Van het Reve slaat Simon Vinkenoog neer actieve Expositie echtpaar Braat in Nieuwkoop Trappen en stompen op toneelvloer André Maurois -82- te Parijs overleden ALLROUND MONTEUR Schilderijen en kleinplastieken officiële opening Christelijk Lyceum BIJVERDIENSTE van Zijp ALLE KARBONADE BIEFSTUK 1.98 JAAP BOLLE GROTE UITGEVERIJ ACTIEF PERSOON Verzekeringsconcern PAGINA '»6 LE1DSGH DAGBLAD MAANDAG OKTOBER 1967 Y S-Ambassadeur in Ecuador teruggeroepen De Amerikaanse ambassadeur in Ecuador, Coerr, is op verzoek van de regering in Quito onmiddellijk terug geroepen. De regering in Qui to had bezwaar gemaakt tegen be paalde verklaringen, door de ambas sadeur in het openbaar afgelegd. In een nofa aan Washington ver klaarde de regering van Ecuador, dat de ambassadeur de president in een rede bekritiseerd had. Het State Departement (Amerikaans ministe rie van Buitenlandse Zaken) ken schetste de rede van Coerr (in een nota aan de ambassadeur van Ecua dor in Washington) echter als een „niet-polemische bespreking van door velen gedeelde meningen over de Alliantie voor de Vooruitgang". In de rede werd president Aroseme- na Gomez van Ecuador niet met name genoemd. De president heeft destijds de verklaring van de top conferentie van Latijns-amerlkaanse landen, in april in Punta del Este gehouden, niet willen tekenen. (Foto Leidsch Dagblad) Dichters raakten slaags (Van onze correspondent) Gerard Cornells van het Reve heeft zijn collega-auteur Simon Vinkeoog zaterdagnacht met een fikse mep tegen de toneel planken van de „Harmonie" te Leeuwarden geslagen. Toen Simon languit op het podium bleef liggen sprong zijn vrouw, die op de voorste rij zat, gillend het toneel op om Van het Reve tot achter de coulissen te achtervolgen. Aanleiding tot dit „li teraire" handgemeen was het feit dat Simon Vinkenoog Gerard van het Reve over het haar aaide omdat Gerard weigerde Si mon een hand te geven. Zaterdagmiddag is de zeventiende expositie welke door het Kunstgenootschap ,,'t Regthuys" is georganiseerd officieel ge opend. Deze expositie is gewijd aan het werk van de schilderes Maaike Braat en de kleinplastieken van haar echtgenoot L. P. J. Braat. Dr. G. J. Bremer sprak een inlei dend woord. Marijke Braat werd in 1907 te Arnhem geboren en ontving daar bij het Genootschap Kunstoefening haar opleiding, welke later in Parijs werd vervolgd. Zij tekent en aquarel leert, maakt houtsneden en etsen, vooral met landschappen, bergen en stranden als onderwerp. L. P. J. Braat werd eveneens in Arnhem geboren in 1908 en volgde een opleiding aan het zelfde genoot schap als zijn vrouw. Hij is leerling van de beeldhouwer Gys Jacobs van den Hof en legt zich vooral toe op vervaardiging van keramiek en hout plastieken. Het echtpaar woont in Amsterdam. De officiële opening werd verricht door de heer P. A. Begeer, die op uitdrukkelijk verzoek van de heer Braat maar weinig over diens werk vertelde, maar deze kunstenaar toch bescheef als iemand met 'n zeer per soonlijke stijl met een uitdrukkelijk culturele achtergrond. Hij geeft blijk van een modern kunstenaarsschap van klasse en aan de 12 werken die er van hem te bewonderen zijn is dit wel heel duidelijk te onderkennen. Van Marijke Braat hangen niet minder dan 42 werken op deze ten toonstelling en aldus de heer Be geer het zijn allen aquarellen aan de" natuur ontleend, landschappen, meren en bergen gemaakt in vele Europese landen. De revolutionaire ontwikkelingen in deze tak van de kunst hebben haar beslist niet uit haar evenwicht gebracht. Zij is haar