{ritten wapenen zich tegen ademproeven Omzetbelasting maakt het autorijden duurder waarom is Pontiac het meest verkochte Zwitserse horloge in nederland? Pontiac tijd juiste tijd PONTIAC mderzoek naar alcohol bij automobilisten rouwen emen bij Tiizeiiden jles )MADO ET VEILIGE ANTI- ATDEKSEL Rust rond middernacht Henry J. Kaiser dacht in liet groot RAI KOMT IN HET GEWEER Cortina met grotere kracht en snelheid Rover staakt turbine- ontwikkeling DERDAG 12 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE (Van onze Londense correspondent) Engeland is vandaag het controlesysteem begonnen waar- tomobllisten of motorrijders door de politie aan een adem- kunnen worden onderworpen. Verschieten de kristallet- het controle-apparaat van kleur, dan zal op het politie- iu door een dokter een nader onderzoek worden ingesteld je hoeveelheid alcohol in het bloed na te gaan. De adem- kan slechts dienen als een aanwijzing dat iemand teveel gedronken. pens van de toelaatbare hoe- |d alcohol. (80 milligram per llliliter bloed) is ruimer dan de continentale landen, welke jnd hierin zijn voorafgegaan, [erwacht wordt dat na dit ex- nt de grens ook hier lager zal te liggen. De regering stelt voorop er niet op uit te zijn iwone plezier te bederven. De tng is de drinkebroers en wer- alcoholisten uit het verkeer rjjderen. Humaan Ver het algemeen tactvolle En- jolitie zal zo humaan mogelijk fc. Zij zal geen willekeurige foeven mogen nemen zoals oor- tlijk de bedoeling was ge- maar alleen automobilisten |n ademproef kunnen onder indien deze de indruk maken fcvloed te zijn. fltomobilist heeft het recht de lf te weigeren, maar dat kost Iftig pond (500 gulden) boete, wordt aan hem de keuze ge- elke vorm van onderzoek door eter hij verkiest. Er zijn drie Icheden: een prik in een vin- bloedaftappen uit een ader, i-onderzoek. Maatregelen [pubs en andere drinkgelegen- |hebben ijlings maatregelen ge- I om hun klandizie niet te ver- IZij hebben grotere hoeveelhe- bedsel dan gewoonlijk in huis fcn en leuren met aardappelpu re evenals melk en olijfolie het absorptievermogen van het bloed voor alcohol verminderen. Er zijn herbergen die goedkope overnach- tingsgelegeheden adverteren en een lunch tegen halve prijs. Een landelijk hotelletje houdt fiet sen gereed voor lieden die hun auto liever willen laten staan. Een café heeft een contract afgesloten met een verzekeringsmaatschappij om de eventuele boeten en juridische kos ten van hun klanten te vergoeden. Andere pubs laten hun klanten als ze te vrolijk zijn gratis thuisbezor gen. Protest Een herberg schenkt in een schuur zwarte koffie en heeft er kampbed den geïnstalleerd. Van medische zij de wordt krachtig geprotesteerd te gen het in de handel brengen van iphaleerapparaten voor ademonder- zoek, waarmee men zichzelf zou kun nen testen of men wel "safe" is. Deze toestelletjes, die niet door de regering zijn goedgekeurd en onbetrouwbaar zijn, veroorzaken een vals gevoel van veiligheid. Een kledingverhuurbedrijf is van plan plastic ademproefzakjes bij avondkleding te leveren. De (Duitse) apparaten van de politie zijn niet in de handel gebracht. Eén van de ge volgen van de wet is dat thans vrou wen bij duizenden autorijles nemen om in staat te zijn hun mannen uit de pub af van een zakendiner veilig binnen te loodsen. Worden ondanks al deze voorzorgs maatregelen toch nog automobilisten gestraft, dan kan het rijbewijs een jaar worden ingetrokken of er kan een maximale boete van duizend gul den worden opgelegd (of vier maan den gevangenisstraf) Over het algemeen wordt de nieuwe wet toegejuicht, vooral wegens haar preventieve werkin g ADVERTENTIE Tip voor Indiger huishouden en en braden... en tóch de keuken schoon nderlijke spatduiveltjes! Ze eenvoudig geen kans. als uweïomado anti-spatdeksel ad- of koekepan ligt. Ook het vuur nóg zo hoog onder c, eieren of pannekoeken, lim aluminium deksel met ontsnapgaatjes voor de En een