fijne schoenen kopen? Interessante concertenserie Residentie-Orkest op komst Henk van Ulsen even terug uit de Antillen 5?° MadernaBoulezIwaki en Masur als gastdirigenten Uitgever van „Fanny Hill" voor rechtbank W Veel succes met zijn „Dagboek van een gek*' VRIJDAG 6 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 Noviteiten en Baehs „Hohe Messe" Ned. Pen Centrum protesteert Tegen discriminatie van schrijvers Wellicht ten overvloede willen wij wijzen op het vier maal per jaar „Berichten uit gewoonlyk be- verschijnende belangwekkende geil- trouwbare bron, melden, dat in Tsje- lustreerde tijdschrift „Het Residen- I choslowakije maatregelen rijn afge- tie-Orkest", dat talrijke lerenswaar- kondigd waardoor de vrijheid dige artikelen over muzikale onder - ADVERTENTIE (Van onze kunstredactie) Onder leiding van de dirigenten Willem van Otterloo, Bruno Maderna, Pierre Boulez en als nieuwe figuren de Japanner Hiroyuki Iwaki en de Oostduitser Kurt Masur, staat het muziekliefhebbend Leidse auditorium, ook dat uit de omgeving, op dinsdagavonden weer een interessante se rie van acht abonnementsconcerten van het Residentie-Orkest te wachten. Bij de samen- Het eerste concert vindt 10 oktober plaats en wel met Bruno Maderna als dirigent. Solist is de vermaarde pianist Wilhelm Kempff, die het pia noconcert K. 491 van Mozart zal voordragen. Andere nummers zijn die avond de „Vijf stukken voor strijkorkest" opus 5 van Anton von Webern, Wagners „Siegfried Idyll" - Maderna is een groot bewonderaar van Wagner en Skriabins „Poème de l'extase". dat sinds lang niet meer door het R.O. gespeeld werd. Willem van Otterloo dirigeert 14 november Haydns Symfonie nr. 94. De pianiste Monique Haas kan men dam horen in de „Variations symfo- niques" van César Franck, voorts worden Strawinsky's „Capriccio" en de „Scytisc'he suite" van Prokojef uit de tijd van Strawinsky's „Sa- cre" in eerste uitvoering ten ge hore gebracht. Het concert op 28 november staat eveneens onder leiding van Willem van Otterloo. Het is geheel gewijd aan Bachs „Hohe Messe", waarbij f solistische medewerking wordt ver- leend door Ingeborg Reichelt (so- j praan), Norma Procter (alt), Helmut j Kretschmar (tenor) en Jacob Slampfl (bas). Het Ned. Kamerkoor zingt de chorale delen. Op 19 december dirigeert Willem i van Otterloo Mozarts ouverture „Die Zauberflöte", Willem Noske speelt Mozarts Vioolconcert K.V. 218 en tenslotte volgt de Zesde Symfonie van Anton Bruckner. De Japanse dirigent Hiroyuki Iwa- ka leidt het concert op 16 januari. Dan zijn aan de orde de symfonie „Kikoku" van de Japanse componist) Toyarnia, de Russisohe violist Victor Tretiakov speelt het vioolconcert van Khatsjatoerian, waarna besloten wordt met de Zesde Symfonie van Tsjaikowsky. De kennismaking met deze nieuwe dirigent moge gunstig uitvallen. De leiding van het concert op 6 fe bruari is wederom toevertrouwd aan Willem van Otterloo, met als solisten de violist Theo Oolf en de pianist Theo Bruins, die zich zullen doen horen in het Concert voor viool, pia no en blazers van Alban Berg. Dit concert wordt omsloten door de ou verture „Der Freischiitz" van Weber stelling is nauwlettend gestreefd naar het brengen van belangwekkende composities, in zorgvuldig afgewogen dosering van „oude" en „nieuwe" werken. Als uitzondering op de symfonische muziek komt in het komende seizoen ook een uitvoering van Bachs „Hohe Messe", traditioneel Leids hoogtepunt in het „Holland Festival", waarbij men ditmaal met de visie op dit grandioze werk van Willem van Otterloo kan kennismaken. werpen, interviews met vooraanstaan de musici enz. bevat. Het ligt in de bedoeling dit tijdschrift, dat leden van de Ver. „Vrienden van het R.O." gratis ontvangen, ook op de concer ten voor de bezoekers beschikbaar te stellen. Voor de serie van het R.O. zijn tevens tegen gereduceerde prij zen jeugd- en studentenabonnemen ten verkrijgbaar. ADVERTENTIE Vertrouwde sfeer van weleer nog steeds bij Hotel-Café Restaurant „SEINPOST" NOORD WIJK AAN ZEE Kon. Wilhelmina Boulevard 1* Telefoon 01719—2515 VrfJ uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan Overdekte en onoverdekte terrassen. HET GEHELE JAAR GEOPEND meningsuiting van schrijvers in dat land wordt bedreigd", zo zegt het be stuur van het Ned. Pen-Centrum. Het literaire tijdschrift en orgaan van de schrijversbond „Lieterarni Noviny" wordt onder ministerieel toezicht geplaatst, de schrijversbond zelf is ernstig berispt, terwijl tegen een aantal schrijvers die kritiek had den geleverd op de regeringspolitiek discriminerende maatregelen zijn ge- De Pen-club staat op het stand punt dat ongehinderde, openlijke kritiek op gezag en instellingen mo gelijk moet zijn en dat de vrijheid van meningsuiting, in alle landen ter wereld, verdedigd moet worden. Der halve verklaart het bestuur van het Ned. Pen-Centrum zich tegen maatregelen zoals die thans in Tsje- cho-Slowakijë zijn genomen, omdat deze de vrije ontwikkeling van het geestesleven in dat land belemme ren, en spreekt het zich uit tegen politieke bevoogding van de litera tuur, waarvan Tsjechische schrijvers de dupe zijn. Het Ned. Pen-Centrum zal alle stappen steunen, binnen het kader van de Pen als internationa le schrijversorganisatie, die onderno men kunnen worden in- het belang van vrije meningsuiting en krtiek tn Tsjecho-Slowakyë. Literaire waarde is uur'' ADVERTENTIE helpt uw auto glansrijk de herfst door! en het uitgebreide Divertimento K.V. 287 van Mozart. Pierre Boulez leidt het concert op 27 februari. Dan komen tot uitvoe ring de „Koningskroningen in de muziek van de middeleeuwen" (eerste uitvoering in ons land), in de bewer king van Leo Schrade, een nieuwe „Eclat" van Boulez (eveneens eerste uitvoering in ons land) en Bartóks vermaarde „Muziek voor snaarin strumenten", slagwerk en celesta". Sol'isten zijn de tenoren Paul Ha- meleers en Wim van Greven (in De Kroningskroningen), terwijl de ko ren daarin worden gezongen door het Haagse Knapenkoor en leden van „Die Haghe Sangers". Het laatste concert op 2 april staat onder directie van de Oostduitse dirigent Kurt Masur, met als solist de beroemde pianist Rudolf Firkus- ny. Het programma luidt: „Orches- tervariatonen' van de Oostduitse componist Rosenfeld, de eerste sym- ponie van Beethoven en het eerste pianoconcert van Brahms. Men ziet dus: voor „elck wat wils" en bovendien enkele belangrijke ken nismakingen. Het Residentie-Orkest dat thans 107 leden telt, heeft, in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd drie cellisten van be tekenis moeten afstaan, n.l. de eerste cellisten Martin Zagwijn en Frans Vrijhoff, alsmede Edward Rönt gen. Doch enige voortreffelijke cel listen zijn in hun plaats getreden, Vloeibare VALMA BEAUTY WAX reinigt, beschermt en geeft superglans in één