Waarom behelpt u zich. U kunt toch een Mercedes-Benz 200D rijden! Rassen- tegenstellingen weg door „vermenging" Geforceerd optimisme van Britten over EEG „Vroeger predikte ik „het geweld 5 Feestelijk begin van Accordeonconcours Aarde in kleuren r LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 Negerschrijver Chester Hiimes: ADVERTENTIE „De enige oplossing van de Amerikaanse rassenproblemen op dit moment is een revolutie. En een revolutie is altijd ge- weldadig. De oplossing op den duur zal verdwijning van de ver schillende rassen zijn. Vermenging, zodat er geen tegenstellin gen in huidskleur meer bestaan." Twee uitspraken van de Amerikaanse negerauteur Chester Himes, wiens beroemde boek Pinktoes een dag of tien geleden bij Uitgeverij Born verscheen in de Nederlandse vertaling „Zwart op wit op zwart". Hierin laat Chester Himes de heldin van het verhaal de voor blank en zwart zeer gastvrije negerin Mamie Mason zijn oplossing voor het rassenprobleem nog eens ondubbelzinnig herhalen: „Meer interraciale gemeen schap". komen, is verreweg het wildste. Het is een woeste kaleidoscoop van ge beurtenissen zonder dat er een be paalde lijn constant wordt gevolgd of dat er sprake is van een plot. Allemaal stukjes en scènes van Har lem." Actie en geweld Die "Harlem domestic stories" (een ironische benaming van Himes zelf- domestic is het woord voor het "rus tige" detective-denkwerk van een Agatha Christie of Dorothy Sayers en bepaald niet voor het harde optre den van Grave en Ed) zün echter meer dan alleen maar hardgekookte Amerikaanse detectiveverhalen. Naast actie en geweld (Himes: „Ge weld is de enige traditie van Ameri ka".) staat de belangwekkende socio logische achtergrond van het gisten de en bruisende negerghetto Harlem. Chester Himes: „Die achtergrond zat er in voor ik er erg in had. En onbewust heb ik me in deze detecti veromans ook weer allereerst bezig gehouden met het rassenvraagstuk. Ook al wordt het probleem hier over spoeld door humor en geweld. Maar ja, die sociologische achtergrond was gezien mijn voorgeschiedenis eigen lijk onvermijdelijk." De auteur Chester Himes Voorlopig heeft Chester Himes, die voor de Nederlandse editie van Pinktoes en een rustige werk vakantie naar ons land kwam, zijn tenten opgeslagen in Blari- c.um in het goed verborgen huis van Willy van Hemert. HU werkt er aan Regina. een boek over een Amerikaanse neger toerist en een Duits meisje. „Een liefdesverhaal," zegt hU zelf, „maar ook een roman over rassenverhou ding en rassendiscriminatie. Ik heb er eigen ervaringen en die van an deren in verwerkt. Het speelt in het Europa na de tweede wereldoorlog en ds in zekere zin ook het verhaal van een „nieuwe" man (de herbo ren Amerikaanse neger) en een „oude" vrouw (historisch gezien be schouwt Himes de Duitse vrouw als de meest klassieke Europese vrouw)Een „interracial lovestory" in de wereld van de Duitse bour- goisie." Hij brak alles Himes praat een beetje moeilijk viel op 15-jarige leeftijd in een liftkoker en brak alles wat er maar te breken viel wat nooit geheel her stelde maar is uiterst geduldig, terwijl we tegenover hem zitten met veel koffie en gebak, door zUn (blanke) vrouw gebracht. Zün romans waren in ons land tot voor kort nog byna onbekend. Maar in de rest van Europa tot en met Rusland is zyn naam een begrip. En niet alleen door zün creatie van de twee keiharde neger detectives Grave Digger en Ed Cof fin (4 van de delen verschenen in Nederland bü Born), maar vooral door zün meer literaire werk als de bestsellers „If he hollers, let him go," „The third generation" (sterk