speciale uitholling midden om onder het braden bij het vlees te doen. Het 'e korstje? Verzekerd, me- Dit onmisbare deksel, dat elke pan, kost f5,90. Het autoverkeer in Engeland is deze week rond middernacht tot dusver veel geringer geweest dan gewoonlijk. In de vroege uren van de eerste dag van de ademproeven (maandag) heeft de politie In het Londense ge bied veertien automobilisten ge controleerd. Elf kwamen er goed doorheen; de andere drie die positief reageerden, moesten mee naar het politiebureau voor verdere proeven. Vele automo bilisten gingen deze week vroe ger naar huis om de kans aan ademproeven te worden onder worpen te ontgaan. De kanton rechters, die anders nogal veel „bezoek" krijgen van automobi listen rustige dagen, beleven thans rustige dagen. Vele pub bezoekers die zijn ondervraagd, verklaarden dat zij voor de ze kerheid maar alcoholvrije dran ken gebruiken inplaats van een biertje of sterke drank. Pubs melden een scherpe daling in de omzet, waarbij vooral buitenca- fé's die het van automobilisten moeten hebben, getroffen wor den. Sommige pubs verwachten een verlies van 25 procent. De brouwerij-aandelen op de Lon dense effectenbeurs zakken Op 85-jarige leeftijd overleed onlangs in Hawaii de grootin dustrieel Henry J. Kaiser. Hij was de man, die de Kaiser-jeep tot grote populariteit bracht. Hij was een wegenbouwer van groot formaat. Hij verwierf tij dens de oorlog grote faam door de snelle bouw van zijn Liber- ty-schepen. Hij stichtte de Kai ser Frazer autofabriek. En ten slotte toen dit alles vergane glorie was geworden stamp te hij een groot aantal kuurbad plaatsen uit de grond. Zijn nalatenschap wordt ge schat op een waarde van twee miljard dollar. Volgens de tra ditie van de Amerikaanse „self made man" begon Henry J. zijn carrière met absoluut niets. Op dertienjarige leeftijd ging hij van school en werd ver koper in een textielzaak voor 1 dollar per week. Daarna werd hij straatfotograaf, kreeg een foto-atelier, stichtte hier en daar een bedrijfje, maar het liep allemaal op niets uit. Van zijn latere capaciteiten als industriebaron viel nog wei nig te mei-ken. In 1912 begon hij pas op dreef te komen, toen hij deelnam aan de uitvoering van een wegenbouwprogram ma. Hij had een aangeboren ta lent om in het groot te denken. Het duurde niet lang of hy kreeg van diverse staten op dracht een heel wegennet te bouwen. In Cuba legde hij 300 km wegen aan en bouwde er 500 bruggen. Toen de tweede wereldoorlog uitbrak, bouwde deze man, die nog nooit een schip had gecon strueerd, een complete handels vloot voor de Ver. Staten: de beroemde Llberty-schepen. HU voerde bij de bouw hiervan het lopende bandsysteem van de autofabrieken in en tenslotte had hy nog maar dag nodig tussen de kiellegging en de stapelloop van een schip van 10.000 ton. In 1945 dook hij op als auto- moblelfabrikant. Met de Engels man Joseph Frazer stichtte hy het Kaiser-Frazer concern, dat ook in Rotterdam een assem- blagebedryf heeft gehad. Later werd de naam Frazer uit de firmanaam geschrapt, maar in 1955 moesten ook de Kaiserfa- brieken worden gesloten. Zijn naam bleef alleen nog aan de jeep verbonden en ver der bleef er een heel beschei den Kaiser autoproduktie in Zuid-Amerika bestaan. Zonder een traan te laten om de mislukking van zyn autocon cern had hy reeds zyn oog weer op andere activiteiten ge richt. Hy liet hele badplaatsen uit het niet verryzen en in Ha waii stichtte hy een vakantie imperium, waarin hy een be drag van 750 miljoen dollar in vesteerde. Met Henry J. Kaiser is een man van groot formaat heenge gaan. Hydraulica, hat horloge, dat werkelijk 100% oondensproef U. 1. Een Pontiac geeft feilloos de tijd 2. Een Pontiac is mooi, welk model ook 3. Een Pontiac heeft een bescheiden prijs 4. Een Pontiac: geen kosten, wat er ookinde garantietijdmee gebeurt. En om nog vele andere redenen, die uw Pontiac - dealer u graag zal vertellen. f5,90 Mfêér tipe? Vraag