LEIDSCH DAGBLAD BATA man STAAKT Rovers maken f 100.000 buit I KVP: geen verlaging ruimte voor belastingen Wij kunnen het jaren volhouden atelliet foor studie 'an zon Ir MEUBELSHOW (9ud Qlie, -Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 11 OKTOBER 1967 No. 31403 Irecteur: E. A. E. van Dishoeck Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel l, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 5? Directie (Van onze speciale verslaggever) Bij de Bata-fabriek in Best wordt gestaakt. De fabriek met jrmaal 900 man personeel is de gehele dag vrijwel verlaten jweest. De ochtendploeg kwam vanochtend om zes uur nog jrmaal op, maar om kwart voor acht ging de staking in. Daar- i kwamen slechts kleine aantallen ongeorganiseerde arbei- >rs naar de fabriek om te werken. Enkele groepjes stakers échtten bij de poort de werkwillige arbeiders te bepraten. loonconclict door de Stichting van de Arbeid of door het College van Rijks bemiddelaars. Het conflict tussen Bata en St. Willibrord is in april gerezen, toen de Bata-directie weigerde de eigen bedryfs-cao te verlengen. Volgens haar stelde de bond, ondanks het lo ondictaat van 4 en IMj pet, eisen die opliepen tot 7 pet. Per 1 april is toen overgegaan op uitvoering van verschillende cao's voor de verschil lende bedrijfstakken, nl. die voor de leer-, textiel- en rubberindustrie. St. Willibrord gelooft dat dit voor vele werknemers een absolute daling van het loon tot gevolg heeft gehad, soms zelfs van 20 gulden in de week. Ook zou er nogal slordig met gratificaties zijn omgesprongen. Bata wordt er bovendien van beschuldigd, in enkele gevallen beneden het verplichte mi- niumloon van f 128 te zijn gebleven. St. Willibrord wil nu bereiken dat Bata weer betaalt volgens de oude, eigen cao, met daarin verwerkt de 4 en 1 pet. hoopt op 'jemiddeling [Olgens de plaatselijke politie was Lituatie vanochtend rustig. De po- f hield van een afstand een oogje zeil en trachtte daarbij „zo mogelijk aanstoot te geven" |el trokken vanochtend om acht 1 ongeveer 800 mannen, georgani- jden, ongeorganiseerden en Tur- 3 in een kilometerslange stoet weg 1 de fabriek naar een vergader- I in het Noordbrabantse dorp. e staking werd gisteravond uit kepen dor de katholieke bond van «nemers in industriële bedrijven wilibrocrdus, nadat 'n vergadering I Bata-personeel met overweldi gde meerderheid gestemd had voor Hen. De stakers krijgen van de Hl 80 pet van hun loon. Gister- Ifcag 12 uur liep een tiendaags ul- Htum af, dat St. Willibrord aan -Bata-directie had gesteld. Belgi- Js werknemers bij Bata/Best heb- fj zich solidair verklaard, evenals giieeste Turken, die er werken. 1 Steun van NKV stakingsleiding zegt te willen setten tot Bata absoluut door de i gaat. „Wij kunnen het jaren louden, zeker nu het NKV (waar- pt. Willibrordus is aangesloten) i heeft toegezegd met zijn cen- ïgskas", zegt voorzitter H. ■Se Groodt. De Bata-directie hoopt T steeds op bemiddeling in het t Amerikaanse ruimtevaartbu- NASA heeft bekend gemaakt, i.s. dinsdag 18 oktober een satel- sal worden gelanceerd voor on- >ek van de zon. Dit gebeurt om- ks de tijd dat twee andere satel- 1 een ontmoeting met de planeet is zullen hebben. De OSO IV It het vierde zonnelaboratorium n de ruimte wordt gebracht van aap Kennedy. Ook deze satelliet de taak de zon te bestuderen Ün invloed op de atmosfeer van larde. sn dag later eindigt de Mariner Un reis van 320 miljoen km door •uimte die hij 14 juni is begonnen, zal dan op 4000 km afstand van (Us gekomen zijn voor weten- ippelyke waarnemingen. Een Hardere Russische satelliet, de Ve- IV, arriveert 18 oktober bij de leet Venus, waardoor de Mariner iet ongeveer 24 uur wordt geklopt. SO IV gaat de straling meten, van de zon komt. Het jaar 1969, qJün de Amerikanen astronauten de maan willen brengen, is een >uchlvan grote activiteit van de zon. wafgeleerden willen voldoende van de becyclus weten om te voorkomen V| de astronauten in gevaarlijk wjngsstromen