Sociëteit „Palamedes" it SIR inkels beerburg m 9 NBBS 40 jaar Hoogheemraadschap Rijnland in 1966 Stijgende animo voor 'Hutspotwandeltochten Op Lei(ls dievenpad Ontmoeting tussen kerk en wereld Vrede voorwaarde voor voortbestaan menselijk geslacht AG 9 OKTOBER 1967 Galet zal niet lang meer duren oris^e Leidse Meerburgerwijk ein6^001* een ^aar isole- it verlost. In deze snelgroei- pe e wijk, die nog steeds ver een is van winkels, van pe pzieningen op het gebied het onderwijs en op ker- •ang.ljk terrein, komt namelijk nen afzienbare tijd een win ter ïajentrUm. 10'^e wethouder van Openbare ebourken, de heer C. J. Piena, de bouw van dit win- ;entrum donderdag 12 ok er 's morgens om half twaalf ^het officiële paal slaan. Het 5 uiikelcentrum verrijst met ouwdtien woningen aan de Zaan- ii5 "iat. on (tiet de totstandkoming van uur® winkels zullen vooral de uit deze wijk de uur gelijkheid hebben om de aste levensbehoeften in ei- t omgeving te kopen, dag j ADVERTENTIE 6 gentlemen prefer een produkt cS@J£ f 1.90 UUJ )p 12 oktober zal het 40 jaar ge- Oen zijn dat het te Leiden geves- Ode Nederlands Bureau voor Bui- ilandse Studentenbetrekkingen FVd opgericht. Begon het in 1927 met Jge studenten die goedkope studie- sjes organiseerden, na de oorlog is t NBBS uitgebreid tot een van de ur. Dotste Nederlandse reisbureaus. Tot - activiteiten van dit op nonprofit- sis werkende studentenbedr ij f be ur-ren chartervluchten en goedkope uwginreizen door geheel Europa, lerst gereduceerd transatlantisch rvoer, studentenhotels in alle gro- steden en vakantiecentra van alsmede geheel georganiseer- nKjj vakanties in Nederland voor bui- nlandse studenten. Het afgelopen Hetizoen hebben ruim 25.000 studen- n met het NBBS gereisd, i en Met fiets tegen ur autoportier Juist op het moment dat zater- agmiddag omstreeks twaalf uur P fen fietser naderde opende op de Jreestraat een automobilist het rehterportier van zijn geparkeerd gaande wagen. De fietser, een 17- ürige jongeman uit Zoeterwoude, naleed er prompt tegen op. Hij viel en neusde daarbij enkele ribben. De haap zou zich onder behandeling an zijn huisarts stellen. EM Grepen uit het jaarverslag De zorgelijke situatie, waarin Rijnland met betrekking tot de wa terkwaliteit verkeert, heeft vorig jaar om een aanpak gevraagd die een snelle en harmonische voltooiing als mede een zo doelmatig mogelijk be heer van het geheel van afvaiwater- zulveringswerken verzekert. Deze werd alleen te realiseren geacht, in dien Rijnland de zuivering zoveel mogelijk zelf ter hand neemt, ener zijds door eigen bouw en exploitatie van nog te realiseren werken ander zijds door bestaande installaties over te nemen ,voor zover de betreffende gemeenten tot overdracht aan Rijn land bereid kunnen worden gevon den. Uit een oogpunt van evenredige financiële bedeling zou dan aan ge meenten, die zelf, op een ook voor Rijnland geëigende wijze, willen blij ven zuiveren, een bijdrage in de exploitatiekosten dienen te worden verleend. Dit staat te lezen in het pas verschenen jaarverslag over 1966 van het Hoogheemraadschap van Rijnland. De verordening gaat uit van uni forme heffingen voor het gehele ge bied en wel voor bijzondere objec- jecten als fabrieken en openbare ge bouwen naar de benaderde werke lijke afvalwater-afgifte en voor de overige afvalwater lozende gebouwde eigendommen, waaronder woningen, naar de belastbare huurwaarde. In het verslagjaar werd nog niets naders vernomen omtrent de in 1965 aan GJ3. van Noord- en Zuid-Hol land ter bevordering voorgedragen reglementswijziging, die Rijnland be voegdheden beoogt te verschaffen met betrekking tot