vlugge behan- j deling.Zo'n royale bus i is voldoende voor 'n jaar lang glans- rijke bescherming. UNIVERSEEL: kan zowel voor nieuwe als oudere auto-lak worden gebruikt. Profiteer nu nog van de SPECIALE AANBIEDING GROTE BUS TIJDELIJK van voor Eigen balletgroep in Rotterdam? In Rotterdam is een initiatief ge nomen tot voirming van een kleine balletgroep, zo heeft de Rotterdamse wethouder van Kunstzaken J. Ree horst in zijn kunstnota aan de ge meenteraad meegedeeld. De wethouder ziet een balletgroep in het Rijnmondgebied met ruim een miljoen inwoners als een niet over bodige weelde, maar vraagt zich wel af of de gemeente de nodige subsi dies zou kunnen geven gezien de fi- nenaciële toestand. De kleine ballet groep zou tot taak krijgen instruc tieve demonstraties te geven. Andere punten uit de Rotterdamse kunstnota zijn: de plannen voor een Rijksmuseum voor moderne kunst In Rotterdam gaan In verband met geldgebrek bij het Rijk „in de diep vrieslade van de koelkast". Hetzelfde geldt voor een bijdrage uit de Rijks kas voor aankopen ten behoeve van het museum Boymans-Van Beunin- gen. Binnenkort zullen B. en W. voor stellen doen voor de bouw van een nieuwe vleugel voor het Museum Bo.vmans. Kosten circa 9 miljoen, duur van de bouw omstreeks 3 jaar. I van Renesse, heeft tegen een 48-ja- I rige uitgever uit Amsterdam 6 we ken voorwaardelyke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar, een geldboete van f 750 eventueel te ver vangen door 75 dagen hechtenis en onttrekking aan het verkeer van de geschriften geëist wegens het uitge ven van het boek „Fanny Hill". Dit boek. waarvan een Nederland se vertaling was gemaakt, wordt door de Officier als „aanstootgevend voor de openbare eerbaarheid" gekwalifi ceerd. Daarbij sloot mr. Van Renes- se zich aan bij een arrest van het Gerechtshof in Den Bosch, dat 3 De pianist Wilhelm Kempff,jaar geleden tot dezelfde conclusie die de concertenserie van het R.- was gekomen. O. zal openen. Officier zei naar aanleiding het verhaal over de litteraire en his- n.l. Mariüs Snoerre. Piet Veenstra j tonische waarden van dit geschrift en als tweede cellist de eerst 20-ja- een lachertje is. „De litteraire waar- rige Harro Ruysenaers. die zich ook j de is gelijk aan nul. Ik heb nog al in onze stad bekendheid heeft ver- Ere-exposities Joop Nicolas De bekende in 1897 geboren gla zenier Joep Nicolaas hoopt deze maand zijn 70ste verjaardag te vie- Ter gelegenheid van dit feit zal het Centraal Museum van 16 decem ber 1967 t/'m 3 maart 1968 een ten toonstelling organiseren, die een over zicht geeft van zijn gebrandschilder de glasramen. In de Rijksacademie van Beeldende Kunsten in Amster dam zal gelijktijdig een expositie ge houden worden van schilderijen van Joep Nicolaas en wel van 16 decem ber t/m 21 januari 1968. Het bijeen bregen van de glasra men in het Centraal Museum is van zelfsprekend een enorm moeilijke op gave omdat de ramen eerst uit ker ken en officiële gebouwen verwijderd moeten worden. De opening van beide exposities zal plaatsvinden in het Centraal Museum te Utrecht op vrijdagmiddag 15 december 1967 te 16.00 uur. Hele kabinet naar Jeroen Boseh (Van onze correspondent) Het voltallige Nederlandse kabinet brengt op een nog na der te bepalen datum een be zoek aan de Jeroen Bosch-ten toonstelling in Den Bosch, die in drie weken tijds nu al 46.000 bezoekers heeft getrokken. Mi nister