Siebe v. d. Zee door A.V.R.O. geschorst Premier Castro zeker van dood van Guevara Verklaring voor radio en t.v. Geloven in gezag van de kerk MAANDAG 16 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Commissie van buitenstaanders wordt ingesteld (Van onze Hilversumse correspondent) Het algemeen bestuur van de AVRO heeft besloten Siebe v. d. Zee, directeur van het televisiebedrijf van deze omroep, te schorsen, hangende een onderzoek, dat zal worden ingesteld door een commissie van buitenstaanders. Het AVRO-bestuur vond, teneinde een zo objectief mogelijk oordeel te kunnen vor men, het noodzakelijk een dergelijke commissie in te stellen, die zou moeten nagaan of en in hoeverre door de relatie van Siebe.v. d. Zee en de N.V. Van Heijst, aan de integriteit van de AVRO intern en extern belangrijke schade is toegebracht. Vergadering van 4Vz uur Bovenstaande mededeling werd, nadat het bestuur 4% uur lang in de gehoorzaal van de AVRO had vergaderd, door de persdienst be kendgemaakt. De journalisten, die de afloop van de vergadering hadden afgewacht en in het vooruitzicht waren gesteld van mededelingen, die door de AVRO-voorzitter mr. L. H. f Slotemaker zelf zouden worden ver strekt, hoorden drie kwartier na het einde van de vergadering tot hun ergernis, dat de heer Slotemaker in middels was verdwenen. Een AVRO- funcfcionaris deelde later mee, dat' het nog niet bekend is, wie in de commissie van buitenstaanders zit- ting zullen nemen. Het bestuur was F na langdurige discussie tijdens de vergadering niet verder gekomen dan het idee zelf. Over de schuld vraag van v. d. Zee is niet meer ge sproken. want daarvan was men al lang overtuigd. Het ging hier uitslui- tend om de gevolgen, die deze ge- ruohtmakende zaak voor de goede naam en faam van de AVRO zou hebben. ADVERTENTIE Over de wijze waarop het onder zoek naar deze gevolgen in en buiten het omroepbedrijf zou wor den opgezet, had het bestuur zich niet het hoofd geibroken Dat moet de nog in te stellen uitmaken. Har rmonie De volgens geruchten gespannen verhouding tussen de AVRO en de RTN zou op deze vergadering in het komt met Paul Desmond (sax), Gene Wright (bas) en Joe Morello (drums) op dinsdag 24 oktober a s. ir J~ Kurzaal te Scheveningen en wc dag 25 oktober in het Concertge- v Amsterdam. Aanvang 20.?c - Voorverkoop kaarten (fl. 15.-, 12.50 en 10.-). Dagelijks van 10-17 uur bij het kantoor van E. Tee- kens, Lange Mare 92, Lei den, Tel. 01710—42406. Poolse student in Zweden ontvoerd Een in Zweden studerende 23-jarige Poolse student werd de afgelopen week tot tweemaal toe ontvoerd en mishandeld door landslieden die men ervan verdenkt in verbinding te staan met de Poolse geheime dienst. De student in kwestie gaf er de voor keur aan in Zweden aan de universi teit van Lund zijn studie te voltooien en heeft nu dan ook politiek asiel ge vraagd. na op vrijdag door de Zweedse politie, die door enkele vrienden werd gewaarschuwd, van boord van een Poolse veerboot te zijn gehaald. De personen die bij de ont voering waren betrokken, waarbij ge dreigd werd hem te liquideren, zijn gearresteerd en worden momenteel verhoord Samen op reis i Lord Harlech, de gewezen Sir Da- j vid Ormsby- Gore. is uitgenodigd om mevrouw John F. Kennedy en een I groep vrienden volgende maand te vergezellen naar Cambodja, zo be richt de Washington Post. De gewe- I zen Britse ambassadeur iin de