natuurlijke instelling trouw gebleven die toch rechtstreeks verband houdt met het essentiële van de meer abstracte richtingen. Haar werk weerspiegelt een zeldzame ver bondenheid aan de natuur maar tege lijkertijd een ootmoed en nederigheid tegenover de grootsheid van de na tuur. Zij weet met suggestieve ac centen haar gevoel uit te drukken op het papier in een stijl die haar vroe gere werk niet kunnen doen verge ten. Haar eigen stijl en vormgeving zijn van een verbluffende eenvoud en toch weer rijk gevarieerd, waar mede zij met recht een grote plaats inneemt onder de kunstenaars van deze tijd. De expositie zal tot en met 29 ok tober a.s. dagelijks van 2 tot 5 uur voor bezichtiging geopend zijn. Jubileum Piet van Egmond Onder grote belangstelling heeft zaterdagavond in de Mozes- en Aaronkerk in Amsterdam de beken de organist Piet van Egmond zijn j 25-jarig jubileum als organist en koorleider herdacht. Daar is o.a. huldigend het woord gevoerd door I de voorzitter van het .Amsterdams Oratoriumkoor"waarvan Plet van Egmond de bekwame en stimuleren- e dirigent is. Tallozen hebben de vooraanstaan de hand gedrukt. Het gebeurde allemaal op het dich- tersfestival dat door Friese studenten in Amsterdam was georganiseerd. Presentator was schrijver Simon Vin kenoog. Toen deze Gerard van het Reve moest aankondigen herinnerde bü eerst even aan het proces wegens godslastering, dat tegen Van het Re- ve is aanhangig gemaakt. Met als voeging „en daar komt van het Reve met God aan zijn zyde". Van het Re ve keek hierop nors en stuurde later op de avond een briefje aan Vinken oog. Volgens organisator I. Boorsma stond erop: „Dat Van het Reve na afloop niet door Vinkenoog bedankt wenste te worden". Groot tumult Dat moment wam toen Simon Vin kenoog een bos bloemen had gekre gen en alle dichters een hand ging drukken om hen voor hun aanwezig heid te danken. Hij stak ook zyn hand toe aan Gerard van het Reve. maar deze weigerde. Hierop aaide Vinken oog lachend over het hoofd van Van het Reve en liep verder. Van het Re ve werd woedend. Snel liep hij col lega Vinkenoog achterna en ten aan- schouwe van de propvolle Harmonie- zaal sprong Gerard van het Reve Si mon Vinkenoog op de rug. Hij trapte en stompte net zo lang tot Simon- Vinkenoog languit tegen de toneel vloer sloeg. Groot tumult! Mevrouw Rieneke Vinkenoog rende vanuit de zaal het toneel op om haar bespron gen echtgenoot te ontzetten. Ook zjj werd door Gerard van het Reve ge schopt en geslagen, terwijl zij haai man overeind wilde helpen. Terwij] de zaal met ingehouden adem toe keek, betrad de dichter Cees Budding het strijdtoneel. In een "snelle actie dreef hij samen met mevrouw Vin kenoog de schrijver Van het Reve tot achter de coulissen. Waar Van het Re. ve toen gebleven is is onduidelijk. Hij is de rest van de avond niet meer gesignaleerd in de omgeving van de Leeuwarder Harmonie. Gerard van het Reve was gister- avond niet bereikbaar voor commen taar op de vechtparty. Simon Vin kenoog wel: „Geweldloosheid is myr, religie en ik ben nu in myn religie aangevallen", vertelde hy ons. Simon Vinkenoog achtte de aanval die hjj van Gerard van het Reve kreeg te incasseren overigens niet het hoogte punt van het dichtersfestival. „Ei zyn dingen gebeurd die écht veel be langrijker waren. Ik vond het een fyne avond". Beroemd Frans schrijver Vermaard romancierbiograaf en historicus Plastiek van L. P. J. Braat ,,De Mannenkop (Foto Leidsch Dagblad) VINDT DE plaats van het verbouwde en uitgebreide schoolgebouw van het AAN DE KAGERSTRAAT TE LEIDEN Het bestuur van de Vereniging Voor Chr. Middel- baar- en Voorbereidend Hoger Ondenvys te Leiden recipieert in verband hiermede die dag van 1618 v.