polders en verde re Rijnlandse gebiedsdelen met een eigen waterhuishouding ingeval van onvoldoende zorg op het punt van da waterkwaliteit. Bij de staten van Zuid-Holland werd een en andermaal bezwaar aangetekend tegen een ontwerp van G.S. voor een provinciaale grondwa terverordening. Hoewel in beginsel geporteerd voor het scheppen van mogelijkheden voor een gecoördi neerde regulering in groter verband, rees in Rijnlands boezem verzet te gen de onderhavige vormgeving. De ze toch onttrok de materie voor wat de meer belangrijke, niet door de Grondwaterwet W aterleidingbedrij - ven beheerste gevallen betreft, vol le, dig aan de bevoegdheid der water schappen. Zulks werd, althans voor boezemwaterschappen bepaald te rigoureus geacht. Teneinde èn naar kwantiteit èn naar kwaliteit een ver antwoord boezembeheer te kunnen voeren, dient men, zo werd gesteld, te beschikken over bevoegdheden om de het water beïnvloedende hande lingen te voorkomen of aan banden te leggen. Toen de staten ondanks deze en soortgelijke protested o.m. van de zijde van Delftland en Schie- land de verordening vrijwel ongewij zigd vaststelden, volgde een verzoek aan de Kroon om de vereiste goed keuring aan het stuk te onthouden. Met het kadeverbeteringsplan Midden-Rijnland werd in 1966 geen verdere voortgang gemaakt. Extreem waterbezwaar op 19 Juli en volgende dagen gaf moeilijk heden in de omgeving van Zoeter woude. Op enkele punten Hepen la ge kadegedeelten over, terwijl zich elders ernstige verwerkingsverschijn selen voordeden, met gevaar van af schuiving. Zulks gaf aanleiding tot het tijdelijk instellen van een bema lingsverbod overeenkomstig de daar voor in Rijnlands keur gestelde rege len. Met het bestuur van het water schap De Omringdijk van de Droog gemaakte Noordpias had een be spreking plaats over een te hoog chloridegehalte van het uitslagwater van het gemaal „Falenstein". Het waterschapsbestuur zegde toe bij de betrokken ingelegen polders het op korte termijn dichten van diverse gasbronnen en natuurlijke wellen te zullen bevorderen. Van Rijnlandzij de werd technische hulp bij de in ventarisatie van deze objecten ver leend. Bij de provinciale waterstaat, de cultuurtechnische dienst en Rijn lands Technische dienst is in studie, welke verdere maatregelen nodig zijn. De ontvangsten over 1966 beliepen f 4.624.000.7 (waarvan f 3.875.260.83 omslag) en de uitgaven f 4.395.007,20. Voordelig saldo f 228.992,87. De le ningsschuld liep op van f 7.429.479,33 tot f 7.760.786,79. Alle deelnemers (sters) er waren geen uitvallers konden een minia tuurbeeldje van Geuzenaanvoerder Boisot aan hun verzameling toevoe gen en de groepen een tegeltje met de afbeelding van deze bekende Geus. De deelnemende groepen vertegen woordigden ditmaal de wandelsport verenigingen: „Het Spaame", Haar lem, „Eendracht Maakt Macht", Delft, „Vonk", Nieuw Vennep, „Een dracht", Rotterdam, „Zwieten", Zoe terwoude, „De Keitjes", Leiden, „De Natuurvrienden", Alphen a. d. Rijn, „De Paddestoel", Waddinxveen, „The Quick Steps", Alphen a. d. Rijn, „The Blue Stars", Rotterdam, „D.O-T.", Overschie, „Pernis", Pemis, „S.D.S.", Den Haag, „D.V.O.", Hillegom en „St Laurentius", Stompwijk. De Ju liana van Stolbergschool en de Kon. Wilhelminaschool beide in Leiden, i namen «veneens met een groep deel. Voorbij de kern van Bodegraven bleek de kwaliteit van het water van de Oude Ryn bij herhaling on voldoende. Vanuit Rijnlands boezem werd over 1966 997,3 miljoen m3 water ge loosd, waarvan 832,7 miljoen m3 voor peilbeheersing, 79,1 miljoen m3 voor verversing en 85,5 miljoen m3 we gens doorvoer naar Delftland. Ingelaten werd 