len tapijt koop je niet zo maar eventjes DDD DDIS WEES LIEF VOOR DIKKERDJES \mder aardappelen THEEDOEK???? DE DOEK DIE DIRECT DROOGT ALMELO Nieuwe aankleedpop Weggooi avondjurk met koffie en ananas Veel mensen denken dat het grote moeite kost om hun vloerbe dekking nieuw en netjes te houden. Soms vinden ze dat het bij wijze van spreken onder hun ogen verslijt. Nu moeten we meteen vaststellen dat dit niet aan die arme vloerbedekking ligt, maar aan de koper! Een bepaald soort vloerbedekking kan in het ge bruik dan pas ideaal worden genoemd, als ze op de juiste wijze wordt toegepast en daar hapert nog weieens iets aan. Een voorbeeld: een goedkope bouclé van nauwelijks vijftien gulden per vierkante meter gaat in een slaapkamer gemakkelijk vijftien tot twintig jaar mee, maar als u deze vloerbedekking in de woonkamer legt, is de kans heel groot dat er na een paar jaar geen draad meer van heel is. Zo'n teleurstelling kunt u zich besparen door, als u nieuwe vloer bedekking wilt aanschaffen, uw woninginrichter in te lichten over uw wijze van wonen. Vertel hem hoe groot het gezin is, of het gaat om een hooggelegen flat of een huis met een grote tuin en of u rustig leeft of nog ravottende kinderen hebt. Vertel ook iets over het schoei sel waarop uw gezinsleden lopen. Naaldhakken en zachte rubber zolen zijn namelijk bijzonder slecht voor tapijt. LD JüXtkA 9 L)AG 14 OKTOBER 1967 afschrijving op onze vloerbe dekking is een punt dat maar al te vaak over 't hoofd wordt we eens aannemen om een kamer van meter. In deze ligt tapijt dat gelegd en al etig gulden per vierkante me- [tat. U heeft dus f900 uitge- oor de aanschaf van deze rbecek&ng, een heel bedrag! Heeft u echter een paar kleine kin deren, 'n hond, 'n tuin, waarvan 't zand tussen de haren van het ta pijt zal raken, loopt u veel op naaldhakken dan wordt het tapijt dus „zwaar" gebruikt en zal het waarschijnlijk niet langer dan een jaar of drie meegaan. Dat wil dus zeggen dat als u dan een nieuwe vloerbedekking van dezelfde prys wilt kopen, u nu reeds per jaar (W) ETEN S WAARD di volgende recepten spelen onze Hol- jdse itamine C-rijke piepers nu eens niet hooirol. Zij knnen een enkele keer hun overi gs vtdiende ereplaats afstaan aan rijst, parói en spaghetti. pat ermee maken kunt? Steeds iets an- tflp emteeds iets verrassends. Mogen wij u 'fsugesties aan de hand doen? milde tomaten stdge, middelgrote tomaten, per.sout 1 kleine, ui, knof- >k), eetlepel boter of marga- l (3 eetlepels) rijst, 50 gehpte oude kaas of 30 g irmaanse kaas. toflook en de) ui schoon- o, ijnsnijden en heel licht baken in de boter of mar ie. ie rijst toevoegen en on- Tooidurend omscheppen mee- en >t de korrels lichtgeel van r zij; fcter en zout toevoegen en rijst i 30 min. zachtjes gaar- o. Vn de tomaten een kap- ze uithollen en be- Men r»t zout en peper, toatenresten even verwar- zeve en op smaak afmaken, annee de rijst gaar is het 'tste 41 van de geraspte kaas sr megen en de tomaten hier- vullei tonnen bestrooien met ge- ite kas. De rest van de kaas gezeefde tomatenresten Hgen. 'iermee de bodem van schotc bedekken en de toma- erin jtten, de schotel sluiten De tomaten in ongeveer 15 mi nuten gaarstoven. Men kan de to maten ook in de oven gaar laten worden in plm. 20 minuten. De vuurvaste schotel behoeft dan niet met een deksel te worden gesloten. Saus met lever 250 g runderlever, 50 g boter of margarine, 5 dl. bouillon, bloem, 1 ui, foelie, laurier (pe per) zout. De lever zouten en even laten staan (plm. 5 minuten). De boter of margarine laten smelten, de ui schoonmaken en fijnsnipperen en licht bakken. De lever even aan bakken en in plm. 10 a 15 minuten met de kruiden gaarsmoren (dek sel op de pan). Na deze tijd