uw winkelier om de ljpWw "Hartewensen"- Of schrijf aan «ojomadohuis. afdeling K., Dordrecht. Het overnemen van Rover door het Leyland-concern heeft tot ge volg gehad, dat de ontwikkeling van de turbinemotor voor auto's door Rover moet worden gestaakt. Van de 300 man personeel, die in deze afdeling werkzaam waren, zal onge veer de helft worden ontslagen. Rover was de eerste autofabriek ter wereld, die in 1950 met een per sonenwagen met turbine-motor uit kwam. Leyland is voornemens de Rover - ervaringen op dit gebied te benut ten voor de ontwikkeling van turbi ne-motoren voor vrachtwagens. Reeds worden er proeven genomen met Leyland-vrachtwagens. die met een Roverturbinemotor zijn uitge rust. Ford Engeland heeft zoals ge meld zyn Cortina-modellen uitge rust met een nieuwe reeks zg. „crossflow"-motoren, die door hun byzondere construotie aanzienlyk meer vermogen leveren. Dit is vooral de acceleratie en de topsnelheid ten goede gekomen, maar het brandstofverbruik is vol gens fabrieksopgave gelyk gebleven. Uiterlyk ondergingen de Cortina's waarvan de carrosseries pas vorig jaar waren gewyzigd, geen verande ring. De 1.3 liter versie van de Cortina- motor levert nu 10% meer vermogen (63 i.p.v. 58 SAE-pk); de 1.6 liter, die de 1.5 1- motor vervangt, heeft een vermogenswinst van 15 pet. ge boekt (75 i.p.v. 65 SAE-pk), terwijl de GT-versie (met opgevoerde 1.6 1. motor) 10% meer vermogen levert (92.9 i.p.v. 83.5 SAE-pk). De maximum snelheid van deze drie modellen steeg resp. van 127 tot 132 km/u, van 132 tot 140 km/u en van 146 tot 153 km/u. Het extra vermogen van de moto ren is te danken aan de byzondere constructie van de motor. Bij het crossflow systeem zyn de uit- en in- laatpoorten tegenover elkaar in de cilinderkop geplaatst (bij de meeste motoren bevinden ze zich aan de zelfde zijde van de motor). Door de ze methode kan de motor het gas mengsel beter inademen." en de verbrande gassen beter „uitade men." Bovendien werd by de nieuwe mo toren de verbrandingsruimte in de zuigers uitgespaard in plaats van in de cilinderkop. Het begrip van deze holle zuigers werd reeds eerder toe gepast in de V-4 en de V-6 motoren van de Corsair- en Zodiac-modellen Door deze veranderingen heeft er een betere verbranding van brandstof plaats en daarom konden de betere prestaties worden verkre gen zonder een verhoging van het brandstofverbruik De Cortina-motoren zyn nog steeds motoren met vier cilinders in lyn. In tegenstelling met de mees te andere Europese Ford-motoren, die in V-vorm verschynen. Alle 1968 Cortina-modellen kregen voorts een gescheiden remsysteem (met controlelampje). De aeroflow ventilatie werd van een eenvoudiger bediening voorzien. De vier positieknoppen zyn nl. te vervangen door traploos te regelen kleppen. De Cortina GT is nu in standaarduitvoering uitgerust met radiaalbanden. De Cortina Lotus met zyn 1588 cc 115 SAE-pk motor met dubbele bo venliggende nokkenassen biyft me chanisch onveranderd. „De ontroerende bezorgdheid van de regering, dat voor wat personenauto's betreft een kopersstaking zal ontstaan bij de overgang van het huidige omzetbelastingstelsel naar het nieu we per 1 januari 1969, wordt gehonoreerd met een extra om zetbelasting (voor deze gelegenheid egalisatiebelasting ge doopt) van niet minder dan vijftien procent. Deze extra-heffing spruit echter bepaald niet voort uit bezorgdheid". Aldus de vereniging „De Rywiel- en Autoindustrie" (RAI) in Amster dam, die opmerkt, dat noch ln Frankryk, dat al een belasting over de toegevoegde waarde heeft, noch in Duitsland, dat per 1 januari a.s. deze belasting invoert, men een ega lisatieheffing als hier wordt voorge- ADVERTENTIE DEALER ^ei/e ^Brinka Leids Juweliersbedrijf De nieuwe Pionier-23een twee-persoons elektrische auto met plastic carrosserietrok in de Bulgaarse stad Plowdiw sterk de aandacht op de 23ste internatio nale beurs. De wagen, die is ont worpen door het Bulgaarse we