Weer exclusieve serie Toonkunst-concerten Weldadig concert van prachtig „Vox Laeta" Komt er een Cu Du reel Centrum in Groningen? Jan Van der Meer superieur pianist Nieuw systeem van communicatie voor politie en defensie Boeiende middagen voor de jeugd Een lichte, geurige senoritas, vol fijne trekjes... DERDAG 5 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Boekengeschenk van uitse Bondsrepubliek e in de afgelopen week in het [-congrescentrum te Amsterdam toongestelde „Hedendaagse Duitse Ken", - in totaal 3200 banden, - door de Bondsrepubliek Duits- d aan Nederland geschonken- Zij bestemd voor de bibliotheken de Nederlandse universiteiten en escholen. tinister Veringa heeft de ambas- eur te Den Haag van de Bondsre- ►liek Duitsland, de heer K. H. oke, namens de Nederlandse re- ing zijn dank gebracht voor dit chenk. k De Leidenaar Cor van Wan- )y, werkzaam als fotograaf bij t Prentenkabinet der Leidse \iversiteit, exposeert thans een ntal van zijn foto's in de „Cave ternational"Herengracht 561. nsterdam. Hij werkt volgens n fotografische traditie, welke bijna „klassiek" mag heten, lar de camera registreert niet nder meer. Zij wordt gericht or het gevoelige oog van de fo- yraaf, die onderwerpen op- 1emtdie hij van betekenis of jaliteit acht. Die betekenis *eft niet altijd diep te zijn: een otief kan reeds op zichzelf be- ngrijk zijn. De overgang van otief naar fotografische kioali- it, waarbij de techniek en de aterialen een grote rol spelen, strikt artistiek en houdt in, dat tografie, net als schilderkunst, Ti kunstvorm met een autonome oaliteit kan zijn. Dat is veelvul- g met de opnamen van Cor van 'anrooy het geval. Bijgaande to is niet zomaar een opname in een typisch huis, zij bete- '■nt méér. Men zal dat bij het '■zichtigen van Van Wanrooy's to's veelvuldig kunnen consta- In Roelofarendsveen j Het eerste concert na de ingebruikstelling van de „Alke burcht" heeft moeten bewijzen wat dit jongste Dorpshuis, n.l. te Roelofarendsveen in de gemeente Alkemade, waard is in de praktijk. „Vox Laeta" werd de proefsteen. In muzikaal opzicht is dit plaatselijke koor van Jan v. d. Meer de glorie van deze streek. Vox Laeta behoort in onze ogen zelfs tot de heel mooie koren in het hele land. Hoe dat kan? Er is natuurlijk een „iets" dat de plaatselijke gemeen schap zelf opbrengt. Daarnaast weet iedere ingewijde, dat de pianist Van der Meer een .kunstenaar" in zich bergt, en wie analyserend zijn piano spel volgt, weet bovendien dat- het fijn gehoor voor het wonder van de1 klank in dat spel ligt. Hij verstaat het nu om dit gebeuren in zijn koor over te brengen. Veel, zij het niet alles, is in de nieuwe zaal tot z'n recht gekomen en men zij daarmee gelukgewenst. Men mag niet alles verlangen. De zaal, naar schatting ingericht voor 250 bezoekers, is niet diep genoeg om de vier registerstemmen samen te bundelen en te laten versmelten, waardoor de vertolkingen soms wel eens een te technisch karakter be hielden. Maar door de veelzijdig heid van het koorprogramma zijn toch nog prachtige dingen te horen geweest, ook doordat het koor zoveel kleurvermogen en niet minder gevoel voor vormgeving aan den dag legt. Op het programma van „Vox Laeta" hebben, al dan niet a cap- pella, werken gestaan van Michael Haydn, Vittoria, Bach, Mozart (Sanc- ta Maria: beweeglijk, aansprekend, alle kundige koren aanbevolen, 4 Negro's (deels met ritmische bege leiding van trom en bekken), Pur- ceil, 16de eeuwse vrolijke liederen (o.a. Jan Belle), Fauré en volkszan