de le ver uit de jus nemen en in kleine stukjes snijden. De ui uit de jus zeven en zóveel bloem toevoegen dat een bal ontstaan, die van de wand van de pan loslaat. De bouillon in gedeelten erbij schenken en steeds de massa goed roeren. De kleingesneden lever toe voegen, alles nog even doorwar men, op smaak afmaken en opdoen. f300, dat is ongeveer zes gulden in de week, moet wegleggen om dat nieuwe tapijt te kunnen kopen! Een betere kwaliteit, dus duurder tapyt, zal naar verhouding langer meegaan en dit geldt ook als het tapijt gelegd is op een mooie vlak ke ondervloer of als u elastisch blijvend ondertapyt gebruikt. U kunt ook overwegen om losse tapyttegels te gebruiken. Deze te gels kunt u nameiyk verleggen als by het zitje of de haard plaatse- ïyke slytage optreedt. In de goedkopere prysklasse is synthetisch tapyt over 't algemeen iets sterker dan wol en zo heeft de woninginrichter allerlei mogelyk- heden om in overleg met u tot een goede keuze te komen. Eigenschappen Om tapyt te kunnen kiezen moe ten we eigenlyk zelf niet alleen weten welke vezels (dierlyke of synthetische) erin zyn verwerkt, maar ook de eigenschappen van de ze vezels kennen. Belangryke ei genschappen zyn: de duurzaam heid (hoe lang gaat het mee?), al of niet bestand tegen pletten, vuil- afwerend en of het goed gereinigd kan worden. Iets minder belangry ke factoren zyn of het veerkrachtig is, of het warm en zacht aanvoelt en of het motecht is. Dit laatste is tegenwoordig altyd het geval. Syn thetisch tapyt is zonder meer mot- echt. Tapyt kan gemaakt zyn van dierlyke vezels, die we kunnen ver delen in wol en haar. De eigen schappen van wol, afkomstig van het schaap, zyn byna alle goed tot zeer goed, daarom is een goed wol len tapyt ook niet goedkoop. Geiten, kamelen, koeien en nog enige andere dieren leveren haar voor tapyt. Hiervan zijn de eigen schappen goed, alleen voelt het minder zacht aan en het is wat minder gemakkelijk te reinigen. Dan is er tapijt-rayon, dit is een half-synthetische vezel, die ver mengd met wol of haar een mid denklasse-kwaliteit oplevert. Tapyt hiervan gemaakt is redelijk goed te noemen en het vuilwerend ver mogen is vry goed. Het is niet zo goed bestand tegen pletten en ma tig te reinigen. dus een heel duidelyke aanwij zing wat de levensduur betreft. Vrienden Eigenlyk heeft tapyt iets van een mens, want zoals wy een hekel hebben aan bepaalde dingen, heeft tapyt dit ook. Wilt u goede vrien den blyven met uw tapyt, dan moet u daar wel een beetje reke ning mee houden! Tapyt wordt „humeurig" van: slechte of ongelijke ondervloeren, van naaldhakken met scherpe sta len pennen, van stroeve rubberzolen en profielzolen, van scherpe poten van meubilair, van zand, van huis dieren, die hun „graafwoede" uitle ven op uw tapyt, van de felle uit straling van een convectorhaard, waardoor de plek voor de haard uitdroogt en van nerveuze mensen, die by de minste opwinding hun voeten in allerlei richtingen in het tapyt boren. Tapyt lykt ergens op een menselijk wezen zeiden we al en dat geldt ook voor het onder houd. Nieuw tapyt moet met over leg worden behandeld en onderhou den. Ten eerste moeten we heel voorzichtig zyn met de stofzuiger en nooit tegen de pool inzuigen. Kloppen wordt sinds het bestaan van de stofzuiger steeds minder gedaan. Toch kan het wel eens nut tig zyn losse kleden te kloppen. We moeten dan voor een vlakke onder grond zorgen, waarop het tapyt met de bovenkant naar beneden wordt gelegd. We kunnen ook een kloppaal gebruiken, mits de paal behoorlyk dik en rond is. En dan niet .ranselen", maar rustig klop pen om het scherpe vuil tussen de poolhaartjes los te werken. Daarna even stofzuigen. Een waslyn is na- tuurlyk uit den boze! Een