197,5 miljoen m3 (32,9; 79,1 en 85,5 miljoen m3 we gens peilbeheersing, verversing en doorvoer) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Reinoud Matthias, z. v. M. F. H. Zee en D. E. L. Wahban Hilal, Patricia Hedwlg, d. v. J. F. R. M. Veling en H. J. T. Koetsier, Lodewijk, z. v. D. van Starkenburg en N. Roor, Johnny Marcel, z. v. A. G. de Vries en D. Wei- se, Adrlana Maria, d. v. H. E. J. Kor- tekaas en Y ter Schiphorst, Jacob, z. v. J. van Heusden en F. Zandbergen, Edward, z. v. M. Gordijn en H. J. M. Lankhaar, Gerbert, z. v. G. C. Mulder en G. C. Samplmon, Gerard Pleter, z. v. G. van der Bént en L. van der Plas, Klaas. z. v. S. Postma en W. van Oei, Hendrlkus Johannes, z. v. B. C. Oost- dam en J. C. J. Elstgeest, Petrus Roe lof, z. v. J. Groenendijk en A. M. A. Drijfhout, Dirk Jan, z. v. A. Molenaar en D. H. Hopman, Anna Petronella, d. v. P. J. A. Volwater en S. van de Groep, Mireille, d. v. L. Schalker en N. E. Groen. OVERLEDEN A. Schipper, 3 weken, dochter, A. We- demeijer, 46 Jaar, man, P. van der Gijp, 70 jaar, echtgenote van G. P. E. LEIDSCH DAGBLAD Veertig jarig jubileum van Herman de Wolff Op 1 november geeft de Chr. Ora toriumvereniging „Ex Animo" een concert in de Leidse Stadsgehoorzaal ter gelegenheid van het 40-jarig ju bileum van haar dirigent Herman de Wolff. Uitgevoerd zullen worden Cantate 140 van Bach, de Nelson Messe van Haydn en het Te Deum van Bruck ner. Medewerking verlenen Angèle Geers (sopraan), Aafje Heynis (alt), Chris van Woerkom (tenor), Max v. Egmond (bas) en Rienk Jiskoot (klavecimbel). De begeleiding wordt verzorgd door het Zuid-Hollands Orkest. Het geheel staat onder lei ding van Herman de Wolff. Academische Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: Kandidaats: Franse taal- en letterkunde mej. A. J, Osinga (Oldenbroek)mej. C. G. van Baaien (Den Haag), de heer L. Looren de Jong (Poortugaal) en mej. A. N. B. Dorrepaal (Terneuzen) PAGINA '|3 Aan de Tech. Hogeschool in Delft is geslaagd voor het prop. exa men natuurkundig ingenieur de heer E. E. Kukenheim in Leiden, idem voor het prop. examen civiel inge nieur de heer W. A. P. Lincewicz in Leiden. ADVERTENTIE In Leiden is in het afgelopen week einde een groot aantal inbraakjes ge pleegd. Bij een inbraak in een woning aan de De Laat de Kanterstraat werd een antieke gouden damesring ter waarde van driehonderd gulden ont vreemd alsmede zes pakjes sigaret ten en een damesportemonnaie met een bedrag van vijf gulden. Uit de keuken van een woonhuis aan de Witte Singel werd een doosje met ruim zestig gulden aan huishoud geld weggenomen. Deze Inbraak werd evenals de vorige in de nacht van vrijdag op zaterdag gepleegd. Door verbreking van de keuken deur hebben onbekenden zich in de nacht van zaterdag op zondag toe gang verschaft achtereenvolgens in een woning aan de Houtlaan en in drie huizen aan de Rynsburgerweg. De daders waren kennelijk op geld uit, want waardevolle voorwerpen bleven onaangeroerd. Voorts werd in dezelfde nacht in gebroken in een pakhuis aan de Prin senstraat en in een garagebedrijf aan de Uiterstegracht, maar ook daar hebben de daders niets van hun ga ding weten te vinden. Bij een inbraak in het brugwach tershuisje van de Schrijversbrug ge durende het weekeinde werden enke le leerboeken voor de politie alsme de een bromfietshoes buit gemaakt. Gesticht op initiatief LSG De onrechtmatige voogdij, die geloof en kerk over de wereld uitoefenen, moet worden geliquideerd. De voormalige verhou ding, zoals deze in de praktijk tussen christendom en wereld veelal bestond, was een wanverhouding. In zoverre geeft de ne gatieve term „deconfessionalisatie" de opdracht van de moder ne christen weer. Maar zijn roeping omvat meer. Dit zei dr. A. J. M. Comelissen uit Wassenaar zaterdagmiddag op de landdag van de St. Adelbertverena- ging in Utrecht. Deze landdag stond in het teken van het onderwerp „Ontmoeting kerk en wereld" Dr. Cornelissing ging In het bijzonder in op de dialoog als menselijk- chris telijke opgaven. Naar zijn oordeel moet een ver houding tussen christendom en we reld groeien, een verhouding die is gebaseerd op personalisme en tota liteit. Op een andere, meer intensie ve wyze dient het geloof het leven te inspireren. Een werkelijke ontmoeting met de wereld moet tot stand ko men, een levende synthese van de arbeid in het gezin, in het beroep, wetenschap en techniek, kortom van al het aardse met de religieuze waar den. Prof. dr. L. M. de Rijk, hoogleraar in de geschiedenis van de middel eeuwse wijsbegeerte aan de Univer siteiten van Nijmegen en Utrecht, sprak over „De mens tussen kerk en wereld". Hij stelde o.m. dat de zekerheid van een ideologie, op het vlak van overreding en argumenta tie alleen maar een schijn-zeker uit gangspunt is. Indien visie en ideo logie themabische formuleringen vin den die méér pretenderen te zyn dan werkhypothesen, komen zij naar zyn overtuiging niet slechts op ge- Dr. A. M. Lorentz de Haas overleden In de kring van familieleden ls za« terdag in Heemstede begraven dr» A. M. Lorentz de Haas, in leven di- recteur-geneesheer van .Meer en Bosch" en directeur van de „Cru- quiushoeve", twee Instellingen van de „Christelijke vereniging tot ver* pleging van lijders en lijderessen aan vallende ziekte. Dr. De Haas ie slechts 66 jaar geworden. Ds. F. J. POP OVERLEDEN In de nacht van zaterdag op zon dag is in Zeist na een kortstondig* ziekte overleden ds. F. J. Pop, voor zitter van, het directorium van de Stichting „Kerk en Wereld" van de Ned. Herv. Kerk. Hij is 63 Jaar ge worden. Nadat ds. Pop verschillende predi kantplaatsen had vervuld, om. te Hees bij Nijmegen, te Spijkenisse en te Delft, werd hij in 1945 directeur van „Kerk en Wereld". Van zijn hand zijn diverse boeken en brochu res verschenen, zoals om. het voor theologen en predikanten zo bekende naslagwerk ..Bijbelse woorden en hun geheimen". Woensdag om 11 uur wordt in de Thomaskerk aan de Oranje-Nassau- laan in Zeist een rouwdienst gehou den. De begrafenis zal daarna in stilte geschieden. spannen voet met hun object (de steeds veranderende situaties), maar ook met hun krachtbron (de inspira tie) te staan. Onder zeer grote belangstelling is zaterdag in het Witte Huis tn Oegst- geest de Schaaksociëteit „Palame- des" geopend. Deze schaaksociëteit, voor ieder die een partijtje wil scha ken op iedere zaterdagmiddag van twee tot half zes toegankelijk, is ge sticht op initiatief van het bestuur van het Leids Schaak Genootschap. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter van diit schaakgenoot schap, ds. Mackaay, er aan, dat deze schaaksociëteit de derde in het land is, na Enschede en Amsterdam, waar de animo tot nu toe zeer be vredigend bleek. Hij verheugde zich er over dat zovelen by deze opening aanwezig waren en verwelkomde :n het bijzonder de heren Van der Voet (namens het gemeentebestuur van Oegstgeest) en Van der Vliet (Leid se gemeenteraad), de heren mr. Goudsmit en Slavekoorde (afgevaar digden van het KNSB-bestuur) en de heren Wagenaar en v. d. Meulen (LSB-bestuur). De heer G. van der Vliet, aan wie ds. Mackaay vervolgens het woord gaf, toonde zich zeer ver heugd over het LSG-initiatief. Hij benadrukte het belang van het brok je recreatie, dat nu weer geschapen is en hoopte