gen. Men kan al respect hebben voor de hoeveelheid alleen! Waar niet a cappella, was het de dirigent zelf, die de pianobegeleidingen op zich Lize Schoo i glanzend Er is méér geweest: Lize Schoo, Jan Koot en Wim Hillebrand, resp. sopraan, tenor en bariton, hebben meegedaan. Lize Schoo ontwikkelt zich tot een superieure sopraan, de steeds glanzende stem, die in geen enkele ligging meer iets verliest, stroomt helemaal vrij, blijft immer rank, houdt door de adem reserve de volle spanning «n is ook naar de geestelijke zijde zuiver van instel- stelling en uitdrukking. Men heeft haar solo gehoord in een Figaro aria van Mozart en duetfcerend met de tenor in .Subtuum" van Mozart en in een Haydn-duet. Jan Koot heeft ons, met name na de pauze, verrast door het gemak kelijk vloeien van zijn voordracht. Bijna overal zaten alle tonen goed, het stem materiaal is fraai en buig zaam. Hij zong solo een Beethoven- lied en een Haydn-aria, en naast zijn duet met, sopraan ook een duet van Bizet met de bariton Hillebrand, die ook al weer met een fraai geluid het vereiste, geschoolde begrip voor zfjn aandeel meebracht. Solo wer den dit twee Mozart-aria's (Zau- berflöte). Voor de volledigheid vermelden wij nog twee pianosolo-tjes (Grieg) van Van der Meer. die natuurlijk ook alle begeleidingen (en hoe!) van de solisten voor zijn rekening nam. In totaal een weldadig, maar ook goed overdadig programma! Gespro ken werd er door de heren Meima en Wagenaar. Zij deden dit in een uitverkocht huis. Stichting Redt de Harmonie" en anderen verweren zich B. en W. van Groningen stellen in een uitvoerige voordracht de raad voor op het huidige oude veemarktterrein in Groningen een cultuurcentrum te bouwen, volgens een aan de raad voor gelegd definitief ontwerp van architect prof. M. F. Duintjer. De Groninger raad ging vorig jaar november al akkoord met een voorlopig plan en stelde toen een krediet beschikbaar van 275.000 om dit definitieve plan gereed te maken. De kosten van het project zullen 12.900.000 bedragen. de harde matras met alle comfort vu eea lachte I ten worden onderscheiden a. De grote concertzaal met ne venruimten, plaatsbiedend aan 1300 bezoekers en speciaal ingericht als concertzaal. Hiervoor zijn akoestische deskundigen van de dienst TNO in Delft ingeschakeld om de akoestiek zo goed mogelijk te krijgen. Verder komen er allerlei voorzieningen in, zoals een vertaalinstallatie met tol- kenkabines e.d. b. De kleine zaal, in hoofdzaak bestemd voor toneel- en kamermu ziekuitvoeringen, geschikt voor 500 personen. c. Het café-restaurant met za lencomplex. Het restaurant bi^dt plaats aan 140 personen. De keuken- Auto's en meisje verdwenen in gat (Van onze Madrileense correspondent) Twaalf personenauto's, een vracht auto en een meisje dat op een bank zat verdwenen gisteren in een gat van ongeveer dertig meter lang dat plot seling in een van de drukste straten in Madrid ontstond. Het meisje moest met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen worden. De bestuurders van de auto's kwa men met de schrik vrij. De schuld voor het gebeuren geven de Spanjaarden aan de Moren. Ma drid is niet als Amsterdam gebouwd op palen maar op gangen, die de zwarte bezetters en bouwers van Ma drid in de twaalfde eeuw groeven voor hun watervoorziening. Bij het aanleggen van de Madrileense stra ten is echter te weinig rekening ge houden met deze gangen. Het komt dan ook geregeld voor dat vracht auto's in het plaveisel van de Spaan se hoofdstad zakken. Het gebeuren van gisteren