ele uitspraken van de ,Soc. Internationale" j RamP met Comet G 1*1111110gC 1*1 <Ul 11 I lv 1'00g Veiling voor restauratie van dorpskerk elbewuste anti-Joodse ditiek van Moskou voorzitter IA, )UN nieuwe In Syrië en Algerije opleiding saboteurs Protesteren tegen en beroep doen op GROFVUIL» OPHAALDIENST. )AQ 14 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 nog een raadsel "donti listische Internationale heeft 's i teren in Zürich opnieuw verklaard met Israël en de rray« sowjetrussische wapenleve- de Arabische landen ver- In een resolutie wordt een ;ing van het pro- ëist, waarbij Israël en alle •n in het Miden-Oosten ersiukbben op bestaan als souve- d, de scheepvaart voor alle rij is'in het Suezkanaal en de pan Tiran en waarbij het agenvraagstuk wordt opge- l\ pl. oe VIET irnationale sprak zich voorts de „kort geleden begonnen ig van de liberale stromin- ;ct ai itellectuelen en schrijvers in htingi t-Unle en ander communis- iden", alsméde de voortdu- derdrukking van deze stro- >P oor „de fascistische regerin- 1 lanje en Portugal", oon 'esolutie verklaart, de inter- :el sc z*ch voorstander van het edure van een politiemacht van itsluil gde Naties. jor In iekenland betreft wil de in- °01"1'1: ïale een terugkeer tot de de- emies A.O.W. r "kinderbijslag ia» omhoog ,ng van 1 Januari 1968 zul- de hierna genoemde sociale ngswetten de volgende pre- ptages gelden: de Algemene Ouderdomswet, rde Algemene Weduwen- en n Kt, or de Algemene Kinderbij- de Kinderbijslagwet kkenden. fr Roolvink van Sociale Za- Volksgezondheid heeft een lec/rz/ièrekkende beschikking uitge^ <n weiI 3/7/oor.(ttichte van de thans gelden - llepercentages betekent dit de Algemene Ouderdoms- de Algemene Kinderbij- een verhoging van 0,2 pet- kinderbijslagwet voor enden een verhoging van In het premie-percentage lgemene Weduwen- en We- wijziging gekomen. PRO/W' l-f /IA mocratie en wordt op de EEG- en NAVO- landen een beroep gedaan de Griekse militaire regering niet mate rieel te steunen. In de resolutie wordt verder on- middelijk stopzetting van de bombar dementen op Noord-Vietnam geëist, waarop onderhandelingen over een staken van het vuren moeten begin nen waaraan het Nationale Bevrij dingsfront moet deelnemen. Wat het ontwapeningsvraagstuk be treft is de Socialistische Internatio nale van mening dat het sluiten van een niet-verspreidingsverdrag een eerste vitale stap is naar praktische ontwapening. Alle regeringen worden uitgenodigd mee te werken aan een snelle sluiting van een niet-versprei- dingsverdrag. Bij' de socialistische partijen in de EEG-landen dringt de internationale erop aan, hun invloed bij hun regeringen aan te wenden om zo snel mogelijk, in ieder geval nog dit jaar, te beginnen met onderhan delingen over Britse toetreding tot de EEG. Antisemitisme De afgevaardigden hechtten ook hun goedkeuring aan een rapport, waarin gesteld wordt dat de Joden in de Sowjet-Unie sinds de vervolgingen onder Stalin zich niiet in een zodanig gevaarlijke situatie hebben bevonden als nu. Dit was een gevolg van de houding van de Russische regering ten aanzien van de crisis in het Mid den-Oosten. Ondanks vele beloften voor verbeteringen van de facilitei ten op het gebiied van de Joodse cul tuur en religie is er in Rusland geen verandering in de politiek van de overheid te bespeuren. Het sluiten I bovf praktij en oktobi oiula met 'ine auto s (tr Europa vangss Honda Motor Compa- itudiew gisteren plannen bekendge- *>r een grootscheepse export r kleinste auto's, eerst naar Schril opa en Zuidoost-Azië en la- 9 Kante de Verenigde Staten. Het jr-intoferpersoons gezinsauto N-360, v*n dit Jaar op de Japanse uitgebracht, en