caballero Geschil VPRO-directie en Kleywegt bijgelegd VLAAMSE SCHRIJVERS TEGEN AANTAL HUISZOEKINGEN anders dan andere MAANDAG 9 OKTOBER 1967 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 5 vandaag Van concessies geen sprake (Van onze Hilversumse correspondent) De directie van de VPRO en het hoofd van de televisiesectie van deze omroep, Arie Kleywegt, hebben hun geschil bijgelegd. De schorsing van de heer Kleywegt is opgeheven en de normale dienstverhouding zal weer worden hersteld. Dit is het resultaat van een vergadering van het algemeen bestuur van de VPRO, welke zaterdag was gewijd aan het rapport van een commissie van goede diensten. Op grond van dit rapport is het radio, televisie, Vrije Geluiden, enz. algemeen bestuur van mening dat dank zij de gesprekken, die de com passie gevoerd heeft er weer een ba sis voor samenwerking tussen de di rectie en het t.v.-seotiehoofd aanwe zig is. Van beide kanten heeft men de inhoud van het rapport zonder voorbehoud aanvaard. Met ingang van vandaag wordt de normale werk verhouding hersteld. Begrijpelijk Het bestuur is van mening, dat het begrijpelijk is dat de directie tot maatregelen inzake de voorbereiding van het kritisch cabaretprogramma meende te moeten overgaan. De schorsing wordt echter door het alge meen bestuur gezien als een op het gegeven moment en in de gegeven situatie minder adequate maatregel. Anderzijds acht het bestuur uitingen van de heer Kleywegt in de week na de schorsing niet in overeenstem ming met de verantwoordelijkheid van zijn functie in het VPRO-bedrijf. Het verheugt het bestuur enerzijds dat ook de directie de maatregel be treurt en anderzijds dat de heer Kleywegt zijn spijt heeft betuigd over fouten, die hij gemaakt heeft na de schorsing. Het bestuur zal in de naaste toe komst veel aandacht besteden aan de organisatiestructuur van het be drijf van de VPRO en het functione ren daarin van de diverse secties als .Love in Amsterdam' 331 (Van onze Haagse correspondent) In het centrum van Amsterdam worden van maandag 16 oktober af door een Engelse filmploeg opnamen gemaakt voor een nieuwe Britse film, getiteld „Love in Amsterdam". De film, die gebaseerd is op de gelijknamige roman van de Engelse sohrijver Nicolaas Freeling, die meer I boeken schreef die in Nederland spe- I len, wordt geheel in de hoofdstad I opgenomen. Naast Engelse acteurs en actrices, van wie de namen nog niet bekend zijn, zullen kleinere rol len waarschijnlijk worden vertolkt door Nederlandse acteurs. De opna men voor deze kleurenfilm zullen ruim zes weken in beslag nemen. De producer van „Love in Amster dam" is de Engelsman George Willoughby, terwijl de regie in han den zal zijn van Gerry O'Hara. De suggesties 1 goede diensten zullen daarbij van grote waarde zijn. Nauwer overleg De voorzitter van de VPRO, ir. K. Kooij, vertelde ons, dat de heer Kleywegt dezelfde speelruimte heeft bij het uitoefenen van zijn taak als voorheen. Van concessies, ook van de kant van de directie, is geen sprake. Wel zullen leiding en t.v.-sectiehoofd voortaan wat nauwer overleg plegen Mancko richt zich tot Hof v. Justitie Ladislaw Mnacko, de Tsjechische auteur, die in verzet is gekomen te gen het regime in zijn land. heeft gisteren verklaard dat hij een ver zoek zal indienen bij het internatio nale Hof van Justitie in Den Haag, teneinde het Tsjechische staatsbur gerschap terug te krijgen dat men hem heeft ontnomen nadat hij pro test had aangetekend tegen de anti- Israëlische beleidslijn van de Tsjecho-Slowaakse regering na de oorlog ln het Nabije-Oosten. De schrijver, die in vrijwillige ballingschap in Tel Aviv verblijft, zei „ik ben een trouw communist. Een kleine kliek in Praag zal mij niet communist-af maken." Mnacko is op 14 augustus met zijn Joodse vrouw in Israël aange komen. Hij wil een boek schrijven, waarin hij de pr-oArabische hou ding van de communistische landen aanklaagt. Praag heeft hem kort na