lEIDSCH m DAGBLAD 5 taak de controles voor de bedrijfsverenigingen Australische minister steunt V.S.-politiek JAMIN Moet Washington ook nog knielen voor de vijand? ©uc/ teumo tfuisartsenvereniging adviseert leden: Beambten bij Bata willen meestaken De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Hasluck, heeft zich gisteren in de Algemene Vergadering van de V.N. in New York te weer ge steld tegen de kritiek op de Ameri kaanse en geallieerde politiek in Viet nam. HU vergeleek daarbij het aan deel van zyn regering in dit conflict met de verdediging van Europa in twee wereldoorlogen. Tegen degenen die stopzetting van de bombardemen ten op Noord-Vietnam eisen zei Has luck: „Amerika heeft zichzelf de be perking opgelegd om niet zün volle dige kracht in te zetten. Bepaalde critici vinden het blykbaar niet ge noeg dat Amerika een arm achter zijn rug bindt: het zou met een arm moeten vechten en bovendien nog knielen voor een onbelemmerde vU- and". Tot degenen die zeggen dat stop zetten van de bombardementen tot vredesonderhandelingen zal leiden zei Hasluck: „De enige autoriteit die met zekerheid kan zeggen wat er zal gebeuren als de bombardementen op houden is de regering van Noord- Vietnam. De enige woorden die van Hanoi zyn vernomen zyn woorden van hoon en afwyzing. Het is be treurenswaardig dat elke poging om besprekingen te beginnen door Hanoi schamper is afgewezen. Het regime in Hanoi gelooft nog steeds dat het BOMAANSLAGEN IN HONGKONG Terroristen in Hongkong hebben in de nacht van vrydag op heden bomaanslagen gepleegd. Daarby kwamen twee personen om het le ven en werden 33 gewond. Een van de doden in deze nieuwe golf van communistische terreur was een politieman naar wie een bom geworpen werd toen hy een onder zoek instelde naar een op straat lig gende schertsbom. De andere dode was een 18-jarige jongen, die uiteengereten werd toen hy per ongeluk een bom aanraakte die bedoeld was voor de politie en de mannen van de mynopruimings- dienst. Van de gewonden is een twaalftal er zeer ernstig aan toe. Uitvinder van bloedtransfusie overleden Op 85-jarige leeftyd is in Brussel overleden professor Albert Hustin, de uitvinder van de bloedtransfusie. De Belgische professor ontdekte in 1914 dat bloed door toevoeging van bepaalde zouten onstolbaar kon wor den gemaakt. De stolling van bloed had transfusie na een bepaalde tyd tot dan toe niet mogelijk gemaaKt. De uitvinding van Hustin heeft reeds in de eerste wereldoorlog vele levens kunnen redden. het zuiden kan veroveren door voort durende geweldpleging. Wanneer de Amerikanen en hun bondgenoten niet militair tussenbeide waren gekomen, zou de regering van Hanoi de rege ring van heel Vietnam zyn gewor den. De veertien miljoen mensen in Zuid-Vietnam zouden onder commu nistisch gezag zyn geplaatst door middel van geweld, zonder enige kans om hun eigen keuze te bepalen", al dus Hasluck. Harde gevechten Door verwoede gevechten te velde en artillerieduels over de gedemili tariseerde zone heen zyn vandaag 23 Amerikaanse mariniers gesneuveld en 36 gewond. Terwyi de voorposten der Ameri kaanse mariniers langs de grens zwaarder werden beschoten dan sinds het einde van september het geval is geweest, ondernam een 500-tal Noord- vietnamese soldaten vanochtend voor zonsopgang een aanval op een even groot aantal mariniers even ten zui den van de gedemilitariseerde zone. De mariniers kregen by de strijd de steun van luchtwapen en artillerie. Tien Zuidvietnamese burgers zyn om het leven gekomen en zes gewond geraakt