W ereldaccordeonconcour s in de Stadsgehoorzaal Vietcong zet terreur onverminderd voort PULLOVER Wedstrijd om de „Coupe Mondiale Honderdvijftig jaar Gentse universiteit Om 4 uur op. @®ïmm w8ü 0 Ws Mfiöo Ws mfMo Ü(M}$ m^iPo §mmlh tw gxsraafJJ MflB msuo ÜD 9oo ®Mkm0 Jongeren-parlement besprak jongeren 18 M GERUITE FLANELLEN HEREN OVERHEMDEN - 6.25 - BEU VRIJDAG 6 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 m Van 13 tot 17 oktober ADVERTENTIE 95 agai De dagen 13 tot 17 oktober zullen in het teken van de CIA staan. CIA is afkorting van „Confédération Internationale des dei Accordéonistes". Deze confederatie die 40 nationale organi saties overkoepelt en 6000 tot 7000 georganiseerde accordeonis- uur ten bereikt gebruikt statutair de Franse taal. Voor Neder- «4land is daarbij aangesloten de NAA (Nederl. Accordeonisten Associatie), waarvan het secretariaat berust bij de accordeon- leraar van onze Stedelijke Muziekschool Lauw Boellaard. Het concours-secretariaat is gevestigd Meloenstraat 23, Leiden. i De C.I.A. organiseert jaarlijks een wedstrijd oin de "Coupe Mondiale", om de wereldtitel solo-accordionist, 2| een titel die onze stadgenoot Henny (LangeveId (als eerste Nederlander in de accordionistische wereldgeschiede- nis) verleden jaar in Versailles ver overde. Bü besluit van de C.I.A. Swerd Nederland aangewezen voor de Coupe 1967 (de 20ste in de rij) uit Eindhoven uitkomen. Eveneens twee kandidaten zenden Engeland, Frankrijk, Oostenrijk, Tsjecho-Slo- wakye en de Ver. Staten. Eén kandi daat zenden Bulgarije, Canada, Duitsland, Hongarije, Uruguay, Ve nezuela en Zwitserland. De Neder landse kandidaten waren aangewe zen op het laatste landelijk eindcon- cours in Zeist. Het maakt voor de bedoelde beoordelingen geen vershil of men het accordeonspel beoefent als amateurr, beroeps of semi-be- roeps. Verwacht wordt, dat het zwaarte punt van de belangstelling zal uit gaan naar de Duitse mededingster en naar de twee Amerikanen. Tot he den (sinds 1948) won Duitsland twee maal. Frankrijk en Italië wonnen ieder driemaal en Amerika zesmaal. Het systeem van het puntenstelsel, dat de vaardigheden uitdrukt, is: li- mite 50 p. voor het verplicht, 40 p. voor het vrije werk en 10 p. voor het prima vista spel. Vele prijzen Voor deze Nederlandse Coupe Mon diale gebeurtenis heeft Koningin Ju liana (als eerste staatshoofd in de C.I.A.-annalen) belangstelling ge- 3 Kandidaten >er) per aangesloten land worden maxi maal twee mededingers naar de wereldtitel toegelaten. Zo laat Neder- [rdo land nu mevrouw Franssen-van Son uit Vlissingen en Peter Zimmerman ro" Inbrekers op pad ,r. j In de nacht van woensdag op dc donderdag is ingebroken in een drogisterij aan de Lage Morsweg in Leiden. Uit de winkel werd een geldkassa met twintig gulden weg- genomen. De kassa is later leeg aan- getroffen in een brandpoort achter de zaak. In dezelfde nacht werd inge- 4.3( broken in twee woonhuizen aan de Rooseveltstraat in Leiden-Zuidwest. In de keuken van een van deze wo- 20.li ningen maakte men een damespor- t temonnee met tachtig gulden buit. 1 In het begin van deze week ,nhi hebben onbekenden zich toegang verschaft tot een tuinhuisje op het Jal volkstuincomplex „Ons Buiten". Ont- 1 v vreemd werden een oliespuit en enig hengelgereedschap met een geza- c| menlijke waarde van btjna zestig gulden. Het is waarschijnlijk