vertrek naar Israël in de ban ge daan. Raad voor de Kunst Groningen ontstemd De Raad voor de Kunst in Gro ningen (ruim 20 leden) is het in meerderheid niet eens met het plan voor de bouw van het Cultuurcen trum. De sectie „muziek" van dit advieslichaam heeft zich bovendien uitgesproken voor het behoud van de concertzaal „De Harmonie," die bedreigd wordt met afbraak sinds zij in 1963 door de bemiddeling van de gemeente Groningen aan het Rijk werd overgedragen. over de te maken televisieprogram ma's. „Het is de bedoeling dat de di rectie en de heer Kleywegt tezamen proberen een wat grotere klankbo dem te vinden", aldus de heer Kooij Liz aan dood ontsnapt De actrice Elizabeth Taylor is z terdag aan de dood ontsnapt. Haar kleedkamer-wagen stortte over klip van 50 meter hoogte de zet enkele minuten nadat zij de wagen verlaten had. De mobiele kleedkamer (waarde 36.000 gulden) verdween in de gol ven .Woordvoerders van de filmploeg hebben verklaard dat de wagen die op een helling geparkeerd stond, door zijn remmen is geschoten en in zee is gestort. Zes mannen van de filmploeg kon den ternawernood het gevaarte ont wijken, dat op enkele centimeters af stand langs hen heenschoot. Eliza beth Taylor en Richard Burton zijn thans op Sardinië voor opnamen van hun film „Goforth". Met de wagen lis een aantal per soonlijke bezittingen van Elizabeth Taylor verloren gegaan. NEDERLAND 1 KRO NEDERLAND 2 VPRO 7.00 uur Nieuws Pipo de clown Nieuws Kenmerk-, kerk en samenleving De Flintstones (kleur) Journaal en weeroverzicht Waar is m'n schoentje; programma rondom Ria Valk Baruch Habah; Israëlisch amusementsprogramma (kleur) Man en vrouw Laatste nieuws Sluiting Pipo de clown Hoepla Journaal en weeroverzicht Geloven zonder kerk; teach-in Laatste nieuws De kerken en de strijd om de UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 de late avond De Duitse filmacteur Rudolf spelen in de nieuwe Nederlandse Platte (rechts) is in ons land speelfilm Professor Columbus", aangekomen. Hij zal de hoofdrol 1 Aanslagen op de vrijheid ADVERTENTIE gangen en losse re periodieken enz. werden in be slag genomen, Een dag later gebeur de hetzelfde in Brussel bij de sohrij- (Van onze correspondent) Er is nog al wat opschudding in de Vlaamse letterkundige wereld, vooral bij de jongere auteurs, ontstaan na een aantal huiszoekingen. Voor de derde keer binnen een jaar is boven dien een literair tijdschrift door het Belgisch gerecht in beslag genomen. In september 1966 was dat in Aalst het Provotijd schrift „Bom" en enkele maanden later in Gent „Eindelijk", ook een tijdschrift yoor jongeren. Thans was „Daele", uitgegeven door de Gentse auteur Jan Emiel Daele. aan de beurt. Aanleiding tot het in beslag nemen en tot een huis zoeking op last van de Procureur des Konings was een artikel in dit blad dat was bedoeld als een soort siflage op de vele pornografie die men tegenwoordig in tijdschriften aantreft. Het artikel was een humo ristisch verhaal met zelfs een mo raliserende strekking .Met het ken nelijk gemis aan gevoel voor humor, dat de Belgische overheid kenmerkt, is echter last tot huiszoeking gege ven. Gedurende dnie uur is het huis van Daele doorzocht. Manuscripten van hemzelf en van anderen, boe ken, brieven, adreslijsten, nummers van het tijdschrift in kwestie, jaar- 25 STUKS «O-EEN tAURENS PRODUKT Nobelprijswinnaar Sir Norman Angell - 94 - overleden Sir Norman Angell, die in 1933 de Nobelprijs voor de vrede kreeg, is za terdag op 94-jarige leeftijd in Croy don nabij Londen overleden. Sir Norman heeft talrijke politieke en economische verhandelingen ge schreven. Meer dan 40 boeken staan op zijn naam. Hij werd vooral be kend door het tegen de oorlog ge richte boek „The great illusion", dat in 1910 werd uitgegeven. Dit was aan vankelijk een mislukking maar werd later in meer dan 20 talen vertaald. Het boek werd kort na verschijning een „onvaderlandslievend" werk ge noemd. Meer