengde huwelijken". Kardinaal Marella, voorzitter van het Vaticaanse secretariaat voor de niet- chrlstenen, heeft een rapport over dit onderwerp uitgebracht, dat de bisschoppen zullen bespreken. Volgens de r.-k. leer is een ge mengd huwelijk een huwelijk, geslo ten tussen een rooms-katholiek en een lid van een andere christelijke kerk of groepering of tussen een niet-christen, bijvoorbeeld een mo hammedaan of een jood. In het kerkelijk recht wordt onder scheid gemaakt tussen huwelijken met ongedoopten en huwelijken met gedoopten. Enkele sprekers pleitten voor handhaving van de „waarborgen", die van de zijde van de niet-r.-k.- parbner worden geëist en die in het bijzonder betrekking hebben op de godsdienstige vorming van de even tuele kinderen. Er waren echter ook bisschoppen, die aandrongen op vezachting van de instructie over deze kwestie, het vorig Jaar door de congregatie voor de geloofsleer gepubliceerd. Men vroeg om ruimere bevoegdheden voor de bisschoppen en de diverse bis schoppenconferenties op dit punt. Christelijke eenheid Patriarch Athenagoras. leider van 150 miljoen orthodoxe katholieken, heeft besprekingen geopend met pa triarch German van Servië over christelijke eenheid en andere kerke lijke zaken. De besprkingen werden afgesloten op zondag, de laatste dag van het bezoek van de 81-jarige patriarch van Constantinopel. Over de bespre kingen is niets bekend gemaakt, maar aangenomen wordt dat Athe nagoras zijn collega's peilt over de mogelijkheid dat de negen eeuwen i oude breuk met de R.K. KeiVc wordt geheeld. Deze maand zal Athenagoras te vens zijn derde onderhoud met Paus Paulus hebben, tijdens het eerste be zoek van een orthodoxe leider aan Rome in 900 jaar. Hij zal ook Bul garije en Roemenië bezoeken. Fonds voor Oecum. bijbelvertaling bijna verdubbeld Het fonds, waaruit het Neder- landsch Bijbelgenootschap zijn aan deel (f 250.000.-) in de financiële las ten van de oecumenische bijbelver taling kan bekostigen, is sinds de al gemene vergadering van het N.B.G. in juni j.l. bijna verdubbeld. Tijdens deze vergadering werd af scheid genomen van ds. J. H. Sillevis Smitt als algemene voorzitter van het N.B.G. Het Werkcomité, dat dit af scheid mede had voorbereid, over handigde de scheidende voorzitter toen een bedrag van f 65.000.- ten be hoeve van dit nieuwe fonds. Het was het eerste resultaat van een actie: „De daad by het Woord" onder N.B.G.-leden, kerken, particulieren en bedryven. De actie werd gevoerd Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Den Bommel (toez.) C. Snoei te Langerak bezuiden de Lek - te Gouda (vac. G. J. van den Bo- gerd) (toez.) H. C .van Itterzon te Rhoon - door de Ned. Prot. Gemeen- schap te Luxemburg R. G. H. Boiten. pred. voor b.w. te Amsterdam-C. Bedankt voor Grijpskerk c.a. (toez.) A. Veldstra, pred. voor b.w. te Utrecht - voor Wanneperveen en voor Terkaple c.a. (toez.) B. M. Ter- haar te Usselo. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-C (als pas toraal medewerker van de Stichting clubhuizen „De jeugdhaven") drs. H. H. Stroes, kand. aldaar en als zo danig werkzaam. Benoemd tot legerpred., in lang verband voor 4 jaar met als stand plaats Utrecht, J. Snel te Rheden- De Steeg. Aangenomen naar Lemmer H. G. Verhaagen te Opperdoes - naar Ren- kum D. van Santen te Suawoude, die bedankte voor Bredevoort, Elburg en voor Geldermalsen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Herkingen G. Schip- aanboord te Apeldoorn. onder auspiciën van het Huldigings comité Ds. J. H. Sillevis Smitt. waar van Z.K.H. Prins Bernhard ere-voor- zitter was. Met grote voldoening constateer de het Werkcomité vorige week op zyn vergadering, dat dit bedrag thans was opgelopen tot ruim f 120.000.