jon- N' genswerk geweest. toond door beschikbaarstelling van een zilveren medaille. De gemeente i Leiden stelde een gouden, de Stich- I ting Leidse Muziekschool een zilve ren medaille ter beschikking. De ei genlijke beloning, de Coupe-beker, wordt geschonken door de organise rende instantie en is dus van de N.A.A. Buitendien zijn er nog allerlei bekers, medailles en prijzen. De ge meente Leiden stelde het gebaar, een zeer bevredigende subsidie toe te staan en de post om gedurende de eerste maandhelft een stempel te ge bruiken met verwijzing naar de fes tiviteit. In het Ere-comité vinden we als Leidenaars genoemd de heren mr. Van der Willigen, Sannes, Geir- naert en Stenz. Vijdag 13 oktober ontvangt het ge meentebestuur. Zaterdag worden de kandidaten 's morgens in de Stads gehoorzaal getest op prima vistaspel en op het verplichte werk, In de middag op het vrije werk en 's avonds is er een concert. Zondag avond komt er nog een concert, waar op „Neerlandia" zal worden gediri geerd door Rudolf Würthner en drie kandidaten met hoog puntengetal zullen optreden. Op allerlei tijdstip pen congresseert het C.I.A. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN Prof. Muntendam vertegenwoordiger van Leiden De rector magnificus van de Leid se Universiteit, prof. dr. P. Mun tendam, zal deze universiteit verte genwoordigen bij de van maandag 9 tot en met donderdag 12 oktober in Gent te houden feestelijkheden ter herdenking van het feit, dat hon derdvijftig jaar geleden aldaar op Initiatief van Koning Willem I een universiteit werd gesticht. Sinds vo rig jaar bestaat tussen de juridische EK ADVERTENTIE Zoekt U moderne of klassieke modellen. GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant - Love - Anjer Desiree - Martinshof. Ook met briljant. JUWELIER v.d. WATER HEEFT ZE. HAARLEMMERSTRAAT 181 zeer grote keuze. Op het gra veren kunt U wachten en zonder kostenverhoging ALTIJD VOORDELIG. 's Maandags gesloten. Spontaan Gedaan Ter gelegenheid van de ingebruikstelling van het ver nieuwde en uitgebreide Christelijk Lyceum aan de Kagerstraat in Lei den hebben enkele ouders een blik semactie op touw gezet. Deze ouders zyn namelijk van plan om het schoolbestuur op het officiële ope ningsfeest een geschenk aan te bie den. Bovendien bestaat het voorne men om de rector, dr. A. Bolhuis, die per 1 november naar elders ver trekt, met een huldeblijk te verras sen. Bijdragen kunnen worden ge stort op het gironummer van de Leidse Spaarbank 116571, onder ver melding van rekening 33807 „Spon taan Gedaan" faculteit in Gent. waaraan onder anderen Thorbecke, die later ook ra Leiden heeft gedoceerd, als hoogle- raad verbonden is geweest, en Je juridische faculteit in Leiden een uitwisselig van hoogleraren. Ook groepen studenten van beide facul teiten hebben reeds uitwisselingsbe- zoeken aan elkander gebracht. Prof. Muntendam zal ook deelne- ien aan de besprekingen, die tij dens de feestelijkheden, dat wil zeg gen op dinsdag 10 en woensdag 11 oktober, op Belgisch initiatief wor den gehouden over de vraag naar de wenselijkheid van nauwere samen werking tussen de universiteiten en hogescholen in het Nederlands taal- ïbied. In het kader van de viering van het honderdvijfigjarig bestaan van de Gentse universiteit wordt voorts op vrijdag 13 en zaterdag 14 okto- een colloquium over het geza? het rechterlijk gewijsde gehou