Tegenbegroting PvdA De vorming van priesters Meer successie Minder defensie Duurdere benzine Op Sardinië dit jaar al tien ontvoeringen Miljoenen verloren geld door devaluaties Wereld heeft behoefte Kerkelijk Leven aan diplomaten- en heatle-priesters LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DRS. PESCHAR PRESENTEERT KAMER: (Van onze parlementaire redactie) De fractie van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer heeft giste ren bij de financiële beschouwingen over de begroting 1968 in grote lijnen aangegeven op welke wijze de regering 300 miljoen j gulden beschikbaar zou kunnen krijgen ter bestrijding van de werkloosheid en 350 miljoen zou kunnen winnen voor ontwik-1 kelingshulp woningbouw en sociale voorzieningen. De socia listische tegenbegroting, die door drs. H. Peschar werd ont vouwd, bevatte vele voorstellen. 1. Beperking van de defensieuitga ven met 80 miljoen, te realiseren door de heroprichting van de zesde brigade bij de Landmacht achterwe ge te laten, de vijfde brigade op te heffen, de „Karei Doorman" uit de vaart te nemen en de loodsgelden te verhogen. 2. Een meeropbrengst van 75 mil joen aan successierechten door op trekking van het toptarief bij erving in directe lijn van 17 op 30 procent, bij erving van niet-verwanten van 54 op 70 procent. De vrijstelling bij erving van echtgenoten tot 250.000 gulden blijft onaangetast. 3. Handhaving van de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbe lasting (het 47ste punt). Dat zou 4,3 miljoen opleveren. 4. Verdere verhoging van de ben zinebelasting met 3 cent en verdub beling van het parkeertarief 'in de grote steden tot 50 cent per uur. Op brengst 90 miljoen en 8 miljoen. 5. Beperking van de uitgaven voor de ruilverkaveling, de emigratie en de civiele verdediging. Ook de studie duur en de premie voor sparen zou den nog eens kritisch bekeken wor- den. Geen heilige stier Hersenschim Volgens drs. Peschar is het zaak geen illusies te wekken, omtrent een mogelijke belastingverlaging zoals minister Witteveen (Finan ciën) in de miljoenennota heeft ge daan. De sterke groei van de ge meenschapsuitgaven en de stijgende bevolkingsgroei laten een correctie van de door de welvaartsgroei opge lopen belastingdruk niet toe. Hoe veel er op het gebied van de ge meenschapsvoorzieningen nog valt te doen, bewijst volgens drs. Peschar bijvoorbeeld een kleine wandeling door de Haagse Schilders- buurt of de soortgelijke krottenwij ken in Amsterdam en Rotterdam. Drs. Peschar zei. dat de overheids uitgaven bjj de P.v.d.A. allerminst worden beschouwd als een heilige stier, waaraan niet te tornen zou zijn. Er zal volgens hem alles moeten worden gedaan om de doelmatig heid in de overheidssector te bevor deren en het kostenbesef omhoog te krikken. Vooral de huidige overheids activiteiten dienen volgens drs. Pe schar door een heel kritische bril be keken te worden. Hy wilde voor alle onderdelen van de overheidszorg na gaan welke uitgavenbeperkingen zijn te verwezenlijken. De financiële woordvoerder van de P.v.d.A. bleek de 300 miljoen, die zijn I fractie ter bevordering van de werk- gelegenheid wil steken in de wegen, bruggen, havens en de industrialisa- I tie, niet door extra belastingmiddelen j te willen verkrijgen, maar kennelijk inflatoir te willen financieren. Voor de 350 miljoen, die hij extra wil ste ken in de ontwikkelingshulp (100 mil joen). de woningbouw (100 miljoen) en de wet zware geneeskundige risi co's (150 miljoen) gaf hij bovenge- 1 noemde dekkingsmiddelen aan. Mits uitgebreid tot de particuliere sector, kan ook de voorgenomen huurbelas ting nog 120 miljoen opbrengen. Nederlanders op int. expositie in Pittsburgh De driejaarlijkse internationale tentoonstelling in het Museum of Art, Carnegie Institute in Pittsburgh, (V. S.) zal dit najaar werk omvatten van 34 landen uit oost en west, bijeenge bracht door de directeur Gustave 1 von Groschwitz. Nederland zal vertegenwoordigd zijn door recente schilderijen van Ka- rel Appel, Gerrit