grondige schoonmaakbeurt één keer per jaar is meestal wel voldoende zal uw tapyt goed doen. Hiervoor zyn verschillende shampoos in de handel, die u het beste by de woninginrichter kunt kopen. Sommige woninginrichters hebben ook een schoonmaakservice. Op tapyt kunt u zorgeloos leven, mits u zorgt dat het juiste tapyt op de juiste plaats ligt. Dit vereist een openhartig gesprek met de wo ninginrichter en u moet echt be ginnen met vertrouwen te schen ken. Geen enkele verkoper heeft be lang by een teleurgestelde klant! Tapijten van synthetische vezels gemaakt, zijn er in vele kleure nen soorten. De prijzen lopen van f25,tot f45,— per m2. Dit soort tapijt, dat een la tex versterkte dubbele rug heeft kan ook kamerbreed geleverd worden. ADVERTENTIE Praten Een inspectric® van het onder» wys uit Cardiff, Wales, heeft be kend gemaakt dat sommige kinde ren, die op hun vyfde jaar voor 1 eerst naar school gaan, nog vrijwel niet kunnen praten. Margot Woodward zei, dat de kinderen uit gezinnen komen waar nauweiyks met elkaar wordt ge sproken. Het enige dat ze van hun ouders te horen krijgen is ge schreeuw of gecommandeer. Miss Woodward zei in haar toe spraak tot het nationale genoot schap voor de onderwysinspectie, dat deze kinderen gedurende hun hele schoolopleiding grondig gehol pen dienen te worden met hun taal. zy moeten aangemoedigd worden te praten, zei ze. Een nieuwe aankleedpop met haute couture kleertjes brengt De Byenkorf op de markt. De pop Jen- ni kan armen, benen en lichaam in elke houding buigen. Het is een schepping van de Ita liaanse ontwerper Bonomi, die naam heeft gemaakt met zyn by- zondere poppenontwerpen. Jenni werd ongeveer drie jaar geleden door een grote Italiaanse fabriek van plastic grondstoffen op de markt gebracht. De Italiaanse mo deontwerper Emilio Schuberth maakte speciaal voor Jenni een zeer uitgebreide garderobe en de befaamde Paryse kapper Alexan dre creëerde voor haar een groot aantal kapsels. Een extra-attractie is dat van al haar kleren patronen in 4 verschil lende maten worden by geleverd, zodat meisjes van 8 tot 14 jaar pre cies hetzelfde kunnen dragen als Jenni. prysklasse. De eigenschappen van nylon zyn: sterk, goed bestand te gen pletten, redelyk vuilwerend en heel goed te reinigen. Een omge vallen pot inkt zal geen spoor na- Door i Bruins laten. Als de kamerlucht heel erg droog is dan wordt nylon tapyt sta tisch geladen, waardoor het stof gaat aantrekken. Heeft u een hy- gro-metertje (erg goedkoop) zorg dan dat de naald tussen de 50 en 60 biyft staan, dan heeft u nergens last van. Een ander bekend vol-synthe- tische vezel is acryl, die gebruikt wordt voor duurder tapyt; duur zaamheid en weerstand tegen plet ten zyn zeer goed. Het uiterlijk komt het meest overeen met wol. De acryl vezel is veerkrachtig en laat zich goed reinigen. Een by zon derheid is, dat deze vezel smelt als het in aanraking komt met vuur. Tot slot noemen we als vol-synthe- fcische vezel polypropyleen. Ook hier van zyn de eigenschappen goed. Polypropyleen is wel gevoelig voor licht en warmte, maar iets minder dan de eerder genoemde vezels. De ze synthetische vezels worden onder allerlei namen in de handel ge bracht. In vakkringen wordt alge meen aangenomen dat de synthe tische tapyten de goedkopere wol len tapyten zullen verdringen. Nu kennen we de belangrijkste tapytsoorten, we moeten echter nog met iets anders rekening houden, nameiyk: dat de kwali teit van een tapyt wordt bepaald door de hoeveelheid materiaal die er in is verwerkt en dat een lage pool, waarvan de draden dicht op elkaar staan, meer materiaal kan bevatten dan de losgeweven hoge pool!. Hoe meer materiaal verwerkt is in tapyt, des te hoger zal de prys zyn en