V.S., I die reeds als verloofde van de pre sidentsweduwe is genoemd, heeft bo- j venstaand bericht bevestigd. Het be- i richt van hun verloving hebben bei- de betrokkenen tegengesproken. In Cambodja, zal ze de gast zijn van staatshoofd Prins Norodom j Sihanoek. Lord Harlech is een oude vriend van de Kennedy's. Hij was zaterdag-avond bij het echtpaar Ro bert F. Kennedy op bezoek in Virgi- geiheel niet ter sprake zijn gekomen, aldus dezelfde zegsman. De vergade ring zou zelfs in de meest* aange name harmonie tussen AVRO- RTN-mensen zijn verlopen. Van strijd om de macht, waarvan het eventuele vertrek van Siebe v. d. Zee de aanleiding zou kunnen zijn, zou geen sprake zijn. Had het AVRO-bestuur het dan alleen maar om de zaak v. d. Zee nodig gevon den zaterdagmiddag van half twee tot even over zessen te vergaderen? „En waarom niet?", aldus het com mentaar van de zijde van de AVRO, het gaat hier immers om het lot van een mens. Politieoptreden in Amsterdam NEDERLAND 1 VPRO NEDERLAND 2 NCRV Pipo de clown Kenmerk; kerkelijke actualiteiten Kinderen van de West; reportage Journaal en weeroverzieht Israël en de Arabieren; reportage Boudewyn de Groot Bin Ben Webster; film Romeo en Julia; ballet Humanistisch verbond: „Oud, maa Laatste nieuws Sluiting Pipo de clown Nieuws Naar de top van de wereld; reportage (kleur) Journaal en weeroverzieht Foto van de week Karl Böhm dirigeert het Wiener Symphoniker Postbus 1000; familieprogramma Van nul uur één tot middernacht; filmserie Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA De Amsterdamse politie is gister middag opgetreden tijdens de weke lijkse „love-in" by de sprekershoek het Vondelpark. Er werden enige honderden jongeren en wat ouderen verspreid, toen een groep van twin- man begon te schoppen en te slaan naar politieauto's. Na het po litieoptreden gedroeg men zich weer lief. Bij de deelnemers aan de „loVe- i" hadden zich ongeveer 50 jongelui gevoegd, die hadden willen demon streren bij het standbeeld van Dome- la Nieuwenhys op het Nassauplein, .aar daar waren verspreid. Zaterdag was er een bijeenkomst bij Het Lieverdje, waartoe per cir culaire was opgeroepen, maar de re gen maakte dat er niet meer dan 35 jongelui kwamen opdagen, die wat j Op een zaterdagavond gehou- I Haanappel met Jean-Jacques van rookbommetjes wierpen, en later af- den feest in het Hilton-hotel is Belle, directeur van Holland He- dropen naar het Leidséplein bij het de verloving bekendgemaakt van raid. Medio december zal het fonteintje waar de politie ze verjoeg. I de voormalige schaatsster Joan paar in het huwelijk treden. Premier Fidel Castro van Cuba heeft gisteravond voor de radio en televisie gezegd tot de pijnlijke con clusie te zijn gekomen dat de be richten uit Bolivia over de dood van zijn vriend, de rebellenleider Ernesto „Che" Guevara, op waarheid berus ten. Castro toonde de televisiekijkers foto's en documenten uit Bolivia, die hem hadden overtuigd van de dood van zijn oude strijdmakker. De Cu baanse premier was sterk geëmotio neerd en sprak op sombere toon. Hij dat hy aanvankelijk aan de be weringen van de autoriteite in Bo livia, volges welke de Cubaanse re bellenleider in een gevecht met Boli- nse militairen zou zyn gedood, geen geloof had gehecht. „Zelfs zijn Oud-president Eisenhower was zaterdag in de beste stem ming: hij vierde zijn 77-ste ver jaardag. Hij vond toch nog tijd om