JAX GELIJKWAARDIG AAN REAL M. I Dit was zwaarste van alle Europa Cup-wedstrijden Tonnie GRATIS IE \Rinus Michels: „We hadden moeten winnen Ongekende sensatie Gento beet Swart in zij Niet te missen Geluk was twaalfde speler van Real 3 wil ie een stnk kaas uit het vuistje Vasas en Juventus naar volgende ronde 99 DONDERDAG 12 OKTOBER 1967 PAGINA 19 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Het dopingonderzoek, dat zon dag na afloop van de wielerklassie ker ParijsTours is uitgevoerd, heeft een negatief resultaat gehad. Win naar Van Looy (België), de Brit Ho- ban, die tweede werd, Aimair (Pr.) en Fetti (Italië) bleken derhalve geen doping te hebben gebruikt. Johaii Cruijff in kansrijke 'positie voor Junquera. (Van onze speciale verslaggever) Madrid - woensdagavond Hij had het ,jax-shirt er al voor klaargelegd en het leek jr werkelijk even op dat de Amsterdamse sup- lorter, die voor de wedstrijd had gepocht dat lij dit kledingstuk over de tengere bronzen chouders van Don Quichotte zou trekken, [eze woorden waar zou moeten maken. De iationale Spaanse figuur bleef evenwel deze rernederende handeling bespaard. Ajax won liet. Wel presteerde de Amsterdamse ploeg iet in een opwindend en zenuwslopend voet balgevecht waar de vonken van afvlogen, het machtige Real Madrid op het uiterste randje van een nederlaag te brengen. De Ajacieden konden met opgeheven hoofden het strijdperk verlaten, dat prompt werd overstroomd door Madrileense jongetjes die hun opgekropte ze nuwen, want wat hadden ze in hun rats geze ten, in onstuimige vreugdesprongen afrea geerden. En dat terwijl Real pas de eerste bar rière op de nog lange weg naar de Europa Cup heeft genomen. Maar wat voor barrière! Pas ln de verlenging, nadat de normale ■fceeltijd met 11 was afgesloten, kon Real zijn derde nederlaag in y en thuiswedstrijd voor de Europa Cup afwenden, dankzij een treffer f an Veloso: (21). In het overigens voor slechts ruim de helft, ge- ulde Bernabeu-stadion met een schatting van 100.000 toeschou wers was Real dus wel wat te optimistisch geweest heeft men een aarlijk ongekende dosis sensatie te verwerken gekregen. De Span- tarden, zowel als de ongeveer 4000 Nederlanders, knepen hun klam- ie handen bijkans fijn. Vooral na de Nederlandse gelijkmaker, met fraaie kopstoot door Henk Groot in de 24ste minuut van de twee helft gescoord, kregen de zenuwen het zwaar te verduren, in het jzonder die van de Spaanse kijkers, omdat Real toen volkomen Dor Ajax overspeeld dreigde te worden. Spanjaarden waren bepaald ook geen lieverdjes. Bijzonder bont maakte een over zijn toeren zijnde Gento het. Een speler, zoals nu ook weer bleek, met verbluffende kwaliteiten, die op de korte sprint nog door weinigen bij te behen is, maar die bijzonder ver velend wordt wanneer hij in opge wonden toestand raakt. In de eerste helft had hij het op de benen van Muller gemunt en tijdens de verlen ging ging hij helemaal zijn boekje te buiten, door Keizer "met voorbedach ten rade" na te trappen. Iedereen zag het, behalve de scheidsrechter, die met zijn rug naar dit weinig verhef fende toneeltje stond toegekeerd. Madrileens dagblad ,ABCr Voorspel De eerste minuten van de verlen ing spanden wat dit betreft wel de 28roon. Het waren eigenlijk bijna niet missen kansen die onder meer ihan Cruijff kreeg. Tegen zijn ge- Noonte in miste het Amsterdamse ooi deze kansen