autobiografisch) en „Pinktoes." de satire op de „negro-middleclass" en de blanken die vaak zo hypocriet en opportuun „strijden" voor negerbe- langen en tegen discriminatie. Pink toes is neger-Engels voor „blanken." Himes: „We zeggen ook wel silsk, whlties, greys of mr. Charlie, maar ik pref reer Pinktoes. Felle aanklacht Hü vertelt hoe zün geobsedeerd heid door het rassenprobleem zich ontwikkelde van een felle aanklacht tot ironie en satire. Een weg van bitterheid naar humor. Maar zonder dat de maatschappelijke aanklacht verdween. „Van het moment af, dat ik de middelbare school verliet en eigenlijk pas goed met de blanken 'in aanra king kwam wij leefden in het Zui den (hU werd geboren in Jefferson City, Missouri, 29 juni 1909) in ghet to's en kenden de blanken als kind nauwelyks ben ik geinteresseerd geweest in het rassenprobleem. Twee jaar universiteit medische studie bracht daar geen verandening in. In de jaren '30 en '40 zeiden en schre ven wü hetzelfde als tegenwoordig mensen als Stokely, Carmichael, Le- roi Jones en James Baldwin. We pre dikten het geweld als enige oplossing, en natuurlyk is revolutie de enige oplossing als je niet wilt wachten, maar we vonden geen gehoor. Boeken uitgeven was uiterst moeilijk en de blanke pers negeerde ons. Ik schreef toen essays voor publicaties van di verse organisaties ook in de weinige negerbladen. In die tUd deed ik van alles o m in leven te blüven. Van hulpje in een restaurant tot bestuur der van een tractor op de farm van Louis Bromfield die nog geprobeerd heeft mijn eerste manuscript een erg slecht werkstuk aan Holly wood te slyten. Aan het eind van de oorlog ik was afgekeurd voor dienst kreeg ik een beurs en schreef toen mUn debuut "If he hollers, let him go". Het verhaal van een neger die geen werk kan vinden. Vol autobio grafische feiten." „Wilde" jongen Deze sociale roman, een debuut van een "wilde" jongen waarin toch al meer humor en afstand van het onderwerp viel te besptlarcn dan in het werk van auteurs als James Baldwin en Richard Wright, werd ge volgd door andere successen. Chester Himes was ondertussen naar Parüs vertrokken de magneet voor tal loze Amerikaanse auteurs waar het al even moeilük bleek financieel het hoofd boven water te houden. „Ik heb toen het voorstel van de Franse uitgever van de "Serie Noire" aanvaard om een detectiveroman te schrüven. Zo ontstonden Grave Digger en Ed Coffin (zeer symboli sche namen), twee neger-politiedetec- tives uit Harlem, keiharde jongens die vanuit hun „underdog-conceptie" genadeloos recht doen gelden. Zowel voor blank als zwart. Die eerste "Har lem domestic story" Cotton come to Harlem werd een daverend suc ces, kreeg een Grand Prix en staat nog steeds op de bestsellerslUsten. Zo schreef ik er tot nu toe acht. Het achtste manuscript mijn laatste detectivestory dat nog uit moet Ontvangst in de Burgerzaal De uit Leiden vertrekkende poststukken dragen tijdelijk naast j het dagstempel de nevendruk „Leiden Accordeonstad van 13-17 okt. 1967". Deze accordeondagen werden gisteren officieel ge- j opend tnet een ontvangst, aangeboden door het College van B. en W. in de prachtige Burgerzaal. Met weet reeds dat het gaat om de wereldtitel solo-accor deonist. Ook dat onze stadgenoot Henny Langeveld in 1966 deze titel veroverde: de eerste Nederlander In 20 jaar wie dit overkwam. De kampioenschappen en de beker-toekenning „Coupe Mondiale" „zijn zaak van de „Confédération Inter nationale des Accordéonistes (C.I.A.)", de wedstrijd-organisatie van de Nederl. Accordeonisten Associatie (N.A.A.). Op de toespeling van burgemees ter v. d. Willigen in zyn welkomst toespraak in de Engelse taal over de vrijheidsgedachte. waaraan ons stadisdevies Haec libertafcis ergo" uiting geeft, wist de C.I.A.