toen vanuit twee Ameri kaanse helikopters, die op zoek wa ren naar guerrillastryders van de Vietcong, by vergissing op hen werd geschoten. Een Amerikaanse mili taire woordvoerder die dit bekend maakte, zei dat de tragische vergis sing twee dagen geleden op 40 km ten noordwesten van Saigon ge maakt is. KIESINGER WIL FRANSEN NIET BRUUSKEREN Bondskanselier Kiesinger van West- Duitsland heeft gisteren in het par lement gewaarschuwd bij de kwestie van de toetreding van Engeland tot de EEG Frankrijk niet voor het hoofd te stoten. Het komt er op aan de zes om één tafel te houden een fiasco, zoals al eens is voorge komen, te vermyden. Er moet een „procedure" worden gevonden die binnen de gemeenschap een zakeiyk gesprek waarborgt. Ik kan er mijn hand voor in het vuur steken, dat de toetreding van Engeland mislukt wanneer wij, de vyf landen, Frank rijk de indruk geven dat wij ons niet om zijn bezwaren bekommeren, zo zei de bondskanselier „Het is de belangrijke taak van de bondsregering eenheid binnen de ge meenschap te brengen". Met nadruk wees Kiesinger de eis van de libe rale oppositieleider Scheel van do hand, die een hardere houding van Bonn tegenover president De Gaul le verlangde. Het grootste werkstuk van deze generatie, de vereniging van Europa, kan niet op ruwe wijze en met opgestroopte mouwen tot stand worden gebracht, aldus de bondskanselier. H.A.L. schaft fooienstelsel af De Holland-Amerika Lijn zal het fooienstelstel afschaffen op al haar passagiersschepen en de vrachtsche pen met passagiersaccommodatie, omdat zy vindt dat het fooien systeem uit de tyd is en een bron van irritatie voor de passagiers. De maatregel zal in werking treden in april 1968, wanneer het trans-atlantische reisseizoen begint. Bemanningsleden, wier inkomsten tot nu toe voor een deel uit fooien bestonden, zullen een volledige com pensatie ontvangen, zo deelde de Holland-Amerika Lyn mee. Deze maatschappy is met het af schaffen van het individueel geven van fooien reeds een aantal jaren geleden begonnen, eerst op de Euro pese cruises vanuit Rotterdam, daar na in de Westeuropese passagiers- dienst. De reacties van de passagiers zyn dermate gunstig geweest, dat de maatschappy ervan overtuigd is, dat de regeling om het fooienstelsel he lemaal af te schaffen by de passa giers algemene byval zal verwerven. Norma,'n Van Aarsen-produkt (sinds 1880), Boxmeer, tel.08853/1401 Gouverneur de Vries van Su riname heeft met een schot uit een 100-jaar oud kanon de 12de Surinaamse Jaarbeurs geopend. Uit het kanon vloog bij het afvu ren een koker met een oorkonde, vervaardigd ter gelegenheid van de opening van de beurs. creativiteit in bont-couture van egmond breeslraat 173 ADVERTENTIE Hedenmiddag te halftwee - is door eene commissie uit het korps onderofficieren der i dienstdoende schutterij al- hier, aan den luitenant-kolo- nel De Timmerman bij gele- i genheid van zijn 25-jarigen schutterlijken dienst een prachtige leunstoel a la Bergère aangeboden. Aan de Hoogeschool te Utrecht zijn bij den rector - magnificus ingeschreven 70 i studenten, waarvan 24 tot de theologische, 22 tot de juridi sche, 12 tot de medische, 8 tot de wis- en natuurkundige Sf en 4 tot de literarische facul- 5 teit behooren. Lgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 No. 31406 Irecteur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, LeldeD - Giro no 57055 (jofdredacteur: J. Brouwer ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bU vooruitbetaling?losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 