de export- telefojg daarvan, de N-600, die te °P de jongste autotentoon- en Frankfurt en Parijs, in december beginnen terscheping van tweeduizend eenzelfde aantal N-300's naar West-Europa en - Zo spoedig mogelijk *u getracht deze aantallen Ba"%r|fZend *)er maan(* vergro- Blj i widen waar de twee auto's zullen worden aangeboden '"Duitsland, Engeland, Italië, België, Nederland, Lu- Zwitserland, Australië, en Maleisië, van het volgend jaar wil net de verkoop in de Ver ten beginnen nadat de au- zzien van veiligheidsin- en van de automatische „Hondamatic". Studerenden uit Peking naar liet platteland Ongeveer 200.000 studenten en leer lingen van middelbare scholen in Pe king trekken de provincie in, waar zij moeten helpen met het binnenha len van de oogst en met de poliitieke scholing van de boeren. Dit meldt de correspondent van het Tjechoslo- waakse persbureau Ceteka in de Chinese hoofdstad. Volgens hem houdt deze uittocht verband met het streven van de overheid om verdere botsingen aan de universiteiten en middelbare scholen in Peking tussen leden van de Rode Garde en hun te genstanders te voorkomen. in Zürich vergadert onder voorzitterschap van de Oosten rijker Bruno Pittermann de „So cialistische Internationale". Op de foto v.l.n.r. Spuhler, hoofd van het politieke bureau van de In ternationale in Zürich. de West- duitse minister van Buitenlandse Zaken Brandt en Pittermann, voorzitter van het congres. van synagogen gaat onverminderd voort, aldus het rapport. In 1966 waren er nog maar 66 sy nagogen open, tegen enige honderden enkele jaren geleden. De strijd tussen Israël en de Arabische staten had ook de hereniging van Joodse gezin nen, die door de Tweede wereldoor log uiteen waren geslagen, tot staan gebracht. In het rapport wordt ver der gezegd, dat het aantal Joden in de Russische communistische party en de regering te verwaarlozen is, terwijl er ook vrywel geen Joden in het leger en de diplomatieke dienst mecir zouden zijn. Dit zou niet anders kunnen worden gezien dan als het re sultaat van een welbewuste politiek van de Sowjetrussische autoriteiten om de Joden uit belangrijke posities te verwijderen. De oorzaak van de ramp met het Britse „Comet"-straalvliegtuig, don derdag voor de Turkse kust, die aan alle 66 inzittenden het leven kostte, is nog niet vastgesteld. Wel vermoedt men dat de passagiers kort voor het neerstorten zijn ge waarschuwd zich op een noodlan ding op zee voor te bereiden. De meeste lichamen droegen namelijk zwemvesten, waarvan er overigens slechts één opgeblazen was. Het is dan ook waarschijnlijk, dat het vliegtuig niet in de lucht geëxplo deerd is, maar pas bij de duik in de golven. Het feit dat de lichamen niet ver van elkaar zyn aangetrof fen, wijst daar eveneens op. Een havenbeambte en een visser op het eiland Kastellorizon beweren, dat het toestel voor het neerstorten brandde. Ze zeggen het vliegtuig met hun ogen gevolgd te hebben tot het achter bergen verdween. Deskundigen van de BEA hebben echter op de wrakstukken géén brandsporen gevonden. Een raadsel ls, waarom de ge zagvoerder van de „Cornet" als hü de tüd had om de passagiers te •aarschuwen niet onmiddeliyk over de radio een s.o.s. heeft uitge zonden. Een van de theorieën hier voor is dat de radio-apparatuur door een ontploffing is vernield. Een speciaal vliegtuig bracht g?is- teren familieleden van de Griekse slachtoffers van de ramp naar het eiland Rhodos, waarheen de meeste lichamen zyn overgebracht. Een groot deel van de Grieken aan boord van de „Cornet" waren Jehova's getuigen, die een internationale by- eenkomst op Cyprus zouden by wo nen. Jubileumviering op 18 november