vormt tot nu toe echter een hoogtepunt. gaderingen, modeshows e.d, De ruimten die dienen voor orga nisatie en het laten fuctioneren van het gebouw, liggen verspreid over het gebouw. De Groninger raad zal op maandag 16 oktober over dit cultuurcentrum- plan beslissen. Vele protesten Intussen hebben theaterleiders in Nederland zeer uitvoerig verzet aan getekend in adressen aan de Gronin- De concertzaal „De Harmonie" in Groningen, welke met onder gang wordt bedreigd. ger Raad en aan de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk ©ver het ontbreken van een royale orkestbak en een royaal toneelhuis in het ontwerp van de grote concertzaal. Groningen heeft een goede concertzaal aan „De Har monie" en het is zinvoller een grote zaal te bouwen met accomodatie voor opera's, musicals, revues, shows, bal letten e.d., aldus adressanten. De Stichting „Redt de Harmonie" gaat voort met zijn pogingen om de Harmonie te behouden voor Gronin gen. De sociieteit „De Harmonie" heeft in 1963 het Harmoniecomplex verkocht aan de gemeente Gronin gen, die meteen daarop het complex doorverkocht aan de Rijksuniversiteit te Groningen. De Universiteit wil het gebouw afbreken en er instituten vestigen voor de alfa-faculteit. De Stichting „Redt de Harmonie" pro beert nu deze gang van zaken onge daan te maken en het Harmonie complex gerestaureerd te krijgen. De kosten van een dergelijke restaura tie worden geraamd op 8 miljoen gulden. Via normale televisie (Van onze correspondent) Binnenkort zullen in Nederland proeven worden genomen met een re volutionair communicatiesysteem waarbij gebruik wordt gemaakt van televisieuitzendingen. Met behulp van speciale zendapparatuur kunnen in een tiental seconden foto's, vingeraf drukken, mededelingen etc. naar bij voorbeeld politieposten dn het land worden overgebracht. Deze zend- en ontvangapparatuur is oorspronkelijk ontwikkeld bij de N.V. Breukink in Enschede, welke nauw met Philips samenwerkt. De proeven zijn thans in zo'n ver gevorderd stadium dat proefuitzen- dingen buiten het laboratorium kun nen plaatsvinden. Interessant is dat vingerafdrukken en foto's tijdens de t.v.-uitzendingen worden uitgezonden zonder dat de gewone kijker iets merkt. Daarvoor wordt gebruik ge maakt van de afscheiding van het beeldkader. Deze strook is voor de kijker niet zichtbaar en bestaat uit vijf lijnen. Bij de ontvangst wordt ge bruik gemaakt van de direkt-klaar- i Polaroid. De opsporingsinstanties kunnen dus in de toekomst beschikken over een fantastisch snel communicatie middel. De proefnemingen hebben ón het geheim plaats gevonden, omdat misschien ook defensie iets zou kun- zien in deze apparatuur. (Van onze kunstredactie) ok de „Maatschappij voor Toonkunst" beijvert zich in dit oen, als steeds, een exclusieve serie concerten te presente- Opnieuw een serie voor „fijnproevers", te geven in de derkerk. Daar zal op de avond van 21 november het Ned. nerorkest optreden onder leiding van de dirigent David mann. Dit gerenomeerde orkest brengt dan het volgende gramma ten gehore: Concerto Grosso van Pieter Hellen- 1, Henk Badings „Symfonie voor strijkorkest", Mozart „Di- limento" K.V. 136 en Béla Bartök „Divertimento" voor jkorkest. i maandag 15 januari geeft de nde sopraan Erna Spoorenberg liederenavond, tezamen met de 1st Geza Frid. Zij zingt Italiaan ederen van Schubert, liederen Marius Flothuis, Richard uss, Mozart en Dellapiccola. zaterdagavond 16 maart treedt beroemde fluitist Jean-Pierre ipal op, met aan de vleugel Ro- Veyron-Lacroix. Zij