WEERBERICHT Herfstweer (Van onze weerkundige medewerker) Het weekeinde begon vanmor- n fris en zonnig, maar in de tp van de middag dringt al een I enfront ons land binnen. Ook wind neemt toe, langs de kust windkracht 8. Achter het re- nfront zal morgen wat onsta- ele lucht over ons land stromen it enkele opklaringen, maar op l van plaatsen ook een bui en )g vrij veel wind. De afgelopen week was opval- M door de hoge temperatuur, wral 's nachts. Deze eerste veer- in dagen van oktober zijn veel somber gebleven, waardoor wij sen tekort van ongeveer 50 uur W hebben. Al is het na het kou- tont van vrijdag belangrijk fris- f geworden, toch zal de zuidwes- wind oceaanlucht blijven uivoeren met een temperatuur w 13 tot 15 graden, zodat de Wperatuur zeker niet het zwak- e punt van dit weekeinde zal R 15 OKTOBER on op: 7.03 uur; onder 17.48 uur. foan op: 17.13 uur; onder 3.29 uur. loogwater te Katwyk te 1.27 en 3-50 uur, laagwater te 9.40 en 21.55 16/10 hoogwater te 2.06 en 14.24 "it, laagwater te 10.18 en 22.32 uur). Dit nummer bestaat nit 22 pagina's tijen bleven bij hun standpunt cn de onderhandelingen werden afge broken. Verbaasd )e Landelijke Huisartsenvereniging zal haar leden adviseren ingang van aanstaande dinsdag geen controles meer te richten voor de bedrijfsverenigingen. Het bestuur van de IV. voelt zich hiertoe gedwongen door het feit dat de rege- de prijsstop niet betrekking tot de huisartsentarieven ook toepassing acht op de controletarieven. 'ofe prijsstop oor controles let ministerie heeft gisteren tele- sch meegedeeld aan de Federa- van Bedrijfsverenigingen dat de lenbeschikking die de minister Economische Zaken onlangs ft afgekondigd voor de particu- tarieven van de huisartsen, ook toepassing is op de tarieven die huisartsen berekenen voor con es die zy uitvoeren in opdracht bedrijfsverenigingen, [et ministerie staat op het stand- 1966 vastgestelde controletarieven met 4 pet per 1 mei en 1,5 procent per 1 juli 1967 wel in overeenstem ming is met de pry zenbeschikking. Het departement heeft ook laten weten dat het eventueel wil overwe gen goedkeuring te verlenen aan de door de federatie aangeboden veel grotere tariefverhoging (21 pet. voor spreekuurcontroles en 46 procent voor controlevisites). Ontheffing van de pryzenbeschikking in deze zin kan echter alleen worden overwogen als de federatie en de Landelyke Huisartsenvereniging dit de minister gezamenlyk verzoeken. Met deze mededeling van het de partement is een nieuwe fase inge- et imiiiöhciie uu JICL öiiiwiu- lt dat verhoging van de op 1 mei Baan ln een totnutoe eeruMoos )e ongeveer 200 beambten bij Bata/Best hebben de vakbond ,-Willibrordus laten weten onmiddellijk uit solidariteit mee te ken als zij daartoe zullen worden opgeroepen. Dit is een icieus aanbod. In Best wordt het niet uitgesloten geacht, dat zover komt, als de beambten werk van de afwezige stakers eten gaan overnemen. Tot nu toe hebben de beambten geen cele reden tot staken; zij hebben een eigen c.a.o., die volledig ten het conflict van de handarbeiders staat. maandag 23 oktober zal voor de ■president van de Haagse recht- het kort geding dienen, aan- glg gemaakt door de Bata-schoen- leken in Best tegen de vakbond Willibrordus in verband met de king. Het is mogeiyk dat het kort ing ook tot andere by de staking rokken vakbonden zal worden uit- ireid. lata eist dat St.-Willibrordus zich houdt van steun aan de stakers straffe van een dwangsom van 10.000.voor elke gedraging die strijd is met de veroordeling door vice-president van de Haagse itbank. lata stelt dat St.