de eerste steen te leggen voor een nieuw kerkgebouw van de National Presbyterian Church. familie geloofde er niet in. maar na ontvangst van de foto's kan er geen misverstand meer over bestaan", al dus Castro, die drie dagen nationale rouw afkondigde. Premier Castro zei dat het dag boek van Guevara, waarover hy be schikt, zonder twijfel authentiek is. „Het handschrift, de styl van „Che" kunnen onmogelijk worden vervalst. Niet alleen de manier van schrijven, maar ook de inhoud, de gedachte, is van Guevara. Welk voordeel zou het Boliviaanse bewind er bij gehad heb ben een verhaal te lanceren dat bin nen tien of vijftien dagen als verzin sel zou zyn ontmaskerd. Er is geen enkele logische aanleiding voor de regering een dergelijk vertelsel met alle details bij elkaar te fantaseren", zei de Cubaanse premier. Associated Press meldt uit Buenos Aires (Argentinië) dat Roberto Gue vara niet gelooft dat de in Bolivia doodgeschoten guerrillastrijder zyn broer Ernesto is. Bij zijn terugkeer in Argentinië uit Bolivia zei hij van mening te zijn dat Ernesto nog leeft. De Argentijnse regering is het niet met hem eens. Minister van Buiten landse Zaken Costa Mendez ver klaarde, dat een officiële Argentijn se missie bevestigd heeft dat het te Vallegrande getoonde lichaam dat van de vroegere Cubaanse communistenleider is. De mis sie naar Bolivia bestond uit politie mannen. Ze hadden de vingeraf drukken van Ernesto Guevara by zich. Ook zou de missie hebben vast gesteld dat de door de Boliviaanse re gering toonde schrifturen in 't hand schrift van Guevara zyn. Roberto Guevara is zaterdag in Buenos Aires teruggekeerd na een kort bezoek aan Bolivia. Als hij het lichaam had kunnen identificeren, zou hij pogingen hebben gedaan het mee te nemen naar Argentinië. Hij I had het echter niet te zien gekre gen. De Boliviaanse autoriteiten zei den dat het al gecremeerd was. De getoonde foto's lieten een jonge man zien. „Mijn broer was bijna veertig en er waren ook andere verschillen", verklaarde de 36-jarige advocaat. Grote rollen grote spelers; toneelfragmenten Salzburger Festspiele 1967 Concert uit de Wiener Festwochen 1967 Vertolkers beluisterd „Mondnacht" van Schum en gisteren Teleurstelling Joop Doderer, Rien van Nu- nen, Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer in één kluchtwie kan ons wat maken, dacht de NCRV, die zich nog goed het vaderlandse succes van „Wie van de drie?" kon herinneren. Ook boen was Joop Doderer de ster van de avond, dus het moest wel een gemaakte zaak zyn. Helaas, dat bleek een mis vatting. Er was niet alleen spra ke van ongein, maar ook van onkunde, niet alleen van de kant van de Engelse schrijvers, maar ook van de spelers en regisseur Cammermans. Het was een te leurstelling Eveneens teleurstellend was de eerste aflevering van de Motili ties in een Stripverhaal naar ideeën van de Engelsman Nor man Scoüt. Het begon aardig en levendig, met Piet Bambergen als standwerker, maar gaande weg verviel men in Snip en Snap-gedoe, met veel gezochte en dan ook prompt gevonden ■woordspelingen, die we ongetwij feld te wijten hadden aan de bewerker René v. Vooren. Als ze op deze voet voortgaan, voor spellen wij Bambergen en Van Vooren weinig succes met hun serie. Bomans over Bomans dat Bomans mocht blijven, maai de rest vervangen was door een Engelse televisie-uitzending over Mata Hari. „Bomans over Bo mans" was