Walther (18) won Mondiale" Leids onderzoek naar woonruimte Boeiende prestaties ANKERHORLOGE LH maandag 16 oktober 1967 LEIDSCH DAGBLAD J5ij het maken Ivan buskruit •^w aar »jgewond De 16-jarige H. Egberts uit „eiden is zaterdagmiddag zeer Ernstig gewond geraakt, toen lij bezig was met het vervaar- igen van buskruit voor het ïaken van rookbommen. Tijdens het mengen van de "'(jaartoe benodigde stoffen ont stond een ontploffing, tenge volge waarvan de knaap zwaar "letsel kreeg aan beide handen [alsmede een vleeswond aan de lurfechterarm en een hoofdwond. [Van zijn linkerhand moesten nier vingers worden geampu- fi teerd en van zijn rechterhand een groot gedeelte van de wijs- uu pnger. Het ongeluk gebeurde op de aS.j tweede verdieping van een lr' pand aan de Prinsessekade, aan 2^Ale zijde van de Schapensteeg. «Onmiddellijk na de ontploffing 'Wak brand uit, die echter door ;w«fen broer van het slachtoffer 9%et enkele emmers water kon •t '„toorden geblust. I De ruiten van het vertrek i-aar de explosie plaats had ■j »aren totaal verbrijzeld. De Jï Ï.H.D. Heeft het jeugdig slacht- iffer naar het Academisch Zie- ienhuis overgebracht. W ere! dm ondaccordeonconcours schenken, diploma's, werden uitge reikt (o.a. van Koninklijk Huis ei Gemeente Leiden). De twee hoogst- geklasseerden hebben hun vrije werk van zaterdag nogmaals ten gehore gebracht, 's Middags hadden de con gressisten en kandidaten een boot tocht over de meren om via Avifauna weer „huiswaarts" te keren. De puntentoekenning is als volgt: 1. Duitsland 84,13 (Gisela Walther), 2. Oostenrijk (Sylvia P.) 82,88,3. USA (Julie K.) 80, 4. USA (Carl Hane) 78,75, 5/6. Tsjecho-Slowakije en Ne derland 'Zimmerman) elk 74,56; Frankrijk (Josette G.) en Engeland 'Olive S.) elk 72,94, 9. Zwitserland 71,33; 10. Oostenrijk (Weibert) 71.25 11. Venezuela 70,81, 12 Nederland (mevr. Franssen) 69, 13. Engeland (Judith M.) 68,81. 14. Frankrijk (Gru- metz) 65,19. Vorderingscom- missie in Leiden Lezing voor theosofen „Wie bepaalt ons lot?" In café-restaurant „Eigenzorg" werd gistermorgen een voordracht gehouden, die tot titel had; Wie be paalt ons lot?. Mevrouw H. P. Bla- vatsky schreef in haar boek „De ge heime leer": „Er is een eeuwige wet in de natuur, een wet die er naar streeft tegenstellingen recht te zetten om de uiteindelijke harmonie teweeg te brengen". Het is deze wet van Karma, die de sleutel vormt tot al onze moeilijkheden en al onze vreug den. Want deze wet van oorzaak en gevolg leert ons. dat al onze gedach ten en al onze handelingen gevolgen hebben. Gedachten zijn de motoren, de krachten waarop woorden en han delingen kunnen volgen. Het gezegde van Jezus: „Wat gij zaait, dat zult gij maaien", krijgt hierdoor meer be tekenis. De mens bepaalt zijn eigen lot. Al wat hem overkomt is het ge volg van zijn eigen daden en gedach ten, zowel goede als slechte. Deze wet, hetzij bewust of onbe wust, predestineert niets en niemand. Zij bestaat vanaf en in alle eeuwig heid, want zij is de eeuwigheid zelf- Het is niet de golf, die een mens ver drinkt. doch de persoonlijke hande ling van de drenkeling, die zichzelf uit vrije verkiezing onder de onper soonlijke werking plaatst van de wetten, die de bewegingen van de oceaan regeren. Karma schept niets en ontwerpt geen plannen. De mens is het. die plannen maakt en oorzaken schept en de karmische wet ordent de gevolgen. Deze ordening is geen advertentie LEIDENAAR NA BOTSING OVERLEDEN 'i® Officiële publikalie vat«,. Burgemeester en Wethouders ^^elden brengen ter openbare kennis. lat het Gemeentelijk Bureau voor luisvesting met ingang van maandag 3 oktober as. wederom aal zijn ge estige! aan het adres Hooigracht 79 telefoon; 24184 en 32527). In ver- end met de verplaatsing van het lurea-u is het kantoor op woensdag