des te langer zal het meegaan. De prys geeft y - B» >j De Franse professor Tremolue- res, die in Genève deelnam aan een medisch congres over de zwaarlyvigheid, is van de argu menten van zyn collega's zo diep onder de indruk gekomen dat hy in Parys terstond een energiek offen sief heeft geopend tegen een der verderfeiykste misverstanden van onze tyd. Het misverstand met na me dat de gezondheid en de esthe tica alleen maar gebaat zouden zyn met een skeletmagere mensheid. Ze hebben ons in Genève, zo ver telde de professor, ook met statis tieken van verzekeringsmaatschap- pyen doorgezaagd, maar het is een leugen te beweren dat dikke mensen eerder zouden sterven dan meer slankgebouwde personen. Vetzucht is natuurlyk een kwaal, maar daar van kan men pas vanaf 120 kilo spreken. Onder die grens zyn er talloze varianten mogelyk en of het lichaamsgewicht van iemand nor maal genoemd mag worden, hangt van allerlei factoren af die alleen een dokter kan overzien en bepa len. En daarom is het klinkklare onzin en vaak niet zonder gevaar, zo waarschuwt de professor, zo maar in het wilde weg aan het ver mageren te slaan,-alleen omdat de modebladen of de bonzen van de haute couture *n slanke lyn heb ben voorgeschreven. Een eeuw ge leden was welgedaanheid voor een man nog een majestueus en be geer ïyk bezit en ook voor het scho ne geslacht zou de Franse profes sor graag zien dat men zich op ve- nus inspireerde wier welige vormen de natuurlyke attributen zyn van de vrouwelyke schoonheid. Boven dien heeft het medisch congres over de vetzucht vastgesteld dat die mode der slankheid allerlei psychi sche complicaties en storingen kan verwekken by mannen en vrouwen die door moeder natuur toevallig wat royaler in hun vlees zyn ge zet. En voor hen doet de professor een hartstochtelyk beroep op hun familieleden en vrienden: wees lief voor de dikkerds, want ze kunnen uw begrip en uw sympathie onmo gelijk missen. van ;e doc' is maar weinig fantasie nodig iet frisse combinatie ;ft oer en kwark. vier personen is nodig: termeik ter koffie-extract ram suiker ram maizena kwark ®Mjfjes ananas Maizena met een weinig koude melk aanmaken. Breng de rest van de melk met de suiker aan de kook en voeg al roerende de maizena toe. Laat de massa onder voortdurend roeren eventjes doorkoken. Daarna de hete koffie-extract erdoor roe ren. Blyf de pudding roeren tot zy koud is, dan de gezeefde kwark er luchtig doorkloppen. In glazen vul len en op een koele plaats zetten. Voor het opdienen met een schyfje ananas garneren. Synthetisch Een vloerbedekking die de laatste jaren grote'opgang heeft gemaakt is het nylontapijt, dat bestaat uit een vol-synthetische vezel. Tapyten van deze vezel gemaakt vinden we zowel in de midden- als hogere Agent Een knappe brunette is uitgeroe pen tot de beste verkeersagente van Polen. Sergeant Elzbieta Bek uit Warschau bleek in de finale van deze wedstryd op een druk kruis punt in het centrum van Warschau beter dan al haar maniyke tegen standers. Een jaar geleden werd zy tweede. Zuinigheid met vlijt Gooi geen oude leren handschoe nen weg. U kunt uit de meestal on beschadigde manchet rondjes knip pen en deze by het naaien van knopen aan vest of broek aan de achterzyde van de stof bevestigen. De kans op inscheuren van de stof is dan vrijwel nihil. Zonder dat u wilt gooit u jaariyks twee pakjes boter of margarine weg omdat er altyd boter in de wikkels achterbiyft. Dit kunt u voorkomen door het pakje vóór het openen om en om in een straal koud water te houden. Dan blyft er geen boter of margarine aan de wikkel kleven. du* Groot avondtoilet met stola van zilver glanzende vliesstof een betaalbare luxe.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11