dan een miljoen exem plaren zijn van dit boek verkocht. Onder meer heeft Sir Norman An gell als journalist in Europa voor ver scheidene Amerikaanse kranten ge werkt. Hij bracht zijn Jeugd in het Amerikaanse westen door, als cowboy en goudzoeker. In 1931 werd hij in adelstand heven. Angell heeft de Engelse strijd tegen Nazi-Duitsland met hart en gesteund. Jeroen Boscli: 50000 bezoekers Zaterdag precies drie weken na de opening, is op de Jeroen Boschten toonstelling in het Provinciaal Muse um in 's-Hertogenbosch de 50.000ste bezoeker ontvangen. Het was rfiej. Scherpenzeel uit Utrecht, studente aan de Rijksuniversiteit aldaar, die in gezelschap was van haar verloof de de heer van Gessel. Zij werden verwelkomd door burgemeester mr. R. Lambooy, die hun namens het ge meentebestuur het standaardwerk over Jeroen Bosch van De Tolnay aanbood. Ook namens de stichting Je roen Boschtentoonstelling en de ge zamenlijke Bossche boekhandelaren die op de tentoonstelling een ver koopstand hebben werden geschen ken aangeboden. Violist Nowieki - 71 - omgekomen De concertvüolist Ignace Nowieki is gisteren dood aangetroffen in zijn ning in Great Neck, (New York), dat hij de dag tevoren het brandende huis was binnen gesneld om zijn viool te redden. De violist was ernstig ver brand, zijn viool bleef onbeschadigd. Nowieki. die 71 jaar werd, dirigeer de een aantal shows op Broadway, zoals „South Pacific" en Gypsy". In .Kiss me Kate" en „Showboat" trad hij als tweede dirigent op. Vier Vlaamse auteurs, Ben C&mi, Herwig Lens, Hugo Raes en Wever- bergh hebben thans een manifest opgesteld waarin zij protesteren te gen hetgeen zij noemen „een onheil spellende aanslag op de persoonlijke vrijheid, de vrijheid van mening, de persvrijheid en een aantal andere vrijheden waarover men in de de mocratische landen in officiële re devoeringen de mond vol heeft". Verder heet het in het manifest dat acties als de onderhanvige het begin zijn van een politiestaat: „Het zou onzin zijn te protesteren tegen dergelijke acties in Spanje, Griekenland enz., wanneer men een zelfde wijze van optreden in eigen land zonder tegenstand zou laten gebeuren". Vele schrijvers o .a. Louis -Paul Boon, Hugo Claus, De Wiispelaere, Ivo Michiels, Huges Pernath en d'Haese hebben het manifest mede ondertekend. i Renesse, piano en gióteren Ganse avond Tros De Tros zond zaterdag voor het eerst als C-omroep, een hele avond uit, op Nederland II In de eerste plaats Rick de Kikker, een Joop Geesink-creatie voor de kinderen die van de bedeling leek te zijn gemaakt. Vervolgens Rin-Tin-Tin en de oom van Mars, series waarvan er heel wat in een dozijn gaan. Na 20 minu ten klassieke muziek de derde 25 minuten-serie (Honey West), en daarna een opzienbarende premièreCatch-as-catch-can. Wie zou twee jaar geleden ver wacht hebben dat niet alleen het bokstaboe zou zijn opgehe ven, maar dat we zelfs vrij worstelen te zien zouden krij gen? Overigens was het wel een „lachertje", de televisie ont hulde nog beter dan in een zaal mogelijk is, dat we te doen had den met pure gymnastiek voor twee heren, uitgevoerd met ver trokken gezichten. Daarna mochten kinderen met Cruyff voetballen, in een vliegtuig vlie gen, een brand helpen blussen en een zeeschip monsteren, ty pisch een programma dus om laat op de avond te worden uit gezonden voor vertederde ouders. Tenslotte liet Kompas zien hoe een actualiteitenru briek ook kan zijn: de kranten van de afgelopen week werden nageplozen en een burger mocht zeggen wat hij over allerlei dingen vond. En dat was niet bijster interessantGeen verrassing dus, ln deze Tros- ouverture. Rudi Ca rellsliow Wat had de VARA te bieden? In de allereerste plaats een voor treffelijke aflevering van „Ja zuster, nee zuster": Annie Schmidt en consorten zijn dus kennelijk nog niet uitgeput! Na „Rawhide" de Rudi Carrell- show, gesitueerd ln het spook huis van de kennis. De grapjes van Rudi vielen dit