LEIDSCH mDAGBLAD Miljoenen z wende 1 bij aanleg pijpleiding K.V.P.-kritiek op de miljoenennota Gasexplosie in kleuterschool 798.072 JAMIN BELASTINGEN NIET BILLIJK VERSPREID Marokkaan bij ruzie gedood Q V. d. Velde Citroëll CALTEX TANK-PREMIE PROGRAMMA TOT 45% KORTING OP WAARDEVOLLE GEBRUIKS ARTIKELEN! (§ud i /j <s Imvang nog niet te overzien ier personen gearresteerd gericht 1 maart 1860 MAANDAG 9 OKTOBER 1967 No. 31401 icteor: E. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel l, Lelden - Giro no 6708» rfdredacteur: J. Brouwer ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bft vooruitbetaling!losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 jRottcrdai ^St rijen, \PIJPLEIOING\ Eindhoven :Weert\ Het transport van het vluchtige, hoogst brandbare naphtha door de ongeveer 20 cm brede buis is op drie manieren beveiligd. Vanuit eén cen trale post in Beek kan onmiddellijk lek- en drukverlies worden waarge nomen. Vanuit een hefschroefvlieg- tuig worden alle werken in de omge ving van de leiding nauwlettend in de gaten gehouden. Bij kruisingen van de leiding met wegen is elektri sche meetapparatuur opgesteld. Dit onderdeel van het veiligheidssysteem is bij het nu ontdekte bedrog in het geding. Bjj elke kruising is de eigenlijke pijp door een stalen mantel geleid. Verschuivingen van de pijp o.a. door zwaar verkeer kan op boven grondse meters worden waargeno men. Door het inbrengen van weer- standjes is dit elektrische meetsys teem nu op verschillende plaatsen waardeloos gemaakt. Voorlopig zal op zestien plaatsen in noordwest Noord-Brabant de leiding moeten worden blootgelegd en het veilig heidssysteem worden vernieuwd of hersteld. De kosten daarvan belopen ongeveer 100.000 gulden. Zevenhonderd achtennegentigduizend tweeënzeventig (798.072) partijleden zijn dn vijf jaar tijd het slachtoffer van de stalinistische zuiveringen ge worden, aldus is zaterdag voor het eerst door een officieel Sowjetrus- sisch orgaan gepubliceerd. „Het le ven van de party", een blad van het centraal comité, geeft de geschiede nis van de partij in cijfers. Daaruit blijkt dat het aantal partijleden van 1918 tot 1967 gegroeid is van 390.000 tot 12.947.926. Alleen in de periode van 1933 tot '37 en in het oorlogsjaar 1942 trad er een daling in het aantal leden op. Vijf ministers in arrest Jeme- nitische legerleiders hebben vijf ministers gearresteerd om- deze zich verzet/ten tegen de boycot door president Sallal van het Arabische vredescomité inzake Je men. Onder de arrestanten zouden zich de ministers van Bimenlandse Zaken en van Voorlichting bevin den. Ongeveer twee wéken geleden heeft de directie van de transportmaat schappij DSM in Heerlen een tip ge kregen over de onregelmatigheden. In Zundert ontdekten controleurs een nog verse „vreemde" las in een buitenmantel. Er bleek ook pas graafwerk rond de krusing van de weg en de leiding te zijn verricht. Een dag later vonden zij in Made een weerstand je in de ondergrondse bedrading van de apparatuur. Later bleek, dat zo'n weerstandje ook in Zundert was aangebracht, maar later weer was weggehaald. Bij de Staatsmijnen werd vastge steld, dat er onderweg veel naph thaline verloren ging. Men begon toen naar lekken te zoeken en op punten waar de buizen aan elkaar waren ge last werden putten gegraven. Toen bleek dat de grond op die punten met naphtha was doordrenkt. Vervolg op pagina 2 Lord Attlee, van 1945 tot 1951 minister--president van Engeland, is gisteren op 84-jarige leeftijd overleden. Zijn stoffelijk over schot zal op een nader te bepalen datum in Londen worden gecre meerd en de as zal worden bijge zet in Westminster Abbey, de his torische rustplaats van Britse vorsten en verdienstelijke burgers. Op 3 november zal een herden kingsdienst in de Westminster Abbey worden gehouden. (Zie ook pag. 14). Een dode, een zwaar gewonde en vijf kinderen licht gewond In een kleuterschool aan de Haag se Gerard Doustraat heeft zich van morgen omstreeks half tien een gas ontploffing voorgedaan. Een mon teur van het Gemeentelijk Energie bedrijf werd daarbij gedood en één zwaar gewond. Vijf kleuters moesten licht gewond ook naar het ziekenhuis Zuidwal worden gebracht. De ontploffing had plaats in de kelder van de kleuterschool ,,Het trefpunt", waajr 39-jarige monteur Willemsteijn en 54-jarige mon teur Vink bezig waren een elek trische aansluiting te maken. Het gas, dat explodeerde was afkomstig uit een butagasfles, die door de monteurs werd gebruikt. De heer Vink zag na de ontploffing nog kans zelf uit de kelder te ko men. De heer Willemsteijn was er echter zo erg aan toe, dat hij eruit gehaald moest worden. Hij overleed (Van onze Haagse correspondent) De belastingverhogingen en verplichtingen zijn niet billijk over de verschillende bevolkingsgroepen verspreid. Met name de middengroepen, de minst draagkrachtigen en de kinderrijke gezinnen worden te zwaar belast. Deze mening huldigt een overgrote meerderheid (109 van de 165) van K.V.P.