spelen wer- van Schubert, Carl Reinecke late Undine), de Sonate van 1958 Francis Poulenc en de Suite pay- ie hongroise van Bela Bartök. [sprekingen worden nog gevoerd een bijzonder concert van mo- e muziek, te geven door Ton isuyker. at de jeugdconcerten betreft: ook serie is bijzonder aantrekkelijk. wordt een nieuwe lijn gevolgd programma's, welke speciaal de ;eren zullen aanspreken. Naar weet is de introductie met de stside story" van Leonard Bern- 1 onder directie van Edo de ird reeds een bijzonder succes ge it. Deze dirigent liep een jaar- een stage bij Bernstein en volgt diens intenties getrouw na. Voor tomende concerten wordt een spe- 1 draaiboek samengesteld, met isselend gesproken woord ,cn tiefe. gr. t. van Antonin Dvorak (opus 21). Op 20 februari komt het Rott. Philh. Orkest o.l.v. Edo de Waard met een programma onder de titel „De dans in de symfonische muziek" en op 29 april dirigeert Bruno Ma- derna het Rott. Philh. Orkest. Hij voert dan werken uit van Verdi en Wagner en spreekt voorts (met muzikale illustratie) over het onder werp „Tijdgenoten, overeenkomsten en tegenstellingen". De toelichtingen van de modern ingestelde Maderna zullen ongetwijfeld bijzonder interes sant zijn. Deze jeugdconcerten zullen pak kend zijn en de beiangsteling der jongeren voor de muziek stellig sterk stimuleren. Zjj zijn gelukkig bij hen buitengewoon in trek: het eerste jeugdconcert in dit seizoen werd door niet minder dan 1693 jongens en meisjes (gedurende twee uitvoerin gen) met grote aandacht beluisterd. De „Maatschappij voor Toonkunst" doet hiermee voortreffelijk opvoe dend werk. De sopraan Erna Spoorenberg, in de Toonkunst-serie zal op treden. Zinmann, uitgevoerd worden Mozarts Divertimento K. V. 136. Strawinsky's Concerto in re en de Serenade in E. Drie uitvoeringen Nationale Ballet Op initiatief van het Algemeen Haags Comité zal door Het Natio nale Ballet een drietal uitvoeringen worden gegeven in het Circusthea ter. De eeerste voorstelling op 11 ok tober staat in het kader van de der de lustrumviering van het Institute of Social Studies, de in Den Haag gevestigde instelling voor universi tair onderwijs. Genodigden van het Institute en andere belangstellenden kun i urze Dies-uitvoering bijwonen. Met muzi kale begeleiding van Het Nederland se Begeleidings Orkest o.l.v. André Presser zullen worden uitgevoerd Pas de Dix (choreography- Georg Balan- chine. Labyrinth van de Poolse choreograaf Henryk Tomaszewki Varaiations 4 4 van choreograaf Conrad Drzewiecki en La Valse op muziek van Maurice Ravel. De tweede en derde voorstelling zullen resp. op 16 november (Het Zwanennmeer op muziek van Tsjai- kofsky) en 4 Januari (Shakespeare's I Romeo en Julia op muziek van Pro kof jef) worden gegeven. Theatercentrum in Den Bosch (Van onze oorrespondent) Hoewel de theater teach-in, die be gin vorige maand in Den Bosch is gehouden, voor de bijna duizend te langstellenden een flop werd, heeft deze bijeenkomst toch een positief r sultaat gehad. Tal van jongeren, die het met het Bossche culturele beleid niet eens waren, hielden kort nadien een tegen-teach-in, die ertoe heeft geleid dat er thans een theatercen trum is opgericht met al bijna 500 leden. Dit centrum verzorgt het komend seizoen enkele culturele evenement in de schouwburg. Tijdens de pan en na afloop van deze voorstellingen zal het publiek in de gelegenheid v den gesteld te discussieren met de artiesten. Kosten 13 miljoen gulden O

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9