tenschappelijk instituut, verkeert nog in experimenteel stadium. De topsnelheid van de stadsauto be draagt 50 km/u. Het mini-for- maat en de wendbaarheid zijn ideaal in het drukke verkeer. steld kent. Maar in het kader van de harmonisatie (achtergrond van de invoering van dit stelsel in Ne derland is harmonisatie van de om zetbelastingstelsels in de EEG-lan- den) wordt de eerste disharmonisa tie in Nederland al voorgesteld. De RAI meent, dat het de rege ring uitsluitend te doen is om de te verwachten mindere opbrengst van 300 miljoen gulden (als alleen het normale tarief van 12 procent op personenauto's zou worden toege past) te compenseren. Wanneer op nieuwe personenauto's alleen 12 pro cent op de catalogusprys zou wor den geheven in plaats van het hui dige weeldetarief dan betekent dit volgens de RAI uiteraard, dat de overheid zonder de egalisatieheffing een stevige veer laat. De toelichting van het ministerie van Financiën gaat echter voorbij aan het feit, dat aanzienlyk meer opbrengsten aan belasting ontstaan by de in- en verkoop van gebruikte auto's (nu belast met 0,9 proc., straks met 12 proc.), de hoge op brengst op reparaties (ook 12 proc. I.p.v. 4,8 proc.), de verkoop van banden enz. Da RAI vindt het bUsonder kwa- U)k, dat bU de aanschaffing van personenauto's door ondernemingen de aftrek van voorbelasting slch be perkt tot de B.T.W. en de egalisa tieheffing met de mantel der liefd* van de fiscus wardt bedekt. De nieuwe omzetbelasting zal van 1969 af het autorijden voor particulieren duurder maken, aldus da RAI. Nieuwe cabriolet van Rolls-Royce Aan de beroemde en dura Engelse merken Rolls-Royce en Bentley is een nieuw cabriolet-mo del toegevoegd, nl. resp. ln de Sil ver Shadow- en de Bentley T-serle. Tot dusver was by deze merken sinds maart 1966 alleen een open wagen verkrygbaar van de Silver Cloud III en de Bentley S3. De nieuwe cabriolets, dia in de Rolls-terminologie „drophead cou pé" worden genoemd, hebben een koetswerk van de vermaarde En gelse koetswerkbouwer H. J. Mul- liner. Park Ward. Ze komen ter vervanging van de tot dusver ver- krygbere cabriolets. De nieuwe wagens bieden ruim plaats aan vier personen, die er met het hoogst denkbare comfort in kun nen worden vervoerd. Moeiiykheden met het openen en sluiten van de kap zyn er uiteraard niet, want deze kan door het druk ken op de knop worden bediend. Ze hebben verder alle technische snufjes van de Saloons, waarvan we slechts een automatische hoogte-in stelling en een drievoudig remsys teem noemen. De motor is de reeds bekende lichtmetalen V-8, waarvan de cilin derkop echter een wyziging heeft ondergaan om het vermogen te doen sty gen. Hoeveel pk er by gekomen zijn, biyft echter een vraag, daar de fabrikanten nog altyd hooghartig aan een vermogensopgave voorby- gaan. Zonder een ton op zak hoeft men i er dan ook niet over te gaan den- I ken om zo'n open slee te kopen. De Alvis-fabrieken in Coven try (Eng.) hebben de produktie van personenwagens gestaakt. Met de bouw van Alvis-auto's werd in 1920 begonnen. In 1965 werden de Alvis-fabrieken door Rover overgenomen en later werd de Rover-groep door het Leyland- concern opgekocht. Goodyear zal naast haar ban denfabriek in Colmar-Berg in Luxemburg een tweede fabriek la ten bouwen (kosten f 47 miljoen voor de produktie van banden- koord, speciaal voor polyester koordweefsel. De produktie zal in 1968 beginnen. Dezer dagen hebben alle Dat- sun-dealers in ons land hun eer ste Datsun-Sunny 1000 100 cc motor, 135 km/u) mee naar huis kunnen nemen. De Sunny werd op de RAI-tentoonstelling in fe bruari in ons land geïntroduceerd. De prijs is vastgesteld of f 5.875. ADVERTENTIE Want Doublemlnt kauwen bevor dert de 6pij8verterlng. 't Ie heerlijk en zo gezond. Doublemlnt reinigt uw tanden en verfriet mond en adem: Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemlnt u doet.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 27