Kruiswoordraadsel Eerste V-l kwart eeuw geleden gelanceerd Kom er ACHT-er LTERDAG 14 OKTOBER 1967 LD.EXTRA 6 Runt o de acht afwijkingen In de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt o elders In dit nummer. Horizontaal I. gelijkheid van klank 3. graansoort 10. Engelse titel 12. onberispelijk 14. gemeente op Zuidhollendse eilanden 15. voorvoegsel 16. specerij 19. liedje (Engels) 20. Europeaan 21. wandelen 23. dichter der psalmen 26. waterjuffer 28. deel van de bijbel 29. landbouwwerktuig 31. stralenkrans 33. Engels ons 35. niet snugger 37. hoofddeksel 38. riviervis 40. venster 43. wijze waarop iets gesneden is 44. niets uitgezonderd 45. melksap van rubberboom 48. titel 49. de lezer heil 60. nereïde door Polyphemus be mind 62. voegwoord 63. element beryllium 55. heilige schrift der moslims 67. aiet meer Jong iemand 61. leider in India 63. snoer om papieren aan te rij gen 64. van Uw 66. beeldverhaal 68. hoofdtelwoord 69. jong iemand 71. achter 72. de oudere 73. lid van misdadigersbende 74. insektendodend middel Verticaal 1. snel, kwiek 2. boog van Ufhout 4. rund 6. wandversiering 6. ongebuild tarwemeel 7. levert de druiven voor de wijn 8. wederhelft 9. voorzetsel 10. haven in Frankrijk II. woning van textiel 13. swart-bruine verf 15. ernstig nadenkend 17. samengegroeide klomp gras 18. raadsel 20. lengtemaat 22. bontsoort 24. zie 49 horizontaal 25. som 27. watering (in samenstelling 30. doelpunt 32. gebergte in Rusland 33. honderd gram 34. iemand die optie heeft 36. groot voertuig op twee wielen 39. Ierland 41. snlJwerktuiig 42. bouwmateriaal 45. niet bestrate weg 46. deel van een boom 47. Spaanse wijnsoort 61. in hoge mate versterkend voor voegsel 63. Duitser 54. achter 56. gevangenis 57. witte plek op voorhoofd v.e. paard 68. spil 69. paard 60. eenmaal 62. overgebleven stuk 65. retour 67. stukje stof op militaire kragen 69. element tantalium 70. muzieknoot Steen, Fred. Hendriklaan 70 te Leiderdorp. De prijzen worden de winnaars toegezonden. eenemünde is een Duits stadje aan de Oostzee- kust. Op 3 oktober 1942 t j*aren hier geleerden en Mi ichnici bijeen onder leiding an de thans wereldbekende nra rof. Werner von Braun en aionel Walter Dornberger. „i loei van de zeer geheime bij- L It ankomst was de lancering iee te maken van een nieuw fpe dood en verderf zaaiend japen, de A-4, dat tegen de c ;k eallieerden moest worden et. igézet. Een wapen, dat later ilite !rucht werd onder de naam 1S," fergeltungswaffe", zo door itler genoemd. C 11 Met twee van dit soort wapens j, ibben met name de Engelsen ,j g nnisgemaaktde V-l en de V-2. i "it n eerste was een vliegende bom. irieiD onbemande straaljager met ivenop het toestel een motor. De itop 2 was een echte lange-afstands- iet, die in gebruik kwam toen Engelsen een voldoende af- 8 er tegen het eerste vergeldings pen hadden ontwikkeld. Het was aanvankelijk voor de illieerden een hele toer om er- iter te komen wat de geheime iviteiten van de Duitsers op het ied van de raketten oplever- In 1943 echter kregen de En- in voldoende inlichtingen bin- via de spionagedienst, welke rechtvaardigden om luchtver- igstochten uit te voeren bij ïemtinde. Men kwam tot de ilusie dat het nuttig zou zijn een raid te organiseren naar Oostzeestadje. In de nacht van iugustus vlogen 571 zware bom- ïfrerpers naar Peenemünde om hun bommenlast af te werpen, iien van de materiële schade, het bombardement als conse- dat de Duitsers hun ra- ïfabriek in ondergrondse fa- in gingen concentreren, met in de Harz. De proefnemin- zouden in Polen worden ge- Stagnatie van de belangrijke resulta- van deze raid was dat er stag- in de produktie van de ra- sn optrad. Voordat het gehei- Duitse wapen actief werd, had van de En- zich al druk mee bezig om te achterhalen hoe