hybridisch geregis seerd. eerst met Dick Sternheim (ook bekend als de vertaler van Alfred Pleiter» als vragensteller, halverwege Bomans zelf met jasje uit als vragensteller aan Bomans met jasje aan, wat daarna zonder reden weer werd stopgezet, zodat Sternheim zijn taak weer moest overnemen. Opeens kwam Miss Holland de pronkkamer van het Singermu- seum binnen om wat wijn in te schenken. Dat verleidde Bomans tot enige prijzende, schalkse op merkingen. Bomans over Bo mans over Bomans dat was het ongeveer. Men had pre cies tussen de beide Bomansen doorgemikt, waardoor men juist de .babbel-Bomans" had ge troffen. Bomans die een stuk schrijft, of beter: componeert, is echter een waard evoler Bomans. Bomans aan wie je exact, werkelijk belangwekkende vragen stelt, is eveneens een waardevoller Bomans. „Kijk op Kunst" Op de andere zender een goe de aflevering van „Kijk op Kunst", met- als belangrijkste onderdeel „De soldaten" van Hoohhuth, en verder o.a. de voor-première van enkele minu ten „Ben Webster", een nieuwe film van Johan van der Keuken, die vanavond in het VPRO-pro- gramma wordt vertoond. Oecu menisch denken in de praktijk gebracht. Paus Paulus heeft zondag de rooins-katholieke leken, die in Vaticaanstad hun congres houden, te verstaan gegeven, dat het absurd is te geloven, dat zij zich zouden kunnen vrijmaken van het gezag van de kerk. Paus vermaant Geboorteregeling de leken ledereen die zonder of Legen de kerkelijke hiërarchie probeert te handelen is gelijk een tak. die verschrompelt wanneer hij ivordt gescheiden van de stam die hem de levenssappen verschaftzo waarschuiode de Paus in 'n preek tijdens een mis voor de driedui zend congressisten. Tijdens het lekencongres is de af gelopen week aangedrongen op meer invloed van de leken op het bestuur van de kerk. Een bisschop zei zaterdag, dat er onafhankelijke ideeën in het congres gisten. Gespreksgroepen hadden gepleit voor verantwoorde gezinsvorming en een stem van het lekendom, dat eeuwenlang een passieve rol in de kerk speelde, in de kerkelijke bewe ging. Een Frans-Spaanse groep toonde j zich bevreesd en ongeduldig wegens i het gebrek aan leiding der kerk in- I zake het vraagstuk van de geboorte- beperking. Congreswaarnemers zien hierin een verdere druk op de Paus om in dit opzicht met een duidelijke I verklaring te komen. In zijn preek tot de congressisten verwierp de Paus de gedachte aan I twee hiërarchieën, één van leken en één van geestelijken Hij noemde dit tegengesteld aan de structuur van de kerk. De geschiedenis laat zien dat 'n ieder, die probeert zonder of tegen de heerschappij van de kerk te han delen „slechts een beetje water is dat zich van de stroom heeft afgeschei den en ellendig aan zyn einde komt wanneer het in het zand verzinkt", aldus de Paus. Hij zei dat de kerk de leken vraagt te helpen by het functioneren van haar instellingen en niet-priesterlijke plichten te vervul len als godsdienstonderwijs aan kin deren. Zwarte panter in dierenpark ontsnapt In het dierenpark in Emmen kwam men zaterdag met grote schrik tot de ontdekking, dat een van de zwarte panters uit zijn hok was ontsnapt. Terstond werd in alle richtingen de jacht op het roofdier ingezet. Tot aller grote opluchting werd de pan ter enkele uren later gevonden in het nachthok van een moeflon. De moeflon (soort van wild schaap) j was door de panter half opgegeten. J De vluchteling