Benner, Corneille, Jef Diederen, Lucebert, Friso ten Holt, Geer van Velde, Jaap Wagema- j ker en Co. Westerik, alsmede door 'n j plastiek van Tajiri, Amerikaan van j nationaliteit maar sedert lang in ons j land werkzaam. De jury ter beoordeling van de zes prjjzen van 2000 dollar elk bestaat uit Norman Reid, directeur van de Tate Gallery te Londen, dr. Umbro Apollonia, secretaris generaal van de j Eiennale 'te Venetië en miss Louise j Nevelson, New Yorkse beeldhouwers In totaal zullen 10 prijzen worden toegekend. G. A. KIEFT belastingverlaging een hersenschim Ook de anti-revolutionaire woord voerder GA. Kieft vond minister Witteveen te optimistisch met zijn plannen tot belastingverlaging, die hy betitelde als „een hersenschim." Ook de K.V.P.-er drs. H. Noten boom en de chr. historische woord voerder drs. F. van der Mei spra ken hun ernstige twijfel aan de mo gelijkheden daartoe uit. De heer Peschar geloofde, dat de V.V.D. ech ter in het kabinet is gestapt op voorwaarde, dat er op dit gebied iets gebeurt en hij zag in de verleg ging van de belastingdruk naar de indirecte sfeer de eerste stap in die richting. Deze ontwikkeling sprak de socialist echter niet erg aan, omdat er miljarden mee zyn ge moeid, aangenomen dat ook de be lastingvrije voet wordt opgetrokken. Verschillen De Kamer discussieerde gisteren voorts nog over de wijze waarop de regionale verschillen in welvaart fiscaal weg te werken zijn. De libe rale woordvoerder drs- Th. Joekes suggereerde minister Witteveen de vervroegde afschrijving op gebou wen weer mogelijk te maken, maar dan alleen voor gebouwen buiten de randstad. Dat stimuleert volgens hem de bouwnijverheid en daarmee de werkgelegenheid. Drs. Peschar leek dat echter niet zo'n goed mid del. Hij vroeg de regering om een nota over het regionaal hanteren van investeringsfaciliteiten. Gemaskerde bandieten hebben voor de tiende keer dit jaar een rijke inwoner van Sardinië ontvoerd. De 58-jarige vermogende rantgen-spe- cialist prof. Giuseppe Deriu werd aan de rand van Cagliari ontvoerd tijdens een inspectierit over zijn landerijen. Een herder, Salvatore Sunda, die hem vergezelde lieten de bandieten gaan. Deze man vertelde dat vijf mannen te voorschijn waren gesprongen terwijl twee anderen zich waarschijnlijk in het struikgewas verborgen hielden. De rovers spra- ken geen woord. De Italiaanse regering heeft een uitgebreid parlementair onderzoek naar de misdadengolf van Sardinië gelast. De duizend plaatselijke cara- j binieri worden terzijde gestaan door j 3.000 Italiaanse troepen in gevechts-1 uitrusting, die echter nog geen einde hebben kunnen maken aan de wan toestand. Van de ontvoerde slachtoffers van dit jaar werd er één vermoord, ter- wel zeven na betaling van het losgeld veilig thuis kwamen. Een rijke auto handelaar wordt twee maanden na zijn ontvoering nog vermist. Hij was hartpatiënt en voor zijn leven wordt gevreesd. De losgelden voor de terug gekeerde slachtoffers bedroegen naar schatting gemiddeld 25 miljoen lire (150 duizend gulden). De Italiaanse politie heeft bekend gemaakt, dat de beruchte Italiaanse bandiet Maisano (49), die werd ge zocht wegens moord op vijf personen, in een vuurgevecht met onbekend gebleven personen om het leven is gekomen. Het vuurgevecht vond plaats bij het dorp Cacigna in de zuiditaliaanse provincie Calabrië. Op de opsporing en voorgeleiding van Maisano stond een beloning van dertigduizend gulden. Roemeense actrice vraagt asiel De 45-jarige Roemeense actric Zoe Teodorescu Petrescu heeft in Italië politiek asiel gevraagd. Ze maakte deel uit van een toneelgezelschap uit Boekarest, dat aan het internatio nale toneel festival van Venetië heeft deelgenomen. „Door misdadige stommiteit van de politici „Ongeveer 845 miljoen mensen hebben in 1967 het gelag moe ten betalen voor de dikwijls misdadige stommiteit van hun po litici", zo schijft dr. Franz Pick in de zojuist verschenen 12e jaargang van „Pick's valuta jaarboek". Deze internationale erkende monetaire