-werkgroepen in een voor de kamerfractie van de partij bestemde reactie op de miljoenennota. De kritiek geldt vooral de huurverhoging van woningwetwoningen voor inkomens boven f 12.500,-, de onderwijsmaatregelen en de ver mindering van de aftrek voor buitengewone lasten. den onevenwichtig zwaar getroffen. En over het voorstel om de aftrek voor buitengewone lasten te vermin deren, zegt een aantal werkgroepen dat die lasten voornamelijk moeten worden gedragen door de lagere en middelbare inkomenstrekkers en de grotere gezinnen. „Na de 2.5 procent regeling van vorig jaar kan dit er echt niet meer bij". Huurverhoging onbillijk De huurverhoging wordt onbillijk geacht, omdat in de meeste steden geen alternatieve (duurdere, maar betaalbare) huurwoningen beschik baar zijn. Zij wordt bovendien be schouwd als een straf voor het foute woningbeleid van vorige regeringen en zou vinden de werkgroepen alleen voor nieuwe huurders moeten gelden. De onderwijsmaatregelen, die in de miljoenennota zijn aangekondigd worden „te fors" genoemd. Gezinnen I met meer studerende kinderen wor- W erkgelegenheid Ruim de helft van de werkgroepen as van mening, dat in het pakket van regeringsmaatregelen de werkge legenheid niet voldoende aan haar trekken komt. Er zou meer gerichte activiteit moeten zijn voor die gebie den waar de werkkoosheid meer dan drie procent bedraagt. Er moeten, al dus de reacties, meer openbare wer ken komen ter verbetering van de infrastructuur, meer industrieën moeten worden aangetrokken. Voorts zijn gunstige finanaieringsmaatrege- len nodig en vooral ook meer bouw opdrachten, omdat de werkloosheid in de bouw het grootst is. Ook de jeugdwerkloosheid moet meer worden bestreden. Gevraagd wordt ondermeer om: ver plaatsing van rijksinstellingen, het voorkomen dat industrieën naar het buitenland vertrekken, het niet meer aannemen van buitenlandse arbei ders, het oprichten van industrieban- ken, het verstrekken van renteloze leningen ten laste van het werkloos heidsfonds voor industrieën in de probleemgebieden en om meer fis cale faciliteiten voor onderzoek om de exportpositie te versterken. in het ziekenhuis. Zijn kleding lag op straat bij de uitgang van de kelder. De geschroeide, geblakerde en ver scheurde resten gaven een indruk van de zeer grote kracht van de explosie, die in de kinderrijke buurt een lichte paniek veroorzaakte. Op het moment van de ontplof fing waren er ongeveer 170 kinde ren in de school. In het klasje, met ongeveer 35 kinderen, dat wordt ge leid door Marian Kampen (17) spron gen alle ruiten. Wonderlijk genoeg werd geen van de kinderen ernstig gewond. „We werden allemaal naar het raam gezogen" vertelde Marian. Er stond juist voor de klas een kind een liedje te zingen. De kleu ters vlogen bij de knal uit de ban ken en renden huilend naar de deur. Met moeite kon paniek worden voor komen. In de buurt sneuvelden honderden ruiten. Een voorbijganger: „Ik zag een enorme steekvlam uit de kelder komen. Ik rende naar binnen. Bij de achterdeur stonden tientallen kleu ters opeengedrongen. Twee lagen op de grond, maar dat kwam van de schrik. De meesten hadden splin- Twee steekpartijen In een pension in Den Bosch, waar een 25-tal buitenlandse gastarbei ders woont, heeft zaterdagmiddag een steekpartij plaats gehad, die het leven heeft gekost aan de 30-jarige B. Cherif afkomstig uit El Jadida bij Casablanca in Marokko. De man was in oktober 1966 als gastarbeider naar Den Eosch gekomen. Er ont stond zaterdagmiddag een ruzie tussen hem en zijn kamergenoot, een 30-jarige Marokkaan, welke ru zie zo hoog opliep, dat de laatste een mes trok en Cherif vier steken toebracht, waarvan twee in de hart streek. Cherif werd onmiddellijk naar het Groot Ziekengasthuis over gebracht, waar hij 's avonds om half elf is overleden. De dader, die in verzekerde bewaring is gesteld, was sinds augustus 1966 in 's-Hertogen- bosch werkzaam. Bij een vechtpartij in de nacht van zaterdag op zondag in Enschede kreeg een 23-jarige Enschedeër een steek van een stiletto in de borst. Hij werd naar Ziekenzorg gebracht, welk ziekenhuis hij na behandeling van de steekwond in de loop van gisteren kon verlaten. Als vermoede lijke dader arresteerde de Enschede- se politie een 39-jarige Italiaan. ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 v. ZÜYLEN v. NIJEVELTSTR. 372 - WASSENAAR - TEL. 3013 Een chaos van hout en glas op de vloer van het klasje, terwijl angstige moeders bij de onder wijskrachten informeren naar de ters in hun handen en hun haar." Vele moeders liepen te hoop. De po litie zette de straat af met hekken, nadat er een lichte paniek was ont staan onder de ouders, die wilden worden ingelicht over het lot van de kleuters. Brandweerlieden hiel pen bij het verwijderen van de res ten van ruiten. Dat er niet meer gewonden zijn, kan een wonder wor den genoemd. De glassplinters la gen centimeters dik op straat. VRAAG UITVOERIGE FOLDER BU DE CALTEX STATIONS felfi Zijn wij wel onderricht dan zal er vooreerst van post- zegels voor drukwerken nog niets komen. Het schijnt dat er tegen de invoering nog al tijd groote bezwaren bestaan. Hedenmorgen heeft het korps dienstdoende en oud- officieren der schutterij al hier aan den heer majoor P. 1 F. W. de Timmerman, kom- mandant der schutterij, bij gelegenheid van het herden ken van zijnen 25-jarigen dienst, een prachtigen eere- sabel ten geschenke gegeven. Ma<ja° BredaQ Tilburg0 «)H ij varan baak J Weerstand] es (Van onze correspondenten) Jr is op nog niet te overziene schaal geknoeid aan de Esso- pleiding van het Botlekgebied naar de Staatsmijnen in Ge il, die gemaakt is voor het vervoer van naphtha. De officier j justitie in Breda, mr. J. Louët-Feisser, die met een groot lerzoek is begonnen, heeft zelfs nog geen overzicht en weet t bij benadering te zeggen wat er allemaal uit deze zwendel I voortvloeien. VEERBERICHT i^Veel bewolking J |\et KNMI verwacht van heden morgenavond: veel bewolking voornamelijk in het westen en lerrden van het land enige regen of ,ucljregen. Matige tot krachtige zuid elijke wind en weinig verande- e cf ln temperatuur. (Opgemaakt om 11-15 uur) 10 OKTOBER ken op; 6.55 uur; onder: 17.59 uur. to op: 15.35 uur; onder: 22.19 dffwater te Katwijk te 7.44 en 5 uur, laagwater te 3.27 en 15.49 en. nummer bestaat alt 10 pagina's Eén van de meetpaaltjes van de pijpleiding, die door het ge knoei onjuiste aanwijzingen ge ven. l de afgelopen drie dagen vier personen gearresteerd. van hen, een inwoner van tenberg, lid van de Provin- b Staten voor de Boeren- I lij in Noord-Brabant, is ir spoedig losgelaten op me- ihe gronden. Twee gear- i berden zijn uitvoeders van 1 aannemingsbedrijf Algera ÏVolvega en van het tech- 1 h bureau Tebodin uit Den K ig. Er is nog een vierde per- 1 a gearresteerd wiens func- 1 nog niet is bekend gemaakt. 1 justitie kwam op het spoor 3 de zwendel na aangifte r de aannemer Algera. ït gaat üi deze zaak om een mil- enzwendel in het negatieve. Om t stroppen te voorkomen heeft verkeerd gemaakt werk weten 'erbergen. Bij een controle door ïel van steekproeven door een jhieursbureau van de Staatsmij- is de fraude aan het licht ge- De loop van de pijpleiding voor lichte benzine van het Bot lek-gebied naar Beek. maatschappij DSM, een honderd procent dochteronderneming van de Staatsmijnen. Deze N.V. is eigenares se van de pijpleiding. Het omvang rijke en kostbare werk (de kosten zijn nimmer openbaar gemaakt) werd in Brabant voor een deel over een afstand van vijftig kilometer verricht door de firma Algera uit Wolvega. Het technisch bureau Te bodin uit Den Haag had de techni sche supervisie. Op 28 december vorig jaar werd de pijpleiding met drie maanden ver traging in gebruik genomen. Onder hoge druk werd, en wordt nog steeds de naphtha vanuit de Botlek naar Ge leen gestuwd. De pijpleiding Botlek- gebied dient voor toevoer van lichte benzines voor de beide krakers op het polychemie-bedrijf van Staats mijnen in Beek. Daar wordt er poly ethyleen en propeen uit gewonnen. De overblijvende benzines worden op gezette tijden via dezelfde leiding te ruggepompt naar de Esso-raffinade- rjj in het Botlekgebied. Het op en neer pompen van vloeistoffen door dezelfde buizen wordt maar op een paar plaatsen in de wereld toegepast. De pijpleiding ligt in velden en wei landen en is aangebracht onder ri vieren, kanalen, wegen en dijken door. i Pijpleiding is vorig jaar gelegd Opdracht van de N.V. transport-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1