den. Hieraan zal onder meer worden genomen door enkele Leidse hoogleraren, onder wie de decaan de juridische faculteit, prof. mr. L. G. Lematre. Nascholing leraren voor geschiedenis Op zaterdag 7 oktober zal de rec tor magnificus van de Leidse Uni versiteit, prof. di*. P. Muntendam, een postacademiale cursus openen, die door de .universiteit wordt geor ganiseerd in samenwerking met de Commissie Postacademiale Vorming van de Vereniging van Geschiede nisleraren in Nederland. Tot dusverre werd het postacade miale onderwijs aan geschiedenis leraren gegeven op daartoe georga niseerde collegedagen en -conferen ties, maar er bleek ook behoefte aar een bredere opzet te bestaan. Nadat men daarmede vorig jaar in Amster dam is begonnen, worden thans cursussen in Amsterdam, Groningen en Leiden gegeven. In Leiden zullen op vier zaterda gen een aantal geschiedenisleraren in werkcolleges onder leiding van prof. dr. J. W. Schulte Nordholt ge zamenlijk de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten van 1898 tot 1941 bestuderen. Na afloop van de cursus krijgt iedere deelnemer een onderdeel van het behandelde onderwerp op ter nadere bestude ring. In de herfst van 1968 komen de deelnemers opnieuw op vier za terdagen bijeen om de door hen ge maakte scripties te behandelen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Bronkhorst nier Hendrlcus Jacobus, l der Bent, Rei- M. Goddijn, Nicolaas H. S. den Haan, Dean, s de Kramer en J. van der Blom, Sandra, d. v. G. J. van Breukelen en R. J. Ve- loo. Hendrik Marc z. v. H. de Vos en A C G. ter Mors, Esther Bernadlne, d. C. Meljllnk J~' ONDERTROUWD i M. E. Helfensteljn, P. E. W. Brandt, J. H. Link, R. E. Pe rzen en E. Slegtenhorst, J. B. Eradei l C. Groenendijk, S. F. M. T. Vlek M. C. Wolters of die goeie jonge, puur of in long drinks Het aantal Zuidvietnamesc burgers dat vorige week bij Vietcong-aansla- gen om het leven kwam is gedaald tot 43, het laagste cijfer sinds eind april toen 38 burgers in één week omkwamen. Vorige week werden 64 burgers gewond en 32 ontvoerd, wel ke cijfers de voorafgaande week 52 doden, 227 gewonden en 55 ontvoer den bedroegen. Sinds 1 januari heeft de Vietcong 2.570 burgers gedood, 51.41 gewond en 3.578 ontvoerd. Op de grote kustweg bij Da Nang zijn twee autobussen op verschil lende punten op landmijnen gereden. In totaal zijn daarbij 38 mensen om het leven gekomen. Alle 20 inzitten den in de ene bus verloren gister avond het leven, toen deze in de nauwe Hai Van-pas, 21 km ten noord westen van Da Nang op een mijn reed. De tweede ontploffing ontstond vrij wel op hetzelfde ogenblik op 24 km ten zuiden van Hoeé. Daar ontstond een ontploffing toen een bus een vrachtwagen van het Amerikaanse marinierskorps passeerde diie eerder die dag op een landmijn was ge lopen. Daarbij waren twee mariniers gewond. Toen de bus passeerde ont plofte een mijn aan de andere zij de van de weg. Achttien burgers aan boord van de bus werden ge dood. Negen andere inzittenden lie pen verwondingen op. Afgewezen De Vietcong heeft na de Sow- jet-Unie en Noord-Vietnam nu ook het voorstel van president Johnson voor onmiddelijke vredesbesprekingen met president Ho Tsji-Minh verwor pen, zeggend dat de Amerikaanse president ,4n werkelijkheid de vijan delijkheden wil voortzetten". De Amerikaanse minister van De fensie McNamara heeft de „bevrie zing" bevolen