komen als zij naar unaan reizen. WEERBERICHT Garant De Bata-directie ontkent catego risch alle beschuldigingen. Dr. V. Sa- mec heeft gisteren het gezamenlijk personeel in een bewogen toespraak bezworen, persoonlijk garant te staan voor de persoonlijke toeslagen. Commentaar van enkele arbeiders: ,,Dat zegt hij al zo lang. Maar on- De staking betreft alleen het be drijf in Best. dus niet de fabrieken in Kerkrade en Nederweert. De staking zal ook tijdens de on derhandelingen voortduren, zo heeft voorziter De Groodt meegedeeld. „Voor mij mag het de hele winter duren", riep iemand onder instem mend gelach. De stemming is opge wekt (er is gisteravond in de plaat selijke nachtclub tot vroeg in de ochtend feestgevierd), maar vastbe raden. De staking kan weken duren, maar misschien komt de directie snel Overval achter Centraal Station in Amsterdam De Bata-fabriek in Best en de werknemers ervóór; niet erin, want er wordt gestaakt. Nieuwe leden Het stroomt intussen nieuwe leden bij Sint Willibrord. „We doen mee", zeggen, velen, „het moet maar eens uit zijn met het gedraai en gedoe van de BATA". Directeur Samec denkt daar anders over. „Wij hebben nooit iemand te weinig betaald en zeker niet op de minimumlonen. Dat is ge logen van de vakbond, ronduit gelo gen". De 170 Turken van BATA/Best be grijpen het nog niet helemaal. Niet werken, wel geld. Ze staken mee en blijven vrolijk, ondanks het dreige ment van directeur Samec dat ze al lemaal het pension van de fabriek zullen worden uitgezet en ontslagen. Ze zijn er niet bang voor; er is werk genoeg voor Turken in ons land, zeg gen ze. Havens van Londen en Liverpool door staking lam gelegd Tenminste honderdvijftig schepen liggen in de havens van Liverpool en Londen op het ogenblik stil door een staking van ruim 15.000 havenarbei ders. In Londen staken op het ogen blik 6.000 en in Liverpool ongeveer 9.000 havenarbeiders. De kosten van deze staking worden al op ongeveer 200 miljoen gulden geschat. De staking komt juist op het mo ment dat de Britse havenarbeiders hun strijd van een halve eeuw voor bestaanszekerheid door 'n hoog ga rantieloon zagen bekroond. Maar het nieuwe systeem schijnt, wat de ver diensten betreft, nadelig te werken. Vooral de jonge, energieke arbei ders konden onder de oude regeling een hoog stukloon halen, terwijl ze thans hun verdiensten met de zwak kere, minder betaalde broeders moe ten delen. In Liverpool staakt men omdat men een gelijk loontarief met Londen wenst. Maar zoals altijd is het con flict daarmede ontstaan door de slechte verbindingen tussen de grote transportarbeidersbond en de plaat selijke leden waardoor de onofficiële leiders tegen de wil van de bond in een staking forceren. WERVELSTORM IN INDIA: 150 DODEN Het aan de Golf van Bengalen grenzende gebied van de Indiase staat Orissa is gisteren getroffen door een wervelstorm die hele dor pen heeft weggevaagd. Volgens de voorlopige berichten zjjn er 51 doden. Verwacht wordt dat reddingsploegen nog zeker een 250 lichamen van slachtoffers, die onder hun huizen zijn bedolven, zul len bergen. De wervelstorm maakte 500.000 personen dakloos. Driehonderd vis ors die op zee waren worden ver mist. Vermoed wordt dat de vissers zijn afgedreven naar de eilanden voor de kust of naar afgelegen kust gebieden. Duizenden jammerende mannen, vrouwen en kinderen overstromen de regeringsgebouwen voor hulp. ADVERTENTIE De bestelwagen van Van Gend en Loos, waaruit het geld werd geroofd, ivas later het mid delpunt van de belangstelling van politie en f 1 Linig verandering in temperatuur W 't KNMI ln De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: over- ind zwaar bewolkt met af en toe Merendeels matige zuidweste- wind en weinig verandering in ^jperatuur I (Opgemaakt om 11.40 uur). 