-voorzit- ter dr. K. A. Majer uit Wenen het juiste antwoord: de keuze in 1575 tussen belastingvrijdom en een uni versiteit was hem terdege bekend. Dr. Majer wees op de parallel We nen universiteits- èn muziekstad en Leiden, zoals het nu ook is, univer siteits- en muziekstad. HU was bur gemeester en gemeentebestuur hoogst De eerste door een satelliet geno men kleurenfoto's van de aardbol, die gisteren in Washington werden gepubliceerd, laten de orkaan ,3eu- lah" zien kort voordat die vorige maand de kust van Texas bereikte. De opnamen werden 29.000 km. bo ven het zuidelijk deel van de Atlan tische Oceaan gemaakt door een Amerikaanse militaire kunstmaan, Dodge genaamd. erkentelyk voor hun steun en zei dit in foutloos Nederlands om eerst la ter in het Duits te vervolgen. Dr. Majer had als kind, naar zyn woor den, „een heerlU'ke tUd in Neder land doorgebracht". Henny Langeveld werd uitgenodigd de plechtigheid op te luisteren met een solostuk, dat met verbluffende virtuositeit uit zUn kostbaar instru ment gleed, waarna de NA.A.-voor zitter A. Th. Pino allen dankte. De avonduren waren bestemd voor het congresseren van de C.I.A. tn de Lakenhal. Hedenmiddag half drie worden door de titel-kandidaten de vrüe werken gespeel; hedenavond en zondagavond Is er telkens concert, alles in de Stadsgehoorzaal. Weet u wel wat u mist? Rijden in een Mercedes-Benz is anders. Die ruimte, die kracht, dat wagen- en wegbeheersende sturen, de zekerheid van veiligheid. Laat u voorrekenen dat deze kapitale wagen bij 30.000 kilo meter per jaar de zuinigheid zélf is. Dieselzuinigheid. Maak deze week nog een openbarende proefrit in de machtige Mercedes-Benz 200 D. II \l - MERCEDES-BENZ uw goede ster op alle wegen Pedro Flores overleden De Spaanse schilder Pedro Flores is gisteren op 70-jarige leeftUd in Parijs overleden. Flores heeft zich ongeveer 50 jaar geleden in ParUs gevestigd en heeft daar nauwe rela ties onderhouden met Picasso, Bra- que, Leger en andere bekende schil ders. Zyn werk ademt een typisch Spaanse sfeer. Ervaar het zelf. Bel meteen AGAM Amsterdam (020-719555) of de dichtst bijzijnde dealer. Er wacht een Mercedes-Benz 200D op u. 31102 mm Bij Inruil op een 200D valt de waarde van uw huidige auto ongetwijfeld mee. Vraag het onderstaande dealer. 20 dealer voor Leiden e.o., Rijnstreek en Bollenstreek: Rooyakkers Automobielbedrijf N.»„ Oejstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710-5185o (Van onze Londense correspondent) Van enige toegeeflykheid van de zUde van Frankrijk ten opzichte van Eng elands toelating tot de EEG was gisteren op de vergadering van de Westeuropese Unie (WEU) in Lon den geen sprake. Ofschoon de vijf aandrongen op snelle actie de Benelux en Italië spraken over on derhandelingen, maar Duitsland sprak mysterieus over besprekingen verklaarde de Franse staatssecre taris De Bettencourt dat eerst de „Zes" onder elkaar nog veel zouden moeten regelen. Desondanks zei Lord Chalfont, de Britse staatssecretaris voor EEG- zaken na afloop van de vergadering met het nu langzamerhand kramp achtige optimisme van de Britten: „Ik heb sterk het gevoel dat er schot in de zaak komt". Het com mentaar van staatsseoretars De Koster, de vervanger van minister Luns, was: „Ik ben minder pessi mistisch dan toen ik in Londen ar riveerde. maar ik ben ook niet opti mistisch". Lord Chalfont gaf op de vergade ring indirect antwoord op de minder gunstige opmerkngen