strekte zich daarna behaaglijk uit in het hok. Dank zij 't optreden van de gérant, de heer J. R. M. Konings, die de deur van het hok sloot, is verder onheil voor- komen Hoe de panter uit haar hok I wist te ontsnappen is nog een raad- „De enige mogelijkheid is. dat hy een enorme sprong, bijna loodrecht omhoog en bijna zonder te kunnen afzetten, heeft gemaakt en zich toen i door de tralies van zijn hok heeft ge- j wrongen", zegt mevr. Oosting, echt- I genote van de directeur van het die renpark. „Het kan niet anders zyn gebeurd. Tenzij er opzet in het spel is geweest en daar willen we niet in geloven", aldus mevr. Oosting. Begrijpen doet echter ook mevr. i Oosting het niet. „Dat hok staat er zo al dertig jaar en er is nog nooit iets gebeurd. Ik vraag me af, waar om er juist nü wat gebeurt. Juist nu we al verscheidene moeilijkheden hebben gehad. Een poosje geleden is het tijgerhok opengezet. Dat hebben we niet bekend gemaakt. Dat wist al leen de politie. Er is toen niets ge beurd, maar als die tijger wat onder nemender was geweest, zouden de ge volgen niet te overzien zijn geweest, aldus mevr. Oosting. n (half) o.a. Het klokje van zeven en Paris vous Parle. 19.30 Nws. 19.35 R.V.U.: Blaise •orderingen Salzburger Festspiele 1967 (opn.) —i piano klass. lied. 22.20 Meer hart. minder 11,00 Nws. 11.02 KRO: 12.00 Van Twee: gev. progr. (12.23 Voor iCt.). Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaal i middag magazine. (16.0016.02 Nw6i. 17.00 Overheidsvoorl.Gezinsplanning I de kinderen. NRU17.50 lied. 22.20 Bond Olympis Neder la i lez. 22.30 Nws. 22.4 Stereo: Muz. klankbeeld. 23.30 Lichte j grm.muz. 23.5524.00 Nws. Hilversum 2, 298 m NCRV: 18.00 Stereo; Koorzang. 18.20 Partij. 18.30 Nw Act. 19.00 Op d Muz. en dienst, een rniormat Fluit en orgel: hedendaagse i Gev. muz.progr. 20.10 Het grote Po dium: Wiener Fej* (opn.)semi-klass. radiokroniek over boeken, schrij- 2.30 Nws. 22.4 2.50 Stereo: NCRV-Voc ens.: mod. lied 23.15 Vert terd: klass. lied. 23 55—24.00 Nw beluis- van de vijf: [link Klaar, progr. rtigers en ouderen. Nws. 12.02 Zorro, 218.00 Mix: gev pl progr. Journaal. KRO: 19.07 het lekenapostola; DINSDAG li OKTOBER nalfabetisme in de wereld. 21.00 In kleur: De Wrekers Gevallen sterren, tv-film. 21.50 Vanavond in Nieuws poort. HIRO: 22.20 Elkaar leren ken- dag. AVRO: 8.00 Nws. Uitgebreide rep. (8.308.35 De groen- NRU: 9.00 NTS: 18 55 Pipo i Dubbelspion; Chanta- kla: 12.27 Med. voor land-" i Overheids 12.40 Spoi.,„o. naai. NRU: 13.30 De lichte Mu; licht: Nederlandse radio-< Rostrum of Composers, ee naai forum. AVRO: 15.00 Mag 13.10 Jour- Tweeduuster: Het mysterie c i Het Journaal -film. NTS: 22.30—22.3 3). 15.35 Stert plano voor de tieners. Hilversum 2, 298 m NCRV: 7.00 Nws. 7 10 Het levende Woord. 7.15 Planorecital (gr.): mod. en klass. muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Volksmuz.: Lied. van de Abruzzen (gr.). 8.00 Nws. 8.10 NCRV-lled. 8.13 Stereo: i. 8.30 Nws. 8.32 Voor De Mexicaan Vicente Saldivar I heeft zaterdagavond in Mexicostad I met succes zijn wereldtitel boksen in het vedergewicht verdedigd legen Howard Winstone uit Wales. Na twee minuten en tien seconden boksen in j de twaalfde ronde wierp de manager I van Winstone, Eddie Thomas, de handdoek in de ring ten teken van opgave, zodat Salvidar door tech nisch knock out won.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5