12 OKTOBER op: 6.58 uur; onder: 17.54 uur. >gwi ski op: 16.33 uur; onder: uur. ater te Katwijk 10.35 en 23.19 laagwater te 5.51 en 18.26 uur. U nommex bestaat alt 20 pagina's (Van onze Amsterdamse correspondent) Drie met zwarte pruiken en snor ren vermomde mannen hebben van morgen omstreeks half tien aan de achterzijde van het Centraal Station in Amsterdam een employé van Van Gend en Loos overvallen. Onder be dreiging van een vuurwapen werd hem een pakje met geld ontnomen, waarin waarschijnlijk een bedrag van ongeveer f 100.000 zat, bestemd om naar een bank te worden ge bracht. Het bedrag bestaat groten deels uit bankbiljetten van 10 en 25 gulden, waarvan de nummers niet zijn genoteerd. Met geld kwam van het vrachtcen trum van Van Gend en Loos aan de Cruquiusweg in het oostelijk haven gebied van Amsterdam. Vandaar zou het pakje met bankbiljetten naar de bank worden gebracht. Dit ge beurde op de gebruikelijke wijze met een bestelwagen, waarin zich behalve chauffeur J. Korthals (58) de bewa kers B. Smits (62) en J. Lampe (53) bevonden. Op weg naar de Algeme ne Bank Nederland aan de Spui straat worden dan bijna altijd enkele expresse-goederen meegenomen voor afgifte bij het Centraal Station, waar men toch langs komt. De rovers wa ren kennelijk goed op de hoogte van deze gang van zaken. Zeer druk De bestelauto werd op de De Ruy- terkade geparkeerd tegenover de aanlegsteiger van de IJ-pont, waar een zeer druk verkeer is. De chauf feur en bewaker Lampe stapten uit om de expresse-goederen weg te brengen. De heer Smits bleef bij het geld in de laadruimte achter. Toen de twee mannen het gebouw waren binnengegaan, stapte uit een naast de vrachtwagen staande Fiat een vermomde man. Hij klom in de laad ruimte van de bestelauto, trok een pistool en sommeerde de verraste bewaker opzij te gaan. Hij griste het pak met geld weg, en rende naar de personenauto, die snel in oostelijke richting verdween. Personeel van de goederenafdeling hadden de rovers al eerder opge merkt. Hun auto stond er al een kwartier. Men had nog onderling grapjes gemaakt over de vreemde haardracht en de vervaarlijke snor ren. „Zeker een stel provo's". On danks de vrij grote drukte op de De Ruyterkade werd de overval slechts door één man gezien. Die was op weg naar de expresse-afdeling om een pakje af te geven. Hij noteerde het nummer van de auto: DX 7617. Later bleek het vals te zijn. Het be hoort toe aan een grijze Opel van de N.T.S., die de gehele morgen in Hilversum heeft gestaan. Alarm De politie was enkele minuten na de overval gealarmeerd. Onmiddel lijk werden alle patrouillewagens op de hoogte gesteld. De toegangen van en naar de stad werden zwaar ge controleerd. Er is echter nog geen spoor van de rovers of de Fiat ont dekt. Rechercheurs van het bureau Warmoesstraat zyn ook de gehele ochtend bezig geweest met het ver horen van personeel van Van Gend en Loos. Het is duidelijk, dat de ro vers zeer goed op de hoogte waren van de interne regeling voor geld transporten. Algemene beschouwingen in Kamer (Van onze parlementaire redactie) De KVP meent, dat er in deze kabinetsperiode geen ruimte zal zijn voor neutralisering van hft reële progressie-effect in de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting, an. ders dan door verschuiving. Dat zei de financiële specialist van de KVP- fractie in de Tweede Kamer, drs. H. Notenboom bij de hervatting van de algemene beschouwingen. Drs. Notenboom reageerde met deze opmerking op de aankondiging van minister Witteveen (financiën) in de miljoenennota, dat hij wil na gaan of een dergelijke neutralise ring, die vooral voor de midden groepen van belang is, in de tweede helft van deze kabinetsperiode moge lijk zou zijn. De woordvoerder van de KVP bleek een tariefsverhoging van de loon- en inkomstenbelasting wel dringend noodzakelijk te vinden, maar dan door verschuiving van de druk naar andere belastingmiddelen. Niet alleen vond drs. Notenboom de inkomensgrens, waarbij de naheffing begint veel te laag, maar ook vond hij dat de middengroepen volstrekt op te zware lasten in de directe sfeer zitten. Zorgvolle situatie Volgens drs. Notenboom verkeert het kabinet financieel in een