van alle militaire pro- duktie. die niiet direct ln het belang van de oorlog in Vietnam is of ver band houdt met nieuwe wapens. Pro jecten die niet aan deze eisen vol doen moeten door hem persoonlijk worden goedgekeurd. Zoals bekend wil president John son de belastingdruk met tien pro cent verhogen in verband met de stijgende kosten van de oorlog in Vietnam en om nieuwe inflatoire druk tegen te gaan. Het Congres wiegert echter hieraan mee te werken zolang de president niet met plannen komt voor vergaande bezuinigingen. Haiphong is gisteren voor de tiende maal gebombardèerd, bruggen in het centrum van de stad en een olie opslagplaats ten noorden van de ha ven werden aangevallen De Langson- brug op 130 km ten noordwesten van Hanoi werd voor dc derde ach tereenvolgende dag aangevallen, de middelste boog werd vernield. Wegwijzer voor Leiden Verschenen is een „Wegwijzer voor Leiden". Het is een van foto's voor zien boekje, dat informatie verschaft de stad zelf en over allerlei za ken, waarmee men als bewoner van deze stad te maken krijgt. Ook staat erin het boekje burgemeester mr. G. C. van der Willigen schreef een voorwoord gegevens over de ge meentelijke diensten en instellingen. Als leidraad is het zeer nuttig voor Leidenaars, die de weg in hun stad, letterlijk en figuurlijk, niet of niet goed kennen. Behalve 'n stukje ge schiedenis van de stad en enkele hoofdstukken gewijd aan de Leidse Universiteit, aan de economische ontwikkeling van de stad en aan cul tuur en ontspanning bevat de weg wijzer een uitvoerige adreslijst van alle mogelijke organen zowel op ker kelijk, gemeentelijk, politiek, sociaal- charitatief, maatschappelijk gebied als op het terrein van het onderwijs en de gezondheidszorg. De foto's, die het boekje illustreren, zijn over het algemeen geslaagd en bovendien van recente datum. Dit laatste kan jam mer genoeg niet worden gezegd van de plattegrond van Leiden, die ach ter in de wegwijzer is opgenomen. Loop der Bevolking te Leiden Nota Schipper haalde liet niet Het Leids Jongeren Parlement had gisteravond weinig waardering voor de nota, ingediend door de C.H.J.O.- afgevaardigde, Loek Schipper. In de motie werden enkele algemeenheden verteld over botsingen tussen de handhavers van de bestaande orde en de jongeren. Ter verduidelijking werd de jeugd in vier groepen on derverdeeld. Hierbij werd gewerkt met termen als „massajeugd" (dit waren volgens de indiener van de nota de „onorganiseerbaren")no zems (georganiseerden met een agressieve, negatieve houding) en een kleine groep, die zich actief ver zet tegen de bestaande maatschap pij. Vervolgens gaf Loek Schipper in zijn nota enkele definities van de begrippen ordeverstoring, openbare orde en van de „exponent van de bevolking". Ten aanzien van de openbare orde gaf de heer Schipper enkele meningen, die zo algemeen geaccepteerd zijn, bijvoorbeeld dat de bestaande orde niet overtre den mag worden, dat betogingen moeten voldoen aan de normen van moraal, dat molestaties, straatru moer en schending van de openbare weg bestreden moeten worden dat de heer Schipper deze punten al spoedig heeft ingetrokken. Het L.J.P. heef deze stellingen aangenomen voor wat zij zijn: normen, gevormd door de algemeen gangbare mening en gewaarborgd in de huidige Ne derlandse wetgeving. Tot slot van zijn nota, die door verschillende af gevaardigden werd