wel. Hij schudde iter in de kleedkamer nog vertwij- 7^50 ïld zijn hoofd, want hij realiseerde ch dat hij in deze bewuste minu- *n het zetje had kunnen geven dat Jldoende zou zijn geweest om Real an zijn voetstuk te stoten. De Ma- rilenen wankelden, maar bleven nereind en toen Veloso, na een weer- aloze rush dwars door de Amster- linies, het tweede doelpunt oor Real had gescoord, was het Jax dat de dreiging van een neder- voor zich zag opdoemen. De drei- die niet meer afgewend kon orden, maar er bleef dan toch de oost zeer eervol ten onder te zijn rgaan. Scheidsrechter Davidson zei het ïonder aarzeling: „Ajax was gelyk- Prinsese Irene en prins Carel Hugo op de tribune van het Ber- nabeu stadion. waardig aan Real". Een welverdiend compliment aan het adres van de Ajacieden, die bovendien nog een "presentje" van de Schot accepteer den. HU zette namelijk een dikke streep in zün boekje, daar waar de naam Suurbier stond. Hij schoof de waarschuwing die hU de Real-speler Zocco had gegeven trouwen ook ter- zUde. „Och, in de hitte van de stryd kan zoiets altijd gebeuren. Ik vind het niet nodig deze waarschuwingen door te geven". Fluiten Er is gisteravond wat afgefloten in het Bernabeu-stadion. Door het Spaanse publiek, dat de forse maar toch eerlijke strijdwijze van Ajax in het geheel niet kon appreciëren, en door arbiter Davidson. HU moest wel, om te voorkomen dat de zaak hem uit de hand liep. Goed, hU nam soms wat vreemde beslissingen, maar dat deed weinig af aan het feit dat de Schot een enorme wedstrUd heeft ge floten, zonder zich door wie dan ook te laten intimideren. Het publiek mocht dan wel Ajax uitfluiten, de Het was een wedstryd met een uit gebreid voorspel dat pas kort voor de aanvang zyn ontknoping vond. Die hele koude oorlog draaide om Aman- cio. Zou hU wel of niet opgesteld kun nen worden. Hy was er by en bleek bUzonder fit. Uit niets kon worden opgemaakt, waarom die onzekerheid vooraf was. Toen Munoz eenmaal zUn kaarten (inclusief Amancio) op tafel had gegooid, kwam Michels pas met zyn opstelling. Gento kreeg als speciale bewaker de eveneens snel voetige Swart, die tevens zo mogelyk als rechitbuiten moest fungeren. Met de bedoeling het duo Amancio-Gros- so in bedwang te houden was Suur bier naar de linkerverdedigingsflank gedirigeerd. Een opstelling waaruit een verdedigende tactiek viel af te leiden. Voor de rest had deze opstel ling in zoverre succes dat Real op 00 werd gehouden. Maar anderzUds werden daardoor Cruyff en Keizer eenzame voorposten, die moeilyk be reikbaar waren, hoezeer Nuninga en de een bijzonder goede wedstrijd spe lende Hulshof f ook probeerden een brug te slaan tussen de linies. AanvaUeu Na het doelpunt van Gento in de 13de minuut van de tweede helft herstelde Ajax de oude formatie. Nu was het aanvallen geblazen en het lukte. Groot nam dus de gelijkmaker voor zijn rekening. Maar ofschoon de Spanjaarden met eigen ogen konden zien dat Cruyff niet ten onrechte in zo'n korte tijd een grote faam heeft opgebouwd, bleef een over winning van Ajax een on vervulde wens. Niet alleen Cruyff, maar ook Keizer. Swart en Pronk grepen de mogelijkheden die toch ruimschoots aanwezig waren niet Zesdaagse van West Berlijn Peter Post en Klaus Bugdahl heb ben na de zesde nacht van de West- Berlijnse zesdaagse de leiding. Het Nederlandse-Westduitse koppel, dat in de nacht een wedstryd achter