-. Verschillende toegezegde giften moeten nog ontvangen wor den en het Werkcomité besloot dan ook postrekening 76.000 t.n.v. pen ningmeester Huldigingscomité ds. J. H. Sillevis Smitt in Amsterdam hier voor beschikbaar te houden. De vorige maand genomen beslis sing van de Katholieke Bybelstich- ting en het N.B.G. ten gunste van de Oecumenische Bybelvertaling heeft de betekenis van deze actie mede onderstreept. De Amerikaanse evangelist Billy Graham, die zijn eerste kruistocht In Japan voorbereidt, verklaarde gisteren, dat naar zyn mening veel te Ieren valt van andere gods diensten in het Verre Oosten, in het bijzonder van het Boeddhisme. Hy noemde ln het byzonder de wer vingsmethoden van de Sakoeagak- kai, een militante boeddhistische secte in Japan. Graham verklaarde bereid te zyn, overal heen te gaan en alles te doen cm christenen te bemoedigen en hen te onderrichten, die geen gods dienstig geloof hebben. De 41-jarige kruisvaarder heeft gepredikt in meer dan 50 landen. Hy deelde mede, te zyn uitgenodigd om bezoeken te brengen aan Polen, Hongarye en Joegoslavië. In juli van dit jaar heeft Graham een bezoek van vier dagen aan Joegoslavië gebracht. Hy verklaar de tekenen te hebben waargenomen van een „zeer diep geworteld chris- teiyk geloof" onder de Oosteuropea nen. Graham erkende, dat het wellicht moeilyk zal zijn, in Japan, van welks bevolking van 100 miljoen mensen slechts een half miljoen christen is, bekeerlingen te maken. ELLEN ('f, tinneroy composé. Een verrukkelijk tienerjaponnetje, waarin ze charmanter voor de dag komt dan ooit! Maten 140/161 34.75 BARBARA is 'real hip' in dit col-japonnetje in leuke jersey-streep! Maten 140/161 37.50 In dubbelwandige berken kasten prima afge werkt, spiegelglad. Zo klaar om blank te lakken of in kleur te zetten. hoog br. diep NU H-leg 175 100 53 cm van f96,— f79,50 H-leg 145 90 53 f89,— f69,50 hang 175 60 53 f78,— f59,90 leg 175 60 53 f82,— f62,90 Verder keuze uit 340 andere modellen kasten Zelfbouwmeubelen (vraag gratis kleurenfolder). Zie showroom BRUYNZEEL kasten, deuren en div. keukens. Ook levering aan AANNEMERS 's Maandags gesloten C. J. v. d. Geest Hooglandse Kerkgracht 49 (Hoek Nieuwstraat) Leiden Telefoon 01710—33078 in de prettige sfeer van een geeft U voldoening en (ook Uw gezin) De vraag naar onze merken zoals Caballero, Golden Fiction en Chesterfield blijft groeien. Ons machinepark, dat dage lijks miljoenen sigaretten produktieklaar moet maken, pro duceren en inpakken, heeft de bekwame handen nodig van die bij voorkeur ervaring hebben met machines. Het aanvangsloon bedraagt bruto 139,- per week vanaf 23 jaar, dat bij gebleken geschiktheid kan worden ver hoogd. Voor jongeren geldt een aangepaste loonregeling. Bovendien: gratis sigaretten, bedrijfskleding, koffie, melk en frisdranken. Onze personeelsafdeling zal U gaarne nadere informaties verstrekken, dagelijks tussen 10 en 4 uur. Bus 20 (Binck- horst) brengt U vanaf de Turfmarkt via Holl. Spoor bij ons bedrijf. Attentie. Bovendien is een vertegenwoordiger van onze personeelsafdeling a.s. woensdagavond van half- acht tot half-tien aanwezig in Café „Bellevue", Steen straat 59, Leiden. Let op: een eigen busje brengt U dagelijks heen en weer naar ons bedrijf. m~Z I LEIDEN KATWIJK RIJNSBURG 6248 Sigarettenfabriek Saturnusstraat 40 - Den Haag

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13