deskundige wees er op dat zonder enige compensatie er niet minder dan 26 volledige of gedeeltelijke devaluaties geweest zijn waardoor het mone- j taire bezit van bijna één vierde van de gehele wereldbevolking werd verminderd. Hasjiesj-zaken voor rechtbank Tegen een 28-jarige man uit. de hoofdstad, die bekende 10 kilo hasjiesj en 400 gram marihuana in zijn bezit te hebben gehad, heeft de officier van justitie bij de Amster damse rechtbank acht maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. Eén jaar met af trek vorderde hij tegen een 36-jarige mecaniciën, die ontkende dat hij 250 gram hasjiesj had gehad. De Turk, j die al een keer als ongewenst vreem deling over de grens was gezet, keer de in juli in ons land terug en hii hield zich volgens de officier bezig met de handel in hasjiesj. Tenslotte vroeg de officier zeven maanden met aftrek tegen een 21-jarige inwoner van Breda en een 24-jarige jonge man uit Utrecht, die ontkenden dat zij een hoeveelheid hasjiesj, mari huana en ruwe opium hadden gehad. Het tweetal, dat slapend in een auto lil Amsterdam was aangetroffen, werd door de rechtbank, na een ver zoek daartoe van de beide raadslie den, ter zitting in vrijheid gesteld. De rechtbank doet in alle zaken op 25 oktober uitspraak. Somber verslag van dr. Sen (FAO) over voedseltekort de voedsel- en van de V.N (FAO), B. R. Sen, acht geboorte beperking en massale hulpverlening met levensmiddelen noodzakelijk om de 'helft van de wereldbevolking te redden van verhongering. De slech te oogsten in de jaren 1965 en 1966 hebben de geringe vorderingen in de ontwikkelingslanden gedurende de laatste tien jaren wat betreft de voedselproduktie per hoofd te niet gedaan. De verhouding tussen de snelle toeneming van de bevolking en de achterstand in de voedselproduktie wordt beschreven als de ongunstig ste sinds 1957. Sens jaarlijkse rapport over de1 stand van de voedselproduktie en de landbouw in 1967 was het somber- ste in het 22-jarige bëstaan van oe FAO. De vooruitzichten voor de rest; van dit jaar zijn onzeker en de ver wachtingen voor de toekomst waren slecht. Het Is de eerste keer, dat de di recteur van de FAO in zijn jaarlijks rapport geboortebeperking onver bloemd heeft aanbevolen als een dringende noodzakelijkheid. Dr. Sen betoogt, dat het in 1965 en 1966 als verloren terrein niet gemakkelijk herwonnen kan worden en dat men de benodigde tijd moet kopen ener zijds door de groei van de bevolking in de hand te houden en anderzijds door voedselhulp aan de ontwikke lingslanden. Hinshelwood overleden Sir Cyril Hinshelwood. een Britse scheikundige die de Nobelprijs heeft gewonnen, is in de ouderdom van 70 jaar overleden. Sir Cyril deelde de Nobelprijs voor scheikunde in 1956 met de Russische professor Nikolai Semenov. Zij kre gen de prijs voor hun onderzoek in het vlak van het mechanisme van chemische reacties. Gericht op wereld en baar noden De bisschoppensynode is gisteren begonnen met de behandeling van het agendapunt „de vorming van de priesters". Op het jongste Vaticaanse concilie is gesteld, dat toekomstige priesters geen beschutte opleiding meer moe ten krijgen, maar gevormd moeten Huwelijkspeiming zonder bruidegom De gouden gedenkpenningen die ter gelegenheid van het huwelijk van de Deense prinses Benedikte met de Duitse prins Richard zu Sayn-Witt- genstein geslagen zullen worden, dragen niet zoals gebruikelijk het beeld van bruid en bruidegom, maar van bruid en schoonvader. Toen op 10 juni de Deense kroon prinses Margarete in het huwelijk j trad met de tegenwoordige prins j Hendrik kwam beider beeltenis wel I voor op de gedenkpenning. In dit geval is het de schoonvader, koning Frederik, die besloten heeft de af beelding van Prins Richard te ver- vangen door de zijne. Op de vraag waarom de Duitse prins niet op de penning zal komen geeft de konink- j lijke munt geen commentaar Het. nieuwe muntstuk krijgt de symboli sche waarde van 10 Deense kronen (vijf gulden) maar zal voor het dub bele van dit bedrag