kW 8, donderdag 19 en vrijdag 20 okto- Wier a.s. voor het publiek gesloten 0—1 Poon vergunningen kunnen op ge - ioem,de dagen worden afgehaald, uit luitend van 10.30 tot 12.00 u «gèt adres Hooigracht Winkelsluiting op maandagmorgen Onze publikatie betreffende de ge- ijzigde winkelsluiting van de Co-op «Rijnland" aan het Stationsplein en iet supermarktbedrijf De Vries aan Ie Haarlemmerstraat op maandag- orgen inplaats van dinsdagmiddag ïfcoefl in zoverre verbetering, dat gscgenoema bedrijf krachtens een UUIbeciale situatie daartoe volkomen is to-1 erechtigd. Voor het andere bedrijf n evenmin voor andere plaatselijke ilialen van de Coöperatie geldt die (tuatie niet. Ten aanzien van het •an de heer De Vries is dus nderdaad sprake van het uitlokken an een proefproces met op de ach- Q ergrond de hoop van de heer De |J fries dat het in de toekomst ook lem zal worden vergund zijn bedrijf van dinsdagmiddag Zaterdagmorgen is door de 14 verschenen deelnemers aan de „Coupe Mondiale 1967" van het Wereldmondaccordeoncon- cours het verplichte werk gespeeld, na een voorafgaand testen op de „a prima vista" bekwaamheid. Dat was bij uitstek jurv- werk. In deze jury treedt steeds zodanige wijziging op, dat een jury-lid nooit een landgenoot beoordeelt. Zaterdagmiddag zijn in een zeer bevredigend gevulde Stadsgehoorzaal de vrije wer ken vertolkt: het interessantste. Niet verschenen zijn de inge schrevenen van Bulgarije, Canada, Hongarije, Uruguay. Alle deelnemers waren jonge mensen en allen bezaten een hoge graad van technische ontwikkeling. Frankrijk De Frangaise Josette Duitse Giselo Walther uit Wiesba- Gavignet had ondanks haar vrou welijke gevoelige fijne toets de be kende Franse reserve, werd heel goed als de expressiviteit haai- armslag ga.f, maar soms met spanningsver- lies. Geen helemaal solistisohe voor dracht (vioolconcert Tsjaikowski). Haar landgenoot Alain Grumetz, gaaf en helder in zyn spel, bewees dat een arrangement van Lizzt-s 2de Rapsodie niet gebaat is bij een keu rige vertolking alleen, maar dat daar een rasmuzikant voor nodig is. U.S.A. Carl Hane uit de Ver. Staten heeft presentatie- en analy se-vermogen, verfijning, geest en begrip; een schaduwzijde is een ze kere koelheid. Zijn landgenote Julie Kasprzyk bleek een kunstenares, die iets te bieden heeft. Die fantastische gladheid paste bij Prokowjews 3de pianoconcert (deel 1). Zij was de enige die door het publiek werd te- ruggeroepeneen goede aantekening tegenwoordig, voor dit publiek! den. was wel een der jongsten. Ze had niet de opperste helderheid in passagewerk, zodat noot voor noot z'n lichtval kreeg. Hoe uitstekend toegerust Gisela ook bleek, we vroe gen ons toch af of haar stuk. Ca- priccioso van Jacobi er wel een was, waarmee zij zelf iets te zeggen had. Afgezien van de Toccota 's van Ol' Burgemeester mr. Van der Willige?i reikte onder gejuich de „Coupe Mondiale" aan de 18-ja- rige Gisela Walther fWiesbaden uit. (Foto LD/Holvast) Stadsgehoorzaal. Niet onder Boel- laerd, maar onder de befaamde Ru- dolf Würthner, de „Mengelberg-met- het-romantische-hart" van het ac cordeonorkest. Würthner is ook een opmerkelijk componist, waarover zijn van Wagner bezeten Festiva Ouver ture en vooral zijn niet onmoderne „Variaties voor Akkordeonorkest" geen twijfel lieten. Ook zijn bewer king van Weber's Konzertstück valt tc loven. Deze solist was v.z.spr. Henny Lan- geveld, de Leidenaar die in Versailles de wereld-solist 1966 werd. Met su perieur gemak bracht hij de hyper - virtuose solo's over. De dansante wij ze. waarop het orkest met hem de winale wist te reproduceren (Weber Aan de lange lyst van voorstellen, die de Leidse raad hedenavond in be handeling zal nemen, is een voor stel toegevoegd tot het benoemen van een vorderingscommissie