Ons Grunnegerlaand hield haar alg. jaariykse ledenvergadering in de Jacobazaal van "Den Burcht". Zo als gewooniyk by jaarvergaderingen was de opkomst niet groot. By afwe zigheid van de voorzitter, de heer L. Klevering, opende de vice-voorzitter, de heer J.G. Fokkema, de vergadering en sprak het welkomstwoord. De se cretaresse, mevr. W.F. Nanning en de penningmeester, de heer E. Hoek brachten verslag uit over de gang van zaken in het afgelopen jaar. De begroting voor 1967-1968 werd goed gekeurd. In het bestuur kwam, door vertrek van de voorzitter naar De venter een verandering. In zyn plaats werd de heer Fokkema benoemd. In diensplaats werden als kandidaten voorgesteld de heren Broekhuizen en Koster. Laatstgenoemde werd met j meerderheid van stemmen benoemd. In de kascommlssie werd als nieuw I lid benoemd de heer M. H. v.d. Linde, mevr. Nanning en de heer Hoek, die periodiek aftredend waren, werden met algemene stemmen weer herbe noemd. Aan de gangbare punten van de jaarvergadering werd de nodige aandacht besteed. De contributie werd op zes gulden vyftig cent per jaar gebracht. De nieuwbenoemde voorzitter deed nog enige mededelin gen over de viering van het jubileum DUIVENSPORT Leidsche Postduiven Club Kam pioenschappen 1967. Generaal: 1. J. van Alphen sr. 1995.08, 2. A. Pracht 1753.67, 3. L. v. dvST°?"V6-S'i Nieuwendijk h« tn Katwtfk kennen. Z« gingen 967.50, 2. J. van Alphen sr. 960.97, 3. L. v. d. Nieuwendyk 902.18. Fond: 1. H. van Riet 418.76, 2. A. Pracht 395.59, 3 J. Degen 346.84.^ Totaal oude duiven: 1. J. van Al phen sr. 1248.77, 2. L. v. d. Nieuwen dyk 1234.79. 3. Bink/v. d. IJssel 1190.36. Jonge duiven: 1. J. van Alphen sr. 747.31, 2. G. van Stein 733.29, 3. J. Schouten 732.57. Navluohten: 1. J. van Alphen sr. 686.96, 2, L. W. van Bruggen 510.13. 3. L. v. d. Nieuwendyk 493.70. Winnaars wisselbekers: Corbeil: H. van Riet. Jonge duiven: J. van Alphen sr. Navluchten: J van Al phen sr. (definitief). Klaverjasbeker: zingt nog steeds als sopraan mee W. v. d. Nieuwendyk het evangelisatiekoor „De Zaaiers". Weidehof heeft gouden echtpaar Vandaag wordt het gouden huwe- lyksfeest gevierd van het echtpaar Vogelenzang uit het Weidehof (no. 15) in Leiden. De eigeniyke trouw dag is pas dinsdag, maar omdat dan de jongste dochter van de gouden bruid en bruidegom Jarig is, werd be sloten het feest dn het weekeinde te vieren. De heer L. Vogelenzang, die 72 jaar is. werkte meer dan een hal ve eeuw by de Rotogravure, waar hy als portier ook vele andere voorko mende werkzaamheden verrichtte. Zyn 68-jarige echtgenote, mevrouw Vogelenzang-Van der Niet, leerde op 4 oktober 1917 in ondertrouw. Het echtpaar Vogelenzang heeft twee zoons en vier dochters, van wie er één met haar man naar Australië is geëmigreerd. Twee jaar geleden on dernamen de heer en mevrouw Voge lenzang de grote reis naar dit we relddeel om hun dochter op te zoe ken. En omdat het eünddoel toch vrij- wel aan de andere kant van de aardbol lag, maakten zy er meteen een reis om de wereld van. Behalve van vissen houdt de heer Vogelen zang, evenals zyn vrouw, veel van muziek. Hy blies lange tyd de ba zuin in het muziekkorps „Werkmans Wilskracht". Mevrouw Vogelenzang Antwerpse haven gereinigd De miljoenen liters zware olie, die vorige week woensdag uit een lekkende tank van de ESSO-raffina- dery te Antwerpen ontsnapten en een aantal havendokken vervuilden, zyn vrywel opgeruimd. Gisteren is bekendgemaakt, dat met ingang van middernacht het vyfde havendok, dat het zwaarst getroffen was, weer voor de scheepvaart zou worden opengesteld. De reiniging van het nabygelegen vierde havendok en het Leopolddok was donderdag al vol