zich zou gaan gedragen. Maar deze wetenschap alleen waren niet. Het ging erom wel- dedigingsmaatregelen men le vliegende bommen zou nemen. bommen kwamen. Het flui- geluid bezorgde hun al gauw van „Buzz bomb." Een naam, die de Engelsen aan ïoordtuig gaven was „Doodle- De V-l bommen waren in ongenaakbaar. Met een van 400 mijl per uur op van 3000 voet kwamen Als de beoogde af- afgelegd doken de naar beneden en dikwijls nog boven de elkaar. De door de lucht- aangerichte schade was zeer Het toestel had een explo- van één ton. Engelsen zaten uiteraard niet Ze bestudeerden de gedragin- Van de bommen en maakten der A11 Verdedigingsgordel, waardoor den in Bt :scher chart zijn eel Ct Deus van man links aan hoed man rechts van dolk in 't dek n 1} handvat van teil t\)i om er ACHT-er Spiertje op het dek staartje van muisje het effect van de V-l tot nihil werd gereduceerd. Er werd een gordel van jacht vliegtuigen aangelegd. De toestel len zouden tot 9 km uit de kust moeten opereren. Zij zouden daar bij geleid worden door de radio. Voorts werd er over een lange strook van 4,5 km breed artillerie langs de kust aangelegd. Deze kon tot 9000 meter zee-inwaarts vuren. Verder had men al de beschik king over een ballonversperring. Tussen deze versperring en de kustbatterij kwam wederom een gordel van jachtvliegtuigen. In het begin moest het nieuwe verdedi gingssysteem men beschikte over zo'n duizend kanonnen worden ingespeeld. De Engelsen bezaten voorts nieuwe radarappa- ratuur en gebruikten met succes hun artillerie. De Engelsen wisten te bereiken, dat slechts één op de zeven vlie gende bommen Londen bereikte, een record dat later nog werd verbeterd. De Duitsers waren niet weinig verbaasd over deze Engel se prestatie. Hierboven hebben we al het bombardement op Peenemünde genoemd. Er lagen lanceerplaat- sen in noord-Frankrijk voor raket ten (V-2) waar de Duitsers niets aan hebben gehad, door de bom bardementen was een te grote vertraging in het rakettenplan ont staan. Pas in september 1944 kon het wapen (de V-2) worden ingezet. Maar niet meer vanuit noord- Frankrijk, want dat was sinds D- day in handen van de geallieerde legers. De lanceerterreinen moes ten derhalve worden verplaatst, wat erop neer kwam dat de V-2 twee keer zover van het beoogde doel, Londen, werd afgevuurd, met als gevolg een veel geringere nauwkeurigheid. De oorlog was voor de Duitsers al zo in hun na deel veranderd, dat zij, toen het raketbombardement op gang kwam, met transportproblemen van raketten te kampen kregen, aangezien andere oorlogstranspor ten vaak prioriteit hadden. Daal de Duitsers uit noord-Frankrijk waren verdreven, zochten zij nieu we lanceerbases. Deze twijfelach tige eer viel Nederland te beurt. In ons lan lagen ook geïmpro viseerde lanceerinrichtingen met name voor de V-l in Lisse, Voge lenzang, alsook Delft en op vlieg veld Ypenburg. Afvuurinrichtingen werden ook aangelegd ln het oos ten van ons land, o.a. in het Nijreesbos te Almelo. De V-l toe stellen werden in Delden overge laden. Het ging bepaald niet altijd goed bij het afvuren van de V-l, zo gebeurde het wel dat het toe stel kort na de lancering uit zijn koers raakte en angstaanjagend zigzaggend als een dolleman door de lucht kliefde. Menige inwoner van Heemstede zal zich nog weten te herinneren, dat er eens zo'n uit het lood geslagen dolleman op de Kerklaan neerplofte. Ook in Den Haag vielen slachtoffers. Toen de V-l door de Engelsen nagenoeg bedwongen was, gooiden de Duitsers de vliegende bommen nog wel eens uit vliegtuigen, maar het effect was gering. Slachtoffers Een paar cijfers. Vanuit Frank rijk werden ongeveer 8000 V-l bommen naar Engeland afgescho ten. Hiervan stortten er ruim dui zend kort na de lancering neer. Van het resterende aantal vielen