worden verkocht waarbij de helft van de opbrengst aan het koningshuis komt. In totaal zullen er 300.000 munten worden ge slagen voor het huwelijk op 3 fe- bruari 1968. worden in een geest, die gericht is op de wereld en haar noden. De aanstaande Driesters dienen dan ook goed op de hoogte te zijn van de ontwikkelingen in de moder ne wetenschappen. Daar echter de mensen, die een dergelijke vorming kunnen geven, op het ogenblik nog ontbreken, zal de synode ach vooral ook bezig houden met de opleiding van professoren en leraren. Overeen komstig de richtlijnen van het jong ste Vaticaanse concilie zullen de bisschoppenconferenties in de diver se landen voortaan meer invloed krijgen bij de opleiding van de priesters. De „nationale" richtlijnen moeten echter door de Romeinse congregatie voor de seminaries wor den goedgekeurd. De synode is er gisteren niet in ge slaagd acht leden te kiezen voor de theologische commissie, die een synthese moet geven van de opvat tingen die op de synodale bijeenkom sten naar voren zijn gekomen over de huidige geloofscrisis. Niemand haal de de vereiste 95 stemmen de helft plus een van de 188 aanwezige deel nemers. Vandaag zal opnieuw ge stemd worden. Dan geldt de bepaling dat de acht. die de meeste stemmen krijgen, automatisch gekozen zijn. De commissie zal twaalf leden tellen, acht gekozen door de synode en vier benoemd door de Paus. Geloofscrisis Mgr. John Wright, bisschop van Pittsburg in de V.S., gaf gisteren op een persconferentie een samenvat ting van het in de synode besprokene over de dwalingen op leerstellig gé- bied en de geloofscrisis. Hij verklaar de. dat alle deelnemers aan de syno de het er wel over eens zijn dat er inderdaad een geloofscrisis bestaaj. Maar bij het stellen van een diag nose liepen de meningen uiteen. Wezenlijke overeenstemming was ev op de synode wel geweest over de geest waarin men de stromingen, die voor het geloof gevaarlijk zijn. moet bestrijden. Dit zal een geest moeten zijn van bezonnenheid, blij moedigheid, kalmte, waakzaamheid In Vaticaanstad is gisteren, zoals gemeld een congres begon nen van ongeveer 2.500 mannen en vrouwen als onderdeel van het Vaticaanse streven, de leken een actievere rol te geven in kerkelijke aangelegenheden. Instelling van sociale dienstplicht bepleit De Nederlandse afgevaardigde, dr. G. K. Kerstiens, algemeen se cretaris van de Internationale christelijke unie van bedrijfslei ders, had kritiek op het feit dat de kerk voorbijgaat aan bepaalse eigentijdse problemen, op grond dat zij „niet van deze ivereld" is. Dat is b.v. de algemene houding ge- I weest ten opzichte van de overbevol- king, de atoombewapening en de to talitaire regeringen. De kerk moet de wereld dienen, leken moeten meer actief aandeel hebben in het kerke lijke werk. vooral met het oog op het groeiende tekort aan priesters. „Ik ben eerlijk van mening dat de wereld nu meer behoefte heeft aan priesters-diplomaten, priesters die voor geld zorgen, zingende en beatle- Dr. Kerstiens, zei dat de houding van de christen tegenover de snelle ontwikkeling in de moderne wereld 'n open en dienende moet zijn. Chris tenen moeten niet bang zijn voor ver anderingen en zich bij de voltrekken de evolutie niet in de achterhoede doch in de voorhoede bevinden. De priester had daarbij de taak de kie men van het geloof te behoeden. Dr. Kerstiens herinnerde vervol gens aan de suggestie van Paus Pau- lus om gelden, uitgetrokken voor mi litaire doelen, te besteden voor hulp aan de armen en behoeftigen op de wereld. In dit verband drong hij aan op instelling van een sociale dienst plicht. gericht op de bestrijding van de honger en armoede. De bejaarde president van Nationalistisch-China (Formosa) Tsjang Kai-sjek, en zijn echtge note, begroetten dinsdag in de hoofdstad Taipeh vanaf het bal kon van het presidentiële paleis een grote menigtedie bijeenge stroomd was ter gelegenheid van de Nationale Dag. Devaluatie van Finse mark De Finse regering heeft gisteren een devaluatie van 