dr. Marga Klompé van Cultuur, Recreatie en Maat- schappelijk Werk, die vorige maand in de Brabantse hoofd stad de opening van de unieke Bosch-expositie verrichtte, heeft de organisatoren van de tentoonstelling in het Noord brabantse museum laten we ten, dat alle ministers en staatssecretarissen binnenkort een bezoek zullen brengen. ADVERTENTIE De verdachte, die onkundig was geweest van het arrest van Den Bosch en bij een drukker in Ant werpen 2000 exemplaren had be steld terwijl hij wist dat in 1964 de Amsterdamse politie had verzocht het boek uit de verkoop te nei bleef er bij dat het geschrift niet aanstootgevend voor de erbaarheid is. De rechtbank zal op 19 okto ber uitspraak doen. Als u voor een dubbeltje op de eerste rang kunt zitten... Wij willen de man nog zien, die meer van zijn senoritas- genietdan u van uw kloeke TOPIC van een dubbeltje! Koöpt u eens een doosje. Wed den, dat u TOPIC blijft roken? j Toneelspeler Henk van Ulsen is even uit de Antillen, waar hij op het ogenblik voor de Sticusa verblijft, overgewipt om I tijdens de „Grand Gala du Disque Classique" in De Doelen in Rotterdam vanavond een Edison in ontvangst te nemen voor zijn grammofoonplaat van „Het dagboek van een gek". Leiden Haarlemmerstraat 63 Den Haag Spulstraat 14 Filialen te Rotterdam, Schiedam, Vlaardlngen,Dordrecht, Breda en Tilburg, Hij vertelde In het Amsterdamse Hiltonhotel dat hy wel ernstig pech heeft in de Antillen. Hij vertrok er 4 maanden geleden heen met een drie ledige opdracht: a. het brengen van een serie voorstellingen in het Neder lands en het Engels van „Het dag boek van een gek".; b. het verzorgen van een aantal schoolvoorstellingen en. c. het regisseren van een voor stelling van Shakespeare's Midsum- mernightsdream in het Papiamente, bewerkt door J. Palm. Dit laatste zou de gala voorstelling worden by de opening van de nieuwe schouwburg op Curacao in nover ber. Maar om een of andere reden de verlichtingsapparatuur voor schouwburg niet tijdig aanwezig met het gevolg dat, de officiële opening tenminste een half jaar zal worden uitgesteld. Dat kan betekenen dat de zo zorg vuldig voorbereide voorstelling waar voor door de Curaeaose amateurs met veel enthousiasme wordt gerepe teerd „de mist ingaat". De schouw burg Is op de toneelverlichting na half november klaar. Met geïmprovi seerde verlichting zou de voorstel- Henk van Ulsen (r.) na aan komst uit de Antillen. Links de heer P. Beishuizen, de „Vade, van de Edison". ling al was het maar als een soor generale -repetitie voor de openin kunnen worden gerealiseerd. O mogelijk zou het is op de Antillei altijd goed weer een openlucht voorstelling kunnen worden gehou den, die zelfs later via de televisi zou kunnen worden uitgezonden. Eric de Vries, televisieregisseu die reeds herhaale malen t.v.-Cura cao adviseerde komt er binnenkoi en kan misschien hierbij helpen. He ziet er echter naar uit, dat Van Ulsei voor htf in februari de Antillen wee verlaat een fikse teleurstelling ze moeten incasseren, zo bleek uit z\j, mededelingen. Daar staat intusse: tegenover dat hy veel succes heel met zyn „Dagboek van een gek" e: nu reeds 45 schoolkinderen met vee plezier de ..lessen", die hy geel hebben gevolgd. Zondagavond vertrekt Van Ulse: weer naar Curasao. Misschien is e intussen een oplossing voor he schouwburg probleem gevonden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17