dat een dergelijke so ciëteit ook in Leiden eens van de grond zou komen. De heer v. d. Vliet bleek gekomen te zijn om de socië teit een naam te geven. De sociëteit zal .Palamedes" naar de Griekse held uit de Trojaanse oorlog heten, omdat .JPalamedes", althans volgens Bilderdijk, de uitvinder van het edele spel is. Reeds eerder was er in Leiden een schaakgenootschap van die naam, waaruit het LSG in 1895 is voort gekomen. De heer v. d. Vliet deed het. zeer veel genoegen, als enig nog in leven zijnde lid van „Palamedes", deze naam te verbinden aan de nieuwe schaaksociëteit. Hij overhan digde aan ds. Mackaay de originele ivoren voorzittershamer, daterend uit 1846, en een fraai uitgevoerd leden-boek uit die jaren. Hij be loofde tevens het gehele archief en verdere curiositeiten te overhan digen. Ds. Mackaay kondigde hierna on der luide bijval het voornemen van het. LSG-bestuur aan het erelidmaat schap van LSG aan de heer v, d. Vliet aan te bieden. De heer G. v. d. Vliet (links) overhandigt ds. Mackaay de uit 1846 daterende voorzittershamer (Foto LD/Holvast) Hiqrna wensten ook de heren v. d. Voet, die enkele schaakherinneringen ophaalde, mr. Goudsmit, die als KNSB-voorzitter enkele praktische wenken aan de organisatie gaf, en Wagenaar, namens de Leidse Schaakbond, veel succes toe aan de nieuwe schaaksociëteit. De Algemene Doopsgezinde Sociëteit, de Evangelisch-Luther- se Kerk, de Geref. Kerken, de Ned. Herv. Kerk, de Oud-Katho lieke Kerk, de Remonstrantse Broederschap en de R.K. Kerk hebben ter gelegenheid van de Vredesweek 1967, zondag een ge meenschappelijke verklering uitgegeven. Simultaan Voor deze openingsdag hadden de organisatoren de heren Weiland, Wiebes en Vol ten een simultaan- séance op touw gezet, te geven door drs. Van Geet en drs. v. d. Berg, beiden internationaal schaakmeester en lid van het LSG. Van Geet nam het op tegen zestien tegenstanders en moest slechts drie remises toe staan aan de heren Soesilo, Haas noot en dr. De Groot (90 ter wijl v. d. Berg, die vijftien tegen standers te bestrijden had. slechts twee remises, aan de heren Drieg en i De Bruyn toestond (93 Vredesweek van kerken Daarin wordt onder meer gezegd: „opnieuw trekken zich dreigende wolken, samen aan het uitspansel" van de internationale politiek. .De oorlog in Vietnam breidt zich steeds verder uit, een heel volk dreigt ten onder te gaan en de risico's van een nieuw wereldconflict zyn reeds on derwerp van een openbare discussie. De kloof tussen de arme en de rijke landen wordt nog steeds groter. De pogingen om een halt toe te roepen aan verdere verspreiding van de massale vernietiginsmiddelen, waar over de mensheid de beschikking heeft gekregen, zijn nog steeds niet j met succes bekroond en helaas moet I worden vastgesteld, dat ook in Euro pa niet overal voldoende wordt be* seft, dat in het atoomtijdperk de vre- de een voorwaarde is geworden voor het voortbestaan van het menselijk geslacht. Het is in deze situatie, dat de kerken het tot haar plicht reke nen. in trouw aan de boodschap van de Heer te getuigen hoe juist in onze tijd de vrede als hoogste menselijke opdracht voor ons staat". En verder; „de kerken in Nederland doen van daag 'n gezamenlijk beroep op allen die in ons land politieke verantwoor delijkheid dragen, in de eerste plaats regering en volksvertegenwoordiging opdat duidelijker dan tot nu toe de vrede van de wereld de centrale doelstelling worde in de politiek van ons land. Tegelijkertijd spreken zij met klem uit dat de vrede niet alleen een zaak van de overheid is. maar van ieder van ons"»

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3