-toestellen i t.v.-toestel. Philips 59 ld vr~~* ----- 33677-23296. T.V.-nleuws alleen by 7.-toestellen alle merken 2 rie 1967-1968 fluw oude toestel Philips 59 u i beejjj vanaf f 5?5( I 33677-23296. deze uiterst Restaurant 't Karrewiel vraagt mnl. of vrouwelijke kracht die in een dienst om de week 's avonds van 6 tot 12 uur de vaten afwast en de keuken schoonhoudt. Prettige ZOEKT U TIJDELIJK WERK! Bent, u 4 weken tot 6 maan den beschikbaar, kom dan bij Hoogovens IJmuiden werken. U kunt direct beginnen en per dag opzeggen. Het gaat om fabriekswerk van 2025 jaar. WINKELJUFFROUW GEVRAAGD BANKETBAKKERIJ Fa. Kluif Breestraat 114, Tclef. 25423. Goede salaris- en arbeids voorwaarden. Melden HOOGOVENS - IJMUIDEN ..Buitenhof" (telef. 02510 94000). Haarl.straat 309. teL 22082 OOR VOOR GASVERWARMING. zaterdags half Uw wasgoed (6 gel 14b. halfacht-7 acht 12 kg) gordijnen. helder gewassen, gelijk gecen trifugeerd 40 min. Droogkasten -x angel aanwezig om uw 2e 500 GRAM HALVE PRIJS 3 pakjes RIJNLANDSE KLUIT 0,89 2 grote potten APPELMOES 0,99 VLEES VOOR UW HOND Vleessnippers 1,poulet 1,50, hart 2,pens 0,50 boekmaag 0,50. Alles per 500 gram. HOGEWOERD 37 Schuldenregellngen particulieren den tei gCreC z. L Middenstand Aga- Amsterdam; Dig. V 19.30 20.30 en zat v Den Haag. Rljswljkseweg 414 tot 12 uur Bezoekt wasautomatlek ln i alle lijksultzet en woning te gezin, huwe- te ver- 20 proc Inemers- kaart of brochure Postbus 158 grote kin- Lelden. Nette heer i deren zoekt langs weg 10034 k. bur. WIE? wordt de JONGEMAN of JONGEDAME (16-18 Jaari die zich als VERKOPER (STER) volledig in wil zetten om nieuw te openen GRAMMOFOONPLATENZAAK tot „iets aparts" te maken? Interesse in muziek vereist. Brieven onder no. 1990a aan het bureau van dit blad. AALMARKT 12 Bommen in Hongkong Bij bom aanslagen in Hongkong zijn gister avond zeven personen gewond ge raakt. Vyf va ndeze zeven zijn poli tiemannen. In Kowloon gebruikte de politie traangas om een betogende menigte uiteen te Jagen. Een politie man, die zaterdag in Hongkong door zesm annen werd ontvoerd en naar Chinees gebied werd overgebracht, is gisteren door de Chinese autori teiten vrijgelaten. De man, die in burger liep te winkelen toen hy ont voerd werd. had geen noemen* waardige verwondingen opgelopen. De beroémde Franse schrij ver André Maurois is vandaag op 82-jarige leeftijd te Parijs overleden. Op 26 september is Maurois in het ziekenhuis van de Pa- rijse voorstad Neuilly geope reerd aan de ingewanden. Van morgen is Maurois uit het zie kenhuis naar zijn huis ver voerd waar hij is gestorven. Maurois was romancier, biograaf a historicus. Een van de eerste wer en waarmee hy de aandacht trok as „Les silences du Colonel Bram ble", waarin hij geestig de spot dreef met de traditionele Britse onver stoorbaarheid. Het boek berustte op eigen ervaringen van Maurois ais verbindings-officier bij de Britse troepen in de eerste wereldoorlog. Hij heeft de eerste Jaren van de tweede wereldoorlog in de Ver. Sta ten gewoond, waar hij lezingen hield en artikelen schreef ter verdediging van Frankrijk en de Franse cultuur. Hij werd 26 juli 1885 geboren uit een familie van textielfabrikanten, Herzog geheten, en werd Emile ge noemd. Toen hy begon te schrijven koos hy het pseudoniem André Maurois en in 1947 werd zijn naam officieel veranderd. wijk in Leiden van bekende weekbladen zoekt voor contact