der- ny-motoren won en daarmee 10.000 mark verdiende, heeft een punten- voorsprong op drie andere koppels, die in dezelfde ronde liggen. De stand luidde hedenmorgen: 1. Post/Bugdahl (Ned/W.Dld) 416.pnt. 2. Oldenburg/Kemper (W.Dld) 370 pnt. 3. Merckx/Sercu (Belg) 363 pnt. 4. Altig/Renz (WDld) 224 pnt. De kopbal waarmee Groot het enige Ajax-doelpunt scoorde. De Spaanse dagbladen van van morgen zyn het unaniem eens in hun lof over het spel dat Ajax gister avond in het stadion Bernabeu in Madrid heeft laten zien. Zy zyn chauvinistisch genoeg om vreugde kreten te uiten over de winst van Real Madrid. Maar zij erkennen de grote verdiensten van Ajax. In „El Alcazar" wordt Ajax het beste elftal genoemd dat ooit in Madrid in een wedstrijd om de Euro pa Cup heeft gespeeld. Na deze strijd kan Real Madrid volgens dit blad, de beker niet meer ontgaan. Ajax speelde beter dan Benfica of Inter dat in Madrid hebben gedaan. De verslaggever van het .,Ya" is van mening dat Ajax de wedstryd heeft verloren door in de eerste helft verdedigend te spelen. „Ajax is een typisch aanvallend elf tal en de fout is geweest dat het de eerste 45 minuten heeft gespeeld alsof het. een voorsprong had te ver dedigen. in plaats van een gelijk spel. Volgèns „ABC" was Real Madrid in de tweede helft geïntimideerd door ue individuele klasse van alle Ajax- spelers. Real raakte daardoor uit zijn doen en verloor zijn verband. Op nat moment had Ajax de situatie in. de hand en het geluk is de twaalfde speler van het Madrileense elftal ge weest. Ook het ochtendblad Arriba" is van mening dat Real Madrid door deze winst, op Ajax een van de grootste hinderpalen op de weg naai de Europabeker heeft genomen. Vele Spanjaarden achter ons op de perstribune staken hun bewonde ring voor Ajax niet onder hun alu minium stoelen, vooral in de tweede helft, toen Real werd overspeeld. „Die Hollanders zijn stuk voor stuk beter dan de Madrilenen", was een, veelvuldig gehoorde opmerking. Tydens een training van de korf balvereniging Zaandam-Zuid kreeg de 20-jarige mevrouw A. W. Dekker - Kroese uit Zaandam de bal zo onge lukkig tegen haar borst, dat ze vrij wel onmiddellyk overleed. Prinses Irene enthousiast J Prinses Irene, die op de over- J dekte tribune met haar man 4 prins Carel Hugo de gehele wed- 4 strijd heeft bijgewoond, was bij- 4 zonder enthousiast. „Jammer 4 voor Ajax, zij hebben enorm hun k best gedaan", was haar com- 4 mentaar tegen Ajax-voorzitter 4 Jaap van Praag. Op haar ge- 4 zicht stond duidelijk de span- k nlng te lezen, die zij tijdens de 4 twee uur durende wedstrijd had k doorgemaakt. Ook prins Carel k Hugo vond dat Ajax beter had gespeeld dan Real Madrid. ADVERTENTIE VOEDZAAM MA*. Europese bekerwedstrijden -fyvw MivvzaaoA** Behalve Real MadridAjax wer den gisteren nog twee wedstrijden voor het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen ge speeld Turijn: Juventus (Itallië)Olym- piakos Piraeus (Griekenland) 20. De Italianen plaatsten zich voor de achtste finales. In de eerste wed strijd speelden zy 00. Tegen de verdedigend sterke Grieken had Ju ventus het moeiiyker dan was ver wacht. Olympiakos trad zonder Bo- tlonos aan, die in de eerste ont moeting wegens te grof aanvallen van Del Sol uit het veld werd ge stuurd. Zigoni (12de minuut) en Me- rvichelli (50) zorgden voor de tref fers. Ruim 35.000 toeschouwers woonden de wedstryd by. Boedapest: VasasDundal (Ier land) 81. De Hongaarse doelpunten werden gemaakt door Farkas (3x>, Vidacs (2x). Korsos (2x) en Molnar. Hale redde de eer voor de Ieren. Vasas. dat de eerste wedstryd met 10 won, heeft zich voor de tweede ron de geplaatst. Er waren 85.000 toe schouwers. Bekerwinnaars j Sofia: Levski—AC Milaan 11. De Milanezen, die de eerste wedstryd met 51 hadden gewonnen, plaat- I sten zich voor de tweede ronde. Trnava: Spartak Trnava (Ts. SI.) Lausanne Sports (Zwits.) 