inzake huls- ves tingsaangelegenheden In overeenstemming met van orga nisaties ontvangen voorstellen leggen B. en W. de volgende dubbeltallen voor: I. 1. de heer L. Zitman, 2. de heer C. F. Meerpoel, representatief voor de hypotheekhouders; II 1. de heer B. Bakels, 2. de heer E. van Starkenburg, als vertegenwoor digers van de huiseigenaren; III. 1. de heer P. W. de la Rivière, 2. de heer J. W. A. van Hees, namens de vak beweging; IV. 1. de heer B. de Kier, 2. de heer J. de Geus. uit de kring van de woningbouwoperaties, in ver band met hun deskundigheid op het gebied van woningen in technisch en sociaal opzicht. De raad zal bovendien een lid uit zijn midden moeten aanwijzen, ge let op diens kennis en ervaring in so ciale aangelegenheden in het alge- In de Spaarndammerstraat in Am sterdam is eind vorige wèek nachts omstreeks twee uur de 20-jarige in de hoofdstad studerende G. F. M. van daad, maar universele harmonie, die j Remundt uit Leiden op de voor hem linkerweghelft van de ryweg frontaal er steeds naar streeft haar oorspron kelijke toestand, (harmonie) weer te herwinnen. Hoe ervaren wij deze wet in ons dagelijks leven? Wanneer wij ervan uitgaan, dat er door die wet matigheid geen toeval bestaat, kun nen wij begrijpen dat de toestand, waarin wij ops nu bevinden, het ge volg is van al onze daden en gedach ten uit het verleden, hetzy in dit le ven hetzij in vorige levens. Deze wet is dan, ook moeilijk te begrijpen zon der de wet van reincarnatie te be schouwen. De mens is als een pel grim, die van leven tot leven gaat. Ieder leven hier op aarde is een les. Ieder leven opent de mogelijkheid een betere toekomst op te bouwen, nl. in harmonie met die grote wet te leren leven. De mens is in staat zijn eigen lot te bepalen. Door goede oorzaken in beweging te zetten zal hy zichzelf en daardoor de wereld verbeteren. Hij zal hierdoor bewust aan een betere toekomst kunnen werken. Meewerken aan het grote vredeswerk, waarover zoveel gesproken wordt. in botsing gekomen met een auto en aan de opgelopen verwondingen over leden. De auto werd bes'uurd door een 20-jarige inwoner van Doetln- chem. De politie van het bureau Ad miraal De Ruyterweg zoekt getuigen van dit ongeval. Coiitaetavondeii van Leids Muzieklyceuni Woensdag a.s. vindt er een contact middag plaats van het Leids Muziek- lyceum in het St. Antoniusclubhuis, Mare 43. Donderdag a.s. is er een leerlingencontactavond, eveneens in het St. Antoniusclubhuis. >rders, die Bezoek aan hu is lijke vreugde over de toehoorders, die Bovenstaande impressies werden geschreven vóór de uitslag ons be kend wérd. De klassering is, dunkt ons op basis van de vrije werken te rw U naandagmorgen te sluiten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anthonle, z. v. H. G. W. Jansze en I, Hoogendoorn, Karin Catharina, d. v. van Klaveren en C. J. de Ridder, Ilranda, d. v. M. de Koter en J. Kolle, vert Jan, z. v. E. van Seggelen en G. iörtz, Cornells, z. v. C. Guljt en M. K. »n der Plas, Hendrikus Marinus. z. v. Steen voorden en A. Jongenengel, Jasper Hans, z v. H. C. de Graaf en GEHUWD F. G. van der Meijden en H. S, M. ir: an Egmond, J. J. Kroon en M. van der ille, C. Chaudron en J. W. van Dam. de Bruin en M. Tiebosch, E. D. Oost- jen en A L. P. Peterzen. J. W. de uu ieza en M.'J. C. Meriba. Azler. OVERLEDEN A. A van der Meij, 82 Jaar. man. j. Tameris. 86 Jaar. man. F. A. J. Bler- ian, 81 Jaar, man, L. H. M. T. Zonne- •Ell'eld, 74 Jaar, echtgenote van W. J. I tljKrlek. A. Tlelkemeyer, 80 Jaar. vrouw. advertentie Zoekt U een goed voor f 30,— en f 40,—. Of het allerbeste van f 200,en f400,--. Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Ewe, Anker, Roamer, Citizen. HORLOGERv d.WATER Haarlemmerstraat 181 HEEFT HET ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Engeland Judith Murray uit Engeland had veel positiefs in zang, bezieling en sfeer. Zij betrok ook de luisteraar bij de compositie (Kon zertstück, Weber), maar haar colle ga Olive Sargent eiste toch dwin gender de aandacht op voor St.- Saëns Rondo capricio door een alge mene finesse zonder inzinking en j door het in verhouding plaatsen van detail en nuance tot het grote ge- heel. Jammer dat het door spelen van het blad niet nog spontaner ging. Oostenrijk Oostenrijk had Silvia Forst en Werner Weibert gezonden. Silvia's echt vrouwelijk en hoog- sympathieke spel laat alle licht val len op de samenstellende motieven. Zy schouwt een compositie in het hart en heeft alles om te ontroeren. Werner had ook zijn keus op Tsjai- kowski's Vioolconcert bepaald, kwam daar smetteloos uit, zijn instrument alle recht doend- Nederland Nederland zond geen uitblinkers. Men moet een stuk kun nen spelen als tot geestelijk eigen dom geworden en tot in alle schuil hoeken doorvorst en de suggestie kunnen wekken, soliërend een deel van een avond in de kunstsector een auditorium te kunnen blijven boeien. Zover is mevrouw FranssenVan Son uit Vlissingen niet, al bracht ze iets heel zuivers, en Peter Zim merman van Eindhoven niet, al draagt hij de overtuiging bij, dat hij spelen kan, maar niet op wereld niveau! Tsjecho-Slowakije, Venezuela Wereldniveau, dit had de Tsjech Jo sef Bugalade ruime klank van een kerkorgel, fameuze balgtechniek, fantastisch tremolerem, met objec tieve distantie vrij staan tegenover de kapitaal beheerste stof, veelzijdig heid: een ongelooflijke prestatie! De Venezolaan Rafael Giner werd ook zeer bewonderd om zijn tech niek, maar op ons maakte hij geen artistieke indruk, het bleef buiten kant zonder superioriteit in de klankbeheersing. Zwitserland, Duitsland De Zwit serse Elsbetth Moser gaf Webers Po- lacca briljant fijn muzikaal weer en had ook dat binnenkijken in een werk, dat het volgen boeiend maakt; een instruimenitaliste, vergroeid met het instrument, Toclh hadden we het gevoel of er gaandeweg muzikaal niets meer gebeurde. De 18-Jarige „Neerlandia" staat op de lijst van de Europese accordeonorkesten num mer 3. We hebben 1 en 2 ook ge hoord, voor welke Leiden een wezen lijk „gevaar" wordt. Wat een klank, welk een eenheid in de groepsbely- aanvaarden. Behoudens twee geval- I nin5 en dan dat brede, volle ruime len. De toewijzing van de wereldtitel uitzingen en dat natuurlijke, levende aan Gisela Walther lag op grond van nuanceren. Er is een ideale klank- het vrije werk allerminst voor de verhouding. En al de andere kwali- hand. Zij kan evenwel in verplicht i teiten: alle uitzonderlijk! en in prima vista fantastisch heb- Het vierde programma-nummer ben voldaan, daar waren we niet werd Sousa's ..Starsand Stripes", dat I de zaal dronken van geestdrift maakte. Toen Barry Verver in de mars de piccolo-passages in de or kestklank mengde, stond menigeen op De 5de plaats met op 74,56 punten haarfijn gelijk zowel voor de Tsjech Bugala als voor de Eindhovense ge degen en all round musicus Zim merman moet toch tot verbazing leiden. Met alle sympathie voor deze landgenoot, deze mist die soevereine macht over het instrument, die de Tsjech bezit. Denkelijk erkent Zim- dit zelf. Ensembleconcert Ter gelgenheid van het wereldcon cours, had zaterdagavond een con cert plaats in de Stadsgehoorzaal. Een drietal ensembles werkten er aan mee, terwijl de Leidse Volks dansgroep, o.l.v. Marijke Bakker aan deze avond ook nog de nodige fleur gaf. De Rotterdamse Akkordeonvereni- ging Progressio, het eveneens Rotter- dams Hohner Orkest, beide o.l.v. j Frans Peelen en het Akkordeonsex- I tet Rino van der Laan, ook uit Rot- j terdam verzorgden het muzikale ge deelte. Aaanstonds viel op welk een hoog