met een (Volledige dagtaak). die zich wil belasten mei de wekelijkse verkoop en bezorging van tydschriften aan vaste abonnees. Geen avondwerk. Verdiensten plm. f 200,bruto per week. Borgstel ling vereist. Brieven onder no. 59933 aan het bureau van dit blad. vraagt voor een bestaand agentschap Voor schoten/Valkenburg een Volledige betrekking. Tarief „SLEUTELTJES" 120 woorden f 1,50 2130 woorden f 2,35 (een woord hoogstens 12 let ters). Bewysnummers f0,15 extra. Toezending nummer- brieven f 0,50 meer. Sleuteltjes worden behoudens] BriöVön burGflU van dit blad ond©r no. 59929 gebrek aan plaatsruimte da gelijks opgenomen. of evt. telefoon 0171054333. Maurois volbracht zijn studie oj schitterende wijze en wijdde zich 10 j jaar lang aan de familiezaken, in zijn vrije tyd lezend en schrijvend. In 1914 kwam hij bij de Britten er werd een jaar later ingedeeld bij he regiment van de Lennox Highlanders Na zijn eerste succes met „Les si lences du Colonel Bramble" in 1918 schreef hij „Les discours du dr O'Grady", ook een studie op lichte toon over het Britse karakter. Na dt oorlog schreef hy bijzonder belang rijke biografieën, o.a. van Shelley Disraëli en Byron. In 1939 werd hj, tot lid benoemd van de Academii Fran^aise. In de tweede wereldoor log hervatte hy het contact met d( Britten en ging later naar Ameriks Tot zijn andere blografieën beho ren die over Voltaire (1935), Edwan VII (1937), Chateaubriand (1938) er Chopln (1942). Daarna volgden ge schiedenisbeschryringen van Groot- Brittannië, de V.S. en Frankryk. Ii een ander historisch werk worden di Ver. Staten met de Sowjet-Unle ver geleken. Hy is twee keer getrouwd geweest n.l, met Jeanne-Marie de Szymkie wicz, die is overleden, en met Simon de Caillavet. Zij hadden drie kinde Tijdens de laatste oorlog verbleé André Maurois, die als Jood Frani ryk ln 1940 had weten te ontvlucfc ten. in de Ver. Staten. In die tij werd het hem van zekere zijde we kwalyk genomen dat hy zyn vaai dige en produktieve pen niet ii dienst van de verzetsbeweging va generaal De Gaulle stelde. Tengevo! ge van dat verzuim is Maurois se dertdien. in tegenstelling tot zij) katholieke confrater Francois Mau riac en natuuriyk de huidige minis ter van cultuur André Malraux q het Elysee nooit „persona grata" ge weest. De laatste tien jaren werd de ge weldige energie van de schrijve vooral door zyn talloze verplichtte gen als journalist in beslag genomer Doch door enkele werken die hy se dert 60 jaren publiceerde zal Man rois vermoedelyk toch geboekstaaf kunnen biyven als een der fynzin nigste en intelligentste figuren dl de Franse literatuur deze eeuw heeft voorgebracht. Paula Petri geblesseerd De actrice Paula Petri, die een d( rollen vervuld in Peter Shaffer „Kijken in het donker", kon zater dagavond in de Kon. Schouwburg 1' Den Haag niet optreden, daar haar stuitbeen, een uur voor de voor stelling blesseerde. Haar rol werd 0] het allerlaatste moment overgenc men door Marijke Merckens, waar van Paul Steenbergen aankondigte deed. zy heeft zich op uitnemende wij ze van haar taak gekweten, ondanfc het feit, dat zy de haar opgedrager taak voor een groot deel „van be! blad" moest vervullen. Gisteravond is Paula Petri wee ln dit stuk, waarin zoveel van „val len en opstaan" sprake ls, in Gro ningen met succes opgetreden ofschoon zy het, in verband met vee pijn, voorzichtig aan heeft moete: moeten doen. Gelukkig heeft Pau la Petri haar stuitbeen niet gebro ken, zoals aanvankeiyk gedact werd.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6