uiterst zorgvolle situatie. Enorme krachtsin spanning zal nodig zyn om de uit gaven binnen de grenzen te houden. De voor 1968 berekende ruimte is aan de hoge kant. Hiermee moet in vol gende jaren rekening worden gehou den. De aanpak van de problemen door het kabinet noemde drs. Notenboom ernstig en voortvarend. De KVP wil de regering het totaal van de ge vraagde middelen wel geven, aldus de heer Notenboom, maar het gaat er daarbij van uit dat over elk van de concrete voorstellen nog overleg met de regering mogelijk is. Biesheuvel Ook de AR-Tweede-Kamerfractie wil, dat de regering meer doet tegen de werkloosheid. De AR-fractieleider Biesheuvel zei vanmiddag dat de re gering niet kan volstaan met het vra gen van adviezen. Er moeten maat regelen worden genomen die nog in 1967 soelaas zullen brengen. ADVERTENTIE Vanaf woensdag 11 oktober t.m. zaterdag 14 oktober dage lijks geopend van 9 uur 's mor gens tot 9.30 uur 's avonds. VmcLuu/n Rapenburg lb - Rijnsburg MR. BIESHEUVEL ,meer voor bestrijding van werk loosheid". Als voor de uitvoering van deze maatregelen extra belastingen nodig zijn, dan zal de anti-revolutionaire fractie daaraan meewerken. Mis schien kunnen de maatregelen deels ook worden gefinancierd uit de de viezenreserves, zo gaf mr Biesheuvel te kennen Onwikkelingslmlp De werkloosheidsparagraaf was de meest kritische uit het betoog van de AR-fractieleider. Met de ontwikke lingshulp en de woningbouw zoals voorgesteld door het kabinet-De Jong stemde hy in, al hield hij hier en daar wel een paar slagen om de arm. Zo wilde hij met de omvang van de ontwikkelingshulp alleen instemmen als het kabinet aan het eind van de kabinetsperiode (1971) het percenta ge heeft opgevoerd tot 1 pet. van het nationale inkomen. De AR-fractieleider vond dat mr. Luns in zijn rede voor de Ver. Naties op correcte wijze de aandacht heeft gevestigd op de motie-Schuyt. Wel vtoeg hij het kabinet om voor de be handeling van de begroting Buiten- Honderdduizend op nr. 030099 Vanmorgen is bij de trekking voor de honderdduizend in de 581ste staatsloterij, vierde klasse, het lot gevallen op nr. 030099. Dit nummer werd verkocht in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Den Helder, Gro ningen, Zeist en Zwolle. landse Zaken het regeringsstandpunt over de Vietnamese oorlog nog eens nauwgezet te overwegen. Geen plannen voor Europese anti-raket- verdediging Nederland deelt het standpunt van de Amerikaanse minister van Defen sie. McNamara, dat het noodzakelijk afschrikkend vermogen tegenover de Sowjet-Unie het best kan worden ge handhaafd door perfectionering van de Amerikaanse strategische nucle aire srtrijdkrachten. Dit heeft mi nister Luns van Buitenlandse Zaken, meegedeeld. In antwoord op schriftelijke vragen van het PVDA-tweede kamerlid mr. M. van der Stoel zegt de minister dat bij de huidige stand van de tech niek een anti-raketsysteem geen af doende bescherming tegen een mas sale raketaanval kan bieden. Daarom kan handhaving van het noodzakelijk afschrikkingsvermogen in beginsel op meer doelmatige wijze geschieden door perfectionering van de Ameri kaanse strategische nucleaire strijd krachten. Soortgelijke en andere overwegin gen gelden ook voor een eventueel Europees systeem voor anti-raket verdediging. Het vraagstuk van an ti-raketverdediging is besproken op de bijeenkomst van de Nuclear Plan ning Group van de NAVO, op 28 en 29 september in Ankara, maar er ls thans geen sprake van plannen voor een Europese anti-raketverdedigings systeem, aldus minister Luns. ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud euwo Uit het Ledisch Dagblad van 14 October 1867. Aan de Academie te 3 Utrecht zijn thans ingeschre- jf ven 70 studenten. (Advertentie) Naaima- 1 chines. Buiten de reeds gun- i stig bekende soorten, Hand- l naaimachines ontvangen 6 vanaf f 25,-. Onderrigt gratis bij J. van der Steen, Nieuw- 1 straat W. 7 No 896 (thans no. 44).

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1