20. De Tsjechische bekerhouder be reikte de tweede ronde, ondanks de 23 nederlaag in de eerste wed stryd. Belfast: CrusadersValencia 24. Valencia, dat ook de eerste wed stryd won (40) plaatst zich in de tweede ronde. Jaarbeursbeker Praag: SlaviaFC Köln 2—2. FC Köln, winnaar van de eerste wed stryd (20) gaat ook naar de twee de ronde. Boedapest: Rerenc Varos Pitesti (Roemenië) 40. Ferencva- ros, dat de eerste wedstrijd met 13 verloor gaat NKZ by betere doelcyfers over naar de tweede ron de. Florence: FiorentinaNice (Fr.) 4—0. De Italianen plaatsten zich voor de volgende ronde. Zy wonnen de eerste wedstryd met 10. BordeauxGirondinsSt. Patricks (Ierland) 63. De eerste ontmoe ting leverde eveneens een zege op voor Girondins: 31. Indien DOS de returnwedstrijd te gen Real Zai-agoza winnend zou af sluiten, komen de Utrechtenaren in de tweede ronde van het toernooi om de Jaarbeurs-Stedenbeker uit te gen Rerenc Varos Boedapest. Er werd gisteren in Zurich geloot. „Ajax kreeg vier kansen", zei Rinus Michels met een somber gezicht "en maakte daaruit een goal. Zo kan je geen voetbal spe len als je de kansen neemthad den wij moeten winnen. Maar je moet ze er nu eenmaal inschop- pen. Het systeem werd goed ge speeld maar daarmee alleen ben je er niet". Erg veel waardering voor de wijze waarop sommige Madrilenen speelden had Michels niet. „Wat Gento tegen Piet Kei zer deed was wel heel erg. En dan dat natrappen. Nee, dat is het niet". Johan Cruijff, die er nog niet overuit kon dat hij de kans had gemist, die de wedstrijd een ge heel ander aanzien had kunnen geven, ivas al even zeer teleurge steld. ..Wij hebben de kansen ze ker gehad maar het moet een beetje meezitten, en in de wed strijden voor de Europese cup hebben ivij nou eenmaal nooit veel geluk. Dat zagen wij vorig seizoen in Praag precies zo bij Dukla. Overigens het ivas een perfect ge speeld systeem. Maar ja de doel punten tellen". „Ik vind het een schandaal" zei Tonny Pronk, terwijl hij in ge dachten verzonken op de massa getafel zat. „Moet je eens kijken wat Gento bij Sjaak Swart ge daan heeft. Hij heeft hem in zijn zij gebeten. Is dat nou voetbal". „Als je zou zeggen ze verdienen dat ze winnen dan leg ik mij er zo bij neer", aldus een zuchtende Klaas Nuninga, maar op zo'n ma nier verliezen dat is toch wel heel erg hard. Wij hebben de kansen in eigen hand gehad, vooral pal in het begin van de verlenging. En nu kan je wel zeggen het sy steem is goed gespeeld en 21 is een mooi resultaat tegen Real, maar in zo'n Europa Cup-wed strijd telt toch alleen maar een overwinning" Voorzitter Jaap van Praag toon de zich aanzienlijk tevredener. Wij waren een gelijkwaardige tegenstander van Real Madrid en ■het is nog nooit voorgekomen dat een Nederlandse club tegen Real de verlenging heeft gehaald. Dat vind ik een heel positief resul taat". Vergeefs poogde hij daar na een Spaans journalist