in het EEG- rapport over de Engelse econome. HU ontkende dat de Engelse econo mie uit het spoor geraakt was en voorspelde een gestadige groei in de naaste toekomst. Hij sprak over een De staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, de heer H. J. de Koster (midden), vertegenwoor digde Nederland in de bijeen komst van de Westeuropese Unie (WEU) in Londen. In de WEU zit ten de zes EEG-landen en Enge land. Links: de Nederlandse am bassadeur in Londen mr. H. J. van Roijen. groei van drie procent, een cyfer dat de Duitse gedelegeerde in twijfel trok. Lord Chalfont memoreerde op dit punt het pond sterling en zei dat Engeland bereid was hierover te pra ten. Niet duidelUk werd in hoeverre. Resultaten van W ilton-F ij enoord niet minder De raad van bestuur van Wilton- Fyenoord-Bronswerk N.V. deelt mee, dat de tot dusver verkregen resul taten en de werkbezetting voor de resterende maanden van 1967 doen verwachten, dat het netto-resultaat over 1967 niet minder zal zyn dan dat over 1966. De geconsolideerde netto-winst over 1966 bedroeg f. 5,04 miljoen. Over dat jaar werd een dividend van 12 pet uitgekeerd. De raad van be stuur was echter niet bereid mee te delen of „niet minder" betekent: ongeveer gelijk of hoger. Verdere opmars van federalen in Nigerië Nigeriaanse federale troepen hebben gisteren met steun van pantser- en artillerie-eenheden het vliegveld van de Biafraanse hoofdstad Enoegoe ver overd, het laatste steunpunt van de Biafraanse troepen in dat gebied, aldus betrouwbare berichten die in Lagos zUn ontvangen. Het vliegveld, 12 km ten oosten van Enoegoe, was na korte strijd bezet. Na de val van Enoegoe hadden de Blafranen zich op de luchthaven teruggetrokken. Van Biafraanse zUde is het be richt tegengesproken, dat federale troepen de belangrijke plaats Onit- sja hadden Ingenomen na de Niger te zün overgestoken. Volgens radio- Biafra waren de federalen met zware verliezen teruggeslagen. Een militair bulletin sprak van „meer dan dui zend doden" aan hun kant. 'nt- Kunstwerken in huurkoop De Stichting Beeldende Kunst t« Amsterdam, die sinds 1955 werken van Nederlandse kunstenaars aan 1 instellingen en particulieren huurt, heeft thans besloten on deelnemers de mogelükheld te bieden de geleende kunstwerken op huur koopbasis in eigen bezit te krijgen. Van het iets verhoogde huurbe drag, dat afhankelyk is van de waar de van het kunstwerk, wordt 75% al» H kooptegoed apart gehouden. Na en- N kele jaren kan de huurder het kunst- werk als eigendom beschouwen. D« prijzen van de huurkoop variëren van f 5 tot f 15 per maand. De rijks subsidieregeling, die maximaal 25% kan bedragen, blyft bij aankoop van kracht. De Stichting voert thans bespre kingen om haar activiteiten ook tot andere steden in ons land uit te brei den. Er zyn besprekingen gaande over distributiecentra in Den Haag, Rotterdam, Zaandam, Groningen, Enschede, Heemskerk en Bergen (N- H). De Stichting, die tot nu toe slechts schilderijen en grafieken uit leende, begint nu met de verhuur van plastieken. De Stichting telt thans] 500 deelnemers. Wenen versterkt strijd tegen terroristen In Oostenrijk is de strüd tegen dt commando's die in Zuid-Tirol aan slagen plegen, versterkt. Het tal leden van de veiligheidsdienst, dat aan de bestrijding deelneemt, is uitgebreid. De operaties worden vanuit Innsbruck geleid door dr- Haussier, het hoofd van de Oosten- rUkse staatspolitie. De laatste da gen zijn drie verdachte personen aangehouden, n.l. een 24-jarige ark- een 25-jarige student en een 23-jarif meisje.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6