tooid. In Syrië en Algerije worden nog steeds Arabische saboteurs opgeleid, aldus verklaarde gisteren de Israëli sche minister van Politie, Sasson, die daaraan toevoegde dat de mannen van de Israëlische veiligheidsdienst de terroristen aankunnen. „De organisators van de terreur- campagne willen bloedige onlusten uitlokken tussen Israëliërs en Ara bieren in oost-Jeruzalem en op de westelijke oever", zei hy in een In terview in het blad „Jediot Aharo- not". „Syrische verantwoordeiykheid voor de sabotagecampagne is bewe zen. Er is geen twyfel aan, we hebben de bewyzen in handen", vervolgde hy. doelend op documenten en wa pens die werden gevonden toen agen ten van de veiligheidsdienst in Je ruzalem een El Fata-terreurbende oprolden. „Ik ben er van overtuigd dat een overgrote meerderheid Arabieren in oost-Jeruzalem en op de westelyke oever geen belangstelling heeft voor terreur, zy herinneren zich de ter reur die heerste in de Jaren 1936-'39, toen 5000 van hun eigen mensen om kwamen". zei Sasson. Volgens zegslieden in Tel Aviv is een aantal gearresteerde terroristen lid van de communistische party. De inlichtingendienst maakte bekend, dat Palestynen niet alleen in Syrië, maar ook in Algerye hun opleiding krygen. Zy zouden een basis hebben in Jordanië. In het rapport van de inlichtingendienst staat ook dat de identiteit en de juiste verblyfplaats bekend zyn van de terroristen die naar Jordanië zyn gevlucht. Oplichter uitgeleverd Twee Jaar nadat hy, althans vol gens de beschuldiging, in Amsterdam de Sociale Verzekerings Bank voor 3% ton oplichtte, is een 29-jarige man destyds administratieve hulpkracht by deze bank, gisteren door de Britse autoriteiten uitgeleverd aan de Ne- delandse justitie. Om half drie gis termiddag arriveerde hy, bewaakt door twee wachtmeesters van de rykspolitie Schiphol, op Schiphol, waar hij in de pier werd opgewacht door leden van de Koninkiyke Mare chaussee. De man had destyds de wyk genomen naar Engeland, waar hy zich vestigde onder de naam Koop Strijkers, Hy liep er door eigen schuld tegen de lamp, toen hy eind augustus wegens openbare schennis der eerbaarheid door de politie werd gearresteerd. By het onderzoek bleek dat hy onder valse naam in Londen woonde en dat hy in werkeiykheid de man was, naar wie de Nederlandse Justitie zoch. Hy heeft inmiddels zyn straf in Engeland ondergaan en is thans op verzoek van de Nederlandse Justitie aan ons land uitgeleverd om zich hier alsnog voor de oplichting van de So ciale Verzekeringsbank te verant woorden. Kerken willen Wij willen als kerken protest aantekenen tegen en een beroep doen op. Wij willen protesteren tegen de denkwijze en de daden van vol ken, regeringen, christenen individueel en georganiseerd. Wij wil len protesteren tegen de ■verregaande bewapening en de steeds weer geremde ontwikkelingshulp, tegen de lauwheid, de soms vergaande slaafse gehoorzaamheid en de lijdzaamheid. Wij willen een beroep doen op de overheden, die grote verantwoordelijkheid dragen en op de onderdanen, die wij willen wijzen op hun verantwoordelijkheden. Wij willen een beroep doen op de kerken een onderzoek in te stellen of het evangelie nog wel gehoord en gepredikt wordt. Vredesappèl in de Pieterskerk Met deze monoloog opende de ge reformeerde predikant dr. W. van der Zwaan gisteravond in de Pie terskerk een vredesappèl, georga niseerd door de oecumenische raad in het kader van de interkerkelijke vredesweek. Tydens dit appèl belichtte kape laan L. Oudejans de vrede als bij bels aspect en sprak mr. A. W. Kist over „Volken en vrede." Ten slotte werd onder leiding van dr. Van der Zwaan over de vrede gediscussieerd. Verbond