31,25% van de Finse mark aangekondigd, die on middellijk van kracht is gewornden. Sinds de devaluatie van september 1957 waii de koers van de Finse markt 8,96 tegen een pond sterling (f. 10). Finland heeft op het ogenblik te kampen met een achterblijven van de produktiviteitsstyging in een economie die gegrondvest is op de houtverwerkende industrie. „Regeringen waren naarstig bezig nieuwe staatsfondsen te drukken om hun geweldige schulden en de nu tra ditionele tekorten te dekken, zon der de ongelukkige kopers te ver tellen dat daardoor de betaalmidde len verder worden aangetast De re geringen vergeten ook de koper van staatsfondsen te vertellen dat hij ge nerlei compensatie kan verkrijgen voor de feitelijke depreciatie van zijn kapitaal". De Amerikaanse dollar, zo stel hij, is ingekrompen tot een „minidollar". Deze had begin van dit jaar nog slechts ongeveer 40% van zijn voor oorlogse koopkracht. „Met een jaarlijks verlies van 4% aan koopkracht is in de loop van het laatste jaar in totaal ongeveer 170 miljard dollar van de totale openba- re en particuliere schuldenlast in de V.S. eenvoudig weggevaagd ..De inflatoire symptomen van sty-1 gende prijzen hadden tot gevolg, dat de werkelijke lonen verlaagd werden. I Zij werden over het algemeen toege- j juicht door langzaam reagerende po litici aangezien zij hielpen de werke- j loosheid en de economische terug gang terug te dringen en zij illusies wekten over economische „groei". Het jaarboek analyseert 96 van de belangrijkste valuta's ter wereld, j geeft tabellen van de koersen op de vrije of zwarte markt sinds 1956 en officiële monetaire statistieken. 1 NED. HERV. KERK Beroepen te Puttershoek itoez.) P. C. 't Hooft te Kollumerzwaag; te Haarlem (vac. dr. N. van Egmond) itoez.) W. van Waasbergen te Vaals-Gulpen; te Oudwoude-Wes- tergeest <toez.) C. Mataheru te Le- mele (Vv.) Benoemd tot dir. van het „Zee manshuis" te Delfzijl J. Matzer van Bloois te Groningen. Aangenomen naar Duivendreclifc (toez.i J. H. ten Broecke te Oot- GEREF. KERKEN Ds. E. J. Oomkes en de kerke- raad van Hoorn hebben in on derling overleg besl'oten het op deze Leeuwardense predikant uitgebrach te beroep terug te geven resp. terug te nemen. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Alphen aan den Rijn D. J. Klein Onstenk, kand. te De Wilp en W. van Sorge, kand. te Apeldoorn, waaruit laatstgenoemde is beroepen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rijssen (2e pred.pl.) J. C Weststra te te Meliskerke en A. W. Verhoef te Barneveld, waar uit laatstgenoemde is beroepen. Beroepen te Opheusden A. Breg- man te Rijssen. Bedankt voor Kootwijkerbroek A. Hoogerland te Werkendam OUD GEREF. GEMEENTEN- IN NEDERLAND Bedankt voor Leersum E. du Mar- chie van Voortlhuysen te Urk, voor heen te Leersum. Verzet tegen Spaanse wet De evangelische kerken in Spanje, die in Tarragona hun jaarlijks con gres houden, hebben gisteren de wet. inzake de godsdienstvrijheid, in juni door het Spaanse parlement aange nomen. veroordeeld als zijnde voor een deel in strijd met de geest en de letter van de verklaringen oyer de vrijheid van godsdienst, die op het jongste Vaticaanse concilie zijn aangenomen. De evangelische kerken zijn de twee grote protestantse groeperingen in Spanje die verzet aantekenen te gen de nieuwe wet. De vorige maand besloten de Spaanse baptisten de wet te boycotten door zich niet als groep te laten inschrijven. Inschrij ving is bij de wet verplicht. Nehroe-i trijs voor Paus Paus Paulus zal de Nehroe-prijs krijgen voor zijn voortreffelijke bij drage ter bevordering van de vrede en de internationale verstandhou ding, aldus hebben betrouwbare zegslieden verklaard De prijs, genoemd naai- wijlen de minister-president van India, Ja- waharlal Nehroe, bestaat uit een be drag van 100000 roepia (48.000 gyl- den) alsmede een oorkonde van de president van India. De eerste maal is de prijs naar V.N. secretaris-generaal Oe Thanfc gegaan.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7