keer menig maal tussen tafel en bed. Gon- ny Baars zong echter een „lek ker eind weg", de sketch-as- sketch-can van André van Duyn, wiens nasynchronisaties geënt waren op een party vrijworste- len, was een uitstekende vondst en Jasperuna de Jong was spran kelend in een Westside story- achtig liedje uit „De Stunt". Rudi met zichzelf in driehoeks verhouding was ook aardig, Leen Jongewaard die grachtwa ter verkocht idem dito. maar de parodie op Lou en Mien, hoe na tuurgetrouw ook gedaan door André Carell (en tante Leen), was wat al te gemakkelijk. Als Lou inderdaad God is (wat wij betwijfelen), dan is het ongepast en is hU het niet, dan steekt er toch nog altijd een menselijk drama achter. De quiz „Per se conde wl/zer", een beetje dra lend gepresenteerd door Joop Simons, bood de kijkers volop de gelegenheid mee te raden, maar de deelnemers, die allebei de volgende ronde haalden, ble ven een beetje buiten schot: het „meeleven" met hun problemen zit er niet zo in. In „Hadimas- sa" was veel creativiteit ver werkt. Het is weer even iets an ders, een andere toon: dat lis het grote winstpunt. Maar de vol gende aflevering (die als thema zal hebben: „eten en drinken") zal toch met meer kritische zin moeten worden samengesteld. Bijzonder interessant was het ingelaste interview met Swet-la- na ,een imponerende en char mante persoonlijkheid. Tenslotte gisteren: „Kunstgre pen", hoe oud ook, verraste toch weer door zijn directe aanpa.k De Silvio-Francesco show was wat deze altijd al was. „De vlie gende non" was zo absurd dat ze bijna leuk werd en de extra (interview-reportage van Willem Duys met Mary Tyler Moore bleek een welkome aanwinst voor deze AVRO-avond. VOOR MAANDAG 9 OKTOBER Hilversum 1, 402 m 18.25 progr -U: Region; B. Erens 20.05 Metropole ork. 'sng 0 S plano: klassie- amde DDR, se- de DDR (dl. 1) zz.uo Lacnte gram.muz. 2 Act. 22.55 Lichte gram 22.30 Nws. 22.4 NCRV: 18.00 Stereo: Meisjeskoor l af, praatje. 19.05 Koorzang 9.30 Stereo: Licht 19.45 Lichte radiokroniek c De Russische filmster Galina Polskikh is in Londen als een der gasten van het National Film Theatre, dat een week gewijd heeft aan films uit de Sowjet- Unie. Galina, geheel Russian look", speelt in de film „De Jour nalist" die in Londen vertoond wordt. .30 Nws. 22.40 Avond overdenking. 22.50 Alt en piano: klass. lied. 23.30 Vers in het gehoor: voordr. dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 i NRU: 9.00 Interview met Henk Ulsen. 9.20 Premières bi tie ork.; gesprekken. 9.35 Waterst. 9.40 J Barok (gr.). AVRO: 10.00 13.30 Fragmen- icals. Rostrum of Composers: mod. Zweden en Japan. AVRO: 15.00 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, detectlve-hoorsp. 15.40 Inl. tot muz.begrlp, muz. lez. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Klavecimbel-recital: klass. mu- leergang. 10.35 Bariton e land; 12.27 Me< Er 18.00 Mix; 120 min. rijp 6.02 groen op alle toeren (17.00 Nws.).' VOOR DINSDAG 9 OKTOBER TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 NTS/NOT: 10.20 12.00 Schooltelevisie. NTS: 18.30 Alge- 1967 beschouwing I /68; samenvatting kamerdetj; Pipo de Clown. 19.00 Journaal. NCRV: 'elljks magazine NTS: 20.00 Jour- 0.20 Act.rubr. -Show. 21.20 Wat maakte Europa. Europa, doe. La Pérl, dansduet. 22.20 Er zit nog P.I.T. ln: aandacht voor het Protes- Interkerkelijk Thuisfront. NTS: menvattlng kamerdebatten. Nederland 2 NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Kees Brus- se present-eent. 19.10 Van gewest tot ge- 19.30 De 21ste e i de CBS). 20.0 -film. 21.10 Eldofoor, wekelijks scha kelprogramma met informatie' 21.40 Amus.- „Eensgezind" Nieuwkoop won tweede prijs Het Fanfarekorps „Eensgezind" te Nieuwkoop heeft zaterdag deelge nomen aan een te Valkenswaard gehouden muziekconcours, waar het korps in de tweede afdeling een tweede prijs wist te behalen, wat een totaal van 90 punten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5