beschreven als „een merkwaardig stukje broddel werk," stelde de heer Schipper en kele sociale maatregelen voor. Deze zouden moeten bestaan uit volledige medewerking van de gemeentes bij het organiseren van love-ins en an dere modeverschijnselen, het be schikbaar stellen van terreinen voor „crossen" met brommers en van ruimtes voor creativiteit en het ga rant staan van de overheid voor de bestaansmogelijkheden van jeugdso- ciëteiten. Maatschappelijk werk zou mede door de overheid bevorderd moeten worden. Zo moet, aldus de nota, mede contact tot stand wor den gebracht tussen scholen en maatschappelijk werk. Alle fracties, ook die van de C.H.J.O., hadden kritiek op de formuleringen van de heer Schipper. Er werden veel grap jes over gemaakt en slechts de heer Ambtmeier van de P.S.P. wist tot de kern van de zaak door te dringen. diepgaand betoog over n de jeugd in de maat- de verhouding jeugd- overheid. Hij bepleitte in dit ver band een verlaging van de kiesge rechtigde leeftijd tot 18 jaar voor zowel passief- als actief kiesrecht. Een motie van de P.S.P. en P.v.d.A. werd bij staking van stemmen ter zijde gelegd. HU hield e de plaats schappij i. W. C. Arnoldus. Kramp, W. R. J. G. J. Jansen. C. H. van E. P. Janssen. VERTROKKEN Morssingel, Amsterdam, Corellistraat 5. j. P. van Eijk en lam., ab Rooseveitstr. 18b, Leiderdorp, Ln. v. Ouderzorg 89. j R. van Ruiten en fam., v. Vollen- hovenpleln 71. Tlei, Geldermalsenstr. 36. A. Wissel en Jam.. Park Die Leij- the 2, Leiderdorp, Louise de Coligny- straat 17. D. A. Zeilmaker en fam., Ho ge Rijndijk 192, Renkum, V. Wasse- naeraheuvel 119. H. R. de Beun en fam.. Mierennesthofje 1. Belgie. R. Roodenbtirg en fam., a.b. Waard 2, Haarlem/Profv. d. Scheerstraat 39. M. C. van Alphen-Gijzen en fam.. Noordelndeplein 2a Arnhem Zas- laan 36 III. A Bicker Caarten en fam.. Maredijk 23. Meppel. Zuideinde 90. H. Donker en fam., Boerhaavelaan 27. Wassenaar. Hofcampweg 222 J. van der Keur en fam., Resedastraa 9 Er- melo. Jan Topweg 27, J. van der poes fkm.. Cosijnstraat 23. Leiderdorp. Rosenburg 3. L. Tander tttaj) enjann. Morslaan fam.. V. oiaenbarneveiuiw. au. land. D. G. de Rooi). Rl)n en sohleka- de 115a Katwijk. Secr. Varkevi^erstr. 68. J. E. van der Hoeven. Melch Treub- laan 54. 's-Gravenhage, Zuldwal 83. J. C. Mulder, Duinhof 55, Rotterdam, ab penstr.' 494. L. M. Verrijken. Noordein de 2a. Nijmegen. Driehuizerweg 229. M. C J. Slingerland, Noordelnde 50, Jac. Uriusstr. 29, Voorschoten, Schramlaan 16, J. Pas veer Oude Singel 162, Gouda. Vrij heidslaan 31. H. Kuljvenhoven, Antil- 27, Eibergen. G 101. B. Tobi, Ver. Staten Noord-Amerika, V. I. M. de Rocdj-Bur- gers. Tasmanstraat 100, Katwijk. Secr. Varkevlsserstr. 68. F. L. A. de Faber, Mezenstraat 2. 's-Gravenhage. Zuldwal W. Frisostraat Remundt, Zijlsingel 4. Amsterdam, Maasstraat 129. M. G. M. Ettema, Rij nsb urge rweg 10. Bolsward, Kerkstr. 25. J. C. van Osnabrugge, Hoflaan 2, Delft Kooramarkt 81 E. T. Schaap. Haagweg 34. Katwijk, Willem de Zwij gerlaan 17. T 4 Asselman. Oppen- helmstraat 105. Vlissingen. Singel 360 L. Br e ure. Oude Vest 199 a, Asd.. Bil- Kooten. 85 Jaar, ADVERTENTIE Warm en kleurig de herfst in met 'n VAN HERENSTRAAT 83 BREESTRAAT 137 derdijkstr. 158 I. C. Jangall, Hoolgr. 42, Suriname. W. C. Verboom-v. Al phen Witte Rozenstr. 58. Amsterdam. Slotermeerln. 13. E. Toet-Nleuwenhul- zen. Merelstraat 10. 