den op dat het woord vrede in de bybel ryker en veelomvattender is dan in de betekenis waarin wy het gebruiken. Het bybelse woord vrede betekent: gaafheid, welzyn, bloei, succes. Het is ook onlosmakelyk verbonden met het woord „ver bond." Het bybelse woord vrede is veel positiever dan ons woord, dat zoiets betekent als: afwezigheid van oorlog. Voor het bereiken van vre de is niet het vermyden van oorlog primair, maar het scheppen van gemeenschappen waar vrede in de bybelse zin van het woord heerst. China Maandag: Paramaribostraat Corantynstraat Willem de Zwijgerlaan geheel Abr Crijssenstraat Stuyvesanthof van Riebeeckhof Jan Pieterszoon Coenhof Pieter Bothstraat Alberti- ne Agnesstraat Charlotte de Bour bonhof Juliana van Stolberghof An na van Burenhof Marnixstraat (van Willem de Zwygerlaan tot Volkstui nen) Zwarte Pad. Dinsdag: Kneppelhoutstr., Multatulistraat, Fred, van Eedenlaan Lodewyk van Deyselstraat Albert Verweystraat Jacq. Perkstraat Herman Gorter- straat Louis Couperusstraat Hoflaan Willem Klooslaan Boshof Duinhof Meerhof Akkerhof Weidehof Tel- derskade Mulderstraat Gerrit Kas- teinstraat Segaarstraat van Die meistraat Rooseveltstraat (geheel). Donderdag: Herensingel (van Medusastraat tot Julianastraat Julianakade Sophia- siraat, Anna Paulownastraat, Alexan- derstraat. Prinsenstraat, Oranje straat Lusthoflaan Nassaustraat Mecklenburgerstraat Os- en Paar- denlaan Bernhardkade Marijke - straat Margrietstraat Irenestraat Beatrixstraat Bernhardstraat Dil lenburgerstraat. VrUdag: Schubertlaan, Mahlerstraat, Han- delstraat Beethovenlaan Vivaldi- straat Bachstraat Corellistraat Tos- caninilaan Berliozpad Rossinistraat Lisztpad Mendelssohnkade Wagner- plein Brahmslaan Tsjaikowskikade Si bellusstraat Bartokstraat Kenne- dylaan Max Regerlaan Jozef Haydn- laan Apollolaan Smétanastraat Pa- ganinistraat Scarlattistraat Grieg- straat Donizettilaan. De heer Kist constateerde dat wat degenen, die vrede willen bindt, ont zetting en verslagenheid is, maar ook de onuitputteiyke hoop dat het anders kan. In het bestaan van de Verenigde Naties en het streven naar Europese integratie zag hy bewyzen dat de wereld op weg is naar vrede. Ondanks onvolmaakthe den zyn dit, aldus mr. Kist, de proefmodellen van een systeem van wereldrechtsorde, waar we naar toe moeten. Als de grote taak van de j kerken, van christenen en niet-chris- tenen zag de heer Kist het schep pen van overgangsfases, die tot die wereldrechtsorde leiden. In dit ver- band verwees hy naar de zeven punten, die worden genoemd in de Vredeskrant 1967, die iedere bezoe- ker van het appèl na afloop mee kreeg. Alleen wilde hy het daarin als punt zeven genoemde „pleiten voor het opnemen van China in de Verenigde Naties" bovenaan plaat- Voor het begin van het appèl de monstreerden enkele leden van de Leldse werkgroep voor de vrede met spanborden. Ook deelden zjj pamfletten uit, waarin onder meer wordt opgemerkt, dat het nodig ls, „dat ledereen die werkelijk meent dat de oorlog voorgoed moet wor den uitgebannen, zich volledig Inzet voor het radicaal bestrijden van de omstandigheden dte oorlogen ver oorzaken." Wereld veteranen achter oud-KNIL- militairen Het Wereldcongres der Oudstry- ders in Den Haag. dat twintig miljoen leden uit 50 landen vertegenwoordigt., heeft zich unaniem geschaard ach ter een Nederlandse resolutie over schadeloosstelling aan oud-militairen. Het congres vergaderde onder presi dium van mr. W. Ch. J. M. van Lan- schot. In deze uitvoerige resolutie wordt gesteld, dat oudstryders, ook indien zy later door politieke verschuivin gen een andere nationaliteit krygen, onverbrekelyk recht op schadeloos stelling