-Willibrordus de king heeft uitgelokt en daardoor onrechtmatige daad pleegde, ardoor een bedryfsstoring werd rerkstelligd. t.-Willibrordus heeft het advoca- kantoor Van der Flier in Den ag aangetrokken voor de verdedi- van haar belangen, lij het bestuur van St.-Willibror- is een deurwaardersexploit van- ge de „Federatie van schoenfabri- ïten" en de „Vereniging van leder- irikanten" bezorgd waarin de eis rd gesteld voor gistermiddag vier de leden opdracht te geven maan dag weer aan het werk te gaan. Hier op is door St.-Willibrordus telegra fisch geantwoord dat men aan deze sommatie niet kon voldoen. „Ten deze is bepalend de Bata-CAO, die be hoort te worden verlengd". De 23-jarige kapper Wilhelm Hullerbrand uit Wenen is win naar geworden van „Eurocoiffu re", de kampioenschappen voor kappers annex tentoonstelling in Brighton (Engeland)Zijn model was Erika Kambach, die in 1964 Miss Oostenrijk was. Op de foto: de verheugde kampioen met mo del Erika. Grondiger De LHV heeft het aanbod van de federatie namelyk van de hand ge wezen en een nog grondiger optrek king van de controletarieven geëist. Drs. W. M. J. van der Snoek, ad junct-directeur van de by de federa tie aangesloten „Bedryfsvereniging voor detailhandel en ambachten" (DETAM), sprak gisteravond echter de venvachting uit dat de artsen nu wel weer om de tafel zullen willen gaan zitten met de bedrijfsverenigin gen. Het ziet er namelijk naar uit dat zy zich met een verhoging van slechts 5,5 pet tevreden moeten stellen als zy met de federatie niet tot overeenstemming komen over het aanbod van 21, respectievelyk 46 pet. Sinds enkele jaren zyn de con- troletarieven gekoppeld aan de sa larisontwikkeling by de bedryfsver- enigingen en worden ze ieder jaar op 1 mei verhoogd, op 1 mei 1966 werden en de tarieven vastgesteld op f 4.51 per spreekuurcontroleen f 5.64 voor een visite. De LHV nam echter slechts tot 1 december van het zelfde jaar, en niet tot 1 mei 1967 genoegen met deze tarieven, omdat ze een structurele herziening van de tariefopbouw eiste. By oe daaropvolgende onderhandelingen bood de federatie aan de vergoedin gen niet te verhogen met 5,5 pet., maar te brengen op f5,49 voor een spreekuurcontrole (plus 21 pet.) en f 8,24 voor een controlevisite (plus 46 pet.). Bovendien toonde ze zich bereid de kilometervergoeding van 30 op 50 ct te brengen. De federatie vond dat ze zeer ver was gegaan met dit aanbod („Het is onverantwoord dat de artsen daar in deze tyd nee tegen durven te zeggen", zei drs. Van der Snoek gisteravond), maar de LHV wil de tarieven optrekken tot die, welke worden berekend voor controles ten behoeve van particu liere verzekermgsmaatsohappyen. Dat wil zeggen: voor minder dan 500 controles per jaar f7,50 (spreek uur) en fll (visite), met een km- vergoeding van f 0,70, en indien meer dan 500 controles per jaar worden uitgevoerd f6,75 resp. f 10 plus een km-vergoeding van f 0,60. Beide par- Het LHV-bestuur is thans zeer verbaasd over de mededelingen die van de zijde van het departement van Economisohe Zaken aan de „Fe deratie van Bedrijfsverenigingen" zyn gedaan, aangezien het gesprek tussen de artsen en de ministers van Economische Zaken en Sociale Za ken en Volksgezondheid over de art sentarieven nog niet is afgesloten. Een woordvoerder van het bestuur zei vannacht, dat deze mededelingen eerder neerkomen op een prysvast- stelling dan op een prijsmaatregel.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1