er 2400 op Londen. Er waren bijna 6200 doden te betreuren en bijna 18.000 zwaargewonden. Het totaal aantal gewonden is wel hoger ge weest. maar exacte cijfers ont breken. Het andere geheime wapen, de V-2. zou eveneens vele mensenle vens eisen. Dit type werd vooral afgevuurd bij Den Haag, hoewel er in ons land ook nog andere ba ses waren. De Duitsers begonnen hiermee op 8 september 1944. In totaal werden er 1300 V-2 raketten op Londen afgevuurd. Hiervan stortten er 500 op de Engelse hoofdstad. In Engeland waren door dit wapen meer dan 2700 slachtof fers te betreuren en ruim 6500 zwaargewonden. De raket had een vernietigingseffect dat twee keer zo groot was als de V-l, ofschoon zij een springlading had nagenoeg gelijk aan het eerste vergeldings wapen. In tegenstelling tot de V-l, hoorde men de raket niet nade ren, maar zij viel onhoorbaar uit de lucht. De produktie der Duitse gehei me wapens vereiste grote offers aan intellect en materiaal. Maar wat was er het feitelijke „nuttige" effect van? Zeker, als het de Duit sers was gelukt om vóór de Ame rikanen een atoombom te ontwik kelen en daarmee een raket had den voorzien, zou de uitwerking verschrikkelijke gevolgen hebben gehad. De raketten slorpten vrese lijk veel energie op. Voor het ver- Een zojuist afgevuurde V-l. Maar al te vaak lukte de lance ring niet en zaaide het vernieti gingswapen dood en verderf in de omgeving van de basis. vaardigen van een raket zou men evenveel tijd nodig hebben gehad als voor hetr maken van ongeveer zes jachtvliegtuigen. Een raket had een last van één ton bommen. Bij vliegtuigen was dit 125 keer zoveel. Daarbij kwam nog dat vliegtuigen hun bommenlast be trekkelijk nauwkeurig op hun doel konden werpen. De V-2 plofte vaak wel meer dan 20 kilometer naast het beoogde doel. Al met al bleken er aan de V-2 later voor de geallieerden echter genoeg interessante aspecten te zitten om het wapen verder te ont wikkelen. Wat het resultaat daar van is, weet iedereen. Kippenflat Het feit dat zij veel eieren leggen bewijst het: de 125-000 hennen die de eerste kippenflat in West-Berlijn bewonen, voe len zich uitermate op haar ge mak. Welisivaar kunnen ze niet „scharrelen"want de hokken waarin ze zich bevinden, zijn slechts 36 bij 55 bij 43 centi meter groot Ze zijn daarin met haar drieën, wat ze blijkbaar wel gezellig vinden. Gekakel is er echter niet bij. In het ven sterloze betonbouwwerk hoort men weinig geluiden. Er heerst een gelijkmatige warmte van 16 graden Celsius, de voerbakken zijn altijd vol, terwijl er een speciaal elektrisch verlichtings systeem i$ aangebracht, dat de dames wel aanstaat. Ze zijn dan ook uitermate produktief. Als de hennen 20 weken oud zijnwor den zij in de boxen gebracht; nauwelijks 100 weken oudver laten ze weer hun legplaatsen om als slachtvee op de markt te komen. Intussen heeft elke kip zo'n 350 eieren geproduceerd. De kippen staan onder controle van 'n vrouioélijke dierenarts en een tiental hulpkrachten, ter wijl alles via de lopende band gaat. Aanvoer krachtvoer, transport van de eieren en ex peditie van de mest, welke ook weer verwerkt wordt. V-l op weg naar zijn lanceer basis „ergens in Nederland". Oplossingen onder het motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag as. te 9 uur v.m. in het bealt te zijn van de redactie, Witte- Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f 5.-- en twee prijzen van f 2.50 beschikbaar waarnaar al leen abonnees kunnen mededingen. OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE De eerste prijs van f 5.-- werd toegekend aan mevr. G. S. Baljet, Noordeinde 2 te Leiden, de twee prijzen van f 2.50 aan de heer H. L. J. Hamm, Haagweg 244 te Lei den en aan de heer E. A. van der

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13