behouden. Daarnaast, zo stelt de resolutie, kan het land, dat de nieuwe nationaliteit aan oud-militairen verleent, zich niet aan dit recht tot schadeloosstelling onttrekken. Door deze uitspraak wordt, biykens het debat over deze resolutie, una niem steun verleend aan de aanspra ken van de in ons land wonende vyf- tigduizend beroepsmilitairen, vrijwil ligers en dienstplichtigen van het voormalige Kon. Ned. Indisch Leger (KNIL), die over de tyd, dat zy in (Japanse) krijgsgevangenschap wa ren. geen soldy of andere schadeloos stelling kregen. Op dit punt verwy- zen de Nederlandse en Indonesische regeringen de aanspraken tot schade loosstelling naar elkaar, zodat de oud-KNIL-manschappen steeds tus sen wal en schip zijn terecht geko men. De Wereldfederatie van Oudstrij ders neemt door dit unanieme aan vaarden van de resolutie het behar tigen van de belangen der 50.000 oud-KNIL-militairen op zich. Auto's in Parijs „gepersonaliseerd" (Van onze correspondent) Parijs heeft gisteren zyn eerste „gepersonaliseerde" auto's gezien, zo niet bewonderd. Ze werden, vyf in getal, een Renault, een Matra, een Simca, een Opel en het vader landse hart mag nu weer een nuance sneller kloppen een DAF, in één der bekende Paryse kunstzalen geëx poseerd, en met succes, want ze gin gen zonder uitzondering en terstond tegen gepeperde pry zen van de hand. Een „gepersonaliseerde" auto is een auto waarvan de carrosserie door een kunstschilder is gedecoreerd. En om dat nogal avant-gardistische kunste naars zich met die taak tot dusver hadden belast, lopen de nieuwe eige naars van die vijf auto's nauwelyks risico, dat de „personificatie" van hun voertuig in het Paryse verkeer onopgemerkt zal blyven. Warmond Herv Gem.: 10 uur ets J. M. Snijders; 7 u ds F. Kruijne van Heemstede (Jeugddienst). Hoekevtournee van Pakistan dubieus Volgens berichten uit Pakistan zal het nationale hockeyteam van dat land, dat op het ogenblik in Londen vertoeft, wegens financiële moeiiyk- heden niet in staat zyn na Londen een tournee door Nederland te hou den. De eerste ontmoeting is vast gesteld op 28 oktober in Amstelveen. Bij de hockeybond toonde men zich ten hoogste verbaasd over dit be richt. Men had nog niets uit Paki stan vernomen. Mocht de tournee van de Pakistani echter om welke reden ook niet doorgaan, dan zal men in onderhandeling treden met India, dat eerder te kennen heeft ge geven graag een tournee door ons land te willen houden. Appel naar VVV De Venlose eerste-divisieclub FC VW heeft Bram Appel aangetrok ken als technisch adviseur. Hy zal trainer Jan Jansen en manager Aad de Jongh met technische adviezen terzyde staan in alle zaken, die het eerste en tweede elftal betreffen. Bram Appel was laatstehjk trainer van de eredivisievereniging PSV. On der zyn leiding werd de Eindhoven- se club in het seizoen 1962/64 lands kampioen. Op 17 november in garage Kamsteeg in Leiderdorp De financiële restauratiecommissie van de hervormde Ge meente in Leiderdorp heeft besloten op vrijdag 17 november een grote algemene veiling te houden ten bate van de restau ratie van de uit 1620 daterende dorpskerk. De directie van Kam steeg heeft haar garage bij de afrit van de Leiderdorpse brug hiervoor ter beschikking gesteld. Op de plaatselijke midden stand en een aantal zaken en bedrijven buiten Leiderdorp is een beroep gedaan om voor deze veiling iets te geven. Binnen kort zal in het dorp huis aan huis een circulaire worden ver spreid met het verzoek aan elke ingezetene ook iets in natura of in geld bij te dragen. Op zaterdag 4 november zal dit straat in straat ">t worden opgehaald.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17