's-Gravenhage. v. Brakelstr. 8. J. Nesarl. P. Paaltjenspad burgerweg 10. Alkmaar, Metiusgr. Natwljl, Rijnsburgerweg 10, Alk- Metlusgracht 30. B. Vriesinga- der Kool, Onvxhof 27, Katwijk Overrljn 7. M. A. Amezlan. Groenho- venstraat 11. Haarlem, Frans Halsstraat 21. H. C. Hui6kens. Hugo de Grootstr. 9. Rotterdam, Ameidestr. 29d. A. Voge laar, Titus Brandsmalaan 17, Leider dorp, Marijkestr. 13. C. Seller. Vivaldi- straat 9. Alphen a/d Rijn. Oudshoorn- seweg 106. G. Dijkstra, Witte Rozen- straal 21, Delft. St.-Jorlsweg 2. J. P. Janssen, Hogewoerd 175, Amsterdam, Palmdwarsstr. 7 II. H. J. C. Leidel- meijer. Noordeinde 2a, Rotterdam, ab Hr. MS „Karei Doorman". C. M. Wort- Hooigracht 1129, Alphen aan 3., Cana da. J. H. Storm-Mulder, Cöbetstraat 55. Ift. Rotterdamseweg 101. C. P. Brag- ws. achter IJweg 1242. D. D. M. van Nieulande, Stationsweg 24. Groningen, Taco Mesdagstr. 44a. J. Fllnterman, Morssingel 3, Arnhem, v. Lawlck v. Pabststr. 72. C. H. M. Mentink, Mul dersstraat 6. Amsterdam. Langswater 432. P. J. M. Mentlnk-Bavelaar, Mul dersstraat 6. Amsterdam, Langswater 432. J. P. Nievelsteln, Zaanstraat 15, Roermond. Wilhelmlnasingel 10. P. H. T. van Rijn- v. d. Meijden. v. Hogen- dorpstr. 18. Leiderdorp. Hoofdstr. 25. J. A. M. Schmidt. Munnlkenstra&t 75. Drunen, Zonnebloemlaan 214. E. E. v. Donge, Aloëlaan 45. Roermond, Wilhel mlnasingel 10. B. J. Juffermans. Hugo de Vrlesstraat 76. 's-Gravenhage. Van Soutelandelaan 149. F. H. A. van den Wall Bake. Rapenburg 62. Alkmaar. Oudegracht 90. H. Jansen. Rijn en Schieka.de 37. Rotterdam, Nobelstraat 98a. A. R. Timmermans. Toscaninilaan 9. Arnhem, Koningsweg 23a. J. Maan dag, Vlnkenstraat 6, Oegstgeest. Rid- derspoorln. 93. M. J. J. A. Gommers, Noordeinde 50. Venlo, Alb. Thymstr. 34, Jonkheer C. E. M. van Nispen tot Se- venaer. Rapenburg 12 's-Gravenhage. v. Alkemadelaan 108. M. J. Rotteveel. Hooigracht 32, Groningen. Herestraat 33a. T. AcLrlaanse. Korte Mare 12—12a. Oss. Oude Molenstraat 60. L. Lasander. Medusastraat 28. Zoeterwoude. Nassau- straat 19. W. A. L. Dekker. Boerhaa velaan 98. Leiderdorp. Laan van Ouder- Opgravingen Een groep van ne gen archeologen uit Joego-Slavië, de V.S. en Zweden heeft de resten van een 6.000 jaar oude nederzetting ont dekt. Na twee maanden opgravingen bjj het dorp Obra, dicht bij dit mijn- bouwcentrum in Bosnië, vonden zij ruïnes van gebouwen en duizenden voorwerpen. Zo werden een werk plaats met houten gereedschap en de ruïnes van acht huizen blootgelegd. De houten gereedschappen zijn de oudste die ooit in Joego-Slavië ge vonden zijn. Let op verlieliting De Leidse politie zal deze maand een speciale controle houden op de verlichting van voertuigen. Wegge bruikers zijn dus gewaarschuwd. penstraat 6. Benthuizen, Kon. Wilhel- minastraat 8. A. J. M. Wils. Zoeter- woudsesingel 97, Amstelveen, Ch. van Monpensierln. 36. D. van der Reijden, Oosterstraat 84. Haarlemmermeer, ab. ADVERTENTIE NATUURLIJK BIJ De „Lakemba", een Engels schip van 7.500 tonis bij de Fiji- eilanden ten oosten van Austra- H| lie, in de Grote Oceaanop een ri/ gelopen. Zestig passagiers wer- l|g den door een Engels kabelschip van boord gehaald. De bemanning heeft het schip nog niet verlaten maar men vreest, dat de .Lakem ba" afgeschreven zal moeten wor den. HAARLEMMERSTRAAT 172-174-179

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3