peil het accordeonspel heeft be reikt, méér nog: hoe waardevol het instrumentarium van de ensembles blijkt te worden als het erom gaat oorspronkelijke composities in muzi- j kale kleuren om te zetten. Het was daarom te betreuren, dat van de 8 gespeelde werken er 5 ar rangementen waren, en wel van stuk ken, die niet tot de belangrijkste be horen. Hiervan kunnen we noemen de Slavische Rhapsodieën van C. Frie- demann, waarin nogal geplagieerd is en b.v. een weinig boeiende Ouver ture van Boedyn. Dankbaarder en door hun oorspronkelijkheid ook van meer betekenis zijn b.v. de Tweede Rhapsodie van Pietro Frossini met virtuoos solowerk, het gesyncopeer- tango-achtig stuk 100.000 volt van Jack Buiterman en voorts de Serena- ta van Jurriaan Andriessen. De drie ensembles speelden rit misch zeer verzorgd en boeiden voor al ook door het ryk genuanceerde spel. Een bijzonder aardige afwisseling bracht de Leidse Volksdansgroep Mi- sirlou o.l.v. Maj-ijke Bakker met een aantal fleurige dansen. Ad. Int. Concert van „Neerlandia" reikte de halzen om op het po dium die fluit te vinden. Die was er niet, kwam uit een als gewoon ac cordeon uitziend elektronium en is dus synthetische klank. Voor de be werking van deze „Stars" had het orkestlid Geertsma best een eigen applaus mogen krijgen. De toegift werd een jazz-nummer. Het had tot tien toegiften kunnen aangroeien: men zou gebleven zijn. De oplossing werd een voortreffelijke: ons aloud Wilhelmus. Er is veel te veel gesproken, door de N.A.A.-voorzitter Pino en vooral door de C.I.A.-voorzitter dr. Majer uit Wenen. De bekers, medailles, ge- Deze week begint in Leiden een on derzoek naar gegevens van inge schreven woningzoekenden en hun woonruimte. Dit gebeurt in het ka der van de onlangs door de ge meenteraad aangenomen woon ruimteverordening Van vandaag af kan iedere Leide naar, die bij het Bureau Huisves ting is ingeschreven als woningbe- hoevende, bezoek verwachten van een ambtenaar van de gemeente. Het betreft een gecombineerd on derzoek naar de kwaliteit van de binnenstadwoningen en naar de gegevens van de bij het huisves tingbureau ingeschreven bewoners. Het huisbezoek wordt van te voren aangekondigd in een brief van het gemeentebestuur, waarin een be schrijving van de opzet wordt ge geven. Het verzamelen van gege vens over de bewoners is nodig voor hun hernieuwde inschrijving als woningbehoevende, overeenkomstig de op 25 september j.l. door de ge meenteraad aangenomen Woon- ruimteverordening. Met deze gegevens hoopt het Bureau Huisvesting in januari a.s. het nieuwe systeem van inschrijving in te voeren. De hoofdlijnen van dit systeem zyn bij de brief gevoegd. De bewoners kunnen hun gegevens invullen op de toegezonden vragen lijst. Een eveneens bijgevoegde werkgeversverklaring moet de ge gevens over het inkomen van de bewoners vermelden. De gegevens over de kwaliteit van de woning, zoals indeling, afmetingen e.d. zyn nodig voor de Dienst Ge meentewerken om een nauwkeurig overzicht te krijgen van de woning kwaliteit in de binnenstad. Dit is o.m. van groot belang voor de sa nering. de toewijzing van bouwvo lume door het ministerie en het verkrijgen van subsidies. Om kosten en tyd te besparen wor den beide onderzoeken gelijktijdig uitgevoerd. Daar het onderzoek van het Bureau Huisvesting het meest urgent is, bezoeken de hier mee belaste ambtenaren eerst de binnenstadbewoners, die bij dit bureau staan ingeschreven. Men begint vandaag met de wijk Le vendaal-Oost. In alle vroegte reed zondag ochtend de eerste trein over de nieuwe Vinkbrug, die in de nacht van zaterdag op zondag is ge plaatst. Hierdoor was het trein verkeer van Leiden naar Den Haag enige tijd gestremd. Als er één „trein" over de brug is (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3