zijn zienswijze duidelijk te maken Het was een zinloze poging. Hoofdschuddend verdween de grijzende voorzitter van Ajax uit de kleedkamer. ADVERTENTIE BIJ4DIKKE25CTS REPEN: KWATTA De beslissende tweekamp om het schaakkampioenschap van Neder land tussen Hans Bouwmeester (37) en Hans Ree 722) zal in Den Haag worden gehouden in de week van 30 oktober tot 4 november. De twee kamp bestaat uit vier partyen. Wis kundeleraar Bouwmeester en wis kunde student Ree eindigden in juli van dit jaar met acht punten gelijk na het toernooi om de nationale ti tel. dat in Zierikzee werd gehouden. De Nederlanders Jansen en De Wit hebben woensdag de omlysting van de zesdaagse van West-Berlyn, ritten van één uur voor tweemans- amateurploeg, gewonnen, zy werden eerste in de laatste rit voor de West- duisters Schulz en Stolp. Jansen en De Wit. die een gelijk aantal punten als de Westduitsers Henrichs en 6chuetzeberg vergaarden, behaalden de eindoverwinning, omdat hun zege in de laatste rit de doorslag gaf. Gelukkige Miguel Munoz: Van onze Spaanse1 correspondent Met een zak vol gelukstelegrammen was de jonge debutant, de 20-jari ge Rafael de Diego, de held in de kleedkamer van Real Madrid. Hij werd op de schouders geklopt door al zyn collega's en speciaal door trainer Miguel Munoz, die gister avond zich de gelukkigste man voelde van héél de Spaanse hoofd stad. „Het is een zeer zware wedstryd ge weest", zei hij, één van de moei lijkste van de tachtig die wy om de Europabeker hebben gespeeld. Het was een open strijd tussen twee zeer sterke elftallen, waarvan de uitslag geen enkel moment vast heeft gestaan". Miguel Munoz, naar zyn gewoonte weer onberispe lijk gekleed aan de ingang van de kleedkamer, waarachter zijn totaal uitgeputte spelers gehuld werden ln de stoom van warme douches, wilde graag erkennen dat hy gedu rende de hele wedstryd in een gro te spanning heeft geleefd. ,Het is jammer dat deze byzonder mooie stryd aan het begin van de competitie is gespeeld. Hy had vol ledig de allure van een finale om de Europabeker. Ajax heeft bewe zen naar de top van het Europese voetbal gegroeid te zyn. Het Is on getwijfeld een van de sterkste elf tallen die Europa kent". Voor hem heeft Real Madrid met de winst tegen Ajax de zeveftde Eu ropa Cup al voor een goed deel binnen. „Weinig elftallen zyn zo sterk als Ajax en wij zullen waar- schynlyk nog veel wedstrijden moe ten spelen om zó'n krachtige en tevens nobele tegenstander te ont moeten". De volledig stuk gespeelde elf van Real Madrid noemden 't doelpunt van Veloso doorslaggevend voor de wedstrijd. Aanvoerder Gento was niet byster tevreden over zyn eigen spel. „Die Vasovic was my her haaldelijk te snel af. Elgenlyk on- begrypelyk dat de verdediging van Ajax Veloso door heeft laten gaan. Ifij heeft zijn kans fantastisch ge bruikt". Voor Gento, die binnen kort 34 jaar wordt, was dit de 77ste stryd die hy in alle 13 edities van de Europa Cup heeft gespeeld. De vermoeidheid was hem aan te zien. Verdediger Zocco. die belast was met de bewaking van Johan Cruyff, vond dat hij daarin goed was geslaagd. Hij wilde graag er kennen dat dit een van de moeilyk- ste opgaven in zyn carrière was geweest. „Die Cruyff heeft een e- norme toekomst. Als hij eenmaal op snelheid Is, dan is er geen hou den meer aan. Hy heeft wel pech gehad".

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 19